Beunhaas kost kapper 120 miljoen "Ze zeggen allemaal: ik doe m'n tante..." Eetverslaving: volvretend problemen omzeilen "Wilde scholen" bederven de markt ZATERDAG 12 MAART 1983 Extra PAGINA 21 Neem een willekeurig dorp. Sassenheim bijvoorbeeld: 14.000 inwoners en zeven kapperszaken. Voor alle maal een behoorlijke bo terham zou je zeggen. Tot de beunhazerij ook hier de kop op stak. Zwartwer kers kopen met lage prij zen de klanten voor de neus van de kappersbe- drijven weg. Armoe dreigt alom in het we reldje van de kapper. Niet al leen in Sassenheim. Duizen den huisvrouwen, verspreid over het hele land, hebben een bloeiend zaakje op een zolderkamertje. Of knippen aan huis. Met z'n allen verdie nen ze jaarlijks zo'n 120 mil joen gulden. Zwart. Zeker, de gevestigde kappers proberen hun standje met hand en tand te verdedigen. Resulta ten? Nauwelijks! Op steun van de overheid hoeven ze niet te rekenen. Die holt ach ter de grote belastingfraudes aan en heeft geen personeel om ook nog eens de thuis- kapper te 'scheren'. Een vrijbrief aan de beunhaas? "Ja", zegt voorzitter P. Kalle van de kappersbond. "En dat juist in een tijd waarin de nood hoog gestegen is. We hebben het gevoel bezig te zijn met een gevecht tegen windmolens. Complete kap salons worden er in huizen ingericht. Gemeenten kun nen er niets tegen doen." 'Wilde scholen' Beschuldigend wijst Kalle in de richting van de 'wilde kap- persscholen'. Zij zijn de oor zaak van de malaise, beweert hij. Die scholen bedreigen de werkgelegenheid. "Ze leiden elk jaar vijftienhonderd kap pers en kapsters op. Maar werk is er niet. Gevolg? Ze gaan thuis aan de slag. Voor een paar tientjes knippen ze je. Daar kan een kapperszaak met personeel niet tegenop." De vaderlandse kapperszaken kunnen jaarlijks 3350 werk nemers plaatsen. De vakop leiding dekt die behoefte zélf. Echter, de 'wilde scholen' gooien roet in het eten en overspoelen de markt met nog eens 1500 kappers en kapsters. Kalle: "Zij hebben een wel zeer vage kans om werkelijk in deze bedrijfstak aan de slag te komen." 'Wilde scholen', hoe ontstaan die precies? "Simpel", vertelt Kalle. "Als de loop uit een kapperszaak is, stopt de eige naar gewoon en begint een 'schooltje'. Inderdaad, dat kan. Papieren heb je niet no dig. Voor ons is het ook niet moeilijk om duizenden leer lingen op te leiden. Wat heb je daar aan? Opleiden voor een uitkering? Dat doen we niet. Maar als een kapper in de gaten heeft dat er in zijn buurt behoorlijk wat kandi daten voor onze school zijn afgewezen, dan kan hij daar op inspringen en een oplei ding starten." Tilburg Voorbeelden zijn er voldoende. In Tilburg opende nauwe lijks een maand geleden de 'wilde' Kos (Kappersoplei dingsschool) haar deuren. Op één advertentie liep het storm. "En dat", bromt Kalle, "terwijl een paar jaar terug op verzoek van het bedrijfsle ven de toen bestaande kap- persschool is gesloten; omdat er sprake wa? van een over aanbod. Bovendien staan er bij het arbeidsbureau in Til burg bijna honderd kapsters ingeschreven die een baan zoeken." Waarom dan tóch een kappers- school beginnen? "Ik weet ei genlijk niet waarom ze die vorige school hebben geslo ten", vertelt mevrouw Jonk man van de Kos. "Echt niet. Een bedreiging voor de werk De gevestigde kapper heeft het zwaar te verduren. Als de 'wilde kappersscholen' maar kappers en kapsters blijven opleiden, is er voor hem straks geen droge boterham meer te verdienen. Via die 'wilde kappersscholen' komen er jaarlijks vijftienhonderd kappers extra, dus buiten de gewone opleiding om, op de markt. Maar voor hen is geen werk. Gevolg: ze gaan thuis knippen. Ver onder de prijs. De kapperszaken zien hun klantenbestand zienderogen slinken. De werkgelegenheid komt in gevaar. De kappersbond heeft de strijdbijl opgegraven. Zijn leuze: weg met de 'wilde scholen'. Hoe krijgen ze dat voor elkaar? De kappers zelf denken even hard mee hoe de thuiswerkers een halt kan worden toegeroepen. Tóch is er, slechts een paar weken geleden, opnieuw een 