c D- "Olga" als broedplaats nieuwe werkgelegenheid Indruk van drukkerijen Vier avonden lang Roze Lentefestival Matrassenfabriek wordt bedrijfsverzamelgebouw Bewoners commissie bejaarden Zuid-West Foto-tentoonstelling in de Waag jr 'TKocU^uccdfl/en^od^ jf door Leo Maat ZATERDAG 12 MAART 1983 LEIDEN Matrassen worden er niet meer gemaakt. Het fabrieksgebouw in de Evertsenstraat staat er koud en verlaten bij. Olga, het rijke slapen, is niet meer. De roem ruchte onderneming is vorig jaar verhuisd naar Maas tricht. Maar insiders weten te vertellen, dat het bedrijf 250 kilometer stroomopwaarts minder gedijt dan in het Leidse. Gebrek aan vakmensen... De gemeente aarzelde indertijd of ze het fabrieksterrein zou aankopen. Dat zou immers een mooie vertrekpremie premie zijn voor de onderne ming. Een plezierige bijdrage in de verhuiskosten, terwijl de gemeente alleen maar meer werkloosheid onder haar burgers ervoor terug kreeg. Maar Olga nam haar matras op en ging. En de gemeente dokte drie en een kwart miljoen gulden voor de gebouwen en de grond. Dat het geen weggegooid geld is, wordt inmiddels duidelijk: het fabrieksgebouw zal niet lang meer leeg staan. Olga; van verdwenen industrie naar een centrum van nieuwe be drijvigheid. Dat is kortweg de in houd van de plannen, die de ge meente voor ogen staan. De uit voering van die plannen is in vol le gang. De voorbereidende fase is nagenoeg gedaan en het echte werk kan beginnen. Olga wordt een bedrijfsverzamel gebouw. Maar niet zomaar een. Het bedrijfsverzamelgebouw De Hallen, nabij de Merenwijk, is geheel anders van opzet. Dat is inderdaad een gebouw, waarin diverse bedrijven verzameld zijn. Punt uit. Olga wordt meer dan een bedrijfs verzamelgebouw. Het wordt, zo als de medewerkers van de ge meentelijke directie Economi sche Zaken en Energie (EZE) Herman Amptmeijer en Dirk van Schie het noemen, een broed plaats van nieuwe werkgelegen heid. De bedrijven, die binnenkort in 'Olga' worden gehuisvest, zijn al le kleine, beginnende ambachte lijke en/of dienstverlenende on dernemingen. Al dan niet werk loze mensen met een produktief idee. Maar die over een drempel geholpen moeten worden om het idee in werkelijkheid om te zet- Leiden ten. n, schreef eens de dichter Willem Elsschot, en in onderne- mingsland gaat dat zeker op. Vandaar dat de gemeente de hel pende hand wil bieden aan be ginnende ondernemers. Huur Een van die praktische bezwaren is de prijs die op de vrije markt voor bedrijfsruimte betaald moet worden. En de grote eenheden, waarin bedrijfshallen doorgaans zijn ingedeeld. Meestal veel te groot voor een beginnend een mansbedrijfje. Het fabrieksgebouw Olga wordt voor een bedrag van een half mil joen gulden verbouwd. Na de verbouwing zullen er zo'n twin tig eenheden beschikbaar zijn voor evenzovele gegadigden. "Maatwerk. Betrekkelijk ldeine units van verschillende grootte", zegt Amptmeijer. "Met een gemiddelde kale huur prijs van 35 40 gulden per vier kante meter per jaar, dus sowie so onder de marktprijs", vult Van Schie aan. "Er zijn al twee generaties van indelingen ge weest. De inrichting en de orga nisatie wordt zoveel mogelijk aangepast aan de gebruikers". Tijdens twee informatiebijeen komsten is met de belangstellen den de indeling van het gebouw besproken. Op aanwijzingen van de toekomstige gebruikers zijn er wijzigingen aangebracht, is de Dit bord stamt nog uit de voormalige matrassenfabriek. Het hangt nu in het stadhuis. De ambities van het nieuwe werkgelegenheidsproject