Ontpoldering Merenwijk onzeker Massaal protest tegen onder wijsbezuinigingen Wethouder: lobby op gang om besluit te vernietigen Stier op hol door de stad Fietsersbond maakt bezwaar tegen plan Garenmarkt/Sanders Alternatief plan voor reconstructie Lammenschansplein Lelden DONDERDAG 10 MAART 1983 De openbare gymnastiekles op het Stadhuisplein LEIDEN - De leerkrachten, leer lingen en ouders in Leiden heb ben gistermiddag massaal ge hoor gegeven aan de oproep van de bonden om te demon streren. Er zaten ruim zeshon derd mensen in het Antonius Clubhuis om de protestbijeen komst bij te wonen. De menigte len. Ook tijden de demonstratieve op tocht naar het Stadhuisplein werd er massaal betoogd. Ve len waren gekleed in trainigs- pak. Een aantal acties richtte zich speciaal tegen de plannen de gymnastieklessen in hoogste klassen van het middelbaar een voortgezet onderwijs af te schaffen. Al dit protest mondde uit in oefeningen op de bok en lange mat. In de ochtenduren werden op de meeste scholen de voorgestelde maatregelen van minister Deetman alvast in praktijk ge bracht. Er werden grotere klas sen gevormd en "zieke" leer krachten gaven les vanuit bed. Sjaak van Rijn van de Algemene Bond Onderwijzend Personeel is ervan overtuigd dat de ac ties niet voor niets zijn geweest. "Hoewel het kabinet en parle ment nog niet bereid zijn om te luisteren, merk je toch dat ze sommige accenten gaan verleg gen. Ze kunnen volgens mij niet doorgaan met het blijven uitvaardigen van bezuini gingsmaatregelen". Ouders van de openbare basis school de 'Morskring' en de ka tholieke lagere school 'Pacelli' aan de Damlaan hebben van middag de acties voortgezet. Zij bezetten de school van hun kinderen. De ouders willen hiermee duidelijk maken dat zij de zorgen van het onderwij zend personeel delen. LEIDEN - Wethouder Waal maakt zich ongerust over de mogelijkheid dat het rijk het besluit tot ont poldering van de Meren wijk zal vernietigen. Eind vorig jaar werd dat besluit ge nomen door Provinciale Staten van Zuid-Holland nadat het Wa- terschap De Oude Veenen, de ge meente Leiden en een actiecomi té uit de Merenwijk jarenlang met elkaar in de clinch hadden gelegen. Volgens de gemeente en de Meren wij kers int het water schap geheel ten onrechte jaar lijks polderlasten (ongeveer tachtig gulden per huiseigenaar) omdat de gemeente Leiden alle waterstaatkundige werken voor haar rekening neemt en daarvoor onroerend-goed-belasting heft. De Merenwijkbewoners betalen op die manier dubbel. Het waterschap De Oude Veenen en het Hoogheemraadschap van Rijnland zijn het met die redene ring niet eens. Zij stellen dat het waterschap wel degelijk een taak heeft in de Merenwijk en dat ont poldering uit den boze zou zijn. In een brief aan de minister van verkeer en waterstaat, Smit- Kroes, schrijft De Oude Veenen dat het oog teveel is gericht op de belangen van de gemeente Lei den en de Merenwijkbewoners. Het waterschap meent dat, als het onderhavige voorstel wordt goedgekeurd, het hek van de dam is en tal van gemeenten zul len proberen ontpoldering van verstedelijkte gebieden te be werkstelligen. Het Hoogheemraadschap van Rijn land en het Waterschap De Oude Veenen willen daarom dat het besluit van Provinciale Staten om de Merenwijk te ontpolderen niet wordt goedgekeurd. Vol gens wethouder Waal is er een lobby op gang gekomen om ge daan te krijgen dat het besluit van de provincie wordt vernie tigd. "De Oude Veenen loopt de deur plat bij verkeer en water staat", aldus Waal. De wethouder zei dat ook het colle ge zich in de rij had geschaard die met de minister van gedach ten wil wisselen over deze kwes tie. Uit gesprekken met ambte naren die het advies aan de mi nister opstellen heeft Waal ech ter geen positieve indruk overge houden, aldus liet de wethouder duidelijk blijken gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke or dening. De huizenbezitters in de Meren wijk hebben inmiddels een aan maning