"Te weinig treinen, dat is voor ons een trauma" Philips en Unilever scoren Economie Extra Overheid goede klant bij banken Geldmarkten Beursweek 0 NS klem tussen groei en bezuinigingen ZATERDAG 12 MAART 1983 Extra PAGINA 23 De boodschap van minister Smit-Kroes is in zoverre dui delijk: de Nederlandse Spoorwegen moeten 73 miljoen besparen op de jaarlijkse kosten van het raiivervoer. Minder duidelijk is de toevoeging dat de reiziger er zo weinig mogelijk van mag merken. Want, erkent de mi nister, het openbaar vervoer moet blijven. Voor hen, die een auto niet kunnen besturen of betalen, voor hen die ervoor kiezen. Maar intussen: op gezag van Smit-Kroes is de eerste on rendabele lijn - Santpoort-IJmuiden - al gevallen en gaat het treinkaartje fors in prijs omhoog. Geplaatst tegenover goedkopere olieprijzen en steeds zuiniger benzinemotoren levert dat vragen op. Gaat de trein het definitief afleggen tegen de auto? Jan de Recht en Reinier van de Loo hadden een gesprek met drs. L. F. Ploeger, president-directeur van een staatsbe drijf dat jaarlijks tien miljard zogenaamde reizigerski lometers verwerkt. De NS. Als een verrassing is het bericht niet ontvangen op het NS- hoofdkwartier in Utrecht. „Het was", verklaart Ploeger, "on vermijdelijk dat het openbaar vervoer ook eens aan de beurt zou komen. En 75 miljoen is veel. Wordt ook niet minder als je weet dat zo'n bedrag op een jaartotaal van 2000 miljoen re kenkundig maar een schijntje is. De minister zei erbij dat het niveau van onze voorzieningen voor de reiziger, als het maar even mogelijk was, niet mocht wórden aangetast, dus moet je gaan bestuderen: waar je het dan vandaan haalt". „Je kunt bij de NS niet links en rechts gaan plukken uit een overdaad aan luxe. Bezuinigen op de veiligheid kan evenmin. Zoiets gaat dus pijn doen, want 70 procent van onze kosten zijn personeelskosten. Over ge dwongen ontslagen hebben we het niet gehad, maar het gaat ongetwijfeld arbeidsplaatsen kosten". - Kun je personeel afstoten bij een toenemend vervoersaan bod? „Grappig dat u onze groeivoor- spellingen kent. Maar die wa ren gebaseerd op ongewijzigd beleid. De groei stagneert nu. We hadden voor 1982 gemikt op 9,5 miljard reizigersldlome- ters, het werden er 100 miljoen minder. En over 1983 verwacht de minister geen groei meer. Alleen al door de extra tarief verhoging van 1 april". - Waartegen nu negen gemeenten gezamenlijk te hoop lopen. „Mevrouw Smit-Kroes onderte kende destijds een motie - en dat weet ze nog heel best, hoe wel ze gelijk heeft als ze zegt dat de tijden veranderen - waarin werd gesteld dat de prijsverhoging van het spoor kaartje gelijk moest zijn aan de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Nu echter hanteert het kabinet een tarie- venplan voor Vier jaar waarin bovenop de 5 procent voor de gemiddelde kostenstijging nog eens 3 procent wordt gestapeld om de NS tot betere resultaten te laten komen". - Terwijl voor veel mensen zelfs de prijscompensatie al weg valt. „Dat is juist. En daarom ver wachten wij dat die prijsverho ging in elk geval de groei zal wegnemen. En dus ook de be hoefte aan nieuw personeel". „Wij hebben de minister ge vraagd dat tarievenplan niet in beton te gieten. Neem des noods, zeg ik, de beslissing om het te doen, maar stel de uit voering uit tot na april". - Is 75 miljoen een aanvaardbare bezuiniging? "Dat weet ik nog helemaal niet. Het enige dat we accepteren is het verzoek om het eens te be kijken. Meer nog niet. In april zullen we rapporteren. We zul len een cocktail maken van alle bezuinigingsmogelijkheden