SD T Schapers kan nog verder komen" Olympisch team mist motivatie "Beklirmiiiiig was kilometer te lang" Schamele 3-1 zege Zoetemelk en Knetemann uit leiderstrui Voorlopig rust rond E/Leiden Tweede ronde blijft net buiten bereik Wimbledon blijft nr. 1 modevoor Schoeisel 'De Beer' weg uit De Meer WOENSDAG 16 MAART 1983 DEVENTER (GPD) - De ultime poging van de voetbalbond om ten koste van Liechtenstein wat meer naamsbekendheid te ge ven aan het Olympisch project is op een regelrechte flop uitge draaid. Weliswaar plaatsten de door bondscoach Ger Blok bij- eengescharrelde semi-profs zich gisteravond in Deventer moei teloos voor de kwalificatiepool, de manier waarop die overwin ning (3-1) gestalte kreeg, was al even weinig overtuigend als veertien dagen geleden in het vorstendom (0-3). En dat gold dan vooral voor het tweede part, waarin de negen se mi-profs en twee overgebleven amateurs (Van Dord en Spee) zich een duidelijk brevet van on vermogen opplakten. Een handicap van jewelste vormde ontegenzeggelijk de instelling waarmee de vrijetijdsvoetballers uit Liechtenstein deze al bij voorbaat verloren ontmoeting benaderden. De volle 90 minuten verscholen zij zich op de eigen helft, het vermogen om vanuit de counter voor gevaar te zorgen, ontbeerde de ploeg ten enen ma le. Het pleit voor Ger Blok dat hij die omstandigheid na afloop niet als excuus wilde aanvoeren voor het ronduit blamerende optreden na de rust. „In de eerst helft", zo oordeelde de bondscoach, „heb ben we geprobeerd Nederlands te spelen en het publiek te ver maken met zoveel mogelijk goals. Dat was de hoofdopzet. Maar na de derde goal verslapte de zaak en na de rust lukte er to taal niets meer". Coach Ger Blok zal voor de ko mende kwalificatiewedstrijden van het Olympisch elftal ook de beschikking krijgen over spe lers van jong Oranje. Bonds coach Kees Rijvers verklaarde in Deventer na de wedstrijd te gen Liechtenstein geen bezwaar te hebben tegen het kiezen van kandidaten voor jong Oranje in het Olympisch elftal. Rijvers ontkende overigens in De venter eventuele plannen in die richting van zijn collega Blok te hebben gedwarsboomd. De Feyenoorder Peter Houtman en topscorer van de eredivisie, die voor het tweede duel met Liech tenstein in verband met een bles sure afzegde, werd gisteravond node gemist. In de spits van de aanval kon de amateur Spee hem geen moment doen vergeten, re den ook waarom Blok na de rust vrije verdediger Koevermans naar de frontlinie dirigeerde en Woudsma als vrije verdediger liet opereren. Rendement leverde die mutaties echter niet op, vooral doordat Oranje op het middenveld de persoonlijkheid ontbeerde om het eenrichtingsverkeer in goede banen te leiden. Voor de rust slaagden Lokhoff en Suvrijn daarin nog redelijk en hadden getweeën ook een vorstelijk aan deel in twee van de drie treffers. De eerste viel pas in de 17e mi nuut, toen de naar voren ge stormde Koevermans een vrije schop van Keukens doeltreffend met het hoofd verlengde: 1-0. Binnen tien minuten was de stand al 3-0. Eerst scoorde Lokhoff van uit de rebound, na voorberei dend werk van Woudsma, ver volgens stelde Hoffman de goed inkomende Jans in staat met het hoofd 3-0 te laten aantekenen. Vanaf dat moment geloofde Oranje het verder wel. De 3500 bezoe kers, onder wie een vracht aan officials, zagen tot hun verbijste ring Liechtenstein nog scoren. Dat gebeurde twee minuten voor de rust, toen doelman Hanssen voor de eerste keer handelend moest optreden, maar dat ver zuimde bij de achterwaartse kop bal van Frick uit een vrije schop van Moser, de enige professional bij Liechtenstein. ACQUAVIVA PICENA (ANP) Op de voorlaatste dag van Tirreno-Adriatico raakte Gerrie Knetemann zijn leiderstrui