Tweeverdieners aangepakt Nieuwe tweespalt rond kernraketten C Stichting in Groesbeek beticht van babysmokkel Weigeren defensiebelasting voor PvdA onaanvaardbaar Belastingverzwaring per 1 juli Huwelijk tussen twee vrouwen in Groningen Tempo van inflatie daalt verder Eisen van zes jaar na schietpartij in Gouda BAAS OVEREIGENBEURS,METEEN VAKANTIE-OPMAAT wauitfp VakantieVcrblijven ZATERDAG 12 MAART 1983 Binnenland GROESBEEK (GPD) - De Groes- beekse stichting „Flash", die be middelt in adoptie van Derde- Wereldkinderen, is ernstig in op spraak geraakt. Zij wordt in één adem genoemd in de affaire rond babysmokkel vanuit Brazilië naar onder meer Nederland. Volgens een gezaghebbende krant in Sao Paolo speelt de Groes- beekse stichting, die voluit Foundation Life, Adoption, Ser vice and Happyness heet, een rol in de ontvoering van baby's en in de illegale handel daarin. De cor respondent van deze Braziliaan se krant in West-Duitsland meldt, dat vele bemiddelings kantoren zich in Nederland be vinden nabij de Duitse grens. Zij bedienen pleegouders aan weerszijden van de grens. Hij noemde daarbij met name de stichting Flash, die als prijs voor een afgeleverde baby ongeveer 4000 gulden zou rekenen. Directeur D. J. Hordijk van de Groesbeekse stichting. Hij is in middels afgereisd naar Zuid- Amerika. Vice-voorzitter P. van Loon wijst echter alle beschuldi gingen van de hand. „Wij hebben geen enkel contact in Brazilië. We worden moedeloos van dit soort volkomen uit de lucht ge grepen verhalen". Volgens de Rijkspolitie in Groes beek is tot dusverre niets geble ken van onrechtmatige daden, zoals die zouden zijn gepleegd door het adoptie- en bemidde lingsbureau. Enkele jaren gele den is de handel en wandel van de stichting bekeken en toen is niets naar voren gekomen dat het daglicht niet zou kunnen ver dragen, aldus de Rijkspolitie. Tenminste niet wat zich in Ne derland afspeelt. De stichting "Flash heeft als doel stelling het bemiddelen en be vorderen van interlandelijke adoptie van kinderen die in hun geboorteland geen of weinig kansen hebben een menswaar dig bestaan te leiden. Bovendien houdt de stichting zich bezig met financiële adoptie van kinderen in de Derde Wereld. In Brazilië wordt de laatste tijd steeds meer actie gevoerd tegen illegale adoptiepraktijken, waar bij jaarlijks vele honderden La- tij nsamerikaanse baby's zijn be trokken. Deze worden opgeno men door Europese en Noorda- merikaanse pleeggezinnen. Voor de Braziliaanse kindertjes worden prijzen betaald die oplo pen van vele honderden tot en kele tienduizenden guldens. Om dat de aspirant-pleegouders meestal niet naar de krottenwij ken gaan, waar de kans groot is dat een wanhopige moeder hen gratis haar baby in de armen drukt, zijn zij aangewezen op tus senpersonen. Vaak worden ook baby's uit ziekenhuizen wegge geven. Dat gebeurt doorgaans 's nachts wanneer de officiële con trole in de kraamklinieken niet functioneert. In Brazilië zijn sociale werkers, geestelijken en kinderrechters uitgesproken voorstander van het vertrek van baby's naar het buitenland. „Omdat ieder onge wenst kind dat wordt geadop teerd een unieke kans krijgt zijn onvermijdelijk noodlot in Brazi lië (de prostitutie en misdaad) te ontlopen. Drie miljoen Brazi- liaantjes zijn zwerfkinderen, 25 miljoen zijn door hun vader of moeder in de steek gelaten. DEN HAAG (GPD) - Het kajbinet is gisteren akkoord ge gaan met de belastmgverzwaring voor de zogenaamde „tweeverdieners", de huishoudens waarin man en vrouw werken. Belangrijkste punt uit dit al eerder aangekon digde wetsvoorstel is een verandering van de belasting vrije sommen. Deze maatregel moet op 1juli ingaan. Het wetsvoorstel beoogt het fiscale voordeel te beperken dat gezin nen waar man en vrouw werken hebben boven gezinnen waar al leen de man of de vrouw werkt. Nu nog wordt het gezamenlijke inkomen van de twee verdieners minder zwaar belast dan een even groot inkomen bij een al leenverdiener. De tweeverdieners hebben nu sa men een belastingvrije