"Spotters" vrijwel dagelijks te vinden bij vliegkamp Valkenburg Goede doel brengt massa op de been jllscirth. [Weidse agenda Athenea Baker: weinig variatie VGINA 2 Vliegtuigenthousiasten handhaven ongeschreven wet Energiek spel Wayenberg LEIDEN - Energiek en technisch bijzonder vaardig speelde de pia nist Daniël Wayenberg gister avond in de kapelzaal een pro gramma met werken var Brahms en Chopin. Dit spel, ge koppeld aan het feit dat Wayen berg de tempi aan de snelle kanl nam, leidde echter ook tot te wei nig rust en bezinnig. In een iets rustiger spel zouden bij voorbeeld alle bijzonderheden in de Handelvariaties opus 24 van Brahms beter hoorbaar zijn ge weest. Deze variaties, op een the ma uit het derde deel van een van de clavecimbelsuites van Handel, werden door Brahms met strenge zelfdiscipline uitge werkt: vrijwel voortdurend blijft de toonsoort b kleine terts, de maatsoort blijft steeds vierkwart. Daardoor zit het wrk boordevol fijnzinnige contrapunten (tegen stemmen), klankeffekten (zoals 'trompetten' in nrs. 7 en 8) en chromatiek, om tenslotte in een gecompliceerde slotfuga een hoogtepunt te vinden. Dit alles trok gisteravond het oor te snel voorbij. Intenser van sfeer was Sonate nr. 3, opus 58 van Chopin. Als toegif ten speelde Wayenberg een In termezzo van Brahms en een etu de van Liszt; in deza laatste kon hij nogmaals zijn supersnelle spel ten toon spreiden. ELLEN LOOYESTIJN Socrates De beroemdste wijsgeer uit de oudheid, Socrates, staat cen traal op een drietal avonden die K O aan de wijsgeer wijdt Dr. L.B. van der Meer zal op 10 maart in het Oegstgeestse Ge meentecentrum aan de Lijtweg spreken over "Het beeld van So crates in de oudheid en de latere tijdperken". Op donderdag avond 24 maart spreekt prof. M.F. Fresco over "Socrates, zijn leven en denken" en tenslotte komt de Belgische toneelspeler Julien Schoenaerts op vrijdag 15 april naar het Rijnlands Ly ceum in Oegstgeest om daar de "Apologia" van Plato ten geho re te brengen. De Apologia is de verdedigingsrede die Plato voor zijn leermeester en vriend voor de rechters uitsprak om hem te redden van de gifbeker. Alle avonden beginnen om 20.15 uur. OPGERICHT 1 MAART 1860 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18 00 uur Bij automatische overschrijving Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n.v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement f 61,25 Per post 83,60 Rubriekchefs: J. Kroon (stad) B.W.T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) OEGSTGEEST - De auto van een inwoner uit Sassenheim brandde gistermiddag omstreeks drie uur op de afrit NoordwijkJVoorhout van rijksweg 44 geheel uit. De man had zijn auto net opgehaald van een 10.000 kilometer beurt. Onderweg begon er iets te rammelen. Niet veel later sloegen de vlammen onder de motorkap uit. Volgens de politie was de automobilist verzekerd. (fou Ju» Holvast) LEIDEN - Alles en iedereen hebben ze inmiddels inge haald. Doe Maar, de Golden Earring, werkelijk alle Ne derlandse popgroepen zijn door de heren van het Goede Doel in populariteit voorbij gestreefd. De Leidse Stads gehoorzaal, toch beslist geen kinderachtige accommoda tie, was een week voor het optreden van dit zestal al compleet uitverkocht. En zel den heb ik een zaal zo intens zien meeleven als gister avond bij het optreden van "Ons" Goede Doel. Dit Nederlandstalige bandje is werkelijk met de snelheid van een komeet uit de anoni miteit komen zeilen en het einde van de succesvolle tocht (met als waarschijnlijk reisdoel de planeet Pluto) lijkt nog lang niet in zicht. Elk op single gezet liedje van het Goede Doel is tot nog toe een flinke hit geworden. "Gij zelaar", "België" ("Is er leven op Pluto") en "Vriendschap", stuk voor stuk bereikten ze de grote massa. De massa die gisteravond ook in de uitpuilende Stadsge hoorzaal op de been was. Zij varieerde in leeftijd van pak weg vyf tot vijftig. Het Goede Doel spreekt kennelijk een enorm breed publiek aan. En waarom? Is de muziek zo op zienbarend? Nee dus, alles behalve dat. De basis is uit stekend, vooral "in het echt" (live dus). Verantwoordelijk