Steeds Inwendige mens afgebeeld zonder röntgenstraling Bewonerscommissie wil Venema terug aan Oranjegracht De nieuwe Europese bruidsmode: nü in de Haarlemmerstraat Nieuwe apparatuur AZL Politiebond kwaad om vrije dag vrouwelijke gemeente-ambtenaren Sieraden gestolen DINSDAG 8 MAART 1983 Leiden mors, die nu door omringend bot moeilijk zijn vast te stellen kun nen worden opgespoord: de NMR is in het zichtbaar maken daarvan meedogenloos. In de toekomst kunnen uit deze beelden niet alleen conclusies worden getrokken over vorm en aard van de afgebeelde organen, maar soms ook over biochemi sche of biofysische processen. "Iets waar geen enkele ander ap paraat tot nu toe in staat is ge weest", zeggen ze gedrieën. Nog een aardig aspect is dat er opna men kunnen worden gemaakt in elk gewenst vlak van het lichaam èn in alle richtingen. Water Wat er op de NMR-beelden zicht baar wordt gemaakt is de plaat selijke dichtheid van protonen (dit zijn kernen van de watersto fatomen). Omdat het menselijk lichaam voor het grootste deel uit water bestaat kunnen li chaamsvloeistoffen, vet, spier weefsel, organen en bindweefsel op de foto's duidelijk van elkaar worden onderscheiden, op grond van hun verschillen in waterge halte. Elke ontsteking, kneuzing, bloeding of tumor wordt zicht baar doordat daar een wijziging in de toestand van het water in de lichaamscellen is opgetreden. Voor zover Van Voorthuisen en an dere onderzoekers het kunnen bekijken zijn aan deze methode geen schadelijke bijwerkingen Van Voorthuisen, Ziedses des Plantes de grootte van een hartinfarct hopen u>e ii ken". i Falke (v.l.n.r.): "Bijvoorbeeld een oogwenk te kunnen ontdek- (Foto Holvast) voor het menselijk lichaam ver bonden. Ongeveer acht firma's in de wereld zijn serieus met de ontwikkeling van de NMR-apparatuur bezig. In Nederland is dat Philips. Al twee jaar staat de NMR van Ne derlands fabrikaat opgesteld in een fabriekshal in Best, zodat technici én medici er samen aan kunnen sleutelen. De eerste van de serie die Philips gaat vervaardigen zal voor drie jaar in AZL komen te staan. De bedoeling daarvan is dat de mo gelijkheden én de voordelen van de NMR uitvoerig worden getest en onderzocht. Leiden loopt hiermee voorop in Europa. Al leen in enkele ziekenhuizen in Amerika en in Engeland doet men al ervaring op met de NMR. Miljoenen NMR-apparatuur zal zo rond de 3 tot 4 miljoen (CT-scan 2,3 mil joen) gaan kosten. Het experi ment in Leiden wordt niet zo duur maar is desondanks kost baar, in het bijzonder tegen de achtergrond van de talrijke be zuinigingen in de gezondheids zorg. Een duur en ambitieus pro ject Van Voorthuisen en zijn medewer kers beseffen dat terdege. Van Voorthuisen: "Er wordt nu drif tig naar instanties gezocht die bereid zijn het een en ander ver der te financieren. We worden erg enthousiast gesteund door de directie van het AZL en wat heel belangrijk is, het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur zal dit project ook steunen. En als de overheid ons verder helpt kunnen wy ons beperken tot de medische kant van de zaak". Ziedses: "Of het verantwoord is deze kostbare apparatuur aan te schaffen, dat moet nog worden vastgesteld. Wy verwachten er veel van maar of de medische meerwaarde opweegt tegen de kosten dat moeten we bekijken'' De patiënten die de komende tijd onder de NMR 'mogen' liggen, zullen nauwkeurig worden gese lecteerd. Falke: "De eerste jaren zal het NMR-onderzoek inder daad een elitaire aangelegenheid blijven. Het blijft natuurlijk een voorspelling, toch weet ik haast zeker dat deze techniek een ei gen plaats in de geneeskunde zal krijgen. Of NMR in de toekomst op grote schaal zal worden toege past, durf ik beslist nog niet te zeggen". Lijmpoging in conjUct LEIDEN - De bewonerscommissie van de 230 woningen aan de Oranjegracht en omgeving wil dat Ir. Venema terugkomt op zijn besluit om zijn ingenieursbureau van het werk aan de Oranje- gracht terug te trekken. Wethou der Tesselaar (volkshuisvesting) zal morgen een gesprek hebben met Venema waarbij de lijmpo ging van de bewoners aan de or de zal komen. Venema, die het vertrouwen van de buurt geniet, trok zich