c Ria Visser: weer nationaal record Hoe goed is de voetbaljeugd eigenlijk Penningmeester wordt trainer.. Ditmaal op de 1500 meter iff® r'_ Protest van Duitse handbalploeg afgewezen Bokser na tien dagen uit coma Henk Siera trainer bij LDWS IJshockeyteam verliest op punten... DINSDAG 8 MAART 1983 Sport Een nogal vreemde werkwijze bij de voetbalvereniging Katwijk. Het bestuur van die club adver teert voor een nieuwe trainer, terwijl het niet zeker is dat de huidige. John Huguenin, werkelijk vertrekt. Katwijk wil Huguenin wel graag houden (die indruk krijg je uit het bericht van gis teren), maar deze zou de markt willen aftasten om hogerop te komen. Terug naar RCL bij voorbeeld?). Een wel vaker voorkomende si tuatie. Maar de manier waarop Kat wijk hier manoeuvreert (al vast een voorraadje kandida ten aanleggen) is weinig ele gant. En Huguenin had het riiet zo ver moeten laten komen. Nu wordt bij sollicitanten ten onrecfjte de illusie gewekt dat er voor volgend jaar al een va cature bestaat. Het is een milde vorm'van misleiding. Waarom heeft Katwijk niet tegen Huguenin gezegd: waarde heer, u krijgt veertien dagen de tijd te bepalen wat u wilt. Daarna tekent u of onze wegen scheiden zich. Dan, en niet eerder, breekt het moment aan om te adverteren. Dat lijkt me fair voor alle be trokkenen. Nu het er toch over hebben: de relatie trainer-vereniging en vereniging-trainer is rijp voor her-ijking. In het betaalde voet bal had halverwege het s al een hele rits trainers zich voor het komend jaar van een nieuwe club verzekerd. Een weinig plezierige aangelegen heid. Niet omdat ik geloof dat trainers er dan met de pet naar gooien bij de club waar zij op dat moment nog in dienst zijn, maar wel omdat het competi tieverloop hen kan plaatsen voor zeer delicate problemen. Je huidige én nieuwe club zul len maar strijden tegen degra datie of voor Europees voetbal. Zoiets brengt altijd onrust met zich mee en de nodige roddel. De sfeer in de voetballerij is op geen stukken meer wat-ie ge weest is. Niemand zit te wach ten op nog verdere vertroebe ling. Om een lang verhaal kort te maken: het zou uit den boze moeten zijn dat een trainer zich voor het einde van een sei zoen al aan een andere club bindt. Dames toch Bij een jeugdwedstrijd, zater dagmiddag, tussen ploegen van UVS ei\ Roodenburg is het langs de lijn warm toegegaan. Eerst kregen twee vrouwen van een jaar of vijftig het met el kaar aan de stok: de een sloeg de ander de bril van het ge zicht, vervolgens namen bij nog altijd datzelfde jeugdduel een 30-jarige en een 39-jarige vrouw de vechthouding aan. Ook hier sneuvelde een stel kijkglazen. Dames, dames, nou toch. Dat die kérels niet verstandiger zijn, weten we reeds lang, maar als u, het bétere geslacht, om het minste of geringste ook al uit de bol gaat dan is er niemand meer die op de rem trapt. Een vorm van emancipatie, hoor de ik iemand bij het lezen van dat bericht roepen. Ook dat nog. Hughes Haarlem en Sparta zijn twee ou de, eerbiedwaardige vereni gingen. Haarlem is van 1889. Sparta van 1888. Nooit zie je bij deze clubs de bestuurspro- blemen over straat rollen, zel den of nooit krijgt een speler van Sparta of Haarlem de rode kaart. Het bij anderen al lang versleten begrip "fatsoen" speelt hier nog een rol, al staan er heus geen brave Hendrikken in het veld. Het verloop van Haarlem-Spar- ta, zaterdag, was weer keurig. Na afloop echter verloren de beide trainers, Van Doorne- veldt en Hughes, alle correct heid uit het oog en bejegenden elkaar als benevelde voddenra pers. Van Doomeveld van Haarlem begrijp ik nog het minst. Hij weet toch wie Hughes is: een vreemde, ijdele vogel die voort durend beroering rond zichzelf nodig heeft en