Van der Wiel erelid Philidor Ushockeyteam op schot: 10-0 zege Reagan niet bereid tot tussenakkoord Katwijk neemt in zaal wraak Overheidstekort moet toegelicht Steun voor Middelburg Hoger personeel bij Akzo toch overstag Trofee De Zijl/LGB PAGINA 10 Sport DINSDAG 15 MAART 1983 LEIDEN - John van der Wiel is gisteravond in het clublokaal aan Lammenschanspark tot erelid van de schaakclub Phi- lidor benoemd. Met een gees tige speech deed praeses Pac- jin het hoe en waarom daar van uit de doeken. Het feit dat de Leidenaar in oktober de grootmeestertitel ver- voverde gaf bij het Philidor- bestuur de doorslag tot deze beslissing. Men vond de tijd rijp om clublid Van der Wiel voor zijn prestaties te eren. Na zijn dankwoord, waarin Leidens sportman beaamde veel aan Philidor te danken te hebben, ging Van der Wiel aan de slag voor een simul- taanséance tegen 30 spelers uit het derde en lagere tien tallen. De tegenwoordig ex tern voor het Rotterdamse Volmac uitkomende groot meester scoorde 29'/2 punt en stond alleen een remise toe aan Frans Beijssen. In de eerste klasses van de Leidse schaakcompetitie heeft de strijd om het kam pioenschap zich tijdens de zesde ronde danig toege spitst. In IA kwam Katwijk 1 een stuk dichterbij de titel. Tegenstan der Alphen 2, dat op één matchpunt achterstand stond, moest met een 4-6 ne derlaag genoegen nemen. De Alphenaren, die tot dan toe op één matchpunt achter stand stonden, zijn daarmee definitief uitgeschakeld. Nog niet geheel kansloos is Bode graven 1. Na de nederlaag te gen Alphen 2 hield dit team de marge op Katwijk met een 5V2-4'/2 winst op Voorschoten 3'tot twee matchpunten be perkt. In de slotronde treft Bodegraven bovendien nie mand anders dan koploper Katwijk. Gezien de achter stand van 6V2 bordpunt heb ben de Bodegravers wel een monsterzege nodig om als nog kampioen te worden. De uitslagen: Katwijk 1-Philidor 5 7V2-2V2; Roelofarendsveen- Voorschoten 3 4-5 voorl; Nieuwkoop 1-Leiderdorp 2 6- 3; Alphen 2-Bodegraven 1 6- 4: Bodegraven 1-Voorscho- ten 3 5V2-4V2; Philidor 5- Nieuwkoop 1 41/2-3I/2 voorl; Leiderdorp 2-Roelofarends- veen 41/2-31/2 voorl; Alphen 2- Katwijk 1 4-6. In 1B draait alles om het duel Leithen I-Leiderdorp 1. Lei derdorp won tot nu toe al zijn wedstrijden met overmacht, met als uitschieter de 10-0 in de vijfde ronde tegen Kat wijk 2. Leithen deed het met kleine zeges voorzichtiger aan, maar heeft de kansen nog in eigen hand. De ploeg diende immers slechts een maal een matchpunt in te le veren (tegen Sassenheim). Het goed gestarte Philidor 4 zag tijdens de vijfde ronde de titelkansen door een neder laag tegen Leithen in rook opgaan. In eerste zitting kwam het in het cruciale tref fen tussen Leithen en Leider dorp niet tot een beslissing. Wel heeft Leiderdorp met 2-3 de leiding in handen. Van avond zullen tijdens de twee de sessie koppen met spij kers geslagen worden. Lei then ziet voor zichzelf alsnog een overwinning in het ver schiet liggen, terwijl Leider dorp het op een gelijkspel houdt. De uitslagen: Leider dorp 1-Katwijk 2 10-0; Sas senheim 1-Bodegraven 2 6-4; Lisse 2-Rijnsburg 0-10; Lei then 1-Philidor 4 5Vi-4»A; Phi lidor 4-Bodegraven 2 8V2-V/2; Rijnsburg-Sassenheim 6-2; Katwijk 2-Lisse 2 5-4 voorl; Leithen 1-Leiderdorp 1 2-3 voorl. In 2A zit Alphen 3 op rozen. De ploeg is het einige team zon der puntverlies en zit tevens goed in de bordpunten. De uitslagen: Aarlanderveen- Leimuiden 41/2-51/2; Leimui- den-Alphen 