„Holland heeft het altijd beter geweten" c Interview 3- Liga Surinaamse Patriotten: DINSDAG 15 MAART 1983 Varia „Daéls, de nieuwe leraar Neder lands die op een Amerikaan leek en die, alhoewel het strikt verboden was, af en toe in de klas een stin kend, walmend slechttrekkend roodstenen werkmanspijpje rookte, kwam het klaslokaal binnen op zijn zwierige manier en zat op de hoek van Bruyninck's lessenaar op de eerste rij, de lessenaar van waaruit ooit een intern een inktpot naar het bord gegooid had jaren geleden omdat hij de vorige nacht ineens, zonder er iets aan te kun nen doen, ontdekt had dat hij niet meer in het bestaan van Jezus Christus geloofde. Hij had midden in de eerste les die ochtend een on menselijk snerpende krqet ge slaakt, hij had de inktpot gegooid en was toen in een coma gevallen". Zo begint halverwege bladzijde 384 van „Het Verdriet van België" een van de kleine, onbenoemde hoofd stukjes waaruit het tweede deel van deze roman van Hugo Claus is opgebouwd. Waarom bladzijde 384? Omdat het de middelste blad zijde van het boek is, het dikste van de 22 prozawerken die Hugo Claus in de 35 jaren dat hij nu literator is heeft geschreven. Daarnaast schreef hij ook nog 24 dichtbundels en een stuk op 28 toneelwerken; lui heid is dus wel het laatste wat hem verweten kan worden! Om dat nog even te onderstrepen heeft hij zijn jongste roman, „Het Verdriet van België" (uitstekende titel overi gens), laten uitdijen tot Clavell- achtige proporties: 767 bladzijden! Bladzijde 384 is daarvan precies de middelste bladzijde, die ik voor dat citaat heb uitgekozen vermits ik nog geen gelegenheid heb gehad het boek te lezen sinds ik het gister middag in tegenwoordigheid van de schrijver in de burelen van uit geverij De Bezige Bij kreeg aange reikt. Die geciteerde passage, hoe toeval lig ook, is een sterke passage, niet waar, en ik krijg de indruk dat het hele boek zo is. O jé, ik besef nu op eens dat ik een rekenfout heb be gaan. De 384e bladzij is weliswaar de allermiddelste van de 767 blad zijden die het boek telt, maar ik had 384 op moeten tellen bij blad zijde 7 waarop „Het Verdriet van België" begint. Ik had dus bladzij de 391 moeten hebben: „Is het vervolgingswaanzin om aan de duivel te denken als aan ie mand, die ge op straat tegenkomt, onverwachts, om de hoek, in uni form? Dat het kwaad dat door de mensen op een onoverzienbare wij ze wordt begaan een gestalte gekre gen heeft?. Onverstaanbaar ge- mummel. Gestotter. Hij praatte steeds vaker in zichzelf, meestal in vragende vorm. Laatst had hij, toonloos vragend, met een krijtje een sterretje met zes punten op het bord getekend en toen alsof hij de ster voor het eerst zag, als door een ander getekend, schichtig met zijn mouw (met zijn mouw!) wegge veegd": U ziet het, welke steekproef je ook neemt, het resultaat is steeds het zelfde: sterk, beeldend proza. Zijn meesterwerk? Dolf Hamming, di recteur van De Bezige Bij, ging daarvan uit toen hij gisteren het eerste exemplaar aan de schrijver overhandigde. Hij vertelde daarbij dat Hugo Claus beloofd had het manuscript nog in 1982 af te leve ren. En jawel, op de 31e december, op oudejaarsdag, had Hugo Claus het dikke pak met de hand beschre ven vellen, volgens afspraak, aan Dolf Hamming overhandigd. Oud directeur Geert Lubberhuizen, die wist dat Clcius zou wachten tot de 31e alvorens het manuscript in te leveren, had hem aangeraden dan voor vuurwerk te zorgen. Hijzelf had eens, lichtelijk beschonken, buiten op de stoep van Willy Corsa- ri gezeten toen om 12 uur 's nachts op oudejaarsavond rondom hem het vuurwerk ontbrandde. Dat had toen een onvergetelijke indruk op hem gemaakt, ook al omdat hij op dat moment al uren te laat was om bij de schrijfster, zoals afgespro ken, Oud en Nieuw te vieren. He laas, Géért Lubberhuizen was op 31 december in Ierland, anders had de overdracht van