'wilde kappersschool' gestart. Dit keer in Tilburg. door Jan Westerlaken gelegenheid? Ja, dat beseffen we. Maar onze leerlingen hebben nu ook geen werk. Misschien kunnen ze over twee jaar gemakkelijk aan de slag komen. Nu kun je toch niet zeggen dan zal de situa tie wel zus of zo zijn? Stel je voor datje de opleiding stopt en over een paar jaar trekt het werk aan? Inderdaad, dan heb je geen mensen voorhan den." De Kos wordt wel verweten dat zij meisjes opleidt tot beun haas? "Nou", zegt mevrouw Jonkman, "zo zie ik het in elk geval niet. Wij leiden geen zwartwerkers op. Dat de kap persbond heeft gezegd mijn leerlingen op een zwarte lijst te zullen plaatsen zodat ze niet aan de bak kunnen ko men, vind ik bedenkelijk. Die bond neemt het nu op voor de scholen, maar zij moet zich bezighouden met de be langen van de kappers. Beide zaken moeten worden losge koppeld. Tja, de bond voert strijd tegen de 'wilde scho len', maar met goede papie ren mag je zo'n opleiding be ginnen. Die vrijheid hebben we nu eenmaal in Neder land." Miljoen De school in Tilburg heeft hon derd leerlingen. Als zij straks voor zichzelf zouden begin nen onttrekken ze jaarlijks meer dan een miljoen gulden aan de gevestigde kapper, zo heeft Kalle uitgerekend. "Blijf je op deze manier rom melen, dan heeft ieder gezin over een paar jaar zijn eigen kapper. Wel een slechte", voegt hij er snel aan toe. "Dat is ons geluk. Wij hebben een modevak. Mensen met een slechte opleiding kunnen maar een paar jaar mee, om dat ze de modetrend niet kunnen volgen. Op die ma nier manoeuvreren ze zich zelf op den duur op een zij spoor. Voorlopig hebben we toch wel met dit vervelende probleem te kampen." De bond en de kappersscholen willen niets liever dan deze ontwikkeling indammen. De vraag is echter hóe doe je 's Avonds wat bijverdienen met "thuiswerk" dat? "Dan moet je medewer king van de overheid heb ben", denkt direkteur L. Uf- fels van de vakopleiding. "Als zij onze school, om maar eens een voorbeeld te noe men, zou erkennen, subsidië ren, kwaliteitseisen stelt en voorschriften maakt. Zo kun je ongewenste ontwikkelin gen tegengaan." Uit die voorschriften zou onder meer moeten blijken aan wel ke eisen een ruimte moet vol doen waarin les wordt gege ven. "Daar mankeert, in die 'wilde' gevallen, nogal eens wat aan. Garages zijn als schooltje ingericht, een keu kentje moet ook dienst doen als schaftlokaal en vaak dient een uit zijn scharnieren ge lichte deur als tafel. Nou, wij vinden dat zoiets niet kan", stelt Uffels. Zuiden Het probleem 'wilde kapper- school' concentreerde zich tot voor een paar jaar op de (Foto Wiro Dijkmar zuidelijke provincies: Bra bant en Limburg. Daarna breidde het zich zienderogen uit. In Rotterdam en Dor drecht tieren ze welig. Leiden kent z'n thuiskapster tjes, maar een opleiding (nog) niet. Hoewel er eei drijf is dat spullen aan zwart werkers levert. Ontdekt de kappersbond dat een 'wilde school' zit aan te komen, dan doet hij direct een dringend verzoek aan de betreffende gemeente die ontwikkeling in de kiem te "Nee", zegt Kalle ge laten, "dat lukt niet altijd, omdat je er in veel gevallen geen lucht van krijgt. Vaak wordt zo'n school in het ge niep opgezet. Ineens is zij er en dan is het voor ons moeilijk haar weg te krijgen." De bedreiging uit de 'wilde' hoek is schrijnend. De kap perswereld heeft hierdoor al ruim tweeduizend banen moeten inleveren. Waar het einde ligt? Kalle weet het niet. 