som van f 15.265,-, terwijl een alleenver diener een belastingvrije som van f 12.716,- heeft. In de loonbelasting wordt de be lastingvrije voet voor werkende vrouwen verhoogd van f2549,- naar f7381,-. De belastingvrije som van de man wiens vrouw ook werkt blijft f 12.716,- als zij minder dan f 4841,- verdient. Zij wordt echter verlaagd van f 12.716,- naar f9921,- als de vrouw meer dan f 4841,- verdient en naar f7381 als zij meer dan f7381,- verdient. In de inkomstenbelasting wordt de belastingvrije som voor de werkende vrouw f4965,-. Voor de man geldt dan een belasting vrije som van f 12.716,- als de vrouw minder dan f4841,- ver dient. De belastingvrije som daalt naar f 11.319,- als de vrouw meer verdient dan f 4841,- en zakt naar f10.049 als de vrouw meer dan f7381,- verdient. Het wetsontwerp wijkt af van de eerste voorstellen die in decem ber 1982 waren gedaan. De plot selinge overgang naar een ande re tariefgroep met bijbehorende belastingvrije som voor de ge huwde man is nu geleidelijker gemaakt. Voor de werkende gehuwde vrouw die meer verdient dan f 2549,- be tekenen de voorstellen een belas tingverlichting. Die verlichting is, mits zij niet meer verdient dan f7381,-, maximaal f821,-. Ver dient zij wel meer, dan kan de be lastingverlichting oplopen tot zelfs f3479,- per jaar. Voor de man wiens vrouw minder verdient dan f4841,- betekenen zij in elk geval geen belastingver zwaring. Daarboven gaat het om een verzwaring die afhankelijk van het inkomen per jaar f403,- tot f2012,- bedraagt, mits de vrouw niet meer dan f7381,- ver dient. Doet zij dat wel dan wordt de belastingverzwaring maxi maal f3481,-. Per saldo - de lastenverzwaring van man en tegenover de lasten verlichting van de vrouw - zal de belastingverzwaring nooit meer kunnen bedragen dan f3020,-. Deze maatregelen moeten dit jaar nog een bezuiniging van f 150 miljoen opleveren. D'66 liet vrijdag in een verklaring weten dat het wetsvoorstel beter weer ingetrokken kan worden, omdat het in strijd is met het principe van de individualise ring. Bovendien betekent het volgens D'66 een verzwaring van de taken van de belastingdienst. ROTTERDAM - Een defecte koppeling bij de Gulf raffinaderij in de Botlet is er de oorzaak van geweest dat er gisteren ongeveer 250.000 liter stookolie in de vijfde petroleumhaven is gestroomd. De gemeentelijke havendienst legde vrij snel een oliescherm aan terwijl twee schepen van de gemeentelijke reinigingsdienst de olie probeerden weg te zuigen. GRONINGEN (ANP) - In de rooms-katholieke Jozefkerk in Groningen is gistermiddag, voor zover bekend voor de eerste maal in Nederland, een huwelijk voltrokken tussen twee vrou wen. De trouwplechtigheid van het echtpaar Ria Bultena en Har- manna Kalsbeek, beiden uit Fox- hol, had een besloten karakter. Het huwelijk werd voltrokken door pastoor A.C. Heymans uit Groningen. Het bisdom Groningen liet in een DEN HAAG (GPD) - De 49-jarige A. A. van der Louw (PvdA) wordt voorzitter van het Open baar Lichaam Rijnmond. Het kabinet stemde gisteren in met de voordracht van minister Rietkerk (binnenlandse zaken). Alleen koningin Beatrix moet haar handtekening nog zetten. De benoeming van André van der Louw in Rijnmond werd al ge ruime tijd verwacht. Wanneer Rijnmond in de nabije toekomst een zelfstandige provincie wordt (nu hoort het bij Zuid- Holland), zal Van der Louw ook de titel commissaris van de ko ningin krijgen. reactie weten dat binnen de rooms-katholieke kerk een hu welijk tussen twee mensen van hetzelfde geslacht niet mogelijk is. Dit huwelijk, c.q. kerkelijke inzegening, wordt dan ook vol trokken tegen de wil van de bis schop. De woordvoerder van het bisdom Groningen achtte het niet onwaarschijnlijk dat er maatregelen tegen pastoor Hey mans zullen worden genomen. Een medewerker van het COC, de vereniging voor integratie van homosexualiteit, juichte het hu welijk toe omdat het de emanci patie van homosexuelen bevor dert. Zij tekende er echter bij aan dat de katholieke leer uitgespro