Geen (ver-)bouw van scholen in Leiderdorp-Oost Oegstgeest nog vol obstakels [Le/cfee agenda Gemeenteraad weigert medewerking Wethouder: "Vereniging Haaswijk rijdt ons steeds in de wielen" Dorpsplein voor kerk Hoofdstraat komt er niet „Invalide moet eigen weg kunnen zoeken Oversteekplaats in Voorschoten beveiligd na dodelijk ongeval Nieuwbouw Louise' komt in Buitenhof OEGSTGEEST - Wethouder Van Hazel heeft gisteravond tijdens de commissie openbare werken zjjn teleurstelling over de protes ten van de bewonersvereniging Haaswijk niet onder stoelen of banken geschoven. De vereniging heeft het college en de gemeenteraad vorige week verzocht de bouw van twee-on- der-een-kap woningen langs het Oegstgeesterkanaal stil te leg gen, omdat bezwaren van omwo nenden niet zouden zijn behan deld. Tevens zou er volgens de vereniging geen bouwvergun ning zijn gepubliceerd. Van Hazel: "In het voorjaar van 1982 is de bouwvergunning ge publiceerd, zij het dat het hier toen om een kleiner type wonin gen ging. Vorig jaar oktober zijn bovendien met de betrokken omwonenden alle gegevens uit gewisseld. Waarom moet men er dan pas nu weer met dezelfde ar gumenten op terugkomen? Ze berusten op geen enkel feit". Het college gaat zich als gevolg van deze zaak beraden hoe de ver houding met de bewonersvereni ging er in de toekomst moet gaan uitzien. 'Tot nu toe heeft het ge meentebestuur zich altijd posi tief tegenover de vereniging op gesteld. De houding van het ver enigingsbestuur, waar ik zeer te leurgesteld over ben, moet maar eens nader bekeken worden. Wy worden namelijk steeds in de wielen gereden", aldus wethou der Van Hazel. LEIDERDORP - De protestants-christelijke Kastanje- laanschool en de Willem de Zwijgerschool krijgen geen medewerking van de gemeente Leiderdorp voor ver bouwing en uitbreiding. Een sterk verdeelde gemeente raad (tien tegen, negen voor) wees het verzoek van het pc-schoolbestuur af. DINSDAG 8 MAART 1983 De Kastanjelaanschool in Leiderdorp-Oost. Er mag geen nieuw lokaal worden gebouwd. Ook de interne verbouwing werd door een kleine meerderheid van de gemeenteraad afgewezen. (Foto Holvast) WD (met uitzondering van het raadslid Klerks), PvdA en D'66 vonden dat beide scholen het ge bouw van de Willem de Zwijger- school en de kleuterschool Marij ke Plaan moesten betrekken. Verbouwing en uitbreiding wees die nipte meerderheid van de ge meenteraad af gezien de finan ciële consequenties en de grote leegstand van lokalen in het ou de dorp. In 1981 werd voor de Kastanjelaan school de eerste aanvraag voor ver- en nieuwbouw ingediend. De school wilde twee nieuwe kleuterlokalen aanbouwen. Die aanvraag werd door de minister niet gehonoreerd. Het huidige plan (een nieuw lokaal aanbou wen en twee lokalen verbouwen) kreeg wel de steun van de minis ter. De verbouwing van de Wil lem de Zwijgerschool is nodig om de kleuterschool Marijke op te nemen in het gebouw. De discussie spitste zich gister avond toe op toezeggingen uit het verleden. CDA, PPR en het WD-raadslid Klerks vonden dat de gemeente verwachtingen had den gewekt en ook toezeggingen hadden gedaan die de uitvoering van deze plannen rechtvaardig de. Volgens het PPR-raadslid Van der Zande kon de gemeente medewerking gezien de voorge schiedenis niet weigeren. "Juri disch heeft de gemeente geen poot om op te staan", aldus Van der Zande. Maar PvdA, D'66 en de meerder heid van de WD-fractie waren het daar niet mee eens. PvdA- fractieleider Wesseling baseerde de afwijzing op de onlangs be kend geworden leerlingenprog noses. Daaruit blijkt dat het pc- lager onderwijs in 1988 de be hoefte heeft aan negen tien lo kalen. De Willem de Zwijger school heeft elf lokalen. Dat is dus ruim voldoende, meende Wesseling. De kleuters zouden dan in de Marijkekleuterschool blijven. Het gebouw van de Kas tanjelaanschool zou dan leeg ko men en een andere bestemming kunnen krijgen of afgebroken worden. Als de huidige plannen zouden worden doorgevoerd wordt er niets gedaan aan de grote leeg stand van lokalen