CDA en WD: alle lonen lager WIEL Onderwij sbegrotiiig aanvaard contactlenzen, das pas fijn. van der -C Verdachte vier moorden blijft schuld ontkennen Rechtbank wijst vrijlating topmensen Booy Clean af Hoofdsteun beperkt nekletsel Om korter werken te betalen Kankerpatiënten vinden informatie onvoldoende Leerlingen geschorst om racistische uitlatingen Kamer voor vermindering kerntaken DeRodeo tenniskollektie is binnen! D'66, PSP, CPN en EVP stemmen tegen [C&Aj WOENSDAG 16 MAART 1983 DEN HAAG (ANP) - Hoofd steunen in personenauto's beperken de kans op neklet sel met ongeveer een kwart. Dit heeft de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) vast gesteld na een ongevallenon- derzoek onder meer dan 8.000 personenauto's die bij een botsing waren betrok ken, in samenhang met de letselgegevens van de inzit tenden. Hoofdsteunen moeten hun werk doen bij achteraanrij dingen, een relatief lichte soort botsing, waarbij de snelheidsverschillen vaak ge ring zijn. Zo'n aanrijding ver oorzaakt vrij veel nekletsel in de vorm van verrekking of verstuiking van de halswer velkolom. AMSTERDAM (GPD) - Tegenstrij digheden en ontkenningen. Daaruit bestonden gisteren de antwoorden van de 27-jarige Glenn B. op vragen van de vice- president van de Amsterdamse rechtbank, mr. S. Slagter. B. wordt verdacht van een dubbele moord in Utrecht en nog eens twee moorden in Amsterdam. „Maar ik heb niets met deze za ken te maken", zei hij aan het be gin van de zitting. En ondanks een enorme hoeveelheid, door mr. S. Slagter aangedragen, be lastend materiaal bleef de ver dachte dat zes uur lang ontken nen. De Utrechtse moorden werden be gin augustus 1977 gepleegd. De verdenking viel op B., maar we gens gebrek aan bewijs werd hij niet vervolgd. Ruim twee jaar la ter leek hij wederom de dader van een moord in de Bijlmer meer te zijn. Ook toen kon dat echter niet worden hard ge maakt. Bij het zoeken naar dege ne die vorig jaar september een Amsterdamse vrouw doodstak, stuitte de politie weer op B. Met de gegevens die daarna werden verzameld, hoopt justitie de za ken nu rond te krijgen. „U heeft de afgelopen zeven jaar Binnenland een lang spoor van bloed, mes sen en bedreigingen achter u ge laten", zo verweet de rechter B.. Alleen al op grond van Glenns drug- en drankgebruik - sinds 1974 één gram heroine en een fles cognac per dag - zou een psy chiatrisch onderzoek volgens Slagter niet overbodig zijn. De verdachte reageerde verbaasd op die opmerking: „Waarom?" Stank Na klachten van omwonenden over een grote stankoverlast, vindt de politie op 5 augustus 1977 in een woning aan de Utrechtse Maliesingel twee in ontbinding verkerende lijken, een 23-jarige Portugees en zijn één jaar jongere Ambonese vriendin. De man is door een messteek in het hart getroffen en het meisie is gewurgd. Vlak na de vondst wordt Glenn op gepakt. Hij heeft tussen eind juli en 5 augustus in de kamer ge woond waar de lijken werden aangetroffen, maar heeft er naar zijn zeggen niets van gemerkt dat ze daar lagen. Gedurende de drie daarop volgende maanden dat hij vast zit, wordt B. vele ma len gehoord. Hij legt echter steeds verklaringen af die in strijd zijn met eerder gedane uit spraken. Ruim vijf en half jaar later kan Glenn zich voor de rechter bijna helemaal niets meer herinneren. „Als u zegt dat ik dat heb gezegd, zal het wel zo zijn", antwoordt hij vrijwel steeds op door mr. Slag- ter voorgelezen oude processen- verbaal. Na aandringen van de rechter herinnert B. het zich ver volgens toch, maar schroomt niet om wat hij dan zegt enige minuten later weer te herroepen. "Ome Jan" Ruikt B. in Utrecht een week lang niets van de in ontbinding zijnde lijken - hij wijt dat aan een bij een vechtpartij opgelopen bloed neus - begin januari 1980 laat zijn neus het voor een tweede keer af weten. Hij woont dan een kleine veertien dagen in de flat van „Ome Jan" Tuytschaevers in de Amsterdamse