die we zien. Wij vinden en kun nen dat bewijzen, dat we onze kosten altijd goed in de hand te zijn". hebben gehouden. We hebben een reputatie in Europa van een efficiënt bedrijf. Maar het is onzin te beweren dat er hele maal niets af kan. Als je maar een grens trekt. Ik ga geen voorwaarden accepteren die niet kunnen. Dan krijg je ver waarlozing, uitwoning, impro visatie, knoeiwerk. Dan verloe dert de zaak". U hoeft nog geen reizigers op het dak te vervoeren of ze met be roepsstouwers de trein in te drukken. „Toch zit daar een trauma bij ons. Toen er steeds meer trein reizigers bijkwamen zaten we vrij snel tegen onze capaciteits- grens aan. Ons noodlot is datje die niet snel kunt vergroten. Je koopt niet van vandaag op morgen een paar treinstellen en je trekt niet zomaar even een nieuw lijntje. Wij hebben een zeer intensief gebruik van onze middelen. Er rijden hier meer treinen per meter spoor dan in het buitenland en kijk eens naar een zeer druk station als Utrecht Naarmate je daar meer service uit moet persen wordt de kwetsbaarheid gro ter. En dan ga je denken aan spoorverdubbeling, zoals van Utrecht CS naar Blauwkapel en aan ongelijkvloerse kruisin gen. Dan heb je die ideeën net panklaar en dan dreigen er weer bezuinigingen. Je moet niet bezuinigen op uitbreiding van de capaciteit". door Jan de Recht en Reinier van de Loo De Europese Gemeenschap stelt voor wat u 20 jaar geleden al zei: laat iedere Staat de hele in frastructuur van het openbaar vervoer overnemen, en voor de kosten daarvan opdraaien. Dan kan NS volstaan met de exploitatie. ,Als automobilist betaalt u voor het gebruik van de weg. Net zo zou de Staat de NS dan een vergoeding kunnen vragen voor het gebruik van het lij- nennet als dat staatseigendom zou zijn". Maakt dat wat uit? Uw tekorten worden nu toch ook uit de schatkist bijgepast? Bijna 10 miljard in de laatste 10 jaar. „Per saldo maakt het geen moer uit. Het moet toch betaald wor den. Want als je een vervoers plicht kent, dan is die niet te handhaven als je geen vergoe ding ervoor krijgt. Maar ik ben er vóór dat de staat de kosten van de infrastructuur over neemt. En dat is dan geen schijnmanoeuvre of een boek houderstruc, maar een manier om de gebruikers van deze specifieke vorm van infra structuur op overeenkomstige manier te belasten als bij de andere vormen van voorzienin gen gebruikelijk is. En uitein delijk geeft dat dan een veel zuiverder en juister beeld van onze bedrijfseconomische prestaties. Maar een verschil in staatsbudget? Nee". Dus ook geen verschil voor de reiziger? ,Dat hangt af van de tarievenpo litiek. Als u nu in de trein stapt betaalt u maar de helft van de werkelijke kosten. Als 50 pro cent van onze kosten bestaan uit het in stand houden van de infrastructuur en de andere 50 uit werkelijke exploitatiekos ten, zou je daar nog een belas ting bovenop kunnen leggen voor het mogen gebruiken van de ijzeren weg. Daarmee zou je het kaartje kunnen ophogen". De spoorwegen klagen nogal eens over ongelijke behande ling. De staat bouwt voor auto mobilisten viaducten en tun nels en de gebruiker betaalt daar geen hogere wegenbelas ting voor. Gaat nu niet meer op, want er worden nog maar zelden nieuwe wegen aange legd en de wegenbelasting is fors. U betaalt een ongelijk vloerse kruisi-ng zoals bij Utrecht CS (de Rotterdamse lijn over de Amsterdamse heen) zelf. „Concurrentievervalsing zit 'm nu bijvoorbeeld meer in het Nederlandse beleid rond de waterwegen. De binnenvaart betaalt geen cent zelf voor een nieuw kanaal of een aquaduct. En als de staat ons