het manuscript niet zonder vuurwerk plaatsgevon den, zoals nu. In 1967 had Geert Lubberhuizen ook al eens een soortgelijke af spraak met Willem Frederik Her mans gemaakt. Dat wil zeggen: Hermans stelde de voorwaarde dat „Een wonderkind of een total loss" op 15 november in de boekhandel zou liggen. Zoniet, dan moest De Bezige Bij hem 50.000 gulden beta len. Op zijn beurt stelde Lubberhui zen toen de voorwaarde dat Her mans het manuscript vóór 1 sep tember zou inleveren. Zoniet, dan kreeg De Bezige Bij van Hermans 20.000 gulden. Het manuscript kwam op 31 augustus bij De Bezige Bij binnen, om safe te spelen sprak Lubberhuizen met de drukker af dat het boek op 15 oktober al klaar zou zijn, maar dat lukte niet, en op 8 november moest de cover nog worden afgekeurd en moesten alle omslagen worden overgemaakt! Toch lukte het om het boek op tijd, vóór 15 november, in de boekhan del te krijgen, zoals het Harry Mu- lisch in 1951 gelukte zijn manus cript nog vóór de sluitingsdatum van 1 augustus af te leveren bij de schrijver H. J. Smeding, voor de Reina Prinsen Geerligs-prijs. Op 31 juli 1951 stond hij samen met Jan Blokker om vijf voor twaalf 's avonds op de stoep van Smeding, en op het moment dat hij aanbelde barstte het onweer los. Hij won de Reina Prinsen Geerligs-prijs voor zijn eërte roman Archibald stro halm" en zijn naam was gevestigd. Waar is die prachtige Reina Prin sen Geerligs-prijs eigenlijk geble ven? Hij werd voor het laatst in 1979 uitgereikt aan Léon de Win ter. Die prijs zal toch niet in de ver sukkeling zijn geraakt? AMSTERDAM - Suriname heeft de afgelopen maanden, meer dan welk land ook in de we reld, in de kritische schijn werpers van de Nederlandse pers gestaan. Dat geldt niet alleen de recente gebeurtenis sen in het land zelf, maar min stens evenzeer de in Neder land opererende oppositie te gen het regime-Bouterse. Maar terwijl de Raad voor de Bevrijding van Suriname van ex-premier Henk Chin A Sen de meeste aandacht op zich gericht weet en de Beweging van Surinaams Links van Sandew Hira keer op keer mag vertellen „geen enkel vertrouwen te hebben in de linkse partijen die thans in Suriname aan het roer staan", groeit de aanhang van de als pro-Bouterse bekend staande Liga van Surinaamse Patriot ten met de dag. Na afloop van een vergadering van een veertigtal landelijke vertegenwoordigers van deze op 2 januari van dit jaar opge richte Liga sprak Ruud de Wit met de vers gekozen voorzit ter, de andragoog Waldie Breeveld (44), en de secretaris van de Liga, de publicist Lud- wig van Muiier (34). „Surina me is op dit moment geen bloemenmarkt, maar het is onze vrijheidsstrijd. Wij gaan niet meer wachten tot Neder land inziet waar wij mee be zig zijn. Wij gaan door". AMSTERDAM - „Onze tegenstanders grijpen 8 decem ber steeds weer aan om er politieke munt uit te slaan. Maar wij hebben nooit enige poging gedaan de dood van die 15 Surinamers te verdedigen. Zoiets mag ook nooit meer gebeuren". Waldie Breeveld, voorzitter van de Liga van Surinaam se Patriotten, spreekt de laatste zin langzaam en op een besliste toon uit. Acht december loopt als een rode draad door ons gesprek. „Het liefst hadden wij de ontwik keling in ons land anders ge zien. Maar door overmoed, door minachting van het leger - want men heeft hen toch altijd alleen maar als padvinders ge zien - kon dit soort dingen in Suriname gebeuren. Wij als Li ga willen echter nu niet op een afstand blijven toekijken en de Surinaamse zaak kritiseren. Wij geloven er heilig in dat door ónze steun de leiders in Suriname zich nog meer be wust worden van hun verant woordelijkheid. Zij. kunnen nog steeds, ondanks giganti sche fouten, rekenen op de steun van ons volk". Vanaf de oprichting heeft de Li ga weinig goodwill ondervon den van de kant van de Neder landse pers. Bijna alle aan dacht ging uit naar de Bevrij- dingsraad. Een