in Leiderdorp- Oost. Bovendien zou uitvoering van de plannen zeer waarschijn lijk financiële consequenties hebben voor de gemeente Lei derdorp en dat was voor Wesse ling, die later de meerderheid van de WD en D'66 achter zich zou krijgen, niet aanvaardbaar in deze tijd. Het D'66-raadslid Vis ser betoogde overigens nog dat in een eerder stadium het minis terie van onderwijs ook het voor stel deed om de twee scholen on der te brengen in één gebouw. Niet duidelijk werd waarom het ministerie van dat voorstel is af gestapt. Het voorstel van Wesseling om bei de scholen in één gebouw onder te brengen werd door wethouder Bezemer afgewezen. Hij was het eens met PPR-raadslid Van der Zande die stelde dat je dan een soort "schoolfabriek" zou krij gen. Bovendien zou het erg moeilijk zijn om twee scholen in één gebouw hun eigen identiteit te laten behouden. CDA-fractieleider Den Boeft wees zijn collega-raadsleden er overi gens op dat het gepraat over sa mengaan van scholen buiten de orde was. Het pc-schoolbestuur kan daarover zelf beslissen en de gemeente heeft daar niets over te zeggen. De stemming over dit voorstel leek in het begin nog goed uit te val len. Het WD-raadslid De Waard was niet aanwezig en niets wees erop dat WD-wethouder Geh- ner tegen het college-voorstel zou stemmen. De Waard werd echter opgeroepen en Gehner keerde zich tegen het voorstel van B en W zodat tien raadsleden tegenstemden en negen voor. LEIDERDORP - Het dorpsplein bij de hervormde kerk in de Lei- derdorpse Hoofdstraat komt er niet. Dat werd gisteravond dui delijk tijdens de vergadering van de gemeenteraad. De onderhandelingen over de aan leg van het dorpsplein zijn vast gelopen op twee voorwaarden van de kerkvoogdij. Er mogen nooit auto's op het plein en de gemeente moet een erfpachtca non van zeveneneenhalve gul den per jaar per meter betalen. Beide voorwaarden zijn door de gemeente van de hand gewezen. Auto's moeten op het plein kun nen bijvoorbeeld bij de opbouw van de markt en er wordt alleen een symbolische erfpacht be taald, stelde hut college. WD en CDA vielen over de mede deling van het college. Daarin werd gesteld dat de onderhande lingen waren stukgelopen omdat financieel belang mee ging spe- In Leiderdorp len bij de kerkvoogdij. Boven dien spraken B en W hun twijfels uit over de goede bedoelingen van de kerkvoogdij. WD en CDA vonden dat B en W te ver waren gegaan met deze uitspra ken en wilden die dan ook niet voor hun rekening nemen. Een heel ander geluid liet het PPR- raadslid Van der Zande horen. Hij vond de opstelling van de kerkvoogdij "onaanvaardbaar". Volgens hem moet er verder on derhandeld worden maar wel met als uitgangspunten dat er auto's op het plein mogen voor de markt en dat er een symboli sche erfpacht wordt afgespro ken. Diverse partijen drongen aan op hervatting van het overleg, maar volgens CDA-fractieleider Den Boeft is dat zinloos. De stand punten liggen daarvan te ver uit een. Hij pleitte ervoor dat "met grote spoed" andere mogelijkhe den worden gezocht voor de markt, die eigenlijk op het nieu we dorpsplein zou komen. Wethouder Bezemer (PvdA) zei dat toe. Het deel van de markt dat nu op de Eikenlaan staat wordt doorgetrokken in de Hoofd straat. Dan kunnen er ook meer kramen komen. VOORSCHOTEN - Door het plaat sen van een hekje moet de voet gangersoversteekplaats op de Voorschotense Admiraal de Ruytersingel ter hoogte van het winkelcentrum worden bevei ligd. Dit vond gisteravond de raadscommissie voor financiën. Raadslid Visser (PvdA/PPR) wees erop dat het punt zo gevaarlijk is omdat het voor fietsers aantrek kelijk is de weg "in één keer over OEGSTGEEST "Het is te hoog gegrepen om in één klap heel Oegstgeest voor invaliden daarom bereiktbaar te maken. In eerste instantie bekijken we welke routes ou dere en gehandicapte weggebruikers volgen. Daarna in ventariseren we wat de problemen zijn en waar de knel punten liggen", aldus Hilda Rijkmans van de werkgroep "Oegstgeest zonder Obstakels". Dit vorig jaar opgerichte comité