lijnennet overneemt hoeft NS straks bij voorbeeld ook niet meer bij te passen op slecht gebruikte goederenlijnen". Om het bij het personenvervoer te houden: uitbreiding is op komst met onder meer het doortrekken van de Schiphol- lijn naar Amsterdam Centraal en het - samen met NS-doch- ter Westnederland in ge bruik nemen van een sneltram in Utrecht tegen strippenkaart- tarief. - Wordt die lijn rendabel? Hoe denkt u de automobilist in die tram te krijgen? "Ik twijfel er niet aan dat die tram zijn functie gaat vervul len. De automobilist zal uit welbegrepen eigenbelang wel overstappen. De kosten, de snelheid, geen parkeerellende, comfort". De vier grote Nederlandse banken hebben de afgelopen weken alle maal hun jaarcijfers over 1982 gepubliceerd. ABN, Amro, Rabo bank en NMB hebben tezamen netto 874 miljoen verdiend. Het jaar daarvoor was hun gezamenlijke nettowinst nog 1380 miljoen. Het resultaat over 1982 was dus ruim 37 lager. De oorzaak van die dalende winst is duidelijk. De banken moesten enorm veel geld in hun "stroppenpotten" stoppen. In 1981 hadden ze daarvoor 1753 miljoen gebruikt en in 1982 is 2570 miljoen opzij gezet om mogelijke verliezen die worden geleden wanneer er cliënten failliet gaan, op te vangen. Wanneer de stroppenpot even buiten beschouwing wordt gelaten, is het met de banken nog nooit zo goed gegaan. De brutowinst van de grote vier bedroeg 4174 miljoen en is nog nooit eerder zo hoog geweest. In 1981 was de gezamenlijke brutowinst 3717 miljoen. De brutowinst van de banken is het verschil tussen hun inkomsten en hun uitgaven. De inkomsten bestaan voor het grootste deel uit de rente die banken zelf ontvangen verminderd met de rente die ze uitbetalen. De uitgaven bestaan voornamelijk uit loonkosten. Het kwam vorig jaar dus goed uit dat de banken hun brutowinst fors konden opvoeren. Want dat betekende dat ze meer geld binnen kregen om de stroppenpotten aan te vullen. De vraag is alleen hoe de banken er in deze moeilijke tijden toch in slaagden hun bruttowinst op te voeren. Net als bij ieder ander be drijf kan de brutowinst maar op drie manieren omhoog. De prijzen kunnen worden verhoogd, de eigen kosten kunnen worden terug gedrongen, of er moeten meer produkten worden verkocht. Van hogere verkopen was er bij de banken het afgelopen jaar geen sprake. Integendeel de vraag naar nieuwe kredieten en hypothe ken, bleef op een laag pitje staan. Het aantal nieuw verstrekte kre dieten lag ca 40 lager dan in het eind van de jaren zeventig, toen er nog echt hard gewerkt moest worden bij de banken. Verlaging van de eigen kosten is de banken gedeeltelijk gelukt. Dat wil zeggen, de kosten stegen nog wel met een procent of zeven, maar dat was beduidend minder dan in voorgaande jaren. Dat door Paul Frentrop kwam omdat er vrijwel geen nieuw personeel meer werd aangeno men en de lonen van de mensen die al in dienst waren maar heel weinig stegen. Dus de banken slaagden erin bij iets hogere kosten en veel lagere verkopen toch bruto ruim 12 meer te verdienen dan het jaar tevo ren. Dat kan alleen wanneer de inkomsten van de banken, hun rentemarges fors zijn gestegen. En dat is dan ook gebeurd, met name in de tweede helft van vorig jaar. De rente die de banken aan spaarders betaalden daalde sneller dan de rente die ze kregen van bedrijven of anderen die krediet hadden opgenomen en het is vooral de overheid geweest die de banken aan hun hogere inkomen heeft geholpen. Want de vraag naar nieuw krediet door het bedrijfsleven en particulieren is sterk teruggelo pen. Bedrijven doen geen nieuwe investeringen