c Leidse ijshal wordt geveild m Eendracht laat politie advocaat verwijderen Werkmans woningen royeert aandeel houders Exploitant wü doorgaan"maar niet op deze manier I KOMT Ljs m "1 Werkloosheid daalt enigszins in Leidse regio en bollenstreek Voor problemen taakverdeling Universiteitsraad wil geschillencommissie Paasvebo in Groenoordhal Sen met üclwnb btadbieeld Voorlichting over oogziekte glaucoom De nieuwe Europese bruidsmode: nüinde Haarlemmerstraat DINSDAG 15 MAART 1983 leiden - de bewonersvergadering van woningbouwvereniging De Een dracht, bijeen om te praten over renovatie, is gisteravond begonnen met een incident. De politie moest eraan te pas komen om een ongeno de bezoeker uit de zaal te verwijderen. Een van de bewoners, de heer Kooien, had namelijk zijn advocaat mr. Sprenger meegenomen om hem bij te staan. Dat zinde het bestuur van De Eendracht niet zodat voorzitter Mittelmeijer de advocaat herhaaldelijk verzocht de zaal te verlaten. Mr. Sprenger weigerde echter vrijwillig op te stappen. "Het bestuur van De Eendracht heeft ook een ambtenaar en architect aan tafel zitten als adviseurs. Dan moeten die ook weg". Ook gemeenteraadslid Brands, namens de CPN, PSP en PPR van de commissie volkshuisvesting, sprong voor de advocaat in de bres. "Bewoners mogen best een advi seur meenemen om hun belangen te vertegenwoordigen'. Toen na enkele minuten twee agenten verschenen, moest Sprenger als nog de bewonersvergadering verlaten. Ook de pers werd door voorzit ter Mittelmeijer verzocht op te stappen. Daarna konden de bewoners beginnen met de vergadering over een goedkoper of duurder renovatie- plan voor hun woningen aan de Parkstraat en omgeving. De bewoners gingen in grote meerderheid akkoord met het duurdere plan. Leiden LEIDEN - Het bestuur van de woningbouwvereniging Werk manswoningen heeft de 'over name' van het bestuur door en kele leden met veel aandelen voorlopig weten te voorkomen. Het bestuur heeft eenvoudig weg het lidmaatschap van vier leden (aandeelhouders) opge zegd, voordat het (vrijdag avond) tot een stemming kwam over het ontslag van drie zitten de bestuursleden. Voordat het agendapunt aan de orde kwam legde voorzitter Ei- zenga een verklaring af, waarin hij stelde dat het beoogde ont slag van de bestuursleden niet in het belang van de vereniging was. Toen de indieners van het voorstel in hun voornemen vol hardden, besloot het bestuur unaniem om de vier leden het lidmaatschap te ontnemen. Volgens prof. dr. W. Eizenga is dat gebeurd op grond van arti kel 35 lid lc, boek 2 van het Burgerlijk Wetboek, waarin staat dat het lidmaatschap van een vereniging ophoudt, 'wan neer redelijkerwijs van de ver eniging niet gevergd kan wor den het lidmaatschap te laten voortduren'. De aandeelhouders kunnen slechts naar de rechter stappen om het opzeggen van het lid maatschap ongedaan te maken. Stelt de rechter het bestuur in het gelijk, dan moeten de aan deelhouders hun aandelen inle veren. Tegen een prijs die door de rechter wordt vastgesteld. Rond de aandelen was de laat ste tijd enige beroering ont staan, omdat gevreesd werd dat enkele aandeelhouders zouden proberen meer profijt uit hun bezit te halen. Dat zou wellicht kunnen door een nieuw be stuur te benoemen en vervol gens de statuten te wijzigen. De huidige statuten bepalen dat er over de aandelen maximaal drie procent rente wordt uitbe taald. Hoewel het bestuur meende dat dit juridisch onmogelijk was, heeft men die situatie niet afgewacht en meteen aange stuurd op een uitspraak van de rechter. Of de vier leden wiens lidmaatschap is opgezegd, in derdaad naar de rechter zullen stappen is nog niet duidelijk. LEIDEN - De ijshal aan de Vondellaan wordt hoogstwaar schijnlijk nog deze maand