actief in vrije tijd il "Prehistorici zijn nuchtere mensen Weer meer schoorsteenbranden L l i J- Hoogleraar Louwe Kooijmans: Ondeskundig Provincie: parkeer- en speelterrein langs spoor lijn mag wel Gemeente steunt acties in onderwijs Actie tegen eigen bijdrage fondspatiënt Geslaagd O, dat wordt zitten, want hij zit toch aU' plaatsen haarden en allesbranders voornaamste oorzaak iK l L.P. Louwe Kooijmans: "Datje soms zo weinig vindt, daarmee moetje teren leven". PAGINA 4 LEIDEN - Het lot van de prehistoricus: een oude citroen uitpersen en maar hopen dat je nog een lekker sapje krijgt. Prof. dr. L.P. Louwe Kooijmans had dit eigenlijk al tijdens zijn oratie willen zeggen, maar ja: tijdgebrek. Een gesprek met de nieuwe hoogleraar prehistorie, die schat dat er drieduizend voor Christus zo'n 10.000 mensen in Nederland hebben gewoond. door Wim Brands "Gewaagde uitspraak? Nee hoor, hoewel sommige collega's het nooit hadden durven zeggen. Met de nadruk op durven. Kijk, ik bestudeer de Vlaardingen-cul- tuur bij Hekelingen, gemeente Spijkenisse, en op grond van ge gevens die je verkrijgt kun je zeggen: er zullen zo'n tiendui zend mensen in Nederland heb ben gewoond drieduizend voor Christus. Vijfduizend is te laag en vijftienduizend te hoog. Ja, op die manier moet je werken". De prehistorie begint op het mo ment dat iemand doelbewust een werktuig maakte en eindigt bij het eerste geschreven bericht. Het mag duidelijk zijn: de pre historie is niet overal op de we reld op hetzelfde moment begon nen en ook niet op hetzelfde tijd stip geëindigd. Rond 1900 had je bijvoorbeeld stammen in Afrika die nog in de prehistorie leefden. Talloze malen zal Louwe Kooij mans deze vraag al wel hebben moeten beantwoorden, maar vooruit: wat is het fascinerende van zijn vak? Hij glimlacht min LEIDEN - Het aantal schoorsteenbranden in Leiden en omgeving is de laatste jaren flink toege-, nomen. Die toename is vooral veroorzaakt door het ondeskundig plaatsen van open haarden en het niet regelmatig vegen van de schoorsteen. Hoewel de run op de open haarden een beetje voorbij is, dient zich nu een betrekkelijk nieuw feno meen aan: de terugkeer van de "allesbrander". Steeds meer mensen kopen zo'n kachel om de gasrekening te drukken. Maar ook een allesbrander moet des kundig worden geplaatst om het risico van brand uit te sluiten. Volgens F. van Oosten, preventie- officier by de Leidse brandweer, waren schoorsteenbranden na genoeg verdwenen uit de rappor ten van de brandweer. Gemid deld breekt er nu elke twee we ken ergens in de stad een schoor steenbrand uit. Dat komt neer op zaam alvorens te zeggen: "Ande ren stellen die vraag regelmatig, prehistorici stellen 'm nooit. Ik denk dat wij het vak ook niet zo fascinerend vinden. Onderzoek naar de oudste bewoners doe je ambachtelijk, zoals een arts ope reert. Natuurlijk, als we iets moois vinden zijn we zeer en thousiast. Maar aan de andere kant: we zijn geen dwepers. Inte gendeel, nuchtere mensen zijn we volgens mij". Vuursteentjes Vaak moet de prehistoricus het doen met weinig materiaal, een paar steentjes waarmee een voor vader vuur maakte bijvoorbeeld. "Daarmee moetje leren leven hè, ik bedoel, dat je soms zo weinig vindt. Toch word je veronder steld je verhaal te maken. En dat lukt ook wel. Als ze maar niet van je verlangen dat je op basis van die vuursteentjes vertelt wel ke kleur haar de gebruiker had. Stuit je daarentegen op een kampplaatsje, dan