in de brievenbus gekre gen om de waterschapslasten voor 1983 te betalen. "De Oude Veenen is er blijkbaar zeer van overtuigd dat het besluit van de provincie wordt vernietigd", al dus Waal. Stevenshof Intussen probeert de gemeente te voorkomen dat de problemen waarmee men in de Merenwijk te maken heeft zich ook gaan voor doen in de nieuwe stadswijk Ste- venshofpolder. Door de voorge nomen hoogteligging van het middengebied van de Stevens hof, waar naar schatting zo'n 1000 tot 1500 woningen komen, zal dit deel van de wijk niet aan het waterstaatkundig polderver- band kunnen worden onttrok ken. Handhaving van het polder- peil van het middengebied wordt van grote betekenis geacht om in het toekomstige wijkpark het oorspronkelijke karakter van de Stevenshof te kunnen bewaren. Dit geeft echter de vervelende si tuatie dat straks in het ene deel van de Stevenshofpolder wel polderlasten betaald zouden moeten worden en in het andere deel niet. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening waren gisteravond eenstemmig van me ning dat het toekomstige wijk park niet ondersteboven ge schoffeld mag worden. Een for mele ontpoldering van de delen die op polderniveau liggen wordt echter niet eenvoudig geacht omdat andere instanties daaraan niet zullen meewerken. Dit wil, volgens de gemeente, niet zeggen dat een deel van de Ste venshof polder moet blijven. Door het op boezempeil brengen van het middengebied zou name lijk sprake zijn van een "techni sche" ontpoldering. Volgens Rijnlands reglement, dat op de Stevenshof van toepassing is, be tekent het ophogen tot boezem niveau een feitelijke ontpolde ring en wordt een dergelijk ge bied, volgens de huidige rechts opvatting, als ontpolderd be schouwd. Voor een gebied als Roomburg, dat de gemeente heeft bestemd als bedrijfsterrein en een gedeelte voor woning bouw, behoort alleen een forme le ontpoldering tot de mogelijk heden en dat ligt dus heel moei lijk. Geluidswal Het ophogen van het middenge bied van de Stevenshofpolder kan overigeens op een goedkope manier gebeuren. Bij de stads vernieuwing komen grote hoe veelheden grond vrij die zeer ge schikt zijn voor de ophoging en de aanleg van een geluidswal in de Stevenshof. Transport en ver nietiging van de grond, door het als afval naar de vuilstort in Zoe te rm eer af te voeren, kost thans ongeveer 25 gulden per kubieke meter. Uitgaande van het aanbod van ongeveer 50.000 kubieke me ter betekent dit een niet onaan zienlijke financiële last van ruim één miljoen gulden. Hergebruik van de grond bespaart niet alleen de stortkosten van zes gulden per vierkante meter, maar ook op de kosten van bouwrijpmaken van de Stevenshofpolder. LEIDEN - Op het terrein van de Groenoordhallen sloeg gister ochtend een stier op hoL Deze vleeskolos nam de benen en ach ter hem aandravende boeren konden niet verhinderen dat hij uit beeld en van het terrein ver dween. Uiteindelijk slaagden de boeren er in om de uitgebroken stier op het achterterrein van het Energiebe drijf Rijnland aan de Lange- gracht een veewagen in te drij ven. Politie-agenten met het ver dovingsgeweer in de aanslag hoefden niet in actie te komen. Voor zover bij de politie bekend, heeft de stier op zijn vlucht door Leiden Noord geen schade aan gericht. Boete voor 'handel' in morfinepoeder DEN HAAG-LEIDEN - De presi dent van de Haagse rechtbank, mr. Reisig, heeft een Leidse tim merman vanochtend veroor deeld tot een boete van duizend gulden, tien weken voorwaarde lijke gevangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De Leidenaar kreeg deze straf, om dat hij ruim een jaar geleden heeft geprobeerd een geldschuld van f35.000 af te kopen met dui zend morfinepoeders. Poeders die man in een kistje had ge vonden bij een apotheek die werd verbouwd. De geldschuld rustte echter niet op de schouders van de man zelf, maar op die van het gezin van zuster. Dit kon de verplichtingen niet nakomen. Gevolg hiervan was dat