c CSU-chef Strauss eist kabinetspost Corruptiezaak Turijn smet op rode blazoen Intelligent sparen. Met unieke voorwaarden. De Meesrente - rekening. Spaanse premier wijst kritiek van de hand Israël en VS tonen begrip voor elkaar Nog geen datum voor referendum over NAVO Kohl in moeilijk parket BankMees Hope nv Journalisten gedood in El Salvador Braks kraakt voorstel Europees Parlement DINSDAG 15 MAART 1983 Buitenland MADRID - De Spaanse socialisti sche premier Felipe Gonzalez heeft gisteren de kritiek van een te gematigde start van het kabi net weerlegd door erop te wijzen dat de werkgelegenheid - de be langrijkste kopzorg van de Spaanse socialistische regering - vorige maand de geringste da ling van de afgelopen tien jaar te zien gaf. Tijdens een twee uur durende persconferentie, waarin hij een voorlopige balans op maakte van de eerste honderd dagen van zijn socialistische ka binet, bevestigde Gonzalez dat de werkloosheid in februari in Spanje met „slechts" 12.000 is toegenomen. Als een van de meest belovende re sultaten van de afgelopen drie maanden - in Spanje traditionele graadmeter voor elk nieuw kabi net - noemde Gonzalez verder het wegvallen van het trauma rond het leger en een verschui ving van de aandacht naar de so ciaal-economische problema tiek. Tegenover de kritiek van opposi tionele zijde stelde Gonzalez: „We hebben de auto van het vori ge kabinet overgenomen, terwijl deze op een helling stond in zijn achteruit-versnelling. Om de hel ling op te komen, moeten we het voertuig eerst in zijn vrij zetten, alvorens we langzaam naar de eerste en tweede versnelling kunnen overschakelen". door Gerrit-Jan Hoek De golf van verwijten van de con servatieve oppositie noemde Gonzalez dan ook niet terecht, omdat dit kabinet niet in drie maanden de puinresten van vele jaren wanbeleid kan opruimen. Als voorbeeld daarvan noemde Gonzalez een bedrag van ruim 7,5 miljard gulden uit de over heidsuitgaven dat nooit verant woord was. Bezorgd toonde de Spaanse pre mier zich over de voortdurende kritiek uit conservatieve kring, dat zijn regering regelmatig bui ten de legaliteit opereert. Gonza lez vroeg zich daarbij af of daar geen strategie achter schuil gaat om de bevolking tot burgerlijke ongehoorzaamheid op te roepen. Wat betreft de buitenlandse poli tiek weigerde Gonzalez nadere toezeggingen te doen over een datum waarop het referendum over continuering van het Spaanse NAVO-lidmaatschap zal worden gehouden. Dat refe rendum zal pas plaatshebben als het op internationaal niveau geen ernstige spanningen zal veroorzaken. Gonzalez antwoordt op vragen van journalisten tijdens een persconfe rentie, waarop hij kritiek op zijn bewind weerlegde. BONN - CSU-chef Franz Josef Strauss wil een belangrijke ministerspost in de nieuwe Westduitse regering hebben. Dat heeft hij gisteren in Munchen bekendgemaakt. Strauss zei dat zijn partij eensgezind van mening is dat haar voorzitter recht heeft op een positie in de bondsre gering, die „in overeenstemming is met de prestaties die de CSU en hijzelf gedurende 35 jaar in de Duitse politiek hebben geleverd". In dc verklaring uit de Beierse hoofdstad werd eraan herinnerd dat de CSU bij de bondsdagver kiezingen van 6 maart in Beieren 59,5 procent van de stemmen had gekregen, wat omgerekend voor geheel West-Duitsland zou neerkomen op 10,6 procent. Deze cijfers zijn vermeld om nog eens duidelijk te maken dat de CSU van Strauss een veel sterkere po litieke kracht, is dan de FDP van door Hans Amesz t Franz-Jozef Strauss (Foto ANP/DPA) Afgeluisterd De Braziliaanse veiligheids dienst heeft achter de stoel van de president afluisterap paratuur ontdekt. Het hoofd van de veiligheids dienst zei dat het apparaat van afstand kon worden be diend en dat het op tien bat terijen werkte. Zo had het ja renlang zijn afluisterwerk kunnen blijven doen. Wie van de afluisterpraktijken wordt verdacht, wilde de man niet zeggen. Ongeluk Bij het maken van televisie-op namen is gisteren een Engel se helikopter tegen de mast van een Oostduits vracht schip gevlogen. De piloot van de helikopter werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Huil overgebracht. Twee in zittenden, een cameraman en een regisseur, zijn vermoe- deijk verdronken. Jongste De 23-jarige schaapherderin Sylvie Gerome is de jongste burgemeester van Frankrijk geworden. Zij werd gekozen door de 19 inwoners van het gehucht Chauffecourt in de