geveild. Het college van bur gemeester en wethouders besliste vorige week de voor malige Menkenhal voorlopig niet te zullen kopen. Nadat de gemeente Leiden zich als kandidaat-koper had terug getrokken deden onmiddellijk geruchten de ronde dat er twee andere gegadigden waren: de huidige exploitant van de ijshal, directeur Beers van de Exploitatiemaat schappij Ijsbanen (EMIJ), en de Leidse aannemer De Bolster. Maar beiden ontkennen hardgrondig in de aan koop van het complex te zijn geïnteresseerd. Nu er geen kandidaat-kopers zijn en de erfpachtschuld volgens de gemeente Leiden inmiddels tot een kwart miljoen is opgelopen, zegt woordvoerder Kool van de Westland Utrecht hypotheek bank "ernstig rekening te hou den met een veiling van de hal op korte termijn". Zoals bekend is de stichter van hal, Ton Menken, nog altijd juridisch eigenaar. "Maar Menken blijft in gebreke", aldus Kool wiens hy potheekbank de grootste schuld eiser is van Menken. Om te voor komen dat de ijshal door de steeds groter wordende erfpacht schuld vanzelf in handen van de gemeente komt, zal zij vermoe delijk op maandag 21 of 28 maart worden geveild. De zware erfpachtlast is ook de re den waarom zowel Beers als De Bolster de hal niet wil kopen. Voor de Stichting Schaatscen- trum Leiden is deze ontwikke ling reden om te veronderstellen dat de Leidse ijsbaan voorlopig blijft voortbestaan. Voorzitter Zaalberg van deze stichting, waarin de ijsclubs uit de Leidse regio zijn verenigd, en EMIJ-di- recteur Beers vermoeden dat er geen serieuze kopers op de vei ling zullen afkomen, juist vanwe ge de erfpachtlast. In dat geval is de kans zeer groot dat de Westland Utrecht noodge dwongen de hal zelf koopt en als ijsbaan in beheer houdt. "Maar mocht de Westland Utrecht mij dan vragen de exploitatie voort te zetten dan zullen er hele dui delijke afspraken moeten wor den gemaakt", aldus Beers. "Doorgaan op de huidige onze kere manier zie ik niet zitten. Ik wil bijvoorbeeld de garantie dat de hal in elk geval vijf jaar lang ijsbaan blijft met een optie op nog eens vijf jaar. Want alleen dan kan ik plannen maken en be paalde verantwoorde investerin gen doen in het aantrekken van evenementen". LEIDEN - De universiteitsraad heeft er gisteravond bij het dage lijks bestuur van de universiteit op aangedrongen bij minister Deetman van Onderwijs en We tenschappen te pleiten voor een onafhankelijke geschillencom missie, waartoe die studenten zich kunnen wenden die proble men ondervinden van de gevol gen van de landelijke taakverde ling. Tevens zou de raad graag zien dat kosten die door studenten zou den moeten worden gemaakt als gevolg van maatregelen aange kondigd in het eindrapport van de Taakverdelingscommissie, zoals verhuiskosten, reiskosten en kosten door onverwachte ver lenging van de studieduur, volle dig worden vergoed, echter zon der dat de universiteiten daar voor moeten opdraaien. Door de Progressieve Partij werd bij motie aangedrongen op wet telijke mogelijkheden om te be reiken dat studenten binnen Leidse studierichtingen die wor den opgeheven tot 1 september 1989 de tijd krijgen om hun stu die in Leiden af te ronden. Het dagelijks bestuur van de univer siteit had eerder in nota laten we ten dat opheffing van een studie richting aan de Leidse universi teit niet eerder dan met ingang van het studiejaar 1984-1985 kan leiden tot sluiting van de in schrijvingsmogelijkheden voor eerstejaarsstudenten. Het bestuur is voorstander van een geleidelijke opheffing, maar is van mening dat een opheffing ui terlijk 1 januari 1987 moet zijn ADVERTENTIE DONDERDAG OP DE VEBO Ml EEN 10-TAL KWALITEITS KOEIEN Hogewoerd 155 Lelden Telefoon 121662 LEIDEN De werkloosheid in het gewest Leiden is in de maand februa