kun je wel concluderen hoeveel mensen daar ongeveer gewoond heb ben". Louwe Kooijmans heeft de reputa 24 branden per jaar op een totaal aantal van 1100 keer dat de brandweer in Leiden moet uit rukken. Ook in omliggende ge meenten is het aantal branden in schoorstenen sterk gestegen. In de bollenstreek ligt die toename tussen de 30 en 40 procent over de afgelopen jaren. "Het klassieke verhaal van de schoorsteenbrand was eigenlijk een zachte dood gestorven. Met het verdwijnen van de kolen- en oliekachels en de aanleg van aardgas is er een periode geweest dat branden in schoorstenen slechts sporadisch voorkwa men", aldus Van Oosten. Hij heeft de indruk dat mensen ei- genlijk wel weten dat schoorste nen een- of tweemaal per jaar moeten worden geveegd, maar velen menen "dat brand hen niet zal overkomen maar de buren". Gemetseld De gemetselde kanalen in de oude re huizen zijn eigenlijk het vei tie een veld-archeoloog te zijn, een graver zogezegd. Klopt dat? "In 1966 werd ik aangenomen als conservator van het Rijksmu seum van Oudheden, omdat ik een ruime graafervaring had. En ik moet zeggen: het is leuk hoor, graven. Maar laten we aan de an dere kant niet vergeten dat je met graven alleen ook niet zoveel opschiet. Je zult toch ook theore tisch onderzoek moeten.doen. Nee, ik noem mezelf liever een allround prehistoricus. Hoewel ik besef dat dat arrogant klinkt". Louwe Kooijmans heeft ook een paar boeken geschreven. Verle den land bijvoorbeeld. "Ja, dat boek is nog het boek van de maand geweest. Heb ik overi gens geschreven met een paar collega's. Ik doe dat graag: zo schrijven dat veel mensen ge boeid worden door het onder werp. En als ze zo'n boek uitheb ben, nou, dan hoop ik dat ze meer begrip hebben voor het werk van de prehistorici". Louwe Kooijmans bladert wat door Verleden land. "Eén van m'n mooiste vondsten staat in dit boek. Hier, kijk maar. Visnetten. Gevonden bij Bergschenhoek. Je had daar een jachtkampje. ligst. Daarvoor zijn veelal dege- lijke materialen gebruikt die het risico van brand - als tenminste jaarlijks de schoorsteen wordt geveegd - erg klein maken. Vol gens L. van Werkhoven, inspec teur van bouwtoezicht van de ge meente Leiden, ontstaat met na me risico als mensen zelf een open haard of een allesbrander gaan plaatsen en daartoe ergens een gat moeten maken in de muur of het dak. "In nagenoeg alle gevallen is voor dat soort werkzaamheden een bouwvergunning van de ge meente vereist. Velen weten dat niet en gaan blindelings aan het werk. Vooral bij betonnen vloe ren kan dat gevaarlijk zijn. Voor de aanleg van een pijp is vaak nog een flink gat noodzakelijk in de vloer. Het maken van zo'n gat op ondeskundige manier kan er toe leiden dat er ongelijke span ning op de vloer ontstaat waar door de boel in elkaar kan stor ten", aldus Van Werkhoven. Maar volgens Van Oosten en Van Werkhoven is dat bepaald niet Leiden 4100 voor Christus. Drie hele vis netten hebben we daar gevonden in de grond, één is al geconser veerd". Na een pauze vervolgt hij: "Wat ik vaak meemaak is dat mensen op den duur toch gegrepen worden door het onderwerp. Een aanne mer, die met het aanleggen van een weg bezig is, wil nog wel 'ns zeggen: graven!, nee dat kan niet, want het houdt ons op. Goed, dan toon ik begrip voor zijn werk, laat merken dat ik er ook wat van afweet, vertel dat ik zijn plannen niet doorkruis en uitein delijk stemt hij dan wel toe. En je zult het altijd weer zien: