"Parkeergarage wordt te hoog" Het is tijd om een eind te maken aan bouwverenigingen LEZERS SCHRIJVEN -c Rijksdienst voor Monumentenzorg: Optreden om terug te kunnen naar Bolivia Leiden WOENSDAG 16 MAART 1983 LEIDEN - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg maakt bezwaar tegen het bestemmingsplan San ders. Monumentenzorg zegt uit een oogpunt van beschermd stadsgezicht in principe geen bezwaar te hebben tegen de om vang van de toekomstige parkeergarage aan het Le vendaal. Maar de hoogte en het uiterlijk van het ge bouw acht de dienst wel hiermee in strijd. De dienst merkt op dat in het oor spronkelijke plan een maximale (goot)hoogte van twaalf, aan de randen van tien meter was toege staan. Het huidige plan staat een hoogte van veertien meter toe. Dat past volgens Monumenten zorg niet in de schaal van de Leidse binnenstad. Wat het uiterlijk betreft vindt de dienst dat het omgeven van de parkeergarage met een schilbe- bouwing (bijvoorbeeld wonin gen en kantoren) 'een onont koombare voorwaarde' moet zijn. Tegen het bestemmingsplan San ders zijn onder meer ook door de fietsersbond ENFB, het buurtco- mité Hogewoerd en omgeving, de Rijks Planologische Dienst, de Stichting Breed Monumenten Comité en enkele omwonenden bezwaren ingediend. De Rijks Planologische Dienst maakt slechts op enkele detail punten bezwaar. Zo vindt de dienst dat een bestemmingsplan geen onderscheid kan maken welke soort horeca wel en welke niet is toegestaan. Daar zouden geen planologische argumenten voor zijn. De meeste indieners van bezwaar schriften maken bezwaar tegen de massaliteit en de hoogte van het plan. Enkele particulieren nemen principieel stelling tegen de bouw van parkeergarages. Het buurtcomité vindt het bo vendien onjuist dat het stallen van auto's voor bewoners in het plan niet is geregeld. Verder maakt de Leidse garage houder Blonk bezwaar tegen het in het plan voorziene autoservi ce-bedrijf. Dat is volgens Blonk concurrentievervalsend, gezien de door de gemeente nagenoeg gratis beschikbaar gestelde grond. Vertraging? De bezwaren zullen door de ge meenteraad worden behandeld. Voordat bouwer Du Prie kan be ginnen zal vervolgens eerst bij de provincie een verklaring van geen bezwaar m'oeten worden aangevraagd, waartegen beroep mogelijk is. Dan moeten B en W nog de bouw vergunning verlenen en ook hiertegen bestaat beroepmoge- lijkheid. Ten slotte kunnen be zwaarden naar de Raad van State om schorsing van het B en W-be sluit (of de verklaring van de pro vincie) te vragen. Of het een en ander vertragend zal werken hangt met name af van de mening van de provincie. De Provinciale Planologische Com missie heeft echter nog niet op het plan gereageerd, zodat men bij de gemeente nog in het onge wisse verkeert over een snelle realisering van het plan. Duidelijk is al wel dat alleen al de ambtelijke verwerking van de vele tientallen bezwaren die te gen het bestemmingsplan Ga- renmarkt zijn ingediend - en waarmee het plan Sanders nauw samenhangt - veel tijd zullen vergen. De termijn van drie maanden, waarbinnen na de ter visie leg ging het plan door de raad moet zijn vastgesteld, zal vermoedelijk niet worden gehaald. De wet voorziet hier echter in: de beslis sing kan met drie maanden wor den verdaagd. Aan de behandeling van de bezwa ren tegen de twee bestemmings plannen zal een aparte vergade ring van de betrokken raadscom- s worden gewijd. Van vrijwillig verblijf naar verplicht dagje in cel LEIDEN - Het vrijwillig on derdak dat de politie gister avond verleende aan een 47- jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, is vannacht