Kees Koemans tilt zwaarst aan rugby "Seyst heeft heilig ontzag voor ons" Ondanks titel bij HVS trekt zich terug Dames van Ridderveld heel dicht Saturnus op drempel van eerste divisie ZATERDAG 12 MAART 1983 Sport LEIDEN - Kees Koemans is een man van weinig woorden. 'Geen gezanik, die schouders eronder', lijkt zijn motto bij alles wat-ie doet en daar moet nétuurhjk onmiddellijk worden bijgezegd dat hij daar dan ook wel het type schouders voor heeft. Toch is het zeker niet zo dat deze veelvoudige ex-rugby-international en kersverse natio nale kampioen powerliften niets te melden heeft. Inte gendeel zelfs, want eenmaal verleid om over zijn hobby's z'n licht te doen schijnen laat hij zich kennen als iemand die zinnige zaken uitstekend weet te scheiden van onzin nige prietpraat. Het punt is alleen, hij laat zich zo moei lijk verleiden om zijn gedachten ook daadwerkelijk uit te spreken. letterlijk en figuurlijk geheel en alleen op zijn brede schouders rust. Dit deed hij praktisch op z'n eentje en over het hoe en waar om wil hij dan wel het een en an der kwijt. Dat was in het verleden al zo toen de sportieve ambities van de in middels 31-jarige Leidenaar zich uitsluitend tot het rugby beperk ten, dat is nu nog zo als hij zich mag tooien met de officieuze ti tel: Sterkste Man van de Rijn streek. Kees Koemans hoeft niet zo nodig naam en gezicht in de krant terug te vinden, hij laat het praten liever aan anderen over, hij geeft zich niet graag bloot. 'Het is allemaal niet echt belang rijk en dus heeft het geen zin om er veel worden over vuil te ma ken'. Ongeveer in die bewoordin gen hield hij de boot altijd ge makkelijk af. Of: 'Zoek maar een ander, dié wil graag'. Teamsport Bij een uitgesproken teamsport als het rugby nu eenmaal is was het voor hem ondanks een tienjarige carrière in het eerste van DIOK, een landskampioenschap en een veertigtal interlands niet moei lijk zich 'te verstoppen' voor TV-, radio- of krantemensen. Zijn re denering was even simpel als doeltreffend, namelijk dat elk positief of negatief resultaat te herleiden is tot het collectief en dat het individu daaraan volko men ondergeschikt is. Je moet het met z'n vijftienen doen, voor heldenverering is derhalve geen plaats. Daar kwam het wel zo'n beetje op neer, daarmee kon de buitenwacht het doen. Van dat laatste standpunt zal Kees Koemans nooit afwijken. Hij heeft een uitgesproken hekel aan mensen die zogenaamd gewich tig doen en hij zal zich zelf wat dat betreft nooit verloochenen om zich op het voorste plan te manifesteren. Desalniettemin bleek hij, een dag na het behalen van zijn nationale titel powerlif ten in de tweede klasse, bereid om wat mededelingen te ver strekken. Maar de situatie is dan ook compleet veranderd. Niet dat Kees Koémans in één klap van zijn geloof is gevallen, maar in die zin dat de last, in tegenstel ling tot bij het rugby, van nu af Nog geen dag na het gesprek heeft- ie al weer spijt van gedane uitla tingen. Bast door de telefoon: "Wat weet ik eigenlijk van po werliften Ik doe dit pas twee maanden. Er zijn er bij Olympia in Katwijk wel een paar te vin den die veel meer recht van spre ken hebben, die er veel meer vanaf weten dan ik. Het stelt ei genlek nog niet zoveel voor wat ik heb getild. Neem zo'n Cees de Vreugd, die brengt bijna 300 kilo meer dan mijn persoontje om hoog. Of een Sam Holswilder bij LKV/De Spartaan. Wat die jon gen nog kan op zo'n leeftijd, daar heb ik enorm veel respect voor. Laat dat van mij maar zitten." Typisch Dat is dus typisch Kees Koemans. Die gemakshalve vergeet dat voornoemde heren in de loop van hun lange carrière vaak en uitgebreid