Wassenaars popcollectief staat op punt van geboorte Eerste hulpgarage aan Cronesteinkade geopend eidse agenda Om belangen jonge muzikanten te dienen Verrassend goed samenspel van vakmensen en amateurs "De Kloof' niet spannend genoeg Combinatie poëzie en popmuziek verdient navolging PAGINA 2 Stad en rand ZATERDAG 12 MAART 1983 WASSENAAR - De twee mo menteel werkloze Wassenaar- se jongeren Jack de Boer en JeUe Dettingmeijer hebben grootse plannen: zij zijn na melijk druk doende met de oprichting van een plaatse lijk popcollectief. Ze willen zo'n popcollectief in de vorm van een stichting: een belan genvereniging voor popmuzi kanten op niet-commerciële basis. De angst voor het verdwijnen van de enige oefenruimte voor popmusici in jongeren- sociëteit Nieuw Nijevelt aan de Van Zuilen van Nijevelt- straat is de aanleiding ge- Hylkia de Jong, Jelle Detting meijer, Jack de Boer en Eus Ot- te van het popkollektief in op richting. "Voor vele werkloze jongeren in Wassenaar is de ei gen muziek de voornaamste van hun bezigheden". (Foto Holvast) door Mare Schoorl De vele doelstellingen van de stichting-in-oprichting varië ren van het zoeken naar oe fenruimten en concertplaat sen tot het verschaffen van informatie over belasting technische en juridische za ken. Want: "de Wassenaarse poDffroeDen krijgen nauwp- lijks steun van de gemeente. Op welk gebied dan ook", al dus Jack de Boer. Het argument van de gemeente dat de Wassenaarse popgroe pen toch in Den Haag terecht kunnen gaat volgens hem niet op. "Bovendien is het Haagse popcollectief com mercieel en voert het weinig uit. Maar voor de vele werklo ze jongeren in Wassenaar is het zélf muziek maken een Afgewezen De toekomstige stichting wil de kosten dekken door het vragen van een contributie aan de popgroepen, een aan deel in de winst bij eventueel winstgevende projecten en uit subsidies. Maar de grote vraag bij dit laatste is natuur lek of de gemeente Wasse naar bereid is een dergelijk plan financieel te ondersteu- Zo hebben burgemeester en wethouders vorige week een aanvraag voor een subsidie van tweeduizend gulden voor het zogenoemde Project Mu ziekgroepen afgewezen. Zij zijn van mening dat het niet tot de taak van een gemeente behoort om voor zo'n project geld uit te trekken. Het project omhelsde onder meer het in eigen beheer uit geven van een verzamelelpee met acht Wassenaarse pop groepen. In totaal werken er 41 merendeels werkloze jon geren aan het project mee. De organisatoren van het project deden voor het benodigde geld een beroep op de Wasse naarse Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk, die de finan ciën van het Jeugdfonds be heert. De WRJJ gaf het colle ge echter geen advies over het verzoek omdat "de aan vraag te weinig was omschre ven". Een andere popactiviteit die op stapel staat in Wassenaar is een optreden van zeven pop groepen tijdens de Culturele Weken *83". De plannen zijn om toestemming aan het col lege van B en W te vragen om te mogen optreden in het park De Paauw. "Vorig jaar hield The American Baseball Foundation tenslotte ook een feest in het park", luidt het commentaar van de popmu zikanten. LEIDEN - Onder zeer grote be langstelling is gistermiddag de nieuwe eerste hulpgarage aan de Cronesteinkade officieel ge opend. Wethouder Schoute ver richte de officiële opening door een 'patiënt' in vliegende vaart naar de ambulance te rijden. De nieuwe garage biedt plaats aan drie ziekenwagens en herbergt op de eerste verdieping kamer tjes voor het personeel dat 24 uur per dag aanwezig is. De nieuwe uitruk van de eerste hulpdienst (EHD) is eigenlijk als sinds april vorig jaar in gebruik. De garage verhuisde toen van de Langebrug ('een nauwelijks leef bare situatie') naar de Crone- Dr. P. Siderius voorzitter bestuur AZL LEIDEN - Tot voorzitter van het bestuur