buiten zijn vak al te piasserig bezig is. Ik vind het net een klok die elke minuut wil slaan. Met zo'n man móakje geen ruzie, daar zwijg je tegen. Jeugd Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Hoe vaak is dit cliché in de sport al niet gehanteerd Volgens de deskundigen is de jeugd van nu eerder rijp dan vroeger, beter opgeleid, zelfbe wuster, zelfstandiger en heeft over veel meer zaken een eigen oordeel. De jeugd breekt sneller door. Het zal wel waar zijn. Wat me alleen verbaast, is dat daar op de voetbalvelden zo weinig van te merken is, ook al roepen de bondstrainers keer op keer dat er talent genoeg is in Nederland. Ga maar na: als de oude Van Ha- negem er bij Feyenoord even niet bij is wordt het daar een zootje. Ajax bezit jonge virtuo zen als geen andere club maar zonder meastro Cruijff gaat het een stuk minder (soms mét Cruijff ook) en voor het Neder lands elftal valt Rijvers voor de zekerheid ook maar terug op al die in een ver verleden gelau werde krijgers. Twente haalde Epi Drost terug, maar het summum is toch wel Go Ahead dat de al gepensio neerde Jan Jongbloed en Dick Schneider ("Ik sta hier in zon en wind, open en bloot om te zeggen dat het bestuur me ge vraagd heeft") van stal heeft gehaald. Je begrijpt het niet. De vraag doemt op of er echt wel zo veel talent is als wordt be weerd. Misschien worden bal goochelaars wel te veel en te vlug aangezien voor complete voetballers. Of wellicht is het talent er inderdaad wel, maar maken al die jeugdleiders, jeugdtrainers, verzorgers, be geleiders met heel die aandacht nu juist veel minder zelfstandi ge spelers dan we denken. Ik weet het niet. In elk geval is er weer hoop voor het bejaardentehuis. Mij be nieuwen welke oude knoesten er in de komende weken nog uit de gangkast worden getrokken. Schoonmoeder Hilbert. In het holst van de och tend Inzeil verlaten, briefje achtergelaten op het nachtkast je dal-ie er vandoor was. 't Kon zo gehaald zijn uit het jon gensboek "Hoe de Katjangs op de kostschool van Buikie kwa- Volgens een ochtenblad verklaar de Duims schoonmoeder: "Ie dereen heeft zijn plafond en dat is nu bereikt. Ik ken Hilbert nu al elf jaar en weet dus wel wat voor jongen hel ts. Mis schien is zijn toestand het beste te omschrijven als u>at wij te gen hem hebben gezegd: je bent net Claus. Met dit verschil dat die in Basel zit en jij in Heeren- Na de psychologen, psychiaters en neurologen de schóónmoe der. Lijkt me overigens een kordate vrouw, die schoonmoeder van Duim. Moet volgend jaar maar mee met Boer, Quarles en de ongetwijfeld terugkerende Tjaart. Misschien zal dan blij ken dat ze, ofschoon niet gedi plomeerd, de énige is die hem echt doorgrondt. Maar voor het zover is kan Duim hopelijk genieten van een lan ge, rustige, t Elaine Deze week worden in Helsinki de WK kunstrijden gehouden. Bij de dames verdedigt de jonge Amerikaanse Elaine Zayak haar titel en zij is stellig een bijzonder meisje. "Sports Illustrated" had onlangs een interview met haar en haar ouders (afkomstig uit Tsjecho- slowakije, maar je schijnt va der Zayak niet gemakshalve als Tsjech te moeten betitelen want dan roept hij krachtig ELAINE ZAYAK (midden) dat hij en zijn vrouw Slowaken zijn). Op 2'/z-jarige leeftijd raakte Elaine met haar hnkeri'oetje tussen de grasmaaier en ver loor drie lenen en een deel van de rest van haar voet. Artsen zeiden dat ze later wel zou kun nen lopen, maar niet perfect. De Slowaken, hórde koppen als je dat zo leest, wilden daar niet aan. Ze zetten Elaine, om haar evenwichtsgevoel te bevorde ren, op schaatsen; de linkse van speciale makelij. Op haar derde jaar reed ze al rond. Na dat ze een voorstelling van een ijsrevue had gezien, wilde ze