Fusie TOP en Warmond van de baan Jan Kooiman in de aanval Moskou wil ook Oostzee vrij van kernwapens llllllllll Toma verspeelt kansen Hypotheekrente 10 jaar vast Te veel bezwaren Werelduurrecord schaatsen Knap gelijkspel van Tegelhandel Bos assistent van Lagendijk LFC vanavond tegen UVS Vari Ley den wint 1000 m Unie BLHP dreigt met veto tegen korter werk Sterke daling kleinhandel Als olie fors zakt gaat ook aardgasprijs omlaag Hypotheekrente naar 8,25% SASSENHEIM/WARMOND - De fusie tussen de korfbal verenigingen TOP en Warmond is van de baan. Nadat eerder de ledenvergadering van TOP nog ingestemd had met de voortgang van de onderhandelingen besliste een overgrote meerderheid van de Warmondleden anders. Het voornaamste bezwaar, dat in de door ruim de helft van de bij na tachtig leden van Warmond bezochte vergadering naar voren kwam, bleek het ontbreken van een 'Warmonds' seniorenteam in de plannen. Een dergelijke rege ling was er wel voor de jeugd- ploegen, die op het sportpark Overbosch zouden blijven spe len. De senioren zouden echter in de TOP-twaalftallen worden ingepast en diverse van deze combinatieploegen zouden af wisselend in Warmond hun thuiswedstrijden spelen. In eer ste instantie was het bestuur van Warmond accoord gegaan met deze constructie. "De vereniging heeft een oude kern en daarbij is het net als met Simond neemt leiding bij WK-kunstrij den HELSINKI (ANP) - De Fransman Jean-Christophe Simond heeft zoals verwacht bij de wereld kampioenschappen kunstrijden heren in Helsinki de leiding ge nomen na de verplichte figuren. De tweede plaats wordt bezet door titelhouder Scott Hamilton. Na de korte kuur bij de paren voe ren het Oostduise paar Sabine Baess en Tassilo Thierbach het klassement aan. Het duo wordt op korte afstand gevolgd door de Russen Elena Valova en Oleg Vassilijev en de Canadezen Bar bara Underhill en Paul Martini. oude bomen. Je kunt ze niet meer verplanten", licht War mond-voorzitter Van der Heiden het besluit van de ledenvergade ring toe. "Ze willen desnoods wel een TOP-shirt aantrekken, maar niet uit Warmond weg." Het TOP-bestuur wordt daar naast verweten onwillig te zijn haar leden te bewegen zich be schikbaar te stellen voor dit 'Warmonds' twaalftal. "De leden moesten alles inleveren en kregen er nauwelijks iets voor terug", vat de Warmond-praeses de bezwaren nog eens samen. Integratie "Het blijkt dat de leden van War mond primair Warmonders wil len blijven", reageert een verras te TOP-voorzitter De Graaff, die er nog steeds van overtuigd is, dat een fusie het beste is voor het korfbal in Sassenheim en War mond. "Het idee was volledige integratie van de beide vereni gingen met uitzondering van de jeugd. Deze ideeën staan hier lijnrecht tegenover. Want dan hoef je niet te fuseren". Slechts een zeer kleine groep War mond-leden kon zich vinden in de plannen. Voornamelijk leden afkomstig uit de juniorengroep, die een kans zagen om in de fu sieclub op een hoger niveau aan de competitie deel te nemen, dan het geval zou zijn bij hun eigen, veel kleinere vereniging. Van der Heiden verwacht overigens niet, dat deze talentvolle jeugd War mond nu de rug toe zal keren, ge zien het familiekarakter van de maar tachtig leden tellende club. DINSDAG 8 MAART 1983 INZELL (GPD) - Jan Kooiman, de marathoncrack die in zijn specialiteit maar moeilijk te kloppen is, levert van avond een eenzaam gevecht tegen de klok. Als Frits Schalij, Yep Kramer en hun collega's de ijsvloer van In zeil hebben verlaten, tracht Kooiman in precies een uur een grotere afstand te overbruggen dan de 37 kilometer en 638,26 meter die Jos Niesten in februari van 1981 af legde. Frans Sjardin mikt de bal uit een vrije schop op de paal. Pattiheuwen LEIDEN - In een volle Vijf Meihal verspeelde FC Toma gisteravond zyn laatste kans op de titel in de