landelijk och tendblad identificeerde de Li ga onder meer met criminele en drugs gebruikende Surina mers. Ludwig van Muiier, se cretaris van de Liga: „Wij wil- len uitgroeien tot een brede landelijke organisatie waarin Surinamers van alle etnische groeperingen participeren". Breeveld vult hierop aan: „Dus niet alleen de randfiguren, zo als zij denigrerend worden ge noemd. Het zijn juist deze mensen die weten wat onder drukking is. Maar zij bewijzen ook dat zij niets anders hebben te verliezen dan hun post-kolo- niale ketens. Deze zogenaamde joint-rokers zijn o: die hier in Nederland in de vuilnisbakken terecht zijn ge komen. Wij zullen hen opne men in onze gelederen. Aldus krijgen zij een doel om voor te leven. Dit is een van de belang rijkste aspecten tegen het drugsgebruik. Want deze men sen weten dat in Suriname drugsgebruik in het geheel niet getolereerd wordt". Minderwsaardigheid De Liga van Surinaamse Patriot ten heeft nadrukkelijk geko zen voor de revolutie in Suri name. Dat brengt hen automa tisch in conflict met het post koloniale Nederland. Bree veld: „Gekolonialiseerd zijn, betekent dat wij van generatie op generatie geleefd hebben in een situatie waarin ons werd verteld dat wij Surinamers dom en achterlijk zijn. In Suri name is daarom een gevoel van minderwaardigheid, van zelf verachting en onderling wan trouwen gegroeid. De voor waarden voor democratie zoals Nederland die kent, en waar van wij verwachtingen heb ben, zijn in Suriname nooit aanwezig geweest". „Dit is een probleem waarmee de hele zogenaamde Derde We reld kampt. Nederland heeft in het verleden missionarissen en zendelingen op ons afgestuurd en nu blijkt de Nederlandse pers dezelfde rol aan te nemen. De missionarissen zeiden: jul lie moeten maar christen wor den. Dan ben je bevrijd. Nu zijn de Nederlandse media be zig de oude Surinaamse orde te ondersteunen, alleen maar om ons te bevestigen dat we het zelf niet kunnen". Vooral de steun die de Bevrij- dingsraad van Chin A Sen in de Nederlandse pers krijgt, wekt hevige verontwaardiging bij de Liga. „We hebben geen behoefte aan leiders als Chin A Sen die, wanneer er een lucifer wordt aangestoken brand roe pen en op de vlucht slaan. We hebben niets aan gezagvoer ders die, wanneer het schip dreigt te zinken, in een red dingbootje stappen en op 7000 mijl afstand ons gaan vertellen hoe we het daar moeten red den". Op 27 februari organiseerde de Liga in de Artiszaal te Amster dam een succesvol congres, ondanks de boycot van de pers en geringe propaganda, onder het motto 'Eenheid en Verzoe ning'. Terwijl andersgezinde Surinaamse groeperingen in die dagen rond de herdenking van drie jaar revolutie slechts een gering aantal mensen op de been konden brengen, stemden zo'n 700 patriotten in met de doelstellingen van de Liga. Geen subsidie Van Muiier: „De Liga is een par ticulier initiatief. Wij krijgen geen subsidies van de Neder landse overheid, zoals het Lo- son. Ook krijgen wij niet de po litieke en financiële steun zoals de Bevrijdingsraad die ont vangt. Hoewel wij voor een heid onder Surinamers zijn, zullen we ons nooit verzoenen met de verraders van wat ons dierbaar is. Net zoals Neder landers zich nooit hebben wil len verzoenen met NSB'ers". „Maar iedereen die onze doelstel lingen onderschrijft, is wel kom. Iedereen die voor het uit bouwen v«n de Surinaamse re volutie is en voor het bescher men van Surinaamse belangen in het buitenland zullen wij aan het hart drukken. En dat wij aanslaan bij de Surinamers in Nederland blijkt uit het feit dat al meer dan 1100 mensen zich hebben laten registreren, ondanks de tegenwerking van de Nederlandse media". Het verwijt dat de Liga als een mantelorganisatie van de Suri naamse ambassade in Den Haag wordt gezien, wordt dan ook van de hand gewezen. „De continuiteit van de Liga zal ge garandeerd worden door de in zet