c Raad Leiderdorp handelde onwettig [Le/cfee agenda Strijd tegen voorgenomen haagbeplanting verhardt Voorschotenaar krijgt boete voor hagelschoten Brug naar Koudenhoorn kan nu worden gebouwd Door verbouw Kastanjelaanschool af te wijzen Een speellokaal voor Houtkamp Verontreinigde grond in Warmond gesaneerd .flteï/rk Eis bouwstop nu van de baan Stad en rand WOENSDAG 16 MAART 1983 DEN HAAG-VOORSCHOTEN - De president van de Haagse rechtbank heeft een 46-jarige inwoner van Voorschoten veroor deeld tot een geldboete van duizend gulden, één maand voor waardelijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie had twee weken geleden negen maanden, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, gevangenisstraf geëist. De Voorschotenaar kreeg deze straf, omdat hij eind vorig jaar op het Planciusplantsoen twee schoten hagel afvuurde op een groepje jongens. Twee kogeltje troffen één van de jongens in de wang en achter het oor. De man wond zich die bewuste avond op, omdat zijn vrouw over stuur en zijn dochtertjes huilend wakker waren geworden van het vuurwerk dat de jongelui afstaken. Toen het geknal niet wilde ophouden rende de man naar buiten en gaf één van de jongens een schop. Als reactie daarop begonnen zij met stenen te gooien. Toen één van de projectielen hem raakte, gaf hij z'n vrouw opdracht zijn jachtgeweer te halen. Daarin zaten nog twee hagelpatronen. Zonder een waarschuwingsschot te lossen richtte hij het geweer op de jongens die zo'n vijftig meter van hem waren verwijderd. De Voorschotenaar heeft zijn hobby, de jacht, eraan gegeven. De rechtbank verklaarde het geweer en tweehonderdvijftig patro nen verbeurd. WARMOND - "Afgewezen". Toen ambtenaar P. Maat van morgen klokslag half tien deze negen letters tellende medede ling telefonisch doorkreeg werd er op het Warmondse ge meentehuis spontaan een feestje gebouwd. Begrijpelijk, want na zo'n zestien jaar plan nenmakerij en arob-procedu- res tot aan de Kroon toe te heb ben doorgemaakt, met als re sultaat het Kroonbesluit dat er op Koudenhoorn geen huizen mochten worden gebouwd is vanochtend een eind gekomen aan een ander juridisch steek spel: de strijd tussen de ge meente en watersportvereni ging 'De Kaag' en de -bedrij ven over de brug die Warmond moet verbinden met Kouden hoorn. Deze 16de maart zal dan ook als een historische dag kunnen worden bijgeschreven in de registers van het dorp aan de Leede want het door de Warmondse watersport bij de Raad van State ingediende schorsingsverzoek tegen de bouw van de brug is afgewe- "Ja, het is feest op het gemeente huis en dat mag iedereen we ten", vertelde gemeentesecre taris C. Zoetemelk vanochtend met overslaande stem, terwijl op de achtergrond het feestge druis hoorbaar was. "De laat ste tegenstand is gebroken. Het is jammer dat al die War- monders die al jarenlang naar het recreatie-eiland Kouden hoorn smachten nu niet mee kunnen delen met de feest vreugde". 'Fijn hé?", vraagt ambtenaar Maat die het verlossende tele foontje als eerste binnenkreeg. "Of mag ik u dat niet vragen?" Zoetemelk vertelt desgevraagd nog niet op de hoogte te zijn van de overwegingen die bij de geschillencomissie van de Raad van State van doorslag gevende betekenis zijn ge weest: "Wij weten alleen nog maar dat de gemeente in het gelijk is gesteld en dat is voor ons voorlopig voldoende. We verwachten binnenkort de schriftelijke uiteenzetting van de overwegingen die bij deze historische beslissing van de Raad van State een rol hebben gespeeld". En de brug? Zoetemelk: "De heer Wicherson (directeur ge meentewerken) vertelde me zojuist dat hij schat dat de eer ste paal medio april de grond LEIDERDORP De gemeen teraad van Leiderdorp heeft in strijd met de wet gehan deld toen zij vorige week wei gerde mee te werken aan de verbouwing en uitbreiding van de Kastanjelaanschool. In juni 1981 had de gemeen teraad namelijk al in principe medewerking verleend en het is niet mogelijk om op een dergelijk besluit terug te komen. Wethouder Bezemer deelde dat gisteravond mee in de commissie onderwijs. De