Steeds "Er kan veel meer worden bezuinigd aan universiteiten" Leidse wetenschappers presenteren plan: PvdA contra wethouder 'Bouw Doelenterrein desnoods vertragen' Kindermenu's in meeneem-restaurant De Smulpot! Occasionshow Bovag in Groenoordhal Voor Van Egmond (LCC) Ben W storen zich aan vragen raadslid over onderscheiding Diefstal bij nieuwbouw Waardstraat Sen 'Meï fcoiomb btadbheeld Man beboet voor messteek in Leids café Sterrenkijk dagen bij Sterrewacht WOENSDAG 16 MAART 1983 LEIDEN - Sommigen mogen daar anders over denken, psycholoog P. Vos en econoom K. v.d. Drift zijn van mening dat hun plan wel degelijk het Ei van Columbus is. Volgens dat plan kunnen de universiteiten en hogescholen jaarlijks 300 a 600 miljoen gulden bezuinigen. Daarbij verbleekt het bedrag van 258 miljoen dat de wetenschappelijke instellingen volgens de zogenaamde taakverdelingscommissie in '87 bezuinigd moeten hebben. De twee wetenschappers, allebei werkzaam bij het aan de Leidse universiteit verbonden bureau onderzoek van onderwijs, vin den dat er nu een paradoxale si tuatie bestaat. De universiteitsbestuurders, meestal toch heren die liberale beginselen omhelzen, plannen op Oostblok-achtige wijze. Zij willen daarom dat het weten schappelijke onderwijs meer dan nu het geval is op Amerikaanse leest wordt geschoeid. Het ge volg daarvan moet zijn - en die woorden bezigen voornoemde bestuurders ook regelmatig: doelmatig onderwijs. Wie het systeem Vos/v.d. Drift wil begrijpen moet eerst iets meer weten over de huidige toestand. Vos legt uit: "Onze stelling is dat er enorm veel geld wordt ver spild. Kijk bijvoorbeeld eens naar al die instituten die bezig zijn met het verdelen van het geld, bestemd voor het weten schappelijk onderwijs. Die slok ken twintig procent van de be groting op. Helemaal niet nodig. Daar komt dan nog eens bij dat het onderwijs lang niet altijd is afgestemd op de wensen van de studenten. Ofwel: er loopt we tenschappelijk personeel aan de universiteit rond, dat daar hele maal niet hoort. Toen wij dus vo rig jaar een soort receptenboek wilden maken waarin duidelijk zou staan hoe je doelmatig kunt studeren, kwamen we er achter dat je dat in heel veel gevallen niet eens kunt". Nu is het zo dat Den Haag, de over heid dus, geld geeft aan de uni versiteiten en hogescholen op basis van het aantal studenten. Die instellingen verdelen dat geld. Volgens Vos is er sprake van een piramide-vormige plan ning. En wat ook opvalt, zegt hij, is dit: op elk niveau spelen de universiteitsmensen weer machtspolitieke spelletjes, met als gevolg dat er niet vaak ge noeg wordt gekeken naar de kwaliteit van onderwijs en on derzoek. Hoewel er met die woorden natuurlijk wel vaak wordt geschermd. Piramide "Dus dachten wij", vervolgt v.d. Drift, "zet die piramide nu eens op z'n kop. Dan gebeurt er het volgende. Je kunt uitrekenen hoeveel een student rechten per jaar kost. Zesduizend gulden bij voorbeeld. Op basis van dat be drag geef je hem een boekje met kredietpunten. Volgt hij een be paald vak, dan levert hij de ge- LEIDEN - De PvdA-fractie wil geen haast maken met het bouw plan voor 58 premiehuurwonin gen op het Doelenterrein. De be zwaren van omwonenden moe ten serieus worden bekeken en desnoods moet er maar een nieuw bouwplan komen, ook al betekent dat een jaar vertraging. De meerderheid van de PvdA-frac tie ging daarmee in tegen de uit drukkelijke wil van wethouder Waal van ruimtelijke ordening. De wethouder zei dat de bezwa ren zich slechts op punten van ondergeschikt belang richten. De raadsleden Koning en Van der Molen vonden