CDA past voor vredesbetoging Aanmaning stuk duurder Procureur-generaal eist 8 jaar tegen Armeniër Bijstandsgezinnen krijgen geen vijftig gulden extra Gymnastiek blijft behouden Postduiven slachtoffers dodelijke virusziekte Bukman hekelt IKV-secretaris Klassen voortgezet onderwijs vergroot Verkeersovertredingen sneller afhandelen Conflict Hoogendijk "geregeld" DENTOFIX Vast' en zeker voor elk kunstgebit DINSDAG 15 MAART 1983 DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. B. de Hoogh, heeft gisteren in de hoger-be- roepszaak tegen een 22-jarige Ar meniër uit Istanboel wegens po ging tot doodslag opnieuw acht jaar on voorwaard ehjke gevange nisstraf geëist. De man staat terecht omdat hij op 21 juli van het vorig jaar. te za- men met drie anderen, een - mislukte - aanslag heeft ge pleegd op de Turkse consul-ge neraal Demirer in Rotterdam. De Rotterdamse rechtbank veroor deelde verdachte op 6 november vorig jaar tot zes jaar gevangenis straf, nadat de officier van justi tie eerder acht jaar celstraf had gevorderd. De vier Armeniërs die de aanslag Binnenland op de consul-generaal hadden beraamd, behoorden tot de groe pering "het rode Armeense le ger". Na de schietpartij op de Westersingel in Rotterdam vluchtte het viertal weg, maar al leen de 22-jarige verdachte kon worden aangehouden. Verdachte verklaarde aan het be gin van de zitting dat hij niet bij de voorbereiding van de plannen voor een aanslag betrokken is ge weest, maar dat hij slechts in op dracht handelde. "Ik heb niet ge richt op de auto waarin de con sul-generaal en zijn chauffeur za ten geschoten, maar in de lucht", aldus verdachte. De procureur-generaal achtte de poging tot doodslag bewezen. "Verdachte is bij de aanslag be trokken geraakt en heeft zich er gaandeweg intensiever mee in gelaten. Zes getuigen hebben verklaard dat verdachte gericht en in horizontale richting op de bewuste auto heeft geschoten", zei de procureur-generaal. Hij zei te verwachten dat dit niet de laatste aanslag op Turkse diplo maten zal zijn. De Hoogh memo reerde dat sinds 1973 al twintig diplomaten zijn gedood en tien gewond door Armeniërs die hier mee wraak willen nemen op de Turkse overheid, die zij verant woordelijk stellen voor massa moorden op Armeniërs tijdens de Eerste Wereldoorlog. In zijn laatste woord zei verdachte dat het Armeense volk zowel een verleden als een toekomst is ont nomen door de Turkse regering die alles ten aanzien van Arme niërs niet serieus neemt. Hij pleitte voor vrijheid voor iedere wereldburger dus ook voor de Armeniër. "Als de Nederlandse rechtspraak de grootmachten blijft beschermen - de Turkse overheid zelf blijft buiten schot dan beschermen jullie de on rechtvaardigheid", aldus ver dachte. Uitspraak op maandag 28 maart. DEN HAAG (GPD) - De in ons land weinig voorkomende virus ziekte Para Mixo 3 heeft onder postduivenhouders paniek ver oorzaakt. De afgelopen dagen zijn al meer dan dertig postdui ven aan deze vogelziekte gestor ven. Tot nu toe is de ziekte gesig naleerd in de provincies Gronin gen, Noord-Holland en Brabant. Om verdere uitbreiding van de virusziekte te voorkomen, wordt postduivenhouders aangeraden hun vogels te laten inenten. UTRECHT (GPD) - Het CDA zal niet deelnemen aan de anti-kernwapendemonstratie op 29 oktober in Den Haag. Met 29 tegen 14 stemmen, bij twee onthoudingen, besloot het partijbestuur gisteravond in Utrecht om af te haken. Volgens partijvoorzitter Bukman toont de „interpretatieveldslag" rond de mee te voeren leuzen, dat een vertrouwensba sis ontbreekt voor verdere samenwerking bij de voorbereiding. Het CDA wil er geen enkele twijfel stelde leuzen waren op zichzelf over laten bestaan dat het dewa- voor het CD A-bestuur wel aan- penbeheersingsonderhandelin- vaardbaar, maar de interpretatie- strijd deed de deur dicht. gen in Genève absoluut voorop stelt. „Elke twijfel daaraan is on aanvaardbaar", zei Bukman. Mee Hevige strijd demonstreren zou de geloof- u i waardigheid van de grootste re- beslissing geringspartij tegenover de NA- VO-bondgenoten, maar ook in