afwijzing van het verzoek heeft de afgelopen week voor veel ver warring gezorgd. Vooral ook om dat de geruchtenmachine op vol le toeren draaide. Met name de PvdA en WD-wethouder Geh- ner hebben niet netjes gehan deld, blijkt uit diverse uitspra ken. Met tien stemmen tegen (het groot ste deel van de WD-fractie, De PvdA en D'66) weigerde de ge meenteraad vorige week maan dag mee te werken aan de ver bouwplannen voor de Kastanje laanschool en de Willem de Zwtf- gerschool. De tegenstemmers stelden dat er al genoeg lokalen leeg stonden en vreesden finan ciële gevolgen voor de gemeente als de plannen door zouden gaan. In het geval van de Kastanjelaan school had de gemeenteraad in 1981 echter al medewerking ver leend. Het plan voor de Willem de Zwijgerschool kwam voor het eerst ter sprake en kon dan ook afgewezen worden maar om for mele redenen moet de raad hier over toch weer een nieuw besluit door Henny van Egmond In het geval van de Kastanjelaan school ging de gemeenteraad dus buiten haar boekje, vooral ook omdat de minister van on derwijs al toestemming had ge geven. "De raad is ten tweede malen een verzoek om medewer king voorgelegd dat totaal over bodig was", zei Bezemer gister avond. Het college van B en W was gistermorgen na het inwin nen van adviezen bij allerlei in stanties tot die conclusie geko men. Bezemer nam een deel van de schuld op zijn en de college- schouders, omdat de raad beter geïnformeerd had moeten wor den. Begrijpelijk Geen van de partijen reageerde in de commissie gisteravond. Die afspraak was gemaakt in de gis teren inderhaast bijeengeroepen vergadering van de fractielei ders. Na de vergadering wilden de voorstanders van de verbouw plannen wel reageren. De verte genwoordigers van tegenstem mers (WD-fractieleider Huigen, PvdA-fractieleider Wesseling en D'66-raadslid Visser) weigerden desgevraagd echter commen taar. Tijdens de raadsvergadering had den met name het CDA, de PPR en het WD-raadslid Klerks al gewezen op de formele kant van de zaak. De rest van de raad ging daar echter niet op in. Onbegrij pelijk, vindt WD'er Klerks. "Ik had niet anders verwacht", rea geerde hij op de mededeling van B en W. "Je kunt volgens een ko ninklijk besluit uit 1928 niet te rugkeren op een eerder genomen besluit. Als dat wel mogelijk was dan zou dat rechtsonzekerheid betekenen. En dat kan niet in een rechtsstaat". Het PPR-raadslid Van der Zande reageerde in dezelfde bewoor dingen. "Ik heb in die raadsver gadering al gezegd dat ze geen poot hadden om op te staan, om dat ik het gevoel had dat er iets niet klopte. In de afgelopen week ben ik op onderzoek uitgegaan en werd ik steeds meer gesterkt in de overtuiging dat het besluit formeel niet juist was. Gelet op het verleden had het college de zaak beter moeten bekijken", be kritiseerde Van der Zande. Ook CDA-fractieleider Den Boeft deelde die mening. Maar toch voelde hij zich ook mede-verant woordelijk voor de afwijzing. "Ik vind dat de raadsleden de plicht hadden de zaak beter voor het voetlicht te halen", zei hij desge vraagd. Kletspraatje Niet alleen de formele kant was on juist, ook de handelwijze van de PvdA-fractie en WD-wethouder Gehner was niet helemaal cor rect. Direct na de raadsvergade ring ging al het gerucht (door PvdA-fractieleider Wesseling zelf gelanceerd) dat de PvdA het stemgedrag zou laten afhangen van de vraag of de gemeenteraad compleet zou zijn. Met een vol tallige gemeenteraad zou er een meerderheid zijn voor de afwij zing van het verzoek. Als het WD-raadslid De Waard op het laatste moment niet opgeroepen was hadden de stemmen ge staakt. De PvdA-fractie had in dat geval besloten voor het voor stel van B en W te stemmen. Dan was er geen vuiltje aan de lucht geweest. PvdA-wethouder Beze mer verdedigt die handelwijze. "Alle fracties zaten tijdens de raadsvergadering een beetje naar elkaar te kijken. Tot op de dag van de vergadering was er geen zekerheid. Het was allemaal heel geheimzinnig. De PvdA-fractie had dan ook twee verhalen, één voor als er geen meerderheid zou zijn", aldus Bezemer. Collega- raadsleden