toch nog kwijt aan wereldkampioen Beppe Saronni. De Italiaan finishte in het hoog gelegen Acquaviva Picena veertien seconden eerder dan de kopman van Peter Post in de eerste groep achter de winnende solist Laurent Fignon uit Frankrijk. Frits Pirard, vierde, was voor de vierde achtereenvolgende keer de beste Nederlander. Wirn Koevermans brengt de Olympiërs aan de leiding: 1-0. Tien minuten zou het daarna nog gaan, wat volgde draaide uit op een regelrechte flop. (ANP-foto) Onderweg had Saronni Knete mann al twee keer verrast. Hij won bij een tussensprint en een bergpremie twee keer twee se conden, terwijl de Nederlander met een tweede plaats slechts een tel tijdvergoeding veroverde. Voor de afsluitende tijdrit over achttien kilometer op de kust weg van San Benedetto del Tron- to bleven de verschillen aan kop van het algemeen klassement echter klein. De ex-leider stelde dan ook: "Ik ben de trui kwijt, maar ik heb de kans de wedstrijd te winnen behouden". Vorig jaar won Knetemann de tijd rit op exact hetzelfde parcours in recordtijd met 11 seconden voor sprong op Moser, 20 op Saronni en 28 op Visentini. Knetemann kan het, al zal het een spannend secondenspel blijven. Het voor deel van de Kneet is, dat hij, meer dan wie ook, bereid is zijn LEIDEN - In het conflict tus sen de basketbalclub Leiden enerzijds en sponsor Elmex anderzijds is voorlopig een 'staakt het vuren' overeen gekomen. De partijen beslo ten gisteren om pas na de play-offs rond de tafel te gaan zitten om een oplossing in de ontstane affaire te be werkstelligen. Het geschil kwam vorige week aan het licht kwam toen bleek dat het budget in het nog lopende jaar fors was overschreden. De sponsor dreigde bij monde van Onno Gerritsen het drie-jarige contract op te helling te zet ten. Het lag in de bedoeling dat de club gisteravond met een voorstel alias oplossing zou komen, maar na overleg besloot men de besprekin gen te verdagen tot na de play-offs doe volgende week zaterdag beginnen. "Niemand", zo lichtte pr-man Van Egmond toe, "is gebaat met nog meer negatieve pu bliciteit. Rust rond het team is nu een eerste vereiste, vo rig jaar hebben we gemerkt hoe zulke perikelen door werken in de prestaties. Het is jammer dat dit opnieuw is gebeurd, maar we hopen maar dat we in de komende weken orde op zaken kun nen stellen. Daarna kijken we verder." Delft Eredivisieclub Punch Delft zal volgend seizoen zijn sponsor kwijt zijn. De directie van Rucanor besloot de overeen komst voor het derde jaar niet te effectueren omdat het budget, dat voor drie sei zoenen was bestemd, in twee jaar ruim is overschreden. lichaam pijn te doen op de fiets. Theo de Rooy, zijn nieuwe ploeg genoot, vertelde: "Ik geloof niet dat er iemand bestaat die zich zo leeg kan rijden als hij. In de grote prijs van Monaco reden we naast elkaar een bergje op. Hij wilde de eerste groep niet laten wegrij den, terwijl hij nog niet eens in vorm was. Op het laatst zat hij te braken op zijn fiets en toch liet hij niet los". Op weg naar Acquaviva Picena moest Knetemann wel afhaken. Hij deed het pas op het allerlaat ste moment, toen hij volkomen uitgeput was. "Deze beklimming was een kilometertje te lang", stelde hy even later nuchter. "Ik reed heus niet slecht, de ploeg heeft het werk goed gedaan, ik ben alleen iets te weinig klimmer van nature. Eens houdt natuur lijk het karakter-klimmen op. Dat was vandaag vlak voor de eindstreep". Knetemann kwam slingerend van ellende over de streep. Vijf minuten later was hij hersteld, stonden zijn ogen weer helder en zei hij monter: "Dit verschil is niet dodelijk. In de tijdrit zal ik gewoon wat sneller moeten rijden. Dat moet dan ROTTERDAM - Martin Simek was er rotsvast van over