ri iets afgenomen, met name onder vrouwen. De geregistreerde werk loosheid onder vrouwen daalde in het rayon Leiden met 36 tot 2946; in het rayon Lisse met 62 tot 866. De werkloosheid onder mannen nam in de bollenstreek weliswaar ook af, maar in het rayon Leiden was er een flinke stijging. Er werden meer stratemakers werkloos, terwijl daarentegen een aantal huisschilders werk vond. Afgezien van de werkloosheid onder vrouwen, wijkt de ontwikkeling van de werkloosheid in februari weinig af van die van vorig jaar. Het aantal vacatures bleef onverminderd laag. Toch werden er ruim tweehonderd vacatures gemeld, vooral in de secto ren kantoor, bouw, verzorging, handel en metaal - in de bollenstreek ook in de horeca - maar deze werden snel vervuld. In de maand februari lieten zich 1100 mensen registreren als werkzoeken de, waarvan 300 bij het GAB Lisse. De situatie op de arbeidsmarkt zag er in de bollenstreek rooskleuriger uit dan in de Leidse regio. In het rayon Leiden werd het aantal van tienduizend werklozen overschre den. Per gemeente ontwikkelde de werkloosheid zich als volgt (tussen haalges de cijfers van januari): Hillegom: 404 mannen (412), 179 vrouwen (185) Lisse: 358 mannen (355), 152 vrouwen (169) Noordwijk: 516 mannen (525), 225 vrouwen (249) Noordwijkerhout: 276 mannen (284), 142 vrouwen (149) Sassenheim: 201 mannen (202), 118 vrouwen (131) Voorhout: 108 mannen (115), 50 vrouwen (45) Overig: 2 mannen (3). Totaal rayon Lisse: 1865 mannen (1896), 866 vrouwen (928) Alkemade: 245 mannen (236), 101 vrouwen (107) Katwijk: 842 mannen (841), 254 vrouwen (259) Leiden: 4567 mannen (4511), 1930 vrouwen (1921) Leiderdorp: 415 mannen (413), 195 vrouwen (205) Oegstgeest: 249 mannen (244), 128 vrouwen (133) Rijnsburg: 153 mannen (150), 61 vrouwen (67) Valkenburg: 37 mannen (39), 19 vrouwen (17) Voorschoten: 355 mannen (356), 147 vrouwen (155) Warmond: 89 mannen (82), 38 vrouwen (39) Zoeterwoude: 117 mannen (114), 62 vrouwen (69) Overig: 19 mannen (19), 11 vrouwen (10) Totaal rayon Leiden: 7088 mannen (7005), 2946 vrouwen (2982) Gisteravond zwierden ijsliefhebbers tijdens schoonrijdwedstrijden nog door de ijshal. Kan dat volgend seizoen ook nog? (Foto Holvast» LEIDEN - Op de wekelijkse kin derfilmmiddag van K&O (Oude Vest) worden morgenmiddag een komische film en een serie tekenfilms (Popeye, Supermuis, Bugs Bunny en anderen) ge draaid. Aanvang half drie. LEIDEN - Bij een inbraak in het kinderdagverblijf Boddaert-cen- trum is in het weekeinde voor ruim 700 gulden aan goederen buit gemaakt. De inbrekers zijn het dagverblijf aan de Bernhard- kade binnengekomen, door een ruit te vernielen. Zij namen spel letjes, gereedschap, drank en snoepgoed mee. gerealiseerd. Een geleidelijke op heffing acht het bestuur temeer van belang voor deeltijdstuden ten, werkstudenten en gehandi capte studenten, aangezien deze groepen minder "mobiel" zijn en daarvoor extra problemen zou den ondervinden bij overgang naar een andere instelling. Het bestuur ziet het als verantwoor delijkheid van de minister dat studenten, die als gevolg van overgang naar een andere instel ling nieuwe woonruimte nodig hebben, hierin worden bijge staan, en door de desbetreffende stichting studenhuisvesting eventueel met voorrang worden behandeld. LEIDEN De Paasveeten- toonstelling wordt donderdag ochtend in de Groenoordhallen gehouden. Ook dit jaar weer veel inzendingen; uit alle delen van het land komt exclusief vee naar deze expositie van de Vebo. Der tig juryleden keuren de veertig klassen runderen. Daarnaast worden ook een aantal soorten schapen getoond. In totaal zijn 354 dieren ingezonden door 68 inzenders in de afdelingen zwart bont, roodbont, buitenlands ras, mesterij en schapen. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: John Kroon Werk (1) De disco-jeugd van Double Dutch keek raar op toen daar vrijdagavond tegen twaalven een wat belegen gezelschap binnenschuifelde. Wat moest CDA-er mr. Philip Geelkerken in een discotheek, snakte WD-er Nico Langerak opeens naar de dansvloer, was Wim van der Pluijm (PvdA) op de versiertoer? Nee, zij waren daar voor een zaak van hoger orde. Dit was wérk. CDA-er Joop Walenkamp vond dat de raadscommissie alge mene bestuurlijke aangelegen heden maar eens wat kroeger varing moest op doen. Hoe kun je tenslotte fatsoenlek over sluitingstijden en overlast pra ten als het signaal 'laatste ron de' nimmer voor jou geklon ken heeft? Samen met horeca- hoofd Wim Visscher stelde hij een route door nachtelijk Lei den op. "Het nuttige met het aangename verenigen", zoals Walenkamp het verwoordde. Een stapverslag. De excursieleider had zijn passa giers om half twaalf in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat besteld. Niet ie dereen kwam. René Eikerbout (PvdA) en Jan Brands (CPN) lieten het afweten. Lang kon er niet op hen worden gewacht, want "we hebben een straf tempo"(aldus Walenkamp). De tocht "vol contrasten" (aldus Visscher) voerde langs cafés die volgens de wet van Goe- koop in aanmerking komen voor een ruimere sluitingstijd. Vijftien dranklokalen wil de burgemeester één uur langer op één dag in het weekeinde open laten. Daaronder ook Double Dutch, goed voor het tweede pilsje, en Het Vattegat (Garenmarkt), het derde eta blissement waar kloek Walen kamp zijn eendjes naar toe voerde. "Hier kom ik wel eens vaker", vertrouwde Geelker ken het reisgezelschap toe. Raadsleden op kroegeninspectie. Herkenbaar in de Double Dutch Inn van links naar rechts: Michel Zonnevylle met sjaal), Marian van der Ham (achter Zonnevylle verscholen), Nico Langerak, Wim van der Pluijm en de reisleiders Joop Walenkamp en Wim Visscher. (Foto Holvast) Werk (2) In De Taverne (kroeg vier) was hij nog nooit geweest. Zal daar waarschijnlijk ook niet zo gauw meer komen. Even dreigde een handge meen. Een besnord heertje riep het raadslid allerlei onaan genaams toe, daarby voortdu rend naar zijn plasser geba rend. Geelkerken leek wat ge schrokken, maar werd snel bij gestaan door Marian van der Ham (D'66). Toen was de zaak gauw gesust. Wat was er nu ei genlijk aan de hand? Geelker ken: "O, niks bijzonders, hoor. Vervelende kerel, was een beetje dronken". Taverne-eige naar Reynevelt weet dus straks waar het aan ligt als hü buiten de ontheffingspot plast. Ook de anderen bleken namelijk niet zo gecharmeerd van deze uitspanning. "Wat een tuig", vond Nico Langerak. Wat hem overigens niet verhinderde om op de Peter Maffay-schlager 'Du' met Van der Ham een schuifeldansje te maken. Een liberale vrijage van korte duur, de reisleider dirigeerde het ge zelschap naar de alcohol-mo gelijkheden rond de Nieuwe Beestenmarkt. Het eigentijdse café/disco The Jam opende alweer een nieu we wereld voor de meeste raadsleden. Vooral Wim van der Pluijm keek zijn ogen uit. Al was het maar omdat hij er een college-raadslid tegen kwam en wat gemeente-amb tenaren. Hij bekende zelden of nooit in cafés te komen. "Nog wel eens in De Bonte Koe op maandag na de raad. Maar de laatste tijd eigenlijk ook nooit De Koets-o-theek in de Kruis straat werd slechts van buiten bekeken. De studentendisco moet waarschijnlijk weg (vol gens de gemeentelijke plan nen), want geluidsoverlast vin den buurtbewoners. De fietsen stonden in de rekken, gelijk tanden in een kunstgebit, zo keurig. Dus vonden de raadsle den dat het eigenlijk best mee viel. "Buiten hoor je ér toch vrij weinig van". De herrie zit hem dan ook vooral in slui tingstijd. Werk (3) Na de Hus-Pub was