Bijlmermeer, ter wijl het lijk van de 59-jarige man in een kamer ligt. Op 15 januari betreedt de Amster damse politie de woning na klachten over stank en hinder van een zendinstallatie. In het hele huis liggen hondedrollen, die door de agenten worden aan gezien voor de stankveroorza kers. De zendinstallatie wordt in beslag genomen. Pas drie maan den later ontdekt de politie - weer na klachten over stankover last - de in zeer verre staat van ontbinding verkerende resten van de man. De verdenking valt na enig buurt onderzoek op Glenn B. Hy wordt gevonden in een hotel van het Leger des Heils in Amsterdam. In zijn bezit heeft hy o.a. het rij bewijs van „Ome Jan" en het boek „U en de Wet" uit diens boekenkast. Morgen wordt de zitting voortge zet. B. zal dan ten laste worden gelegd de moord op de 78-jarige Amsterdamse Pietertje Rupke op 22 september vorig jaar. DEN HAAG (GPD) - CDA en VVD vinden dat alle lonen omlaag moeten. De twee rege ringspartijen willen daarmee de arbeidstijdverkorting betalen, nu de inflatie snel terug loopt. Dit bleek gisteren tijdens het debat over de begroting van sociale zaken. De PvdA is voorstander van een verlaging van de sociale premies om de koopkracht op peil te houden. Dat kan dan ook leiden tot het gewenste stimulerende beleid, gericht op econo mische groei. Met hun uitspraak gingen de woordvoerders van CDA en WD aanzienlijk verder dan de bewindslieden, die de afgelopen weken nog slechts de mogelijk heid van nominale loonsverla ging noemden. Maar zowel mi nister De Koning (sociale zaken) als zijn collega Ruding (finan ciën) dacht dat de loonsverlaging niet op korte termijn aan de orde zou komen. Afgezien van deze overeenstem ming bjpken de twee parti en op andere punten forse meningsver schillen te hebben over het ge wenste sociale beleid. Zo wilde CDA-woordvoerder Gerritse een eventuele looningreep niet in al le gevallen uitsluiten. De verant woordelijkheid voor de loonvor ming ligt in eerste instantie bij spreken de hoop uit dat de ver bale dreigementen vanuit de po litiek om in te grijpen nu verder achterwege blijven," zei De Kor te. De Korte gelooft dat het kabinet zonodig matiging kan opleggen door de sociale premies te verho gen. de sociale partners, maar dat be- TVTpprinricr alrlrnnrd tekent niet „dat ieder ingrijpen Wieeijarig aKKOOra de overheid uitgesloten De PvdA'er Buurmeijer eiste dat Minimum 2, topinkomens IV2minder DEN HAAG (ANP) - Naar de huidige inzichten ziet het in komensbeleid er als volgt uit: minimumloon min twee tot tweeëneenhalf procent, de categorie "minimum-plus" gaat er anderhalf tot twee procent op achteruit, mensen met een modaal inkomen (rond f 37.000) krijgen tweeë neenhalf tot drie procent minder in hun loonzakje, twee keer modaal levert drieëneenhalf procent in, drie keer modaal ziet de in komsten dalen met anderhalf tot twee procent, terwijl de groep vier keer modaal an derhalf procent teruggaat. Minister Ruding (financiën) heeft dit "geactualiseerde in komensplaatje" gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd in de nota naar aanleiding van het verslag op het wets ontwerp tot verhoging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting voor 1983, die op 1 april van kracht moet worden. Bij de samenstelling van dit in komensbeeld is uitgegaan van een stijging van het prijs indexcijfer voor de gezins consumptie van 2,7 procent en een gedeeltelijke invoe ring van arbeidstijdverkor ting. moet worden". Zijn CD A-collega Wolters bena drukte deze eigen verantwoorde lijkheid van het kabinet nog ster ker. Hij wees erop dat de over heid de plicht heeft alle mogelij ke moeite te doen om in elke sec tor de gewenste loonmatiging te bereiken. Het kabinet zou zelfs ondernemingen onder druk het kabinet zich gaat inzetten voor de totstandkoming van een meeijarig sociaal akkoord, ge richt op stimulering van de eco nomie en gezondmaking van de overheidsfinanciën. Hij