Rookverbod voor ziekenhuis op til Toekomst Antillen is open C Nieuw milieuschandaal in Rotterdam P olitie arresteert bed rij fs top van chemisch-afval verwerker Leuze vredesbetoging leidt tot onenigheid Staatssecretaris verrast Kamer Verkiezingen van Eerste Kamer valt op 20 juni Onderwijs voert alom actie tegen kortingen ft Lubbers: niet automatisch in 10 jaar onafhankelijk DINSDAG 8 MAART 1983 Binnenland ROTTERDAM (ANP) - Milieu rechercheurs van de Rotter damse rivierpolitie hebben gis termorgen de direkteur (42) en de bedrijfsleider (38) van het tank-schoonmaakbedrijf Booy Clean aangehouden op verden king van knoeien met che misch afval. Medio 1982 werd de gehele administratie bij een inval in beslag genomen. Booy Clean is een groot-verwerker van chemisch afval in de Rot terdamse haven, met name af komstig van het schoonmaken van scheepstanks. Het aangehouden tweetal wordt volgens de politie-woordvoer- der verdacht van het plegen van valsheid in geschrifte en oplichting, in de periode 1980- 1981 gepleegd met betrekking tot het verwerken van che misch afval. Nog niet is vastge steld hoe en waar dat is ge beurd, aldus de politie. De ar restaties zijn het resultaat van een langdurig onderzoek van de Rotterdamse rivierpolitie. De Rotterdamse rivierpolitie is ook betrokken geweest bij het onderzoek in de Uniser-zaak. De betrokken rechercheurs zijn daarna speciaal vrijge maakt voor het onderzoeken van milieu-fraude. Politie en justitie zijn zeer terug houdend met verder commen taar op de arrestaties. Een woordvoerder van de Rotter damse rivierpolitie meent dat dat de zaak in dit stadium al leen maar kan schaden. Hij wilde ook niet zeggen of er mo gelijk nog verdere aanhoudin gen zullen volgen. Niet vreemd In de Rotterdamse haven wordt niet vreemd opgekeken van de aanhoudingen, omdat het be drijf Booy al jaren een slechte reputatie heeft. Om die reden hebben twee andere schoon maakbedrijven vorig jaar afge zien van samenwerking met Booy in een nieuw op te zetten schoonmaakbedrijf. De aktivi- teiten van Booy vinden overi gens in het gehele land plaats en beperken zich niet alleen tot de Rotterdamse haven. Booy heeft eind 1981 een plan tot vernieuwing en uitbreiding van het eigen bedrijf samenge steld. Daarbij zou 7,5 miljoen gulden in sanering van de be staande installaties worden geïnvesteerd en daarnaast ruim 20 miljoen gulden in uit breiding met een afvalwater zuiveringsinstallatie voor aan grenzende bedrijven in de Bot lek. Meldingen Het onderzoek tegen het schoon maakbedrijf Booy is begonnen op grond van verdenkingen van illegale lozingen, tien maanden geleden. Dat vermoe den kwam met name voort uit analyses van de meldingen die het bedrijf en de leveranciers van chemisch afval deden in het kader van de wet chemi sche afvalstoffen. Op die manier zijn ook de illegale lozingen bij het voormalige chemisch-afvalverwerkingsbe- drijf Uniser uitgekomen. De hoeveelheden aangenomen af val kwamen namelijk niet overeen met de hoeveelheden verwerkte of daarna afgevoer de chemische afvalstoffen. Vandaar ook dat in het onder zoek tegen Booy het departe ment van milieubeheer is be trokken. De politie wil niet kwijt of er in derdaad door bedryven aangif te is gedaan van oplichting door Booy. De rivierpolitie en het departement hebben enige tijd geleden wel een oproep in die richting gedaan. Aangeno men wordt echter dat leveran ciers kopschuw zijn geworden naar aanleiding van ervaringen in de Uniser-zaak. Toen bleek namelijk veelal bij het onder zoek ter rechtzitting dat de le veranciers van het chemisch afval geen of weinig reden had den zich opgelicht te voelen omdat zij vermoedens hadden kunnen hebben dat het afval bij Uniser niet legaal werd ver werkt, of dat zij zelf volstrekt geen garanties vroegen voor een legale verwerking. DEN HAAG (GPD) - Tussen de organisaties die betrokken zijn bij de voorbereiding van de de monstratie tegen de kruisraket ten later in het jaar, is onenigheid ontstaan over de bij die gelegen heid te voeren leuze. De radicale partijen EVP en PSP en het Plat form voor Radikale Vredesbewe gingen vinden dat teveel conces sies