kunstrijdster worden. Die op gang is hard geweest. Met val len en opstaan. Haar vader wedde regelmatig met haar om een dollar dat ze een bepaalde sprong toch niet kon maken. Je huivert, pedagogie uit het jaar nul, zoiets kan een kind breken. Maar niet Elaine. Als 12-jarige kwam zc onder de hoede van een vakman, trainer Peter Burrows, een uttermate ongemakkelijk heerschap, een nog net voor de wet aanvaard bare slavendrijver. Na haar eerste les zei ze verontwaar digd tegen haar moeder"Die man trekt me aan m'n haar als ik iets niet goed doe". Mevr Zayak Dat doet-ie voor je bestuif' De combinatie Burrows-Zayak bleek een soort i'erbinding van harde edele metalen te zijn Elaine was niet kapot te krij gen en maakte zo vlot vorderin gen dat het zelfs Burrows te snel ging. "Maar je kunt het ook niet tegenhouden". Op haar 15de was ze vierde uan Amerika, op haar 16de tweede van de wereld en op haar 17de wereldkampioene. Maar het is wel een meid van al les of niks. Een maand voor ze wereldkampi.; pr, teerde ze bij het Amerikaans kampioenschap zo slecht dat ze blij mocht zijn met een derde plaats Bij de WK reed cc haar korte kur weer om te huilen zo droevig. Als zevende m het klassement, normaal een kans loze positie, trad ze aan twr de grote kür. Daar ging ze ais eni ge t>an de toprijdsters feilloos rond, met zeven drievoudige sprongen. Haar woonplaats Paramus. New Jersey, eerde haar voor haar prestatie op een bijzondere wij ze. Als je het plaatsje binnen rijdt staat daar op een groot bord: "PARAMUS. ivoonplaats van Elaine Zayak, wereldkam pioene kunstrijden". En nu maar kijken of dat bord er ook dit jaar kan blijven staan INZELL (GPD) Ria Vissers doelbewuste aanval op het nationale 1500-meterrecord bleek gisteravond een schot in de roos. Geassisteerd door de Westduitse Sigrid Smuda, die als haas fungeerde, kwam de Nederlandse kampioene op het snelle ijs van Inzeil uit op 2.09,21, iets meer dan een halve seconde onder de recordtijd van Joke van Rijssel. De inmiddels gestopte rijdster had sinds het WK van het vorig jaar in Inzeil 2.09,76 achter haar naam staan. Erg veel vertrouwen in een goede afloop had Ria Visser niet toen ze gisteravond in het nagenoeg lege ijsstadionnetje naar de startlijn gleed. „Ik voelde me vermoeid na het weekeinde en dacht dat ik het niet zou halen", vertelde ze naderhand. Ook de klimatologi sche omstandigheden waren niet in haar voordeel. Na een regen achtige dag was de lucht vrij vochtig, maar de kwaliteit van de met zorg geprepareerde ijsvloer liet weinig te wensen over. Na overleg met zijn collega Ab Krook, wiens werkterrein in In zeil ligt en die de invloed van het weer op de baan goed kan beoor delen, zag coach Henk Louw mans er van af het Ijs nog eens te laten dweilen. Het bleek een juis te beslissing, want het ijs ver keerde in uitstekende staat. Al ver voor de rit, waarop Ria Visser zich enkele dagen had geprepa reerd, was een schema van 2.09,0 als richtsnoer vastgesteld. Donderdagavond, tijdens het door haar gewonnen toernooi om de Gouden Schaats, brak een te snelle start de nog in prima vorm verkerende rijdster op. Ze finish te toen in 2.10,61 nadat ze in de slotronde, die in 35,9 ging, een te rugslag had gekregen. Louw mans: „Nu hadden we een sche ma opgesteld met een iets lang zamer begin. De winst moest ze AMSTERDAM (ANP) -r De In- ternatonale Handbalfederatie heeft in de nacht van zondag op maandag het protest van West-Duitsland tegen de uit slag van de wedstrijd voor het Wereldkampioenschap in de b-groep Hongarije-West- Duitsland afgewezen. De uit slag blijft 12-12 Het bewiste Hongaarse doelpunt is bin nen de reglementaire speel tijd gevallen, oordeelde de IHF na zowel de scheidsrech ter als