ken anti-homosexueel is: "Als je trouwt conformeer je je daar on willekeurig toch aan". Overigens is het een jaar geleden bijna tot een huwelijksvoltrek king tussen twee vrouwen geko men, aldus het COC. Een pro gressieve dominee in het noor den des lands had zich toen be reid verklaard twee lesbiennes in de echt te verbinden. De ge meente wist dat echter op het laatste nippertje te verhinderen door de ouderlingen van de plaatselijke kerkgemeenschap op het matje te roepen. DEN HAAG (GPD) - De prijs stijging tussen half januari en half februari was gering. Zij deed de daling van december; 1983 te niet. Daardoor wordt opnieuw duidelijk dat de, prijscompensatie op de lonen per 1 juli zeer laag zal zijn. Het inflatietempo daalt in middels verder. Voor dit jaar wordt nu rekening gehouden met een inflatie van niet meer dan 2,5 tot 3 procent. De kosten van levensonder houd stegen tussen medio ja nuari en medio februari met 0,2 procent. Deze stijging compenseert de daling, die zich in december voordeed. Dit betekent dat sedert okto ber het zogenoemde prijsin dexcijfer niet is gestegen. Het Centraal Planbureau schat dat de bruto-prijscompensa- tie per 1 juli ongeveer 0,5 pro cent zal zijn. Tussen januari en februari ste gen de prijzen van kleding en schoeisel en daalden de prij zen van verse groenten en benzine. DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H.A. van Ee, - heeft gisteren zes jaar gevange nisstraf geeist tegen drie inwo ners van Gouda. Zij zouden op 13 juli van het vorig jaar na een ru zie vanuit de deur van hun wo ningen aan het Pretoriaplein het vuur hebben geopend op een groepje mannen. Door de schiet partij raakte een van hen voor het leven verlamd. Twee anderen liepen eveneens ernstige ver wondingen op. De rechtbank in Rotterdam legde het drietal eind vorig jaar een gevangenisstraf van 4,5 jaar op. Het groepje mannen was in een busje naar het Pretoriaplein ge komen. Volgens verschillende verklaringen hadden zij knup pels en kettingen bij zich. De werkelijke aanleiding tot de ru zie kwam gisteren op de zitting niet duidelijk naar voren. In ie der geval was de zoon van een van de verdachten al eens door de mannen 'toegetakeld' in een bierlokaal. De officier vah justitie bij de recht bank in Amsterdam heeft giste ren gevangenisstraffen van vier jaar geeist tegén een 52-jarige man en diens 40-jarige vriendin, beiden uit Amsterdam, wegens het in bezit hebben van en han del in heroine. De twee verdachten dreven samen een hotel in de Van Eeghenstraat in de hoofdstad. Zij kwamen daar volgens hun eigen verkla ringen in aanraking met vele mensen, met wie zij na verloop van tijd een vertrouwensband kregen. Volgens de vrouw had zij in oktober van het vorig jaar een pakje gekregen van een goede klant, met het verzoek dat voor een bedrag van 85.000 gulden af te geven aan een haar onbekende De vrouw verklaarde niet geweten te hebben wat er in het pakje zat. De politie, die al geruime tijd met deze zaak bezig was, had echter van een informant een tip gekregen en greep in. In een ga rage in Lisse, die gehuurd was door de man, werd nog eens bij na zes kilo heroine gevonden. De man ontkende iets met deze za ken te maken te hebben gehad, zijn vriendin zei niets van de ver dovende middelen in de garage geweten te hebben. ADVERTENTIE Vakantie-Op-Maat is een uniek systeem Vrij Uit Vakantieverblijven. U houdens een korte periode van volle weken. U kunt het aantal da- J gen dat u bij ons boekt helemaal zelf bepalen. Vanaf 5 nachten tot lang u wilt. En u hebt de keus aankomst- en vertrekdagen n; lijk de zaterdag, de maandag en de donderdag. U bent dus zo vrij als een vogeltje de lucht. U bepaalt zelf de kosten v vakantie. U kunt op zwerfvakantie. En u kunt de keersdrukte mijden. Als dat geen goed nieuws is v Vrij Uit! Hoe de vork precies in de steel zit, leest u in onze nieuwe zomerprogramma's. D ie liggen voor u klaar bij de volgende adressen zit dan, be- ✓y. -- bij alle ANWB-kantoren, een aantal i het hoog- Shell-stations, bij