interregionale zaalvoetbalcompetitie. De Tegelhandel riep de donkere voetballers gisteravond een halt toe: 3-3. Een knappe prestatie van de Leidenaars, die op een middenmootpositie kunnen bogen. FC Toma liet gisteravond vele knappe staaltjes zien, maar ver gat waar het in het spelletje nog steeds om gaat; de punten. Ger- zon Risamasu leek in de beginfa se met een schot op de paal de bedoelingen duidelijk te maken, RIJNSBURG - Ed Bos zal Arie La gendijk met ingang van komend seizoen assisteren op de trainin gen van Rijnsburgse Boys. De vroegere doelman volgt Kees Pouwiel op, die zijn carrière als zelfstandig oefenmeester gaat beginnen bij UDO. Voorts be noemde de zaterdagclub Paul Bahlmann tot jeugdtrainer. Als speler is Bahlmann nog actief bij Alphense Boys. maar De Tegelhandel was niet van plan zich zonder verweer af te laten slachten. Frans Sjardijn leek zijn ploeg zelfs op voor sprong te brengen, maar doel man Soukotta stond een Leidse treffer in de weg. Aan de andere schudde Bobby Matitahitewen even later Sjardijn en Wim Oppe- laar van zich af om vervolgens ook keeper Wim van As te passe ren: 0-1. Wim de Roo bracht zijn ploeg één minuut later al weer op gelijke hoogte. Uit een onmogelijke hoek zette de routinier zijn ploeg naast Toma. In het tweede part maakte Vaantje Pattiheuwen er al snel 1-2 van, maar Frans Sjar dijn had het Leidse antwoord di rect klaar: 2-2. In de tweede helft dicteerde Toma het spel welis waar, maar slaagde er niet in op voorsprong te komen. In tegen deel zelfs. Dankzij Wim Ligtvoet werd het 3-2 voor de Leidse ploeg. Direct na de aftrap echter bracht Gerardus Latuheru de gasten op gelijk hoogte. Vlak voor het einde leek Toma het duel alsnog in zijn voordeel te beslissen. Vaantje Pattiheuwen ging alleen op Wim van As af, maar de Leidse doelman keerde de inzet van de Toma-speler op spectaculaire wijze. Het bleef daardoor bij 3-3. LEIDEN - LFC en UVS spelen vanavond een oefenwedstrijd te gen elkaar. Plaats van handeling is het LFC-terrein aan de Boshui- zerkade. Er wordt om half acht afgetrapt. Alleen het weer kan nog roet in het eten gooien, maar de kans dat hy zijn aanval op het werelduurre cord tot woensdagavond moet uitstellen acht Kooiman klein. „Voor 99,9 procent staat het vast dat het morgenavond gaat ge beuren. Misschien is het weer niet helemaal ideaal, maar het ijs is prima," constateerde hij maan dagavond toen Ria Visser dat met een nieuwe nationale re cordprestatie op de 1500 meter bevestigde. De klus waaraan de Nederlandse marathonkampioen begint liegt er niet om. Er is een schema uit gedokterd dat neerkomt op con stante rondjes van om en nabij de 38 seconden. Kooiman hoopt in dat tempo in een uur de grens van 38 kilometer te overschrij den. „Jos Niesten", zegt hij, „had zijn race ingedeeld in blokken van tien kilometer. De eerste ging in 15.42, de tweede in 15.50 en in de laatste twee bleef hij ook nog onder de zestien minuten. Ik hou me aan de rondetijden vast. Ik begin hoog in de 37 seconden en probeer vervolgens 38 rond te rijden. Kom ik in de hoge 38'ers terecht, dan stop ik er mee. Je kunt tenslotte een rotdag heb ben". „Het schema is met zorg opgesteld. Ik wil zo vlak mogelijk rijden. Als je in het begin hard gaat moet je tegen het einde dubbel inleveren. Ik heb in het weekein de Karlstad en Nyland aan het werk gezieri. Die hadden een vol ledig vlak schema. Zo probeer ik het ook aan te pakken". Al heeft de uurrace internationaal nog geen officiële status, voor de recordpoging moet Kooiman wel aan allerlei voorwaarden vol doen. Zo moet hij solo rijden en net als bij normale wedstrijden wisselen van binnen en buiten baan. Er komen twaalf officials in actie, die na de wedstrijden van de allrounders een uur over werken. Uit eigen zak betaalt Jan Kooiman de daaraan verbonden kosten en de baanhuur. Het