daarvoor zijn drummer Hans Boosman en bassist Stephan Wienjus, die zo'n vruchtbare muzikale ondergrond poten waar zelfs de afgrijselijke stem van zanger Henk West broek op gedijt. Wanneer ik de stem van de "Vara-deejee" door de radio hoor klinken, zoek ik subiet een goed heen komen. En zo iemand wordt op slag Neerlands meest po pulaire zanger... Ook heeft hij dat ook beslist niet aan zijn zangcapaciteiten te danken. Nee, deze voorma lige psycholoog (naar het schijnt) hangt heel doordacht de perfecte schlemiel uit; het type dat op de middelbare school altijd werd gepest. En kennelijk vindt de grote mas sa zichzelf daarin terug. Een andere verklaring voor het waanzinnige succes van het Goede Doel kan ik echt niet geven. Want in zowel tekstu eel als in muzikaal opzicht brengt deze band echt geen aardverschuivingen teweeg. Maar in een tijd van voort woekerende discriminatie kan zo'n overdosis sympathie voor de 'underdog' (ook al spéélt hij die rol) natuurlijk helemaal geen kwaad. Inte gendeel. Terwijl Henk Westbroek (midden) de schlemiel uithangt, poten drummer Hans Boosman en bassist Stephan Wienjus (rechts) een zeer vruchtbare muzikale ondergrond. De zaal reageert uitzinnig. (Foto Holvast) ZATERDAG 5 MAART 1983 ZATERDAG Leiden - Nieuwe Mare/hoek Oude Sin gel, antiek- en curiosamarkt, 9.30-17 Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco van 22-2 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia straat 67, 14-17 uur. LVC - Breestraat 66, optreden de Belgi sche groep Arbeid Adelt, 21 uur. Rapenburg 48 - rommelmarkt vrouwen bond FNV. 10-16 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, pres- tatie/tnmploop, start 11 uur, inschrij ving 10 uur, ïnl. 412515. Rapenburg 100 - Leidse Studenten Ekklesia houdt een informatiemiddag over Namibiè, 14-16 uur. Open Café LVC - Breestraat 66, mallen maken, 14-17 uur. Kinder- en Jongerentelefoon, 14-18 uur, tel. 120611. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14-18 Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, ma 14.30 uur. Breestraat 56, Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Bowling-restaurant Hans Menken - Bos- huizerlaan, optreden Karei Boehlee met een nieuwe kwintet, 15 uur. Leids Volkshuis - drie klankbeelden over Zwitserland, 10.30 uur. Instituur vpor Natuurbeschermingse ducatie organiseert een strandwande ling, start 14 uur bij de noordkant van de uitwateringssluizen in Katwijk. MAANDAG Leiden - Werklozen Advies Centrum, Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Vereniging Ouders van Drugsverslaaf den - Lange Mare 45, 20 uur, tel. 130547. Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, di van 10-11 uur. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, speelfilm; klachtenspreekuur voor buitenlandse jongeren, 19-21 uur. Pieterskerkchoorsteeg 15 - Club- en buurthuis Inde VrooÜjcke Arke en de Werklozen Belangen Vereniging, re- creatiesoos voor mensen in de WW, WWV. RW of WAO, di 14-16.30 uur, inl. 123271. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering commissie openbare werken, 19.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad-, Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: E K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877, spreekuur 12 en 17 uur. zo 8 uur tot 24 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 24 Uur: W. de Bruyne, de L. de Kanterstraat 32, tel. 126866, spreekuur: 12 en 17 uur. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za 8 uur tot zo 8 uur: W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035, spreekuur vlgs afspraak. zo 8 uur tot 24 uur: A.A. van Rijn, Melis- setuin 5, tel. 210797, spreekuur vlgs af spraak. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: za, J.A. Verhage, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 133834, spreekuur 11- 11.30 uur in gezondheidscentrum Me renwijk, Rosmolen 2. zo, H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510, spreekuur 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - za, .J. v.d. Beek, Bajjuw- straat 5, tel. 894539; zo, J. v.d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur op de Hoofdstraat 8. Oegstgeest - J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - za, F. Koopmans, Chur- chillweg 19, tel. 6352; zo, J. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356. i Wassenaar - noord: H. Plink, Prinsen- weg 44a, tel. 12075; zuid: I. Spelt, v. Groeneveltlaan 17, tel. 11844. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 4 maart tot 11 maart door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313; Apotheek v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: G. Roest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres Kenne- dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- laan 14, Leidschendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- J. Berendsen, Lammenschansweg 28, Leiden, tel. 124172; spreekuur za en zo om 13 uur. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude, Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. LEIDEN - Het komt niet zo vaak voor dat danseressen het aandur ven met een soloprogramma te komen. Geen wonder, want je kunt je niet veel zwakke momen ten permitteren als je in je eentje met dans de aandacht van een publiek vast wilt houden. Momenteel maken twee van oor sprong buitenlandse danseressen een solotoernee langs de kleine zalen. Ellen Fisher komt over twee weken in het LAK-theater De Mexicaanse Athenea Baker, bracht er gisteravond haar uit vijf zelf gemaakte dansen be staande programma 'Brayer for De dans van Athenea Baker is sterk met de cultuur van haar ge boorteland verbonden. Dat korut vooral tot uiting in de overwe gend Zuidamerikaanse muziek, die ze als begeleiding gebruikt en in de onderwerpen die ze in haar choreografieën behandelt. Twee van de dansen gaan over Maya, goden in het oude Mexico. Een derde dans verbeeldt de zwoele x>erleidelijke sfeer in de salons van Mexico-City in de jaren der tig. De expressieve bewegingsstijl van Athenea Baker doet veel meer Westers aan. Het is een menge ling van dans en mime, waarbij ze vooral de armen en handen veel gebruikt. Met uitzondering van "Antigona" hebben de dan sen een traag tempo, waarbij el ke beweging vloeiend en zuiver in de volgende overgaat. De zorg vuldigheid in de uitvoering maakt dat elke houding met bete kenis geladen kan zijn. De dan sen eindigen of beginnen vaak liggend, wat er een natuurlijk verloop aan geeft. Hoewel haar repertoire aan bewe gingen beperkt is, wist ze er door het trefzekere gebruik ervan in de eerste vier dansen steeds mee te boeien. In "Antigona", de laat ste dans, begon het gebrek aan variatie zich te werken. Door de voor de hand liggende symboliek werd het expressionisme te na drukkelijk en schoot het zijn doel voorbij. Toch beschikken choreo grafieën en dans van Athenea Baker over voldoende eigen ka rakter om een soloprogramma te rechtvaardigen. ARIEJAN KORTEWEG -1 Stad en rand J VALKENBURG "Dat is een Orion. Nu komt er een Bre- quet Atlantic. Wat er nu gaat landen is een klein sport vliegtuigje". Er valt op de mistige achter-na-middag aan de rand van het Marine Vliegkamp Valkenburg niet veel te zien, maar een handvol jongelui weet daar precies te vertellen wat er boven hun hoofden hangt. Het kijken naar vliegtuigen en het herkennen daarvan, het zoge naamde spotten, krijgt met de dag meer belangstelling. Op dit moment staat er bijna dagelijks een plukje jongens in de buurt van de startbaan van het vliegkamp om stijgende, dalende en overvliegende vliegtuigen te volgen. Er zijn ongeveer vijftig vliegtui genthousiasten die regelmatig op een weggetje bij het Valken- burgse vliegveld zijn te vinden. Een van hen, G. Bergman uit Leiden, doet het al ruim vijftien jaar. In het hele land zijn er vol gens hem al ruim tweeduizend mensen die "spotten". Spotters zijn mensen die vliegtui gen in de gaten houden en daar bij zoveel mogelijk informatie over de toestellen verzamelen. Ze zijn het best te vergelijken met de jongens die in de jaren vijftig veel op straat te zien wa ren met een stukje papier in de hand waarop de nummers van passerende auto's werden geno teerd. Die laatste liefhebberij zou nu, door