liggen vooralsnog op een andere schaal dan deze slogan suggereert. (Foto Holvast) inrichting nog wat kleinschaliger gemaakt. Die bijeenkomsten hadden overi gens een vrijblijvend karakter. De selectie van de gegadigden moet nog gebeuren. Er is nog geen enkel huurcontract gete kend. Dat kan ook niet, want het bedrijfsverzamelgebouw komt onder het beheer van de Stich ting Werkgelegenheid Leiden. Deze stichting is in het leven ge roepen door de gemeenteraad en het is ook de raad die (waar schijnlijk nog deze maand) op voordracht van B en W het be stuur van de stichting benoemt. Het bestuur beslist uiteindelijk over het aangaan van contracten met gegadigden, nadat een toet singscommissie advies heeft uit gebracht. Het bestuur zal als volgt worden samengesteld: twee vertegen woordigers van het Leidse be drijfsleven (een van het Konink lijk Nederlands Ondernemers t Verbond KNOV en een van de Leidse Vereniging voor Indus trie LVI), twee vertegenwoordi gers van de vakbeweging (FNV en CNV), twee namens organisa ties die belangen van werklozen behartigen. Welke dat zijn is nog niet bekend. Het Werklozen Advies Centrum, de CNV-werkende jongeren, de Studenten Ecclesia en de Vrij willigers Centrale hebben kandi daten gesteld. Daar zullen B en W nog een keuze uit moeten doen. Ten slotte twee namens de stuur groep werkgelegenheid. Hierbij wordt gedacht aan twee ambte naren, Gerard Bovens van de So ciale Dienst en Herman Ampt meijer van EZE, die als voorzit ter en secretaris van het bestuur zouden kunnen fungeren. 1 mei Het is het opbouwen van een be stuurlijk kader, dat enige tijd vergt en sommige gegadigden de indruk geeft dat er alleen maar over Olga gepraat wordt en er verder niets gebeurt. "Wij mogen niet harder gaan dan de beslui ten mogelijk maken", zegt Van Schie aan hen die staan te pope len om aan de slag te kunnen. Het wachten was eerst op de raads- behandeling, half november, van het Leidse banenplan, de nota Zicht op Werk. Onmiddellijk daarna pakte de directie EZE de volgende fase in de voorberei ding van het project aan: het werven van gegadigden, de orga nisatie van informatie-bijeen komsten (de eerste 'oriëntatie bijeenkomst' was zelfs al achter de rug), de oprichting van de stichting, de financiële onder bouwing van het project, enzo voort. "De benoeming van het bestuur en dan een beslissing over het ma nagement van het project zijn nu aan de orde", aldus Van Schie. Maar, zo is het streven, uitgere kend op de Dag van de Arbeid moet het project gereed zijn. Zo dat op maandag 2 mei enkele tientallen mensen daadwerkelijk aan de gang kunnen. Het management neemt een be langrijke plaats in in het idee achter Olga. "Het onderlinge contact is van heel groot belang", zegt Van Schie, die in oktober met zijn chef Ewalt Keijser naar Engeland reisde. Daar bezocht hij onder meer Regeneration, een commercieel bedrijf dat zich toelegt op de verbouw vanfa brieksgebouwen voor beginnen de ondernemers. "Recente ervaringen in Nederland leren dat zestig procent van de beginnende bedrijven na korte tijd ophoudt te bestaan. De over levingskansen blijken een stuk hoger in bedrijfsverzamelgebou wen", aldus de medewerkers van EZE. Door nauw contact - ze lopen alle maal door dezelfde gang, gebrui ken dezelfde kantine en andere gemeenschappelijke voorzienin gen - praten de ondernemers met elkaar. Samen vinden ze op lossingen voor problemen. Gro te, maar vooral ook de kleine. Men speelt elkaar orders toe en gebruikt elkaar als toeleverings bedrijf, zo