Op naar homosexualiteit met de gordijnen open Commissie: nieuw kantoor past goed aan Stationsweg Leidse werkgroep viert vijftienjarig bestaan Zoveelste fase in slepende kwestie PAGINA 4 Leiden DINSDAG 15 MAART 1983 LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH) bruist van activiteit. Uitgegroeid van een studentenclubje tot één van de meest aan de weg timmerende emancipatiebewegingen in Leiden staat de LWH aan de vooravond van een groot aantal manifestaties in het kader van de homo-emancipatie. Dit jaar bestaat de LWH vijftien jaar. Het Roze Lentefesti val, een tentoonstelling over de homogeschiedenis, het Studium Generale en een filmfestival zorgen er voor dat dit feit niet ongemerkt voorbijgaat. De lustrumactivitei ten zijn nog maar een voorproefje van wat Leiden deze zomer te wachten staat: op 25 juni zullen duizenden "pot ten en flikkers" de sleutelstad overspoelen wanneer de internationale homobevrijdings- en solidariteitsdag in Leiden wordt gehouden. Een grootse manifestatie waar bij homosexuele mannen en vrouwen laten zien wie, en vooral, dat ze er zijn. Is dat nou allemaal nodig? "Ja, dat is nodig", zegt Ceciel Klück, voorzitster van de LWH, op pinnige toon. "Mensen zeg gen zo gauw: ach, Nederland is toch zo tolerant en homosexuali teit is toch een heel bespreek baar onderwerp geworden. Maar, er is een heleboel schijntoleran- tie. De mensen accepteren ho mosexualiteit als je je maar aan past en ze er niet teveel mee con fronteert. Zodra het hun eigen zoon of dochter, man of vrouw betreft komen steeds weer de vooroordelen naar boven. Door velen wordt homosexualiteit nog steeds onnatuurlijk gevonden terwijl het, net als heterosexuali- teit, natuurlijk is. Vijf procent, dus zeker vijfduizend mensen in Leiden, zijn homosexueel. Maar mensen vinden het meest voor komend nu eenmaal 'normaal' en dat dat natuurlijk is". Demonstratie Sinds 1977 organiseert het Roze Front jaarlijks een demonstratie tegen die heersende heteromo- raal. Eerst in Amsterdam, maar daar kijkt niemand er meer van op, en dus trok men de provincie in. Na Den Bosch en Amersfoort wordt de internationale homobe vrijdings- en solidariteitsdag op zaterdag 25 juni in Leiden gehou den. "Het Roze Front is kingsverband van alle mogelijke homo-organisaties in Neder land", verteld Luuk de Ruiter van de Leidse afdeling van het Roze Front. "Van homogroepen uit politieke partijen tot aan de dove potten en flikkers van 'het roze gebaar'. De bedoeling van de demonstratie is Nederland te confronteren met het bestaan van homosexualiteit. Flikkers en potten de gelegenheid te geven voor hun homo-zijn uit te komen en hun zelfbewustzijn en solida riteit te tonen". In Amersfoort werd vorig jaar dui delijk dat Nederland niet zo tole rant is als het lijkt. De homode monstratie werd door een grote groep opgeschoten jongeren ver stoord. Zo'n vierduizend demon stranten werden met uien en to maten bekogeld en een aantal mensen is door potenrammers in elkaar geslagen. Ruim honderd- door Jan Rijsdam dertig politiemensen moesten worden ingezet om de demon stranten te beschermen. De on geregeldheden duurden tot diep in de nacht. Verwacht Luuk de Ruiter dat het dit jaar weer uit de hand zal lo pen? "Nee, dat denk ik niet. Het klimaat in Leiden is heel anders. De de monstratie in Amersfoort werd door de gemeente en politie dus danig tegengewerkt dat de me ningsverschillen uiteindelijk voor de rechter moesten worden uitgevochten. Het Roze Front werd in het gelijk gesteld, maar er was intussen