3 3-6; Boskoop 2- Nieuwkoop 2 6V2-3V2; Roelo- farendsveen 2-Aarlanderveen 5V2-4V2. Boskoop 1 en Voor schoten 2 maken de dienst uit in 2B. De beide favorieten ontmoeten elkaar tijdens de slotronde. Nieuwkoop 3- Koudekerk 3-7; Oegstgeest- Boskoop 1 4V2SV2; Voorscho ten 4-Leithen 4 6V2-3V2. Na de zege op Daniël Noteboom 2 was Noordwijkerhout in 2C reeds verzekerd van de titel. De uitslagen: Leiderdorp 3- Sassenheim 2 3-7; Noordwij- kerhout-Valkenburg 61/2-31/2; Leithen 2-D. Noteboom 2 5V2- 4V2. Omdat VTL in 2D koplo per Philidor 6 met 7-3 klop gaf. Zijn de beste papieren hier nu voor Voorhout dat met 8V2-IV2 D.Noteboom 3 versloeg. VTL heeft echter ook nog kans, indien de Voorhouters in de slotronde bij Philidor 6 een steekje zou den laten vallen. Quinteros versloeg LSG 5 met 6V2-8V2. Fransen geen partij BOEDEPEST (ANP) - Het gaat de Nederlandse ijshockeyers goed in Boedapest. Frank rijk werd gistermiddag van het ijs gevaagd (10-0). Maar wat belangrijker was: het team van Cliff Stewart demonstreerde een groeiend zelfvertrouwen en gebruikte tegen Frankrijk, dat ook Canadees speelt, geen opmerkelijk geweld: zestien strafminuten tegen dertien voor Frankrijk. LEIDEN - Het zaalvoetbalteam van Glasbergen speelt vol gend jaar in de hoofdklasse. Door de 11-5 nederlaag te gen Van der Plas en de overwinning van Rotterdamse studenten op Neptunus is de degradatie van de Rijns- burgse ploeg een feit. Frankrijk, dat kortgeleden in twee oefenwedstrijden met moeite werd bedwongen (3-2 en 5-2), bleef vooral aanvallend ver bij de Nederlanders achter. Gedeelte lijk door eigen tekortkomingen, maar ook door de toenemende Leiden tegen Haaksbergen DEN HAAG (ANP) - De pa ring voor de halve finales van play-offs in de eredivisie bas ketbal heren is bekend. Den Bosch werd door een over winning van 92-91 (na verlen ging, eindstand 84-84) op Do- nar in Groningen definitief eerste in de normale competi tie en Donar vierde. Den Bosch speelt dus de eerste wedstrijd in eigen zaal. De andere halve finale gaat tus sen Haaksbergen en Leiden. Morgen speelt Leiden thuis tegen Den Helder. kracht van de Nederlandse ver dedigingslijnen. Door de schor sing van Klooster was er een plaats ingeruimd voor de Nijme- genaar Fred Homburg. Met zijn clubgenoot Bill Wensink vormde hij achter de Heerenveen-aanval Koopmans, Collard en Toren een blok dat imponeerde, sterk in de opbouw, onverzettelijk in de af weer. Het opstellen van een an dere Nijmegenaar, doelman Jan Bruijsten was ook een goede greep. In de tweede periode, toen Nederland wegzakte, bleek hij niet alleen een uitstekend doel man, maar tevens een goed lei der van de defensie. Het lijkt er op dat voor de belangrijke wed strijd van vandaag tegen Honga rije de beste opstelling van "de Nederlandse ploeg is gevonden. Nederland heeft het duel, met uit zondering van een korte tijd in de tweede periode, stevig in han den gehad. Leo Koopmans, zij het wat minder nadrukkelijk dan in het duel met de Koreanen, was opnieuw de grote stuwer van het team. Zijn openingstreffer in de vijfde minuut gaf de ploeg de no- dige zekerheid. Het tempo werd opgeschroefd, de Franse doel man Marie lag vrijwel constant in de vuurlijn en zeven minuten na het eerste doelpunt was de strijd in feite beslist door doel- CoSard V3n Kouwenhoven en De Franse doelman Maric grabbelt de puck 1 Die zekerheid stimuleerde echter 0ranje gevierde met 10-0. i de stick van Toren. niet en in de