tuigd. „Schapers heeft nu laten zien dat hij nog verder kan komen", zo analyseerde de Tsjechische coach gister avond de partij die zijn pupil tegen Gene Mayer had afge werkt. „Hij kan in de toekomst echt mee gaan draaien met die jongens. Dat is nog belangrijker dan het feit dat hij hier had kunnen winnen met een beetje geluk op het juiste moment". Dat „geluk" ontbrak de enige Ne derlandse enkelspel-deelnemer gisteravond echter. Een uur lang kon Schapers de illusie koeste ren dat hij meer zou overhouden aan het optreden in Ahoy dan het ene ATP-punt en de 2250 dollar die beschikbaar waren voor de verliezers van de eerste ronde. Na zijn opzienbarende winst in de eerste set, waaFin hij de num mer zes van de wereld met 6-0 compleet overklaste, had hij op 5-4 in de tweede reeks nog een fraai uitzicht op de sensationele zege. Daarna ging het echter veel sneller fout dan het goed was ge gaan. Schapers, die tot dan toe onbevan- LONDEN (SID) Het prijzen geld van Wimbledon, bet be langrijkste tennistoernooi ter wereld, is voor 1983 met vijftig procent verhoogd. In totaal kunnen spelers en speelsters bij de wedstrij den om de open Engelse kampioenschappen een mil joen pond ongeveer vier miljoen gulden) verdienen. De verboging is doorge voerd, zo verklaarde sir Brian Burnett, de voorzitter van de All England-club, om de betekenis van Wimble don als leidend tennistoer nooi in de wereld te onder strepen. De winnaar bij de heren strijkt de som van 260.000 gulden op en bij de dames ontvangt de winnares 230.000 gulden. gen had gespeeld werd „onbe wust" voorzichtiger, zag Mayer op eigen service op love naast zich komen en miste op 5-5 een gemakkelijke smash waardoor zijn tegenstander de game won. „Dat was de ommekeer", besefte hij zelf. „Daarna ging het echt fout". Dat bleek ook wel. Mayer, die kalm bleef als een ijsberg, gunde hem zegge en schrijven nog één spel en bereikte via 5-7 en 1-6 de vol gende ronde. Daarmee was de diep godsdiensti ge Amerikaan een van de weini ge geplaatste spelers die gisteren overeind bleef. Zijn broer Sandy (vierde genoteerd), Mark Ed- mondson (vijfde), Mei Purcell (achtste) en Peter McNamara vlogen al in de eerste ronde uit het toernooi. Voor laatstgenoem de, zondag nog winnaar in Brus sel, eindigde het evenement zelfs in het ziekenhuis. McNamara klapte in zijn partij tegen de Tsjech Granat door zijn knie, waarmee hij het tweede slachtof fer werd van de baan die eerder Vijay Amritray (enkelblessure) al parten had gespeeld. Over die baan leven dan ook heel wat klachten bij de spelers. Het cement dat over hout is gespo ten, maakt de oppervlakte traag en zorgt voor een zelfde uitwer king als schuurpapier gewoon lijk heeft. De spelers verslijten er heel wat schoenen op als ze al niet geblesseerd raken, en verder is de baan dus „veel te traag", zo als Gene Mayer opmerkte. Als verklaring voor zijn kansloze verlies in de eerste set tegen Michiel Schapers "moet met zijn intelligentie de druk binnen t meedraaien in de top", voorspelde zijn coach Simek hem een goe Schapers gaf hij dan ook op dat hij aan de baan had moeten wen nen „en aan de speelstijl van Schapers, die nogal wat anders tennist dan de anderen. Hij doet weinig met de bal, zodat je niet weet wanneer je zelf in moet ko- Schapers bracht zijn hooggeklas- seerde opponent aanvankelijk echter danig in verwarring met zijn aparte speelstijl, die hem de laatste maand het nodige succes heeft opgeleverd. Onder meer door een finale-zege in Nairobi, waar hij van John Austin won en dankzij een finaleplaats in Lagos (verlies tegen Graig Wittus uit de VS) rukte hij sterk op op de we reldranglijst. Daarop klom hij eind februari, begin maart in drie weken tijd van de 270e naar