is de gedachte. "Na de vergadering vorige week van de raadscommissie zijn we met z'n allen nog even naar café de WW gegaan. Daar zag je dat proces meteen op gang komen. Men zat bijvoorbeeld te praten over welke persen je kunt ma ken. Die informatie-uitwisse ling...". Planwinkel De gemeente heeft geld beschik baar gesteld om de eerste twee jaar het project van management te voorzien. De gedachten gaan ernaar uit (dat wil zeggen, als het stichtingsbestuur in wording er mee instemt) om deze taak aan Plan winkel Delft uit te besteden. De Planwinkel is een gerenom meerd adviesbureau, dat vooral bekendheid geniet op het gebied van stadsvernieuwing. De laatste tijd heeft de Planwinkel echter ook de nodige ervaringen opge daan met bedrijfsverzamelge bouwen voor beginnende onder nemingen. Al was het alleen maar met de eigen huisvesting en ontstaansgeschiedenis Het dagelijks beheer van het ge bouw, advisering van bedrijven en het fungeren als intermediair tussen bedrijven en instanties zijn de taken van het manage ment. En zorgen voor een opti male onderlinge communicatie. Doordat de Planwinkel beschikt over deskundigen van diverse disciplines kan hjj fungeren als het gezochte schaap met v\jf po ten. De kosten van het management be dragen negentig mille per jaar. De gemeente betaalt, zoals de ge meente ook de aankoop betaal de. Hiervoor werd een bedrag van 835.000 gulden beschikbaar gesteld uit het fonds ondersteu ning bedrijfseconomische activi teiten. (Het overige gedeelte van de aankoop komt voor rekening van de reinigingsdienst, die op het Olga-terrein een nieuwe huis vesting bouwt). Verder kan de gemeente putten uit het fonds werkgelegenheid, waar jaarlijks anderhalve ton in ge stort wordt. De gemeente steekt kortom heel veel geld in het pro ject. De provincie doet daar nog een schepje bovenop en neemt de kosten van de verbouwing op zich. Is dat geen concurrentie-verval- sing? De medewerkers van EZE vinden van niet. "Naar het regu liere bedrijfsleven gaan ook enorme subsidiestromen", aldus Amptmeijer. "En de bedoeling is niet om hier arbeidsplaatsen te scheppen ten koste van elders. Dat is natuurlijk onzinnig". Om concurrentievervalsing te ver mijden richt 'Olga' zich op nieu we werkgelegenheid. Zo is er on der de geïnteresseerden een drukker, die zich wil specialise ren in Arabisch drukwerk. "Dat gebeurt in onze omgeving nu he lemaal niet en vormt dus ook geen bedreiging van bestaande werkgelegenheid". Jesse Een vreemde eend in de bijt van het Olga-gebeuren is onderne mer Jesse. Zijn gelijknamige fa briek in elektro-apparaten en transformatoren bestaat al meer dan 50 jaar. Het bedrijf moet wij ken uit de stadsvernieuwings- wijk Verversbuurt en zou in het Olga-gebouw ondergebracht kunnen worden. "Het vreemdste aan Jesse is de schaal", vinden de medewerkers van EZE. "En het gaat hier om behoud van bestaande werkgele genheid. Want dat Jesse weg moet uit de Ververstraat, stelt niemand ter discussie". De voordelen van een bedrijf als Jesse zouden opwegen tegen het nadeel dat het bedrijf bijna de helft van de beschikbare ruimte in beslag neemt. Voordeel is dat het een solide en stabiel bedrijf is, waardoor het financiële risico van het project wordt vermin derd. En dat het beschikt over vele machines en technische kennis, waarvan (wellicht tegen een vergoeding) door anderen gebruik gemaakt kan worden. Ondanks financiële of andere te genvallers (zo bleek bijvoorbeeld dat het gebouw met over een rio lering beschikt), ziet