tweede periode kwam de terugslag. De Fransen voelden het aan, net als het Hon gaarse publiek dat zich vierkant tegen de Nederlanders opstelt. De ploeg streed tegen de ver kramping, Koopmans wilde de lijn omlaag doorbreken, maar een van zijn harde charges had tot resultaat dat hij op de straf bank terecht kwam. Buiten het ijs bleef hij echter ook de leider van het team. Hij zorgde er voor dat de rust terugkwam en na bij na een kwartier van angstige GRONINGEN (GPD) - Motorcoureur Jack Middelburg is ook het ko mend seizoen verzekerd van deelname aan de strijd om het wereldkam pioenschap 500 cc-wegrace. Tijdens een „geheime" bijeenkomst van Nederlandse wedstrijdorganisatoren is vorige week donderdag door de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) de stich ting Nederlands Wegraceteam geintroduceerd, die Middelburg in staat moet stellen zijn internationale race-carrière op een gezonde, techni sche en financiële basis voort te zetten. spanning ontsnapte Nederland. Met een man minder op het ijs maakte Brian de Bruyn, die on danks zijn hoofdwond toch wil de spelen, het vierde Nederland se doelpunt. Nog voor het einde van de tweede periode was het 5-0 en de weg naar een grote overwinning lag open. Het werd 10-0. Een veel ruimere overwinning dan was verwacht. Coach Cliff Ste wart: "Ik had erg tegen deze wedstrijd opgezien, omdat de te genstander, net als wij, Canadees- speelt. Zij hebben echter geen af- werker en wij wel. Wij zijn op de goede weg, maar er komen nog vier zware wedstrijden. Er is nog van alles mogelijk." Van der Plas - Glasbergen 11-5 Een overwinning op het gister avond superieure Van der Plas had Glasbérgen prolongatie van de interregionale status kunnen opleveren. Nu de ploeg verdiend met 11-5 ten onder ging, valt er niets meer te redden. Het is afge lopen voor de Rijnsburgers, die sinds de invoering van de inter regionale klasse hun partijtje op het hoogste nivaeu hebben mee gespeeld. Gisteravond kwam het team er geen moment aan te pas. Binnen een kwartier stond Van der Plas op een 4-0 voorsprong. Gert Zwaan (het honderdste doelpunt van de Katwijkefs), Adrie Pluimgraaf, Mart van der Plas en Gerard Zuiderduyn wa ren de schutters. Voor de pauze kwam van der Plas nog wel even terug, maar in het tweede part werden alle illusies de grond in geboord. Voor de Katwijkers scoorden verder: Van der Plas (2x), Gert Zwaan, Jan Hogewo- ning (3x) en Peter Hogewoning. De doelpunten van Glasbergen werden gemaakt door Marcel van der Blom (3x), Paul van der Blom en Nico Zwaan. De Tegelhandel - FC Grovo 3-3 Cock van Weerlee bracht FC Grovo in de achtste minuut op 0-1. Wim de Roo zorgde er voor dat de Lei- denaars met een gelijke stand aan het tweede part konden be ginnen. Dezelfde Wim de Roo en Gijs Collé raakten overigens nog het houtwerk. Ron Bekooy maakte er, na balverlies van Frans Sjardijn, 1-2 van. Even la ter zorgde Bekooy ook voor 1-3. De ploeg bleef hierna jagen. De Tegelhandel profiteerde van het haastige spelletje. Via Sjardijn en een eigen goal kwamen de Leidenaars alsnog op gelijke hoogte. Bos blijft bij Fides LEIDEN - Gerard Bos blijft ook volgend jaar trainer/coach van de kersverse zaalkorfbalhoofdklas- ser Fides Pacta. Voorzitter Schouten kon gister avond melden, dat er volledige overeenstemming was bereikt met de Hagenaar voor het vol gend seizoen. "Hij heeft er alle hoop op, dat we het op het veld in de promotieklasse zullen red den en wil