Bouwstop op ziekenhuizen Deskundigheid (in de politiek) zegt ook niet alles Wilton Feijenoord niet in handen van Taiwan ■C Lubbers tegen deelname van CDA aan vredesmars Wet aftrek groot onderhoud huizen naar Tweede Kamer "Cees wilde praten met vorstin over de economie' Crediteuren melden zich Zelfstandigen aftrek blijft ZATERDAG 5 MAART 1983 DEN HAAG (GPD/ANP) - Pre mier Lubbers is ertegen dat het CDA gaat deelnemen aan de or ganisatie van de grote vredesde monstratie, die op 29 oktober in Den Haag zal worden gehouden. Volgens Lubbers is hierbij de ge loofwaardigheid van het CDA in het geding. Lubbers zei gisteren op zijn weke lijkse persconferentie dat de de monstratie een sympathiek doel dient. „Het is goed dat mensen uiting geven aan hun zorg. Maar dat moet wel blijven binnen de grenzen van de geloofwaardig heid". De premier wees erop dat het CDA in zijn programma de nadruk legt op onderhandelingen over het terugdringen van de kernbe- Binnenland PAGINA 7 wapening. De uitkomst van die onderhandelingen moet een be langrijke rol spelen bij het be sluit wat Nederland gaat doen, meende hij. „Als straks in een demonstratie de volstrekte atoompacifist loopt naast iemand die de uitgangs punten van het CDA onder schrijft, dan is dat op zich wel licht niet onmogelijk. Maar de betrokkenen moeten zich dan wel afvragen of zij onder één dak thuishoren en of dat nog wel ge loofwaardig is". Lubbers constateerde dat zowel CDA-partijvoorzitter Piet Buk man als de secretaris van het IKV. Mient-Jan Faber. hebben gezegd dat de ander in zijn rich ting is opgeschoven. „Als de inkt nog niet droog is en er zijn nu al verschillen van uitleg, dan lijkt het mij beter dat zij dat eerst maar eens goed gaan uitpraten", aldus Lubbers. Premier Lubbers heeft geweigerd zich uit te spreken over de nul- plus-optie. Dat is de .mogelijk heid dat. in afwachting van ver wezenlijking van de nul-optie, in Genève een tussenvoorstel wordt gedaan dat ten doel heelt vooralsnog niet tot ontmanteling van alle Russsische kernwapens voor middellange afstand te ko men in ruil voor het niet opstel len van de 572 nieuwe Ameri kaanse raketten in West-Europa. „De regering acht het niet oppor tuun publieke uitspraken te doen over eventuele concrete in- terimvoorstellen". Lubbers heeft dit geantwoord op vragen van het D'66 Tweede Kamerlid Eng- wirda. DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet heeft op voor dracht van staatssecretaris Van der Reijden (volksge zondheid) een tijdelijke algemene bouwstop voor zieken huizen afgekondigd. In de komende maanden zal wor den nagegaan welke ziekenhuizen alsnog gebouwd kun nen worden. Voor deze verleent de staatssecretaris dan afzonderlijk toestemming. Premier Lubbers kondigde dit gis teravond na afloop van de minis terraad aan. Hij zei dat de staats secretaris op korte termijn nieu we richtlijnen bekend zal maken om nieuwbouw in bepaalde ge vallen alsnog mogelijk te maken. Het is niet uitgesloten dat in dat geval de goedkoopste plannen voorrang krijgen, zei Lubbers. DIEREN - De 20-jarige Cees As- siè uit Dieren, die woensdag avond het Haagse paleis Huis ten Bosch is binnengedrongen, deed dat met de bedoeling om met koningin Beatrix te praten over de economische situatie in ons land en om over de we reldproblematiek met haar van gedachten te wisselen. Zijn vader Gerrit gisteren: "Cees vindt dat de rijken wat armer moeten worden en de armen wat rijker. Zo simpel ligt dat". Dat idee moet Cees van huis uit mee hebben gekregen want zijn bloedeigen vader verkocht de geruchtmakende story van zijn zoon tegen ontvangst van een vorstelijk bedrag aan een dagblad. Cees Assié neemt het niet zo nauw met het koninklijk pro tocol. Het liefst lapt hij alle re gels aan zijn laars. Zo heeft hij een hekel aan rode verkeers lichten en heeft dan ook al me nig proces-verbaal van de Die- rense politie gekregen omdat hij pardoes door het rode licht reed. Daar kennen ze hem trouwens al langer dan van daag want zo pleegt Cees ook regelmatig over de spoorlijn te kuieren. "Mijn zoon is al maanden van plan met onze vorstin te pra ten. Daar heeft hij nooit een ge heim van gemaakt. Ook wilde hij