c Libanon wil zes maanden 'pauze' Demonstratie in Paramaribo Verkiezingen ook voor DDR en West- Berlijn van belang Paus veroordeelt inmenging Midden-Amerika Meer executies in Guatemala op komst Om impasse overleg te doorbreken Waarschuwing buitenlanders in Oeganda Opkomst: 1500 man Soldaten in hinderlaag P. Groeneveld en Zn. Tel. oio - 739755 ZATERDAG 5 MAART 1983 Buitenland Daniel Ortega, leider van de Ssandinistische junta in Nicaragua, sprak gisteren de paus bij diens aankomst toe. (Foto AP) DEN HAAG (ANP) - Bij Amnesty International, de in Londen gevestigde organisatie die zich inzet voor de mensenrechten, zijn verontrustende berichten bin nengekomen uit Guatemala. Er moet, aldus een woordvoerder, ernstig rekening worden gehouden met terechtstelling van nog eens vijftien mensen in de komende dagen. Zij hebben reeds terecht ge staan in een geheim proces voor militaire tribunalen en zijn veroordeeld. In Guatemala zijn donderdag zes jongeren terechtge steld zonder dat tevoren mededeling was gedaan over vonnis en executie. Protesten tegen de terecht stelling in verband met het bezoek van de paus aan het land. aanstaande maandag, mochten niet baten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is verontrust over de zes executies in Guatemala, zo zei een woordvoerder gisteren. De VS hechten aan een goede rechtspleging en maken zich zorgen over geheime processen, aldus de woordvoerder. MANAGUA (ANP) - De paus heeft gisteren de inmenging van de grote mogendheden in Mid den-Amerika scherp veroor-, deeld. Bij zijn aankomst in Ma nagua. de hoofdstad van Nicara gua, eiste Johannes Paulus II, dat de krachten die binnen en buiten Midden-Amerika actief zijn, af zouden zien van direct of indirect ingrijpen in de interne aangelegenheden van de regio. Door het ingrijpen van dergelij ke krachten wordt de echte voor uitgang van de Middenameri- kaanse volken belemmerd, aldus de paus. Tijdens zijn verblijf in Nicaragua zal de paus de nadruk leggen op de eenheid tussen de katholie ken onderling en tussen de ge wone gelovigen en hun bis schoppen. In een boodschap aan de bisschoppen van Nicaragua in juli 1982 heeft de paus betoogd, dat deze eenheid alleen tot stand kan komen, als men zich afkeert van ideeën, ideologieën en poli tieke beginselen die met het evangelie onverenigbaar zijn. In deze boodschap waarschuwde de paus tevens voor de volks kerk ('Iglesia Popular'), die kri tisch staat tegenover de kerkelij ke hiërarchie en daarmee de een heid binnen de rk kerk in gevaar brengt. Bij de aankomst van de paus op de luchthaven van Managua en de begroeting door de sandimsti- sche junta, ontstond gisteren een spannend moment. Zoals be kend heeft de paus zich steeds fel gekeerd tegen deelneming van priesters aan regeringen of het door hen bekleden van een openbaar ambt Maar ter begroe ting stond, temidden van zijn collega's, ook gereed de minister van cultuur, Ernesto Cardenal. De vraag was, of de paus deze priester en vroegere trappisten- monnik op dezelfde wijze zou be groeten als de anderen Johannes Paulus II liet zich niet kennen en reikte deze "onge hoorzame" priester, die als dich ter en schrijver ook buiten zijn land faam geniet, de hand. Car denal zonk op zijn rechter knie en kuste de hand van de paus. Er volgde een korte woordenwisse ling, waarvan de inhoud onbe kend bleef aan de gespannen op enige afstand toekijkende pers- Omdat de paus de blik strak ge richt hield op het gezicht van Cardenal, dachten velen eerst dat hij een vermaning uitdeelde. Maar na enkele seconden ver scheen een brede glimlach op het gezicht van de paus, zodat deze veronderstelling