"Wij zijn de eersten om ons werk te relativeren" Internationale heksenketel C De (on)macht van de Oeso (slot) Beurs week ipili ZATERDAG 5 MAART 1983 Extra Objectief Minister Van Aardenne (Economische Zaken) "Het is duidelijk dat dit rapport ons beleid steunt". Zijn collega Ruding (Financiën): "Een aansporing om op de ingesla gen weg voort te gaan". Het vorige week verschenen Oeso-rapport over de Neder landse economie is bij het kabinet-Lubbers in vruchtbare aarde gevallen. Steun van een onafhankelijk adviescollege als de Oeso komt het kabinet goed uit. Jammer alleen dat de onafhankelijkheid van de Oeso-rapportage middelpunt van discussie is geworden, nadat uitlekte dat de Nederlandse regering de inhoud van het advies naar haar hand heeft weten te zetten. Dat is eerder regel dan uitzondering, zo kon vorige week op deze pagina worden geconstateerd. Vandaag het tweede en laatste artikel over de (on)macht van de Oeso. Parijs, oktober 1982. Na maan den van telefonisch overleg, wordt met veel slagen om de arm ingestemd met een ge sprek tussen ondergetekende en een voorlichter van de Oeso over de manier waarop landen- rapporten tot stand komen. Het vorige rapport met zijn uit spraken over sanering van de sociale zekerheid, was nogal omstreden, een nieuw rapport zou binnen enkele maanden verschijnen, vandaar de vraag: hoe wordt zo'n rapport ge maakt. Het regent voorwaarden vooraf. "U mag niet praten met de mensen die aan het rapport werken, die hebben zwijg plicht. Wij kunnen u niets ver tellen over rapporten over uw land. We kunnen alleen in alge mene termen een toelichting geven op onze werkwijze". De ontvangst is vriendelijk, de toelichting nuttig, maar inder daad zeer algemeen. "U be grijpt toch wel dat er naar ons wordt gekeken", zegt de voor lichter. "Wij zijn de eersten om ons werk te relativeren. Er zit ten hier hele slimme econo men, die niet over een nacht ijs gaan. Er wordt onder de mede werkers en op de bijeenkom sten van zowel de vaste verte genwoordigers van de landen als op de vergaderingen van de ministers diepgaand gediscus sieerd over economisch beleid. Dat is de basis voor ons werk. Niet meer en niet minder". Nota's van politieke partijen, vakbonden, werkgevers, we tenschappelijke bureau's van maatschappelijke organisaties of partijen, ze zijn nuttig, maar kunnen indien van afwijkende toonzetting, door kabinetten eenvoudig als "gekleurd" en "partijdig" terzijde worden ge schoven. Met "onafhankelijke" of "objectieve" rapporten ligt dat anders. De "onversneden waarheid" hoe kritisch deze ook uitpakt, staat boven alles. In de stroom van adviezen, sug gesties en aanbevelingen die dagelijks op regeringstafels neerdwarrelt, neemt het "onaf hankelijke advies" daarom een speciale plaats in. Is zo'n rap port een regering welgezind, dan zullen ministers het voort durend aangrijpen om hun be leid te verdedigen. Is het kri tisch dan weet de oppositie er wel raad mee. Objectief advies, zo het al be staat, is in elk geval schaars. Zelfs de advisering van de Ne- derlandsche Bank èn het Cen traal Planbureau worden niet meer als zoete koek geslikt. De voortgangscommissie voor het industriebeleid, de commissie Wagner is voor menigeen, hoe breed van samenstelling ook, "toch een typisch werkgevers- platform". De commissie van economische deskundigen uit de Sociaal-Economische Raad "een hele politieke club". On aantastbaar bleef hooguit de positie van organisaties als de Oeso. Compromis De Organisatie van Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling (Oeso) is een samen werkingsverband. van 24 wes terse landen en houdt kantoor in Parijs. Daar werkt een uitge lezen gezelschap van onder zoekers aan aanbevelingen die eenheid in economische beleid van de aangesloten landen moet bevorderen. Eenmaal per jaar wordt voor iedere lidstaat