gelooft dat een dergelijke 'convenant' een gunstiger effect heeft dan het voortdurend nemen van loonmaatregelen. moeten zetten om de matiging Buurmeijer vindt dat het kabinet, HAARLEM - De commissaris van de koningin in Noord-Holland Roel de Wit tweede van links) en Gedepu teerde Statenlid Korver (links) hebben gisteren in Haarlem een petitie en ruim 30.000 handtekeningen in ont vangst genomen. Het pakket werd aangeboden door twee verpleegkundigen uit Amsterdam. De actievoerders pleiten voor een ziekenhuis met eerste hulp en opvang voor patiënten met hartklachten op het terrein van het Wilhelmina Gasthuis, dat gaat verdwijnen. (Foto ANP) WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt mist 10 —1 0 mist 11 2 0 mist 10 1 01 geheel bew. 10 1 0 mist 9 0 02 mist 9—10 mist 10 -1 0 mist - 0 0 mist 10 2 0 mist 8 0 2 zwaar bew. 11 -1 01 zwaar bew. 11 5 0 licht bew. 18 5 - zwaar bew. 12 3 5 zwaar bew. 13 7 01 alsnog af te dwingen. Uitkering minima De WD'er De Korte bepleitte een definitieve regeling voor de een malige uitkering voor de 'echte minima'. Hij verzocht het kabi net om Voor de komende jaren elk jaar op de begroting f 300 mil joen voor deze uitkering te reser veren, te beginnen met de begro ting voor volgend jaar. De uitke ring moet voor deze groepen de koopkracht op peil houden, on danks het algemene koopkrach toffer en de dalende uitkeringen. In navolging van de PvdA be pleitte hij een aanpassing van de uitkering naar kindertal. Hij wees een looningreep, ook op het punt van het vakantiegeld, vierkant af. De 'broedende kip' (de onderhandelende partijen) moet nu in staat worden gesteld de gesprekken over arbeidstij- devrkorting voort te zetten. „Wij Dales krijgt tienduizend handtekeningen voor A'dam AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer tienduizend mensen hebben ge volg gegeven aan de oproep van het "Comité voor een vrouwelij ke burgemeester" om de kandi datuur van Ien Dales als burge meester van Amsterdam te steu nen. Hun handtekeningen worden op 18 maart op het Amsterdamse stadhuis aangeboden aan de ver trouwenscommissie uit de ge meenteraad, met het verzoek Ien Dales als eerste op de voordracht aan de commissaris van de ko ningin in Noord-Holland te plaatsen, aldus een woordvoer der van het comité. Ien Dales is oud-directrice van de sociale dienst in Rotterdam en oud- staatssecretaris van sociale za ken en werkgelegenheid. de koppelingen te kunnen handhaven, er zorg voor moet dragen dat in de particuliere sec tor wordt gematigd. Maar na drukkelijk zei hij dat op 'decen traal niveau' moet worden onder handeld over de arbeidsvoor waarden. Net als de WD wil Buurmeijer dat het kabinet even tueel via een verhoging van de premielast de loonmatiging als nog afdwingt. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank heeft gisteren een verzoek afgewezen om de di recteur en de bedrijfsleider van het tank-schoonmaakbedrijf Booy Clean vrij te laten. Dit heeft een woordvoerder van de recht bank meegedeeld. De voorlopige hechtenis is met dertig dagen verlengd. Het tweetal werd vori ge week op verdenking van vals- ROTTERDAM (ANP) - Driekwart van patiënten met kanker vindt dat zij van het ziekenhuis onvoldoende en slechte informatie krijgt over hun ziekte. Dit geldt eveneens voor de behandeling, de bijverschijnselen en de mogelijkheden van begeleiding en opvang na ontslag uit het zieken huis. Dit blijkt uit een enquête onder patiënten met klier- en borstkan ker. Het onderzoek is gedaan door J. F. A. Pruyn van het inmiddels opgehe ven studiecentrum voor sociale oncologie in Rotterdam en H. van den Borne van het IVA-instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek in Tilburg. Zeventig procent van de ondervraagden zegt gedurende de behandeling weinig informatie te hebben ontvangen van de huisarts en de verpleeg kundigen. heid in geschrifte en oplichting met betrekking tot chemisch af val aangehouden. De