die niet met name in de krant willen komen, hekelden de handelwijze van de PvdA. Een fractie moet volgens hen het oordeel over een voorstel niet la ten afhangen van de vraag of dat oordeel door een meerderheid wordt gesteund of niet. Ook het optreden van WD-wet- CDA-fractieleider Den Boeft: "...kletspraatjes" houder Gehner was niet zonder kritiek. Pas drie kwartier voor aanvang van de raadsvergade ring maakte zij officieel bekend dat 2e tegen zou stemmen. "Voor mij was het eigenlijk niet zo ge weldig dat ze uit de boot viel", merkt wethouder Bezemer op. CDA-fractieleider Den Boeft gaat echter veel verder. Den Boeft: "Mevrouw Gehner zal toch nog eens wat meer uitleg moeten geven over haar politiek- bestuurlijke uitgangspunten. Op het laatste moment afhaken, dat is heel raar. Tijdens de vorige vergadering heb ik die uitleg al gevraagd, maar dan krijg je een kletspraatje. Bestuurlijk vind ik dat erg gek, niet zo fraai. Ik vind het best dat ze een minderheids standpunt inneemt, maar dan moet ze dat wel op tijd kenbaar maken". Aan Voorschotense Zwaluwweg VOORSCHOTEN - Met harde hand zal de Voorschotense me vrouw Van der Werff de haag verwijderen die de gemeente eind deze maand wil planten ir de voortuin van haar woning aan de Zwaluwweg: "Ik pleur de plantjes er uit, waar de heren ambtenaren bij staan, doe ze in een vuilniszak en zet ze op de stoep bij de burgemeester", zegt ze. "Laat hij die haag in zijn voor tuin zetten. Hij heeft wel een gro te voortuin. Als die brede haag bij mij in de voortuin komt kan ik niet eens meer mijn ramen ze- De gemeente heeft onlangs meege deeld dat vóór het einde van de maand de hagen zullen worden geplant. De Voorschotense vindt dit "onbegrijpelijk": "Niemand wil hier die hagen, we willen veel liever een leuk muurtje of een smalle heg. De gemeente zou een heleboel kunnen bezuinigen wanneer ze die hagen niet zou plaatsen". De Voorschotense heeft zich niet alleen geërgerd aan de houding van de gemeente, ook de hou ding van de mede-bewoners van de Zwaluwweg staat haar niet aan: "Anderhalve maand gele den heb ik een brief geschreven aan de gemeente, waarin ik pro testeer tegen de hagen. Bij die brief heb ik de handtekeningen gedaan van de hele buurt. Ik kreeg een keurig briefje terug van burgemeester en wethou ders waarin stond dat "ze niet onmiddelijk konden antwoor den". Ik zou echter spoedig ant woord krijgen, schreven ze. Hier op heb ik besloten geen verdere actie te ondernemen, maar ge woon te wachten tot ik antwoord krijg". En na een korte pauze vervolgt ze: En dan sla ik twee weken gele den het Leidsch Dagblad open en zie ik een foto van een man van een paar huizen verderop. Hij staat in zijn tuintje, en vertelt dat het allemaal heel erg wordt als die haag er komt en dat hij misschien wel actie wil gaan on dernemen. Terwijl de voortuin bij hem veel breder is. Hij kan nog langs zijn voorruit lopen, van mijn tuin blijft echt niets over. Maar ik trek die planten er- OEGSTGEEST - De bewonersvereniging Haaswijk is van plan het verzoek tot stillegging van de bouw van twee-ónder-een-kapwoningen tussen de Johan Wagenaarlaan en het Oegstgeesterkanaal in te trek ken. De gemeente Oegstgeest heeft namelijk beslo ten de woningen twee meter in zuidelijke richting te verplaatsen. Door dit besluit is het gebrek aan parkeerplaatsen in WARMOND - Het is de bedoeling dat nog voor het einde van dit jaar de met olie verontreinigde grond die uit de Warmondse wijk Lommerlust is gekomen, wordt afgevoerd en verwerkt. De grond ligt nu in folie verpakt in industrieterrein Veerpolder. Dit blijkt uit het provinciale programma bodemsanering dat gisteren door het dagelijks bestuur van de provincie is vastgesteld. De minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer moet het programma nog goedkeuren in verband met het feit dat het rijk het overgrote deel van de kosten voor zijn rekening neemt. In totaal staan op de lijst elf locaties in Zuid-Holland genoemd waar óf een onderzoek naar bodemverontreiniging moet plaatsvinden óf de grond meteen gesaneerd gaat