en particulieren kopen minder huizen. Daardoor zou de vraag naar geld, het enige produkt van de banken, dus eigenlijk moeten afnemen. Maar dit is niet gebeurd omdat de vraag van de overheid in de plaats kwam van de verminderde vraag van anderen. De staat moest in 1982 ruim 30 miljard lenen om het gat in de begro ting te stoppen en een groot deel van dat geld kwam van de banken. Dat kwam ook omdat de Staat het merendeel van dat geld leende tegen een korte looptijd van rond de zeven jaar. Dat is een termijn die voor de banken aantrekkelijk is, omdat hun eigen middelen ook in verhouding kortlopend zijn. Voor leningen van tien jaar en lan ger zijn eigenlijk alleen pensioenfondsen en verzekeringsmaat schappijen geïnteresseerd, maar die hadden in 1982 bij de overheid weinig keus. De vraag naar geld van de overheid kwam dus in de plaats van de vraag naar geld van het bedrijfsleven. De overheid bleek ook bereid te zijn de banken ruim ite betalen, zoals uit hun hoge brutowinst blijkt. Een voorbeeld was de laatste staatslening van vorig jaar, waarop een rente werd betaald van 7,5 Op de geldmarkt lagen de tarieven toen rond de 5 dus tegen die prijs konden de banken toen zelf aan geld komen. Het verschil van 2,5 is dan bijna pure winst en dat is niet gering wanneer wordt bedacht dat de winst dan de helft is van de inkoopprijs en de overheid bovendien een goede debiteur is. Er is geen enkel risico dat de lening niet wordt terugbe taald. Het is dus geen wonder dat direkteur Lardinois van de Rabobank laatst op een persconferentie zei dat het voor de economie van het land hard nodig is dat het financieringstekort van de overheid wordt teruggebracht, maar dat hij er als bankier "helemaal niet zo ongelukkig mee was dat de overheid is ingesprongen, toen de parti culiere vraag wegviel". Het lijkt er dus een beetje op dat de banken in 1982 een soort van verkapte subsidie van de overheid hebben gekregen om hun mar ges te verbeteren en zo de stroppen die bij de kredietverlening worden geleden op te vangen. Ir. O.J. Lardinois, directeur RABO. (Foto: Ger Dijkstra). HHET ia?;ïü"T3W! fcfiHffiÊ Wi 8$ Jf wIpKj door C. Wagenaar AMSTERDAM - Het was ditmaal een week van heftige koers schommelingen zowel in Wall Street als op het Damrak. Geen vreemd verschijnsel overigens in een beurssituatie die geken merkt wordt door recordni veaus. Er behoeft dan maar weinig te gebeuren, of een bre de massa van winstnemers komt in beweging. Maar de ontwikkeling van de afgelopen dagen bewees ook weer, dat het vertrouwen in de toekomst nog altijd groot is. De week zette goed in, vooral Amsterdam was zeèr vast, in navolging van de effectenbeur zen in West-Duitsland, die het aanblijven van de huidige re geringscoalitie vierden. Alle belangrijke beursgroepen ste gen twee a drie punten. Maar toen Wall Street maandag niet verder kwam dan een goed prijshoudende stemming, zak te de moed op onze Beurs weg en woensdag trad een scherpe reactie op, nadat ook Wall Street een veer van ruim 20 punten liet. Later in de week trad weer een herstel aan de dag en donder dag was het leed weer geleden. Maar toen donderdag Wall Street andermaal afgleed, ein digde ook Amsterdam licht in De koersontwikkeling op de Newyorkse effectenbeurs werd opnieuw sterk beïnvloed door Paul Volcker, de presi dent van de gezamenlijke Amerikaanse Centrale Ban ken. Ditmaal liet hij voor een Congres-commissie weten toch weer bevreesd te zijn voor een versnelling van de prijsstij gingen. De Amerikaanse obli- gatiemarkten begonnen na de ze uitlating prompt te dalen en in