raadsman van directeur J.B., mr. Spong, heeft aangekondigd bij het gerechtshof in Den Haag tegen deze uitspraak in beroep te zullen gaan. Volgens mr. Spong zijn er geen gronden die het ver der vasthouden van de Booy-top- mensen rechtvaardigen. Van vrees voor beïnvloeding van ge tuigen kan geen sprake meer zijn, omdat het volgens hem met name om vastgelegd schriftelijk bewijsmateriaal gaat. Volgens mr. Spong is duidelijk ge worden dat het de justitie in feite om illegale lozingspraktijken van Booy gaat, een verdenking waarvoor geen voorlopige hech tenis toegelaten is. Daarom zijn andere verdenkingen, waarvoor wel voorlopig hechtenis moge lijk is, naar voren gehaald. Dat is volgens Spong misbruik van be voegdheden. De rivierpolitie is op het ogenblik overigens druk doende met het horen van een twintigtal getui gen in deze zaak, voornamelijk werknemers van Booy. De officier van justitie gebruikt verklaringen van de bedrijven Johnson and Wax in Mijdrecht en Caldic Chemie in Rotterdam om Booy Clean te beschuldigen van oplichting. De bedrijven, zo blijkt bij navraag, hebben op ver zoek van de rivierpolitie een ver klaring afgelegd dat zij chemisch afval aan Booy Clean hebben meegegeven ter verwerking. Zij hebben echter zelf geen aangifte van oplichting gedaan omdat zy niet weten wat er met het afval is gebeurd. Volgens woordvoerder P.G. Bij man van Johnson heeft zijn be drijf tussen 1976 en augustus 1980 zuiveringsslib, dat be schouwd wordt als chemisch af val, aan Booy geleverd in de overtuiging dat dit legaal zou worden verwerkt. Booy heeft het bedrijf daarvoor onder meer een vergunning op grond van de wet chemische afvalstoffen getoond waarin stond dat het deze stoffen mocht ontvangen. Johnson is verrast dat de politie deze verkla ring gebruikt om Booy van op lichting te beschuldigen. Daar van is door de politie geen mel ding gemaakt. ASSEN (ANP) - Twee leerlin gen van de openbare scholen gemeenschap Dr. Nassaucol- lege in Assen zyn wegens het maken van racistische op merkingen tegen een mede-' leerlinge van dezelfde school voor tweeëneenhalve dag ge schorst. Volgens W. Tasma, rector van de scholengemeenschap, hebben de twee zich vrijdag tijdens een ruzie in het schoolgebouw tegenover een meisje racistisch dan wel fas cistisch uitgelaten. Wat de twee 15-jarigen precies heb ben gezegd, wil Tasma niet kwijt. De twee jongens heb ben hun rector naderhand verteld dat zy de uitlatingen in het vuur van hun ruzie er uit hebben gegooid en dat zij er spijt van hebben. Ook aan het meisje hebben zij hun ex cuses aangeboden. "Een school is een opvoedingsin stituut", zo motiveert de rec tor zijn beslissing het tweetal tot morgen de toegang tot de school te ontzeggen. DEN HAAG (GPD) - De komende defensienota zal voorstellen moeten bevatten voor „een bete kenisvolle vermindering" van Nederlandse kernwapentaken. Bij de stemmingen over het NA VO- en defensiebeleid aanvaard de de Tweede Kamer gisteren een motie van die strekking. Van de regeringspartijen stemde het CDA vóór, de WD tegen de mo tie. De WD wilde niet vooruitlopen op de inhoud van de defensieno ta, die in september zal verschij nen. Het CDA hield echter vast aan de (zelf ingediende) motie over de nucleaire taakverminde ring, die minister De Ruiter (de fensie) vorige week tijdens het kamerdebat als ondersteuning van het regeringsbeleid had op gevat. Behalve de WD stemden alleen het GPV en de Centrum partij tegen. Verdeeld waren de coalitiegenoten ook over een motie van PvdA en D'66 over kernwapenvrije zones, die werd aangenomen. Het CDA steunde de vraag naar een onder zoek, onder welke voorwaarden een kernwapenvrije zone in cen traal Europa door Nederland kan worden nagestreefd". Een PvdA-voorstel om honderd miljoen gulden op de defensiebe groting te bezuinigingen ten be hoeve van de scheepswerven van RSV kreeg slechts steun van de kleine linkse partijen en haalde het dus