de schuldeiser dreige menten aan het adres van de man en vrouw deed. Zelfs de kin deren werden niet met rust gela ten. En dat riep, zowel in het ge zin als bij de broer, de nodige spanningen op. Met de poeders dacht de Leidenaar minimaal tienduizend gulden te kunnen af lossen. De officier van justitie eiste twee weken geleden twaalf weken ge vangenisstraf waarvan acht we ken voorwaardelijk: met andere woorden vier weken waardelijke celstraf. LEIDEN - De fietsersbond ENFB maakt bezwaar tegen de gemeen telijke plannen met de Garen- markt en het voormalige San ders-terrein. De ENFB om schrijft zijn bezwaren in een ne gental punten, waarin de bevor dering van het openbaar vervoer en de bescherming van het histo risch stadsgezicht centraal staan. Samengevat schrijft de ENFB aan de gemeenteraad: het aantal par keerplaatsen op de Garenmarkt en omgeving wordt niet in de hand gehouden. In het bestem mingsplan Sanders is sprake van een parkeergarage voor tenmin ste 500 auto's. In vergelijking met de bestaande plannen neemt het aantal voor het hele gebied met tachtig toe. De plannen houden geen rekening met de behoeften van het open baar vervoer. Het verkeer in de Korevaarstraat moet het doen met de ruimte die overblijft tus sen beide bouwplannen. Welke ruimte het openbaar vervoer in de toekomst nodig heeft is nog in studie. Duidelijk is dat de Korevaarstraat/ Levendaal een knooppunt van stads- en streeklijnen blijft. De mogelijkheid om er tramrails te leggen moet open worden ge houden. De bebouwing van de Garenmarkt betekent een aantasting van het historische stratenpatroon. Waar vroeger langs het water van het Kort Levendaal een driehoekig bouwblok stond, komt nu een vierkant bouwblok. Het wordt zo bovendien onmogelijk om het Kort Levendaal open te graven. De ENFB is er een voorstander van om de oude gracht in ere te her stellen. Opengraven past goed in de stadsvernieuwing en het zou ervoor zorgen dat er weinig au toverkeer kan komen. Bezwaar heeft de ENFB ook tegen de plaats van het schoolplein. Het schoolplein zou binnenin een gesloten bouwblok moeten liggen. Een open plein aan de kant van de Raam steeg tast het karakter van de binnenstad aan. Karakteristiek is immers de aan eengesloten gevelwand met tuin tjes of plaatsjes in het binnenge- bied. Het schoolgebouw en de parkeer garage zouden voorzien moeten worden van een kap. Het be stemmingsplan moet dat dwin gend voorschrijven. De parkeer garage betekent volgens de ENFB een aantasting van het be schermd stadsgezicht. Bezwaar maakt de bond ten slotte tegen het ontbreken van een uit gewerkte toelichting op stal- lingsplaatsen voor fietsen. Aan tal plaatsen, tarieven en ope ningstijden zouden in het plan geregeld moeten worden. Ook moet erin worden opgenomen, dat er tenminste één in- en uit gang voor voetgangers komt in de nabijheid van het busstation. ers Strop 'vangen' haringen LEIDEN - Met een bootje ge wapende "stropers" hadden gisteren een goede vangst. Aan de oever van de Oude Rijn troffen zij tien emmer tjes met haring aan die aan boord werden getild waarna de stropers zich uit de voeten maakten. De vierhonderd haringen met een waarde van driehonderd gulden waren eigendom van een aan de Lage Rijndijk ge vestigde viswinkelier die de voorraad aan de achterzijde van zijn winkel had opgesla gen. k De Garenmarkt, waarvan de bebouwing volgens de ENFB een "aantasting i LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een alternatief plan ge maakt voor de reconstructie van het Lammenschansplein met de bedoeling de veiligheid 's nachts te bevorderen. Het provinciebestuur heeft on langs een plan op tafel gelegd om de bestaande rotonde om te bou wen tot twee T-kruisingen waar bij de Voorschoterweg en de Eu- ropaweg, in eikaars verlengde liggend, de hoofdroute vormen. Het verkeer op genoemde kruis punten zal worden geregeld door een volledige verkeersafhanke- lijke verkeerslichtinstallatie die tevens is