de tijdwaarnemer te hebben gehoord. De beslissing heeft grote gevol gen voor West-Duitsland, aangezien de wereldkam pioen van 1978 nu niet zal kunnen deelnemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. juist in de laatste ronde kunnen pakken". Ria Visser liep echter even hard van stapel als donderdagavond. Tegenstandster Sigrid Smuda bepaalde in de openingsfase het tempo, na 700 leidde Visser, die voor de eerste volle ronde 32 se conden nodig had. Het volgende rondje ging in 33,7, waarmee ze nog een fractie achter de tijd van Van Rijssel lag. De laatste om loop leverde evenwel de gepro grammeerde winst op. Visser ge bruikte er 35,1 seconde voor, ter wijl Van Rijssel vorig jaar 0,6 langzamer was. Aan het baanrecord (2.05,79 van Karin Enke en slechts 0,4 secon de boven het wereldrecord van Natalja Petroesjova) hoefde Ria Visser niet te denken. De Oost- duitse kwam op het het WK van 1982 onder perfecte omstandig heden tot die verrichting. Bij Ria Visser was de blijdschap over haar topper er niet minder om. „Zo, dat was mijn vierde record", meldde ze opgetogen na haar eenzame jacht in het verlaten sta dion, waar alleen het aanmoedi gende stemgeluid van Louw mans voortdurend tegen de bergwanden galmde. Vrijdag scherpte Ria Visser haar eigen Nederlands record op de 5000 meter aanzienlijk aan en verbeterde ze het puntentotaal. Ook de 3000 meter is in haar be zit. Als officiële tijd staat 4.34,54 in de boeken, ze reed ook al eens 4.33,70, een prestatie die niet als record werd erkend. Ria Visser: „Morgen neem ik een dagje rust en woensdag probeer ik onder de 4.33,70 te komen. Dat is tenslotte mijn beste tijd". De eerste dag van de recordpogin gen in Inzeil, die voor het eerst in deze vorm na afloop van de Gou den Schaats op het programma INZELL (ANP) - Monique Kauff- man en Yvonne van Gennip mochten gisteravond niet rij den op de internationale record- wedstrijden in het Zuidduitse Inzeil. Zondagavond na het af sluitende banket van de vier kamp om de Gouden Schaats kwamen beide meisjes, die op de 500 en 1500 meter zouden starten, te laat in het hotel te rug. Coach Henk Louwmans gaf beide meisjes een reprimande en legde beiden een startverbod op. zijn gekomen, stelde voor de rest weinig voor. De heren-allroun- ders namen kort na het weekein de vrijaf en komen dinsdag- en woensdagavond weer in actie. Daarbij zullen de Noren ontbre ken. Zij zijn gisteren uit Inzeil vertrokken. Ook de Nederlandse sprinters, die de afgelopen dagen niets bijzonders hebben laten zien, zijn met uitzondering van Jan Ykema naar huis. Ykema nam gisteren deel aan de 500 me ter, die hij won in 39,27. Alie Boorsma realiseerde in 42,69 de snelste sprinttijd van de dames. Ria Visser deed gisteren een geslaagde recordpoging op de 1500 meter: "Zo, dat was mijn vierde", was zij na afloop opgelucht. PALERMO (ANP) - De Italiaanse profbokser Claudio Cassenelli is in een zieknhuis in Palermo op Sicilië na tien dagen uit een coma ontwaakt. De 26-jarige zwaargewicht had bij de verloren strijd om het Ita liaanse kampoenschap tegen Daniele Laghi op 25 februari zoveel stoten moeten nemen, dat hij in een ziekenhuis in coma raakte. Prima Vanadia, de geneesheer-directeur van het zie kenhuis verklaarde gisteren dat Cassenelli bij be wustzijn was gekomen en dat hij vragen kon ver staan. "Hij antwoordt door knikken met het hoofd Bezuiniging bij VNL LEIDEN - De economische reces sie noopt ook de voetbalclubs tot financiële kunstgrepen. Om zo veel mogelijk centjes in de club kas te houden neemt bij VNL volgend seizoen de penning meester de honneurs op het trai ningsveld waar. Dick Wester man, de schatbewaarder van de Lcidse afdelingsclub,1 neemt per 1 januari 1983 