wel eens met Lubbers in discussie om de noden van de armen te lenigen". De vader van Cees is er dan ook maar wat trots op dat zijn zoon het zover geschopt heeft. "Hij heeft meteen aangetoond dat die hele beveiliging van 6,5 miljoen gulden in Huis ten Bosch niets-voorstelt. Hij is ge woon naar binnen gewandelt en via de keuken in een kamer tje gekomen waar hij op de stoel zat te wachten op de ko ningin. Hij zat in de salon en zij zat in de salon ernaast te dine ren met haar gasten. Had Cees vanuit de keuken een andere deur gekozen dan had hij zo kunnen aanschuiven". Cees heeft de mavo doorlopen en is nu werkloos. Vader Gerrit: "Cees was een hele goeie leer ling en haalde de ene acht na de andere. Super-intelligent ei genlijk". Maar nadat zoonlief op kamers ging wonen ging het bergafwaarts met hem. Dat resulteerde uiteindelijk in een opname in een psychiatrische inrichting in Warnsveld bij Zutphen. Daar verbleef hij van begin januari vorig jaar tot be gin december. Binnenkort wordt de Tweede Kamer op de hoogte gesteld van het besluit. De bouwstop vindt plaats in het kader van de bezuinigingen op de begroting voor volksgezond heid. In totaal moet hierop in de komende jaren ruim f3 miljard bezuinigd worden. Volgens Lub bers heeft de maatregel alleen betrekking op algemene zieken huizen. Speciale instellingen en de academische ziekenhuizen vallen erbuiten. De beslissing werd genomen om dat Van der Reijden naast de noodzaak om bezuinigingen door te voeren ook ontdekte dat veel bouwplannen in het verle den al toegezegd waren. Onder deze omstandigheden is het be ter om teneinde scheve ogen te vermijden alle bouwplannen het rode licht te geven. Aan de hand van de nieuwe criteria kan dan weer gebouwd worden, aldus Lubbers. De minister-president kon niet zeggen hoeveel de staatssecreta ris op deze wijze bezuinigd, om dat niet bekend is hoeveel zie kenhuizen alsnog gebouwd mo gen worden. Om dezelfde reden is nog niet duidelijk hoeveel ar beidsplaatsen in de bouw met de maatregel gemoeid zal zijn. "Door het opschorten van investe ringen en het niet doorgaan van allerlei contacten zal een op schorting van de bouwplannen voor ziekenhuizen miljoenen gaan kosten". Dat zei drs. F. A Vissers, voorzitter van de Nationale Ziekenhuis raad (NZR), in een eerste reactie op de aankondiging van staatsse cretaris Van der Reijden (volks- zondheid) dat er een bouwstop kom voor algemene ziekenhui- Vissers noemde de maatregel "on verteerbaar maar wel begrijpe lijk". DEN HAAG (ANP) - De PvdA-Tweede-Kamerleden Ed van Thijn (49) en Evelien Herf- kens (31) zijn gisteren "ergens in Nederlandin het huwelijk getreden. Van Thijn, die in zijn politieke carrière onder meer optrad als fractie-voorzitter voor zijn partij en fungeerde als minister van binnenlandse zaken, solliciteerde onlangs naar de vrijkomende post van burgemeester van Amsterdam. De voltrekking van het huwe lijk vond 'ergens' in Nederland plaats. Het paar had zich om publiciteit te voorkomen - in vijf gemeenten laten i-nschrij- ven om eerst op het laatste mo ment daaruit een definitieve keuze te komen. Gisteravond vond in een Haags Kunstcen trum een receptie plaats, waar voor zeshonderd uitnodigingen waren verzonden. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) - Minister Ru- ding en staatssecretaris Koning (financiën) hebben gisteren het al aangekondigde wetsontwerp aftrek groot onderhoud eigen huis naar de Tweede Kamer ge zonden. Het voorstel betreft een tijdelijke verruiming van de fis cale aftrekbaarheid van de kos ten van het groot onderhoud. De maatregel wordt gefinancierd door een tijdelijke verhoging van het huurwaardeforfait. ROTTERDAM (ANP) - Het is niet waarschijnlijk dat Tai wan serieus gaat overwegen om het marinegedeelte van de Schiedamse werf Wilton Fijenoord aan te kopen. Er is de regering in Taipeh wel alles aan gelegen dat de twee onderzeeërs bij deze werf worden afgebouwd. Het ligt evenmin in de lijn der verwachting dat Taiwan op korte termijn vervolgorders bij Wilton plaatst of nieuwe aanbe talingen doet op de twee duikboten. om het recht van de zwaksten VASTENAKTIE GIRO 5850 ZEIST Dat is de mening van de Rotter