ei gen land, ondermijnen, aldus, de partijvoorzitter. Overigens noemde Bukman het spijtig dat het zo is gelopen. Hij hekelde vooral IKV-secretaris Mient-Jan Faber, die volgens hem concessies over de demon stratieleuzen in het openbaar weer heeft ingeslikt. „De eenzij dige afwijzing van kruisraketten die in het overleg was verwor pen, werd door hem weer karak teristiek verklaard voor de de monstratie", aldus Bukman. Hij repte van „een oorlog om de vre de". De teksten van de voorge- het CDA-partij- bestuur volgt op een paar weken van hevige strijd over de uitleg van de op de 29 oktober mee te voeren leuzen. Twee vertegen woordigers van het partijbestuur hadden in het zogenaamde over leg tegen de kernbewapening voorlopige overeenstemming be reikt met het IKV, Pax Chrisli en de linkse politieke partijen over drie leuzen: „Geen nieuwe kern wapens in Europa, niet in Neder land noch in enig ander land", „Kernwapens de wereld uit" en „Europa kern wapen vrij". Burgemeester gaat weg bij kernwapens DRACHTEN (GPD) - Wanneer in Smallingerland kernwa pens moeten worden ge plaatst, zal de burgemeester van deze gemeente, mr. A. Smallenbroek, „als de om standigheden gelijk zijn aan de huidige", zijn ambt neer leggen. Dat schrijft het colle ge van B en W in antwoord op vragen van de gemeente raadsfractie van de WD. Uit de antwoorden blijkt dat de burgemeester het niet toe laatbaar acht zich te verzet ten tegen de uitvoering van besluiten, genomen op rijks- en provinciaal niveau. Op de vraag of Smallenbroek het juist acht dat hij als be noemd overheidsdienaar steun verleent aan „een orga nisatie dfe de publieke opinie tracht te beinvloeden tegen democratisch genomen of te nemen overheidsbesluiten", antwoordt het college dat het een ieder vrij staat om steun te verlenen aan acties om be paalde overheidsbesluiten te voorkomen. Over het voornemen van Smal lenbroek wordt genuanceerd gedacht, zo schrijft het colle ge. „Uit de discussies in de gemeenteraad meent de bur gemeester te mogen opma ken dat in brede lagen van de raad de opvatting aanwezig is dat de rol van de kernwapens moet worden teruggedron gen". Volgens de CDA-vertegenwoordi gers was het akkoord mogelijk doordat de anderen waren opge schoven in de richting van de door het CDA bepleite tweezijdi ge ontwapening. IKV-secretaris Faber beweerde echter meteen dat juist het CDA was opgescho ven, omdat die partij in 1981 nog weigerde mee te lopen achter precies dezelfde hoofdleuze. Zowel de coalitiegenoten van de WD als CDA-kopstukken zei den de interpretatie van Faber te onderschrijven. WD-leider Nij- pels waarschuwde het CDA voor „een breuk met het kabinet". Hij noemde de demonstratie strijdig met het regeerakkoord. Premier Lubbers ontraadde zijn partijge noten mee te demonstreren, om dat de geloofwaardigheid van het CDA in het geding is. Regeerakkoord CDA en WD hebben zich in het regeerakkoord niet vastgelegd op een Nederlandse beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten. Dat besluit zal in hoge mate afhangen van het ver loop van de wapenbeheersings- gesprekken in Genève. Voor links (IKV) en rechts (WD) is het CDA de afgelopen weken te verstaan gegeven dat het onder schrijven van de hoofdleuze van de komende demonstratie in fei te een keuze tegen plaatsing van de 48 voor Nederland bestemde kruisraktten zou inhouden. IKV-secretaris Mient-Jan Faber was gisteravond niet bereikbaar om commentaar te leveren op de weigering van het CD A-partij be stuur aan de demonstratie deel te nemen. Het partijbestuur van de PvdA stemde gisteren in met de leuzen voor de kernwapendemonstratie in oktober. De PvdA hoopt dat alle in het overlegorgaan tegen de kernbewapening vertegen woordigende groepen en partij en aan de demonstratie zullen deelnemen. Het is van het groot ste belang, dat zo veel mogelijk groeperingen gaan demonstre ren tegen de komst van nieuwe kernwapens in Europa, aldus de PvdA. WASHINGTON - Premier Lubbers is samen met minister Van den Broek van buitenlandse zaken voor een 3-daags bezoek naar de Verenigde Staten vertrokken. Gisteren kwam de premier aan op het vliegveld van Washington, waar hij werd ontvangen door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz. (Toto AP) DEN HAAG (GPD) - Het kabinet dit jaar aan de orde komt. Daar- voelt niets voor het voorstel van bij zal dan speciaal op het kin- de PvdA om één-oudergezinnen dertal worden gelet, maandelijks vijftig gulden extra Tijdens een commissievergadering sociale partners niet tot stemming komen, de overheid hard zal ingrijpen in de lonen. te geven. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) het de Tweede Kamer gisteren weten dat een dergelijke maatregel het gehele „loongebouw" omhoog duwt. Het verschil tussen mini ma en modaal zou dan vrijwel te niet worden gedaan. De Graaf hield de Kamer voor dat een alleenstaande moeder met twee kinderen per maand méér ontvangt dan een volledig gezin. De bewindsman zegde toe de po sitie van de minima nader te zul len bekijken wanneer de eenma lige uitkering tegen het eind van over de sociale zekerheid minister De Koning (sociale za ken en werkgelegenheid) erop dat het een enorme opgave zal zijn om de koppelingen tussen de lonen en uitkeringen te hand haven. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt bij de sociale part ners (werkgevers en vakbewe ging). Het sociale-zekerheidsstel- sel kan alleen overeind worden gehouden wanneer in ruil voor de prijscompensatie het beschik bare werk eerlijk wordt ver deeld. De bewindsman bena drukte nogmaals dat x WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca mist 13 mist 12 zwaar bew. 14 geheel bew. 12 geheel bew. 14 zwaar bew. 14 zwaar bew. 8 zwaar bew. 12 licht bew. 16 regen 14 geheel bew. 15 regen 12 geheel bew. 4 zwaar bew. 15 3 onbewolkt 10 -3 zwaar bew. 6 4 half bew. 17 11 mist 12 5 licht bew. 20 8 onbewolkt 17 10 zwaar bew. 20 12 zwaar bew. 11 1 regen 12 10 geheel bew. 3 0 regen 14 7 DEN HAAG (GPD) - CDA en WD willen de verplichte gymnas tieklessen in de hogere klassen van het voortgezet onderwijs be houden. De regeringspartijen gaan hiermee voorbij aan de zwa re druk die minister Deetman en staatssecretaris Ginjaar-Maas tij dens de begrotingsbehandeling vorige week in de kamer op bei de fracties hadden uitgeoefend, dit standpunt vastgelegd in een amendement in te trekken. Gisteren werd tijdens overleg in de kamercommissie voor onderwijs een compromis bereikt. Hierin komen CDA en WD voor een deel tegemoet aan de wensen van minister Deetman. Het eer ste deel van het amendement, waarin werd gevraagd om het gymnastiekonderwijs in de ho gere klassen te handhaven, blijft bestaan. Het tweede deel van het betreffende amendement heb ben WD en CDA laten vallen. Daarin werd voorgesteld af te zien van het plan om gezakte eindex amenkandidaten in het jaar dat ze hun examen overdoen, nog maar voor tien procent mee te tellen bij het vaststellen van het aantal door de overheid betaalde leraren voor de school. In plaats van een amendement zul len WD en CDA deze naar hun mening ongewenste bezuiniging proberen te voorkomen via een motie. Dat betekent waarschijn lijk dat de maatregel vanaf 1 au gustus dit jaar gewoon doorgaat, maar dat de minister gevraagd wordt in de toekomst, bijvoor beeld bij de volgende begroting, op een andere manier te bezuini gen. De 850 gymleraren die aanvanke lijk op straat zouden komen te staan, kunnen nu aan de slag blij ven. Maar in plaats daarvan zal een gelijk aantal leerkrachten van alle vakken op den duur moeten worden ontslagen door het vergroten van klassen en groepen in het voortgezet onder wijs met ongeveer 4,5 procent. Die extra vergroting van klassen en groepen is noodzakelijk om het handhaven van de gymnas tiek te kunnen financieren en toch het gevraagde bedrag te be zuinigen. CDA en WD houden ook vast aan hun amendement om de verho ging van het collegegeld met de helft te verminderen. Minister Deetman had hiertegen bezwaar omdat het gefinancierd zou moe ten worden met geld uit potjes die naar zijn mening al leeg wa ren. De fracties van CDA en WD zijn het daar echter niet Zij