c Sleutel naar bloei" PPR pleit voor links front AUTO Citroën en Renault specialist A Vrouwen gevangen op Sicilië Driepersoons stadsauto "Atlas van de weg" As, MNDERNELDE CITROEN Na actie tegen kruisraketten WOENSDAG 16 MAART 1983 Varia Samengesteld door Koos Post British Ley land lanceert middenklasser Maestro Toen British Leyland met de Me tro op de proppen kwam werd het als het ware van de daken geschreeuwd: "Dit is de auto die de Britse auto-industrie moet redden". Dat werd later wat afgezwakt om mogelijke mislukkingen voor te zijn, maar dezer dagen bij de tewaterlating van de nieuwe middenklasser "Mae stro" werd opnieuw een fikse greep gedaan in de kast met vette vergelijkingen. "Was de Metro de sleutel naar overleven, de Maestro is de sleutel naar voorspoed", zei Mark Snowdon - de man die de meeste touwtjes van de ver koop in handen houdt niet zonder gevoel voor dramatiek. "Als het fout was gegaan met de Metro waren we in de afgrond gestort. Nu kunnen we ons nog herstellen als er iets mis gaat. Maar als het goed gaat met de Maestro koersen we recht op welvaart af', zo schetste hij met weinig woorden de situa tie van British Leyland, dat moeizaam uit de rode cijfers krabbelt. De produktie van de Maestro (een hypermoderne auto van de Austin Rover Group) is de zer dagen begonnen in Cowley. De wagen ziet er leuk uit. Het is een vijfdeurs met voorwiel- aandrijving. De auto komt pas in het najaar naar Nederland. Dus is er nog geen Nederlandse prijs be kend, maar verwacht wordt dat de goedkoopste en lichtste versie (met een 1,3 liter motor) net beneden de 20 mille zal blijven. In totaal zullen er zes uitvoerin gen in ons land worden ver kocht. Drie met een verbeterde editie van een reeds bestaande 1,3 liter motor (68 pk) en drie met een gloednieuwe 1,6 liter motor van 81 pk onder de kap. RIJ- IMPRESSIE Toen Citroën alweer geruime tijd geleden - de BX voor de eerste maal aan de autopers liet zien werd daarbij met de nodige nadruk verteld dat de constructeurs nu eens niet hun eigen gang waren gegaan. Ze hadden zich meer dan ooit in de historie van dit roemrijke Franse merk moeten laten lei den door andere overwegin gen. In de eerste plaats hadden zij re kening moeten houden met de banden die met Talbot en Peu geot bestaan. Met z'n allen in één club brengt verplichtingen met zich mee. Om de kosten de baas te blijven moeten meer en meer onderdelen gezamenlijk worden gemaakt. Voorts was meer rekening wor den gehouden met de verlan gens van het publiek. Het was immers duidelijk dat er bij an dere merken zieltjes zouden moeten worden gewonnen. De BX zou gaan opereren in een al De MG 1600 wordt in ons land het topmodel. De motor is daarin opgevoerd tot 110 pk. De lengte van de auto is exact vier meter, het gewicht ligt om en nabij de 900 kilo. Hoewel de auto klein oogt heeft hij opval lend veel ruimte binnenin. Voor Nederland wordt op een marktomzet van ongeveer 4.000 stuks gerekend. Er is in de Maestro-serie veel elektronica toegepast. De mo torfuncties worden geregeld door een micro-processor die zowel de brandstoftoevoer als de elektronische ontsteking bewaakt. En dat zou in verge lijking met conventionele car- buratie vijf procent brandstof schelen. In de duurdere versies zit nog meer elektronica. Daarin wordt op het dashboard digi taal informatie gegeven. Maar dat niet alleen. Deze topmodel len hebben ook een z.g. voice synthesis. Dat is een micropro cessor die een menselijke stem produceert welke waarschu wingen geeft. Zo verzoekt de zoet gevooisde stem de inzit tenden om hun gordels om te doen. Indien nodigt wordt de radio on derbroken voor het geven van die waarschuwingen. Bijvoor beeld als men met de handrem aari rijdt. Toyota's Toyota heeft de laatste tijd nogal wat nieuws in huis gekregen. Over de Camry schreef ik al uit voerig. Een voorwiel aangedre ven middenklasser met vier of vijf deuren. De nieuwe 1,8 liter motor geeft een vermogen van 90 paardekrachten. De prijs lijst van deze wagen - die al op de RAI te zien was - begint bij 23 mille. Hoewel