van het Academisch Zie kenhuis Leiden is benoemd dr. P. Siderius (60). Siderius deed in 1948 zijn doctoraal examen far macie in Leiden. Hij proveerde in 1950. Tot 1955 verbleef hij in het buitenland. Hij was hoogle raar in Bagdad en onderzoeks medewerker in Pittsburgh. Daar na was hij apotheker in Wasse naar en tevens maatschappelijk medewerker aan de Rijksuniver siteit Leiden. In 1962 werd hij hoofdinspecteur voor de genees middelen in dienst van het mi nisterie van sociale zaken en volksgezondheid. In 1967 volgde zijn benoeming tot directeur-ge neraal van de volksgezondheid op dat ministerie. In 1967 werd hij secretaris-generaal van het nieuwe ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne. Hij bleef werkzaam in deze funcite tot de opheffing van het departe ment op november 1982. steinkade. Met de officiële ope ning werd echter gewacht tot ook de verbouw van het naburi ge GG en GD-gebouw was vol tooid. Daarin werden onder meer yyat voorzieningen aangebracht vanwege de grote ruimtenood. In totaal heeft de verbouw en nieuwbouw ongeveer anderhalf miljoen gulden gekost. Nu de uitruk aan de Cronesteinka de is gevestigd, heeft de GG en GD voor het eerst in zestig jaar een 'eigen' garage. Al sinds 1975 werden daarvoor plannen ge maakt, maar de verwezenlijking ging niet bepaald van een leien dakje. Verschillende plannen passeerden de revue tot uiteinde lijk voor de Cronesteinkade werd gekozen. De buurtbewo ners waren daar in eerste instan tie niet verrukt over. Nu is met hen afgesproken dat de sirenes in de wijk slechts bij de kruis punten van zich zullen laten ho- De EHD is slechts een van de acht ambulancebedrijven die zijn aangesloten bij de Centrale Post Ambulancevervoer. De EHD is daarvan de enige overheidsin stelling. De ambulances van de EHD, waarvan er overigens twee nieuw zijn, worden over het alge meen ingezet voor al datgene dat thuis of op straat aanleiding geeft tot acute hulpverlening. In de Dorpskerk te Leiderdorp werd gisteravond een concert gegeven dat eens te meer be wees dat muziek in de beste zin van het woord niet uit sluitend voorbehouden is aan professionals. Onder leiding van Henk Briër musiceerde er het kamerorkest Madriga- lesco, een ensemble waarin vakmensen en zeer gevorder de amateurs elkaar gevonden hebben. Verrassend goed samenspel was te beluisteren in de sym fonie no. 75 in D van Haydn, pittig en levendig gespeeld; slechts het Adagio bleef wat flets en spanningsloos. In het Vioolconcert in A K.V. 219 van Mozart, een werk dat overvloeit van melodische rijkdom, was Maurits Bos man de (professionele) solist. Zijn intensieve spel legde de nadruk op het melodieuze en het speelse aspect van dit Belgisch gezelschap "Tiedrie" heeft niets met kunst te maken Ooit, heel lang geleden in een ver land stond er een klein jongetje langs de weg toen de keizer passeerde. "Kijk", riep het jongetje, "de keizer heeft helemaal geen kleren aan". Mag ik vandaag dat kleine jongetje zijn en uitroepen: "Kijk, wat het Belgische thea tergezelschap Tiedrie doet heeft niets meer met kunst te ma ken". Nu mag "Koning Gilgamesh" duizend maal een "spektakel" met poppen en acteurs zijn, gebaseerd op de oudst bekende myti- sche sagen uit het Westeuropese cultuurgebied. In feite is de zonder pauze zes kwartier durende voorstelling niet meer dan een ononderbroken excuus om de (Belgische) regeringssubsidie te rechtvaardigen. De definitie van het begrip "kunst" is tegenwoordig zo ongrijp baar, dat geen enkele zichzelf respecterende toneelrecensent nog durft uitroepen: "Dit is nonsens". Nee, er zal wel een sym bolische of een niet zichtbare betekenis achter het warrig ge mompel en hulpeloos gestuntel verborgen zijn. En ja hoor, Tone Brulin, de drijvende kracht achter Tiedrie (dat zich blijkbaar ook als Tie3 laat schrijven) heeft weer