klaarblij kelijk onjuist is. BEIROET/JERUZALEM (DFP/Reuter) De Libanese minister van buitenlandse zaken, Elie Salem, heeft gisteren voorgesteld de onderhandelingen over de toekomstige rela ties met Israël voor zes maanden te bevriezen om de impasse, waarin de besprekingen over de terugtrekking van de Israëlische troepen verkeren, te doorbreken. De bewindsman zei verder dat zijn land terug kan glijden in een bur geroorlog als het op dit moment normale relaties zou aanknopen met Israël. Libanon zal, zo voeg de de minister er aan toe, over zes maanden klaar zijn voor on derhandelingen over relaties met Israël. "Laat Libanon met rust, laat het gezond worden, laat het zijn autoriteit herstellen en dan mag u het vragen risico's te ne men", aldus Salem. De speciale Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, zou hebben voorgesteld de besprekingen over de relaties pas te laten beginnen na terug trekking van de Israëlische troe pen. Een Israëlische woordvoer der zei eerder dat de Libanese, Israëlische en Amerikaanse di plomaten de mogelijkheid bestu deren van een interiem-overeen- komst voor handel en toerisme. Salem zei echter dat Israël zich niet had gebonden aan het voor stel van Habib. "Niemand heeft over iets overeenstemming be reikt", aldus de minister. Habib vertrok gisteren uit Israël naar de Verenigde Staten. Hij beëindigde een nieuw rondreis Mierenplaag Johannesburg in Zuid-Afrika lijdt op het ogenblik aan een mierenplaag. De Argentijnse mier, die door de droogtepe riode naar de stad is gedre ven, heeft het vooral gemunt op brood en zeep. De mieren soort is een jaar of honderd geleden uit Zuid-Amerika aan boord van vruchtensche pen in Zuid-Afrika inge voerd. Archeologie In Colombia is deze week een container met bijna 1500 da gelijkse voorwerpen begra ven. Hij mag pas worden op gegraven in het jaar 2052. De inhoud van de container moet toekomstige archeolo gen een beeld geven van het leven in deze tijd. Er zit ook een boodschap in: van presi dent Betancour aan de presi dent, die in 2052 aan de macht zal zijn. Trapgans-ei De grote Indiase trapgans, een zeldzame en met uitsterven bedreigde woestijnvogel, heeft voor het eerst in gevan genschap een ei gelegd. Over een week of drie moet er een trapgans-kuiken uitkomen, een gebeurtenis waar zoölo gen met spanning naar uit- Kathedraal Twee mannen in het Britse Sa lisbury die in een dronken bui de 725 jaar oude kathe draal van de stad in brand wilden steken, zijn ieder tot drie jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De mannen waren door een raam naar binnen gegaan en maakten van gebedeboeken een brandstapel bij het altaar. Door de rookontwikkeling werd de alarminstallatie ech ter in werking gesteld, waar door de schade beperkt bleef. door het Midden-Oosten zonder het onderhandelingsproces een nieuwe impuls te hebben kun nen geven. Habib begon zijn reis op 9 februari na een in scherpe bewoordingen gestelde verkla ring van president Reagan, waar in deze Israël er van beschuldig de het terugtrekken van de troe pen uit Libanon "onnodig te ver tragen" en het land te "bezet ten". Tijdens zijn drie weken durende missie, waarbij hij een maal sprak met premier Begin en drie maal met de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir, benadrukte de Amerikaanse di plomaat het ongeduld van Was hington met het dralen van de onderhandelingen. Volgens de woordvoerder van Habib zal de ze eind volgende week of begin volgende week naar het Midden- Oosten terugkeren "om een nut- Hergé, schepper van Kuifje en Bobby, overleden BRUSSEL (ANP) - De schepper van Kuifje, Herge, is op 75-jarige leeftijd