wel een klimaat geschapen waarin aggressieve jongeren werden opgefokt om rotzooi te trappen". "In Leiden gaat het gelukkig an ders", meent De Ruiter. "Het Leidse gemeentebestuur ziet de manifestatie als een soort Lei- den-promotion. We krijgen alle medewerking. Er is een gemeen telijke begeleidingsgroep in het leven geroepen waarin de burge meester, iemand van de politie en twee homosexuele ambtena ren zitting hebben". Een lust "De demonstratie zal bestaan uit verschillende routes door de stad. Daarna wordt in het Van der Werfpark een grote manifes tatie gehouden. Langs de Doeza- straat en de Steenschuur komen kraampjes te staan waar mensen alle mogelijke informatie kun nen krijgen en dingen kunnen kopen. s'Avonds is er in de Stadsgehoorzaal, in het Volks huis en in het Leids Vrijetjjdcen- trum een festival met informatie, films, muziek, cabaret, en een groot discofeest dat tot in de klei ne uurtjes zal duren. Het motto van de demonstratie wordt 'Lei den een lust', om te benadruk ken dat homosexualiteit geen last is maar een lust", aldus De Ruiter. "Binnenkort zal een vrij grote voorlichtingscampagne van start gaan om buurt- en clubhuizen, vormingscentra, scholen en al lerlei andere Leidse instellingen op de hoogte te brengen van de bedoelingen van de demonstra tie. Ook zullen we ons tijdens de demonstratie veel meer tussen het publiek begeven om met mensen te praten en stencils uit te delen. Natuurlijk hoor je tij dens zo'n demonstratie alle be kende vooroordelen van mensen die hun afkeer spuien. We zullen niet terug schelden, maar in dis cussie gaan. Mensen van voor oordelen proberen af te helpen. Zo'n demonstratie maakt al duide lijk dat homosexuele mannen en vrouwen niet allemaal Albert Mollen en Pia Becken zijn. Je kunt homosexuelen niet herken nen. Als mensen tien homo's op straat hebben gezien denken ze dat je ze kunt herkennen, maar intussen zijn ze er nog een paar honderd voorbij gelopen waaruit dus blijkt dat dat niet zo is". "Je kunt het niet zien en het is niet verbonden met bepaalde beroe pen, een politieke voorkeur, so ciale klasse of een bepaalde godsdienst. Homo's zijn overal, eniedereen kan homosexuele gevoelens hebben. Veel heftige reacties komen juist voort uit de angst van mensen, voor die as pecten in henzelf, die ze niet wil len accepteren. Dit betekent dat mensen niet vrij kunnen zijn en dat homosexuelen mannen en vrouwen die vrijheid moeten be vechten". "Vorig jaar in Amersfoort had nie mand op zo'n homo-aversie gere kend", zegt Luuk de Ruiter. "De mensen werden overdonderd. Maar de gebeurtenissen toen hebben naderhand wel tot een grotere strijdbaarheid geleid. Dat was een week daarna al merkbaar in Helmond tijdens een demonstratie gericht tegen het ontslag van een lesbische on derwijzeres. Na Amersfoort zul len homosexuele mannen en vrouwen zich niet meer zo ge makkelijk laten intimideren. Overal in het land zijn trainingen op gang gekomen om homo's weerbaarder te maken en om agressie te voorkomen". Emancipatie Behalve complimenten heeft de LWH ook de nodige kritiek op de gemeente Leiden. "De onlangs uitgebrachte emancipatie-nota schiet bijvoorbeeld ernstig te kort waar het de problemen van homosexuele mannen en lesbi sche vrouwen betreft", aldus Marcel Smits en Annette van 't Sant. "Alleen in het hoofdstuk over gezondheidszorg wordt aan dacht besteed aan de situatie van lesbische vrouwen. De nota gaat wel uitvoerig in op rolpatronen en verborgen leerplannen in het onderwijs maar 'vergeet' te ver melden dat