eens een prachtig alibi gevonden. Hij zoekt het in "het enten van Gilgamesh op de ac tualiteit". En hij blijkt dan te bedoelen de (dreigende) plaatsing van kernraketten en de militaire dictatuur in Turkije. Zo lusten u en ik er nog wel een paar. Je draait wat blik, houtwol en papier mache tot een volstrekt onherkenbaar geheel en verbindt daar vervolgens een veelvoud van symbolieken aan. Karei Appel ver diende zo miljoenen en menig regisseur heeft deze absurdisti sche neiging tot norm verheven. Tussen al het modernistisch fröbelwerk (want in vrijwel alle disci plines van het fenomeen "kunst" komen dergelijke uitingen voor) valt Tone Brulin's "Epos van Gilgamesh" nauwelijks op. "Koning Gilgamesh" is, mijns inziens, een verdachte exponent van die inmiddels haast besmette theatervorm. De enige gerust stellende gedachte hierbij is, dat slechts 73 bezoekers gister avond de weg naar de schouwburg hadden gevonden. Is er dan toch nog hoop? BERT KOEKEBAKKER concert. Met zijn zeer ge nuanceerde toon trok hij gro te spanningsbogen die de aandacht van de eerste tot de laatste noot gevangen hiel den. De zorgvuldige begeleiding van Madrigalesco zorgde er voor dat de solist zijn inten ties ten volle kon verwezen lijken. Na de pauze verleende het Vocaal ensemble van de Streekmuziekschool Leiden, bestaande uit leerlingen van zangdocente Leny Stevens Ridderhof, zijn medewerking aan de uitvoering van de mis no. 4 in G van Bach. Het evenredige aantal vrouwen- en mannenstemmen van dit kleine ensemble zorgde voor een zeer evenwichtig klank beeld waardoor de polyfonie helder en doorzichtig bleef. Er zijn uitstekende stemmen bij zoals ook bleek uit de voortreffelijk gezongen solo partijen. Instrumentale soli werden verzorgd door Henny Ravenstein viool, Han Ka- paan hobo, Naomi Greenberg cello en Truus Tichelman cla- vecimbel. Voor zover er al kleine rimpeltjes in dit vreug devolle concert te bespeuren waren, vielen ze weg tegen de waarachtigheid en intensiteit waarmee Caecilia gister avond gediend werd. MIES ALBARDA. Wethouder Schoute verrichtte de officiële opening vliegende vaart naar de ambulance te rijden. eerste hulpgarage door een "patiënt" (Foto Jan Holvast) Grens wij ziging Leiden-W armond kan doorgaan DEN HAAG - Het kabinet is giste ren akkoord gegaan met een wetsvoorstel voor een wijziging van de gemeentegrenzen tussen Leiden en Warmond. Beide ge meenten krijgen een stukje van de andere gemeente erbij en staan een stuk grond af. Een deel van Warmond gaat naar Leiden ten behoeve van de uit breiding van de Leidse Meren- wijk. Een deel van Leiden, nu be stemd voor de dagrecreatie, gaat naar Warmond. Het gaat in totaal om 21,6 hectare en 262 bewoners die van gemeente veranderen. Bij de voorstelling "De Kloof' van mimegroep Waste of Ti me, gisteravond in het LAK, heeft men het volgende als toelichting in telegramstijl gegeven. "Man woont alleen in kelderflat - vroegere vriend komt op bezoek - (met vriendin) - vriend neemt geleidelijk bezit van. appartement - vrouw schuift richting man - man gaat daar op in - vriend het huis, man de vriendin - punt". Deze aanzet tot een verhalende structuur ligt duidelijk aan de getoonde beelden op het toneel ten grondslag- Uit gaande van de verstrekte in formatie zijn de meeste han delingen op het toneel rede lijk begrijpelijk. De uiteinde lijke voorstelling, die schom melt tussen het traditionele en experimentele toneel, blijkt echter niet bepaald boeiend, vooral omdat men in de dramaturgische opzet geen duidelijke keuzes heeft gemaakt. Het stuk wordt daardoor on danks de toelichting toch nog ongrijpbaar. Aan de ene kant verloopt het stuk voor een deel op een logisch samen hangende wijze; anderzijds zitten er in deze voorstelling absurdistische elementen, die niet spannend genoeg zijn om tot interpreterend na