„Ze zoeken het daar maar uit" c Aandelen zijn nu sta-in-de-weg bouwvereniging Gemeente dringt aan op bouw parkeergarage Ontslagen brandweerman mag terug, maar wil niet Groenoord-jeugd maakt film over autodiefstal De Lakenhal trekt minder bezoekers Bij Werkmanswoningen ACHTERGROND! ZATERDAG 5 MAART 1983 Leiden LEIDEN - Geen uitbarsting van vreugde bij de voormalige brandweerman Jan Sloot toen hij donderdagmiddag de uitspraak van ambtenarenrechter mr. Faber hoorde. "Ik wist het toch", was het enige dat hem ontviel en een vreugdedans rond de tafel bleef achter wege. Een terugkeer bij de Leidse brandweer ziet hij zelf niet zitten: "Je denkt toch zeker niet dat ik daar nog naar terug wil hè?" In de loop van het vorig jaar werd Jan Sloot door de gemeente Lei den ontslagen terwijl zijn collega Guus Sloos voorwaardelijk ont slag kreeg aangezegd. Het twee tal zou op 11 december 1981 te traag hebben gereageerd op een brandmelding van de Sikkens verffabriek in Sassenheim. Sloot was die avond de eerste verant woordelijke man op de alarm centrale en Sloos was 'tweede man'. Het verzuim van de twee was aan leiding voor de staf van de Leid se brandweer om hen te ont slaan. Maar Sloot en Sloos voch ten hun ontslag aan omdat de alarmapparatuur van de Leidse brandweer destijds niet feilloos werkte en kabelwerkzaamheden in Sassenheim storingen hadden veroorzaakt. Volgens hen was er op de bewuste avond geen brandmelding binnengekomen, maar een storingsmelding. De Ambtenarenrechter heeft don derdagochtend in beide gevallen het besluit tot ontslag vernietigd. Mr. Faber vindt dat dat ontslag onevenredig is aan het door door Jaap Visser Sloot gepleegde verzuim, terwijl er in het geval Sloos volgens hem niet eens van plichtsverzuim sprake is. De diepere oorzaak van zijn ont slag is volgens Jan Sloot gelegen in een ruzie tussen hem en com mandant J. Mark. "Ik heb met hem een keer ruzie gehad over een wacht met kerst. Mark heeft toen uitgeroepen dat hij me zo lang hij brandweer zit, zou ver volgen. Ik kan me niet herinne ren daarna nog met iemand van de brandweer ruzie te hebben ge had. Plichtsverzuim heb ik nooit gepleegd. Ook heb ik nooit werk geweigerd". Spitsroeden Sloot is inmiddels 50 jaar en heeft zeventien jaar bij de brandweer gewerkt. Rouwig is hij er niet om de brandspuit niet meer te mo gen hanteren. Vlak na mijn ont slag heb ik een tijdje valium ge slikt maar daar ben ik resoluut mee gestopt. Wanneer het me nu te kwaad wordt, grijp ik m'n hen gels en ga lekker naar zee. Nu maak ik me er helemaal niet meer druk over. Ze zoeken het daar maar uit. De gemeente moet maar een andere baan voor me verzinnen. Mijn collega Sloos heeft het heel wat kwaaier. Die moet spitsroeden lopen bij de brandweer. Wanneer hij een poot verkeerd zet, dan hangt-ie". Hoewel hy zich beslist niet met hart en ziel aan de brandweer verbonden voelde, is Jan Sloot uiteraard tevreden over de uit spraak van de rechter. "Dat ik weg ben bij de brandweer inte resseert me weinig maar m'n recht heb ik altijd willen hebben. Dat heb ik gezegd op het mo ment dat ik ontslag kreeg aange zegd. Al had ik tot de Kroon moeten doorvechten. Ik heb geen fout gemaakt en als ik die wel had gemaakt dan was ik nooit een rechtzaak begonnen". De brand- dan wel storingsmel ding op 11 december 1981 is de stok geweest waarmee Sloot en Sloos zijn geslagen. Dat is de stellige mening van het tweetal. Ex-brandweerman Jan Sloot: "Ik heb geen fout gemaakt, anders t nooit een rechtszaak begonnen" "Wij lagen allebei niet zo goed bij de staf. Waarom, weet ik eigen lijk niet, afgezien dan van die ru zie met Mark. Wat mij betreft, heeft jaloezie waarschijnlijk ook een rol gespeeld. Naast de brand weer heb ik namelijk een tijd lang een eigen aquariumzaakje en een snackbar gehad. Maar dat ben ik nu allemaal kwijt. Zelfs m'n eigen huis ben ik kwijtge raakt. Vandaar dat ik nu in een stacaravan woon. Ze hebben me een flat in de Merenwijk toege zegd maar ik heb het idee dat ik wat dat betreft ook word tegen gewerkt. Ze houden me in elk ge val behoorlijk aan het lijntje". Bijbaantje Brandweercommandant J. Mark noemt de uitspraken van Sloot "nogal typisch". Hij meent dat er altijd een behoorlijke