c Standpunt Reagan soepeler Wetsontwerp moet waardigheid vrouw waarborgen "Moegabe draagt Nkomo geen kwaad hart toe" Indirecte kritiek Nederland Vliegtuig stort neer in Venuzuela: 18 doden J Slotverklaring ongebonden top: "Politieke oplossing El Salvador" Defferre uit Franse regering? Britten willen geen slag om olieprijzen Franse minister ten strijde Spaanse premier valt goed ZATERDAG 12 MAART 1983 NEW DELHI - Het is Suriname ge lukt om de stopzetting van Ne derlandse ontwikkelingshulp te elfder ure indirect in de slot verklaring van de 7e conferentie van niet-gebonden landen opge nomen te krijgen. Weliswaar noemt het document Nederland niet bij naam, maar de verwijzing naar de gewraakte maatregel is veel duidelijker dan in de slot verklaring van de ministerscon ferentie in Managua van januari. Letterlijk staat er: „De staatshoof den en regeringsleiders van de niet-gebonden landen hebben kennisgenomen van recente ge beurtenissen in Suriname en de maatregelen die genomen zijn door zekere landen als antwoord daarop. De staatshoofden en re geringsleiders betuigen hun steun voor Suriname's souverei- niteit en onafhankelijkheid en spreken vervolgens de hoop uit dat de toekomstige ontwikkeling van Suriname in overeenstem ming zal zijn met de belangen en het welzijn van haar volk". De slotverklaring laat hierop vol gen: „Vrij van enige buitenland se inmenging of druk". Buitenland Deze toezegging refereert indirect aan Nederland en de Verenigde Staten, die ook hun hulp op schortten. Dat geen van beide landen genoemd wordt, is te dan ken aan de gematigde of rechtse regeringen in de Latijnsameri- kaanse regio, zoals Jamaica, Tri nidad en Peru. Zij steunden voorzitter India, dat zo weinig mogelijk landen met name wil noemen in de slotverklaring. De bedoeling van de extra alinea is overduidelijk: de voormalige ko loniale macht Nederland wordt hard op de vingers getikt. Bovendien lijkt het dat Suriname zijn mede-lidstaten van de niet- gebonden beweging ervan heeft kunnen overtuigen dat de 15 pro minente Surinamers die in de cember vorig jaar geëxecuteerd zijn, deel uitmaakten van een door Willem Offeriberg en Marien v. d. Bos georganiseerd complot om het bewind-Bouterse met geweld omver te werpen. Dit is de uitleg die kolonel Bouterse hieraan woensdagavond gaf in zijn toe spraak tot de niet-gebonden lan den. Een Westerse diplomaat omschreef de paragraaf als „een tragische ondermijning van de geloofwaardigheid van de niet- gebonden beweging in het alge meen en van dit slotcommuni qué in het bijzonder". In een reactie op de harde, defini tieve tekst in New Delhi, zei pre mier Lubbers vrijdagavond hier voor langzaam aan immuun te zijn geworden. De rede die Bou terse de dag ervoor in New Delhi had afgestoken, kon Lubbers slechts karakteriseren als een „kennelijk schuldgevoel dat weggeschreeuwd moet worden". En „het grenst aan het ridicule". Het ontbieden van de zojuist weer in Nederland teruggekeer de Surinaamse ambassadeur Herrenberg om uitleg te vragen over de Surinaamse actie in New Delhi, vond Lubbers niet nodig. Het onderhoud van Herrenberg op het ministerie van buiten landse zaken van vorige week „lijkt me wel weer even voldoen de". In de laatste uren van de conferen tie zijn onverwacht problemen gerezen over de paragraaf inzake de oorlog tussen Irak en Iran. Iran maakte bezwaar tegen een compromisvoorstel. De Indiase ontwerptekst volstaat met de op roep aan beide landen de tragi sche oorlog te staken en een vreedzame oplossing te zoeken. Terwijl Irak een bemiddelings poging voorstelde van de niet-ge bonden