afzonderlijk een rapport sa mengesteld met aanbevelin gen voor economisch beleid. In het vorige artikel werd al uit eengezet wat de invloed van de betrokken regering op zo'n rapport is. Nadat Oeso-functio- narissen zich door informatie over het betrokken land heb ben heengewerkt, wordt een concept-rapport geschreven dat vervolgens met het land wordt besproken. Tijdens die discussie kunnen regeringen druk uit oefenen om het con cept te wijzigen. Vorige keer werd duidelijk dat het definitieve landenrapport altijd een "compromis is" of zoals een Oeso-medewerker het formuleerde: "wij overvra gen, in de hoop dat er na de discussie nog iets is overgeble ven van wat we wilden". Informeel college afdeling voorlichting, in het bij toeval betreden personeelsres- taurant vallen heel andere ge luiden op te tekenen. Daar drinken moegecijferde econo men hun frustaties weg. Ant woorden worden gegeven nog voor de vragen zijn gesteld. Een eetafspraak is snel ge maakt. In de bescheiden am biance van een baskisch res taurant geeft die avond, een in ternationaal gezelschap van medewerkers die in het verle den aan de rapporten over Ne derland werkten informeel col lege. "Nederland is voor ons altijd een wat raar land geweest. In de meeste landen hebben we met een ministerie te maken. In Nederland zijn er drie, finan ciën, economische zaken en so ciale zaken. Het eerste wat mij opviel is dat die ministeries el kaar voortdurend bestrijden. Economische zaken speelt dui delijk de hoofdrol, maar we zijn overeengekomen dat in formatie voor de samenstelling van ons rapport ook van socia- door Ton van Brussel le zaken komt. Ons blijkt dan hoezeer die departementen be leid maken dat strijdig met el kaar is of op zijn minst niet goed op elkaar aansluit. Dat is in Nederland een duidelijk knelpunt. Dat weten jullie na tuurlijk zelf ook. maar we kun nen dat niet schrijven zonder moeilijkheden te krijgen. Je kunt hooguit omzichtig formu leren en in een bijzin zo'n knel punt aangeven". Vakbeweging "Nee, wij kunnen inderdaad niet met iedereen in Nederland pra ten. Het kan natuurlijk wel, maar het wordt door jullie re gering niet op prijs gesteld. De afspraak is dat we informatie krijgen van de ministeries, van het Centraal Planbureau en van de Nederlandsche Bank. Aan dat laatste zit nog een ver haal vast. Vroeger mochten we niet met de Nederlandsche Bank praten. Dat wilde het mi nisterie van financiën niet heb ben. Pas de laatste jaren ko men we daar over de vloer. De vakbeweging is ook zo iets. Praten we ook niet mee. In an dere landen mag dat wel, in Nederland niet Er werkt nu een jonge Duitse econoom aan het Nederlandse rapport. Ik hoorde laatst dat hij van plan was om eens bij wat universi teiten m Nederland te praten". De gesprekspartners maken dui delijk dat het ministerie van economische zaken (lees: de Nederlandse regering) er alles aan doet om de informatie stroom naar de Oeso onder controle te houden. Probleem wat dan rest is dat op grond van de gecontroleerde infor matie, in het landenrapport conclusies worden getrokken, die de regering niet welgeval lig zijn. Het wegstrijken van die plooien resteert voor de dag dat Nederland zich in Pa rijs op het landenexamen over het concept-rapport kan bui gen. Links kabinet "Is er een wat linkser kabinet, dan zijn opmerkingen over de overheidsuitgaven en de socia le zekerheid moeilijk. Jullie hebben nogal een reputatie op dat gebied. Onze kritiek is in wezen technisch van aard. Op een gegeven moment consta teer je dat bepaalde begro tingsposten sterk stggen en dat de tekorten daardoor toe nemen. Het stelsel van*sociale zekerheid is bij jullie zo'n post. Wij zeggen dan: regenng pnma als je daar zoveel geld aan wilt uitgeven, maar zorg dan wel dat je elders bezuinigt Wg wij zen op effecten van beleid. Na tuurlijk. in Amenka