vinden we wat, dan is ook die man en thousiast". Jachtkampje Wie nu prehistorie wil studeren kan dat pas na z'n kandidaats doen. Je moet eerst een paar jaar klassieke letteren hebben gestu deerd, of kunstgeschiedenis, of biologie, om maar eens een paar vakken te noemen. Maar hierin komt verandering, dat wil zeg gen: als alle instanties de Leidse plannen goedkeuren. "We willen dat iemand die van de middelbare school komt direct het enige probleem. Er worden vaak ondeugdelijke materialen gebruikt. Zo nemen velen hun toevlucht tot dunwandige alumi- niumpijpen, die als afvoer van een centrale verwarmingsketel zeer geschikt zijn. Maar zeker niet voor open haarden en alles branders waarin veel hogere temperaturen worden bereikt. Dergelijke pijpen geven te veel warmte door aan aangrenzende materialen. Beperkt "Als mensen een open haard of al lesbrander willen plaatsen waar voor een nieuwe afvoer moet worden gemaakt kunnen ze het beste dubbelwandige, gebakken schoorsteenelementen gebrui ken. Zowel brandweer als de dienst bouwtoezicht van de ge- meente zijn altijd bereid om te adviseren. Bovendien is meestal een vergunning noodzakelijk van de gemeente", licht Van Werkhoven toe. Een schoorsteen die vaak gebruikt wordt moet volgens Van Oosten LEIDEN - De gemeente mag enke le stukjes grond langs de spoor lijn Leiden-Den Haag bestem men als parkeer- en speelterrein. Provinciale Staten hebben de be zwaren van de Nederlandse Spoorwegen (NS), die de gron den wil bestemmen voor spoor wegdoeleinden, van de hand ge wezen. De gemeente en de NS liggen al enige tijd met elkaar in de clinch over van de stukjes grond, nabij de Wetstraat en de Lopsenstraat, die onderdeel uitmaken van het bestemmingsplan Transvaal. De gemeente meent dat de gebieden hard nodig zijn om de leefbaar heid van de wijk te verbeteren. Volgens de NS zijn de bestem mingen parkeren en spelen ech ter onverenigbaar met de plan nen voor de realisering van een opstelspoor. Het provinciebestuur concludeert uit informatie van de NS dat de stukjes grond de komende jaren niet daadwerkelijk voor voor spoorwegdoeleinden zullen wor den benut en dat aan parkeer- en speelterrein in de buurt grote be hoefte bestaat. Bezwaren tegen het creëren van een stukje open baar groen, naast het terrein van de roeivereniging Njord, zijn on gegrond verklaard. De provincie heeft verder haar goedkeuring onthouden aan de geplande uitbreiding van een bloemisterij aan de Morsweg en aan het gedeelte van het plan dat bepaalt dat de bergingen voor woonboten aan de Morskade niet groter mogen zijn dan vier kubie ke meter. Van de provincie mo gen ze best wat groter worden. archeologie kan gaan studeren. Het vak heet dan algemene ar cheologie, en het gaat om een oriënterende studie. Eentje die een jaar duurt. Daarna kunt je een specialisatie kiezen van drie twee keer per jaar worden ge veegd. In andere gevallen een keer. "Soms controleren bewo ners zelf de schoorsteen. Ze kij ken dan van onderuit in de schoorsteen en stellen dan vast dat de pijp nog breed genoeg is. Maar daarom gaat het niet. Het gaat om de aangekoekte laag in de schoorsteen die soms ont brandt. Die laag moet regelmatig worden verwijderd". De schade bij schoorsteenbranden blijft in de regel beperkt tot de schoorsteen zelf. In slechts een gering aantal gevallen slaat de brand over naar de kap van de woning. Toch loopt de schade soms op tot 10.000 gulden. "Als een schoorsteenbrand heeft ge