landen, zei de Iraanse premier Hosein Mousavi nooit en te nimmer „een vernederende vrede" te kunnen aanvaarden. De topcenferentie heeft zaterdag ochtend (plaatselijke tijd) be sloten de oorlog tussen Irak en Iran niet op te nemen in de slot- verklering van de conferentie. De twee direct betrokken par tijen konden geen overeenstem ming bereiken over een compro misformulering. Dit heeft de In diase woordvoerder van de con ferentie meegedeeld. De voorzitter van de bijeenkomst in New Delhi, de Indiase pre mier Indira Ghandi, heeft de oorlogvoerende landen opge roepen de al 30 maanden duren de oorlog te beëindigen. door Henk Kolb "WASHINGTON - President Keagan voorziet dat de Ameri kaanse bemoeienis in El Salvador zal eindigen met een politieke en economische oplossing die aan de geweldda digheden een einde moeten maken en met de erkenning dat „het volk orde, vrede en democratie wil". Hij herhaalde tijdens een onaange kondigde persconferentie in het Witte Huis dat de guerillero's moeten gaan deelnemen aan het democratisch proces en aan een vreedzame beslechting van de geschillen, in plaats van schie tend te pogen een overheersende positie in de regering te berei ken. Van een dialoog, zoals die door vele andere landen en on der anderen de Paus, wordt be pleit, willen de VS niet weten. Hoewel Reagan zei te hopen dat een aanbod van amnestie voor guerillastrijders hen zou overha len de strijd te staken, waagde hij PARIJS (Reuter) - De Franse mi nister van binnenlandse zaken, de 72-jarige Gaston Defferre, heeft gisteren verklaard dat hij zal aftreden, als het hem zondag niet lukt een meerderheid te krij gen in Marseille waarvan hij al 30 jaar burgemeester is. De socialistische veteraan was het voor het eerst in zijh loopbaan niet gelukt in de eerste ronde van de gemeenteraadsverkiezingen te worden herkozen. Afgelopen zondag won de centrum-rechtse oppositie in de eerste ronde in twee van de zes arrondissemen ten van de op een na grootste Franse stad de absolute meerder heid. In een derde wijk behaal den de communisten de over winning. In de overige drie ar rondissementen waar morgen een tweede stemming wordt ge houden, hielden de regeringspar tijen en de oppositie elkaar in de eerste ronde ongeveer in even wicht. In de tweede ronde staan in totaal 66 steden van meer dan 30.000 in- op het spel. zich niet aan een voorspelling hoe lang die nog zou duren. Maar er zullen geen Amerikaanse ge vechtstroepen worden gestuurd en El Salvadors regering heeft daarom ook nooit gevraagd. Ad viseurs zullen ook niet worden ingedeeld bij strijdende eenhe den. Amerika streeft er naar Salvado raanse regeringstroepen een fun damentele militaire opleiding te geven, die hen in staat moet stel len zich te verweren tegen rebel len, die volgens Reagan niet alle maal ontevreden boeren zijn „maar goed geoefende en goed bewapende militaire strijdkrach ten" die hun wapens uit Cuba hebben betrokken via Nicara gua. Naar verluidt zoekt de Ame rikaanse regering naar mogelijk heden om de Salvadoraanse sol daten in andere Middenameri- kaanse landen te trainen. De Amerikaanse president heeft het Congres gevraagd om 110 miljoen dollar aan extra militaire bijstand voor El Salvador, bin nen het raam van een voorstel om met in totaal 298 miljoen dol lar aan militaire en economische steun, de democratische landen in Midden-Amerika te helpen in wat Reagan noemt „de ernstigste crisis in hun geschiedenis". De visie van Reagan en andere NEW DELHI (Reuter/AFP) De Zimbabwese premier Ro- NEW DELHI - Premier Robert Moegabe i plannen heeft om oppositieleider