de directie EZE de toekomst van Olga met vertrouwen tegemoet. Vrees voor leegstand, ook als Jesse ooit weg mocht gaan, is er niet. "We lopen eerder de kans dat we belangstellenden moeten teleur stellen", zegt Van Schie. "Dan zullen we aanvullende oplossin gen bedenken", vult Amptmeijer LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homosexualiteit en de Lesbiese Vrouwen Leiden organiseren de ze maand weer het Roze Lente festival. Op woensdag 16 maart zullen juf frouw Sonika en tante Gré het festival openen met een voorpre mière van hun nieuwste cabaret- programma "Schurft". Deze pro- duktie is ontstaan naar aanlei ding van het ontslag van de le raar "tante Gré" op een christelij ke school. Voor de pauze wordt LEIDEN - De bewoners van de 92 nieuwe bejaarden woningen in Zuid-West hebben gisterochtend een bewonerscommissie geko zen om hun belangen te verte genwoordigen. Het gaat hier om de bewoners van vier wooneen heden die staan aan het Rigolet- tohof, het Meyerbeerpad, Liszt- pad en Isoldohof/Brahmslaan. De bewoners waren gisteren in grote getale naar buurthuis De Klinker gekomen om negen commissieleden te benoemen. Zij zullen zich sterk gaan maken om de gezamenlijke problemen die de bewoners met hun huis vesting hebben, op te lossen. Eventuele klachten kunnen dan voortaan gebundeld worden overgebracht naar de 'huisbaas', de Stichting Humanistische Be jaarden Huisvesting. het schoolbestuur gespeeld dat de argumenten voor het ontslag laat horen. Na de pauze laten juf frouw Sonika en tante Gré hun reactie horen op de argumenten van het schoolbestuur. Donderdag 17 maart speelt de theatergroep September het stuk "September", naar het gelijkna mige boek van Hans Warren. Een stuk waarin homosexualiteit niet het thema kan zijn omdat het ge- Vrijdag 18 maart is een 1 avond met Annemarie Grewel en de toneelgroep Panter. Annema rie Grewel zal ingaan op vragen rond sollicitaties, werksituaties en carière-ontwikkeling van les bische vrouwen. Toneelgroep Panter speelt "Het spijt me maar...", een vrouwenprogram ma bestaande uit liedjes afgewis seld met korte teksten. Het festival wordt op zaterdag 19 maart afgesloten met een optre den van Mathilde Santing en de groep Casual Affairs. Mathilde Santing is voor het eerst in Lei den te zien en treedt op met een swingende band en een groten deels nieuw repertoire. Daarna is er de Amersfoortse band Casual Affairs die op het landelijke pot ten- en flikkerfestival in Amers foort de muzikale topper van de avond was. De avond wordt afge sloten met disco. De 'Roze Lente 83' wordt gehou den in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. Alle avonden begin nen om 20.30 uur. De zaal gaat open om 20.00 uur. In het Kijkhuis, aan de Vrouwen- kerkkoorstraat 17, zullen in de week van 14 tot en met 19 maart homofilms draaien. Aanvang 20.00 uur en 22.15 uur. Oude zettechnieken foto rechtshebben plaats moeten maken voor moderne beeldschermen (foto boven). Een modernisering die met ontslagen gepaard is gegaan. (foto's Leidse Fotokollekttef) LEIDEN - De grote veranderin gen in de drukkerij wereld zijn het onderwerp van een tentoon stelling die het Leids Fotokollek- tief, een aantal samenwerkende fotografen, in het Waaggebouw aan de Aalmarkt geeft. De naam van de tentoonstelling: IN DRUK; vier Leidse drukkerijen. Druk- en zettechnieken zijn de laatste jaren aan ingrijpende ver nieuwingen onderhevig en het ziet er niet naar uit dat het einde van dat proces al in zicht is. Zet- machnines maken