bestaat uit een groot aantal orga nisaties en instellingen, zoals de Algemene Nederlandse Invali den Bond Leiden en omstreken (ANIB), Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest, Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest en anderen. De drie uitgangspunten van de werkgroep zijn de bereikbaar heid, toegankelijkheid en bruik baarheid te verbeteren van win kels, openbare gebouwen enzo voort voor ouderen en gehandi capten. Volgens Rijkmans moet daarbij eerst de bereikbaarheid worden bekeken. "Door het houden van een enquête kunnen we aller eerst een routeplan opstellen, daarin moeten dan de belangrijk ste routes en vooral bejaarden centra naar veel bezochte gebou wen en winkels voorkomen. Te vens kunnen we dan constateren of hier sprake is van een gemeen schappelijk probleem". De be doeling van de werkgroep is om daarna na te gaan of deze routes obstakelvrij gemaakt kunnen worden. Een verdere samenwerking met de gemeente Oegstgeest, die de ge wenste verkeersvoorzieningen zal moeten uitvoeren, vindt Rijk mans hiervoor wel noodzakelijk. Volgens Helecn Peltenburg van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond moet er in Oegstgeest nog veel gebeuren. "Voor slecht zienden is er in Oegstgeest nog een enkele markering aangege ven. Maar ook voor rolstoelge bruikers zijn er tal van plaatsen waar ze voor grote problemen komen te staan". Zo zouden vooral veel bestaande afritjes op de hoeken van trottoirs veel te steil zijn aangelegd. Dit geldt met name voor de betonnen af ritjes. De gemeente heeft door vele klachten van gebruikers een aantal van deze reeds vervangen door klinkers. Peltenburg zegt hierover: "De stei le stoepafritjes kunnen gevaarlij ke verkeerssituaties geven. De rolstoel moet namelijk eerst om gedraaid worden, vervolgens achterstevoren het afritje wor den afgeduwd en dan nog eens op de rijbaan wéér worden om gekeerd. Je bent dan te lang op de rijbaan. Maar ook voor degene die erachter loopt, kost deze ma noeuvre ontzettend veel kracht. Vooral als het een oudere van ze ventig jaar betreft". door Hein-Jan Salman Een ander probleem voor rolstoel gebruikers zou de vaak slechte aansluiting van trottoirs zijn, waardoor ze gedwongen worden de voorgenomen route te staken, tenzij ze gebruik maken van de rijbaan. Rijkmans verduidelijkt: "De Rhijngeesterstraatweg is hier een markant voorbeeld voor. Ter hoogte van "Duinzigt" houdt het troittoir opeens op. Mensen van het bejaardencen trum Wyckerslooth gaan dan meestal met verder. Of ze moe ten over straat gaan rijden. Een bepaalde continuitiet ontbreekt dus". Volgens de beide vertegenwoor digsters van de werkgroep zijn er in Oegstgeest tal van trottoirs te vens te smal. Veelal wordt dit veroorzaakt door hinderlijke ob stakels als lantaarnpalen, kabel televisiekastjes en bomen. Maar ook overhangende takken en brede hagen dragen hiertoe bij. Peltenburg: "Veel zal afhangen van de mentaliteit van de inwo ners. Ze denken er niet by na, maar ze zijn waarschijnlijk best bereid om hun weelderige tuin- begroeiog te snoeien". Ook de huidige staat van de trot toirs zou in de gemeente te wen- De oversteekplaats bij het gemeenteeentrum aan de Lijtweg. Voor men sen die slecht ter been zijn en voor rolstoelgebruikers is deze opgang te steil. "Fysieke kracht ontbreekt bij de meesten. Bovendien is het een ge vaarlijke onderneming". <p0to Holvast» sen overlaten. "Verzakkingen in het wegdek en ongelijk liggende stoeptegels zijn voor mensen die slecht ter been zijn en in het bij zonder voor visueel gehandicap ten heel vervelende hindernis sen", aldus Pelterburg. Een bijdrage tot een vernauwing van de doorgang voor gehandi capten leveren ook de winke liers, ook al zijn ze zich dit niet altijd bewust. Rijkmans vult aan: "Door de vel$ uitgestalde artike len wordt deze groep vaak be lemmerd in z'n bewegingsvrij heid. Maar ook in de winkels zelf is de noodzakelijke ruimte voor een rolstoelgebruiker niet altijd aanwezig". Een heel groot probleem vormt verder de