in Brussel overleden. Herge, een pseudoniem voor Georges Remy, begon in 1929 de geschiedenis van Kuifje en diens hondje Bobby in strips te vertel len. De werkelijkheid in de Kuifje-ver halen deed haar intrede nadat Herge in Brussel de Chinese stu dent aan de kunstacademie Tchang Tchong-Jen ontmoette. Deze drong er naar aanleiding van de eerste Kuifje-verhalen bij de tekenaar op aan meer realiteit in de beeldverhalen te brengen. Van de belevenissen van de jonge reporter werden ook films ge maakt. De eerste was een pop- penfilm, daarna volgde een tv- film met half-animatie. In het midden van de jaren zeventig werden acht Kuifje-avonturen voor de televisie verfilmd. Van vier verhalen van Kuifje werden bioscoopfilms gemaakt. tige, maar niet essentiële rol te spelen". KAMPALA (DPA) - Het tegen de regering van president Milton Obote van Oeganda strijdende "nationale verzetsleger" NRA heeft de in Oeganda verblijvende buitenlanders opgeroepen het land te verlaten. In een verkla ring van de guerrilla-organisatie, die gisteren in de Keniase hoofd stad Nairobi bekend werd, wer den alle buitenlanders, vooral echter diplomaten, medewerkers van hulp-organisaties en de offi cieren uit Gemenebestlanden die het Oegandese leger opleiden, aangeraden in het belang van hun eigen veiligheid niet langer in het Oostafrikaanse land te ver blijven. Het door de voormalige minister van defensie Joweri Moeseveni geleide "verzetsleger" verklaar de dat het geen plannen voor aanslagen tegen buitenlanders heeft, maar dat deze bij aansla gen op installaties van de Oegan dese regering getroffen zouden kunnen worden. Aan een dergelijke "laatste" op roep van de opstandelingen twee jaar geleden was door de buiten landse gemeenschap in het land geen gehoor gegeven. De ondergrondse organisatie heeft naar eigen zeggen in de afgelo pen maanden haar "militaire ac tiviteit" vooral in het noorden en westen van de hoofdstad Kam pala uitgevoerd. Zij zou drie be langrijke uitvalswegen in haar macht hebben. Gewapende man nen, vermoedelijk ondergrondse strijders, hebben donderdag de deelnemers aan een openbare bijeenkomst in het plaatsje Bwaisse, enkele kilometers bui ten de hoofdstad, onder vuur ge nomen en daarbij zeker vijf en mogelijk meer mensen doodge schoten. De vier daders ontkwa- NEW YORK E^n Newyorkse man, die wegens handel in narcotica was tewerkgesteld, probeerde via het raam uit de inrichting te ontsnappen. Politiefunctionarissen trokken hem echter met geweld het raam wan de negende verdieping weer binnen. (Foto AF) ADVERTENTIE IN RIJNSBURG GROENE BORDJES MET HET WATERBOS VOLGEN! Grootste (openlucht) golfslagbad en voordeligste sauna van Nederland! Verder In het sportcomplex: binnenbad, snelbrulnbank, sportzaal, bar/petit restaurant, terras enz. Vrijdag's In binnenbad: Zwemwatertemperatuur 30 graden! met speciale uren voor ouder/baby, recreatie zwemmenzwangerschap- gymnastiek in het water, lunch- ot avondzwemmen. Inl. aan receptie of telefonisch. VAN 7 MAART TOT 16 APRIL VOORVERKOOP seizoenabonne menten voor het GOLFSLAGBAD MET EXTRA KORTINGEN!! Gezins, volwassen, jeugd en 65+ abonnementen. Seizoen 1 mei - 4 sept. PARAMARIBO/DEN HAAG - Naar schatting ruim vijftienhon derd Surinaamse scholieren heb ben gistermiddag een anti-huur lingenmars gehouden in het cen trum van Paramaribo. De mars eindigde bij de Nederlandse am bassade waar enkelen van hen een nota aanboden aan de tijde lijk zaakgelastige mr. A. Hel dring, waarin maatregelen van Nederland worden geëist tegen activiteiten met betrekking tot„ huurlingen. De mars was georganiseerd door de afdeling volksmobilisatie van het ministerie