bovendien de zaal- hoofdklasse weer e( ken". WASHINGTON (AFP/Reuter) - Het Witte Huis heeft gisteren een domper gezet op de hoop op een nieuw Amerikaans voorstel bij de onderhandelingen met de Sowjet-Unie over beperking van de kernwapens voor de middel lange afstand. Het standpunt van president Ronald Reagan in deze kwestie is niet veranderd en er zijn ook geen nieuwe Ameri kaanse voorstellen in Genève te verwachten, zei woordvoerder Larry Speakes in Washington te gen persvertegenwoordigers. Amerikaanse nul-optie wordt aangeduid. Hij reageerde daarmee op uitlatin- De Republikeinse voorzitter gen van minister van defensie Caspar Weinberger, die op een meer flexibele houding van Was hington in deze kwestie leken te duiden. Weinberger zei zondag voor de Amerikaanse televisie dat Washington misschien een interim-akkoord zou willen over wegen als Moskou ermee zou in stemmen verder te praten over "het slotstadium", waarmee de Korter werken: UTRECHT (ANP) - Het algemeen bestuur van de Unie BLHP heeft gisteren besloten, zich alsnog achter het principe-akkoord tus sen Akzo en de Industriebonden FNV en CNV te scharen. Bij de Vereniging van Hoger Personeel (VHPA) lijkt het, gezien de ant woorden op een enquête die tot dusver binnen zijn gekomen, de zelfde kant op te gaan. De Unie BLHP en VHP stemden vorige week dinsdag niet in met D'66: debat over RSV en schuldeisers VLISSINGEN - De D'66-fractie in de Tweede Kamer wil zo spoedig mogelijk opnieuw een gesprek over RSV. Daarbij zullen vooral de problemen bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde (KMS), de Rotterdamse Droogdokmaat schappij (RDM) en de toeleve ranciers en onderaannemers van RSV aan de orde moeten komen. Maarten Engwirda, fractievoor zitter van D'66, heeft dit gister avond meegedeeld na afloop van een werkbezoek aan KMS, in Vlissingen. de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, Charles Percy, deed dit weekeinde een beroep op Reagan nog voor het eind van de huidige onderhande lingsronde in Genève met een nieuw Amerikaans voorstel te komen. De onderhandelingen worden op 28 maart verdaagd. Ook de Westduitse bondskanse lier, Helmut Kohl en de Italiaan se minister van buitenlandse za ken, Emilio Colombo, hebben zich in de afgelopen dagen in de ze zin uitgesproken. Beiden wa ren van mening dat voor presi dent Reagan de tijd rijp was om wat water in de wijn te doen. Het Russische persbureau Tass le verde reeds korte tijd na de pers conferentie op het Witte Huis commentaar. De militaire mede werker van Tass, Wladimir Boga- chyov, schreef dat "zoals te voor spellen was, de verklaringen van de Amerikaanse regering over haar voornemen om flexibiliteit bij de onderhandelingen in Ge nève te demonstreren, alsmede de verzekeringen van het Witte Huis dat de Amerikaanse nul-op tie niet de aard van een ultima tum heeft, bewezen hebben een nieuwe manoeuvre te zijn om de internationale publieke opinie te misleiden". het akkoord, omdat volgens hen de voorgestelde arbeidstijdver korting van 40 uur per week naar 38 uur op 1 juli 1984 - nau welijks meer werkgelegenheid zal opleveren. Bij Akzo (23.000 werknemers) moet hiervoor tot 1 januari 1985 de prijscompensatie worden in geleverd. Intussen zouden de werknemers dan, bij wijze van overgangsregeling, extra rooster- vrije dagen krijgen en zou de vut- leeftijd, eenmalig, tot 61 jaar wor den verlaagd. Omdat het bij de prijscompensatie van 1 januari 1983 gaat