zijn gedaan aan het CDA en dat niet meer ondubbelzinnig vaststaat dat de demonstratie zich voornamelijk tegen de plaat sing van kruisraketten in Neder land richt Vorige week zyn de politieke par tijen en de vredesbewegingen het eens geworden over de leuze „Geen nieuwe kernwapens in Nederland, noch in enig ander land in Europa". Deze slogan is dezelfde als tijdens de vredesde monstratie van '81. In een toe lichting bij de leuze staat dat het DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) overweegt het roken in ziekenhuizen te verbieden. Hij deelde dit, als "een schot voor de boeg", mee tijdens een gisteren gehouden mondeling overleg met leden van de volksgezondheids commissie uit de Tweede Kamer. De mededeling viel bij een aantal leden van de kamercommissie verkeerd. Mevrouw Erica Terp stra (WD) vroeg hierover een apart overleg. De inhoud van de mededeling heeft, zei ze, zo fun damenteel met de individuele vrijheid te maken, dat het hier niet als een losse flodder mag worden gebracht. De staatssecretaris zei de opmer king over het niet-roken in de ziekenhuizen "met opzet" te heb ben gemaakt. Hij noemde het "van de dolle" dat de kamercom missie wel spreekt over de kan kerbestrijding en het niet zou aandurven het roken te verbie den in inrichtingen die samen werken om kanker te bestrijden. De staatssecretaris zei niets te voe len vóór de suggestie van de Ge zondheidsraad tot het instellen van een wetenschappelijk onder zoek naar de waarde van de be volkingsonderzoeken naar long kanker. Het CDA-kamerlid Borgman diende, samen met PPR-fractievoorzitter Beckers, een motie in, waarin gevraagd wordt om een nadere studie van de gevolgen van de integratie van onderzoek op baarmoeder halskanker. Van der Reijden komt komend na jaar met een middellange-ter- mijn visie voor de kankerbestrij ding, geldig voor de periode 1984-1986. De staatssecretaris liet blijken het tot nu toe gevoerde den haag )gpd) - Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) wil dat op 20 juni de Provinciale Staten een nieuwe Eerste Kamer kiezen. De ontbinding van de Senaat is een gevolg van de herziene Grond wet, waarin bepaald wordt dat de Eerste Kamer in haar geheel moet worden vernieuwd zo snel mogelijk na verkiezingen van de Provinciale Staten. Tot nu toe was de zittingsduur van senatoren nog zes jaar, waarbij om de drie jaar de helft van de Eerste Kamer aftrad. De laatste verkiezing van de helft van de Senaat was vorig jaar, na de ver kiezing van de Provinciale Sta ten in maart. De regering heeft nog vorig jaar een wetsontwerp ingediend om de grondwettelijke bepaling in een wet vast te leggen. Minister Rietkerk heeft gisteren zijn schriftelijke reactie gegeven op vragen uit de Tweede Kamer over dit wetsontwerp. De rege- WEERRAPPORTEN ring heeft nogal haast met het wetsontwerp, gezien het feit dat de Kamer pas vorige week haar opmerkingen maakte. Volgens de bewindsman moet het nu mogelijk zijn de behandeling in de Tveede Kamer af te ronden vóór het paasreces, dat op 25 maart begint. Hij hoopt verder dat de Eerste Kamer het wets ontwerp vóór eind april zal af handelen. Dan kan de nieuwe wet op 1 mei in werking treden en kan daarna zo snel mogelijk een Koninklijk Besluit afgekon digd worden. De kandidaatstelling door de poli tieke partijen kan dan volgen op 17 mei en de stemming door de Provinciale Staten op 20 juni, al dus Rietkerk. De eerste bijeen komst van de nieuwe Senaat ver wacht Rietkerk vervolgens op 5 juli. beleid op dit terrein te willen voortzetten en voor zover moge lijk te willen verbreden. Volgend jaar zullen middelen voor de ver dere ontwikkeling van de kan kerbestrijding ter beschikking worden gesteld, in het bijzonder voor de start van de landelijke kankerregistratie. Vanuit de kamercommissie werd grote zorg geuit over de uitvoe ring van het onderzoek naar de effecten van de Moerman-thera pie in de strijd tegen kanker. Te leurstelling was er ook over de opheffing per 1 mei van het stu diecentrum voor sociale oncolo gie. In een motie-De Pree (PvdA) wordt de regering gevraagd met voorstellen te komen die ertoe leiden dat de verworven