van jeugd, cul tuur, sport en volksmobilisatie. De hele week hebben vertegen woordigers van deze afdeling scholen bezocht om leerlingen op te roepen met de mars mee te doen, die op 25 februari was uit gesteld wegens gebrek aan be langstelling. Volgens betrouwba re zegslieden hebben de meesten van de ongeveer 20.000 scholie ren in de Surinaamse hoofdstad geweigerd mee te lopen. Bij een aantal scholen was gisteren een deel (een minderheid) van de leerlingen thuisgebleven, on danks een verklaring van de mi nister van onderwijs dat het een gewone schooldag was. Een offi ciële woordvoerder sprak van "meer betogers dan verwacht" en noemde een aantal van ruim 2000. De Surinaamse staatsradio zond er rechtstreekse reportage van uit De betogers, onder wie volgens waarnemers niet alleen scholie ren maar ook volwassenen wa ren, droegen spandoeken mee met teksten als "geef ons ontwik kelingshulp geen huurlingen en kogels" en riepen leuzen als "huurlingen blijft in Holland" In de Surinaamse legerleiding zijn sinds kort enkele wijzigingen doorgevoerd. Een nieuwe func tie van chef-staf is nu gecreeerd Tot chef-staf en ook garnizoen- commandant, een functie die vervuld werd door wijlen Roy Horb, is benoemd kapitein Iwan Graanoogst, aldus een officiële woordvoerder. Graanoogst was einige tijd minister en voorzitter van de Nationale Militaire Raad. Graanoogst is nu de tweede man in het leger en treedt op als ver vanger van legerleider Desi Bou- terse die naar Nieuw Delhi is ver trokken voor bijwoning van de conferentie van ongebonden lan den. Twee „soorten" Duitsers mogen zondag met meedoen aan de verkiezingen voor de nieuwe Bondsdag. De bevolking van West-Berlijn niet omdat deze stad onder het viermogendhe- denakkoord valt en officieel geen deel uitmaakt van de Bondsrepubliek Duitsland, en de inwoners van de Duitse De mocratische Republiek uiter aard ook niet, omdat Oost- Duitsland behoort tot het War- schau-pact en een eigen „Volkskammer" heeft. Toch wekken vele politici, met name die van de CDU-CSU. in de verkiezingscampagne de in druk dat het lot van de „niet- stemgerechtigde Duitsers" wel degelijk van de stembusuitslag van 6 maart afhangt. Dergelij ke beweringen zijn overdreven en uitsluitend ingegeven door de verkiezingskoorts. Maar het kan niet ontkend worden dat de verkiezingen voor de West- berlijners en de Oostduitsers belangrijk zijn. Belangrijker waarschijnlijk dan voor bui tenlandse toppolitici als de Amerikaanse president Ro nald Reagan, de Russische mi nister van buitenlandse zaken Andrei Gromyko en NAVO-se cretaris-generaal Joseph Luns, die zich allemaal rechtstreeks met de stembusuitslag hebben bemoeid door te verklaren dat het beter was dat „of de CDU- CSU aan de macht blijft (Rea gan en Luns) of de SPD weer aan de macht komt" (Gromi- ko). door Hans Amesz Waarom voor West-Berlijn? Wat deze ommuurde enclave in de DDR betreft, die ook wel wordt aangeduid als „eiland van het vrije Westen", ligt het antwoord voor de hand. Hoe wel dat officieel niet het geval is. zegt de „regerende burge meester" van West-Berlijn, de christen-democraat Richard von Weizsaecker, dat zijn stad „natuurlijk wel" een bestand deel van de Bondsrepubliek is. In feite is dat zo. Het vrij geko zen „Huis van Afgevaardig den" stuurt 22 mensen naar de Bondsdag. Die hebben daar weliswaar geen stemrecht, maar kunnen altijd het woord voeren. Nu staat al vast dat de „Groe nen" hoe dan ook minstens één vertegenwoordiger in de volgende Bondsdag hebben. Dirk Schneider. Ep dat geldt ook voor de liberale FDP, in de persoon van Hans-Günther Hoppe. De lijsttrekker van de SPD, Hans-Jochen