de 110e plek. Een plaats die hem di rect toegang verschaft tot de grand slam-toernooien. Schapers zal dan ook gaan deelnemen aan Parijs en Wimbledon, waar hij zijn leerschool af moet kunnen maken. Gisteravond schoot hij op beslissende momenten net te kort, „maar met zijn intelligentie moet hij die druk binnen een jaar aan kunnen", aldus Simek. Nadat Guillermo Vilas, de als eer ste geplaatste redder in de nood, niet zonder gemak zijn status met succes had verdedigd tegen de Tsjech Slozil (7—5, 6-1) ver dween in de laatste partij gister- i de toekomst avond de zesde geplaatste speler uit het toernooi. Tim Mayotte verloor van zijn Amerikaanse landgenoot Fritz Bühning met duidelijk verschil: 6-2, 6—3. Bij de laatste 16 bevinden zich nu nog alleen de nummers één en twee, Vilas en Sandy Mayer. De uitslagen van dinsdag: Vilas (Arg) - Slozil (Tsj) 7-5,6-1; Denton (Vst) Bedel (Fra) 7-6, 7-5; Simpson (NwZ) - Giammalva (Vst) 6-3, 6-3; Gul- likson (Vst) - Dupre (Vst) 3-6, 7-5, 6-1; Saviano (Vst) Edmondson (Aus, 5) 7-6 (7-4), 6-1; Boileau (Bel) - S. Mayer (Vst, 4) 7-6 (7-5), 4-6, 6-2; Schapers-G. Mayer (Vst) 6-0, 5-7,1-6; Granath (Tsj) - McNa mara (Aus, 3) 7-6 (10-8), 6-6 (4-1 tiebreak, NcNamara geeft op wegens knieblessu re); Bhhning (Vst) - Mayotte (Vst) 6-2, 6-3. PAUL DE TOMBE 11 iLViViLVi Leiden - Haarlemmerstraat 87 APPie HEEFT At 7k£z) METER EU WAT DCET-IE UOU KJKT- ie ALWEER NAAR CAI FcSTDÖTUe /V£E-T&oh J4-rt>cA/c M££-r&cf/AJ/er?\ A.AA/QA<AAA2r heb üe V car f zo zour ee- ©ETEUT ROTTERDAM - De kritiek op de baan waarop de spelers zich moeten bewegen tijdens het we reldtennistoernooi van Rotter dam, werd gisteren misschien wel het beste verwoord door Gil Norris. De vaste verzorger van de toptennissers in het Grand-Prix- circuit sprak, nadat Peter McNa mara met een verdraaide knie naar het ziekenhuis was ver voerd: „Als ik diplomatiek moet zijn voor de makers van de baan zou ik zeggen dat de spelers maar speciale schoenen moeten gebrui ken". De oppervlakte waarop wordt ge speeld (kunstbeton gespoten over houten platenis niet nieuw, maar werd in het verleden zelden gebruikt bij de grote toernooien. Nu dat wel het geval is spreken de spelers over „onnatuurlijk, traag en stroef' Gene Mayer, „ik trek voor mijn volgende partij in elk geval andere schoenen aan") en over „schuurpapier". Die laat ste opmerking is van Michiel Schapers die er tijdens de trai ning een paar schoenen op ver speelde („daar zat na een partij een gat in van 4 cm") en die tij dens zijn partij tegen Mayer van schoenen moest verwisselen. ,Je wordt vanzelf moe van die baan. Van al het wenden en keren krij gen je spieren elke keer een klap", wist de Nederlander nog. Ook de eerder genoemde Norris heeft slechte ervaringen met het materiaal. „Vorig jaar leverde die oppervlakte 25 blessures op in een toernooi in Bazel", diepte hij op uit zijn herinnering. „Ook het feit dat McNamara hier gebles seerd raakte zegt wel iets. Hij is een tamelijk sterke jongen en dit is de ergste blessure die hij tot nu toe heeft opgelopen". De ploeg van Peter Post heeft de hele dag hard moeten werken om Knetemann in kansrijke po sitie te houden. De finale van de ruim tweehonderd kilometer lange etappe begon al vroeg. Jan Raas en Theo de Rooy behoor den tot de prominentste "uit slovers". Moegestreden draaiden ze voor de laatste klim naar de eindstreep van het parcours af naar het hotel. De andere ploeg genoten eindigden na de noeste arbeid in de achterhoede. Of het de moeite loonde, moet Knete mann bewijzen in de tijdrit. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Laurent Fignon (Fra) 206 kilometer in 5.11.53 (met 5 seconden tijdvergoeding, gemiddeld 39,630 km. p/u); 2. Fernandez (Spa) op 7 sec. (3 sec. tijdverg.); 3. De Wolf (Bel) z.t. (1 sec. tijdverg.); 4. Pirard (Ned); 5. Panizza (Ita); 6. Cionocioli (Ita); 7. Bombini (Ita); 8. Beccia (Ita); 9. Petito (Ita); 10. Moser (Ita) allen z.t. Algemeen klassement: 1. Saronni 22.26.24; 2. Visentini op 6 sec.; 3. Knetemann op 15 sec.; 4. Lang z.t.; 5. Fernandez op 25 sec.; 6. Petito op 30 sec.; 7. Beccia z.t.; 8. Moser op 34 sec., 9. De Wolf op 39 sec.; 10. Demierre z.t. Parijs-Nice Meer dan het succes van de jonge Belg Dirk de Wolf in de zesde en voorlaatste etappe in Parijs-Nice, trok de machtswisseling Zoete- melk-Kelly gisteren de aandacht in de "Rit naar de zon". De ver wachting dat de Nederlander, sinds zondag in de leiderstrui, gemakkelijk op de eindzege af zou gaan werd door de Ier teniet gedaan. Kelly, vorig jaar al win naar van Parijs-Nice, sprong op de laatste heuvel weg. Met be hulp van zijn sterke knecht Ste ven Rooks vergrootte de Ier in de afdaling zijn voorsprong op Zoe temelk regelmatig. Op de eind streep bleek hij 43 seconden winst te hebben geboekt op de Nederlander, die zijn witte trui kwijtraakte omdat hij immers slechts 35 seconden voor lag. Achter het na 140 kilometer ont snapte viertal Twan Poels (Ned), Pascal Guyot (Fra) en de Belgen Eddy Planckaert en Dirk de Wolf, vochten Kelly en Zoete melk op de hellingen van de Tan- neron een gevecht uit, dat voor alsnog onbeslist bleef. Kelly raakte Zoetemelk in de beklim ming niet kwijt en wachtte de laatste forse klim af. Op een nat geworden weg nam de Ier in de afdaling grote risico's. Zoete melk kon hem niet volgen. De uitslag van de zesde etappe is: 1. Dirk de Wolf (Bel) 182 kilometer in 5.12.40 (gem. 34.925 km. p/u); 2. Guyot (Fra) op 26 sec.; 3. Kelly (Ier) op 1,26; 4. Van der Poel (Ned) op 2,09; 5. Rooks (Ned); 6. Bittinger (Fra); 7. Clere (Fra); 8. Rossier (Zwi); 9. Laurent (Fra); 10. Zoetemelk (Ned) allen z.t. Algemeen klassement: 1. Kelly (Ier) 28.10.39; 2. Zoetemelk (Ned) op 8 sec.; 3. Laurent (Fra) op 17 sec.; 4. Grezet (Zwi) op 26 sec.; 5. Rooks (Ned) op 28 sec.; 6. Bittinger (Fra) op 53 sec.; 7. Hag- hedooren (Bel) op 6,09; 8. Van der Poel (Ned) op 6,29; 9. Jones (Gbr) op 7,14; 10. Bazzo (Fra) op 7,16. AMSTERDAM (GPD) - Piet Schrij vers heeft vanmorgen een con tract getekend dat hem voor twee jaar als speler-coach zal ver binden aan het Canadese Ed monton Eagles. De 36-jarige Vin- kevener zal direct na de tweede finale van de strijd om de KNVB- beker op 17 mei („Ik ga er vanuit dat ik die met Ajax zal spelen") naar Canada vertrekken waar de competitie op 23 mei begint. Hans Kraay jr. van NAC (een contract van drie jaar) en André Oostrom van Go Ahead Eagles vergezellen de keeper. Met Aja- cied Leo van Veen moet nog overeenstemming worden be reikt. Ondanks het vertrek van Schrij vers, die negen jaar bij Ajax heeft gewerkt, zal de 40-voudige inter national beschikbaar blijven voor het Nederlands elftal. „Als de bondscoach me wil hebbén, dan kan ik vrij krijgen. Die clau sule heb ik voor alle zekerheid in het contract laten opnemen". Schrijvers zal met Edmonton Eagles van 23 mei tot half sep tember dertig wedstrijden spe len. Daarna breekt het indoorsei- zoen aan waarin hij uitsluitend als coach zal fungeren. Hans Galjé verspeelde in het 707- toernooi zijn kans Schrijvers on der de lat vandaan te werken. Schrijvers: „Toen de competitie begon wist ik dat ik eerste kee per van Ajax zou zijn. Ik was ze ker van mijn zaak. Eenvoudig omdat ik de beste was. Anders was Edmonton Eagles ook niet naar mij toegekomen. Ik heb ja gezegd omdat ik nog een keer mijn slag kan slaan en omdat ik met Ajax bijna alles heb bereikt, behalve de Europa Cup-finale".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15