voor het voetlicht zijn getreden. En hoewel deze colle gae veel verder zijn dan hij be hoeft hij zijn eigen prestatie nog niet te minimaliseren. In Kat wijk, bij sportschool Olympia, doen ze dat in elk geval niet, ge tuige de woorden van bijvoor beeld Cees Vooys, één van de voortrekkers aldaar. "Hij is echt sterk. Pure, natuurlijke kracht. Op het Nederlands kampioen schap liet hij zeker nog een twin tig kilo liggen. Dat komt omdat hij weinig ervaring heeft Maar dat is niet vreemd als je pas acht weken serieus bezig bent met de ze sport". Ondanks die korte periode van voorbereiding bracht Kees Koe mans het respektabele aantal van 685 kilo omhoog bij de on derdelen kniebuigen, bankdruk- ken en deadlift en met dat totaal greep deze 'amateur* direct het door Ad van Kaam Volgend jaar ga ik daar zeker overheen. Moet ook wel, want mijn doel is het bereiken van de eerste klasse. Daar waar de echte zware jongens in uitkomen." Bedoeling Aanvankelijk was het geenszins de bedoeling van Kees Koemans om zich serieus op deze nieuwe tak van sport te werpen. "Ik stoeide een beetje met gewichten om nog sterkere benen te krijgen voor de scrum. Maar ja, het rug by raakte dit seizoen een beetje op de achtergrond. Na tien jaar bij DIOK en acht jaar in het Ne derlandse team was ik het eigen lijk een beetje zat en ik wilde wat meer tijd besteden aan mijn ge zin. Via, via kwam ik bij Olympia terecht en de sfeer, de fraaie ruimte en de mensen spraken me wel aan. Ik ben er niet de jongen naar om stil te zitten, ik heb een kick in mijn lichaam die me ze ker tot mijn vijfendertigste zal dwingen om er uit te halen wat erin zit. Nou, en toen de jongens me stimuleerden om er wat van te maken kwam al gauw het fa natisme terug. Een nieuwe uitda ging om te kijken hoever je kunt gaan." Leeftijd speelt daarbij volgens Kees Koemans een onderge schikte rol. "Ik ben in de sport so wie so al een laatbloeier, begon pas na mijn twintigste met rug by. Kracht is ook iets dat met de jaren komt. Ik zal niet zeggen dat het bereiken van de absolute top nog haalbaar is, maar door hard te trainen kan ik toch wel in de buurt komen, denk ik. Momen teel voel ik me echt fit. En zolang er progressie inzit gaat het goed." Wending Dan toch, het kon natuurlijk niet uitblijven, neemt het gesprek een totaal andere wending. Ruim daarvoor al zag Kees Koemans zich plotseling geconfronteerd met een stel oude DIOK-maten die net terugkeerden van een blijkbaar erg geslaagde trip naar het walhalla van het rugby, En geland. "Mijn hart bloedt, als ik dit zie", was zijn reactie na een uitbundige begroeting. En dan, later, zegt hij: "Ik zal altijd een rugby-man blijven. Altijd een DIOK-man ook. Dat zit er diep ingeworteld, dat krijg je er nooit meer uit." Waarna Kees Koemans dus pas echt op zijn praatstoel gaat zit ten. Rugby, hij weet er veel zo niet alles van, hij kent de men sen, hij is gek van het wereldje, hij houdt van de kleuren Geel- Blauw. Pratend daarover komen de verhalen en anekdotes in rap tempo opborrelen, al moet de pen dan worden opgeborgen. Niet omdat er 'verkeerde' zaken aan de orde zouden zijn, maar ge woon omdat rugby een team sport is en dat het er verder alle maal niet zo toe doet. Niks be langrijks aan. Toekomst Eén dingetje misschien dan nog wel, iets dat losstaat van het verleden en te maken heeft met de toekomst. Want Kees Koe mans overweegt namelijk wel degelijk Sen rentree te maken in het eerste van DIOK en sluit zelfs een come-back in het natio nale team niet uit, daarbij zijn eerdere betoog op losse schroe ven zettend. "Ik zeg niet dat het gebeurt, maar ik denk er toch steeds sterker over. Ik