gebeurt iets soortgelijks, doordat de defensie daar zo'n groot beslag op de begroting legt. Volgens dezelfde techniek willen wg ook daar op wijzen. Maar je be grijpt dat de regenng Reagan alles doet om te voorkomen dat zo'n advies in een Oeso- rapport komt te staan". "Het is in wezen heel simpel. Wg als relatieve buitenstaanders lopen de begroting langs en analyseren het beleid. Dan val len dingen op en dat schrijven we dan Dat is politiek ja, on vermijdelijk. Maar het is ook de opdracht die we hebben ge kregen'. Er is altijd geduvel geweest over die rapporten. Maar het is een moeilgke tijd dus wordt er meer op onze rapporten gelet omdat we onafhankelgk zgn. Dat zijn we ook. Er werken hier mensen uit alle lidstaten, met allerlei politieke achter gronden. maar met een doel: een eenduidige aanpak van de problemen in de aangesloten landen. Die sfeer vindt je in al le rapporten". Geschrapt De Nederlandse inspanning blijkt dit jaar wonderwel ge slaagd. Tijdens het landenexa men is met succes gepleit voor het schrappen van een passage waarin wordt gesuggereerd het regeringsbeleid meer in de richting van stimulering van de economie bij te stellen. Dat zou in strgd zgn met regeerak koord en regeringsverklaring en zou de oppositie een extra wapen geven in de strgd tegen het bezuinigende kabinet. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken stelt in een ra dio-interview tevreden vast dat het "heel plezierig is dat de Oe so zo zeer in onze lijn denkt". Zijn collega Ruding van finan ciën ziet in het rapport "een duidelijk steun in de rug van de regering" CDA-fractielei- der Bert de Vries valt als enige uit zijn rol. "Ach, zo lang als ik die rapporten zie, is er aan ver anderd. Dat gebeurt jaar in jaar uit. Daar moeten we niet zo zwaar aan tillen. De Oeso brengt het heus niet uit als ze er niet achter kan staan". Een tafelgenoot van oktober ge confronteerd met die conclu sie: "Zeggen ze dat bij jullie? Mooie boel. Natuurlijk houden wij staande dat er ondanks de compromissen die over de de finitieve tekst worden geslo ten. voldoende nuttigs over blijft. Maar de vraag of je een economie wel of niet moet sti muleren. is nautuurlgk van es sentieel belang voor het beleid. Zo'n aanbeveling schud je niet uit de mou. Daar is over ge dacht, daar worden argumen ten voor gegeven. Als ze dat advies dan schrappen heb je op zgn minst een rot-middag. We kunnen natuurlijk blgven discussiëren met een regenng en de zaak ophouden, maar op een gegeven moment moet het toch gepubliceerd worden. Dan maar zonder zo'n aanbe veling. Ik heb de schrijver van jullie rapport trouwens gespro ken. Zwaar teleurgesteld. Ik heb hem een schouderklopje gegeven en gezegd: je bent nog jong, je komt er wel overheen". door C. Wagenaar In tegenstelling tot vorige week, toen de Amsterdamse effecten beurs vrijwel niet reageerde op Wall Street's haussevuren en eerder iets afbrokkelde, stoom de onze beurs nu weer krachtig op tot nieuwe recordstanden voor de diverse deelgroepen. Dit lukte in elk geval voor het algemene lokale beurscijfer, dus zonder de internationals en met enige moeite ook voor het algemeen gemiddelde. Al leen de internationals bleven iets terughoudend. Het opnieuw losbarsten van de hausse op de Newyorkse effec tenbeurs overtuigde Amster dam dat de forse koersstijging van de vorige week geen inci dent was, maar duidelijk een trendmatig verschijnsel lijkt. De Dow Jones Index voor de 30 belangrijkste aandelen op Wall Street beklom dagelijks nieuwe recordstanden in de geschiedenis en kwam deze week al verder boven de 1100. Nauwelijks een half jaar gele den bedroeg dezelfde index nog geen 800. De formidabele hausse van de af gelopen herfst heeft zich dus dit jaar onverminderd voortge zet. Het aantal optimisten dat Wall Street nog maar aan het begin meent te zien van