'Er is geen flat in Nederland meer te vinden waar geen kapster zit Een redelijk ge zonde tak van het Nederland se bedrijfsleven (8500 zaken en 14.000 werknemers en aanverwante leveranciers met 16.000 banen) wordt se rieus in z'n bestaan bedreigd. Philips moet eens proberen om de werkgelegenheid van zoveel mensen op de tocht te zetten", roept Kalle haast uit. "Omdat het hier om dat klei ne kappertje gaat, hoor je niks. Ik kan je verzekeren dat in al die steden waar 'wilde scholen' zijn, de kapper al is of binnenkort wordt uitge moord." Lankmoedig Voor de tweede keer gaat de beschuldigende vinger in de richting van de overheid. "Zij en niemand anders is schul dig aan deze wildgroei", be weert Uffels. De overheid heeft in zijn ogen de proble men veel te lankmoedig be naderd. "We beseffen best dat ook de kapperswereld moet inleveren. Net als ieder een. Maar als het op deze ma nier moet is het toch wel een treurige zaak." Nog niet zo lang geleden stelde de vakbond een zwartboek samen. Men had niet minder dan achthonderd thuiskap- sters achterhaald. Stuk voor stuk gecontroleerd. Het hele pakket is ingeleverd, maar er is bar weinig mee gedaan, voorzover Kalle weet. "De opsporingsdienst kan zon der bewijsmateriaal weinig doen. Wij hebben daarom voorgesteld om een werk groep in het leven te roepen Het zit de kappers in Sassenheim hoog. De thuisknippers, of beunhazen, zijn een groot probleem. "De bedrijven lij den er onder", zegt dameskapper Heemskerk. "Ik geloof dat er in ons dorp een stuk of zeventien zwartwer kers zijn. Een collega heeft dat nauw keurig nagegaan." Die collega, die niet bij naam wil worden genoemd: "Ik ben naar de politie ge weest en naar de gemeente. Ze kunnen er niets aan doen. Vreemd vind ik het wel. Je kunt in een huis, dat woonbe stemming heeft, toch niet zo maar een bedrijfje beginnen? Ja, ik heb een brief aan de staatssecretaris van economi sche zaken geschreven. Misschien wil hij er wat aan doen. Weet je, ze zeggen allemaal: "Ik doe m'n tante of oma". Maar als ze ergens aan huis komen, pik ken ze het hele gezin in één keer mee." Arie Snel in Alphen kent de moeilijkhe den. "We bestrijden die beunhazen met kwaliteit. Daar kunnen ze niet tegenop. Verder kun je er, in mijn ogen althans, helemaal niets tegen doen. Ik ken kap pers die niet eens meer hun tarieven verhogen uit angst klanten te verlie- werkers te wijten is, hij betwijfelt het. Hoewel zijn bedrijf in Hazerswoude wél hinder ondervindt van, voornamelijk, vrouwen die thuis kappen. "Ach en ik weet dat er bij mij personeel rondloopt dat ook in de avonduren knipt negen en zes uur n kan ik er niets var dat ik ze wél goed Snels broer had mijn zaak tussen nar behoren werken, zeggen. Reken erop n de gaten houd." trieste ervaring. Hij plaatste enkele weken geleden een ad vertentie voor een kapster. Reacties? "Niet één", zegt Arie. "Dan kun je je toch afvragen, hè?" De Noordwijkse kapsalon Therèse vertelt nauwelijks iets te merken van de beun hazerij, hoewel zij zich er terdege van bewust is dat dit op grote schaal ge beurt. "Gelukkig blijven mijn klanten nog komen", zegt de eigenaresse van de kapsalon. De Leidse kapper Koetsier weet uit erva ring dat er heel wat kapsters zijn die in hun autootje stappen en hun klanten thuis bezoeken. "Loopt je omzet terug, dan kun je niet met honderd procent ze kerheid zeggen, dat het aan de zwart werkers ligt. De slechte enonomie speelt mede een rol: de mensen gaan nu niet één keer in de drie, maar één keer in de vier weken naar de kapper." die moet nagaan of de moge lijkheden van de economi sche controledienst en de fis cale opsporingsdienst (FIOD) kunnen worden uitgebreid. Frankrijk, dat weten we, werkt er hard aan om dezelf de moeilijkheden te onder drukken. Amerika pakt het prima aan", weet Kalle. "Par- tikulier initiatief wordt ge steund, maar de eisen komen van de overheid. Twee keer per jaar wordt gecontroleerd of die voorschriften naar be horen worden nageleefd. Zo zou het bij ons ook kunnen. Uitwassen zoals bij ons ko men ook niet voor in Duits land en België. Want daar wordt alles via het leerlingen stelsel goed in de hand ge houden." Waarborgen Als de overheid nu eens de kap persschool overneemt, zou er dan wat veranderen? Uffels: "Als de 'know how' van 22 jaar wordt gewaarborgd. Als het gaat om aanstellen van leerkrachten en het doen van examens, dan willen wij mee praten. Het moet niet zo zijn dat de direkteur van een school voor beroepsonder wijs in z'n eenfje de dienst gaat uitmaken. Dan ben je verkeerd bezig." Maar de plannen van de rege ring beantwoorden niet aan die van de vakopleiding. Dit leidde vorige week tot een 'zeer verontwaardigde' reac tie van Uffels. 