heb mo menteel een leuk alternatief ge vonden niet het powerliften, ding van de zomer ook mee naar de titel Sterkste Man van Neder land, maar mijn hart heb ik nog altijd aan dat ovaal verpand. Ik weet het niet, ik moet er nog eens goed over nadenken." Mocht het ooit zover komen - en aan De Mors en in Hilversum zal die come-back zeker worden toe gejuicht - dan zal het in elk geval weer stil worden rond zijn impo sante figuur, tenminste buiten het veld. Want dan gaan we weer gewoon verder op de oude voet. Dan hebben we het niet over Kees Koemans, maar over rugby. En die zaken dienen strikt ge scheiden te worden gehouden. Kees Koemans is er nog niet over uit. Powerliften of rugby, dat is de vraag. kampioenschap van Nederland in de klasse boven de 125 kilo bij een sport die nog steeds snel wint aan populariteit "Ik had hoger kunnen en moeten begin nen", blikt hij nu terug. "De grens van 700 kilo was meteen al haalbaar als ik kenners als De Vreugd, Vooys en ook Gerard Duprie moet geloven. Die steun den me overigens uitstekend met adviezen en met wikkelen. Menno Bom duikt op uit de hoek. "Iedere hoekspeler moet een bepaalde valtechniek beheersen". wikkel projecten in de sector van de recreatie-sport") de kneepjes van het vak bij Niloc. "Destijds was er geen betere school. Je stu deerde niet alleen op patronen maar je werd er opgeleid tot een technisch handballer. Toen ik via een Niloc-ker die Frank Bon te kende bij Saturnus terecht kwam, heb ik echt gedacht van 'tsjonge, hier ontbreekt nogal wat'. Ik vind bijvoorbeeld dat een hoekspeler bepaalde val- technieken moet beheersen, maar ze konden nog niets eens een goede crosspass afleveren". Inmiddels spreekt Bom, zelf hoek speler, over "de ideale ploeg, met een goede opbouw, goede hoe ken en goede break-lopers. Ik heb gemerkt hoe spelers technie ken gingen beheersen door wat ik liet zien. Ze raakten breder ge schoold, overigens zonder dat ik daar bewust veel moeite voor heb gedaan". Hoe meer een sporter in zijn mars heeft, hoe meer plezier beleeft hij aan zijn vrijetijdspassering. Dat enthousiasme heeft direct zijn weerslag op de prestaties. Niets staat Saturnus feitelijk nog in de weg de titel te pakken. "Eén ding telt, het geloof in eigen kunnen. Verder hoeven we nergens bang voor te zijn. Ik geloof erin. Als wij handbal kunnen spelen zoals het hoort, zijn we veel sterker. Zowel technisch als in de breed te. Ik weet dat Seyst bang is voor ons, die lui hebben een heilig ontzag voor Saturnus". Ritme De Leidse ploeg is beducht voor de fysieke kracht van Seyst en daar over door trainer Frank Bonte grondig ingeseind. "Als Seyst er op een grove manier de beuk in gooit en de scheidsrechters be schermen ons niet, dan krijgen we het heel moeilijk. In de aan val zullen we dan de balcirculatie moeten opvoeren, een sterk punt van ons. Zij mogen ons ritme niet kunnen volgen. Verdedi gend moeten we de aandacht richten op één opbouwer en één hoekspeler en hun een gevarieer de bewaking geven. We moeten lef hebben, niet onze verdedi ging aanpassen aan hun aanval maar hen al direct een spelletje opdringen dat hun niet ligt". Menno Bom is overtuigd van de kwaliteit die er in Saturnus schuilt. Zonder bravoure meet hij de krachtsverhoudingen. STOMPWIJK Het eerste damesteam van de Stompwijkse handbalvereniging HVS heeft zich teruggetrokken uit de com petitie in de eerste divisie. Op zondag 20 februari was de ploeg, op weg naar een wedstrijd in Groningen, betrokken bij een busongeluk op het klaverblad Hoevelaken. Zestien perso nen raakten licht tot ernstig gewond, vier inzittenden, van wie een speelster, vonden de dood. Twee