jazz-café The Duke kroeg nummer zeven. Dat kostte wel wat moeite. De allengs vrolijker raadscommis sie belde, klopte en bonsde dat het een lieve lust was, maar geen portier die zich meldde. "Zouden ze niet gewaar schuwd zijn dat we komen", vroeg een raadslid zich af. "Waarschijnlijk juist wel", ant woordde een ander snaaks. De deur bleek uit zichzelf open te kunnen. Het eerste deel van het nachtelijk schoolreisje ein digde in café Van Meizen, do mein van Wim Visscher. Daar ook was collega Jan Hoekema (D'66) die de avond had door gebracht in een politie-auto. Hij bevestigde wat de anderen ook al dachten: vrijdagavond 11 maart was een bijzonder rustige avond. Eigenlijk te rustig, vond de fami lie Platteel, bij wie een deel van de raadsleden het 'verhaal van de buurt' ging halen. De Plattelen bleken andersden kend dan het voortdurend alar merende wijkcomité toege daan. "Laat die cafés maar ge woon een uur langer open blij ven. Dan wordt het misschien wat gezelliger, want de laatste tijd lijkt het hier op de Bees tenmarkt wel een hofje, zo rus tig", vond ma Platteel namens het hele gezin. Mevrouw Jansen van de over kant, geroutineerd Beesten markt-bewoonster, bleek ook ruim in haar opvattingen. Ze heeft meer bezwaar tegen drankmisbruik, dan dat ze er last van ondervindt. Met ande re woorden: die cafés mogen van haar weg, maar als ze er toch zijn, mogen ze op proef ook wel een uurtje langer open blijven. "Ik heb alleen last van de Hut van Ome Henne. Aan die kant slaap ik". De inmid dels wat bleke raadsleden kon den haar geruststellen: dat café valt niet onder de wet van Goe- koop. Of ze wel eens iets van het wijkcomité heeft gehoord? "Nee, die zijn hier nog nóóit geweest". Klokke half drie bonst een vro lijk mannetje luidruchtig op de deur van het politiebureau. Ni co Langerak wil met de rest van het gezelschap naar bin nen en dat mag. De politie be vestigt het beeld: een bijzon der kalme avond. Op zijn hoogst verstoord door een raadslid dat een argeloze voor bijganger op de Beestenmarkt luidkeels toeschreeuwde: "HÉ, KOM JIJ UIT THE DUKE?" Midden in de nacht ontspon zich ten slotte iets wat op de voor post van een raadsdebat leek: Van der Pluijm en Walen kamp, die beiden naar de be vestiging van hun eigen stand punt op zoek gingen. Het wordt tijd dat burgemeester Goekoop daarvoor de laatste ronde inluidt. B.J. en J.K. LEIDEN - "Glaucoom, wat is dat eigenlijk?" Onder deze titel houdt de afdeling Oogheelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden morgen een voorlich tingsavond. Aan de hand van dia's en film zal uitleg worden gegeven over dit ziektebeeld. Glaucoom is een oogaandoening, waarbij de oogdruk binnen het oog te hoog is. Op den duur treedt beschadiging op van de oogzenuw. Dit uit zich in een toe nemende uitval van het gezichts veld. Ongeveer twee procent van alle Nederlanders ouder dan 45 jaar heeft een glaucoom. Tijdige herkenning is belangrijk, omdat het dan nog kan worden behan deld. De voorlichtingsavond vindt mor gen (woensdag 16 maart) om 20.00 uur plaats in de recreatie ruimte van gebouw 5 (6e etage) op het terrein van het Acade misch Ziekenhuis. Rommelmarkt LEIDEN De lagere school De Hoeksteen en de kleuterschool de Pompelmoes aan de Agaat laan organiseren morgen zowel 's middags (van half twee tot half vier) als 's avonds (van half zeven tot half negen) een rommel markt. Ook zijn er attracties als een verloting, rad van avontuur en diverse kinderspelletjes. De opbrengst wordt gebruikt om het tienjarig bestaan van de scholen te vieren. ADVERTENTIE da jrootóta spacuudyiaJc Inuidl- en avondmoda in AhderUnd. Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071131204

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3