Vogel, is er even eens zeker van dat hij een zetel in het toekomstige Westduitse parlement heeft. By hem doet het merkwaardige feit zich voor dat hij eventueel als oppo sitieleider geen stemrecht heeft. Het geldt namelijk als zeker dat Vogel opvolger wordt van de huidige SPD- fractieleider, Herbert Wehner, als hij zijn doel, het bondskan selierschap. niet bereikt. De 76-jarige Wehner, die vanaf 1949 deel uitmaakt van de Bondsdag cn er als „grote oude man" van de sociaal-democra tie voor heeft gezorgd dat de SPD een „volkspartij" werd en aan de macht kwam. heeft be sloten zich niet meer kandi daat te stellen. Het belang van West-Berlijn voor de Bondsrepubliek wordt ook gedemonstreerd door het feit dat alle lijsttrekkers van de verschillende politieke partij en op verkiezingsbijeenkom sten in het westelijk deel van de gespleten stad zijn opgetre den. Daarmee werd de „ver bondenheid" met de gedeelde stad getoond. Geen wonder, want de helft van de totale stadsbegroting van circa twin tig miljard mark neemt Bonn voor zijn rekening. Bonn be taalt ook aan Oost-Berlijn. Dat varieert van het vrijkopen van politieke dissidenten in de DDR tot forse bijdragen voor een nieuwe .autobahn" tussen Berlijn en Hamburg, die over het territorium van de DDR gaat. Maar geld is zeker niet de belang rijkste reden waarom, volgens kenners, de Oostduitse bevol king zo geïnteresseerd is in de verkiezingen in West-Duits land. De DDR-inwoners vin den het belangrijk dat de door Willy Brandt ingeluide ont- spanningspolitick, die onder de sociaaldemocratisch-libera- le coalitie 13 jaar lang een hoeksteen van de „buitenland se politiek" was. wordt voort gezet Daardoor zijn in elk ge val „gaten" in de beruchte muur ontstaan. Veel mensen in Oost-Duitsland vrezen dat die „gaten" dicht worden gemet seld als de CDU-CSU ook na 6 maart de grootste regerings partij blijft. En vooral ook het feit dat de SPD-kandidaat-kanselier Vo gel belooft dat hij er „alles aan wil doen om de stationering van middcllange-afstandsra- ketten in de Bondsrepubliek overbodig te maken", heeft er toe geleid dat de meeste DDR- burgers erop hopen dat Vogel kanselier wordt BEIROET (Reuter) - Gewapende mannen hebben gisteren een groep Libanese soldaten vanuit een hinderlaag beschoten Daarbij werden drie soldaten gedood en raakten er verscheidene gewond, zo meldde radio-Beiroet. De soldaten beantwoordden het vuur en dooden dne aanvallers. De schietpartij had plaats bg Taibe in de Bekaa-vallei. Volgens andere radiostations vielen er onder de soldaten zeker twaalf doden. Zij meldden dat de aanvallers sji'itische aanhangers waren van de Iraanse geestelijke leider ayatollah Chomeini, die zich verzetten te gen president Gemayel van Libanon. Syrische militairen hebben een eind gemaakt aan de schietpartij, aldus een communique van het leger. ADVERTENTIE LET OP.'.'!!! Laat U niet misleiden met lagere prijzen voor ont dooide of mindere kwaliteit kip- en kipspecialitei ten. H IJ VERKOPEN UITSLUITEND SLA CH TVERSE KIP UI T EIGEN UITSNIJDERIJ. PROFITEER ER VAN'. Koop utv verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs Iedere dinsdag vanaf 8 uur lot 13.00 uut Groenoordhallen. Dit zijn onze VASTE LAGE BODEMPRIJZEN". Kuikenpoten 5 k, "i Kuikenfilet prrtc 1 Braad-grill kuikens (plm. «sa p.) ,i.k 5.5 Kiprollade pet* 13.- T.V. Hapjes bnrtljl, fekraM Drumsticks Kipkarbonade Kipsaté p»' tt 7.- brerlijk remarineerd per 3 portin O." Kuikenlevertjes bottmuh - A per 500 gr. 2.5U »«l kip ra »rrv (rorotro per 544 r* 3." Kip-Shoarma pcrSMp7.50 Tam Konijn i 10.- Kalkoenhaasjcs pnW|, 8.-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9