worden. Met het programma is een be drag van bijna twintig miljoen gulden gemoeid. Voor het verwijderen en verwerken van de verontreinigde Warmondse grond moet ook de gemeente zelf voor een belangrijk deel van de kos ten opdraaien. Gemeentesecretaris Zoetemelk deelde gistermiddag mee dat Warmond rekening houdt met een bedrag voor eigen rekening van ongeveer 65.000 gulden. De rest van de operatie, die bijna twee ton kost, komt dan voor rekening van het rijk. Het is overigens onbekend wie de veroorzaker is van de verontreiniging. Zoetemelk meent dat de verontreiniging tijdens het bouwrijpmaken moet zijn gebeurd. Aletta Als vervolg op de thema-avond "De waarde van de huisvrouw" gaat het Oegstgeestse vrouwen- trefpunt Aletta donderdag (17 maart) verder met het thema "Het isolement van de huis vrouw". Plaats van handeling is Taberna, Julianalaan 1 in Oegstgeest. Aanvang half ne gen. Eieren Onder het motto "Toktoktok al weer een ei" exposeren zeven kunstenaars hun handbeschil derde en geëtste eieren in het oude raadhuis aan de Dorps straat in Warmond. De tentoon stelling begint zaterdag (lp maart) en duurt tot en met 7 april. Bezichting is mogelijk op de dinsdagen van zeven tot ne gen uur en de rest van de week behalve op de maandagen(in- clusief tweede Paasdag) van twee tot vier uur. LEIDERDORP - De protestant- christelijke lagere school In Den Houtkamp in Leiderdorp mag maar een lokaal in plaats van de gevraagde twee verbouwen tot kleuterklas. Dat werd gister avond door de raadscommissie onderwijs besloten. De commissieleden kwamen, gelet op het dalende aantal leerlingen van de Minihof-kleuterschool tot de conclusie dat een speellokaal wel voldoende moet zijn. De ver bouwing van de Houtkamp- school is nodig, omdat door de integratie van kleuter- en lagere school de nu nog tweeklassige Minihof binnen de muren van de lageré school zal worden onder gebracht. Het prot. chr. schoolbestuur heeft ruim twee jaar geleden ook al eens een verzoek tot verbouw van de Houtkampschool inge diend. De toenmalige onderwijs commissie kon echter uit die aanvraag niet opmaken of het een vergroting van het gebouw of een verbouwing binnen de muren van de school inhield. Al leen aan de laatste procedure wilden de commissieleden toen meewerken. Het schoolbestuur trok de aanvraag terug en zegde een nieuwe toe, die gisteravond op de commissietafel lag. Even dreigde het schoolbestuur weer met lege handen naar huis ge stuurd te worden omdat de com missie maar een lokaal wilde la ten verbouwen. Een vertegenwoordigster van het bestuur liet echter vanaf de pu blieke tribune weten, akkoord te gaan met het advies, dat de com missie nu aan B en W heeft uitge bracht. Daardoor zal de verbou wing nu zonder verdere vertra ging kunnen worden uitgevoerd De fel omstreden bouwlocatie langs het Oegstgeesterkanaal. De woningen die hier zullen verrijzen, komen door het gemeentelijk besluit nu twee meter dichter bij het water. (Foto Holvast) deelgebied I - het hoofdbezwaar van de vereniging grotendeels teniet gedaan. De Johan Wagenaar laan wordt nu immers breder, waardoor er meer par keer- en loopgelegenheid ontstaat. Bestuurslid Poelmans van de vereniging Haaswijk: "Inhoudelijk komt de gemeente nu aan onze bezwa ren tegemoet. Vorig jaar oktober werden deze nog afgewezen. Daarom zullen we nu overwegen het verzoek in te trekken". WOENSDAG Leiden - Eigenzorg, Stationsweg 29, dia avond over 'blauwe tram', 20 uur. Café Meneer Jansen - Nieuwe Rijn 21, optreden straatzanger Lampie, 22.30 Stadhuis - monumentencommissie, 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissies volkshuis vesting, ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer, 20 uur. Speeltuingebouw Ambonstraat - infor matie-avond gemeente over plannen voor bejaardenhuis aan Zijloever, 20 Buurthuis Cornelis Joppensz - Du Rieu- straat, jaarvergadering stichting Buurt huis Professoren-Burgemeester- en Rijndijkwijk 'Cornelis Joppensz', 20 Schoolgebouwen De Hoeksteen en De Pompelmoes - Agaatlaan, rommel markt, 13.30-15.30 uur en 18.30-20.30 Waaggebouw - Aalmarkt 21, Roze Lente '83, Juffrouw Sonnika Tante Gré met Schurft, 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66, *Yol' van de Turkse regisseur Yilmaz Guney, woe en do om 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'The Servant' van Joseph Losey met Dirk Bogarde naar een scenario van Ha rold Pinter. 