damse advocaat en procureur mr. W.L.M. Nouwen, die de be langen van de Taiwanezen be hartigt. Nouwen verwacht dat binnen drie weken een "verken nende" delegatie uit Taiwan naar Rotterdam komt om over de pro blemen die rond de afbouw van de onderzeeërs zijn gerezen te praten. Hij bereidt momenteel gesprekken voor, die de delega tie moet voeren met onder meer Wilton Fijenoord, met de directie van het RSV-concern en met de bewindvoerders. De directie van de Schiedamse werf liet de ondernemingsraad van het bedrijf enkele weken ge leden weten dat Taiwan belang stelling had voor overname van ZUIDLAND - Ruim honderd be drijven hebben gehoor gegeven aan de oproep aan RSV-crediteu- ren om de krachten te bundelen. Deze bedrijven, onderaannemers en leveranciers, hebben geza menlijk een vordering van zo'n vijftig miljoen gulden op het RSV-concern. Dit heeft N. Schuilenga, directeur van Marflex in Zuidland gister middag meegedeeld. (een deel van) de werf. Bij die ge legenheid sprak de directie ook over een mogelijke extra aanbe taling op de duikboten, over het plaatsen van vervolgorders en over het verstrekken van een le ning. "Ik denk dat de wens de va- DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren besloten de zelf standigenaftrek in de belastin gen blijvend weer in te voeren. Deze aftrek, die eind 1982 werd afgeschaft (toen ging het nog om een tijdelijke aftrek), geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari 1983. Doel van deze aftrek is zelfstandi gen met een bescheiden onder nemingswinst tegemoet te ko men door de belastingheffing af te stemmen op het doel van de winst bij een zelfstandige. Dat is reservering, investering maar ook voor een deel consumptie (inkomen). De aftrek wordt verleend bij een winst en een onzuiver inkomen tot f 80.000. Dit jaar geldt een af trek van f 3200 bij een winst tot f30.000. Daarboven bedraagt de aftrek f 2800. Voor elke f 1000 dat de winst meer bedraagt dan f 66.000 wordt de aftrek met f 200 verminderd. Nouwen bevestigt dat in Taiwan grote opwinding is ontstaan over de opmerkingen van premier Lubbers dat de Nederlandse re gering eigenlijk weinig te maken heeft met de afwikkeling van de Taiwanese duikbootorder door het in zware moeilikjheden ver kerende RSV-concern. Hij wijst erop dat Taiwan inmiddels op de order van ruim een miljard gul den ongeveer 370 miljoen gulden heeft aanbetaald. Dat is volgens hem een ongebruikelijk hoog be drag, als wordt bedacht dat nog geen tien procent van het werk is uitgevoerd. "In Taiwan is men er bij het plaat sen van de opdracht vanuit ge gaan dat RSV een betrouwbare partner was, vanwege het enor me overheidsbelang in dit be drijf', aldus Nouwen. Volgens de Rotterdamse advocaat begint men zich in Taipeh pas nu te rea liseren dat de levering van de duikboten in ernstig gevaar dreigt te komen als gevolg van het RSV-debacle. Dat geldt ook voor de 370 miljoen gulden, die Taiwan op de schepen heeft aan betaald. De Rotterdamse advocaat vreest dat de handelsbetrekkingen tus sen Taiwan en Nederland onder druk zullen komen te staan als de problemen rond de duikboten niet worden opgelost. Dat kan gevolgen hebben voor een serie opdrachten die Taiwan in de na bije toekomst in ons land wil plaatsen. Nouwen spreekt over orders ter waarde van 170 mil joen gulden, die een omvangrij ke handelsdelegatie in arpil zou willen aankondigen. De maatregel met betrekking tot het groot onderhoud geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 ja nuari van dit jaar. De verhoging van het huurwaardeforfait gaat echter pas op 1 april in. Beide re gels vervallen weer op 1 januari 1986. Belangrijk voor de nieuwe regeling is dat de opdracht pas na 1 januari van dit jaar werd ver strekt, en dat deze voor 1986 wordt uitgevoerd. De betaling mag wel in meer termijn gebeu- Ondanks heftige kritiek van de kant van de VVD hebben de be windslieden besloten het schil derwerk niet aftrekbaar te ma ken. Naast het groot onderhoud zijn wel de kosten van thermi sche isolatie, die gemaakt wor den in samenhang met het groot onderhoud, aftrekbaar. De be doeling van de maatregel is te komen tot een verbetering van de werkgelegenheid