woed wordt door de brandweer een stookverbod opgelegd. De dienst bouwtoezicht van de ge meente controleert vervolgens of de schoorsteen nog'veilig is. In enkele gevaillen moet een schoor steen opnieuw worden opgemet seld alvorens het stookverbod wordt opgeheven", aldus pre ventie-officier Van Oosten. jaar. Prehistorie bijvoorbeeld. Menselijkerwijs gaat dit wel door. Dat betekent dat je vanaf het nieuwe studiejaar kunt be ginnen met algemene archeolo gie. Alleen in Leiden". Het aantal schoorsteenbranden in de regio Leiden is de laatste ja ren flink toegenomen, voorname lijk als gevolg van gebruik van on deugdelijke materialen en het niet ragen van schoorstenen. Vaak zijn DINSDAG 8 MAART 1983 LEIDEN - Het college van B en W zal de acties morgen van de on derwijsbond ABOP, afdeling Leiden, tegen de van regerings wege voorgenomen bezuinigin gen, volledig ondersteunen. Het college schrijft in een brief aan het bestuur de verontrusting van de ABOP te delen omdat de doorvoering van de regerings plannen zeer nadelige effecten op het onderwijs zal hebben. B en W meent dat hierdoor de kwa liteit van het onderwijs op onver antwoorde wijze zal worden aan getast. Woensdagmorgen zal er op de scholen geen les worden gege ven. maar met de leerlingen en (eventueel) ouders worden gedis cussieerd over de gevolgen van de bezuinigingen in het onder wijs. 's Middags is het de bedoe ling dat alle scholen naar het An- tonius Clubhuis komen voor een protestbijeenkomst. Daarna (om streeks half vier) zullen de protesten luid en duidlijk te ho ren zijn op het Stadhuisplein. Namens de Koninklijke Neder landse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding, afdeling Lei den, zullen acht gymleerkrach- ten morgen om negen uur al hardlopend van het Stadhuis plein vertrekken naar het Malie veld in Den Haag. Daar zullen zij met collega's uit het hele land de monstreren tegen het afschaffen van gym in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs. dunwandige aluminiumpijpen ge bruikt zoals op de foto. De hitte wordt doorgegeven aan het hout dat ontbrandt. (Archieffoto Wim van Noort) LEIDEN - "Per medicijn een riks, 'n maatregel van niks". Onder dat motto voert de Socialistiese Partij een actie. Doelwit daarvan is staatssecretaris Van der Reij- den (WVC), die voortaan een ei gen bijdrage van ƒ2,50 van de zie kenfondspatiënten verlangt. Protest-brieflcaarten zijn door de SP hulp- en informatiedienst verspreid, die naar de staatsse cretaris kunnen worden opge stuurd. Ook in Leiden zijn de fol ders/briefkaarten te verkrijgen. Zo liggen in de apotheken Cen traal (Breestraat), Reyst (Steen straat), Havenapotheek, Leiden Zuid-West, Zuider, Voorschoten en Kok (Topaaslaan) exempla- 'LEIDEN - In het Academisch Zieken huis Leiden zyn de volgende kandi daten geslaagd voor het diploma A- verpleegkundige: R. Anker, J.J. Barnhoorn, K. Basjes, S.H. Botermans, D. van Duyn, G. Geerling, M. Groot, D. de Haan, P.A. de Haan, A.H.M. Heemskerk, J.C. Hoek. A. Krijnen, C.A.M. Maaskant, E.S.A. van Mameren, M. Mieog, J.W. van den Oever, M.M. Smink, J.C. van Steveninck, M. Struik, A. Verkerk, H.M.C. van Wychen. LEIDEN - Hij kon niet voor de rechter verschijnen, maar zijn zuster wel. "Ik wil u wel aanho ren, daar niet van", zei de rech ter, "maar laten we niet verge ten dat u niet bent gemach tigd". Haar broer had half oktober '81 te hard gereden in Voorscho ten. Was dat waar? De zuster zweeg even en antwoordde