Vogezen. Sylvie, die niet bij een bepaalde partij hoort, maar zich wel in het conservatieve kamp plaatst, kreeg 14 stemmen. Zij neemt het burgemeester schap over van haar moeder. Haar baantje als schaapher derin kan ze gewoon blijven doen, want erg veel werk heeft ze niet aan het uitoefe nen van haar ambt. Staking Het begin van het seizoen voor de Spaanse stierengevech ten, is in het water gevallen door een staking van de "cua- drillas" (helpers van de stie renvechter). In heel Spanje bleven de arena's daarom dicht. De cuadrillas staken om loonsverhoging, schrifte lijke vaste aanstelling en be taling van sociale uitkeringen en toelagen. Hans-Dietrich Genscher. Die partij behaalde bij de verkiezin gen maar 6,2 procent. Verder heeft Strauss verklaard dat hij eerst een „aanbod" moet krij gen voordat er verder over de coalitie tussen CDU, CSU en FDP onderhandeld kan worden. Peking verwerpt bondgenootschap met Sowjet-Unie PEKING (AFP) - Een herstel van het bondgenootschap tussen China en de Sowjet-Unie is uit gesloten. Dit staat in een artikel van een Chinees tijdschrift. De laatste tijd heeft de officiële Chinese pers verscheidene com mentaren gepubliceerd met kri tiek op Moskou. Diplomatieke kringen in Peking menen dat hieruit blijkt dat de Chinees- Russische onderhandelingen over een normalisering van de betrekkingen moeizaam verlo pen. Vooral de kwestie Cambod ja, waar de Russische bondge noot Vietnam het regime van Heng Samrin in het zadel hou den, vormt een obstakel. Dat houdt in dat bondskanselier Helmut Kohl de Beierse minis ter-president moet uitnodigen in zijn regering plaats te nemen. De vraag is echter waar. Strauss vindt dat hij eigenlijk mi nister van buitenlandse zaken en vice-kanselier moet worden. Maar die post is al „bezet" door FDP-chef Hans-Dietrich Gen scher. De liberalen zullen zeker niet bereid zijn Genscher te „of feren". Ook bondskanselier Kohl, die de nieuwe regering vormt, is van mening dat Gen scher moet blijven zitten. Dat geldt ook voor de liberaal Otto Graf Lambsdorff van economi sche zaken. Strauss zou wellicht ook bereid zijn minister van financiën te worden. Dat was hij al eens tij dens de grote coalitie van SPD en CDU-CSU in de jaren 1966- 1969. Maar ook dit ambt is bezet. Kanselier Helmut Kohl be schouwt Gerhard Stoltenberg niet alleen als een „steunpunt" van zijn regering, maar vindt ook dat het moreel niet mogelijk is Stoltenberg te vervangen door Strauss. De eerste gaf namelijk vorig jaar zijn minister-presi dentschap in Sleeswijk-Holstein op om minister van financiën in Bonn te worden. Dat was niet zonder risico's. Helmut Kohl heeft geen bezwaar tegen Strauss op bijvoorbeeld defensie of binnenlandse zaken. Maar daar voelt de CSU-chef nu weer niets voor. De bondskanse lier zou gezegd hebben dat er voor Strauss „niet meer in zit". „En als hij dat niet wil, hoeft hij niet te komen. In oktober vorig jaar kwam hij immers ook niet", aldus Helmut Kohl, die ervan overtuigd is dat hij sterker staat dan zijn Beierse tegenstander. De ervaring heeft echter geleerd dat Strauss altijd wéér goed is voor een onaangename verras sing. De SPD-oppositie hoonde dat de strijd in de coalitie al was begon nen nog voordat er ook maar over iets officieel was onderhan deld. Dat belooft volgens de so ciaal-democraten niet veel goeds voor de toekomst. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jitzhak Shamir (links) verlaat het Witte Huis, waar hij een gesprek had met president Reagen. (Foto AP) WASHINGTON (Reuter/UPI)- De Israëlische minister van buiten landse zaken, Jitzhak Shamir, heeft gisteren langdurig over legd met Amerikaanse regerings functionarissen, onder wie presi dent Reagan. Na afloop daarvan zei hij dat de gesprekken hadden bijgedragen tot een beter weder zijds begrip, maar dat er geen ak koord was bereikt inzake Liba non. Zijn Libanese ambtgenoot, Elie Salem, die ook in de VS ver blijft, liet zich eerder juist opti mistisch uit. Hij sprak van voor uitgang in de onderhandelingen over de terugtrekking van de Is raëlische troepen uit zijn land. Shamir heeft gisteren en vandaag besprekingen gevoerd met zijn Amerikaanse collega, George Shultz. Hij sprak gisteren kort ADVERTENTIE De Meesrente-rekening combineert een hoge rente met ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. 