de bezwaren, zoals tegen de hoogte van het bouwwerk, daarentegen funda menteel. Het bouwplan is bovendien in strijd met het bestemmingsplan Academiewijk en raadslid Ko ning kwalificeerde het nemen van een voorbereidingsbesluit (om een nieuw bestemmingsplan te maken) als een truc. Zij maak te zich er boos over dat het stads bestuur zo omging met de bewo ners, terwijl er steeds goed over leg is geweest. ADVERTENTIE Kom naar De Smulpot, het lekkerste meeneem- restaurant van Nederland, naast de ingang van het AC Restaurant Leiderdorp. Op het menu: 25 voortreffelijke gerechten voor vriendelijke meeneem-prijzen van f 7,50 tot f 14,50. Daarbij nog twee overheerlijke kindermenu's. Stukjes kip of gehaktballetjes in fruitige saté saus met noedeltjes: f7,50 per portie in aarde werk potje. wenste punten in. Die worden verzameld door de vakgroep en via het college van bestuur gaan ze naar Den Haag, waar ze wor den verzilverd. Van dat geld wordt vervolgens het personeel o.a. betaald". Een simpele voorstelling van za ken, geven de plannenmakers grif toe, want er komen nogal wat problemen om de hoek kij ken. Hoe bepaalt een vakgroep bijvoorbeeld hoeveel krediet- punten je moet inleveren voor het volgen van een bepaald vak? Vos antwoordt: "Ze moeten een berekening maken. Zoveel gaat het geven van dit vak ons kosten, we verwachten zoveel studenten, kortom: elke student moet zo veel kredietpunten inleveren. Komen er nu minder studenten, ja, dan ontstaat er een tekort. Ze moeten dat zelf maar zien aan te zuiveren. Dat kan ook wel, want voor andere vakken krijg je na tuurlijk meer liefhebbers". Zoals gezegd, de vakgroepen moet zelf planningen maken. Gevolg hiervan kan natuurlijk zijn dat een bepaalde hoogleraar met scheve ogen wordt aangekeken, omdat hij consequent te weinig geld in het laatje brengt. Wat dan? Econoom v.d. Drift: "Je moet dan bekijken of zo'n man wel ge handhaafd moet bUjven. Ont slaan is een mogelijkheid, na tuurlijk!" Op de tegenwerping dat er op deze manier een terreur van studenten onstaat, ant woordt hij: "Nee, zo simpel zit ons systeem ook weer niet in el kaar. De student rechten mag na tuurlijk niet z'n hele studie zelf samenstellen. Een aantal vakken moet hij volgen! Maar er blijven LEIDEN - In de Groenoordhallen begint morgenavond de jaarlijk se vooijaarsautoshow van de Bo vag. Tussen de tweehonderd en driehonderd occassions, voor zien van het Bovag-garantiebe- wijs, worden geèexposeerd en te koop aangeboden. Ruim 25 garagebedrijven doen aan deze show mee. Verkochte auto's tijdens de show worden gewis seld, zodat het aanbod op peil blijft. Nieuw op de show is de zo genaamde car-match-computer, die bezoekers desgewenst een overzicht of een selectie kan ge ven van aangeboden occasions. "Blij Dat Ik Rij" is met een infor matiestand aanwezig. Aan de manifestatie is verder een prijs vraag verbonden. De show is donderdag- en vrijdag avond geopend van zeven tot tien uur en op zaterdag (wanneer er bovendien een kindercrèche in de hal is) van tien tot vijf uur. mensen die een niet verplicht vak doceren., ja en als die men sen niet genoeg studenten aan trekken, dan...". Vos interrumpeert: "Op deze wijze ontstaat er ons inziens een ge zonde concurrentie. Vanzelfspre kend, vanzelfsprekend..met alle risico's van dien, maar die moet je maar voor lief nemen". Het voordeel van ons plan, oor deelt Vos, is ook dat de student zijn eigen tempo bepaalt. Hoe veel tijd hij er over doet om zijn boekje leeg te krijgen, het doet er niet toe. Maar als het boekje leeg is en hij is nog niet klaar? "Dan door Wim Brands