Nkomo otti an Zimbabwe vertelt druk gesticulerend aan de pers, dat hij geen het leven te brengen. (Foto: AP) op de ontwikkelingen in El Salvador is in het Congres op grote scepsis gestuit, vanwe ge de vrees dat Amerika op de zelfde manier bij de problemen in El Salvador betrokken zal ra ken als destijds bij die in Viet nam. bert Moegabe heeft gisteren de beschuldigingen dat hij de gevluchte oppositieleider Joshua Nkomo om het leven wil laten brengen tegenge- sproken. Eieren Premier Margaret Thatcher is gisteren bij een bezoek aan Cambridge met eieren beko geld. Naar schatting 400 stu denten jouwden haar uit en riepen "weg met Thatcher". De regeringsleidster die omge ven was door politiemannen, werd door geen van de pro jectielen getroffen. Een van de eieren spatte uiteen op haar auto. Mevrouw Thatcher bleef onbewogen. Zij is ge wend aan dergelijke manifes taties bij haar bezoeken aan de provincie. Record De 74-jarige Amerikaan Glynn voor zijn vrienden Scotty - Wolfe, recordhouder op het gebied van het huwelijk, heeft besloten zich van zijn 25ste, 51-jarige echtgenote te laten scheiden omdat zij "wil drinken en zich wil amuseren zoals de jeugd". Cardin De Franse mode-magnaat Pier re Cardin heeft gisteren ge zegd dat hij de Sowjet-Unie geluk wil brengen door stijl, cultuur en "cuisine" op een hoger peil te brengen. Cardin is in Moskou om met han delsfunctionarissen te spre ken over verkoop van enkele van zijn produkten in de Sowjet-Unie. Tennessee De Amerikaakse toneelschrij ver Tennessee Williams heeft het merendeel van zijn nala tenschap van circa 27 miljoen gulden vermaakt aan de uni versiteit van Sewannee in de staat Tennessee, met de be paling dat het geld moet wor den gebruikt om schrijvers te helpen. LONDEN (ANP/GPD) - Engeland is niet van plan mee te doen aan de prijzenslag die eventueel op de oliemarkt zal losbarsten als de OPEC niet uit haar crisis weet te komen. Dit heeft de Britse minister van energie, Nigel Lawson, gisteren nog eens gezegd op een persconferen tie in Londen. Op vragen over de druk die de afnemers van olie uit de Noordzee op de Britse staatsoliemaatschappij (BNOC) uitoefenen om gedaan te krijgen dat zij haar prijs nog verder verlaagt dan tot de voorgestelde 30,50 dol lar per vat, antwoordde de minister dat de Britse regering niet van plan is om onder de OPEC-prijzen te gaan zitten. Intussen zijn de 13 OPEC-landen gisteravond geen stap nader tot elkaar gekomen over de vraag hoeveel olie elk land mag produceren. De be sprekingen, die in een Londens hotel worden gehouden, worden van daag voortgezet. De OPEC-landen werden het gisteren eens over een verlaging van de olieprijs met 5 dollar per vat naar 29 dollar, en verwacht werd dat ze ook spoedig overeenstemming zouden bereiken over het vraagstuk van de quotering (de hoeveelheid olie die de verschillende lidstaten mogen produceren). "Dat is niet waar. Ik kan u verzeke ren, ik ben geen moordenaar", zo zei hij op een persconferentie in New Delhi, waar hij de topconfe rentie van niet-gebonden landen bijwoont. Nkomo vluchtte eerder deze week naar Botswana nadat zaterdag het leger een inval deed in zijn huis in Bulawayo, waarbij zijn chauffeur omkwam. Hij zou in staat van beschuldiging worden gesteld wegens overtreding van LONDEN/GABORONE/HARARE (Reuter/AFP/DPA) - De Britse regering heeft contact opgeno men met de dinsdag naar Botswana gevluchte Zimbab- weaanse oppositieleider Joshua Nkomo, zo heeft Londeh giste ren bevestigd. Maar volgens een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Londen heeft hij niet verzocht