en de bijdragen van de Su rinamers in Nederland zelf. Maar wij schromen niet voor een samenwerking met de Su rinaamse ambassade. Wij staan achter de Surinaamse revolu tie. Dat betekent dat wij ons ook scharen achter de verte genwoordigers van deze revo lutie. Het is onze ambassade". Racisme Voor velen dreigt het spook beeld van een groeiende inter ne tegenstelling tussen de ver schillende Surinaamse groepe ringen in Nederland. Breeveld: „Ik denk niet dat de problema tiek van de Surinaamse ge meenschap in Nederland ge richt is op wat Bouterse in Su riname allemaal doet. Hier hebben wij veeleer te maken met de enorme dreiging die uitgaat van het racisme. „Er zijn natuurlijk talrijke Suri namers die zich niet willen in laten met wat er in Suriname gebeurt. Dat zijn de Surina mers die, als reactie op het Ne derlandse kolonialisme, hun leven zo hebben ingesteld dat ze niets anders willen dan Ne derlanders bewijzen dat ze minstens zo Hollands zijn als de Hollanders zelf. Dat zijn de mensen die geen enkel ver trouwen hebben gehad in Suri name. Ze hebben geleerd om alles wat God geschapen heeft te respecteren, maar niets wat uit Suriname komt. In Surina me worden daarom ook wat groot uitgevallen tomaten 'Hollandse tomaten' ge noemd". „Uit zulke Surinamers bestaat nu de Bevrijdingsraad. Deze misbruiken hun relaties en hun vroegere posities. Zij spre ken ook beter de taal van de Nederlanders dan wij. Maar als de Nederlanders echt willen, kunnen wij hun de informatie geven over wat er in Suriname plaatsvindt". Geweld Inmiddels heeft een aantal leden van de Liga aan .den lijve on dervonden wat hun pro-Bou- terse-opstelling voor gevolgen kan hebben. „Wij zijn ten on rechte geïdentificeerd met ge weld. Geweld is er tot nu toe alleen maar gekomen van de kant van de Bevrijdingsraad en haar sympathisanten". Wal die Breeveld is daar zelf slacht offer van geweest. Na een uit zending van Radio Stad Am sterdam werd hij door anti- Bouterse-figuren in elkaar ge slagen. „Wij zijn helemaal niet uit op ge weld. Wij willen een goede re latie met Nederland opbouwen op basis van juiste informatie. Vanaf 8 december, gevolgd door de oprichting van de Be vrijdingsraad, heeft zich een spoor van geweld gemanifes teerd. Bij een demonstratie de Surinaamse ambassa de werd bijvoorbeeld een Ne derlandse agent gewond. Rui ten van de ambassade werden vernield en bezittingen en geld werden ontvreemd uit de am bassade en het consulaat. Za terdag nog werd de auto van een Liga-lid vernield. „Wij krijgen verhalen te horen van intimidaties op het werk. Een Liga-sympathisant is ont slagen vanwege zijn pro-Bou- terse-gezindheid. Over vrijheid van meningsuiting gesproken. Dat is ook in Nederland le vensgevaarlijk. En niet alleen in Suriname, zoals jij zelf hebt ervaren", verwijzend naar mijn uitwijzing uit Suriname enige weken geleden. Remigratie De Liga heeft een duidelijk standpunt over de positie van de Surinamers in Nederland. Het uiteindelijke doel moet re migratie zijn, tenminste, als ze dat zelf willen. Breeveld: „De grote aanwezigheid van Suri namers in Nederland heeft te maken met hun pre-occupatie ten opzichte van Nederland. Dat is de erfenis van het Ne derlandse kolonialisme. Als een Surinamer zich onder de rok van Oranje veilig voelt, moet hij maar hier blijven. Maar steeds meer Surinamers worden zich door de moeilijk heden in Nederland bewust van het feit dat ze toch in Suri name thuis horen. En Surina me zal deze mensen omarmen wanneer zij bereid zijn het re volutionaire proces te onder steunen". Dat daarbij ondanks alles niet voorbijgegaan kan worden aan het instandhouden van een goede relatie met Nederland, is voor Van Muiier en Breeveld zonder meer een gegeven. „Ne derland heeft de laatste weken veel fouten gemaakt op het di plomatieke vlak. Waar haalt Nederland het morele recht vandaan om Suriname voor