niet. Vrijwel unaniem daarentegen aanvaardde de Ka mer een CDA-motie om by de fensieorders in het buitenland de garantie van volledige compen satie in de vorm van tegenorders te bedinjgen. Om principiële redenen stemden CPN, PSP, PPR en EVP tégen de gehele defensiebegroting. Tien leden van de PvdA en de CDA'er Hans de Boer stemden alleen tegen de uitgaven voor nu cleaire wapens. En die is óók nog voordeliger! geheel bew. 4 zwaar bew. 14 zwaar bew. 13 Kopenhagen geheel bew. 7 Lissabon onbewolkt 16 Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis regen half bew. 12 0 half bew. 10 4 onbewolkt 14 -1 onbewolkt 21 12 half bew. 18 7 zwaar bew. 17 13 zwaar bew. 10 3 zwaar bew. 14 6 mist 3 1 onbewolkt 9 1 regen 15 10 licht bew. mist 6 2 half bew. - half bew. 16 10 regenbui 21 10 DEN HAAG (GPD) - Met de der tien stemmen van D'66, PSP, CPN en EVP tegen, is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de onderwijsbegroting. Op een aantal punten stelde de Tweede Kamer de onderwijsbe groting bij, maar minister Deet- man heeft de 1,2 miljard gulden die hij moest bezuinigen binnen gehaald. Zoals vorige week al bij de behan deling van de onderwijsbegro ting in de Tweede Kamer duide lijk werd, kreeg minister Deet- man geen meerderheid voor zijn plannen om het collegegeld met veertig procent te verhogen. De Kamer stemde in met een verho ging van slechts twintig procent. Hetzelfde geldt voor het gymnas tiekonderwijs dat Deetman niet meer verplicht wilde stellen in de hoogste klassen van het voort gezet onderwijs. CDA en WD weigerde akkoord te gaan met die maatregel en vergrootten in plaats daarvan de klassen en groepen in het voortgezet onder wijs met 4,5 procent. Buitengewoon onderwijs Hoewel de regeringspartijen geen enkel amendement van de PvdA steunden, was dat bij een paar amendementen omgekeerd wel het geval. Op die manier werd een deel van de bezuinigingen in het voortgezet buitengewoon on derwijs ongedaan gemaakt en zal het zwemonderwijs in het bui tengewoon onderwijs gesubsi dieerd blijven. Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer minister Deet man aangespoord zo snel moge lijk te komen met een wetsont werp waarin de stage-problemen geregeld worden. Verder vroe gen CDA en WD, met steun van de PvdA, de minister de ver voerskostenregeling voor het buitengewoon onderwijs nog eens opnieuw te bekijken. PvdA en WD verleenden elkaar diensten bij wederzijdse moties over het kort-middelbaar be roepsonderwijs (k-mbo). De WD steunde een PvdA-motie waarin wordt gevraagd de expe rimenten met het part-time k- mbo drastisch te beperken. Om gekeerd ondertekenden de socia listen een WD-motie die de rol van het leerlingwezen in het k- mbo beoogt te versterken. ADVERTENTIE maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 D'66 De gevolgen van de door minister Deetman voorgestelde en nu door de meerderheid van de Tweede Kamer bekrachtigde be zuinigingen, waren voor PSP, CPN en EVP aanleiding om te gen de hele begroting te stem men. D'66 had het voor of tegen de begroting stemmen afhanke lijk gesteld van de mate waarin de Kamer zou reageren op de door haar ingediende amende menten. Via kortingen op de kinderbijslag wilde D'66 een groot deel van de bezuinigingen terugdraaien. Geen enkel amendement werd echter aangenomen en de Demo craten stemden dus tegen de be groting. Woordvoerder Mik liet minister Deetman weten geen mede-verantwoordelijkheid te kunnen dragen voor deze begro ting. De fracties van de Tweede Kamer zijn er ook in geslaagd één motie in te dienen over het onderzoek naar de extra-kosten die verbon den zijn aan het Nederlandse on derwijssysteem. CDA, WD, PvdA, D'66 en GPV hebben el kaar gevonden in een motie die minister Deetman vraagt om nog voor de begroting van 1984 de Kamer de resultaten van dat on derzoek mee te delen. OA's Sportmode voorman, vrouw en kind.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7