ook hierin de norm van heterosexualiteit overheer send is". "Roldoorbreking en emancipatie van vrouwen hangt ons inziens nauw samen met de emancipatie van lesbische vrouwen en homo sexuele mannen. De LWH en de LVL menen dat een uitgebreide re aandacht hiervoor op zijn plaats zou zijn. Zo goed als de norm van de man-vrouw-verhou dingen bestreden dient te wor den zou dit ook het geval moeten zijn met de norm van heterose xualiteit". Het vijftienjarig bestaan van de Leidse Werkgroep Homosexuali teit wordt deze week uitbundig gevierd tijdens het Roze Lente festival dat in De Waag wordt ge houden. Een culturele manifes tatie met informatie, cabaret, to neel, een vrouwenavond en een groot slotfeest met een optreden van Mathilde Santing en Casual Affairs. In het Kijkhuis worden films vertoond waarin homose xualiteit en lesbisch zijn centraal staat. In de Openbare Biblio theek aan de Nieuwstraat is, tot 30 maart, een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de homosexualiteit. En op initiatief van de LWH organiseert het Stu dium Generale een serie avond en over homosexualiteit onder de titel: Homosexualiteit, kente ring van de mensbeschouwing? Studenten In 1968, om precies te zijn op 8 fe bruari, werd de LWH, toen nog Leidse Studenten-Werkgroep Homosexualiteit, opgericht. In de loop der jaren is die werk- groep uitgegroeid, van een club je studenten in een achterkamer tje, tot een organisatie die tal van activiteiten ontplooit. De vroege re episoden worden in een bro chure van de LWH beschreven als "een tijd waarin denigrerend over flikkers werd gesproken en waarin jongeren werden over heerst door schuldgevoelens en schijnheiligheid als ze ontdekten dat ze 'zo' waren. De enige moge lijkheid was een dubbel leven te leiden en in de weekends uit te zwermen naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam". 2 heleboel schijnto- (Foto Holvast) De LWH is snel actief geworden, vooral naar buiten toe. Na eerst jarenlang te hebben 'ingewoond' bij de toentertijd zeer progressie ve NVSH betrok de LWH, ruim twee jaar geleden, een eigen on derkomen. Een schoollokaal van de voormalige Reinwardt Acade mie aan de Caeciliastraat in Lei den, dat onder beheer staat van de Gemeentelijke Dienst Beheer Gebouwen.. "Als je kijkt naar vergelijkbare emancipatiebewegingen in Lei den komt de LWH er bekaaid af met haar onderkomen", aldus Ceciel Klück. "We hebben de ge meente al geschreven en om meer ruimte gevraagd, maar tot dusver is daarop niet gereageerd. Wel wordt in samenwerking met de gemeente gezocht naar een aanvullende ruimte in verband met de vele activiteiten rond de demonstratie in juni. Maar het moet inmiddels toch duidelijk zijn dat de LWH, met tachtig vrij willigers en negen sub-groepen, ook zonder de Roze Front-activi teiten, uit haar voegen barst in dat éne schoolokaal". "Op donderdagavond wordt het lo kaal gebruikt als praat- en leesca- fé, op vrijdagavond door de Les- biese Vrouwen Leiden en op za terdag is er disco-avond. Omdat het de enige gelegenheid is in Leiden en omgeving waar homo sexuele mannen en vrouwen kunnen uitgaan, en met elkaar kunnen dansen, worden deze avonden zeer druk bezocht. Dit leidt tot de gebruikelijke overlast voor de buurt. We proberen dat zoveel mogelijk te voorkomen maar dat lukt moeilijk in een schoolokaal met een groot raam- oppervlak aan de straatzijde". "Eenmaal per maand is er op woensdagavond nog een jonge- rencafé, op zondagmiddag de ro ze salon, filmavonden en thema avonden. Daarnaast heeft de