komt hem op 450 gulden, terwijl hij al een week in Inzeil is om zich op de krachttoer voor te be reiden. Jan Kooiman: „Ik heb het er graag voor over, want dat uurrecord betekent erg veel voor me. Het is een vorm van erkenning, want de marathonrijders hechten er veel waarde aan. Voor mij speelt nog iets anders mee, omdat Ine ke, mijn vrouw, het uurrecord van de dames bezit. Het is toch iets bijzonders om beide records naar ons toe te trekken". LEIDEN Wils van Leyden van de Indoor Hardrij Club Leiden heeft in Leiden de voorlaatste wedstrijd van individuele com petitie gewonnen. Van Leyden zegevierde in de finale van de 1000 meter over Simon Nicolai, Foeke Rinsma en Remco Side- Bij de junioren C en D ging de overwinning eveneens naar de IHCL. Richard Suyten won voor de Fries André Spaanstra en zijn clubgenoten Aad Grimbergen en Marc Velzeboer. In de strijd bij de dames ging de zege naar In- grid Marcusse uit Katwijk aan den Rijn. Zy was de sterkste in de finalerit over Maija Struyck, Margrit Nesheim en Monique v.d. Sman. De finale bij de junio ren C en d dames was een geheel "Leidse" affaire. Anja Borst was de sterkste vóór Maija Schipper, Simone en Monique Velzeboer. STOCKHOLM (DPA) De Sowjet-Unie is bereid, wan neer er in Noord-Europa een kern wapen vrije zone wordt ingesteld, de zes atoom-onderzeeërs van de Golf-klasse uit de Oostzee terug te trekken. Dit houdt in dat de Oost zee dan ook deel uitmaakt van de kernwapenvrije zone. Dit heeft de Russische generaal Ni kolai Tjerwov gisteren gezegd in een interview met de Zweedse televisie. In het vraaggesprek dreigde Tjer wov, die behoort tot de Russi sche defensiestaf, met tegen maatregelen wanneer de Ver enigde Staten, indien de onder handelingen in Genève misluk ken, beginnen met de opstelling van kernwapens voor de middel lange afstand in West-Europa. Het stationeren van deze wapens HOUTEN (ANP) - De Unie BLHP is niet van plan in te stemmen met arbeidstijdverkorting die niets opleverd, maar die wel de prijscompensatie voor enige ja ren opslokt. Dit stelt deze vakbond voor mid delbaar en hoger personeel aan de vooravond van een belangrij ke onderhandelingsronde over korter werken bij Akzo, in de metaalindustrie en bij Philips. Daar wordt deze week over ver korting van de werktijd gepraat als uitvloeisel van het centraal akkoord tussen werkgevers en werknemers eind vorig jaar. Volgens het akkoord is een veto van een van de onderhandelend»- partijen voldoende om overeen stemming te blokkeren. De Unie overweegt zo'n veto gezien de ontwikkelingen van de drie on derhandelingen, zo blijkt uit een verklaring, die de bond gisteren heefi uitgegeven. zal gezien worden als een ver schuiving in het strategisch evenwicht. De tegenmaatregelen zullen niet alleen gericht zijn te gen de Westeuropese landen op het grondgebied waarvan de ra ketten worden geplaatst, maar ook tegen het grondgebied van de Verenigde Staten, aldus de generaal. De Sowjet-Unie en de Warschaupactlanden hebben daartoe de middelen, zo voegde hij er aan toe. Het uitbreken van een gewapend conflict tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten op Euro pees grondgebied is "onwaar schijnlijk". Dit is de conclusie van een geheime studie van de Amerikaanse luchtmacht over defensie in de 21ste eeuw. Beide zijden werken cr politiek, econo misch en militair naar toe om door middel van afschrikking oorlog in Europa te voorkomen, aldus het rapport. Het rapport beveelt de stationering van wapensystemen in het heelal aan. De Verenigde Staten moe ten zich ten doel stellen ook een "massaal kernconflict" te kun nen winnen, aldus het rapport. DEN HAAG (ANP) - De verkopen van de kleinhandel in Nederland zijn de laatste tijd sterker ge daald dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap, zo blijkt uit een overzicht van Eu- rostat, het statistisch bureau van de EG. Indien men uitgaat van een index cijfer van 100 voor de verkopen in het jaar 1975, bedroeg het cy fer voor Nederland in oktober 1982 96,4, tegen 110,4 in de gehe le gemeenschap. ADVERTENTIE AMSTERDAM - Morgen komen bij Christie's vondsten uit het in 1627 vergane vlaggeschip Hollandia van Piet Heyn onder de hamer. Daaron der behoren deze koperen kandelaar en koperen ketel, die voor de veiling bezichtigd kunnen worden. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Pas als de olieprijs van 30 dollar per vat tot 25 dollar daalt, moet ook de aard gasprijs voor de kleinverbrui kers worden verlaagd met in gang van 1984. Van zo'n prijsval zijn voor de staatsinkomsten on gunstige resultaten te verwach ten. Dit zei maandag minister Van Aardenne (economische za ken) gisteren in een debat met de vaste Tweede Kamercommissie over het energiebeleid. Als de olieprijs ongeveer drie dol lar zou dalen, kan men niet spre ken van een „nieuwe oliecrisis", vond de bewindsman. Daarmee wordt nog niet de stijging door de „Irancrisis" van '78-'79 gecor rigeerd. Wel kost die daling de staat volgend jaar ruim één mil jard gulden aan aardgasbaten. Maar voor de economie is dit ef fect gunstig. Door de stijging van de wereldhandel kan een groei van een half procent worden ver wacht. Zo'n betrekkelijk kleine daling is volgens Van Aardenne te over zien. Maar een snelle daling, als de OPEC-landen geen eenheid kunnen bereiken, is onwenselijk. Daarom moeten we in Europa zien zo onafhankelijk mogelijk te worden van „slingerbewegin gen" in de olieprijs. Hoe meer dat lukt en hoe meer we kunnen besparen hoe stabieler de econo mie zich kan ontwikkelen. Regeren is vooruitzien B, 8,7 8,7 8,7 8,7 8,7 8,7 8,7 8,7 8,7 8.7 '73 '74 '75 '76 '77 '78 '79 '80 '81 '82 '83 '84 '85 '86 '87 '88 '89 '90 '91 '92 In de afgelopen jaren is de hypo theekrente tot ongekende hoogte gestegen. Nu is de rente - gelukkig - onver wacht laag. Blijft dat zo? De geschiedenis leert, dat er na een sterke daling al snel een forse stijging optreedt (zie de cijfers hierboven). Daarom biedt het Bouwfonds u de hypotheek met de rente 10 jaar vast. Tegen - eerlijk is eerlijk - wel een iets hogere rente dan bij 5 jaar vast, maar toch een lage rente in vergelijking met de laat ste jaren. Wanneer u binnenkort een rente herziening van uw huidige hypo theek staat te wachten of als u uw huidige rentepercentage te hoog vindt, stap dan over naar het Bouwfonds. Dus: kijk om u heen wat er te koop is. Maar vooral: kijk vooruit. Regeer! En beheers uw woonlasten voor een langere periode op het lage rentepeil van nu. Meer weten? Informatie bij uw makelaar, assu rantie-adviseur, of het Bouwfonds infocentrum te Leiden Botermarkt 2. (071) 134343 Haarlem Anegang 29, (023)31 38 52 Den Haag Nassauplein 13, (070) 650800 Geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur. Of door onderstaande coupon. Ik wil meer informatie over de Bouwfonds-hypotheek met 10 jaar vaste rente. Naam: Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 10306, 2300 WB Leiden nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten MAASTRICHT (ANP) - De Spaar bank Limburg heeft de voor waarden voor de door haar te verstrekken hypotheken verder verbeterd. De rente op hypothe ken voor vijfjaar vast is verlaagd van 8,25 pet tot 7,9 pet, die voor 10 jaar vast van 8,75 tot 8,5 pet. Verder wordt de afsluitprovisie verlaagd van 1,5 naar 1 pet. De kosten voor het aanvragen van een gemeentegarantie zullen voortaan voor rekening van de bank komen, aldus een medede ling van de Spaarbank Limburg. De Spaarbank Limburg werd vori ge week in een onderzoek van de Verenging Eigen Huis genoemd als een van de beste hypotheek- gevers, naast de Amrobank, de Postgiro en RPS.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 10