moet hij zelf betalen. Ja, daar zijn we hard in. Hij zal dus gemoti veerd moeten studeren, dat be grijpt u wel". Trots Er kan veel meer bezuinigd wor den dan die 258 miljoen, stellen beide wetenschappers. Niet zon der trots maken zij melding van de uitkomst van hun rekensom: minimaal 300 miljoen per jaar en maximaal 600. Maar geven zij hiermee niet tegelijk de zwakte van hun plan aan, anders ge steld: zullen veel mensen hen niet beschouwen als Roomser dan de paus, in dit geval Deet- man. Én dus weigeren om mee te werken aan het plan? "Er komen veel mensen op straat te staan, dat staat vast", geeft v.d. Drift toe. "En die zullen dus be slist niet meewerken. Tot nu toe hebben de meeste mensen, die kennis hebben genomen van ons idee, overigens gematigd positief geoordeeld. Er valt ook niet zo veel tegenin te brengen". Maar nu in alle eerlijkheid: ze den ken toch niet werkelijk dat het plan met gejuich binnengehaald wordt? Neem alleen al het feit dat de taakverdelingscommissie, waarin bestuurders van universi teiten zitten, al heeft bepaald hoeveel én waar er bezuinigd moet worden? "Dat is wel zo", zegt Vos, "maar vergeet niet dat Deetman echt niet zal schromen om met een nieuw plan te ko men. En dan, wij vinden het ook al mooi als onze ideeën worden beschouwd als een aanzet tot een discussie". Zowel Vos als v.d. Drift is werk zaam bij het bureau onderzoek van onderwijs, een instituut dat het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit gevraagd en ongevraagd van adviezen voor ziet; worden zij nu ook ontslagen als hun eigen plan wordt uitge voerd? "Dat valt te bezien", antwoordt v.d. Drift. "Als wij in een behoefte blijken te voorzien niet natuur lijk. Maar mocht het zo zijn dat niemand op onze adviezen zit te wachten, dan vliegen wij er ook uit". Het zal blijken of de Leidse universiteit op dit advies zit te wachten. LEIDEN - De vragen van PPR- raadslid Van Oosten over de toe kenning van de gouden speld van de stad Leiden aan de schei dende voorzitter van het Leids City Centrum, bonthandelaar Joop van Egmond, zijn B en W in het verkeerde keelgat geschoten. In antwoord op de vragen noemt het college het zeer laakbaar van het raadslid om te suggereren, dat het toekennen van de gouden speld afhankelijk is van de vraag of de betreffende persoon of in stelling zich conformeert aan het gemeentelijk beleid. Van Oosten had zijn vragen toege licht en zich daarbij afgevraagd wat de verdiensten van (de voor zitter van) de winkeliersvereni ging voor de stad zijn geweest. Menigmaal heeft de Leidse win keliersvereniging juist kans ge zien om anti reclame te maken voor de Leidse binnenstad, meende het PPR-raadslid. Zij verweet de wethouder het hui dige bouwplan met alle geweld te willen doordrukken. De sug gestie van de wethouder dat de buurt op deze plek eigenlijk he lemaal geen woningbouw wil, deed haar in woede ontsteken. De woningbouw staat niet ter discussie, aldus Koning, alleen de wijze waarop. LEIDEN - Bij de nieuwbouw aan de Waardstraat zijn het afgelo pen weekeinde bouwmaterialen gestolen waarvan de waarden niet ver van de duizend gulden afzit. Er verdwenen onder meer een cv-ketel, enkele radiatoren, radiatorkranen, vulslangen en bevestigingsbeugels. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Wim Brands Zonnig "Is het niet een beetje teveel van het goede" of woorden van ge lijke strekking had gemeente ambtenaar Arnold van der Ree in een nota geschreven. Twee zonnewijzers in één stad en zo vlak achter elkaar, dat deed Van der Ree verantwoorde lijk voor het sociaal-cultureel werk - de wenkbrauwen fron sen. De anderen vonden dat geen punt, vandaar dat nu op het pleintje voor molen De Valk een zonnewijzer is neergevleid. Een bijgaand bordje legt uit hoe het verband tussen de zon, de wijzer en die half omver ge reden lantaarnpaal moet wor den gelegd. Binnenkort is dan bovendien (eindelijk) de zon- neklok te verwachten aan de kale muur van de meelfabriek om de Zijlsingel op te fleuren. 'Meelman' Bouterse verzekert nog maar eens dat ook zijn zon- neklok er aan zit te komen. Meer dan een jaar geleden wer den de plannen daarvoor open baar gemaakt. "Technische problemen" met de schaduw wierpen enige vertraging op, maar nu staat de installatie toch te gebeuren. "Als het weer een beetje meewerkt, dan, hangt-ie er over een week of drie", denkt Bouterse. Wie de tijd niet bij zich heeft, kan dus binnenkort op een paar plaatsen in de stad terecht - mits de zon schijnt. "Ja", filo sofeert Van der Ree wat voor zich uit, "hoe meer elektroni sche horloges er komen, hoe meer er kennelijk behoefte is aan nostalgie". Het wachten is op de zonnewijzer met quartz- systeem. B.J. Boekaniers (5) De Leidse uitgeversoorlog woedt nog altijd hevig. Kemphanen Herman van Hooidonk en L.H. Los blijven elkaar in de bast pikken. De Haagse rechtbank president mr. Wijnholt treedt op als arbiter en floot gister ochtend Herman van Hooi donk terug nadat hij eerst al een waarschuwing had uitge deeld aan De Kler-directeur Los. De strijd tussen beide Leidse uit gevers ontbrandde nadat Los in deze rubriek Van Hooi- donks boekje 'Die goeie Leie naar' rotzooi had genoemd. Van Hooidonk pikte dat niet en stapte naar de rechter. Die vond de kwalificatie 'rotzooi' nodeloos grievend en Los werd veroordeeld tot het plaat sen van een advertentie in de krant waarin hij zijn woord te rugnam. Dat deed de directeur van de boekhandel/uitgever De Kier, maar naar de zin van Herman van Hooidonk onvoldoende. "Een klein rot advertentietje met een lettergrootte van zes punts. Bijna onleesbaar en he lemaal niet opvallend. Ik heb proefondervindelijk vastge steld dat een heleboel mensen die advertentie niet hebben ge zien", aldus de schepper van een reeks fotoboekjes over Lei den. Van Hooidonk en 'zijn' mr. Kalk man vonden dus dat Los in ge breke was gebleven en wilden de opgelegde dwangsom van vijftienduizend gulden opei sen. Maar die pikte dit weer niet en stapte op zijn beurt naar de rechter. Hij zei alles in het werk te hebben gesteld om het vonnis van de rechtbank uit te voeren. Mr. Wijnholt vond kennelijk ook dat Van Hooidonk in de kem- phanenstrijd onder de gordel probeerde te pikken en bepaal de dat de executiedreiging moest worden stopgezet. Wat mr. Kalkman betreft wordt er beroep tegen deze uitspraak aangetekend. Zijn cliënt Van Hooidonk houdt nog een slag om de arm en zegt eerst de mo tivering van president Wijn holt te willen lezen. Maar getuige de houding die Van Hooidonk tot nu toe in de strijd heeft aangenomen, is het niet waarschijnlijk dat hij op eens de aftocht zal blazen. Of is zijn munitie op? J.V. Voor de broek (2) Een aantal werknemers van de AMRO-bank bezocht vorige week een Leise sigarenzaak met de bedoeling de inventaris mee te nemen: de eigenaar was zijn financiële verplichtingen niet nagekomen. Mocht dat? Nee, zei AMRO-woordvoerder Lijnis. Hij liet weten dat er een fout was gemaakt. De bank was weliswaar gerechtigd om de spullen mee te nemen, maar had wel een deurwaarder moe ten meenemen. Ja, het mag wel, zei Lijnis na pu blicatie van zijn woorden in Steeds. Ook hij had op zijn (Foto Holvast) beurt een fout gemaakt. Er