plaats voor beeldschermen; een "vooruit gang" is het niet in alle opzich ten: de modernisering ging soms met gedwongen ontslagen ge paard. Het Leids Fotokollektief heeft in de jaren 1981 en 1982 honderden foto's geschoten in vier Leidse drukkerijen. Bij het drukkerijbe drijf E.J. Brill, als enig overge bleven groter bedrijf; bij Battel- jee Terpstra, dat "afgeslankt" is voortgezet en maar net van to tale opheffing kon worden ge red; bij Luctor et Emergo, een kleine coöperatie die vorig jaar het loodje legde en bij de Stag Drukkerij, een betrekkelijk jong bedrijf dat als coöperatie een voorbeeld is van kleinschalige werkgelegenheid Ruim honderd foto's zijn er in de Waag opgehangen, met de be doeling een beeld te geven van een drukkerijwereld-in-verande- ring. Te zien is hoe de technolo gie steeds meer terrein wint en hoe een traditionele drukkerij als Luctor Emergo zich niet kon handhaven. Het Leids Fotokoll- lektief beschouwt de expositie ook als een momentopname van de Leidse drukkerijwereld, die een lange traditie kent sinds in de zestiende eeuw beroemde drukkers als Willem Sylvius en Christoffel Planteyn zich hier vestigden. In de eerste helft van de jaren zestig telde Leiden nog zo'n tachig grafische bedrijven, waaronder Rotogravure, IJdo en het Nederlandsch Drukkerijbe drijf. Dat aantal is anno 1983 te ruggelopen tot twintig. De fototentoonstelling wordt zon dagmiddag om drie uur ge opend. Tot en met 19 maart is zij daarna in de Waag te bezichti gen, tussen tien en vyf uur. In de periode van 23 maart tot en met 2 april is de expositie vervolgens in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat te zien. ADVERTENTIE Voor mode mei een extra lintje Winkelhof 53. Leiderdorp. Tel 07V413463 Kamperfoliehof 33. Leidsenhage Belasting De Leidse Rechtswinkel helpt 25 en 26 maart mensen die proble men hebben met het invullen van hun belastingbiljet dat ui terlijk 1 april de deur uit moet zijn). Het gebouw van jonge renvereniging Augustinus, Ra penburg 24, is deze twee dagen beschikbaar. Wel moeten cliën ten een afspraak maken (ook voor hulp bij het invulen van T-biljetten of het maken van bezwaarschriften). Leidenaars moeten even langsgaan bij de Rechtswinkel, Ketelboetersteeg 10; geopend op maandag tot en met vrijdag van tien tot vier uur en op maandagavond tot en met donderdagavond van van half zeven tot half acht. Niet-Leidenaars kunnen maandag tot en met vrijdag tussen tien en drie opbellen: 071-130775. Handbal Op de zaterdagen 19 maart en 16 april organiseert de Leidse sportcommissie in samenwer king met de jeugdcommissie van handbalvereniging Olga Saturnus het jaarlijkse hand- baltoernooi voor lagere scho len. Tweeëntwintig scholen uit Leiden en omgeving hebben zich aangemeld. In totaal doen zo'n zevenhonderd kinderen aan het toernooi mee, onder verdeeld naar leeftijd. De eer ste groep speelt 19 maart van negen lot zes uur; de tweede groep 16 april van acht tot één uur. Het toernooi wordt beide dagen in de Vijf Meihal afge werkt. Chili-collec te De jaarlijkse bevrijdingscollecte van het Chili Front Leiden wordt gehouden in de week van 9 tot en met 14 mei. Het geld wordt besteed aan het on dergrondse verzet in de Chi leense stad Concepción tegen de militaire dictatuur. Het Chili Front zoekt nog collectan ten. Zij kunnen zich aanmel den bij het Chili Front Leiden, Herensteeg 5, 2311 SG Leiden, tel 149293 Cs avonds) of 899272 overdagvragen naar Ed v.d. Veen).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3