een mensenrechtencommissie te slepen. Wat zouden de Ne derlanders zeggen als de Duit sers Nederland zouden aankla gen omdat het zijn minder heidsgroepen onjuist behan delt, ook al hebben de Duitsers gelijk. Herrenberg „Wij weten dat wij, ook met Ne derland, moeten streven naar een evenwichtige relatie. Maar de reacties op het optreden van ambassadeur Herrenberg op zijn persconferentie vinden wij tekenend voor het postkolo niale denken hier. Wat Herren berg na de persconferentie kreeg te verduren, hebben wij als Surinamers allemaal mee gemaakt. Een Surinamer die in- verzet komt tegen Nederland krijgt direct te horen „dat hij zich niet weet te gedragen". Op zo'n toon van: "jullie hebben wel gelijk, maar jullie gedra gen je zo rot". Breeveld ten slotte: „Herrenberg heeft veel van de minachting van Surinamers door Neder landers, die extra vertolkt wordt door de Nederlandse pers. opgevangen. En dat heeft hij in mijn ogen voortreffelijk gedaan. Wij zullen ons nooit meer laten leiden door de di rectieven van Nederland. Hol land heeft het altijd beter ge weten en we zijn er toch nooit beter van geworden. Dat is voorgoed afgelopen". Verdwenen Minstens 25 priesters, reli gieuzen en leken in dienst van de rk kerk zijn tussen 1976 en 1980 in Argentinië verdwenen. Dat blijkt uit een lijst die door het christelijke weekblad "Tiempo Latino- Americano" gepubliceerd is. Volgens de lijst zijn onder an dere elf priesters en religieu zen, twee Franse kloosterzus ters, twee pastorale werk sters en 10 priesterstudenten in de genoemde periode ver dwenen. "Tiempo Latino- Americano", dat in de Argen tijnse stad Cordoba ver schijnt, noemt van alle ver dwenen personen de preciese naam en de datum van ver dwijning. Vreemdelingen Een protest tegen verscher ping van het vreemdelingen beleid hebben in West-Duits- land werkzame predikanten uit Azië en Afrika gezonden aan minister Zimmermann van binnenlandse zaken en staatssecretaris Liselotte Funcke van vreemdelingen zaken. Na het beeld van de "vervelende Amerikaan" (ugly American) komt in het buitenland nu ook het beeld van de "vervelende Duitser" op. West-Duitsland wordt steeds vaker verweten dat nog niet over- Ultimatum De wijbisschop van Mana gua, Bosco Vivas, heeft de priesters van de zogenaamde volkskerk in Nicaragua aan gespoord, "hun verhouding tot de wettige kerk in orde te brengen of deze anders te verlaten". De volkskerk is ge vormd door priesters, die zich solidair hebben ver klaard met de armen en ver drukten. Volgens officiële kerkelijke opvattingen zondi gen die priesters daarmee te gen het pauselijke voor schrift, dat zij zich niet met politieke aktiviteiten mogen inlaten. Paus Johannes Paulus 2 heeft bij zijn bezoek aan Nicaragua er nog de nadruk op gelegd, dat vorming van een volks kerk naast de kerk rond de bisschoppen, niet kan wor den getolereerd. Naar verluidt, is het nieuwe ul timatum gesteld door de aartsbisschop van Managua, Miguel Obando Bravo. Vriendschap Ongeveer 400.000 Westduitse kinderen hebben sinds de op richting in 1953 van "Caritas- vakanties Ameland" via deze organisatie een vakantie op het Friese waddeneiland doorgebracht. Per jaar ko men er zo'n 14.000 kinderen met 2.000 begeleiders. Dit al les duidt op de spreekwoor delijke vriendelijke houding van Nederlanders tegenover kinderen, aldus het Westduit se R.K. persbureau KNA. De eerste kontakten op dit ge bied tussen Duitsland en Ameland dateren van 1918. Ondervoede Duitse kinderen vonden toen gedurende een jaar onderdak bij gezinnen op Ameland. Tv-kerk De Amerikaanse evangelist Billy Graham heeft in een in terview gewezen op gevaren van de "elektronische kerk" (de verspreiding van het evangelie per tv). De baptist ergert zich onder meer aan de groeiende invloed van geld en politiek op de elektroni sche kerk. Vooral in deze tijd van economische teruggang gebruiken