om naar Engeland te kunnen komen. De echtgenote van Nko mo werd gisteren vrijgelaten na twee dagen eerder te zijn gear resteerd in Zimbabwe. Maar Jo hanna Nkomo verklaarde via de telefoon vanuit haar woning in Bulawayo dat haar dochter Thandiwe en schoonzoon John Ndlovu zich nog in hechtenis bevonden. de valutabepalingen en versto ring van de openbare orde. Op de vraag of Nkomo veilig was in Zimbabwe antwoordde Moega be: "Dat zou ik wel denken, heel veilig, zeker". De premier verklaarde niet te we ten of Nkomo in Botswana wil blijven, maar hij is welkom als hij terug naar huis komt. Over de arrestatie van Nkomo's vrouw en andere leden van zijn familie in Zimbabwe zei hij dat hij dacht dat degenen die hen arresteer den goede redenen hiervoor had den. "Mensen worden niet zon der reden gearresteerd". De Zimbabwese leider beschuldig de Zuid-Afrika ervan tegenstan ders van zijn bewind op te lei den, maar het stond volgens hem niet vast of er een direkt verband bestond met Nkomo. Moegabe herinnerde eraan dat Nkomo drie weken geleden vertrok voor een bezoek aan Europa, maar dat hij uit een vliegtuig naar Zuid- Afrika werd gehaald. Het ver baasde ons ten zeerste dat hij in twee etappes naar Europa wilde gaan, zo zei hij. Volgens Moega be is de oppositieleider van plan een persconferentie te geven in Zuid-Afrika en er besprekingen te voeren met functionarissen. Op basis van deze feiten beschul digden we hem van het samen spannen met Zuid-Afrika, aldus de Zimbabwese leider. Als Franse vrouwen 'in hun waardigheid worden aange tast' door affiches, foto's of kranteartikelen, zullen ze een aanklacht kunnen indienen bij de rechter. Tenminste, als een door het kabinet goedge keurd wetsvoorstel ook door het parlement wordt aange nomen. De Franse minister voor 'de rechten van de vrouw', Yvette Roudy, ver klaarde gisteren dat haar wetsvoorstel in eerste instan tie „opvoedkundig" zal moe ten werken. In het wetsvoorstel is geen defi nitie te vinden van het begrip 'onterend' of 'vernederend' ten aanzien van de eerbaar heid van de vrouw, zodat een langdurige jurisprudentie zal moeten uitmaken wie met welke foto of affiche en welk kranteartikel over de schreef is gegaan. Een extra taak voor de Franse rechterlijke macht, die in geval van een voudige verkeersovertredin gen al aan een onverteerbare achterstand mank gaat. door Rudolph Bakker Madame Roudy ziet haar wets voorstel als een uitvloeisel van een wet uit 1972 die racis tische uitlatingen strafbaar stelt. Als voorbeeld van een de vrouw onwaardige publi- katie noemde ze de foto van de disco-negerzangeres Gra ce Jones, die zich in de rol van een 'zwarte panter' naakt liet fotograferen in een ijze ren kooi en daarbij haar pa relwitte tanden op hongerige manier liet blikkeren. Het onafhankelijke linkse dag blad Libération drukte deze foto uitdagend over haar hele frontpagina af en noemde de wet-Roudy in een bijtend hoofdartikel „buitengewoon slecht". Het blad wijst erop dat de wet tegen het racisme niets heeft bijgedragen tot de uitbanning van het racisme en dat een wetsvoorstel als dat van madame Roudy de sluizen opent voor activitei ten van fatsoensrakkers waarvan het einde zoek is. Een duidelijk voorbeeld van wat madame Roudy en haar aanhangsters niet leuk vin den, was een gigantische affi che die tijdens de campagne voor de gemeenteraadsver kiezingen in Nice te zien was. „Zoals beloofd, heb ik na 21 maanden socialisme niets meer aan", vertelde een aan trekkelijke blondine op een reeks posters, die haar ten slotte geheel naakt aan het volk van Nice vertoonden. Inderdaad