om het "openbreken" van de cao-1982, heeft elke bond een vetorecht. De Unie BLHP heeft op 7 maart nog verklaard, DEN HAAG, PARIJS (GPD) fiOUSTON - Een 29-jarige stuntman uit Hollywood maakt er een sport van hoge gebouwen te beklimmen. Daarbij maakt hij gebruik van groe ven in de muur, bestemd voor de glazenwassers. Hier is Ron Broyes bezig met de beklimming van een wolkenkrabber van 75 verdiepingen. (Foto AP) LEIDEN - De zwemploeg van de Zijl/LGB verscheen afgelopen weekeinde op de startblokken bij het Haagse DSZ, om te strij den voor de Goedhart trofee. De Zijl/LGB nam de wisselbeker voor de vijfde maal mee naar huis en mag deze nu definitief in de prijzenkast houden. Eward Maasdijk opende sterk voor de Zijl/LGB door de 200 meter wis- Actie voor gevluchte journalisten AMSTERDAM (ANP) - De be roepsgroepjournalisten van Am nesty International begint don derdag een financiële actie voor humanitaire hulp aan gevluchte journalisten uit El Salvador. Het is donderdag een jaar geleden dat vier journalisten van de IKON in dat land om het leven kwamen. Volgens de journalistengroep van Amnesty zijn in de afgelopen ja ren minstens achttien journalis ten gewelddadig om het leven gebracht in El Salvador. Tiental len anderen zijn het land uitge vlucht. Zij leven nu in balling schap in ondermeer Mexico, Pa nama en Costa Rica, vaak onder barre omstandigheden. De hulpactie, die wordt gevoerd onder het motto "dead-line El Salvador" heeft in eerste instan tie tot doel voedsel en huisves ting voor twintig journalisten uit El Salvador te verzorgen. WD stelt vragen over berekening OESO dat ze niet zou instemmen met arbeidstijdverkorting die niets oplevert. Het unie-bstuur is, na raadpleging van de leden bij Akzo, echter tot de conclusie gekomen dat "nee" zeggen zou betekenen, dat de weg naar herverdeling van de ar beid voor een aantal jaren wordt geblokkeerd. Bovendien zal de overheid dan waarschijnlijk het initiatief van het bedrijfsleven overnemen. Volgens Unie-voorzitter J. Werk hoven mag in deze opstelling echter geen "trend" worden ge zien voor nog lopende onderhan delingen zoals die bij Philips, de banken en in de metaalindustrie. WD-leider Ed Nijpels wil ophel dering van de regering over de mening van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) dat ons land een te hoog financieringste kort (verschil tussen inkomsten en uitgaven van de staat) op voert. Het OESO-bureau volgt een andere berekeningsmethode en komt dan op een tekort dat voor 1982 lager ligt dan Neder land aanhoudt. Het gaat om een verschil van enkele procenten van het nationaal inkomen 330 miljard). Voor 1982 is het finan cieringstekort in Nederland be rekend op 9 tot 10 procent. Nijpels roert met zijn vragen een reeds jaren oude „strijdvraag" aan. Nederland volgt al geruime tijd een andere berekeningsme thode dan de overige 23 bij de OESO aangesloten landen. Het is een soort „standaardverschil van mening", zo blijkt uit reacties van de meest betrokken ministe ries, Economische Zaken en Fi nanciën. Nederland vindt zijn methode de enig juiste" en ij vert ervoor dat de andere landen deze ook gaan toepassen. Bij de OESO vindt men de manier van becijfering van het Neder landse tekort wat hinderlijk, om dat steeds corrrecties .moeten worden toegepast bij vergelijkin gen met andere landen. Om die reden zou men in Parijs willen dat ons land de methode volgt van het OESO-apparaat. In we zen, aldus het commentaar