relatie tus sen hem en Sloot heeft bestaan. (Foto Holvast) "Ik heb zelfs nog gepleit voor een andere baan voor hem. Bo vendien heb ik met het ontslag op zich niet zo gek veel te maken gehad omdat ik nog niets over de Leidse brandweer had te zeggen op het moment dat de zaak werd opgestart". Wel laat Mark doorschemeren dat Sloot volgens hem geen echte brandweerman was. "Hij heeft de brandweer altijd als een bij baantje beschouwd. Het interes seerde hem eigenlijk niet zo veel". Wat er nu precies gaat gebeuren, is volgens Mark onduidelijk. "Voorlopig even afwachten". Wethouder personeelszaken Jos Fase kan eveneens nog niet zeg gen wat er met Jan Sloot gaat ge beuren. "Zolang ik de overwe gingen van de ambtenarenrech ter nog niet onder ogen heb ge had, kan ik niets zeggen". Eigen problemen centraal LEIDEN De wijk Groenoord begint zo langzamerhand een vertrouwd filmdecor te worden. Diende de Hansenstraat vorig jaar nog als achter grond voor een scene in de film 'De moeder van David S.\ nu hebben de jongeren uit Groenoord zelf de camera ter hand genomen. Een film pje over autodiefstal, waarvan gistermiddag de laatste scene werd op genomen, moet over enkele weken de première beleven. In de film laten de jongeren van Groenoord eigenlijk iets van hun eigen problemen zien. Veel hebben de school niet afgemaakt, zijn werkloos en behoren tot wat tegenwoordig 'sociaal zwakkeren' wordt genoemd. De jongeren uiten dat in het buurthuis door zich danig te vervelen. In de film besluiten de jongeren na een ruzie om twee auto's te stelen; in het echt kwamen ze op het idee een film te maken over autodiefstal. Het aardige is dat de hele film maar 125 gulden heeft gekost en in vier weken tijd werd 'geschoten'. De rolprent belooft heel wat sensationele beelden op te leveren. De tomatenketchup stroomt rijkelijk en op het terrein van de Groenoordhallen vindt een botsing plaats. Gistermiddag werd bovendien een achtervolging met een politiebusje opgenomen. Toch heeft de film een 'happy end' wanneer de autodieven en gedu peerden vrede sluiten. De jongeren rest nu alleen nog het monteren van de film. Daarna zal de rolprent zeker worden vertoond in het buurthuis Groenoord aan de Pasteurstraat. Plan is ook andere buurthuizen in Leiden te bezoeken om duidelijk te maken hoe eenvoudig het is om zelf een film op te nemen. Aan de film hebben 25 jongeren meegedaan. LEIDEN Het aantal bezoekers van museum De Lakenhal is vorig jaar gedaald. In totaal kwamen er 31.985 mensen De Lakenhal aan de Oude Singel bekijken. In 1980 waren dat er nog 38.868. Het museum wijt het teruglopende bezoekers aantal zelf aan de maandagslui ting, het mooie \yeer in de zo mer en het personeelsgebrek bij de educatieve dienst. Het groepsbezoek zou daardoor te ruggelopen zijn. Dat meldt het jaarverslag over 1982 van De Lakenhal. In dat verslag wordt het aantal bezoe kers gesplitst in wel en niet be talende. Bijna 17.000 mensen kwamen binnen zonder een kaartje te hoeven kopen. Het ging dan bijvoorbeeld om scholen en andere groepen be zoekers die gratis werden rondgeleid. Het jaar 1982 stond verder in het teken van de automatisering van het diabestand van het museum. Ook werden er weer verschillende opknapbeurten gepleegd aan de gebouwen. Zo werd het platte dak van de Oud-Katholieke Kapel ver nieuwd en zowel binnen als buiten werd er schilderwerk verricht. Veel geld werd ook gestoken in het opknappen van de luchtbehandelingsin stallatie. Bij Digros aan Langegracht Links op de foto de gaande GAK-directeur La Grouw. Kechts zijn opvolger Gomoert. LEIDEN - Districtsdirecteur La Grouw (62) van het Gemeen schappelijk Administratie Kan toor nam gistermiddag afscheid jaar werkzaamheid in de wereld van de sociale verzekering ge bruik van de regeling tot ver vroegde uittreding. Holiday Inn. Hij maakt na 44 La Grouw wordt opgevolgd door de jurist J.H. Gombert (36). Mr. Gombert studeerde rechten in Utrecht. Voordat hij naar Leiden kwam (op 1 februari) was Gom bert op het GAK-kantoor in de Domstad adjunct-directeur. LEIDEN - Het gemeentebestuur van Leiden heeft ondernemer Van den Broek (Digros) ge vraagd wanneer hij met de bouw van een parkeergarage denkt aan te vangen en wanneer deze