had dit meisje in het geheel niets van doen met het produkt dat werd aange boden, namelijk de burge meester van Nice, de oud-mi nister voor toerisme en gaul list Médecin, die overigens al in de eerste ronde van deze gemeenteraadsverkiezingen met overweldigende meer derheid werd herkozen. Het wetsvoorstel van madame Roudy is voornamelijk inge diend ten bate van feministi sche groepen die de strijd te gen het 'seksisme' in hun vaandel geschreven hebben. „Libération" herinnert er ook nog aan dat een dergelijke wet kan leiden tot midde leeuwse mentaliteiten, zoals in het Vaticaan de geestelijk heid er ooit toe kwam zijn be roemdste naakten met vijge bladen te bekleden. Het door de socialisten in mei '81 verslagen bewind van pre sident Giscard had een aantal maatregelen ter bescherming van de vrouwelijke eerbaar heid gekleed in 'aanbevelin gen'. Daarin werd onder meer gesteld dat in de recla me de presentatie van een de mannelijke lusten oproepen de mannequin alleen geoor loofd is wanneer die in direct verband staat tot het aange prezen produkt en zijn ge bruik. Wanneer deze 'aanbe veling' uit het verleden onder het huidige regime tot wet wordt verheven, zou dat al leen op dat punt al het einde betekenen van de bestaande reclamepraktijken. De wet zal niet toepasbaar zijn op boeken - „omdat iedereen voor zichzelf moet weten wat hij leest - maar weer wel op films. Wat dat betreft kan de wet voeren tot Italiaanse toe standen, waar films van meesters als Fellini meteen al na hun uitkomst in biosco pen verboden kunnen wor den op basis van een obscure wet uit het fascisten-tijdperk, als een eerzame burger een klacht indient omdat hij vindt dat hij erdoor in zijn deugd is aangetast. Weinig verandering In een interview verklaarde Francoise Giroud, de vroege re hoofdredactrice van het weekblad l'Express en minis ter voor vrouwenzaken ten tijde van president Giscard: „De wet zal in feite niet veel veranderen. Men kan vrou wen nu toch eenmaal niet te genhouden als ze in al hun naaktheid uitdagend willen stralen op het elektrische for nuis dat zo nodig aan de man moet worden gebracht. Bo vendien: natuurlijk willen vrouwen als lustobject wor den gezien. Het gaat er maar om hoe ze zich die noodzaak van de lust en van de seksua liteit voorstellen". De wet-Roudy heeft veel ge meen met de wet-Filioud, die dezer dagen ten doop werd gehouden. De minister voor communicatie heeft een lijst opgesteld van voornamelijk Engelse woorden die in het openbaar - dus voor radio en tv onder meer - niet meer mo gen worden gebezigd. Het' hoongelach dat over Filiouds woordenlijst van 'Franglais' opsteeg, was oorverdovend en het lijkt wel of radio- en tv-sprekers de laatste weken het onderste uit hun Engelse woordenboek hebben ge haald om de weinig populaire Filioud te pesten. Gewoonten en gebruiken in een samenleving vallen niet per wetgeving te veranderen. En men herinnert zich in Frankrijk nog met vertede ring de keurige Yvonne, echt genote van president De Gaulle, die te velde trok te gen het prille naakt in haar dagen, zoals dat na veel ge hannes ten slotte door Brigit te Bardot uit de doeken werd gedaan, om maar te zwijgen van het door „tante Yvonne" uitgelokte verbod van een verfilming van Diderots 18e- eeuwse „La Religieuse", het klassieke verhaal van een jeugdige non die „de nood zaak van lust en seksualiteit" had ingezien. MADRID - Een meerderheid van de Spanjaarden is positief ge stemd over de nieuwe socialisti sche regering van premier Felipe Gonzalez. Uit een enquête, giste ren gepubliceerd door het week blad Cambio 16 