deze Camry de belang rijkste nieuweling in dit Japan se gezelschap is valt er uit het Totoya-kamp nog wel wat meer te melden. Zo heeft de kleine Starlet een grondige op knapbeurt ondergaan en is de Tercel-serie aangevuld met een op vier wielen aangedreven versie. Onder het rijden kan de bestuurder de hulp van extra aandrijving inroepen. Het kost natuurlijk ook wat meer: bijna 25 mille. Voorts is er ook een diesel in de Corolla gekomen. Voor net nog geen 19 mille. Men heeft daar voor de 1,8 liter Toyota-diesel gebruikt die ook in de Carina is te vinden. Met een vermogen van bijna 60 paardekrachten en in deze Corolla gestuurd door een vijf-versnellingsbak. Ten slotte: de Cressida-serie is van een nieuw topmodel voor zien, die nogal ingewikkeld 2,0 GLi-6 is gedoopt. Maar dat is dan ook voorlopig mijn enige kritiek op deze uiterst luxueu ze limousine met een heel stille twee liter zes cilinder inspuit- motor, die 110 pk produceert Aankleding en uitrusting staan op nagenoeg hetzelfde niveau als de uitmonstering van Toyo ta's vlaggeschip, de Crown 2,8i Super Saloon. Men moet voor deze Cressida bijna 33 mille be talen. Met automaat 2,5 mille meer. Audi 100 Avant Wat bij andere merken station wagen heet wordt bij de Audi 100 Avant genoemd. Van de "Auto van het jaar 1983" is dus nu ook een versie met vijf deuren verschenen. Door de gewijzigde vorm van de achterkant van deze combi-li- mousine is de luchtweerstand verhoogd tot Cw 0.34. Maar dat is voor zo'n soort auto nog al tijd uniek laag. De in de verhouding 1/3 - 2/3 ge- .~r Audi 100 Avant deelde achterbank is omklap- baar, waardoor een enorme laadruimte kan worden verkre gen. De technische specificaties zijn nagenoeg gelijk aan die van de gewone Audi 100. Voorlopig zal er keus worden geboden uit vier motoren: twee 2-liter die sels (70 pk of met turbo 87 pk) en twee benzinemotoren (1,81.- 75 pk en 2,2 1. - 136 pk). Later komt er nog een vijfde bij (1,81. - 90 pk). Door de gunstige aërodynami sche vormgeving blijft het ver bruik van de Audi 100 Avant binnen de perken. Over de prijs voor Nederland valt nog niets te zeggen. /TA A uto s~r\ llegaar Het is niet de eerste experimen tele stadsauto, het zal zeker ook niet de laatste zijn, maar het is wel de kleinste vierwie lige personenauto die ooit met een Ford-embleem werd getooid. Hij was te zien op de onlangs gehouden autoshow in Genève. Deze Ghia Trio is slechts 2,4 me ter lang, maar biedt behalve aan de bestuurder aan twee passagiers plaatsruimte. De bestuurdersstoel staat in het midden, met aan weerszijden een iets naar achteren ge plaatste passagiersstoel. Deze mini-wagen weegt 337 ki lo, is uitgerust met een 250 cc tweecilinder-tweetaktmotor, kan een topsnelheid halen van 80 kilometer per uur en verbruikt desondanks niet meer dan 1 op 25. De bagageruimte is vanzelf sprekend niet groot, met alle (PR-foto) hoekjes en gaatjes mee ander halve kubieke meter. Het was de bedoeling in de Ghia Studio's van Ford in Turijn een zo economisch mo gelijk voertuig te ontwerpen, te ontwikkelen en te construe ren. De Utrechtse uitgeverij "Het Spectrum" heeft de voortreffelijke "Atlas van de weg" die zij dezer dagen introduceerde - niet op eigen houtje samengesteld. Zij heeft daarvoor de deskundige me dewerking gezocht en gekregen van de KNAC, de Vlaamse Auto- mobilistenbond en Bovag/RAI. Het resultaat is er ook naar. Niet alleen een serie zeer duidelijke kaarten van Nederland, België, Luxemburg en de rest van Euro pa (zowel overzichtkaarten als detailkaarten) maar ook een groot aantal plattegronden van Europese steden. Die in de Bene lux zelfs met straatnamenregister. Uiterst handig. Daarnaast uitvoerige informatie over landen en steden, prakti sche reisinformatie, nuttige adressen en altijd prettige afstands tabellen. Het verbaast mij niets in de bijgaande persmap te lezen dat de Duitse broer van deze Atlas bij een consumentenonderzoek als nummer één uit de bus is gekomen. De Atlas is een rijke bron van informatie voor hen die van de Europese wegen gebruik moeten of