parkeergelegenheid -voor gehandicapten. Deze zou bijvoorbeeld bij het Oegstgecst- se raadhuis veel te klein zijn. Rijkmans: "Iedere gehandicapte heeft immers meer ruimte nodig dan een mobiele weggebruiker". Verder zou het bereiken van het postkantoor aan de Lange Voort - door de plaatsing van een paar plantenbakken voor dit gebouw - door gehandicapten als extra belastend worden "In wezen is het natuurlijk bela chelijk, dat we op deze gebreken moeten wyzen. We zyn nu wel bezig om aanpassingen te be werkstelligen, maar eigenlijk be hoort zoiets niet te gebeuren. De groep gehandicapten wordt nog steeds in een bepaald hokje ge plaatst. Iedereen kan toch plotse ling ziek of gehandicapt worden. Zij behoren dus evengoed te kunnen functioneren als ieder ander. Bovendien kan iedere Oegstgeestenaar er op latere leef tijd mee geconfronteerd wor den", aldus de twee werkgroep- leden. Het allerbelangrijkste vinden bei den, dat het probleem eindelijk eens wordt onderkend. "Ook de gemeente Oegstgeest, die hier en daar al enkele verkeersvoorzie ningen heeft getroffen, is er zich waarschijnlijk nog niet helemaal van bewust". Volgens "Oegst geest zonder obstakels" hoeven de kosten voor de gemeente niet hoog te zijn. "Bij nieuwbestra- ting (Haaswijk) zijn de meerkos ten slechts één procent, bij her bestrating komt dit percentage op ongeveer drie". De werkgroep hoopt nu, dat de ge meente de verkeerskundige ad viezen niet in de wind zal slaan. Een eerste aanzet om de bestaan de problematiek onder de aan dacht te brengen, wordt van avond in het gemeentecentrum gegeven. Vanaf acht uur zal er een informatieve bijeenkomst gehouden worden, waarbij onder andere een dia-serie wordt ver toond. In een later stadium wil het comité de gemeenteraad een nota aanbieden, waarin dan alle bijeengegaarde knelpunten in Oegstgeest op een rijtje worden gezet. DINSDAG K&O-gebouw - film 'Jonas, qui aura 25 ans en l'an 2000' van de Zwitserse regis seur Alain Tanner, 20 uur. ingang van het museum voor Volken kunde - Steenstraat, verzamelen voor de excursie van de Stichting Leidse Vrou wenraad naar de tentoonstelling 'In der minne schikken', 10.30 uur, inl. 141696, 142963, 767479. Clubhuis Morschwyk - Topaaslaan 19, thema-avond voor vrouwen over het on derwerp 'Huisvrouw zyn', 20 uur, inl. 765656. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, le zing door J. Bosch over 'Landschap, bloemen en vogels van de Sinaï en Is raël', 20 uur. Hotel Nieuw Minerva - Vrouwensteeg 11, openbare lezing Rozekruisers Ge nootschap met als onderwerp 'De Roze kruisers en de maatschappij', 20 uur. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH trefcentrum, geopend op werk dagen van 14-16 uur en dins van 20-21 Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, Nederlandse les voor buiten landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslui tend soos, muziek of'film; woe soos en sport, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, ma t/m vr van 16-22 uur, tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerdeijarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zyn of dreigen te komen met politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uuf Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, tel. 125736; Werklozen Belangen Vereni ging Leiden, adviesbureau, woe van 10- 12 uur. Beweging van werkende en werklozen jongeren KWJ - Koppenhinksteeg 2, klachten- informatiespreekuur, 19-20 uur, tel. 121139. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur voor Vrouwen, in de bijstand, woe- ochtend. Oegstgeest - gemeentehuis, financiën, 19.30 uur. Warmond - gemeentehuis, algemene bestuurlijke aangelegenhe den, 20.30 uur. te schieten". Di. omdat ze vol gens hem vaart kunnen maken wanneer ze vanaf het bruggetje komen dat ter hoogte van de ze bra ligt dan wel vanaf de bult in het wegdek komen die aan de an dere kant van de weg ligt. Hij meende dat dat door ter hoogte van de zebra een hekje van enke le meters breedte te plaatsen. De raadsleden spraken over de be veiliging van de oversteekplaats nadat vorige maand een 12-jarige Voorschotense fietser was veron gelukt op de oversteekplaats en gemeenteambtenaren een onder zoek zijn begonnen naar de be veiliging van de Admiraal de Ruytersingel. Ze willen bij hun onderzoek niet alleen de voetgangersoversteek plaats bij het winkelcentrum be kijken, maar zyn bovendien van plan andere gevaarlijke punten op de singel onder de loep ne- LEIDERDORP - De Leider- dorpse gemeenteraad is teleurge steld over het stilleggen van de werkzaamheden aan de Hoge Rijndijk in Leiden bij de Leider- dorpse brug. De gemeenteraad is ook boos om dat de gemeente Leiderdorp in het geheel niet is ingelicht over de stopzetting van de werkzaam heden. De raad wil dat het colle ge aandringt op een spoedige hervatting van de reconstructie. WOENSDAG verkeer, 20 i Filmhuis LVC - Breestraat 66, film 'Lili Marleen' van Rainer Werner Fassbin- der. woe en don om 20 en 22.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, twee films: 'Een dorpsge meenschap in India', 14.30 uur en 'Cha- chaji, my poor relation' om 15 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilm- middag 'Napoleon en Samentha', 14.30 Rapenburg 110/102 - Leidse Studenten Ekklesia vertoont per video de film 'Ge heim Dossier Odessa', 21.30 uur. Leidse Volkshuis - Apothekersdyk 33, Huiswerkhulp voor volwassenen, 15 uur, inl. 130701. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don soos met films en informatie-programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia- straat 67, meisjes-telefoon, 16-22 uur, tel. 126052. Buizerdhorst 17 - inl. over Bahèi-geloof, tel. 213490. Architektenwinkel - Ouae Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs, 20 uur. Voorschoten - Ambachts- en Baljuw huis, commissie algemene zaken, 20 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 maart tot 11 maart door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6; Leiderdorp, tei. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604; teL ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude, Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur Iha t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDERDORP - Het nieuwe by- gebouw van de Louise de Colig- nyscholengemeenschap in Lei derdorp komt in Buitenhof. Alle partijen in de Leiderdorpse ge meenteraad vonden dat het openbare middelbaar onderwijs dezelfde kansen moest krijgen als de christelijke scholenge meenschap Visser 't Hooft die in Buitenhof zit. De keus is niet zonder haken en ogen. Gisteravond tijdens de raadsvergadering werd al duide lijk dat er bezwaren zijn tegen de nu gekozen plaats. Toekomstige bewoners van huizen in Buiten hof menen dat een dergelijke concentratie van scholen proble men zal geven in de toekomst en dat daardoor hun woningen min der waard worden. Ook het bouwrijp maken van de grond door het opspuiten van zand zou niet geheel zonder problemen zijn. Voor het CDA was dat de reden te pleiten voor een andere plaats voor de nieuwbouw. Bij de LOI aan de Zij ld ijk zou het bijge bouw veel sneller kunnen wor den gerealiseerd, aldus CDA- raadslid Roest. Het CDA is bang dat de problemen rond de plaats in Buitenhof veel tijd in beslag gaan nemen. Het ministerie heeft echter geëist dat de nieuwbouw voor het begin van het nieuwe schooljaar af is. Het is overigens nog steeds niet bekend hoeveel lokalen het bijgebouw krygt en of er een gymzaal komt. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD 'DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave Geen krant ontvangen Uitgeversmaatschappij tel. 071-123143 Leidsch Dagblad B V tussen 18.00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v "Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Plv. Alg redactiechef: Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F J Wirtz (bin./buit ec J. Ruygrok-Hoogeveen P. J de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Mexico en Wenen. I. 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2