omgezet in een dag hechtenis. De politie trof de man gisteravond aan in de hal van een studentenflat aan de Kaiserstraat. De man bleek geen geld voor een ho tel op zak te hebben, zodat de politie hem de beschikking over een cel gaf. Na onder zoek bleek de man nog een bekeuring van vijftig gulden te hebben lopen, die ook vol daan kon worden door een dag vervangende hechtenis. Met deze wetenschap sloot de politie de deur van de cel, die aanvankelijk op een kier was blijven staan. Vanavond om half elf is de man weer op vrije voeten. LEIDEN - De muziekgroepen Mallkus en Yaravi en de dansgroep Arriba Arriba treden donderdagavond in het LAK-theater op. De oprichter van Malkuss, de Boliviaanse mijnwerker Justino López, hoopt met de opbrengst van dit concert voldoende geld bijeen te krijgen om opnieuw terug te keren naar zijn vaderland. Nadat Justino López in 1976 asiel kreeg in Nederland keerde hij twee jaar later met zijn gezin terug naar Bolivia. Na de staatsgreep van 1980 moest hij opnieuw vluchten en kwam hü voor de tweede maal naar Nederland. Hij hoopt andermaal naar zijn eigen land terug te keren, nu vorig jaar in Bolivia een burger regering is ingesteld. De groep Mallkus zal deze avond zingen over het leed van de mijnwer kers in Bolivia, waarbij de hoop op een betere toekomst zich uit in vrolijke muziek. Yaravi zal zich voornamelijk bezighouden met de mu ziek van de indianen. De dansgroep Arriba Arriba demonstreert een aantal dansen op Yaravi's muziek. hoogleraar in Leiden. Aan vang, acht uur in het Rijksher barium aan de Schelpenkade Fancy fair Bestrijding De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde, af deling Leiden, houdt van avond een informatie-avond over 'Biologische bestrijding van plagen: dure hobby of be taalbaar alternatief?' Spreker is prof. dr. J.C. van Lenteren, In de hal van de Willem de Zwij- gerschool wordt vandaag weer de traditionele fancy fair ge houden. Vanavond is de fancy fair van half zezen tot negen uur geopend met een rommel markt, spelen en rad van avon tuur. Willem de Zijgerlaan 44. Muziekvideo Het Leids Vrijetijds Centrum is morgenmiddag geopend van half twee tot vijf uur en draait dan 'muziekvideo'. Toegang gratis. Breestraat 66. Bingo Wandelvereniging Zuid West houdt vrijdagavond bingo in de kantine van VTL. iedereen is welkom. Aanvang acht uur. (Brieven door de redactie ingekort) Sleutelgaten (1) Afgelopen zaterdag heeft de heer Visser in zijn platenrecensie de Leidse Sleutelgaten flink van ka toen gegeven en naar mijn me ning niet helemaal terecht. Waar gaat het om. De Leidse Sleutel gaten zijn amateurs en zij bren gen op eigen kosten en op eigen risico een LP uit met twaalf nummers. Er is geen commercië le organisatie die toetst of een be paald nummer "kan of niet kaïV' Onder die twaalf nummers zijn er inderdaad enkele die niet goed genoeg zijn! Maar waar het mij om gaat is dat er op die LP ook echt leuke num mers staan, eigenlijk nog leuker en origineler dan het Palenlied, dat de heer Visser ook zo aardig vond. Ik denk dat er een profes sionele mening is losgelaten op een amaeurprodukt. Gevolg? Een aantal jongens met oor spronkelijke ideeën wordt terug de WW in gekritiseerd. Mijns in ziens niet goed in een tijd waarin initiatief noodzakelijk is. T. Vos Herenstraat 78 Leiden Sleutelgaten (2) Wat is er aan de hand met Jaap Vis ser? Wordt hij gesponsord door middel van een glas bier? Hij gaat naast zijn broekspijpen lo- glas i wordt. pen zijn bierglas gevuld Heeft deze Jaap Visser de LP wel goed beluisterd? Volgens ons niet, want dan vergelijk je de Sleutelgaten niet met