tv-predikers steeds meer zendtijd voor geldwerving. Overigens er kent Graham dat hij via zijn tv-preken meer mensen heeft weten te bereiken dan Jezus ooit met het gesproken woord. Veen, prijs 24,50. - "Fatale wereldrampen" door Isaac Asi- mov, Servire, prijs 35,-. - "Gandhi" door Eknath Easwaran, Si nus en Siderius, prijs 32,50. - "Maritiem, Nederlanders en de zee", Hans Vandersmissen, De Boer Mari tiem, prijs 29,50. - "Leven zonder pijn' door Jane Whit- bread, Uitg. Veen, prijs 29,50. - "Over de noordse goden" door Snorri Sturluson, Meulenhoff, prijs 29,50. - "Komt onze poes ook in de hemel?", godsdienstige opvoeding tot 6 jaar door Heidi en Jörg Zink, Zomer en Keuning, prijs 14,90. - "Betalen is voor de dommen" door Flip de Kam, Bert Bakker, prijs 29,50. - "Student en fiscus" door Willem Ver meend en Flip de Kam, Bert Bakker, prijs 17,90. - "Biljarten en nog vijf', instructieboek door Gerard Klinkert, Kon. Ned. Biljart Bond, prijs 39,90. - "Het zwaard van Brittanniè", jeugd boek vanaf 10 jaar door Frank Herzen, Elsevier, prijs 14,90. - "Oogsten op vreemde velden", over emigranten in Canada door Ad Wij de- ven, Terra, prijs 34,-. - "Baanlozen en recht" door Tjeerd Hulsman, Eelco Tasma en Hans Broek huis, Kon. Vermande, prijs 33,50. - "Recht en gezondheidszorg" door Erik Bongers en Aart Huizer, Kon. Verman de, prijs 28,50. - "De afvallige", roman uit Kenya door Mike Mwaura, Wereldvenster, prijs 19.50. - "Borstkanker" door Jet van Bochove en Carry Holzenspies, Bert Bakker, prijs 18,90. - "Onderwijsbeleid", tussen pressie groep en politiek, onder redactie van Han van Gelder, Muusses, prijs 27,90. - "Ik hou er mee op", relaas van ex-ver slaafden, verzorgd door dr.P.A.Roorda, Pirola, prijs 10,90. - "De laatste dagen in Jeruzalem" (de Paasweek) door prof.dr.David Flusser, J.H.Kok, prijs 29,50. - "Mijn naam is Garrique" door Henk Romijn Meijer, Meulenhoff, prijs ƒ34,50. - "Kanotoerisme" door J.Eggens en H.Husslage, Hollandia, prijs 18,90. -Klein vaarbewijs" door Theo van Ba- vel, Hollandia, prijs 19,50. - "Kustnavigatie" door A.van Groenin gen en ARietveld, Hollandia, prijs ƒ39,50. - "De wenteltrap", jeugdboek vanaf 10 jaar door Jetty Krever, Wolters-Noord- hoff, prijs 18,50. - "Ratteval", thriller van Felix Thijssen, Uitg. Veen, prijs 17,50. - "Lopen over gras" door Kees ten Holt en Jouke van der Meij, Bert Bakker, prijs 14,90. - "De sociale gids voor Nederland 1983", Kluwer, prijs 19,50. - "Baar goud" door John Goldsmith, Uitg. Veen, prijs 24,50. - "Verhalen en levensberichten" door Jeroen Brouwers, De Arbeiderspers, prijs 32,50. - "De Woe-sjoe methode", samengesteld door Timothy Tims, Luitingh, prijs 26,50. - Drie thrillers bij Sijthoff: "Zwijgend als een non" door Antonia Fraser, "Een dode in de Bosporus" door Joan Fle ming en "Een moordenaar pro deo" door Hans Jörg Martin, prijs 9,90 per 19.50. - "Geen geloof zonder bewijs" door Pé de Bruin, Bosch en Hoven, prijs 27,50. - "Btw-almanak" (over omzétbelasting) van Elsevier, prijs 32,50. - "De ontslapen geliefde", verhalen van Peter van Zonneveld, Bert Bakker, prijs 25,-. - "De zwarte ruiter" door René Jagers, Bert Bakker, prijs 18,90. - "Joseph Fouché", biografische roman van Stefan Zweig, Agathon, prijs 34,50. - "De decaan en diens december", ro man van Saul Bellow, Agathon, prijs 29,50. - "333 aftrekposten en vrijstellingen", fiscale checklist, Lexico, prijs 14,-. - Vier nieuwe Pinkeltjes (naar een idee van Dick Laan geschreven door Corrie Hafkamp): "Pinkeltje en Pluisje", "Pin keltje gaat de wijde wereld in", "Pinkel tje op de maan" en "Dat was op het nip pertje", Unieboek. - "Keerpunt van een junkie" door Theo van Dam, Pirola, prijs 24,50. - "Palmslag", bundel novellen van An ton Brand, Meulenhoff, prijs 27,50. - "Het kleine grote pechboek", uitgave van Fujifilm Nederland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13