willen maken. Maar men moet er wel vijf tientjes voor neertellen. zeer druk beklante mid denklasse. Al die verhalen lijken erger dan zij in feite zijn. Na een tijdje in zo'n BX te hebben rondgere den kan ik - gelukkig! - met de hand op het het hart bewe ren dat het weer zo'n eigenge reide Citroën is geworden. Een echte Citroën, die precies past in het gat dat tot leedwezen van de dealers zo lang heeft be staan tussen de GS en de CX. Maar dat inpassen tussen twee bestaande modellen bepaalde meteen de prijs. De lijst van de BX begint waar die van de GSA ophoudt, namelijk bij 20.500 gulden. Voor dat bedrag krijgt men een BX met een 1400 cc motor voor de deur. Maar de prijs van de duurste van de vijf versies - de TRS met een 1580 cc motor - komt op geen stukken na in de buurt van die van de CX. Men heeft dat be drag op bijna 26 mille kunnen houden. En ik heb ik de prak tijk kunnen ervaren dat men heel wat auto voor dat geld krijgt. Ik zei het: een echte Citroën, al tekende Bertone de carrosse rie. De geringe luchtweerstand (Cw 0,34) is echter niet door de vormgeving verkregen maar meer door het weren van uit stekende delen. Zo zijn de ra men fraai en glad aangeplakt zonder regengoten. Het rijgedrag is uitnemend. Weg- ligging en vering staan op het overbekende hoge niveau van Citroën. Alleen wat minder zacht. De enthousiaste Ci- troën-rijders zullen dat wel licht betreuren, ik vind dat beetje meer stevigheid wel prettig. De befaamde hydropneumati- sche vering zorgt voor een grandioos comfort, dat wordt onderstreept door apart goede stoelen met lange zittingen en veel steun gevende leuningen. Een opvallend handig detail is de knop om de leuning te ver stellen, die zit voor-opzij aan de stoel. Trouwens, het hele interieur ademt de echte Citroën-sfeer. Neem bijv. het "lichtend oog", dat de bestuurder in cijfers in formeert over zijn snelheid. Voorts de digitale to^renteller en de wijze waarop de bedie ningsknoppen op "eilandjes" achter het stuur zijn gegroe peerd. Men vindt het nergens anders. Hier heb ik overigens wel wat kritiek. Die knoppen en hen dels vlak achter het stuur zijn leuk en aardig voor mensen met grotere handen of lange vingers. Die kunnen alles met de handen op het stuur toch gemakkelijk bespelen. Maar met kleinere handen is dat al les wat moeilijker bereikbaar. En nu ik toch bezig ben: de ver snellingen in de wat stugge vijfbak zitten wel erg dicht bij elkaar. Dat vind ik ook van rem- en gaspedaal. Bij herha ling raakte ik ook de rem als ik gas wilde geven. En omge keerd, wat nog beroerder is. De besturing is tamelijk zwaar en die ene ruitenwisser zie ik ook nog steeds niet zo zitten. Hij heeft nogal eens moeite met het vervullen van zijn vol le taak. Dat zijn bezwaren op onderde len, voor de rest is het een kostelijk rijdende, royaal in de ruimte zittende kar vol com fort en met veel fut dankzij die krachtbron van 90 pk onder de motorkap. Een geheel nieuwe motor. Modern zonder opval lende bijzonderheden, gewoon degelijk. En met goede prestaties. Leuk venijnig in de lage toerental len, maar nog vol pit in de ho gere regionen. Met een top die 180 lichtend op het dashboard brengt. Ook in de vierde en vijfde versnelling reageert de wagen zeer alert op het gaspe daal. Zo erg zelfs, dat men heel gemakkelijk de rode 100-km grens passeert. Dat heeft natuurlijk zijn weer slag op het benzineverbruik. Het lage gewicht (door veel kunststoffen onderdelen) en de lage luchtweerstand hou den het nog wat tegen, maar kunnen niet voorkomen dat men soms niet eens op 1 op 10 haalt. Maar als men zorgvuldi ger het gaspedaal bespeelt is 1 op 12 ook haalbaar. Het kan slechter. Maar ook beter. Daar staat echter zoveel positiefs tegenover dat niemand deze Citroën voorbij kan lopen als hij in de middenklasse wil gaan kopen. ADVERTENTIE Kennedvlaan 118, Lelden. Tel. 769322. v. Z. v. Nyeveltstraat 372, Wassenaar. Tel. 19211. Subliem in service Progressief bondgenootschap met PSP, CPN, EVP, PvdA en DEN HAAG (GPD) - De Politieke Partij Radicalen (PPR) wil dat op korte