LWH een zeer actieve voorlich- tingsgroep die bijna wekelijks voorlichtingen verzorgd op scho len en voor andere instellingen. Er is een introductiegroep, een werkgroep kerk en homofilie, ge spreksgroepen en persoonlijke opvang voor mensen die thuis of op hun werk moeilijkheden on dervinden door hun homosexua liteit. Alle LWH-groepen en het overkoepelend coördinaat ge bruiken de ruimte ook nog eens voor hun maandelijkse vergade ringen". Drukke straat Voor het opslaan van het LWH-ar- chief en voorlichtingsmateriaal en voor de copieer- en stencilap- paratuur voor het vervaardigen van de maandelijkse 'nieuws brief hebben we inmiddels een lokaal op de bovenverdieping in beslag genomen. Maar die etage wordt over drie maanden gron dig verbouwd en daarna door an dere instanties in gebruik geno men. Dan moet alle technische apparatuur ook dat éne schoolo kaal in. Het is duidelijk dat we dan in grote moeilijkheden ko men", aldus Ceciel Klück. "Dat moet de gemeente toch ook in zien". "Na de viering van het vijftienjarig bestaan is de LWH niet van plan op haar lauweren te rusten. We zouden zo snel mogelijk naar een passende ruimte willen in een geschiktere buurt. Het is trou wens niet goed dat de LWH zo weggestopt zit in een steeg. We willen het liefst naar een drukke straat waar veel mensen naar binnen kunnen kijken. Dan kun nen ze zien dat er bij ons niets bijzonders aan de hand is. Homo sexualiteit met de gordijnen open, zogezegd". Restauratie twee bruggen LEIDEN - Twee bruggen over de Zuidsingel worden gerestau reerd: de Wijnbrug en de Zuid- singelbrug. Deze week al wordt een begin gemaakt met de werk zaamheden aan de Wijnbrug, de verbinding tussen de Heren gracht en de Kalvermarkt. Dit betekent dat auto's die de wijk in willen, gebruik moeten maken van de Kleine Havenbrug tussen Kalvermarkt en Havenplein). Voor voetgangers en fietsers komt er een noodbruggetje over de Zuidsingel. Ook het werk aan de Zuidsingelbrug tussen Kijf- gracht en Oranjegracht) staat voor deze periode op het pro gramma. Aan het eind van dit jaar zal de restauratie van de bruggen, die opnieuw in hun ou de vorm worden opgetrokken, zijn voltooid, zo verwacht de ge meente. r de Zuidsingel die worden gerestaureerd: op de voorgrond de Zuidsingelbrug, verderop LEIDEN - "Je bent maar een maal per jaar jarig". Een knap pe jongen die daar een speld tussen kreeg. Maar, vroeg de kantonrechter, dat hoeft toch nog geen reden te zijn om ge luidsoverlast te veroorzaken? En hij vervolgde: "Twee keer kwam de politie op die vijftien de augustus bij u langs in Noordwijk met het verzoek: draai die platen zachter. Maar u wilde van geen ophouden weten". De verdachte gaf toe dat de mu ziek te hard was geweest. Wat hij daarentegen weer niet snapte was dit: waarom kwam de politie zijn apparatuur in beslag nemen op het moment dat het al twee uur stil was? "Oh ja?" zei de rechter. "Ja, om vier uur gingen de feest gangers weg. De lol was er toch af. Goed, ik dacht: ik zet m'n apparatuur bij de buren, want je weet maar nooit. En ja hoor, om kwart voor zes kwamen ze terug. Ze hebben mijn spullen gewoon bij de buren wegge haald, toen bleek dat ze niet meer in mijn flat aanwezig wa- En wat hij nog vreemder had ge vonden: waarom kwamen ze met z'n achten, in een overval wagen plüs hond? "Ik ben toch Ik ben maar één keer per jaar jarig" geen misdadiger. Ik gaf ge woon een feest". "Ja, ja", zei de rechter, "maar dat was wel een feest waar mensen in de buurt last van hadden". "Ach last", antwoordde de flat