in de onder- houdssector van de bouwnijver heid. De verhoging van het huurwaarde- forfait (dat is het bedrag dat huiseigenaren bij hun inkomen voor de belastingheffing moeten optellen) moet jaarlijks f 85 mil joen opleveren. De aftrekbaar heid van het onderhoud kost de schatkist naar schatting echter f 150 miljoen, maar de bewinds lieden vinden dit aanvaardbaar omdat zij de impuls op de bouw sector erg belangrijk achten. Rechtbank wijst eisen Eindhovens Dagblad van hand DEN BOSCH - Vice-president F. Hengst van de Bossche recht bank heeft het merendeel van de eisen van het Eindhovense Dag blad in het kort geding tegen het Eindhovens Nieuwsblad afgewe zen. Het nieuwsblad mag alleen bij het werven van adverteerders, de naam Eindhovens Dagblad niet meer gebruiken. Dat is gisteren duidelijk geworden na een vervroegde - telefonische uitspraak van de vice-presi dent. De andere eisen van het Eindhovense Dagblad zijn waar schijnlijk afgewezen, zo lieten woordvoerders van beide partij en weten. Het Eindhovens Nieuwsblad, dat vanaf 21 maart dagelijks huis aan huis gratis verspreid wordt in Eindhoven en omgeving, had in een folder aan potentiele adver teerders zijn advertentietarieven vergeleken met die van het Eind hovens Dagblad. Daarbij was ge steld dat het Eindhovens Nieuwsblad rekening houdend met de oplage aanmerkelijk goedkoper was. Veel kamerleden praten wel, maar ze weten nauwelijks écht waarover. Zo kan, vrij vertaald, de conclusie worden samenge vat van een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amster dam naar de deskundigheid van onze parlementariërs. Het onderzoek spitste zich toe op de Tweede-Kamerleden die in de vorige kabinetsperiode de commissie voor economische zaken vormden. Van de 25 vas te en plaatsvervangende leden bleek slechts een handvol van de economische hoed en rand te weten. De grote rest was leek. De kamerleden beamen in het onderzoek zelf dat zij over het algemeen weinig inzicht heb ben in het reilen en zeilen van het bedrijfsleven. Toch zijn zij het die mede-beslissen over steunverlening of lastenver zwaring voor het bedrijfsleven, waarmee miljarden guldens en de werkgelegenheid voor tien duizenden gemoeid zijn. Electorale overwegingen spelen volgens het onderzoek een gro tere rol dan kennis van zaken, dat geven de kamerleden ook zelf toe. Maar gelukkig wordt bij de politici wel degelijk een positieve houding tegenover het bedrijfsleven geconsta- t teerd. Dat is dan meegenomen. De suggestie die hiervan kan uit gaan is dat politici maar wat aanrommelen. Met wat goeie wil en niet gehinderd door een teveel aan kennis, beslissen zij over de toekomst van bedrij ven en mensen. Onder druk Die kritiek is niet nieuw. Opmer kingen als „ze doen maar raak in Den Haag, van ons trekken ze zich toch niks aan", zijn even oud als onze parlementai re democratie. En in een tijd waarin hard wordt bezuinigd en veel mensen een veer moe ten laten, staat de parlementai re democratie extra onder druk. Veel gewone kiezers voelen zich niet vertegenwoordigd door die 150 mannen en vrouwen in de Tweede Kamer. Maar met het idee dat die er bovendien geen flauw benul van zouden hebben waarmee zij bezig zijn, wordt die democratie ook geen dienst bewezen. Vooral vanuit het bedrijfsleven komt al jaren de klacht dat het parlement te weinig oog heeft voor zijn echte noden. Nu kan het parlement aandacht voor het bedrijfsleven niet worden ontzegd: er gaat vrijwel geen week voorbij dat niet in com missies of plenair gedebat teerd wordt over weer een in financiële moeilijkheden ver kerend bedrijf door Hans de Bruijn Dat gebeurt zeker niet altijd op een evenwichtige manier. De aard van een onderneming, een noodkreet van het perso neel, het optreden van vakbon den en de berichtgeving in de media kunnen de aandacht die het parlement schenkt aan een bedreigde onderneming sterk beinvloeden. Politiek denken Een - gekozen - politicus zal daar bij geneigd zijn meer politiek dan economisch te denken. Hij (of zij) probeert tegenover de regering - die het geld beschik baar moet stellen - het leven van zo'n bedrijf te rekken, de belangen van de werknemers en een stad of regio te