vorige maand terug omdat hij meent ty- dens de voorbereiding en de uit voering van de herstelwerkzaam heden in 42 woningen te weinig steun te hebben gekregen van de &en mek fcc/wnk ótadbhee/d Postdam Op tafel ligt Italië uitgespreid. Postzegels in wel vijftig ver schillende uitvoeringen. De 74- jarige W.A.B. Oostdam uit de Franchimontlaan fietst kanto ren in Leiden en omgeving af, lift bovendien twee keer per maand naar Schiphol om afge knipte postzegels te verzame len. Afgelopen vrijdag kon Oostdam driemaal duizend gulden op de luchthaven over handigen aan blindeninstitu ten in Grave, Vught en Zeist. "Eén van die directeuren wilde het geld gebruiken voor een verbouwing. Maar ik heb ge zegd: nee, het geld moet ten goede komen aan de blinden. Nou, daar keek-ie wel een beetje van op". Elf jaar geleden "toen ik om on prettige redenen ontslag kreeg aangezegd" is Oostdam met zijn goede werk begonnen. Waarom? "Ik zie het zo: ik help de blinden om de ziende blin den de ogen te openen". Oost dam vindt het namelijk maar niets dat zoveel mensen de godsdienst overboord gooien. "De mensen worden hard, de liefde gaat weg. Met wat ik doe, hoop ik ze op andere gedach ten te brengen". Overigens: ook de melaatsen kunnen bin nenkort een bedrag van dui zend gulden tegemoet zien. Ook die nood wil Oostdam graag lenigen. Oostdam acht zijn giften van een iets ander gehalte dan het geld van de overheid. "Dat gebeurt niet uit liefde. Dat is van de mensen hun belastingcenten. Veel blijft aan de strijkstok hangen. Ik hoor de mensen in de auto op weg naar Schiphol daar zo vaak daar over moppe- Ze beginnen hem langzamer hand wel te kennen, de auto mobilisten die 's morgens de A4 richting Amsterdam op draaien. "Nou, m'n naam we ten ze niet. Maar ze kennen wel die man met dat plastic tasje", corrigeert Oostdam. Op Schip hol haalt hij de van brieven af gescheurde postzegels op, zo als hy daarvoor ook in Leiden en nog een paar plaatsen zijn rondje langs kantoren maakt Alles wordt verzameld, losge weekt, gerangschikt en opge borgen. Dan gaat het naar de handelaar. "De Nederlandse zegels gaan per kilo", met de buitenlandse W.A.B. Oostdam sorteert de Italiaanse postzegels. Met zijn werk hoopt hij "de ziende blinden de ogen te openen". exemplaren gaat het wat moei lijker. Verzamelaars kunnen daarvoor bij hem terecht. "Dat mag u er gerust bij zetten, ze kunnen me bellen". Zijn vrouw komt binnen en vraagt of hij al heeft verteld van die onbekende mensen die zomaar twee- en vijfhonderd gulden gaven. Dat heeft hij. En die wil hy "langs deze weg ook nog even hartelijk bedanken". Er gaat heel wat tijd in Oostdams persoonlijke postzegelactie zit ten. "Soms ben ik wel van 's morgens half zeven tot 's avonds half elf bezig". Per week is dat toch al gauw tach tig uur. Ook op zondag liggen de postzegels op tafel. Niet zo erg, want hy kan toch niet stil zitten, bekent Oostdam. "Zelfs als ik by m'n kinderen op be zoek ga, neem ik altijd een sta peltje mee". B.J. Heterdaad Dat ambtenaren lui zijn en geen eigen initiatieven ontplooien, is dus maar een fabeltje. Al thans, voor de ambtenaren van de gemeente-afdeling wegbe- bakening gaat deze vlieger niet op. Wegbebakeners van de gemeen te Leiden kregen vorige week woensdag de opdracht om een zogenaamd 'invalidenki uis' te schilderen op de parkeerplaats voor de Papiermolen-flat in de Merenwijk. Maar op de plek waar zij volgens hun werk- briefje het bewuste kruis moesten aanbrengen ten be hoeve van een invalide auto mobilist stond een 'kever' ge parkeerd. En wat deden deze slimme ambtenaren? Ze schil derden 'gewoon' onder de ge parkeerde volkswagen door... Voor de eigenaar van de kever. Cees van de Meeberg, pakte dit eigen initiatief van de overyve- rige ambtenaren nogal verve lend uit. In de nacht van woensdag op donderdag schrok hij rond een uur of kwart voor één wakker. Toen hij uit zijn slaapkamerraam keek, zag hij dat zyn auto werd weggetakeld De 21-jarige Van de Meeberg sprintte naar beneden om de dieven van zijn auto op heter daad te betrappen. Te laat. Bui ten zag hij nog net 'wegsleper' Van de Ameele in de richting van Oegstgeest verdwynen Het slachtoffer