een verdere forse opmars, neemt zelfs met de dag toe. Zij base ren hun positieve visie op meer tekenen van economische op leving. Zo vertoonde de woningbouw, in de Verenigde Staten altijd een belangrijke corguncturele graadmeter, in de januari maand een opleving van 10 procent boven het niveau van vorig jaar. De grootste verbete ring sedert 1950. Maar daar staat wel tegenover dat ook ja nuari in de Verenigde Staten zacht was en dat er vorig jaar in die maand vrijwel niet werd gebouwd door de koude. De beurs begon maandag in een flauwe stemming toen rond het vorige weekeinde een com plete prijzenoorlog op de olie- markten onafwendbaar leek. Maar toen de bijna wanhopige pogingen van de Perzische Golfstaten alsnog met de op ponenten binnen de Opec en belangrijke olielanden buiten dit kartel tot prijs- en produk- tieafspraken te komen, leken te slagen, fleurde de beurs sterk op en zette dinsdag een nieuwe hausse in. Verwacht wordt nu dat het komende weekeinde, en in elk geval de volgende week, een olie-ak koord wordt bereikt op een wereldprgs van even beneden de 30 dollar per vat van 159 li ter. Hoewel een lagere olieprijs voor Amerika op zich niet ongun stig zou zijn, wordt op Wall Street de mogelijke financiële instorting van Mexico, Vene zuela en Nigeria sterk ge vreesd, omdat veel Amerikaan se banken daar grote kredieten hebben uitstaan. Dramatisch was daarom deze week ook de situatie op de goudmarkt. Daar tuimelde de prijs m enkele da gen van 500 dollar tot 400 dol lar per ounce terug, uit angst dat bovengenoemde in het nauw gedreven landen hun goudvoorraad zullen moeten aanspreken. Maar ook het weg vallen van de wereldinflatie maakt het goudbezit minder aantrekkelijk. Daarnaast bleef de druk op het Britse pond aanhouden, maar onze gulden hield zich wonder baarlijk, ondanks een nieuwe discontoverlaging van de Ne derlandsche Bank. Deze bracht nu het officiële wissel disconto op 4 procent en het promesse-disconto, dat als ba sis dient voor de rentebereke rung voor het rood-staan bij banken, is hierdoor gezakt tot 5 procent. Vormde deze nieuwe renteverla ging al een positieve factor voor onze beurs, ook het voor nemen van de regenng de ven nootschapsbelasting van 48 procent tot 40 procent te verla gen, kwam zeer positief over Toen dinsdag hel klimaat in Wall Street nog omsloeg en nieuwe historische recordstan den werden bereikt, was het hek weer van de dam. Hier door sloegen vele kwa liteitsaandelen nieuwe top- koersen aan en werden forse omzetten geboekt Voor het eerst sinds 1976 kwam de index voor de lokale indus trie weer boven de 100, dus hetzelfde peil als gemiddeld in 1970. De wecksaldostgging be droeg hier ovengens niet meer dan circa 2 punten. Formida bel vast lag echter de banksec tor, waarvan de index deze week 15 punten opliep, tot 216, tegen nog 164 als laagste vong jaar september. Mede hierdoor sprong de index voor het lo kaal algemeen, dus zonder de internationals. 5 punten om hoog. Het algemene beursge- middelde steeg, evenals de in ternationals. 2 punten. De grootste koersstijgingen wa ren dan ook met in de interna tionale hoek te vinden. Unile ver bleef per saldo zelfs vrgwel gelgk door de 15 procent lage re winst over 1982. Ook Ko ninklijke Petroleum deed wei nig. maar Akzo beklom nieuwe toppen tot rond f 50. Geweldig was de koersstggmg voor Else- vier-NDP met ongeveer f30, voor VNU met f 10 en voor ABN met f25 Tien gulden meer werd er be taald voor Wessanen, Centrale Suiker Maatschappij, Schuite- ma, Ahold, Ocë-Van der Grin ten. Amev en KLM. Wegener kon f 5 aantrekken. De obhga tiemarkt stabiliseerde zich evenwel rond het slot van de vonge week en nam de discon toverlaging voor kennisgeving aan. Hier bestaat nog altgd eni ge vrees voor de komende staatslening.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25