'Zijn' stichting verzorgt, zoals gezegd, al sinds jaar en dag de opleiding voor kappers. Tien jaar lang doet Uffels al pogingen om subsidie te krijgen voor de veertien dagscholen om het hoge schoolgeld voor de leer lingen, ongeveer 2500 gulden per jaar, naar een redelijk ni veau te krijgen. De overheid heeft vijfjaar gele den een eerste aanzet gege ven tot de opleiding 'uiterlij ke verzorging' op het zoge naamde kort-middelbaar on derwijs (kmbo) en gaat in 1986 zes soortgelijke scholen starten in het middelbaar dienstverlenend- en gezond- heidsonderwijs (mdgo). Kos ten: 150 miljoen gulden. Uffels zegt dat het kappers be drijf aan deze twee nieuwe opleidingen geen enkele be hoefte heeft. "Daardoor wor den er veel te veel mensen opgeleid tot kapper. Het maatschappelijk effect zal voor de leerlingen dan van nul en generlei waarde zijn. Bovendien zullen de nieuwe opleidingen niet aansluiten bij de behoeften van het be drijfsleven, dat nauwelijks de kans krijgt daarop enige in vloed uit te oefenen. Sparen "Om de kool en de geit te spa ren",, aldus Uffels, "heeft het ministerie van onderwijs be sloten, dat men eerst het kmbo moet volgen voor men op het mbgo kan worden toe gelaten." De opleiding gaat dan in totaal vier jaar duren. "Veel te lang", meent Uffels. "De praktijk wijst uit dat de meis jes, die 95 procent van onze leerlingen uitmaken, gemid deld vijf jaar in het vak blij- Uffels denkt dat de regering be zig is het wiel uit te vinden, omdat er al een prima oplei ding voor kappers bestaat. "Dat kost dan bovendien 150 miljoen gulden per jaar in een tijd dat overal moet wor den bezuinigd, terwijl de sub sidie aan de bestaande kap persschool ongeveer 25 mil joen gulden zou gaan kos ten." Met die subsidie zou het cursusgeld tot 250 gulden per jaar kunnen worden terugge bracht. "Uit de besprekingen is gebleken dat het ministerie van economische zaken ach ter ons standpunt staat, maar het ministerie van onderwas ligt dwars." Dwangmatig eten, vreten ei genlijk, omdat je je ongeluk kig, alleen, verdrietig of rot voelt. Toch zijn er in ons land talrijke vrouwen die te ma ken hebben met deze vreet- drang of, zoals de officiële naam luidt: boelimie. Psy chologiestudente Yvonne van Dijk (29) weet hoe eetver slaving voelt: niet lekker. Ja renlang was ze 'het' en eigen lijk nog wel een beetje. Maar het wordt minder. In 1978 schreef de Britse psy chotherapeute Susie Orbach het boek „Mooi dik is niet le lijk" (een anti-dieethandlei- ding voor eetverslaafden). In brede kring, met name in de vrouwenbeweging, baarde dit boek nogal opzien. Orbach hanteert de stelling dat eetverslaving bij vrouwen een bewuste of onbewuste reactie is op hun positie in de maatschappij. En ook op het vrouwenbeeld, zoals dat in de ogen van veel mannen moet zijn: slank, mooi en gewillig. Daaraan kunnen en-of willen veel vrouwen onmogelijk voldoen. Yvonne van Dijk startte en be geleidde diverse groepen door Patricia van der Zalm voor eetverslaafden, aan de hand van de methode- Susie Orbach wordt gewerkt. Nu is ze contactvrouw voor de Orbach-groepen in Utrecht. Verdriet Yvonne van Dijk doet over een tijd weer mee als deelneem ster. „Dat is veel griezeliger dan in de tamelijke onkwets bare positie van begeleidster. Weliswaar met dezelfde pro blemen, dezelfde vreetbuien, maar toch altijd als iemand die raad kan geven. Er komt heel wat verdriet en ellende los op die avonden. 