belde onmid dellijk de politie, maar kreeg te horen dat hy de volgende och tend maar om negen uur moest terugbellen. "Dan waren de su- prieuren er weer", zo werd hem verteld. Cees van de Meeberg ging don derdagochtend naar het poli tiebureau om z'n verhaal te doen. Zonder succes omdat de agent die Van de Ameele tot 'diefstal' van de kever had aan gezet pas om elf uur 's avonds in dienst zou komen. Wanneer Van de Meeberg zyn auto terug wilde hebben, moest hy maar de boete plus de wegsleepkos- ten te betalen Maar de gedu peerde 'kever-beryder' hield voet by stuk. Uiteindelijk er kende de politie dat er van een misverstand sprake was en dat Van de Meeberg zyn auto zon der te betalen terug kon krij gen. Van de Meeberg: "De politie dacht dat ik tussen de bedry- ven door weg was geweest en 's avonds mijn auto op die in validenparkeerplaats had ge parkeerd. Maar dat was dus niet het geval Ik heb hen dat duidelyk kunnen maken en ik moet zeggen dat ze me daarna zeer correct hebben behan deld. Ze hebben me zelfs in een politiewagen naar Oegst geest gebracht" Vrydag had Cees van de Mee berg zijn auto terug. Volgens opzichter Fasseur van de afdeling wegbebakenmg is er inderdaad sprake van een misverstand geweest: "Waar schynlyk hebben flatbewoners die woensdagavond de politie gebeld". Maar waarom is Cees van de Meeberg niet gewaar schuwd dat onder zyn auto een 'invalidenkruis' werd geschil derd? Even het kenteken aan de politie doorgeven en de 'foutparkeerder' was zo opge spoord. Fasseur: "Daar zijn die jongens waarschynlyk met op gekomen'' Toch weer niet zó initiatiefrijk afdeling volkshuisvesting van de gemeente. Hy zei zich er van be wust te zyn dat hy, door zich te rug te trekken, de buurt in de kou laat staan maar denkt de energie niet op te kunnen bren gen om op deze wijze met de ge meente Leiden samen te werken. Venema is het ook niet eens met de wyze waarop het bureau Deerns van het werk is verdwe- De bewonerscommissie hoopt dat het vertrouwen tussen de ge meente en Venema hersteld kan worden Mevrouw Hou weling van de bewonerscommissie zegt er vertrouwen in te hebben dat wethouder Tesselaar een goede installateur zal aantrekken (ïn- plaats van de AVM) en dat het het meest logisch is dat Venema dan de directie gaat voeren. Vol gens de bewonerscommissie is het met de schuld van Venema dat Deerns het bijltje erbij neer heeft gegooid. Tesselaar heeft Venema al eerder gevraagd nog een nachtje tc sla pen over zyn beslissing om zich van het werk terug te trekken. Volgens de wethouder staat het buiten kyf dat er het nodige ver trouwen moet bestaan tussen de verschillende partijen Mevrouw Houweling zegt dat er van de kant van de bewoners vertrou wen bestaat in Tesselaar en Ve nema "en dat dat heel wat waard is. Ik hoop daarom dat die twee niet star tegenover elkaar blijven staan". De bewonerscommissie zal later deze week met de wethouder en de Leidse Woningstichting om de tafel gaan zitten om te praten over hoe het precies verder moet met de aanleg van een nieuwe centrale verwarming in de 188 woningen. dê (pootje SfXcuïtdyml (rtuidj- en evondmodU in A&tjLerl&ndl Haarlemmerstraat 42 Leiden Tel.071 131204 LEIDEN - In het Academisch Ziekenhuis Leiden kan over enkele maanden het inwendi ge van het menselijk lichaam worden afgebeeld zonder gebruik te maken van röntgen straling. Het AZL is hiermee het eerste ziekenhuis in Nederland en zelfs van het Euro pese vasteland, dat gaat werken met deze zogeheten NMR-apparatuur. (NMR staat voor Nuclear Magnetic Resonance). Hoewel de kosten ervan nog erg hoog zijn, voorspellen enkele stafleden van de afdeling radio-diagnostiek van het AZL het apparaat een grote toekomst. Een gesprek met drie medici prof. dr. A.E. van Voorthuisen en zijn medewerkers, drs. B.G. Ziedses des Plantes en dr. T.H. Falke. Het afgelopen jaar hebben zij de geheimen van NMR - "het nieu we w-onder van de medische techniek" - in een fabriekshal van Philips in Best helpen ont rafelen. Het valt haast op om in tijden van kommer en kwel nog mensen te gen te komen die laaiend enthou siast zijn over nieuwe uitvindin gen. Waarover zijn ze dan zo en thousiast? Na