afgestemd op de be weegbare Lammebrug en Trek- vlietbrug. Voor het (brom)fiets- en voetgangersverkeer zijn tun neltjes in het plan opgenomen. Jazz Het Gemeentereinigingsorkest Vaalbleek treedt zaterdag avond op bij jazz-zolder Hot House. Deze achtmansformatie wordt beneden de Moerdijk be schouwd als een toonaangeven de moderne jazzgroep. Het or kest bestaat uit Niko Langen- huijsen (bas), Toon de Gouw (trompet), Hans Sparla (trom bone), Paul van Kemenade (altsaxofoon), Willem Kühne (piano), Hans Koekkoek tenor saxofoon), Peter Mingaars (gi taar) en Frans van GrinsVen (slagwerk). Het concert begint om tien uur; de zaal (de zolder van het Leids Vrijetijdscen trum. B reestraat 66) gaat een uur eerder open. Pop De Britse popgroep Maxium Joy is zaterdagavond te aanschou wen in het LVC. Deze groep brengt met muziek die invloe den kent van reggae, funk, sal sa en jazz en maakt daarbij ge bruik van een uitgebreid in strumentarium sax, klarinet, piano, fluit, viool, trompet), rond de vocalen van Janine Rainforth. Deformatie bestaat verder uit Charles Llewyn, Kev Evans, Tony Wrafter en John Waddington. De zaal gaat om negen uur open. Punk In het Open Café van het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) worden zaterdagmiddag video-opnamen vertoond van de Amsterdamse punkband Sowjet Sex. Het café is van twee tot vijf uur geopend. Vrouwen in India In de maanden maart, april en mei besteedt het Rijksmuseum voor Volkenkunde uitgebreid aandacht aan de positie en de érol van vrouwen in India. Dat gebeurt op zes zondagmidda gen in de aula van het museum aan de Steenstraat, van half twee tot vier uur. Nederlandse en Indiase vrouwen komen ver tellen over hun ervaringen, waarbij het Hindoeïsme, de textielindustrie, vrouwenritue len in Bengalen, bruidsschat ten en dergelijke onderwerpen aan de orde komen. Films, dia's, muziek en voorwerpen zorgen voor een nadere toelich ting, terwijl er ook een infor matiestand is. De cyclus begint aanstaande zondag Drs. Ria Dalmeijer spreekt dan over de vrouw in het Hindoeïsme. In het museum is overigens kinde ropvang aanwezig. Géén Spokanisch Het eerder aangekondigde optre den van Ronaldt Tweehuysen (ambassadeur van het denk beeldige land Spokaniè) in Scarabee vanavond, gaat niet door. Muziek Kees Ouwejan en zijn Makkers treden zondagmidag op in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Aanvang half Het plan voor het Lammeschans- plein is bedoeld om de verkeers veiligheid van fiets- en autover keer te bevorderen. De gemeen telijke commissie voor de ruim telijke ordening meent echter dat ook de nodige aandacht moet worden besteed aan de tunnels in verband met de veiligheid 's nachts. Het PvdA-raadslid me vrouw Van de Molen wees met name op het gevaar dat vrouwen lopen als zij 's nachts door lange tunnels moeten lopen of fietsen en daardoor aan het oog worden onttrokken. Ook in de buurt zou den inmiddels bezwaren zijn ge rezen tegen de voorgenomen re- conctructie van het plein. De gemeente heeft over een en an der overleg gevoerd met de pro vincie en een alternatief plan voorgelegd waarin minder tun nels voorkomen en waarin het fiets- en voetgangersverkeer over een langere afstand zicht baar blijft zodat de sociale con trole groter is. Het plan van de gemeente is bovendien goedko per. Tot dusver is door de provin cie echter weinig enthousiast ge reageerd op het plan van de ge meente en het ziet er naar uit dat men aan het eigen plan zal vast houden. De provincie is voornemens dit na jaar met de reconstructie van het Lammeschansplein te beginnen. De gemeente moet voor die tijd een voorbereidingsbesluit ne men omdat het plan is strijd is met het bestemmingsplan Cro- nesteinsepolder en het bestem mingsplan Zuid-West. Ondanks de gerezen bezwaren zal de raad met zo'n voorbereidingsbesluit akkoord gaan om te voorkomen dat de uitvoering van het plan vertraging oploopt

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4