denken aan te zetten. Op zich is bijvoorbeeld het strooien van zand een aardige vondst om mede met behulp van een bepaalde verlichting een strandscène te situeren. Toch wordt er met dit strandgege- ven en dat zand relatief wei nig gedaan, zodat dit alles een nogal hol gebaar is ge worden. Helma Mandemaker speelt de rol van vriendin, Frits Jansen van de alleenwonende man en Ad Rijsdijk de vroegere vriend, Wouter Steenbergen loopt en beweegt zich daar doorheen (dansend in het zand) en geeft een soort com mentaar op de vertoonde beelden, hoewel dat com mentaar nauwelijks informa tieve waarde heeft en vooral ook overbodig lijkt. Maar ach, wat betekent "overbo dig" met betrekking tot to neel eigenlijk; in wezen geeft het alleen aan, dat je zelf be paalde beelden, handelingen of scènes als "zinloos" hebt ervaren. En dat is ook inder daad het geval geweest. WIJNAND ZEILSTRA. Hoewel organisator Rene Val- lentgoed gisteravond in een drukbezette Waag geconfron teerd werd met de afwezig heid van de in diverse voor publicaties wel aangekondig de Haagse dichter Bart Cha- bot, bleef er op poëtisch ge bied toch voldoende 'over eind' om de poëzie- en pop avond tot een succes te ma ken. De 21-jarige Leidse dichter J.P. Abrahams mochthet spits af bijten en hij las voor uit nog maar nauwelijks gepubli ceerd werk. Verder dan het Catena-bulletin en een Kooi ker-bulletin bracht deze am- bitieuze biochemie-student het nog niet. Maar hij heeft in z'n voordracht en tekstdecla matie toch iets dat intrigeert. Niet zozeer het Bowie-kapsel, maar meer de verbintenis met en geloof in eigen tek sten geeft de doorslag. Het laat zich natuurlijk niet aan zien, dat J.P. Abrahams sterk onder de invloed staat van Russische dichters als Ghar- mes en Wedensky. Zeer ge motiveerd brengt die gedre venheid Abraham tot 'Het le ven on de road', 'De padvin der zoek zich een weg door het leven', 'O, Nijmhpea' en 'Moralistisch gedicht'. Na een korte pauze verscheen de geheel in het zwart gesto ken, op 24 november 1944 in Rotterdam geboren, dichter Jules Deelder op het toneel. Pas maakte hij een filmrol letje af in 'Het Veld van Eer', dat op 23 maart a.s. via de VPRO de huiskamers zal be reiken. Deelder was tevreden over de begeleiding door re gisseur Bob Visser. Maar de ze neonkomiek, neonrealist en neonromanticus droeg o.a. gedichten voor uit 'Junkers 88', 'Sturm und Drang' en wisselde deze declamatie reeks af met nog niet gepubli ceerd werk. Deelder heeft een feUe declamatiestijl over zich en striemt de woorden soms de zaal in. Beiden gin gen gisteravond vooraf aan de uit de groep 'Touch Wood' voorgekomen 'Cartoons'. De combinatie van Abrahams/ Deelder en popmuziek lijkt een voorbeeld dat navolging verdient. BERT KOEKEBAKKER. Koffieconcert De Zoeterwoudse Sint Jans Fan fare organiseert zondagmiddag 12.15 uur weer een koffieconcert in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Ditmaal is het Leidsch Politie Muziekgezel schap op de koffie gevraagd. Dit gezelschap bestaat uit een brassband en een tamboer korps. ZATERDAG Leiden - Hoolandse Huys, Moriaan- steeg, dia-show over de medische zorg in Tanzania, 11-13 uur. Buurthuis De Kooi - bingo-avond m.m.v. Yankee Express Disco, georga niseerd door Majorettevereniging The Kooigirls, 19.30 uur. LVC - optreden de Britse groep Maxium Joy, 21 uur. Open Café LVC - video-opnamen van de Amsterdamse punkband Sowjet Sex, 14-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Kinder- en Jongerentelefoon: 120611, van 14-18 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. Leiderdorp - Muzenhof, bandopnamen The Roaring Seven Jazzband voor Ra dio Nederland Wereldomroep, 21 uur. ZONDAG Leiden - Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat 1, Drs. Ria Dalmeijer spreekt over de vrouw in het Hindoeis me, 13.30 uur. Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat 23, Ton Sijbrands speelt een damsimul- taan, 14 uur, aanmelden tel. 217222. Café De Uyl van Hoogland - Nieuw- straat, optreden Kees Ouwejan en zijn Makkers, 15.30 uur. De Branderij - Middelweg, concert van drie mensen van de Streekmuziek school, 12 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. LVC - volksdansinstuif, 19 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Leiderdorp - Muzenhof, koffieconcert, Hannie de Jong en Ben Hurrelbrinck, MAANDAG Leiden - Faculteit rechtsgeleerdheid, Hugo de Grootstraat 27, voordrachten forumdiscussie over Karl Marx, 11.15-17 Kakhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Manderley' van Jesus F. Garay, 20 en 22.15 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, Politiek Vrouwencafé organiseert een thema-cy clus over 'De vrouwenbeweging en de economische crisis', vanavond de eerste avond met als motto 'Wat kunnen we le ren van de geschiedenis', 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel. 122268; spreek uur vlgs afspraak. 'zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord eindsplein 4a, tel. 123752, spreekuur vlgs afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwyk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, teL 122522, spreekuur vlgs af spraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: E.H. Nieuwenhuis, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918, spreek uur: 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: W. Schellekens, Pa- ganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. Voor de praktijk vn Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwynenburg: R. v. Leeuwen', Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur van 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Ros molen. Leiderdorp S. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel. 891037, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur in gezondheidscentrum, Floryn 10, tel. 891000. Oegstgeest - D.L.P. van Overvest, Ter- weeweg 152, tel. 173994. Voorschoten - za, A. Meiman, J.W. Fri- solaan 13. teL 2493; zo, E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. Wassenaar - noord: J. Paulidus, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561; zuid: R. van Niekerk, v. Z. v. Nijeveltstraat 200, tel. 15760. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 11 maart tot 18 maart door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553; Apotheek Linnaeus, Kem- penaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelyn- vlinder 36, tel. 220513. H. Vestjens, Rijn Schiekade 23, tel. 144323. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Rönten- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno men door: B.E. Verlinden, Soeverein 43, Leider dorp, teL 413366. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. noorden van de Rijn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan. tel. 4641 OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH aBfe DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Post uitsluitend sturen naar Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon. 071-144941 Een sleuteltje opgeven: Geen Krant ontvangen: Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 tn.v. Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61,25 Per post 83,60 vooruitbetaling te voldoen. Maandabonnement 20,5 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Wnd.-hoofdredacteur. R. D. Paauw Commentaren: R. D. Paauw, W. F J Wirtz en A. A. van Brussel Plv. Alg. redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W. F. J. Wirtz (bin./buit./ec.) J. Ruygrok-Hoogeveen Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington. Caïn Rome. Madrid. Mexico en Wenen. tel. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2