Rubberen Robbie! Zijn de Leidse Sleutel gaten niet populair? Ach, laat ons niet lachen. Er ziin méér dan 2500 stuks verkocht van de singles die uitgebracht zijn. De LP is ruim één week uit en meer dan 150 stuks zijn al verkocht!! Op de piratenzenders wordt de L.P. geregeld aangevraagd. Verder staat er vermeld: label on bekend. En dat terwijl de LP on der de naam Sleutelgaten Pro ductions is uitgebracht. Kijk, Jaap Visser heeft nog bretels nodig, schrijft hij zelf. Dus be hoorlijk aankleden kan hij zich nog steeds niet. En objectief pla ten bekritiseren kan hij ook niet. Maijo Pullens Mevr. M. de Bolster Mevr. J. Loef Hogewoerd 154 Leiden Sleutelgaten (3) Ik ben blij dat het Leidsch Dag blad sinds enige tijd aandacht besteedt aan plaatselijke c.q. lo kale groepen. Wat mij echter stoort, is dat uw dagblad zich duidelijk niet reëel opstelt. Een cynische benadering is hiervan het resultaat. Een negatieve op vatting van uw krant door lezers is daarvan het gevolg. Vele goed willende amateurs worden door uw medewerkers op een profe- sionele manier beoordeeld. Dit is ook m.i. terecht, maar de manier waarop u uw mening ventileert, kan m.i. dan ook iets minder of in ieder geval postiever - kri tisch worden geuit. Opmerkingen als "daar zakken mijn bretels van af', "goedkope Rubberen Robbie-imitaties", denigrerende verwijzingen naar zendamateurs zijn m.i. bij een groep die pas begint» zeker niet van toepassing. J. Bakker Turkooislaan 132 Leiden Sleutelgaten (4) in dat die oude man met baard van een jaar of tachtig (mijn idee) alleen eenzijdig is als het gaat over jonge mensen die zelf hun versjes schrijven en compone ren? In volle zalen komen ze, die recensenten, tien minuten voor het einde, net als die beer met die eeuwige "bont"jas aan. Bah! Als ze zich dan eerst gratis hebben laten volgieten, laten ze hun gif vrijelijk de loop gaan in kraken en kotsmisselijke taal. Alleen goede stukjes schrijven als het gillende dames betreft, die met hun vingers knel zitten tussen de deur. Maar jonge bandjes wor den gekraakt bij het leven. Deze zielepoot is eenzijdig ontwik keld, waar het muziek betreft. Durft hij met zijn onsmakelijk geschrijf te suggereren dat zo'n volle zaal met mensen geen smaak voor muziek heeft? Nee Japie Visser, door het toilet met je hap. Mevrouw J. van Tol (moeder van Ron, pianist en zanger van de Sleutelgaten) Hoge Morsweg 138 Leiden Sleutelgaten (5) Het door Jaap Visser geschreven stuk over de Leidse Sleutelgaten is bij mij in het verkeerde keelgat geschoten. Iets waar men jaren lang voor gespaard heeft en waar met veel plezier aan gewerkt is, wordt door een a-muzikaal fi guur als J.V. de grond in geboord voor de ogen van vijftigduizend lezers. Mijn advies: neem nog meer J.V.'s in dienst en uw le dental zal groeien. R. van Tol Sleutelgaten (6) Het getuigt van een grove brutali teit en een grenzeloze arrogante zelfingenomendheid om op die manier je macht als recensent te gebruiken (lees: misbruiken). Des te kwalijker is het wanneer het dan ook nog een produkt van onze eigen Leidse bodem betreft, toch al niet een gebied dat voor op loopt in onze vaderlandse popscene. Activiteiten als die van de Leidse Sleutelgaten, het in eigen beheer opnemen van een plaat, zouden juist grote na volging moeten vinden onder de Leidse muziek-beoefenaars, het geen natuurlijk niet wordt gesti muleerd met een artikel als be doeld. Een ander vervelende bijkomstig heid is dat de Leidse Sleutelga ten de instrumenten voorlopig wel in de wilgen kunnen hangen. De sociëteiten en kroegbazen uit Leiden er omgeving zullen thans niet zo gauw genegen