'Na de volgende groep hoop ik van m'n eetverslaving af te zijn. Ik weet nu precies wat het is en wat er kan gebeuren als je je problemen wegvreet. Die ervaring zou ik later, mis schien na mijn studie, willen gebruiken om anderen te hel pen". Het doel van de groepen voor eetverslaafden is het verbre ken van de verslavende band met eten. Vreemd genoeg - of eigenlijk niet - zijn het voor namelijk vrouwen die last hebben van deze gedrags stoornis, want zo zou je dwangmatig eten kunnen Zij worden immers vaak geacht slank te zijn, lief en verzor gend. De oorzaken van vreet- gedrag liggen meestal in on vrede met van alles en nog wat. Met hoe je eruit ziet (te dik?), hoe je bent (niet lief?), wat je kunt of vindt, dat je zou moeten kunnen. Dit perfectionisme zal zich vroeg of laat wreken, want niemand is in de eigen ogen perfect. De teleurstelling wanneer iemand dit merkt, uit zich bij sommigen in veel gaan roken, drinken of ande re lekkere, slechte dingen doen. Anderen dwingen zich zelf om helemaal niet meer te eten als straf, en hongeren zich halfdood (anorexia ner vosa). De tegenpool, maar ze hebben meer met elkaar te maken dan zo op het oog lijkt. Het gemeenschappelijke pro bleem is: het onbehagen weg vreten of weghongeren. Dit neemt niet weg dat nader hand de situatie onveranderd is. Sterker, iemand voelt zich op zo'n moment nog zwak ker, onbehaaglijker, onzeker der. Een reactie of zelfopgelegde straf kan zijn het naderhand uitkotsen van al het eten, om in hemelsnaam maar niet aan te komen. Afgezien van de vervelende en alles overheer sende dwang, kan vreetge- drag al of niet in combinatie met overgeven, ook gevaar lijk zijn. Het kan leiden tot slapeloosheid, kaiiumgebrek, ernstige maag- en darmstoor nissen of het uitblijven van menstruatie. Obsessie Vraatzucht begint meestal met lijnen. Vaak zo streng, dat het bijna niet is vol te houden en iemand zich opeens te buiten gaat aan grote hoeveelheden voedsel. Om de schade in te halen en om het nare gevoel weg te werken. De vreet buien kunnen een obsessie worden en zijn dat voor eetverslaafden dan ook vaak. De vicieuze cirkel is zo rond. Ontevredenheid over de om vang van het lichaam, daar om minder gaan eten of op dieet gaan, honger krijgen, vreetbuien, dikker worden, schaamte enzovoort. Yvonne van Dijk: „Als kind snoepte ik niet veel. Maar als m'n ouders weggingen om te werken zetten ze een schotel tje met lekkere dingen voor me neer. Om het gemis maar niet te voelen. Nare dingen associeerde ik sindsdien met zoetigheid. Bovendien was ik nogal dik op m'n veertiende". „Ik wilde vriendjes en vond dat me dat niet zo makkelijk luk te als andere meisjes. Vanaf die tijd, tot m'n negentiende, heb ik samen met mijn moe der veel dieëten gevolgd. Het hielp wel wat maar na een paar weken kreeg ik er altijd zo de zenuwen van dat ik me dan weer volpropte". "Lekker zielig" Met negentien ging ze op ka mers. Een vreemde stad, een nieuwe baan, weinig kennis sen. „Ik leidde een dubbelle ven. Voor vriendjes en colle ga's was ik de sterke, flitsen de Yvonne, die zich thuis ont zettend leeg voelde en uit el lende twaalf boterhammen met dik boter vrat. Bang voor intimiteit, om te dicht bij ie mand betrokken te zijn, bang om 'door de mand' te vallen. Vreten is dan een uitsteken de uitvlucht". Een jaar of vier geleden las ze toevallig(?) het eerder ge noemde boek van Susie Or bach. Het was voor haar een openbaring. En de strekking van het boek, jezelf durven toestaan om van eten te mo gen genieten, maakten veel duidelijk. Desondanks bleef ze bij de diverse praatgroe pen betrokken. - Bestaat dan niet het gevaar dat je je op die manier lekker gaat wentelen in je eigen el lende: „Kijk ons daar eens lekker zielig zijn?" Yvonne van Dijk: „Belangrijk is om te weten waardoor het komt dat je zo vreet. Pas dan kun je proberen iets te veran deren. Dat kan veel tijd kos ten, want met eten heb je elke dag te maken. De groepen waren voor mij juist heel ver helderend". „Ik ben allang niet meer bezig met het tellen van het aantal boterhammen dat ik eet, maar veel meer met de oorza ken van een en ander. „Let wel, mijn leven staat niet - meer - in dienst van eten, hoewel het door dit gesprek lijkt of ik aan niets anders kan denken. Dat is absoluut niet zo. Iedereen weet dat als je maag genoeg heeft, hij dan wel een signaal geeft. Dat is heel simpel, maar voor eetverslaafden heel moeilijk. Nu ben ik dat opnieuw aan het leren".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21