van de ministeries, maakt deze dis cussie voor de werkelijkheid niets uit: feit blijft dat het tekort te hoog is. De keerzijde van de medaille is echter dat het kabi- net-Lubbers dit tekort voortdu rend aangrijpt om flinke bezuini gingen door te voeren. Naarmate het tekort lager uitkomt, wordt dus ook de noodzaak om te be zuinigen minder. Bij het bepalen van het financie ringstekort rekent het rijk onder meer de kredieten mee die het opneemt voor instellingen of maatschappijen die niet zelf op de kapitaalmarkt mogen opere ren. Hierbij gaat het om vele mil jarden voor de woningbouw, de NS, de PTT en voor nutsbedrij ven. Die instanties moeten wel zelf voor de rente en aflossing zorgen. Dit vindt men in Parijs onjuist. Een ander verschil is, dat Neder land bij de berekening van zijn inkomsten alleen werkelijk ont vangen bedragen telt. Belastin gen die nog niet zijn binnengeko men, worden dus niet meegere kend, terwijl andere landen deze wel meetellen. Ons financie ringstekort wordt dus op kasba sis berekend, zoals dat heet, bij anderen werkt men op transac tiebasis. selslag op zijn naam te brengen in een tijd van 2.16.9. De 200 me ter schoolslag meisjes onder de 10 jaar leverde een tweede plaats op voor Yvonne Laterveer met een tijd van 1.45.9. Op de 100 me ter vrije slag jongens onder de 10 jaar tikte Laureris van Kampen als derde aan in dé tijd van 1.19.5. Bij de meisjes onder de 12 jaar zwom Pauline Venekamp de snelste tijd op de 100 rrteter vrije slag; 1.12.7. Als tweede finishte Ingrid van Veen in 1.15.2. Robert Janssen zwom de derde tijd op de 100 meter schoolslag,jongens onder de 12 jaar 1.33.7. De 100 meter vlinderslag jongens onder de 16 jaar werd een overwinning voor Rene Correlje met een tijd van 1.04.6. .Drie estafette-over winningen brachten de beker weer in Zijl-handen. In Bussum werden limiet-wedstrij den verzwommen voor de Ne derlandse kampioenschappen.. Sylvia Bakker was de "enige zwemmer van LZ'86 die een li miet haalde. Op de 200 meter rugslag kwam zij uit op een tijd van 2.36.1. De kleine Pauline Sta- stra (LZ'86) zwom de 800 meter vrije slag in een goede tijd van 11.13.3. Nancy Kijk in de Vegte (LZ'86) behaalde een tweede plaats op de 100 meter schoolslag in een tijd van 1.45.3. Danny Kor- tekaas kwam op dezelfde afstand uit op een tijd van 1.41.0. Marco Mulder (LZ'86) liet op de 100 me ter rugslag een tijd noteren van 1.16.7. Bas Willemsen (LZ'86) tik te aan in 1.26.9 en Martin Bartels in 1.27.2. De 800 meter vrije slag werd door Jolanda Laterveer (Zijl/LGB) afgelegd in een tijd van 10.06.0. Leon Luyten (Zijl LGB) zwom de 200 meter vrije slag in een tijd van 2.20.9. In Amersfoort wist Jolanda Later veer (Zijl/LGB) wel een limiet te .halen. Zij zwom de 100 meter vlinder in 1.12.9. Rene Correlje (Zijl/LGB) liet op de 100 meter vlinderslag een limiet noteren van 1.05.7. De Boskooper Wilfred Bontje -haalde een limiet op de 100 meter vrije slag met de tijd van 58.5. De estafette ploeg van Boskoop jongens onder de 16 jaar wist met deze troef een li miet te :-halen op de 4x200 me ter vrije slag: 8.58.9. Miljoenendiefstal DRUNEN (ANP) - De rijkspolitie van Drunen heeft drie mannen aangehouden die ervan verdacht -worden groot vervoermaterieel ter waarde van een tot anderhalf miljoen gulden te hebben ver duisterd. Het gestolen goed be treft laadschoppen, bulldozers, vrachtauto's en draglines.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10