sociaal- oncologische inzichten bewaard blijven en de voortgang van dit onderzoek wordt gewaarborgd. Van PvdA-zijde werd ondermeer aangedrongen op een onderzoek naar de oorzaken waarom kan ker in een taboe-sfeer verkeert. Een dergelijk onderzoek werd "geen overbodige luxe" ge noemd. Milj oenenfraude 21/2 jaar cel AMSTERDAM (ANP) - De recht- bank in Amsterdam heeft van ochtend een 44-jarige man uit Hoorn, directeur van het tand technisch bedrijf Dental-oost bv, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest wegens miljoenen guldens belas tingfraude. Tegen hem was vier jaar gevangenisstraf geëist. De man had van 1977 tot en met 1981 ruim vijf miljoen gulden aan vermogens-, inkomsten- en vennootschapsbelasting ontdo ken. DEN HAAG Leerlingen van drie lagere scholen uit Amsterdam kregen gisteren les op een bijzonde re lokalie, namelijk het Binnenhof. De aktie u>as bedoeld uit protest te gen de bezuinigingen die minister Deetman voor het onderwijs heeft aangekondigd. (Foto Anefol Gescheiden paar laat baby honger dood sterven ALKMAAR (ANP) - Een ge- scheiden echtpaar in Alk maar wordt ervan verdacht zijn 11 maanden oude baby door ondervoeding om het le ven te hebben gebracht. Een onderzoek door het gerechte lijk geneeskundig laborato rium naar de dood van de ba by op 29 januari leverde als resultaat op dat het kindje 40 tot 50 procent te licht was, zo heeft de Alkmaarse politie gisteren bekendgemaakt. Aanleiding tot het onderzoek was de weigering van de huisarts een verklaring van natuurlijke dood af te geven. Beide ouders, een 22-jarige vrouw en haar 25-jarige ex- echtgenoot, hebben inmid dels tegenover de politie be kend het kind opzettelijk te hebben verwaarloosd. De vrouw verklaarde dat zij was bezweken onder de psychi sche druk van de echtschei ding en andere gezinsmoei lijkheden. DEN HAAG (ANP) - De school week is gisteren voor veel leer lingen, leerkrachten en ouders in ons land anders dan anders be gonnen. Een enkele schoolbezet- ting sprong eruit ten opzichte van elders ondernomen activitei ten. Echt druk was het echter nog niet maar het staat als een paal boven water, dat het een druk en wellicht chaotisch week je wordt met veel en velerlei ui tingen van protest tegen de aan tasting van de kwaliteit van het onderwijs. Die aantasting wordt volgens de betrokkenen een feit als deze week de Tweede Kamer instemt met de plannen van mi nister Deetman (onderwijs). In Den Haag hadden de gezamen lijke onderwijsvakorganisaties en verenigingen van ouders een openbare les op het Binnenhof voorbereid. Rond honderd kin deren deden er aan mee. Een kleine klas liet er de voordelen van het klein zijn zien, en een zeer grote klas alle nadelen die hieraan zijn verbonden. Klein en groot verenigden zich in samen zang om hun protest kracht bij te zetten. Alle aandacht was op de volksvertegenwoordigers ge richt, die het volgens de uitge reikte pamfletten nu eens niet bij woorden moeten laten. Ook de overige landelijke acties hebben in Den Haag plaats. Het hoogtepunt moet morgen een es tafette van gymnastiekleraren naar de residentie worden. Voor het Tweede Kamer-gebouw wordt vervolgens tot besluit "de laatste gymles aan 5 havo" gege- andaag wordt voor het gebouw van de Tweede Kamer gedemon streerd hoe een school voor bui tengewoon onderwijs wordt af gebroken. Donderdag maakt men duidelijk dat het volwasse nenonderwijs steeds minder toe gankelijk wordt Zodra de parlementariërs vandaag met de bewindslieden van on derwijs en wetenschappen in de bat gaan over het onderwijs, be trekken ten minste tien mensen uit het onderwijs een stille wacht bij de regeringsgebouwen. De wacht duurt zolang de Tweede Kamer de onderwijsbegroting behandelt, tot en met donderdag. Uitvoerenden zijn leden van de grote onderwijsvakorganisaties, alsmede de Unie van MTO-ver enigingen, de Koninklijke Ver eniging van Gymnastiekleraren, de Algemene Vereniging van Schoolleiders en de Vereniging voor Openbare Onderwijs. gaat om kernwapens in West- en Oost-Europa en dat ook de Rus sische SS-20 raketten moeten worden ontmanteld. De diverse partijen hebben tot 21 maart de tijd om zich intern