stellen onder andere voor om 10 miljoen gulden te halen uit het zogenaamde Smallenbroek- fonds. Dat is een reservepot waaruit medisch specialisten die verbonden zijn aan academische ziekenhuizen ei stelling krijgen telijk ontberen schadeloos- r het gedeel- inkomsten uit hun particuliere praktijken. Het CDA vindt dat met alle kracht moet worden gestreefd naar handhaving van de koppelingen, terwijl de WD meent dat zo iets alleen nog maar kan door een strak centraal geleide loonpoli tiek. De CDAJer Weijers noemde het handhaven van de koppeling een vorm van beschaving. „Kop peling moet niet alleen in goede tijden doch ook in slechte tijden gelden", zei hij. De liberaal Linschoten noemde het huidige systeem van koppelings mechanismen „een van de meest fundamentele onevenwichtighe den in onze sociale economie". De Koning streeft naar een gelijke inkomensontwikkeling voor ac tieven en niet-actieven. Om dat te bereiken wil het kabinet zich richten op arbeidstijdverkorting. „Bij het verlagen van de inko mens door kortere werktijd zul len ook de uitkeringen omlaag gaan". De minister wees erop dat in de jaren zeventig de minima sterker zijn gestegen dan via de koppeling aan de lonen mogelijk zou zijn. Aantal studenten medicijnen moet drastisch verminderen DEN HAAG (GPD) - Het aantal toe te laten eerstejaarsstudenten medicij nen zou met ingang van het volgende studiejaar van 2000 tot ongeveer 1100 moeten worden teruggebracht. Dit is nodig om ervoor te zorgen dat omstreeks het jaar 2000 een evenwicht ontstaat tussen vraag en aanbod van artsen. Per jaar zouden dan maximaal 675 afgestudeerden op de markt komen. Nu zijn dat er nog 1225. Dit blijkt uit een advies van een speciale commissie die heeft onderzocht hoeveel artsen er de komende jaren nodig zijn. De beperking in toelating moet al voor het studiejaar 1983-1984 ingaan, wil het gewenste evenwicht over 17 jaar worden bereikt. Minister Deetman DEN HAAG (GPD) - Minister Korthals Altes komt binnenkort met voorstellen om de aanma ningen bij verkeersovertredin gen aanzienlijk te verhogen. De minister wil alleen een uitzonde ring maken voor de boetes die di rect met de politie worden verre kend. Gezien de toch al dalende koopkracht wil hij dergelijke schikkingen niet duurder ma ken. Korthals Altes zei dit gisteren in een vergadering van de kamer commissie voor justitie. De maatregel is bedoeld om het minder aantrekkelijk te maken te wachten met het betalen van boetes tot het Openbaar Ministe rie een aanmaning stuurt. Vol gens de minister kan dit leiden tot een aanzienlijke kostenbe sparing omdat boetes efficiënter kunnen worden behandeld. De commissie besprak een notitie, die nog afkomstig is van minister De Ruiter (nu defensie) over ad ministratieve afwikkeling van verkeersovertredingen. De ka merleden bleken het met Kort hals Altes eens te zijn dat het streven erop gericht moet zijn zo veel mogelijk verkeersdelicten administratief af te wikkelen. Maar wel moet ervoor worden gezorgd dat verdachten de nodi ge rechtsbescherming blijven ge nieten. Waarborgsom De Kamer was het met de minister eens dat tot het moment dat de wetten zijn aangepast het huidi ge systeem moet worden vereen voudigd. Doel daarbij is te ko men tot een snellere afhandeling van overtredingen en het tegen gaan van oneigenlijk gebruik van de huidige rechtsregels. Zo kwam uit de commissie de sug gestie om bij hoger beroep een waarborgsom ter hoogte van de te verwachten boete te laten de poneren op de griffie van de rechtbank. Bij afwijzing van het beroep kan de boete dan onmid dellijk worden voldaan. Uit cijfers die de bewindsman pre senteerde kan worden opge maakt dat van de 3 miljoen over tredingen in 1981 ruim de helft de schikking niet direct betaal de. Rond 1,7 miljoen gevallen werden namelijk ingeschreven bij het parket. In 1,1 miljoen van deze gevallen <had alsnog een transactie plaats met het Open baar Ministerie. Ruim 354.000 gevallen leidden tot een vonnis bij de kantonrechter, waarbij ruim 81 procent van de verdachten bij verstek veroor deeld werd. Ook