6>i% RENTE. Het percentage wordt maandelijks vooraf vast gesteld. In maart 1983 bedraagt het 6';%. MEERGELD NODIG. Dan geldt een opzeg termijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opna mekosten over het bedrag boven de. vrije opname. HOGE VRIJE OPNAME. U kunt elke maand tot f 3.000,- opnemen. In de dure december maand zelfs tot f 6.000,-. ONROEREND GOED. Zonder opzegtermijn of opnamekosten kunt U bij aanschaf van onroerend goed vrij over het gehele tegoed beschikken. Wij duiven 's-Gravenhage, Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31; Ruychrocklaan 171; (070) 24 40 80 met president Reagan, een ont moeting die niet was aangekon digd. Na afloop zei Shamir dat het wederzijds begrip was ge groeid, maar dat over Israëls te rugtrekking uit Libanon geen akkoord was bereikt. Israël wil dat zijn troepen "voorlopig" in Zuid-Libanon blijven om te voorkomen dat het land opnieuw een toevluchtsoord voor terroris ten wordt en zolang het Libanese leger er de toestand niet meester is. Shamir zei voorts dat Libanon en Israël nauw zouden moeten sa menwerken ten behoeve van de veiligheid in Zuid-Libanon. De VS onderschrijven dit principe, aldus Shamir, die echter niet uit wijdde over de aard van de sa menwerking. Dit moet bij onder handelingen worden uitgewerkt. De minister omschreef zijn be sprekingen in Washington als "discussies over onze standpun ten inzake Zuid-Libanon" en ze ker niet als onderhandelingen over Israëls terugtrekking uit Li banon. SAN SALVADOR (AP) - De Sal- vadoriaanse minister van defen sie heeft gisteren verklaard, dat twee buitenlandse journalisten, een Amerikaan en een Westduit ser, bij gevechtshandelingen ten noordoosten van San Salvador waarschijnlijk de dood hebben gevonden. De minister zei dit nadat eerder particuliere radiozenders had den gemeld dat strijdkrachten van het door Amerikanen ge trainde Atlacatl bataljon de twee verslaggevers bij Tenango, een dorp 38 km ten noordoosten van de Salvadoraanse hoofdstad, hebben gedood. Hij verklaarde dit bericht niet te kunnen beves tigen, maar zei wel te geloven, dat het waar is. Garcia kondigde een onderzoek aan. De namen van de journalisten zijn nog niet bekend. Behalve de twee journalisten zou den ook 21 andere mensen de dood hebben gevonden bij de strijd rond Tenango. De arrestatie van een snelle za kenman en negen stads- en provinciebestuurders in Tu rijn, op verdenking van cor ruptie, is op zich niet iets waar de gemiddelde Italiaanse lezer van opkijkt. Zeker niet wan neer de corruptie bestaat in snoepreisjes naar Denemarken of Amerika, kostbare relatiege schenken en hier en daar een welgevulde envelop met 10-20 miljoen lire (20-40 duizend gul den), heel wat minder dan waaraan men in dit land ge woon was geraakt. Toch hebben de televisiebeelden van de geboeide boosdoeners een enorme reactie losge maakt, want het is niet minder dan het einde van een droom. Turijn is namelijk een van de talrijke Italiaanse steden die sinds de gemeenteraadsverkie zingen van 1975 zijn overge gaan in de handen van een rood gemeentebestuur, na ja renlang te zijn geregeerd door de per definitie corrupte chris ten-democraten. In Turijn, Mi laan, Venetië, Florence, Rome en Napels werd de communis tische partij de grootste, en wel door Hein ten Kortenaar als de „partij met de schone handen". Overal werd schoon schip gemaakt, de christen-de mocratie in de oppositie ge drongen, het stadsbestuur overgenomen door nieuwe coalities van communisten met de socialisten en de kleine re partijen die op landsniveau nog met de christen-democra ten regeerden. Onder de communistische bur gemeester Diego Novelli werd Turijn wat Bologna dertig jaar lang was geweest. De toonka- mer van een modern stadsbe stuur, dat eindelijk had afge daan met de corrupte metho den van de vroegere regenten. Vandaar dat de arrestatie van een aantal nieuwe bestuurders, grotendeels socialisten, maar ook een vooraanstaande com munist, fractieleider 1 Franco Revelli, als een bom is ingesla gen bij de publieke opinie van Italië. De oorzaak van de affaire ligt bij de mechanisering van de open bare diensten, een miljoenen zaak waar de jonge zakenman Adriano Zampini handel in rook. Door drie grote firma's tegen elkaar uit te spelen en uit hun naam links en rechts ca deautjes uit de delen, wist hij gemeente en provincie met een reusachtig computerpark op te zadelen, een flink aantal van de nieuwe regenten aan zich te binden en zelf een behoorlijk fortuin te vergaren. Het liep spaak, toen de vertegen