bewoner. "Natuurlijk, dat is wel zo, maar ik heb ook last van een hond die de hele nacht jankt. Begrijpt u? En daar zeg ik ook nooit wat van. En bo vendien: ik geef niet altijd een feest. Ik ben maar één keer per jaar jarig". Wisten we al. Hij kreeg een boete van zestig gul den. Hulpvaardig Verdachte: "Ik heb geen kaart gehad hoor, een kaart waarop stond dat ik een boete moest betalen dus". Rechter: "Hoe kan dat nou? Op deze kaart staat: ik kan die overtreding wel hebben be gaan". door Wim Brands "Ga weg! Dat is mijn handteke ning niet. Dat zie ik zo. Heeft zeker één van m'n huisgenoten een handtekening gezet". "Dat is dan zeer hulpvaardig. Wat is het kenteken van uw au to?" "Goh, al sla je me dood". Het raadsel werd toch nog opge lost: de verdachte kreeg 110 gulden boete, omdat hij door rood licht was gereden. Interessant Hij had op een militair terrein in Oegstgeest rond gebanjerd. Mag niet. Soldaten hadden hem gezien, van het een komt het ander, en op een goede dag kreeg hij dus te horen dat-ie een boete van vijftien gulden moest betalen. Maar dat deed- ie niet. Wat had u te zoeken op dat ter rein, vroeg de rechter zich af. "Ik ben zeer geïnteresseerd in techniek", antwoordde de jon geman. "Daarom wilde ik de zendmast, die op het terrein staat, ook wel eens beter bekij ken". "Maar u zag toch zeker ook wel dat u niet op dat terrein mocht komen", merkte de rechter op. "U was toch niet verbaasd, neem ik aan, toen die soldaten zeiden: beste vriend wat doe je hier". O, maar het was toch helemaal niet duidelijk dat burgers niet op dat terrein mochten ko men? merkte de verdachte op zijn beurt op. De rechter weer: "Ja, ja, dus u dacht zeker: ze hebben een hek om dat terrein gezet om het publiek het wat makkelijker te maken het ge bied te bereiken. Dom hoor, dom". Nu bleek ook dat de jongeman voor de rechter was versche nen, omdat er in het proces verbaal suggestieve dingen stonden. "Het is een principië le zaak". Principiële zaak of niet, hij mocht niet op dat ter rein komen, bleef de rechter volhouden. De boete ging om hoog: dertig gulden. "U kunt dus niet in hoger beroep gaan. U kunt zich overigens wel tot de Hoge Raad wenden...als het om een prinicpiële kwestie LEIDEN - De strijd rond het be houd van een aantal laat-negen- tiende eeuwse panden aan de Stationsweg, om zodoende het plan voor de bouw van een ui terst modern kantoorpand te stuiten, is in zijn zoveelste fase terecht gekomen. De gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften boog zich gisteren opnieuw over de kwestie, dit keer over de vraag of de geplande nieuwbouw voldoet aan redelijke eisen van welstand. De welstandscommis sie, die alle bouwplannen voor de gemeente Leiden op estheti sche kwaliteiten beoordeelt, was door de beroepschriftencommis sie opgetrommeld om van een en ander te getuigen. Het college van B en W heeft zich onder meer tegen het bouwplan gekeerd omdat twee fraaie pan den, die (te laat) op de monumen tenlijst zijn geplaatst, moeten worden gesloopt. "Het is echter niet de taak van de welstands commissie om te beoordelen of datgene wat komt mooier is dan wat er staat", verklaarde voorzit ter Houtman van de welstands commissie. De commissie is bo vendien niet van mening dat uit sluitend panden van een 19e- eeuwse bouwstijl in, of aan de rand van de binnenstad mogen worden neergezet. Het onderhavige nieuwbouwplan bevat, volgens Houtman, waar devolle elementen en zou goed passen in de diversiteit van bouwsels aan de Stationsweg en omgeving. De