over de leuze te beraden en aan de or ganisatie van de demonstratie mee te delen of zij zich erachter kunnen scharen. Pas eind maart zal een definitief besluit hierover worden genomen. De ontevreden groepen hebben echter gisteren al om nieuwe on derhandelingen over de leuze ge vraagd in een gesprek met IKV- secretans Mient Jan Faber Fed dema (EVP) vindt dat het IKV naar rechts is opgeschoven door niet meer ondubbelzinnig te kie zen voor een leuze waarin geëist wordt dat de plaatsing van de kruisraketten niet door mag gaan, evenmin als de voorberei dingen voor een plaatsing. „Het CDA mag meedoen met de demonstratie, maar dan wel op basis van duidelijke leuzen die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn", zei Feddema. Het CDA be nadrukt dat de demonstratie-leu ze pleit voor gelijktijdige vermin denng van de bewapening van Rusland en Amerika, die daar over in Genève onderhandelen. Zo bezien betekent de leuze slechts een aanvulling van het CDA-program. dat plaatsing al- tyd aan Genève heeft gekoppeld. Van der Lek. PSP-partijvoorzitter. noemde het „bijzonder betreu renswaardig" dat het lijkt alsof de vredesbeweging uit elkaar is gespeeld Dat is niet echt zo, meent hij, omdat het IKV on voorwaardelijk tegen plaatsing blijft Toch vindt ook hy de leuze te onduidelijk en pleit hij voor aanscherping. Faber heeft best begrip voor de problemen van de drie, maar meent dat het belangrijk is nu het CDA niet te overvragen. De partijen moeten elkaar de ruimte geven een eigen interpretatie te geven aan de leuze. Dat mogen alle partijen, inclusief het CDA, aldus Faber ..De demonstratie zelf zal echter niets aan duidelijkheid te wen sen overlaten Met zo n brede sa menstelling is het duidelijk afge lopen met de kruisraketten. De leuzes betekenen voor het IKV een breuk met het regeerak koord. Wat het CDA zegt moeten zy maar doen", aldus Faber Dode vos had hondsdolheid TER APEL (ANP) - Hot Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad heeft vastgesteld dat een dode vos. die vonge week werd gevonden aan de oostzijde van het Ruiten A Kanaal in Ter Apel, hondsdolheid had. Het is voor het eerst dat hondsdolheid by een vos is geconstateerd sinds 1974, toen twee keer vossen wer den gevonden met deze ziekte, ëën keer in Selhngen en éën keer in Ter Wisch. De vos in Ter Apel werd gevonden door een landbouwer die het dier inleverde bij de politie Die stuurde de vos naar de veterinai re dienst m Groningen, die ver volgens de vos door het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad het onderzoeken Het gaat vermoedelijk om een afge dwaalde vos uit het met rabiés (hondsdolheid) besmette grens gebied tussen Duitsland en Ne derland. a E c t - jj I'S I 5. 15 Amsterdam onbew. 9 0 De Bilt half bew. 12 2 0 Deelen onbew. 11 3 0 Eelde licht bew. 11 4 0 Eindhoven 9 2 0 Den Helder onbew. 2 Rotterdam licht bew. 10 3 0 Twente 10 5 0 Vlissingen onbew. 7 3 0 Zd.-Limburg onbew. 8 4 0 Aberdeen 12 6 0 Athene onbew. 16 8 0 Barcelona onbew. 15 5 0 geheel bew. 10 7 0 3 Bordeaux 16 0 Brussel onbew. 9 5 0 Frankfurt geheel bew. 10 6 0 Genève 11 -2 0 Helsinki onbew. -1 -12 0 Innsbruck onbew. 11 -2 0 Klagenfurt onbew. 12 -4 0 Kopenhagen motregen 7 4 3 Lissabon 18 12 0 Locarno onbew. 17 0 Londen 12 3 0 Luxemburg 8 5 Madrid onbew. 18 -1 0 Malaga geheel bew. 16 13 0 Mallorca onbew. 17 1 0 Malta onbew. 17 6 0 München motregen 10 5 0.9 Nice 15 7 Oslo 5 -3 0 geheel bew. 9 6 0 14 2 0 Split onbew. 14 3 0 Wenen geheel bew. 11 8 0.2 10 -2 0 Casa Blanca 26 12 0 Istanbul hal.f bew. ia 9 0.4 Las Palmas licht bew. 20 25 0 'el-Aviv onbew. 14 0 0 unis onbew. 