zijn de Sleutel-act in huis te halen. C. Benito Ouwendijk Diamantlaan 34 Leiden Sleutelgaten (7) In zijn afbraakartikel laat Jaap Vis ser zelf al blijken over een zeer ouderwertse instelling te be schikken. Welke moderne per soon laat zijn mening over mu ziek afhangen van het feit of zijn bretels afzakken? Er zijn overi gens reeds lange tijd broeken in de handel die goed blijven zitten zonder dit attribuut. Leilinden in Nieuwstraat LEIDEN - In de Nieuwstraat, bij de openbare bibliotheek, zijn af gelopen week tien jonge leilinden geplant die de straat, als alles goed gaat, binnenkort met een groene rand zullen tooien. In vroeger jaren was de Nieuw straat ook een zeer boomrijke straat. Door de aanplant van jonge bomen gaat dit historische stukje Leiden, nabij de Burch theuvel, er weer net zo uitzien als weleer. "De leilinden passen goed in het karakteristieke beeld van de Nieuwstraat", zegt de heer Klijnstra van de directie Groen (vroeger de plantsoenendienst) van de gemeente. "De bomen worden niet te groot maar krij gen op den duur een mooie dichte haag. We hebben er rekening mee gehouden dat binnenkort weer marktkramen in de Nieuwstraat komen, dus de bomen zullen niets en niemand in de weg staan". (Foto Holvast) Nog twaalf bekeuringen te betalen... LEIDEN - De politie heeft gister middag een personenauto naar het bureau gebracht die zonder deel drie en onafgesloten stond geparkeerd aan de Beesten markt. Bij nader onderzoek bleek de eigenaar ook nog twaalf bekeuringen met de auto te heb ben gehad die nooit waren be taald. Noch bij huisbezoek noch telefonisch gaf de man ooit ge hoor. De politie verwacht nu dat de Leidenaar zijn auto aan het bureau zal komen ophalen. Dan moet hij direct een deel drie ko pen en wordt hij gehoord over de bekeuringen. Bij mij rees eerder het vermoeden dat de schrijver zijn oorwarmers bij het luisteren had laten zak ken, want anders had hij net als ik, en vele Rotterdammers, geno ten van dit produkt uit Leiden. Mensen als Jaap (V)Misser kun nen beter hun tijd gaan besteden aan artikelen over kleding in de jaren dertig, al dan niet met bre tels. D. Meyer Stolberghlaan 28a Rotterdam Naschrift Jaap Visser: Mevrouw Van Tol, één van bovenstaande briefschrijvers voorspelde het ons in een begeleidend schrij ven al: vele vrienden en liefheb bers van jonge bandjes, vooral van de Leidse Sleutelgaten, zul len een brief schrijven als reac tie op de platenrecensie in de krant van afgelopen zaterdag. Dat is dus gebeurd. Een paar kanttekeningen bij de stellingname van Van Tol's sup porterslegioen: Ten eerste vraag ik me af hoe je amateurs de ww in kunt schrijven, zoals een briefschrijver stelt, en ten tweede hebben die amateurs hun produkt zélf ter recensie aangeboden. Amateurs die vin den dat hun muziek goed ge noeg is om op de plaat te zetten, stellen zich daarmee bloot aan eventuele kritiek. Verder is in de recensie niét ge steld dat de Leidse Sleutelgaten niet populair zouden zijn. Het trio Pullens/De Bolster/Loef moet maar eens nader uitleggen wat objectief bekritiseren is. Het gegeven dat het om een pro dukt van Leidse bodem gaat, is voor mij beslist geen criterium om iets bij voorbaat positief te beoordelen. Briefschrijver Vos heeft gelijk wanneer hij stelt dat enkele nummers van de Sleutelgaten elpee inderdaad niet goed ge noeg zijn. Dus moet je ze ook niet op de plaat zetten. Jammer dat mijn toilet door dit produkt verstopt is geraakt. Bij de woningbouwvereniging De Eendracht is het voordu rend hommeles. Het renovatie- probleem rond 116 woningen aan de Parkstraat en omge ving, dat deze week tot een