de zaak van Gé van Eijk over. Westerman staat er straks echter niet alleen voor. Het bestuur van de Vlietclub vond Koos van Dul- lemen bereid om volgend sei zoen als coach/begeleider op te treden. Van Dullemen is vooral in de Haagse voetbalwereld geen onbekende. De 38-jange sport zaakeigenaar was by ADO en Holland Sport in het betaalde voetbal actief. Bij de amateurs van ADO sloot de Hagenaar zyn carrière als actief voetballer af. Van Dullemen werd vele malen of met bewegen van de vingers", aldus de arts. Cas- sanelli, die maandag nog van Palermo naar Bologna werd overgebracht, kan volgens mededelingen uit het ziekenhuis alleen de rechterzijde van het li chaam bewegen. De rentree van Maik Krol in de ring is gisteravond in de Voltreffer in Nieuwegein op een fikse teleurstel ling uitgelopen. De 25-jarige zwaargewicht uit Oss leed tegen de Italiaan Marco Vitaglioni zijn eerste nederlaag in zijn beroepscarrière door interventie van arbiter Adnaansen in de tweede ronde. LEIDEN - Henk Siera wordt de nieuwe trainer van LDWS Deze week kwamen de oud- voctballcr van LFC en het be stuur van de Vlietclub een éénjarig contract overeen. Dit seizoen heeft Siera de se lectie van Stompwijkse Boys onder zijn hoede. Daarvoor was de Leidenaar werkzaam bij MMO en VTL. Overigens verschijnt bij LDWS op dinsdag en donderdag Cccs de Roode op de trai ning, terwijl hy in competi tieverband nog voor ZLC uit komt. De Roode is van me ning dat zijn conditie bij de Morsclub er "schrikbarend" op achteruit is gegaan en heeft daarom bij LDWS aan geklopt om daar zijn uithou dingsvermogen op peil te houden. De Leidenaar is ove rigens van plan om volgend seizoen weer naar de Vliet club over te stappen DENIES EM HEPEsl WIEP IS UUJ ALLER TAé£C?-/v/ T&OMSAJ ^OOS MET ÖROÓT NIE' cilt parjs-nieuujs iKeeooet C&oor *//£(jk*S uit uitverkoren voor het Nederlands amateurelftal. "Eigenlijk zijn we door financiéle problemen tot deze formule ge komen". ontvouwt bestuurslid Visser. "Een club als VNL kan veel leren van een man als Van Dullemen". Via relaties in Haag se voetbalkringen kwam het be stuur VtD VNL de ex-profvoet baller op het spoor. Het is de be doeling dat Van Dullemen, die overigens geen officiële trai- mngspapieren in zijn bezit heeft, op dinsdag en donderdag met de selectie mectraint en op zondag met de wèl gediplomeerde Wes terman in de dug-out plaats neemt. "Het is niet zo dat Van Dullemen hier de zaak alleen gaat regelen", ontzenuwt Visser het gerucht als zou Westerman zich als stroman laten gebruiken. "Westerman is de trainer en samen met Van Dullemen worden de zaken op zondag by de wedstrijd gere geld". Deze regeling levert VNL een aan- zienhjke besparing op. Wester man zal zijn trainersactiviteiten pro-deo uitoefenen, terwyl Van Dullemen alleen een onkosten vergoeding ontvangt GRAZ (ANP) - Op weg naar Boe dapest, waar vrijdag het wereld kampioenschap in de c-groep van start gaat. maakt het Neder lands yshockcyteam een tussen stop in Oostenryk voor twee vncndschappclyke interland- wedstryden De eerste ontaarde gisteravond in Graz in een ware veldslag. Nederland verloor het gevecht en de punten 5-8 (0-2, 2-3. 3-3) Een vcchtparty resulteerde in het wegzenden voor de verdere duur van de wedstrijd van twee spe lers, waardoor Nederland met dnc veldspelers het duel moest uitmaken Oostenryk profiteerde en bracht de eindstand van 8-5 op het bord Was het duel nauwelijks .in aan vaardbaar niveau, de 2000 toe schouwers in Graz waanden zich by een partijtje vryworstelen Al na acht seconden ontstond het eerste opstootje, waarbij een Oostenryker cn Nederlander voor vyf minuten naar de straf bank werden verwezen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9