ge reed zal zijn. In een brief aan de ondernemer wijst de gemeente erop dat in no vember 1981 de grond in erf pacht is uitgegeven. Volgens de overeenkomst dient met de bouw van de parkeergarage en negen woningen aan de Oude Singel begonnen te worden bin nen zes maanden nadat de grond bouwrijp is en de bouwvergun ning is verleend De grond is reeds bouwrijp en de bouwvergunning is op 19 okto ber 1982 afgegeven. De termijn verloopt dus op 18 april van dit jaar. Verder wijst de gemeente erop dat het parkeerterrein aan de Lange- gracht tijdelijk is verhuurd tot uiterlijk januari 1984. "Aange zien het zich laat aanzien dat het verhuurde terrein op of om streeks 1 januari 1984 benodigd zal zijn voor de bouw van een nieuw politiebureau, dient u er rekening mee te houden dat ver lenging van de huur met meer mogelijk zal zijn", aldus B en W. In kringen van de gemeenteraad is al herhaalde malen twijfel uitge- sproKen over de vraag ol Digros wel daadwerkelijk van plan is om te gaan bouwen. Van den Broek: "Wij kunnen het ons niet permitteren om zonder parkeer gelegenheid te zitten. Dat kan niet met zoveel drukte in onze zaak. Nee, dat ding komt wel vol". Wanneer precies de eerste paal de grond in gaat, durft hij niet te zeggen. "Ik ben kruidenier en hou me daar niet zo mee bezig. De architect is op vakantie en komt deze week terug. Maar het bouwplan is volop in bewerking en het zal niet lang meer duren". Zuinig Van den Broek voegt daar aan toe: "Wij zijn zuinige mensen Dus bouwen we niet eerder dan no dig is. Maar aangezien het poli tiebureau blijkbaar al in '84 zal worden gebouwd, zetten we nog meer spoed achter de bouw". Over de twijfels van politici zegt de ondernemer: "De meeste politici kunnen gewoon niet zo goed re kenen als wij. Anders kregen ze wel een behoorlijke prys voor hun grond. En anders stond er al lang een parkeergarage in Lei den en hoefde dat niet aan parti culieren overgelaten te worden. Om maar eens een paar punten van ergernis te noemen". De Vereeniging ter bevordering van den bouw van Werkmans woningen dreigt in moeilijkhe den te komen door 'de bedoe lingen' - zoals voorzitter Ei- zenga zijn bange vermoedens omschreef - van enkele aan deelhouders. Aandeelhouders? Het klinkt als of er hier sprake zou zijn van een Woningbouw BV Hoe komt de oudste (nog bestaan de) woningbouwvereniging aan haar aandeelhouders en vooral: hoe komt ze er vanaf» De Vereeniging werd in 1891 op gericht, mede door toedoen van professor Drucker. Mr. Hendrik Lodewijk Drucker werd in 1889 hoogleraar m het Romeins recht aan de Leidse universiteit Hij was een so ciaal bewogen man en behalve hoogleraar ook staatsman. Als fractieleider in de Tweede Kamer van de Vrijzinnig De mocratische Bond oefende hij grote invloed uit op de tot standkoming van de sociale wetgeving. Hij bepleitte onder andere progressieve belastin gen, volksonderwijs en een wettelijke regeling van de volkswoningbouw. De financiering van de sociale woningbouw is altijd al een probleem geweest Dat was in de vorige eeuw niet anders. De sociaal voelende professor en een aantal Leidse notabelen vonden de oplossing in het bij eenbrengen van kapitaal van particulieren in de vorm van de uitgifte van aandelen. Het woord aandeel is eigenlijk niet op zijn plaats. Het kapitaal wordt immers beheerd door een vereniging zonder winst oogmerk. De aandelen hebben een vaste rente van ten hoogste drie procent. Het is in feite een achtergestelde lening De aandelen-constructie doet he den ten dage aan als een anach ronisme, een verschijnsel dat niet in deze tijd past. Anachro nismen worden bijvoorbeeld in stripverhalen veelal ge bruikt voor het komisch effect. In het geval Werkmanswonin gen is de verouderde structuur alleen maar tragisch. Ontaard Tragisch, omdat de aandelen hun oorsprong vinden in de goede bedoelingen van liberale notabelen, maar nu ontaard zijn in een bedreiging van de financiën van de vereniging. En het zijn de bewoners van ruim zeshonderd huizen (on der meer in de Kooi, Maredorp en Haagwegkwartier) die hier van uiteindelijk de dupe kun nen worden. Maar zelfs als de meerderheid, van de aandeelhouders er niet in slaagt om de aandelen op een lucratieve wijze te