en het dagblad Diario 16, blijkt^dat 59 procent van de geënquêteerden het kabi netsbeleid gedurende de eerste 100 dagen na de ambtsaanvaar ding (begin december 1982) 'effi cient' vindt. Daarentegen heeft 40 procent geen enkele waarde ring of vindt dat de regering- Gonzalez geen enkele vooruit gang heeft geboekt. De hoogste waardering krijgen de maatregelen van de minister van volksgezondheid, Lluch, om de gezondheidssector te hervormen en de artsen te verbieden er bij baantjes op na te houden. Ook de pogingen het overheidsapparaat flexibeler te maken (onder ande re door de loketten ook 's mid dags voor het publiek open te stellen) en dubbelfuncties voor ambtenaren uit te bannen, sco ren hoog in de enquête. Minder tevreden tonen de Span jaarden zich over het economi sche beleid. Dit vanwege de prijsverhogingen van een aantal basisprodukten zoals benzine, al is 69 procent het wel weer eens met het besluit het mammoet concern Rumasa te nationalise ren. De strijd tegen het terroris me en de werkgelegenheidspoli- tiek krijgen de laagste waarde ringen. Ondanks de kritiek op het kabinet mogen de socialisten zich ver heugen in het krediet van 77 pro cent van de bevolking, die ver wacht dat de situatie globaal zal verbeteren in de nabije toe komst. V eiligheidsconferentie De neutrale en niet-gebonden lan den zullen dinsdag een nieuw ontwerp voor een slotdocument indienen op de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in Madrid. Het nieuwe concept, waarover de vertegenwoordigers van deze acht geen nadere details wilden verstrekken, is een aangepaste versie van het voorstel dat zij al begin vorig jaar indienden. Vol gens de Oostenrijkse delegatie leider, dr. Ceska, is het nodig nog voor Pasen een akkoord te berei ken over de definitieve tekst van het slotdokument ter afsluiting van de lang slepende conferentie van Madrid. Volgens ingewijden zullen in het nieuwe concept de meest om streden kwesties worden open gelaten. De opzet is dat de rege ringen van de 35 deelnemende landen dan tot 25 maart, de da tum vastgesteld voor het Paasre- ces, de gelegenheid krijgen om het voorstel te bestuderen. Zelfs in de zogenaamde 'mini-groepen, die sinds de opening van deze fa se in februari zijn geformeerd om het overleg te versnellen, is tus sen oost en west weinig vooruit gang geboekt. CARACAS (AP) Een Venezo- laans binnenlands verkeersvlieg tuig is gisteren bij de landing op het vliegveld van de westelijke stad Barquisimeto neergestort en in brand geraakt. Daarbij zijn 18 van de 50 inzittenden om het leven gekomen, aldus een woordvoerder van de rampen- dienst in Barquisimeto, 355 km van Caracas waar het toestel was opgestegen. Zeventien mensen hebben ver wondingen opgelopen, onder wie de gezagvoerder, de tweede piloot en een stewardess die door een raam uit het vliegtuig wisten te ontsnappen. De overige 15 in zittenden van het toestel, een DC9 van de maatschappij Aven- sa, bleven ongedeerd. Eerder hadden radio en televisie gemeld, dat minstens 30 mensen bij het ongeluk de dood hadden gevonden. Het toestel verongelukte in helder weer. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Aan het on derzoek zullen deskundigen van de Amerikaanse nationale dienst voor de verkeersveiligheid (NTSB) medewerking verlenen. 51 inzittenden werden er 27 ge wond. Het toestel maakte een binnenlandse vlucht. Japan Gisteravond is op het vliegveld Na- kashibetsu in het noorden van Japan een vliegtuig van een Ja panse particuliere luchtvaarton derneming verongelukt. Van de

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9