de enorme toename van au to's, uitmonden in waanzin. "Maar in Londen zijn er mensen die bij de bussen in de stad het zelfde doen als wij bij de vliegtui gen", zegt een enthousiaste spot ter bij het Valkenburgse vlieg veld. Bijzonders *'Hoe ze het weten begrijpen we niet, maar als er veel van die kna pen bij het vliegveld staan, dan is het wel zeker dat er iets bijzon ders aankomt", zeggen inwoners van Valkenburg, die de activitei ten van de spotters overigens met gemengde gevoelens gade slaan. Gemengde gevoelens ook bij de spotters omdat sommige Valken burgers zo nu en dan met grote snelheid in hun auto's over het smalle weggetje razen waar de spotters meestal staan. "Waarom ze het doen weten we niet", zegt scholier Scheliffert uit Valken burg, die zelf een enthousiast spotter is. "Maar het is levensge vaarlijk". door Thijs Jansen Op het laantje staan op hoogtijda gen als er bijvoorbeeld een Awacs overkomt - (een Awacs is een groot radarvliegtuig) of an dere buitenlandse vliegtuigen Valkenburg aan doen, enige tien tallen spotters. Ze komen onder anderen uit Katwijk, Leiden, Oegstgeest, Valkenburg en Rijnsburg. De spotters hier in de omgeving hebben geen vereniging. Ze zien elkaar als het zo uitkomt bij de start- en landingsbaan in het rijn dorp. Ze houden er wel een onge schreven wet op na dat ze geen foto's maken van gebouwen op en rond het vliegveld. "Maar we weten niet in hoeverre we er goed aan doen", zegt een spotter. Informatie "We willen graag van de marine weten wat wel en wat niet mag. Bovendien", zo zegt een andere spotter, "komt de informatie over de komst van vliegtuigen minder goed door dan voorheen. Het gaat wat moeizaam". Er wordt de laatste tijd dan ook veel op ervaring gewerkt. "Zo moet er iedere twee weken een Awacs komen en ook Amerikaanse Orions landen vrij regelmatig op valkenburg. Dit jaar al een stuk of acht". De spotters komen nu pas een kwartier tot een half uur van te voren te weten wat er in de lucht Een zestal "spotters" volgt nauwkeurig de vliegbewegingen boven het Marine Vliegkamp Valkenburg. Rechts op de foto Leidenaar G. Bergman, die al meer dan 15 jaar de einder aftuurt op zoek naar buitenlandse vliegtui- hangt. "Met een radio van een paar tientjes zijn de gsprekken tussen de vliegtuigbemanningen en het vliegveld af te luisteren". Lo nu en dan zijn wel eens aardige zaken voor de spotters op te van gen. "Vorig jaar sprak de ver keerstoren van Valkenburg met de bemanning van een B-52 bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht, die langs de kust vloog. Valkenburg vroeg of hij de landingsbaan van de mari ne wilde proberen, maar de ge zagvoerder van de B-52 bom menwerper (een immens groot vliegtuig) liet weten daarvoor geen brandstof genoeg te heb ben". Het spotten in Valkenburg heeft nog niet zulke vormen aangeno men als elders in het land. Vooral op bases waar de F-16 (het nieu we vliegtuig van de luchtmacht) is gestationeerd, loopt het wel eens uit de hand. "De F-16 is heel populair bij jongens van 13 tot 14 jaar. Soms klimmen ze zelfs over het hek van het vliegveld heen en klauteren dan in het vliegtuig. Dat is onlangs nog gebeurd". De marinevoorlichtingsdienst zegt desgevraagd dat de spotters in Valkenburg "zeer positief tegen over het vliegkamp staan. Vorig jaar augustus zijn er nog 25 van deze jongens hier op het veld we zen kijken en bij aankomst van de eerste Orion stond een aantal (Foto Roger Soupart van het met spandoeken om het vliegtuig te verwelkomen". Volgens sommige spotters dacht de politie in Valkenburg dat zij leden waren van de actiegroep Onkruit, een organisatie die te gen het leger is. "Toen ze ons spandoek lazen wisten ze wel be ter", aldus een spotter. Over de mogelij Wieden van een nieuw bezoek van de spotters aan het vliegveld zegt de marine- voorlichtingsdienst dat "als daar een verzoek voor wordt inge diend, het opnieuw wordt beke ken. Maar het initiatief moet wel van de vliegtuigliefhebbers uit gaan". De woordvoerder voegt er aan toe dat de ervaringen in au gustus "zeer goed zijn geweest".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2