hef tige confrontatie leidde, is niet het eerste incident in het tur bulente bestaan van De Een dracht. Integendeel. Het reilen en zeilen van de woningbouw vereniging in de jaren zeventig kenmerkt zich door een opeen stapeling van conflicten en in cidenten. Bestuurswisselingen, verande ringen in de Raad van Com missarissen, elkaar rechtsza ken aanspannende leden, "schorsingen, royementen en een voortdurende sfeer van roddel en wantrouwen. Dat is het beeld dat De Eendracht in die jaren heeft opgeroepen. De voorzittershamer wordt sinds juni 1972 gehanteerd door Mit- telmeijer die thans nog steeds de scepter zwaait bij De Een dracht. Van een luidruchtige actievoerder, en representant van de Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW), is hij een bestuurder geworden wiens houding over het alge meen als "autoritair' wordt omschreven. Een poging van Mittelmeijer om met zijn gezin van vier perso nen in een zeskamerwoning te trekken bracht de voorzitter, enkele jaren terug, danig in op spraak. Het is niet de enige keer dat de heren bestuursle den er van beticht zijn de beste woningen aan kennissen of fa milieleden toe te wijzen. Het gesjoemel rond de toewijzing van een woning, aan de doch ter van een bestuurslid, leidde er in 1980 toe dat het bestuur van de woningbouwvereniging door de directeur van het Bu reau Huisvesting op het matje werd geroepen. In een motie van wantrouwen werd het be stuur beschuldigd van dubieu ze handelingen en uiteindelijk door de Raad van Commissa rissen geschorst. Het Tweede Kamerlid Müller- Van Ast stelde, naar aanleiding van deze affaire, schriftelijke vragen aan de toenmalige, en thans weer, staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting. Brokx zei de gang van zaken bij De Eendracht "te betreu ren" en wees op maatregelen die het gemeentebestuur van Leiden had genomen om her haling te voorkomen. De problemen rond De Een dracht spelen zich in de jaren tachtig dan ook op een ander vlak af: de renovatie. Steeds meer mensen voelen niets voor een ingrijpende woningverbe tering die hen veel overlast en een veel hogere huur oplevert. In een tijd waarin gezinnen en uitkeringstrekkers steeds meer moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen is men veelal best tevreden met het verrichten van achterstallig onderhoud waarbij zelf aange brachte verbeteringen (veelal betaald van het vakantiegeld) in tact kunnen blijven. Voor de gemeente en woning bouwverenigingen is die groeiende groep weigeraars een groot probleem. In de eer ste plaats is het al een kostbare zaak om bij de renovatie van een complex woningen enkele huizen over te slaan. En boven dien kost het ook nog eens handen vol geld om naderhand een enkel pand onder handen te moeten nemen. Toch hebben bewoners het vol ste recht om te weigeren aan een renovatie mee te doen. Zo wel gemeentelijke bestuurders als de landelijke overheid ge tuigen daarvan. Al was het al leen maar om mensen niet met een onbetaalbare woning op te schepen en met de daaruit voortvloeiende problemen, zo als huurschuld, opgezadeld te worden. Het is echter een groot probleem om bestuurders van woning bouwverenigingen van dat recht van de huurder te over tuigen. Veel gezinnen vallen daardoor tussen wal en schip. Bewonersinvloed wordt als het om cruciale punten gaat van tafel geveegd. Zelfs een tech nisch en financieel onder bouwd plan blijkt niet vol doende om autoritaire bestuur ders te overtuigen van de mo gelijkheid van een goedkope renovatie. Het is duidelijk dat achter de re novatie heel wat meer belan gen schuil gaan dan alleen die van de