speelsters liggen nog steeds met zware verwondingen in het ziekenhuis. De overi gen zijn nog niet voldoende hersteld van hun verwondingen om in aktie te kunnen komen. Alle wedstrijden van de Stomp wijkse ploeg zijn ongeldig verklaard en het team zal degrade ren naar de tweede divisie. Normaliter moet een ploeg na te rugtrekking en een nieuwe inschrijving in de laagste klasse starten. Het NHV verleende in dit geval dispensatie. Sumners wereldkampioene HELSINKI - De Amerikaanse Ro- salyn Summers is wereldkam pioene kunstrijden. Het zilver ging naar de Westduitse Claudia Leistner en de Russin Elena Wo- dorezowa veroverde brons. De 18-jarige Rosalyn Summers uit Seattle, vorig jaar nog zesde, dankte de titel aan haar sterke kür, die door alle juryleden met de hoogste noteringen gewaar deerd werd. Europees kampioe ne Karen Witt uit de DDR, de grote favoriete voor de wereldti tel, kwam niet verder dan de vierde plaats. De Nederlandse Li Scha Wang eindigde als 22ste. (foto Holvast) "W« zijn niet te programmeren. De ene keer verknallen we een goede kans, even later ronden we dan weer een aanval op 'onmoge lijke' manier af. We hebben on verwachte misstappen gemaakt, maar Seyst ook en de ramp is dus niet compleet. Morgen is het duel van de waarheid, dan wordt het erop of eronder. Ik heb het gevoel dat het 'erop' is". "Maar in Zeist zijn zij natuurlijk ook al weken met deze wedstrijd bezig. En wat hebben zij in die tijd bedacht? Dat blijft nog de enige vraag". Eén seconde kan beslissend zijn. LEIDEN - De dames van Ridder veld zijn in de volleybalcompeti tie bijna kampioen. Zelf won de ploeg met 1-3 van DAC 3, terwijl de concurrentie verloor. Bij de heren moest Léython na een de ling met de reserves van Donar voorlopig afhaken. RW en WVC hun wedstrijden. Het eerste team van WVC had het niet moeilijk om de toppositie te behouden, hoewel LUSV in de eerste set nog even tegenspartel de: 0-3. RW had meer moeite zijn tegenstander op de knieën te krijgen. WVC 2 gaf vooral in de tweede set veel tegenstand (16- 13), maar moest uiteindelijk toch buigen: 3-0. In een zeer matige partij bleef Orion met 3-0 de baas over VCL, dat kennelijk dé hoop op behoud heeft opgegeven: 0-3. SKC nam tegen Ridderveld een 0-2 set- voorsprong en en leek voor de Leidse ploeg geen vuiltje aan de lucht. De Alphense ploeg voelde zich echter nog niet verslagen. Met enthousiast spel gebaseerd op inzet kwam Ridderveld tot 2-2 terug. NOVO 2 bleef de goede lijn volgen. Na de verrassing van vorige week werd nu WW aan de zegekar gebonden: 3-1. In de derby met Donar 2 lag winst voor het veel hoger op de rang lijst staande Leython 2 voor de hand. De bal is rond, dachten de spelers van Donar en maakten het leven van de tegenstander zuur. Donar begon met setwinst, maar moest daarna twee winst punten van Leython toestaan. Het recht zegevierde uiteinde lijk, toen Donar de stand gelijk trok: 2-2. By de dames had DAC 3 lange tijd uitzicht op een puntje, maar kop loper Ridderveld beschikte over de langste adem: 1-3. Leython 2 moest in deze klasse tegen Orion een veer laten, hoewel dat er aan vankelijk niet naar uitzag. Na de eerste setoverwinning brachten de Leidse dames er niets meer van terecht: 1-3. De reserves van LUSV kwamen tegen DAC een 2-2 deling overeen. In de beslis sende set gaven de Leidse dames een 8-1 voorsprong uit handen. In Up Go nam een 2-0 voor sprong tegen WVC. Na enige wis sels stokte het ritme, waardoor WVC tot 2-2 kon terugkomen. Leython drie steeg een plaatsje op de ranglijst dankzij een duide lijke 3-0 winst op S'70. LEIDEN - De prestige-slag is in het voordeel van de blauwe blazers beslecht, degradatie van de Nederlandse handbalploeg leek uiteindelijk zelfs minder belangrijk dan het aantal toeschouwers dat het B-wereldkampioenschap de vorige twee weken naar de handballerij trok. Het Nederlands handbalverbond verkocht zich prima, de serie spec taculaire samenvattingen die menig niet-handballer aan de buis gekluisterd hield, deed de rest. De nationale competitie lag grotendeels stil, maar het handbal leefde. Het enthousiasme werkte aansteke lijk, maar de zwartkijker jende die handbalfanaat. 