woordiger van een Amerikaan se firma zich bij burgemeester Novelli ging beklagen, en van hem de raad kreeg zich tot de rechter te wenden. Na zijn ar restatie begon Zampini dade lijk door te slaan. Hij praatte dagen en nachten achter elkaar door en bleek zich aardig in de rug te hebben gedekt, van al zijn transacties kon hij che ques, ontvangstbewijzen en zelfs tapes van telefoonge sprekken overleggen, waarop zijn medeplichtigen een voor een konden worden vastge prikt, en gearresteerd. Nog nooit is het een rechter in Italië gelukt een corruptiezaak zo snel en zo overtuigend rond te krijgen, en dat geeft grond aan de verdenking die door het communistisch partij bestuurs lid Adalberto Minucci in de „Unita" werd geuit, dat de af faire deel uitmaakt van een christen-democratisch tegen offensief. Dat tegenoffensief bestaat, het heeft in Florence en Napels al op ander manieren de rode stadsbesturen ten val gebracht en het zou niet voor het eerst zijn dat de veelgeroemde poli tieke onafhankekijkheid van de rechterlijke macht wordt opgeofferd aan de aanspraken van de grootste regeringspar tij. Maar dat is niet waar de commu nisten zich de grootste zorgen over dienen te maken. Wat op het spel staat, is hun eigen aan spraak op schone handen, de verzekering waarmee zij hun kiezers hebben gewonnen, dat zij „anders" zijn en in staat om zonder corruptie efficiënt te besturen. Als daar, op het eni ge gebied waar ze dat kunnen bewijzen, namelijk het plaatse lijke vlak, twijfels over ont staan, kunnen ze hun zaalges wel inpakken en vervliegt de toch al geringe hoop op het „linkse alternatief' op landsni' veau. Landbouwprij zen BRUSSEL - Minister Braks van landbouw vindt dat het Europe se Parlement zich „een stuk van de werkelijkheid heeft verwij derd" met zijn voorstel de land bouwprijzen voor het komende seizoen met 7 procent te verho gen. Geen enkele lidstaat van de Europese Gemeenschap heeft gisteren in de eerste onderhan delingsronde voor de nieuwe landbouwprijzen zo'n verhoging verdedigd. Vergeleken bij de 5,5 procent prijsverhoging, voorge steld door de Europese Commis sie, zou de wens van het EP veel te duur uitvallen. „Het is ook een verantwoordelijkheid van het Parlement, met de budgetaire consequenties rekening te hou den", aldus Braks. door Ferry Mingelen In de landbouwonderhandelingen staat voor Nederland centraal hoe de grote landbouwover schotten voorkomen kunnen worden. In dat verband zei Braks „begrip" te hebben voor het voorstel van de Europese Com missie om de interventieprijs voor de zuivel extra te verlagen, teneinde de zuiveloverschotten tegen te gaan. Deze extra verla ging betekent overigens wel dat de Nederlandse zuivelboeren vrijwel geen verhoging van hun melkprijzen van de EG kunnen verwachten. De landbouwministers zullen later deze maand nog een keer drie da gen bijeenkomen om een defini tief akkoord over de prijzen af te sluiten. De huidige onderhande lingen betitelde minister Braks als „een noodzakelijke rituele dans". Staatssecretaris Van Eekelen van Europese zaken heeft maandag in Brussel benadrukt dat Neder land momenteel financiële pro blemen heeft en er daarom wei nig voor voelt meer aan Brussel uit te geven. Volgens Van Eeke len heeft minister Ruding van fi nanciën in het kabinetsberaad over de Gemeenschappelijke fi nanciële problemen benadrukt dat extra uitgave aan Brussel met een extra bezuiniging in Den Kaag gecompenseerd moet wor den. Bouterse zoekt steun in Libië DEN HAAG (ANP) - De Suri naamse legerleider Desi Bouter se brengt een bezoek in Libië. Bouterse kwam afgelopen zater dag aan in Tripoli vanuit Nieuw Delhi, waar hij de zevende top conferentie van niet-gebonden landen bijwoonde. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat Bouterse, gezien de functionarissen met wie hij be sprekingen voerde, economische steun en wapenhulp zoekt. De door het leger gesteunde rege ring van Suriname zoekt op de internationale financiële markt naar geld. Het is de eerste keer dat Suriname geld moet lenen, nu Nederland in december de ontwikkelingssamenwerking stop zette. Het tekort aan inkom sten voor Suriname wordt voor 1983 geschat op ongeveer 260 miljoen aan Nederlandse gul dens. Om dit tekort aan te vullen is Suriname van plan zijn reser ves aan te spreken voor 120 mil joen gulden en voorts in het bui tenland 160 miljoen gulden te le-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11