huurder. Zoals het be lang van de huiseigenaar. Wan neer een woning wordt gereno veerd wordt immers tegelijker tijd het achterstallig onder houd meegenomen. Dan is de woningbouwvereniging er vanaf. Bovendien'is men, na renovatie, voorlopig gevrij waard van hoge onderhouds- door Jan Rijsdam kosten. De financiële positie van woningbouwverenigingen is dusdanig dat de renovatie een uitkomst is, maar funest voor een grote groep mensen die liever genoegen neemt met een eenvoudiger woning of een minder ingrijpende verbou wing als daardoor de huur be taalbaar blijft. Het opdringen van een dure re novatie is uiteraard ook niet in het belang van een overheid die geen moment onverlet laat om bezuinigingen te prediken. Staatssecretaris Brokx werkt daarom aan een nieuw systeem voor de berekening van de huur na woningverbetering. Uitgangspunt is dat de huur ders meer moeten gaan betalen voor kostbare aanpassingen. Dat past in de gedachtengang van de bewindsman om de kosten van de volkshuisves ting te beperken maar biedt voor huurders tevens het voor deel dat ze, door te kiezen voor minder kostbare aanpassin gen, de huurverhoging kunnen beperken. Het goedkoop verbeteren van woningen wordt voor huur ders dus aantrekkelijker ge maakt en is een streep door de rekening van bestuurders van woningbouwverenigingen die gewend zijn om dure plannen te maken waarbij veelal niet duidelijk is wat tot verbetering en wat tot achterstallig onder houd moet worden gerekend. Het zou een goede zaak zijn als het bestuur van de woning bouwvereniging De Eendracht de zienswijze van de staatse cretaris, waar dit het goedkoop verbeteren van woningen be treft, met terugwerkende kracht in praktijk zou brengen. Woningbouwverenigingen spe len een belangrijke rol in Lei den waar het om de bouw, ver betering en de verdeling van woningen gaat. Het is in z'n al gemeenheid een goede zaak dat een groot deel van de goed kope woningvoorraad wordt beheerd door instellingen die geen winst beogen. De realiteit is echter ook dat woningbouw verenigingen het niet altijd even nauw nemen met de ver antwoordelijkheid voor het geld dat zij uit de schatkist krijgen, niet democratisch ope reren en de woningen niet al tijd eerlijk verdelen. Het uit de zaal laten verwijderen van een advocaat als bewonersadvi seur, deze week tijdens een be wonersvergadering van De Eendracht, mag in dit verband op z'n minst dubieus worden genoemd. Niet alleen de gang van zaken bij de De Eendracht zetten aan tot de conclusie dat er nodig iets moet veranderen. De proble men bij Ons Belang, Werk manswoningen en de Leidse Woningstichting gewei, even zeer aanleiding tot de opvat ting dat de gemeentelijke over heid meer te zeggen moet krij gen over het systeem van wo ningbouwverenigingen en dat die een democratischer opzet dienen te krijgen. De wethouder van volkshuisves ting, Tesselaar, heeft groot ge lijk dat hij een eind wil maken aan het verzuilde (en regentes ke) systeem van woningbouw verenigingen in Leiden. De praktijk heeft de laatste we ken, voor zover dat al niet het geval was, bewezen dat een technisch, financieel en sociaal goed huizenbeheer noodzaak Het is de wens van Tesselaar de Leidse woningbouwverenigin gen te laten fuseren tot één of enkele corporaties, met wijk- gebonden bewonersorganisa ties, die democratisch en ver antwoordelijk opereren. Dit houdt tevens in dat er woning bouwverenigingen zullen wor den opgeheven. De veronder stelling is gerechtvaardigd dat de wethouder inmiddels dui delijk zal zijn, waar hij met dat laatste moet beginnen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4