'Waarom dat middenveld, dat toch niet wordt gebruikt' en 'waarom spelen jul lie niet alleen de laatste tien mi nuten?'. Menno Bom legt die praatjes naast zich neer. "Het wereldkampioen schap was een stuk spektakel, vol spanning", geniet de Satur- nus-speler nog na. Acht secon den voor het einde van het we reldkampioenschap in de tweede categorie zag hijzelf de Westduit se bondscoach juichend op de banken staan en nog geen tien tellen later de droomwereld van deze man instorten. "Bij het bas ketbal hebben ze dat sneller door gehad, maar ook bij handbal is nu elke seconde van belang. Van Olympisch belang, dat heb je ge- De fatale Duitse press, hoekspelers van wereldklasse die niet meetel len omdat het aanvalspatroon om één vedette draait. Zomaar twee voorbeeldjes. Ieder die uit het kampioensduel West-Duits- land-Hongarije zijn lesje trekt. Niets is zeker. Maar het memora bele WK-slot moet een ploeg als Saturnus klaarwakker hebben gehouden voor de ontknoping van de competitie in de tweede divisie. Twee weken verplicht toekijken terwijl je op de drem pel van een historisch kampioen schap staat, is niet de meest idea le voorbereiding op het beslis sende treffen met de concurrent. Die heet Seyst, in dit geval. Met een overwinning morgenmiddag in Zeist stelt Saturnus promotie naar de eerste divisie veilig, nooit eerder vertoond in de Leid se handbalgeschiedenis. Het einde van de klim komt daar mee voorlopig in zicht. In de laat ste vijf jaar promoveerde de eni- door Gerard Haverkamp ge Leidse handbalclub in hoog tempo uit de afdeling, nu is bijna de één na hoogste divisie bereikt. "Voor de eredivisie hebben we te weinig kwaliteit", weet Menno Bom, "maar een stad als Leiden heeft recht op een eerste divisie club. Wij moeten dat duidelijk kunnen maken". School Daartoe zijn alle ingrediënten aan wezig. In de twee jaar dat de uit Amsterdam stammende Alphe- naar bij Saturnus meedraait, heeft het eerste team zich opge werkt tot, naar zijn zeggen, "de meest technische ploeg in de tweede divisie". Zelf leerde de medewerker bij de landelijke stichting sport en spel ("Ik ont Europabeker voor Keulen PETERBOROUGH - BouRje Keu len heeft gisteren in het Engelse Peterborough voor het tweede achtereenvolgende jaar de Euro pese beker shorttrack bij de da mes gewonnen. De Friese rijd ster zegevierde op drie afstan den: 1000,1500 en 3000 meter. Op de 500 meter eindigde zij als vier- -de. Ingrid Marcusse van de IHCL uit Katwijk eindigde op een ge deelde derde plaats. Esmeralde Ossendrijver werd zesde. Bij de heren ging de beker naar de Brit Willy O'Reilly. Menno Boelsma en Tjerk Terpstra ein digde 2e en 3e. De 6e plaats was voor Ger Boelsma. De IJsclub Rijnsburg werd giste ren winnaar van de strijd om "Kwik-beker". De pupillen en ju nioren van de Rijnsburgse ver eniging behaalde na felle strijd met de ploegen van Alkemade en Zoeterwoude de zege. Met deze ontmoeting werd het schaatssei zoen bij het KNSB-district Sas- senheim voor de jeugd afgeslo ten. Mevrouw Kwik reikt de beker aan het winnende Rijnsburgse team uit.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12