assurantie-tussenper- ekingen t, herkenbaar aan het Vrij Uit- embleem, samenwerkend met Nationale-Nederlanden, bij de Rabobank, de ABN-banken, de Spaarbanken en de reisbureaus van Toerkoop, Holland International, Perry Sport, Wagons-lits en Vroom Dreesmann. Ofbel: /Qk Telefoon: 02968-1300 DEN HAAG (GPD) - „De overheid mag niet aanvaarden, dat men sen met gewetensbezwaren te gen defensie een deel van hun belasting in een apart vredes- fonds storten. Het erkennen van dergelijke gewetensbezwaren zou het land onbestuurbaar ma ken, omdat de politiek dan geen greep meer zou hebben op de be steding van het geld in de schat kist. De democratie staat of valt bij de mogelijkheid om geldstro men te reguleren". David van Ooijen, lid van de Twee de Kamer voor de PvdA, betoog de dit gisteren op een studiebij eenkomst van de Stichting Maat schappij en Krijgsmacht over het toenemende verschijnsel van de weigering belasting te betalen ten behoeve van defensie. Vol gens Van Ooijen is druk op het parlement de enige juiste weg om vermindering van de uitga ven voor de krijgsmacht te berei ken. Erkenning van gewetensbezwaren tegen de bétaling van het voor defensie bestemde deel van de belastingen, opent de weg naar anarchie, meent Van Ooijen. Dan zou de overheid immers ook al- lerlei bezwaren moeten erken nen tegen andere rijksuitgaven, zoals sociale voorzieningen en ontwikkelingshulp, zo argumen teerde hij. Het aantal mensen dat tien procent van hun inkomstenbelasting weigert te betalen (ongeveer het aandeel van defensie in de rijks uitgaven), is vrij gering. Daar naast hebben zich nu enkele honderden Nederlanders gemeld die een symbolisch bedrag van f 5,72 op hun belasting in minde ring brengen. Daarmee proteste ren ze tegen de door de NAVO voorgenomen plaatsing van 572 nieuwe kernraketten in West-Eu ropa. De weigeraars storten het uitge spaarde geld in een „vredes- fonds" van de Beweging Weige ring Defensiebelasting. De tweespalt tussen CDA en WD op het gebied van de atoomraketten is de afgelopen weken weer eens buitenge woon helder aan het licht ge treden. Alleen al uit de reacties van beide partijen op de riante verkiezingszege van de West- duitse bondskanselier Helmut Kohl bleek hoe breekbaar de coalitie op dit punt is. CDA-fractieleider De Vries be perkte zijn commentaar (angst vallig?) tot de samenstelling van de nieuwe Bondsdagrege ring - iets in de trant van: ge lukkig vormt de FDP een sta biliserende factor in de coalitie met CDU/CSU. Maar zijn libe rale tegenvoeter Nijpels sprak al direct vol vertrouwen over het consequente vredes- en veiligheidsbeleid dat nu bin nen het NAVO-bondgenoot- schap gevoerd zou gaan wor den. door Wim Wirtz In wat minder cryptische be woordingen betekent dat: plaatsing van de 48 kruisraket ten in Nederland kan straks wel eens onvermijdelijk blij ken te zijn als de wapenonder handelingen tussen de Sowjet- Unie en de VS in Genève mis lukken. De WD heeft zich hiermee verzoend, maar het CDA heeft nog geen duidelijk standpunt ingenomen. Dat zou kunnen verklaren waarom De Vries zich in zijn reactie na drukkelijk op de vlakte hield, terwijl het toch alleszins duide lijk is dat de hernieuwing van de club Kohl (CDU/CSU)/Gen- scher (FDP) de plaatsing van 572 atoomraketten voor de middellange afstand in West- Europa een stukje dichterbij heeft gebracht. Tenslotte is Kohl - meer dan zijn SPD-voorganger Helmut Schmidt - een gedegen Ameri- ka-fan en staat hij vierkant achter de Amerikaanse alles- of-niets politiek, waaraan door de Sowjet-Unie weinig eer valt te behalen. Het wekt dan ook geen verbazing dat zijn verkie zingsoverwinning in NAVO- kring positief is ontvangen. Maar de Nederlandse regering - en met name het CDA - is er door in een lastig parket ge bracht. Nevel De nieuwe bondskanselier volgt de harde anti-Oostbloklijn en zal bijgevolg weinig begrip kunnen opbrengen voor de ne vel waarin de Nederlandse re gering probeert een trouwe bondgenoot te zijn. Nederland heeft in december'79 een