enig heen en weer gepraat wordt al snel duidelijk: NMR, zo zullen we gemakshalve het appa raat maar aanduiden, kan een he leboel dingen die met gewone rontgendiagnostiek niet moge lijk zijn. Voordat precies kan worden verteld wat NMR meer kan, moet er voor de duidelijk heid eerst even worden terugge blikt, want er zijn meer belangrij ke ontdekkingen gedaan. Inder daad, de techniek staat voor niets. Medici blijken een grote behoefte te hebben om van buitenaf het inwendige van het menselijk li chaam te bekijken. Voor dit doel werd steeds een belangrijk be roep gedaan op röntgenstraling. Een groot nadeel van gewone röntgenfoto's is, dat bepaalde or ganen daarop moeilijk of in het geheel niet te onderscheiden zijn. Dit probleem is nog maar enkele jaren geleden ondervan- door Saskia Stoelinga gen door de ontdekking van de Computer Tomografie (CT). Oogwenk CT is een techniek waarbij rönt- genbuis rondom de patiënt draait en via een computer kan dan een ruimtelijk beeld van de toestand in het lichaam kan wor den geconstrueerd. Een CT-scan produceert afbeeldingen van dwarsdoorsneden van de pa tiënt. Van Voorthuisen: "Een nadeel van CT-beelden is dat ze weinig zeg gen over het functioneren of de fysiologische toestanden van de organen. Bovendien is soms het pathologisch weefsel op zo'n foto nauwelijks aantoonbaar". "Bij voorbeeld de grootte van een hartinfarct en de plaats waar, ho pen we via een NMR-foto in een oogwenk te kunnen ontdekken. Je kunt dan snel beslissen of er geopereerd moet worden of niet" voegt Falke aan het verhaal van zijn meester toe. Ziedses weet de NMR nog fraaier te omschrijven: "Alles wat knarst onder je mes, komt via de NMR niet in beeld". Van de weke delen zoals de herse nen, het ruggemerg en de orga nen als hart, nieren, lever en milt kan de NMR veel duidelijker en contrastrijkere plaatjes maken dan de CT. Zelfs zeer kleine tu- LEIDEN De Internationale Vrouwendag is vanochtend in Leiden be gonnen met een informatie-markt in het Volkshuis. Verschillende Leidse vrouwengroepen, zoals vrouwen in de bijstand, werkgemeenschap kin deropvang en boekhandel Gaja probeerden daar aan te geven hoe zij de crisis ervaren. Leiden heeft dit jaar namelijk 'Vrouw en Crisis' als the ma van de vrouwendag gekozen. In het Volkshuis trad vanochtend ook het poppntheater Wellus-Nietus op. Vanmiddag werd het actie-gedeelte van cLe vrouwendag vorm gegeven met een demonstratie op het Stadhuisplein. Vanavond kunnen vrouwen vanaf acht uur in het Vrouwenhuis aan de Hooigracht terecht om te praten over de crisis en de weerslag daarvan op gezin, werk, politieke partijen. Een film fl'une chante, l'autre*pas) en een feest in het Vrouwen huis besluiten de Internationale Vrouwendag in Leiden. (foto Holvast) LEIDEN - De Algemeen Christe lijke Politiebond (ACP) heeft haar 'grote ongenoegen' geuit over de beslissing van het Leidse gemeentebestuur om vrouwelijk personeel vandaag vrijaf te ge ven voor de viering van de Inter nationale Vrouwendag. Dc politiebond vindt het onjuist dat ambtenaren in het recente verleden door hetzelfde gemeen tebestuur verboden is om deel te nemen aan acties tegen de kor ting op hun salaris en dat nu vrouwen wel vrij krijgen voor de monstratieve activiteiten. In een brief aan burgemeester Goe- koop merkt de ACP op, dat zij niet tegen emancipatie is. Inte gendeel, maar de emancipatiebe weging zou echter door de beslis sing van B en W, die volgens de ACP getuigt van politiek-be- stuurlijke onzorgvuldigheid, in diskrediet kunnen worden ge bracht De beslissing van B en W is geno men op voorstel van de PvdA- fractie. In het college bestaat de meerderheid uit wethouders van die partij. WD-wethouder Schoute en de burgemeester (ook WD) hebben tegen het voorstel gestemd. LEIDEN - Uit een woning in de Rijn dijk straat is gisteravond een hoeveelheid sieraden gestolen. De 24-jarige bewoner heeft aan gifte van de vermissing gedaan. De waarde van de sieraden is nog niet vastgesteld. Er zijn in de wo ning geen sporen van braak ge vonden. De politie vermoedt dat de dief via de brievenbus de voordeur heeft geopend.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3