welstandscom missie is echter niet eenstemmig in haar oordeel. "Een minder heid is het niet eens met het ad vies van de commissie maar had er geen behoefte aan een minder heidsadvies aan het college van B en W uit te brengen", aldus Houtman. Het college van B en W is evenwel van mening dat de harmonie en het karakter van de gevelwand aan de Stationsweg door de ge plande nieuwbouw wordt aange tast. "Het wordt een 'schreeu wend' gebouw dat stedebouw kundig een grote mate van vlak heid vertoont", aldus verwoord de een ambtenaar van de ge meente het. Het feit dat de wel standscommissie aanvankelijk ook bezwaren had geuit tegen de glazen pui van het kantoorpand heeft de gemeente tot de conclu sie doen komen dat de commis sie zich bij de beoordeling van het bouwplan niet door estheti sche, maar door stedebouwkun- dige overwegingen heeft laten leiden. Ambtenaren noemden dat oordeel ongeloofwaardig. De commissie voor de beroeps- schriften heeft de gronden waar op het college een bouwvergun ning heeft geweigerd, niet aan vaard en gaat nu bekijken of er op andere wijze nog iets aan het bouwplan schort op grond waar van de bouwvergunning kan worden geweigerd (bijvoorbeeld omdat het niet voldoet aan rede lijke eisen van welstand). Even tueel kan de beroepschriften- commissie de deskundigheid van een derde inroepen om tot een oordeel te komen. Als het college de bouwvergun ning ten onrechte zou hebben ge weigerd, hangt alles af van de da tum waarop de bouwaanvraag is ingediend. Vóór of nadat het col lege van B en W een voorberei- dingsbesluit heeft genomen waarmee ongewenste ontwikke lingen (zoals het onderhavige bouwplan) kunnen worden voor komen. Het college en de aanvra ger van de bouwvergunning, Passage Noordwijk BV, verschil len van mening over die datum. Vermoedelijk zal de kwestie, na een uitspraak van de beroeps chriftencommissie, in hoger be roep worden beslecht. pie gaat naar binnen: hij treedt woensdagavond op in café 'Meneer Jansen' aan de Nieuwe Rijn. Het programma, met als naam "Solo op mijn so lex" bestaat uit door Lampie zelf geschreven, in het Neder lands gezongen werk en draagt als motto: "fiets en de liefde". Aanvang half elf. Hengelsport Blauwe tram De afdeling Rijnland van de Ne derlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramwegwezen houdt woens dag een dia-avond die gewijd is aan de opkomst en onder gang van de "blauwe tram" (resp. rond 1880 en in 1961). Speciale aandacht gaat uit naar de rol van Leiden als knooppunt van de NZH-lijnen tussen Scheveningen en Haar lem. De Leidse tram-kenner J. de Wilde laat dia's zien uit ei gen verzameling. De bijeen komst wordt gehouden in café Eigenzorg aan de Stationsweg, aanvang acht uur. Lampie De Leidse straatmuzikant Lam- Hengelsportvereniging TOP vis te de laatste wedstrijd in de Ringvaart bij Lisserbroek. De eindstand na tien wedstrijden: 1. D. Schouten met 386 vissen met een lengte van 7876 centi meter; 2. J. Moenen 378-7718; 3. H. Schouten 382-7661; 4. C. Hoppenbrouwer 347-6774; 5. J. van Rijn 317-6454; 6. T. Hop penbrouwer 273-5537; 7. H. Schlagwein 276-5228; 8. G. Kokkedee 237-4899; 9. W. van Berkel 249-4870; 10. F. Ouds hoorn 184-3649. Voorjaarsbloemen K&O begint 22 maart een cursus bloemschikken waarbij met voorjaarsbloemen en lentebloe semtakken wordt gewerkt. De cursus omvat zes lessen die op dinsdagmiddag van kwart over twee tot kwart over vier wordt gehouden in K&O aan de Oude Vest. Inlichtingen, te lefoon 141141.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4