was sprake van het zogenaamde ju- diciaire eigendomsrecht - een winkelier leent geld, maar geeft zijn spullen in onderpand - en dat betekende dat het nij vere bankpersoneel wel de si garetten en sigaren mocht meenemen. Alleen, het was wijzer geweest om aan de hand van een deurwaarder de drem pel over te stappen. Praat hij de zaak nu schoon of heeft Lijnis nu wel gelijk? Ju rist Oudelaar, verbonden aan de Leidse universiteit, denkt het laatste. Is er sprake van ju- diciair eigendomsrecht dan mag je inderdaad de spullen zelf komen ophalen. Contrac tueel moet een en ander na tuurlijk goed zijn vastgelegd, want anders kan de eigenaar zeggen: eruit, huisvredebreuk! En nu maar hopen dat Lijnis zijn eerder gemaakt dreigement aan het adres van de tabak-op halers nog niet heeft uitge voerd. Hij vond dat ze maar een flink pak voor de broek moesten krijgen. Zijn de billen van de betrokken AMRO-man nen inmiddels inderdaad ge striemd, dan kunnen zij op hun beurt misschien Lijnis eens flink tuchtigen? W.B. B en W antwoorden dat de speld niet alleen is uitgereikt vanwege tien jaar voorzitterschap van het LCC. Ook de vele activiteiten in de sportwereld, waaronder de or ganisatie van evenementen ten behoeve van de invalidensport hebben een rol gespeeld. De vragen van Van Oosten naar de verdiensten van het LCC worden door het college niet beant woord. Ook zijn B en W niet van plan om voortaan de commissie algemene zaken vooraf over de coraties te informeren. DEN HAAG/LEIDEN - De presi dent van de Haagse rechtbank heeft een twintigjarige Leide-( naar veroordeeld tot een geld-' boete van honderd gulden, één maand voorwaardelijke gevan genisstraf en een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie eiste twee weken geleden een gevangenis straf van zes maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. De Leidenaar had in oktober van het vorig jaar in een café aan de Steenstraat een 20-jarige bezoe ker met een stiletto gestoken. Daarbij schampte het mes de le ver. Hij deelde die steek uit toen de ander opmerkingen maakte over de geestverruimende waar die hij in het café rookte. LEIDEN - De Leidse Sterrewacht houdt dit weekeinde zogenaam de Sterrenkijkdagen. Iedereen die eens door een vijf meter lan ge kijker naar de bergen op de maan wil kijken of naar de plane ten, kan deze dagen terecht in het gebouw bij de Kaiserstraat. Elk jaar houdt de Sterrewacht een dergelijk 'open huis'. Er ?jn zo wel 's middags als 's avonds spe ciale programma's opgezet, 's Middags zijn de kijkers op de zon gericht. Via een scherm kunnen bezoekers de draaiing van de aar de en de zonnevlekken waarne men. 's Avonds gaat de aandacht naar de maan en haar kraters, terwijl bij helder weer ook ande re hemelverschijnselen te zien zijn. In de slijpkelder van de Sterre wacht is een expositie en demon stratie van het bouwen van kij kers, verder zijn er foto's te zien. In de collegezaal worden er dia- en filmvoorstellingen gegeven, met na afloop gelegenheid tot het stellen van vragen. De openingstijden: vrijdagavond van zeven tot elf uur; zaterdag middag van één tot vier uur en 's avonds van zeven tot elf; zondag middag van éen tot vier uur en 's avonds van zeven tot tien uur. Brand in kelder LEIDEN - De brandweer moest er gisteren aan te pas komen om een brandje in een kelderbox aan de Reineveststeeg te blussen Een 45-jarige Leidenaar was daar bezig geweest de remkabels van een auto los te branden. Gevolg was dat de brandbare remvloei stof vlam vatte. Het brandje bleef van kleine omvang.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3