gelde te maken, zoals juridische advie zen uitwijzen, dan nog blyft het bestaan van aandeelhou ders ongewenst. De zeggen schap over het woningbezit hoort niet meer thuis by enke le notabelen. Het algemeen belang en de be langen van de betrokkenen - kortom van de overheid en van de bewoners - zijn immers in het geding. Het is daarom juist als de zeggenschap bij hen komt te liggen. Maar de vraag is al eerder gesteld: hoe kom je van de aandeelhouders af? Vermoedelijk moet het ant woord luiden: daar kom je niet vanaf. Dat heeft twee redenen. Ten eerste is het zo, dat hier voor een statutenwijziging no dig is. Een statutenwijziging behoeft de goedkeuring van de aandeelhouders. Kortom, al leen op vrijwillige basis kun nen de aandeelhouders ver dwijnen. Ten tweede is er de houding van de overheid. De gemeenteraad wil weliswaar af van het ver- door Leo Maat schijnsel aandeelhouders, maar de wetgever staat het toe. Het toeval wil dat in mei van dit jaar de rechtspersoonlijk heid van de vereniging ver loopt. Een vereniging heeft normaal gesproken een duur van dertig jaar. De rechtsper soonlijkheid van Werkmans woningen is in 1953 voor het laatst verlengd, zodat zy dit jaar verloopt. Dan moet vol daan worden aan het nieuwe verenigingsrechten aan de ei sen die het ministerie stelt aan een toegelaten instelling, zoals de Woningwet de woning bouwverenigingen betitelt. Het was voorzitter prof. Eizenga die enige jaren geleden de le den van de gemeenteraad voorhield dat de nieuwe statu ten in overeenstemming met de wettelijke bepalingen zyn. En dat ook de wet ruimte laat voor verscheidenheid. "Dat is een goede zaak. waarvan het bestuur dan ook graag gebruik wil maken", zei Eizenga Verbetering De nieuwe statuten waar Eizen- ga het over had. zouden een stap in de goede richting bete kenen wat betreft de medezeg genschap van de bewoners. Tot nu toe werd het bestuur van de vereniging gevormd door zeven personen, waarvan er vier door de gemeenteraad en drie door de leden (lees: aandeelhouders) werden be noemd. In de nieuwe statuten zou de in vloed van de gemeente en van de aandeelhouders worden be perkt. Er zouden voortaan nog maar dne bestuursleden door de gemeente worden be noemd. twee door de aandeel houders en twee door de huur ders, die het recht zouden kry- gert om (desgewenst) lid van de vereniging te worden. Uit het oogpunt van democrati sering al een hele verbetering, maar tegen de achtergrond van de discussie over de herstruc turering van de Leidse wo ningbouwverenigingen blyft de vooruitgang toch beperkt. Juist op het moment dat de ge meenteraad beslist over de toe komst van de Leidse Woning Stichting en met name de me dezeggenschap van de huur ders hierby een belangrijke rol speelt, steekt de archaïsche .structuur van Werkmanswo ningen schril af. Het moet de grondleggers van de Woningwet van 1901, de Leid se professoren Drucker en Gr. cm. een nagel aan hun doodskist zyn dat hun vinding zich een eeuw later tegen de oorspronkelijk goede bedoe lingen keert. Maar het is ander- zyds juist de Woningwet die de woningbouwvereniging be schermt tegen besluiten die niet 'in het belang van de volkshuisvesting' zyn. Jazz on Sunday De Leidse pianist Karei Boehlee speelt zondag met een nieuw kwintet by Jazz on Sunday Het concert begint om drie uur in het bowling-restaurant Hans Menken aan de Bushui- zerlaan. Zwitserland In het Leids Volkshuis worden zondagochtend bij werkge meenschap De Ratel dne klankbeelden vertoond over Zwitserland. De dia's worden vertoond op muziek van Cho pin, Schumann en Landlerka- pellen en Trachtenchórli. Aan vang half elf. Strandwandeling Het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie organi seert zondag een strandwande ling onder leiding van natuur- gidsen. De wandeling start om twee uur en duurt bijna twee uur. Het startpunt is by de noordkant van de uitwate ringssluizen in Katwijk Aan melding van te voren niet no dig. WD Het Tweede-Kamerlid Benk Korthals (WD) houdt maan dagavond een spreekbeurt by de Leidse afdeling uan zijn partij over actuele liberale po htiek. De bijeenkomst wordt gehouden in De Bwrdeghel I. Vestestraat 7, en begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3