termijn serieus wordt ge probeerd te komen tot een inten sieve samenwerking tussen alle linkse partijen. Bij voorkeur moet ook de PvdA daaraan mee werken, maar als dat niet lukt moeten de kleine linkse partijen een eigen, gezamenlijke weg in slaan. Dat „progressieve" bondgenoot schap moet leiden tot lijstverbin- ding bij verkiezingen, een pro gressief akkoord op hoofdpun ten en een gezamenlijke verkie zingscampagne. Om te beginnen wil de PPR samen met PSP, CPN, EVP en andere linkse par tijen een gemeenschappelijke „groen-radicale" lijst vormen voor de Europese verkiezingen van 1984. Dit staat in de radicale strategieno ta „De PPR gaat verder", die gis teren is gepresenteerd. Deze nota zal worden besproken op het congres van de PPR op 3 en 4 juni. De PPR vindt dat de linkse partij en een duidelijk progressief al ternatief moeten bieden voor het huidige regeringsbeleid. „Ver snippering bevordert dat alterna tief niet", aldus PPR-voorzitter Wim de Boer. D'66 De radicalen richten zich daarbij vooral op de PvdA. Maar hoewel zij graag de socialisten in een progressieve samenwerking wil len betrekken, hangt het slagen daarvan niet van de PvdA af. Wel zal het van de PvdA zelf afhan gen of deze partij in de linkse sa menwerking terecht komt. Ook samenwerking met D'66 wordt niet uitgesloten, maar dat ligt dan wel aan hoe progressief die partij zich opstelt, aldus De Boer. „D'66 moet duidelijke keu zes maken en terugkeren tot een aantal van haar oorspronkelijke uitgangspunten". Het bestaande progressieve voorzittersoverleg, waarin ook PvdA en D'66 deelne men, kan als basis voor verdere samenwerking dienen. Volgens het PPR-bestuur bestaan in alle progressieve partijen weerstanden tegen samenwer king, „waarbij overleefde beel den van de ander en angst voor het verlies van eigen identiteit een rol spelen". Een eerste test voor linkse samen werking worden volgens de PPR de verkiezingen voor het Euro pees Parlement van mei 1984. De PPR wü met PSP. CPN en EVP en eventueel ook D'66 proberen zetels te verwerven binnen een „groen-radicale" fractie. Ook an dere, vergelijkbare partijen in Europa zouden moeten worden opgewekt voor deelname in zo'n fractie. PURMEREND (GPD) - De politie van Sicilië heeft vorige week vrijdag twee Nederlandse vrouwen aangehouden die protesteerden tegen de aanleg van een raketbasis nabij het vliegveld van Comis- co. Het gaat om de 22-jarige Peggy Ravestijn uit Purmerend en de 18-jarige Marieke Molenaar uit Den lip. In totaal arresteerde de Italiaanse politie vorige week tien actievoerders. Daarbij is slechts één Italiaanse. De overige vrouwen zijn afkomstig uit Engeland, West-Duitsland, Ierland, Nederland en Denemarken. De vrouwen lopen de kans ver oordeeld te worden tot gevangenisstraffen varië rend van twee tot twaalf jaar. Algemeen wordt echter aangenomen dat de zij na de rechtszaak, waarschijnlijk aanstaande vrijdag, zullen worden uitgewezen. Het Nederlands consulaat in Rome kon gistermiddag nog weinig mededelén over de situatie waarin Peggy en Marieke verkeren. „Volgens de consul werden ze redelijk behandeld, al moesten we er niet op rekenen dat die term in Italië hetzelfde betekent als in Nederland", aldus de moeder van Peggy. De hulpconsul, gevestigd op Sicilië, zal zich op korte termijn persoonlijk van de situatie op de hoogte stellen. De Italiaanse politie trad vorige week hard op te gen de vrouwen die door middel van een wegver sperring hun onvrede uitten. Zij werden volgens ooggetuigen aan de haren weggevoerd. Daarbij vielen rake klappen. De reactie van de plaatselij ke bevolking van Comisco op Sicilië is erg ver deeld. Aan de ene kant keuren de mensen de ac ties van de vrouwen goed, maar aan de andere kant zien ze nut in de aanleg van de raketbasis omdat daardoor werkgelegenheid voor de straat arme bevolking ontstaat. Voor al uw onderhoud Verkoop nieuw en gebruikt Schade-afhandeling Zoeterwoudseweg 25e Leiden Tel. 071-762727 Veurseweg 14b Voorschoten Tel. 01717-7540 017541

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11