bij de beroeps zaken (ruim 4000) werd het over grote deel bij verstek afgedaan Korthals Altes maakte uit deze cij fers op dat in veel gevallen de verdachten oneigenlijk gebruik maken van de rechtsregels, met de bedoeling de betaling van de boete uit te stellen. Vandaar dat hij voorstander is van een nieuw systeem van administratieve rechtsspraak, waarbij eerst wordt betaald en pas daarna in beroep kan worden gegaan. De paniek onder de postduiven houders wordt vooral veroor zaakt door berichten dat bij zieke postduiven in Amsterdam symp tomen van de gevreesde ziekte New Castle Desease (NCD), de zgn. vogelpest, zouden zijn ge vonden. Dierenarts Stam van de Utrechtse Universiteit die een onderzoek instelt naar deze vo gelziekte, zegt dat er geen sprake is van vogelpest. „De zieke dui ven vertonen andere symptomen dan zij die met vogelpest besmet zijn. Bij de nu geconstateerde ziekte treden geen verlammings verschijnselen op. De postdui ven die met Para Mixo 3 besmet zijn. krijgen diarree en sterven daarna vrij plotseling". Opvallend hierbij is dat jonge dui ven, in tegenstelling tot de oude re, sneller doodgaan. Het virus is volgens de Utrechtse arts over gebracht door Franse en Italiaan se postduiven. AMSTERDAM (ANP) - Het con flict rond de positie van hoofdre dacteur dr. F.A. Hoogendijk van Elseviers Magazine lijkt te zijn bijgelegd. "Constructieve be sprekingen" hebben ertoe geleid dat voor de leden van de redac tieraad van Elseviers Magazine, P. Huyskens en R. de Bok niet langer reden tot ontslag bestaat, aldus de directie van Elseviers uitgeverij Bonaventura. Tevens is overeengekomen dat di rectie, hoofdredactie en redactie raad zullen werken aan een op lossing van de hoofdredactionele problemen bij het weekblad, waarbij dr. Hoogendijk als hoofdredacteur wordt gehand haafd. Ruim een week geleden kregen Huyskens en De Bok een brief van directeur Leeman, waarin zij werden bedreigd met ontslag als zij zich niet zouden distantiëren van hun uitlatingen aan het adres van hoofdredacteur Hoo gendijk in een interview in de Haagse Post. Beiden weigerden dit te doen. Het is niet duidehjk. waarom de ontslagdreiging thans is ingetrokken. Wel heeft de Nederlandse Vereniging van Journalisten haar tevredenheid er over uitgesproken. Aanvankelijk verlangde het over grote deel van de redactie het vertrek van Hoogendijk uit onte vredenheid over diens optreden. Hem werd onder meer verweten Elseviers Magazine te gebruiken voor zijn eigen politieke ambi ties. Later kwam de redactieraad met steun van de redactie met het voorstel Hoogendijk tot extern hoofdredacteur te benoemen. Hij zou dan Europees nieuws kun nen verzorgen. Vader van Kees Kist gearresteerd STEENW1JK (GPD) - Piet Kist (58), de vader van de voormalige AZ-speler Kees Kist (die nu bij Paris St. Germain voetbalt), wordt vandaag voorgeleid aan de rechtercommissaris van de rechtbank in Zwolle, mr. R. We- nink. Hij wordt ervan verdacht valsheid in geschrifte te hebben gepleegd. Dit in aansluiting op de geruchtmakende brand, vorig jaar, in de sportzaak van de voet baller in Steenwijk. Kist sr. wordt er van beschuldigd een grotere voorraad voor de ver zekering te hebben opgegeven dan tijdens de brand in de win kel aanwezig was. ADVERTENTIE Beslag op loon Uit de kamercommissie kwamen geen fundamentele bezwaren te gen deze voorstellen. Alleen Fa ber (CDA) wil eerst afwachten wat de Europese Commissie en het Europese Hof van Justitie over dergelijke regelingen zeg gen. Op dit moment bespreekt het Hof een Duitse zaak in een vergelijkbare kwestie. De minister voelt ook wel voor de suggestie van de PvdA'er Kosto om vaker beslag te laten leggen op het loon in gevallen waarin de boetes niet worden betaald. Hier van moeten die gevallen worden uitgezonderd waarin niet-beta- ling op onmacht berust. Volgens Korthals Altes kleven er wel veel bezwaren aan een dergelijke re geling, onder meer omdat de banken noch de PTT erg scheu tig zijn met het verstrekken van bank- en gironummers. Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7