16 3 0 DEN HAAG (GPD) - Het stand punt van de Nederlandse rege ring dat de Nederlandse Antillen over tien jaar onafhankelijk be horen te zijn, is volgens premier Lubbers „geen volstrekt automa tisme". Al naar gelang de samen werking tussen Aruba en de an dere vijf eilanden „hecht en duurzaam" blijkt te zijn, kan be sloten worden deze periode voor Aruba te verlengen of te verkor ten. Dit verklaarde de premier na afloop van de eerste dag van de Ronde Tafel Conferentie in Den Haag over de Arubaanse onaf hankelijkheid ten opzichte van de overige eilanden. Lubbers is voorzitter van de conferentie. Volgens Lubbers werden gisteren, tot verbazing van de andere dele gaties, in rap tempo de proble men van de aparte status voor Aruba in de overgangsperiode naar onafhankelijkheid in kaart gebracht. Het gaat hierbij voor namelijk om staatkundige af spraken over de relatie tussen de verschillende eilanden ten op zichte van elkaar en ten opzichte van Nederland en in de tweede plaats over de toekomstige finan- cieel-economische samenwer king. Overwogen wordt, aldus Lubbers, de tien jaar af te tellen nadat de 'status aparte' van Aruba een feit is. Dat zou over ongeveer twee tot twee-en-een-half jaar zijn. Daarna, zo wordt overwogen, zou er een 'toetsings moment' moeten komen om de status van Aruba nader te bezien. „Dan kan worden vastgesteld of er ontwik kelingen zijn in het staatkundig denken op de andere eilanden om de periode van 10 jaar langer of korter te maken", aldus Lub bers. Vrijwilligheid In zijn openingstoespraak eerder op de dag had de Arubaanse lei der Betico Croes een „hechte en duurzame samenwerking" met de andere eilanden niet uitgeslo ten, mits deze op basis van vrij willigheid tot stand komt. Voor Nederland, dat het recht op zelf beschikking voor elk eiland tij dens een Ronde Tafel Conferen tie twee jaar geleden erkende, is deze samenwerking een absolute voorwaarde om mee te werken aan de toekomstige ontwikke ling op de zes eilanden. De vraag hoever deze samenwer king zal moeten gaan, ofwel hoe onafhankelijk Aruba tijdens de overgangsfase wordt van de ove rige eilanden, staat deze week centraal in de onderhandelingen. Voorzitter Lubbers heeft daartoe twee commissies van deskundi gen ingesteld die zich gister avond en vanochtend nader in formeren over twee hoofdpun ten: de staatkundige en juridi sche problemen en verder de monetaire samenwerking, inclu sief de problemen rond de zoge naamde 'boedelscheiding'. Uitgaande van de aanbevelingen van de 'Commissie van zeven', die eind vorig jaar verslag uit bracht van een onderzoek naar de gevolgen van onafhankelijk heid van Aruba, blijven er in de toekomst gemeenschappelijke parlementen en regeringen. Aru ba heeft gisteren echter voorge steld dit parlement geen wetge vende, maar slechts een advise rende functie toe te kennen. Ook zou de besluitvorming van de raad van ministers van de unie bij „vitale" belangen anders ge regeld moeten worden dan in het voorstel. Lubbers noemde de ar gumenten niet zonder waarde. Bodemschatten Over het eigendom van de bodem schatten - rond Aruba is olie in de grond gevonden - bestaat vol gens Lubbers „geen frontaal ver schil van inzicht". De gemengde Commissie van Zeven, in de wandeling de Commissie-Bies heuvel genoemd, noemt een sa menwerking op dit gebied nood zakelijk. Betico Croes wil echter de olie in eigen beheer hebben, maar sluit afspraken over de ver deling van mogelijke opbreng sten niet uit De monetaire samenwerking spitst zich toe op de vraag of er éën of twee munten gehanteerd moeten worden. Maar ook op de Antillen is een discussie in gang gezet over de mogelijkheden van twee munten. De Arubaanse delegatje heeft zich volgens Lubben giste ren uitgesproken voor een inten- De Ronde-Tafelconferentie over de toekomst txzn de Nederlandse Antil len: premier Lubbers ontmoet tr. D F. Martina, premier van de Antillen. (Fat* ANP) sieve monetaire samenwerking, ook in het geval Aruba een eigen munteenheid krijgt. Een van de twee door Lubben in het leven geroepen commissies bestudeert alle mogelijke gebieden van eco nomische samenwerking en het vraagstuk van het met geheel daarvan losstaande valuta-pro bleem. Ook over een verdeelsleutel voor de 'boedelscheiding' bestaat geen De Ronde Tafel Conferentie duurt tot en met aanstaande vrij dag Voor de Nederlandse en de Arubaanse delegaties moeten dan alle knopen over de 'status aparte' van Aruba zyn doorge hakt Maar ook de Antilliaanse premier Don Martina zei by de opening van de conferentie in de Rolzaal aan het Binnenhof dat „we de status aparte deze week haalbaar moeten maken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7