20 en 22.15 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Baha'i-geloof, tel. 213490. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw- hnis, raadscommissie voor beroeps- en bezwaarschriften, 16.30 uur. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, commissie Schouw burg. 16 uur. Rekencentrum - Langegracht 70a, raadscommissie financiën, 19 uur. Groenoordhallen - Paasvebo, 7-14 uur. Groenoordhallen - Bovag-occasion- show," 19-22 uur. Caeciliastraat 18 - receptie Leidse Werk groep Homofilie, 16 uur. Kijhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Dimenticare Venezia' van de italiaan Franco Brusati, do, vr en za om 20 en 22.15 uur. Waaggebouw - Aalmarkt 21, Roze Lente '83, Theatergroep September met Sep tember, 20.30 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden. 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur van 20-21.30 uur, inl. 216180/149324. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver eniging Milieudefensie - Zonneveld- straat 2,18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'giflijn')- Groenoordhallen - BOVAG-voorjaars; occasionshow, don, vrij van 19-22 uur, za van 10-17 uur. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan 1, ver volg op de thema-avond 'De waard van de huisvrouw', 'Het isolement van de huisvrouw', 20.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 maart tot 18 maart door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kem- penaerstraat 31. Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw," Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel, 4641 Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Femke Gerdin Antoïne dv. A. Jansen en E.M.G. Meije- rink, Hugo Chrisstophe zv. W.A. Ouwe hand en EjH. Rooth, Annemari ne dv. P.F. van Nieuwenhuijzen en F. Smit, Madeion Maria dv. S. van de Ruit en M.W.A. vap Zeist, Michael zv. J.H. Möhlmann en P.T. van Dijk, Daniël Cor nelis Ewout zv. B.H. Bartelds en W.J. Post, Philippe Stephane zv. H.C. den Hollander en M. van Kamp, Sijbren Pius zv. J.J.S. Weitenberg en I.J.A.M. Kruse, Willem Simon Albert David zv. W. Deuring en C.M.J. de Graaf, Kim dv J.S. Wagenaar en E.G. Prins, Cornelis Daniël zv. D. Tavenier en A.A. van Rijn, Adrianus Frederik Leonardus zv. A.C.W. Meyer en M.M.A. van Veldhui- Overleden: C A. Slothouber (1914) vri., I.A. Breel (1957) man, H. van Eek (1911) vri., H. van Slooten (1908) man. F.M. Gits (1923) man, K.G. Dekens (1898) vri., J.C. van Keppel (1922) man, J. Bregman (1961) man, E.M. Devery (1904) vri., G. Koele wijn (1922) man, J.P. de Boer (1925) man, A.J.C. de Winter (1917) man, J.R.K. van der Mark (1897) man, A.P. Benchimol Mohteiro (1965) man, J. Bos man (1925) man, L.A. Lamberts (1914) vri., W.P. Boers (1971) man ZOETERWOUDE: Geboren: Gary Kroos, Elisabeth Margaretha van Teij- lingen, Mirëille van den Akker, Susanne Jannink, Sophia Maria van der Harg, Jelle Sjoerd Groot, Johanna Petronella Geertruida Maria Turk. Gehuwd: C.J.L. Duindam met M.A.W. Dirken. Overleden: N. Zonneveld (1924). OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Een sleuteltje opgeven: 071-143545. Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19.30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem. Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83,60 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Qüakernaat Wnd.-hoofdredacteur R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw. W. F. J. Wirtz en A. A. van Brussel Plv. Alg. redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin/buit 'ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen P. J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Caïro, tel. 071-144941, tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2