Wall Street gingen verwach tingen de ronde doen voor mo gelijke rentestijgingen. Hier- doorheen speelde bovendien het voortdurende uitstel van een beslissing over de olieprij zen binnen het OPEC-beraad. Toch traden deze week de finan ciële problemen in West-Euro pa het meest naar voren. Voor al door de in West-Duitsland en Frankrijk gehouden verkie zingen kwamen de onderlinge valuta en daardoor rentever houdingen weer centraal te staan. De verwachting is, dat monetaire aanpassingen bin nen het EMS zullen leiden tot verdere afstand tussen ener zijds de beide franken, dus van Frankrijk en België, en ander zijds de mark en de gulden. De vraag is slechts hoe: door deva luatie (franken) of door op waardering (gulden en mark). Teneinde te proberen de frank op peil te houden en dus de mark en eventueel de gulden te laten revalueren, bracht de ze week de Nationale Bank van België het disconto met 2,5 procent omhoog tot 14 pro cent. Dit disconto is nu 10 pro cent hoger dan de 4 procent in ons land, wat voor twee landen binnen het economische een- heidsverband van de Benelux eigenlijk absurd is. Het is dan ook begrijpelijk dat onze rentestand niet ongevoe lig kan blijven voor dit enorme verschil. Er is de laatste tijd vrijwel geen koersstijging meer opgetreden op onze obli- gatiemarkt en ook deze week liep het koerspeil eerder licht terug. Dit werd mede in de hand gewerkt doordat einde lijk de al enige tijd verwachte nieuwe staatslening werd be kendgemaakt. Volgende week dinsdag kan op tenderbasis te gen opnieuw 7,5 procent aan couponrente worden inge schreven. Hetzelfde percenta ge dus als de laatstgeplaatste staatslening, waarop het minis terie toen vijf miljard gulden binnenkreeg. Uit dit alles is in elk geval duide lijk geworden, dat evenals in de Verenigde Staten een lager wordend disconto niet altijd automatisch ook tot lagere ren testanden op de kapitaalmarkt behoeft te leiden. In de hoogte van de hypotheekrente is dan ook al een paar maanden vrij wel geen wijziging meer opge treden, ondanks de discon toverlaging van vorige week. Per saldo bleef de stemming op de aandelenmarkt van Amster dam positief. Ook al zou er een zekere revaluatie van de gul den in de lucht kunnen han gen. Vooral de internationals trokken weer kooplust van buiten de grenzen. Unilever maakte de grootste sprong van rond tien gulden en kwam sinds vele maanden weer bo ven de 200 gulden uit, ondanks de 15 procent lagere winst over 1982. De winststijging van 20 procent voor Philips werd be loond met een koersstijging van bijna vijf gulden. De index van de vijf internationals kwam hierdoor op een nieuw hoogtepunt van 1983 en kon drie a vier punten stijgen. Maandag bereikten, met uitzon dering van de verzekering, echter ook de andere deelgroe pen nieuwe topstanden van 1983. Toch was het ondanks het forse herstel van donder dag niet overal botertje tot de boom. Er trad een onverwacht krachtige koersdaling op voor een aantal uitgeversfondsen, die later in de week voor de VNU extra proporties aannam wegens de winstdaling van 40 procent in 1982. Het aandeel zakte deze week van 92 gulden tot rond 70 gulden. Ook Elsevier-NDU moest aan vankelijk tien gulden terug, maar kon nadien iets inlopen. Daarentegen sprong KBB-Bij- enkorf op van 14 gulden tot rond 20 gulden door een ak koord over de voortgang van de Bijenkorf-organisatie. On geveer vijf gulden meer werd er betaald voor NMB, ABN, Gist-Brocades, Audet en Fok ker. Verenigde Glas herstelde zich van 200 gulden tot 225 gul den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23