toen: "In z'n brief heeft hij een paar regeltjes geschreven over dit onderwerp. Hij zegt dat-ie vijftig heeft gereden, dat zal dus wel waar zijn". Ze vervolgde even later: "O ja- ..laat ik dat niet vergeten...vol gens hem hadden ze nooit met hun blote oog kunnen zien dat- ie te hard reed. Dat moest ik ook nog van 'm vertellen". Hoe viel deze uitspraak te rijmen met wat de verdachte had ge zegd tegen de politie, wilde de rechter weten. "Hij gaf toen na melijk een geheel andere ver klaring. Hij ontkende niet te hard te hebben gereden". Zestig gulden eiste de officier van justitie. "Ja, wat moet ik daar nou over zeggen", zei de zuster. "Ik had zelf nooit zo hard gereden, dat weet ik wel". De rechter veroordeelde ver dachte conform de eis: zestig gulden. Of twee dagen zitten. "O, dat wordt het laatste", meldde het familielid monter. "Dat kan haast niet anders, want hij zit momenteel toch al in Haar lem". Engerd Sassenheim, veertien maart 1982. Half drie 's nachts bracht ze de oppas naar huis. Ze reed zonder licht de straat in. Merk waardig. inderdaad, maar daar voor was wel een verklaring te geven. door Wim Brands Voor haar reed namelijk een groene Fiat. Twee personen za ten er in die auto, dat had ze meteen gezien. Maar dat was niet iets om bang van te wor den, nee, ze werd angstig toen de knipperlichten van de Fiat begonnen te werken. En de richtingaanwijzers, die gingen ook om de beurt aan. Ze dacht dus met een paar dron kelappen van doen te hebben. Het hart bleef haar waarschijn lijk helemaal in de keel steken toen één van die kerels even la ter uitstapte. Tegen de oppas zei ze nog: "O jee, nou zul je het hebben, komt die engerd nog naar ons toe ook". En ja, daar stond de man al naast hun auto. Even later duwde hij de vrouw een pasje onder de neus en zei: "Politie..we probe ren u al een hele tijd duidelijk te maken dat u moet stoppen, maar u schijnt het allemaal niet zo goed te begrijpen. Waarom reed u zonder licht?" Dat vroeg de rechter gistermor gen ook en daarom vertelde ze het hele verhaal maar eens. Dat ze dacht met een dronken en gerd van doen te hebben en ook dat ze wel was gestopt als het een gewone surveillance auto was geweest. "Maar ja, ze waren in burger hè". De rechter antwoordde dat die agenten toch moeilijk naar het bureau hadden kunnen gaan om even een andere auto te pakken. En verder meende hij dat een dronkelap toch be paald anders reed, dan die agenten hadden gedaan. De of ficier van justitie vond dat een boete van zestig gulden op z'n plaats was. "U had gewoon uw lichten moeten aandoen". Dat vond ook de rechter, maar hij was toch wat milder. Vijftig gulden boete. Film Bij K&O (Oude Vest) wordt van avond de film "Jonas, qui aura 25 ans en Van 2000" vertoond. Het is het produkt van de Zwit serse regisseur Alain Tanner, waarin acht personen worden gevolgd, die elkaar toevallig hebben ontmoet. Allen worste len zij met de problemen van deze tijd en vestigen hun hoop op een baby waar het allemaal anders mee moet worden. De aanvang is acht uur. India In het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat wor den woensdagmiddag twee films gedraaid. Om half drie "Een dorpsgemeenschap in In dia" en om drie uur "Chachaji, my poor relation", een film van 59 minuten over het dagelijks leven van een arm lid van een vooraanstaande familie, die in zijn onderhout voorziet door allerlei klusjes te doen voor zijn rijkere verwandten. Kinderfilm "Napoleon en Samentha" is de ti tel van een jeugdfilm die woensdagmiddag in de Kapel zaal van het K&O-gebouw wordt vertoond. Aanvang half drie. Tal van uitbundige tafe relen doen zich voor als het jon getje Napoleon met zijn zusje en zijn leeuw Samentha naar zijn vriend Danny, hoog in de bergen vertrekt. Danny wordt er van verdacht de kinderen te hebben ontvoerd. Een 'vreem de' politie-agent moet de zaak onderzoeken. Odessa De Engelse speelfilm "Geheim Dossier Odessa" wordt woens dagavond door de Werkgroep TV-Issue van de Leidse Studen ten Ekklesia per video ver toond. De film, naar het gelijk namige boek van Frederick Forstyth, handelt over de jacht op een voormalige SS-comman- dant, die leidt tot de ontdek king van de geheime organisa tie "Odessa". Deze organisatie beschermt vroegere oorlogsmis dadigers. De film begint om half tien en wordt vertoond in gebouw Rapenburg 100/102. Hengelsport (1) Hengelsportvereniging DSB vist- de de tiende en laatste wed strijd in de Ringvaart te Lisse. Uitslag: 1 K. Benning 170 stuks-3575 cm, 2 P. de Bolster 146-2992, 3 C. de Bolster 92- 1948, 4 W. Groen 77-1455, 5 J. Mark 70-1444, 6 B. Schroeff68- 1356, 7 E. Plugge 35-684, 8 B v.d. Broek 24-533, 9 H. Tuithof 25-486, 10 B. Schroef 24-432, 11 M. Schroef 21-364. Hengelsport (2) Viscollege De Bliek viste zijn laatste wedstrijd van het sei zoen in de stad. UitslagI C. Zandvliet jr. 21 stuks-1150 gram, 2 C. Zandvliet sr. 20- 1130,3 J. Solleveld 12-1020,4 D. Bink 12-790, 5 A. Bavelaar 13- 750, 6 H. Dool 9-580, 7 K. v.d. Maat 5-465, 8 C. van Helden sr. 6-460. 9 C. v.d. Maat 7-435,10 J v.d. Bijl 2-425. St. Petrus W.J. van Niekerk, H. de Kruijs en J. van Hoorn hebben hun 25-ja- rig lidmaatschap van het kerk koor van de Sint Petruskerk herdacht. Tijdens een feestelij ke bijeenkomst werden zij ge huldigd en onderscheiden met de zilveren medaille van de St Gregoriusvereniging. De Kruijs is negen jaar penning meester geweest en Van Hoorn is sinds 1977 secretaris van het koor. Folkconcert De Leidse Folkclub Horus orga niseert donderdagavond in sa menwerking met de gemeente Leiden een optreden van de Franse muziekgroep Le Clou in de Waag. Het concert begint om negen uur. Le Clou (vertaling: De Spijker) wordt gevormd door vier Franse muzikanten, wier repertoire varieert van Franse folklore (zoals Cajun- muziek), bluegrass tot bluess. De groep werd in 1976 opge richt en heeft twee elpees op haar naam staan. Le Clou maakte diverse tournees door Europa. Modeshows Met drie modeshowtjes opent La dy Schier donderdag haar mo deseizoen. Nico Knappert pre senteert de shows in het winkel pand Botermarkt 25, die achtereenvolgens om half elf, half twee en half acht begin- Navo De werkgroep "Nederland uit de Navo", afdeling Leiden houdt donderdag een open avond over de geschiedenis van de Navo, het machtsevenwicht, de economische aspecten en alter natieve mogelijkheden. Dat ge beurt in het PSP-pand, Rijn straat 8, aahvang half negen. Tati In het gebouw van Ons Eiland wordt donderdagochtend voor ouderen vanaf 55 jaar de film "De vakantie van mijnheer Hulot" van Jacques Tati ver toond. Een lachfilm uit de ja ren zestig, die een satire is op het moderne vakantiebedrijf in een badplaats. De film begingt om tien uur. De organisatie is in handen van het Diensten centrum BinnenstadJZeehel- denwijk. Het gebouw van Ons Eiland staat in de Kortenaer- straat lm Ar mi

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4