verdedi gen. Geen politicus wil graag zijn naam verbonden zien aan het sluiten van een bedrijf Het ge volg daarvan is dat politici ook wel eens hun doel voorbij schieten. Dat subsidies wor den verstrekt aan nauwelijks levensvatbare ondernemingen. Het nieuwe WD-kamerlid B van der Kooij schreef in een onlangs verschenen boekje dat politici vaak eerder subsidies geven „om een oud, slecht wasbordenbedrijf overeind te houden, dan geld steken in vernieuwende industrieën". Maar daar is allerminst mee ge zegd dat zo'n politicus anders zou handelen wanneer hij wèl economisch geschoold of des kundig zou zijn Een bedrijfse conoom zal in cyfers denkend op een moment een rode streep door een bedrijf willen halen. Een politicus heeft met meer te maken. Voor hem gelden niet alleen de kille economische cijfers. Hij heeft ook te maken met een po litieke afweging, met een ach terban, met het vinden van compromissen met andere po litieke partijen, allemaal pun ten die het „zaken doen" in de politiek zo ingewikkeld ma ken. RSV Een voorbeeld daarvan zijn de gebeurtenissen rond RSV. De twee miljard gulden die de overheid (regering én parle ment) in dat noodlijdende con cern heeft gestort, hadden na tuurlijk ook anders besteed kunnen worden. Met twee miljard gulden hadden diverse vernieuwende onder nemingen opgericht kunnen worden. Industriële vernieu wing is inderdaad lang een stiefkind van de politiek ge weest, met vooral D'66 als een roepende in de woestijn. Maar is daarmee het geld voor bedrijven als RSV op voor hand weggegooid? Het heeft ook duizenden mensen langer aan het werk gehouden. En hoeveel echte deskundigen wisten jaren geleden te voor spellen hoe het met RSV zou lopen? RSV is ten onder gegaan aan fa lend management. Zoals dat al eerder is gebeurd met bedrij ven als Okto en Ogem. Duizen den mensen zijn door dit soort faillisementen op straat geko men en belasten nu via hun uitkering de staatskas. De resultaten van het econo misch beleid hebben daarom lang niet alles te maken met de deskundigheid of ondeskun digheid van politici. Tal van factoren spelen een rol en pas achteraf valt te constateren waar de schoen gewrongen heeft. Het is gemakkelijk om achteraf onjuist gebleken besluitvor ming op de rekening van het parlement te schuiven. Des kundigheid is immers geen en kele garantie voor een beter functionerende maatschappij Zo zal niemand de stelling aan durven dat alleen militairen tot zinvol oordelen over de kern bewapening in staat zijn of al leen omroepmedewerkers zich een visie op het mediabeleid zouden mogen aanmatigen. Belangen Deskundigheid heeft immers ook zijn nadelen. Het leidt gauw tot het verdedigen van beperkte (groeps)belangen. In de Tweede Kamer is bijvoor beeld lang sprake geweest van een „groen front", de uit de land bouw( organisaties) af komstige parlementariërs, die met veel kennis van zaken op de bres stonden voor het boe renbedrijf. Een eenzijdigheid die in strijd is met het wezen van de politiek: het afwegen van de belangen van vele groepen uit de samen leving. Een cent voor de een kan niet meer aan de ander worden uitgegeven. Dat in die samenhang nog wei nig inzicht bestaat, zal zeker waar zijn. Tot nog toe is nau welijks onderzocht waarom bepaalde dingen gebeurd zijn zoals zij zijn gebeurd. Geluk kig lijkt de Tweede Kamer nu voor het eerst een poging te gaan doen om daar achter te komen, nu zich een meerder heid aftekent voor het instellen van een parlementaire enquête naar ,,de zaak RSV". Na veel aarzelingen van de kant van vooral CDA en VVD, grijpt de Kamer nu de kans om meer te weten te komen over de ma nier waarop politiek en be drijfsleven met elkaar omgaan. Wat g<-t.i.i'.'i httfl i Imam vooral het politieke toezicht op hoe de echte deskundigen met de miljarden aan belastinggeld zijn omgesprongen. Ook dat onderzoek levert de poli tici zelf geen specifieke econo mische deskundigheid op. Maar het kan wel het zicht op de relatie tussen bedrijfsleven en overheid, èn op hun eigen functioneren 6 t/m 10 maart 1983 dagelijks van 9-18 uur zondag 6/3 van 10-18 uur Beatrixgebouw, Jaarbeurs, Utrecht

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7