voor behoud gemaakt bij het NA- VO-besluit tot plaatsing van de raketten, maar moet dit of vol gend jaar met de billen bloot en zal uiteindelijk toch een keuze vóór of tegen plaatsing moeten maken. Door de druk van het bondgenootschap, nog eens versterkt door Kohl, zal die beslissing niet licht vallen. Daar komt bij dat het kabinet straks moet opboksen tegen een ambitieuze vredesbewe ging, die er alles aan zal doen om haar invloed te vergroten. Tijdens het NAVO-debat van af gelopen week in de Tweede Kamer bleek hoezeer vooral het CDA nu al op kousenvoe ten probeert zijn weg te vin den. Het debat spitste zich toe op de zg. nul-optie (geen plaat sing van de 572 NAVO-raket- ten in ruil voor ontmanteling van alle SS-4, SS-5 en SS-20 ra ketten van de Sowjet-Unie). Daarbij viel (andermaal) de tweeslachtigheid op waarmee CDA-woordvoerder Frinking zich uitsprak over "Genève" en de plaatsing van de raket ten. Aan de ene kant bleef de nul-optie voor zijn partij "de uiteindelijke doelstelling". Maar anderzijds wees hij op "de grote zorg" bij de Neder landse bevolking voor "de voortgaande wapenwedloop" en vestigde hij de aandacht op "het sterk religieuze besef' in de samenleving. Sidderstroompje Deze alles omarmende benade ring is niet nieuw. Officieel heeft het CDA een definitieve stellingname vooruit gescho ven - een beslissing over de plaatsing wordt afhankelijk ge steld van de onderhandelings resultaten in Genève. Maar in tussen moet de partij ervoor blijven waken dat de tweespalt in eigen gelederen op het ge bied van de kernbewapening tot een sidderstroompje be perkt blijft. Vandaar een beetje vóór en een beetje tegen. Dat verklaart ook de verwoede pogingen van CDA-afgevaar- digden vorige week om de leu zen voor de eind oktober te houden vredesdemonstratie een beetje in christen-demo cratische richting bij te stellen. De partij zou dan met een ge rust hart kunnen meedemon- streren tegen de kernwa pens en tegelijkertijd de nul optie als "uiteindelijke doel stelling" kunnen ondersteu- Inmiddels heeft premier Lub bers zich uitgesproken tegen deelneming van zijn partij aan de vredesmars. Maar dat heeft de keuze die z(jn partij straks in kabinet en parlement zal moeten maken, niet meteen vergemakkelijkt. Aan de ande re kant is de besluitvorming over de plaatsing ook weer niet zo strak geregisseerd dat het tijdstip van de beslissing al in de parlementaire agenda's ge noteerd staat. Er is dus nog veel mogelijk. "Tussenoplossing" Het NAVO-debat in de Tweede Kamer wees uit dat er nog een andere "optie" denkbaar is dan de (Amerikaanse) nül-optie die nu in Genève op tafel ligt. Deze "tussenoplossing" kan ertoe leiden dat er voorlopig minder dan de 572 raketten in West- Europa worden geplaatst en het is niet verwonderlijk dat het CDA daaraan grote beteke nis toekent. In theorie zou het kunnen betekenen dat er in Nederland uiteindelijk minder atoomraketten worden ge plaatst of helemaal geen. Een domper op de vreugde is dat de Amerikaanse minister van defensie Weinberger deze week een "tussenoplossing" keihard van de hand heeft ge wezen, omdat zij de onderhan delingen in Genève zou kun nen doorkruisen. En het is de vraag of de NAVO-partners hem daarin zullen willen be strijden. Gebeurt dat niet, dan staat Ne derland, net als in 1979 onder het kabinet Van Agt/Wiegel, al leen. Het kabinet kan dan een kernwapendebat tegemoet zien dat het kabinet-Van Agt bijna de kop kostte. De coalitie van Lubbers beschikt welis waar over een ruime meerder heid in het parlement - een ver schil met vier jaar geleden. Maar de vredesbeweging (de kerken) is haar greep op het CDA nog niet geheel kwijt en het maatschappelijke verzet te gen "die dingen" is allerminst afgenomen. Als het kabinet be sluit tot plaatsing is er (dus) geen enkele garantie dat niet "de hel zal losbarsten". Onder dergelijke omstandigheden is zelfs een ruime parlementaire meerderheid geen kompas waarop de coalitie blind kan varen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7