Behandeling goedkoper en efficiënter V m Brede maatschappelijke discussie in Noordwijk Tussenrapport NU IN PRIJS VERLAAGD nu 749," nu 1190," |3 N.v.d.HORSTbv LERAAR ALGEMENE TECHNIEKEN (m/V) KANTOOR/WINKELRUIMTE Meerburg ALLROUND 1e AUTOMONTEUR ,W. J. SIRA WOON- LEEFGEMEENSCHAP OUDEREN ZATERDAG 5 MAART 1983 Bijna vier jaar heeft het geduurd maar binnenkort is het zo ver: aan de ongeveer 35 miljoen gulden kostende nieuwbouw en verbouw van het Leidse Diaconessenhuis komt dan een einde. Dit van 1897 daterende ziekenhuis - de eerste vier jaar werden de zieken in een herenhuis aan het Plantsoen verpleegd, daarna werd voor vele jaren verhuisd naar de Witte Singel en in 1964 werd het onderkomen aan de Houtlaan betrokken - is nu onder meer een verruimde polikliniek, een apotheek, een uitgebreide fysiotherapie-afdeling, twee nieuwe beddenhuizen, laboratoriaruimten en een centrale sterilisatie-afdeling rijker. Op 11 maart wordt een en ander op gepaste wijze gevierd met een symposium waarbij het onderwerp 'protocollaire geneeskunde' centraal staat. Directeur M.P.Hennink vertelt wat dit precies is en waarom juist dit onderwerp is gekozen. door Bert Paauw Geruisloos maar onstuit baar is sinds enkele jaren in de gezondheidszorg een werkwijze in opkomst die de wat moeizame om schrijving 'protocollaire geneeskunde' draagt. Het is een manier van werken waarbij kwaliteitsbevor dering en kostenbespa ring voorop staan. Zijn laatstgenoemde begrip pen in tal van sectoren van de maatschappij van zelfsprekendheden, in de gezondheidszorg lijkt men nu ook te ontdekken dat het allemaal anders moet en anders kan. Mede onder druk van de econo mische omstandigheden worden hogere eisen gesteld aan de efficiency van het me disch handelen. Vandaar pro tocollaire geneeskunde ofte wel het werken volgens be handelingsschema's die pre cies aangeven wat de arts moet doen als een patiënt met een hulpvraag bij hem komt. Bij het Leidse Diaco nessen-ziekenhuis heeft men protocollaire geneeskunde gekozen tot onderwerp van een symposium waarmee het gereedkomen van een uitge breide nieuwbouw en ver- Overbodig Directeur M.P.Hennink: "Pro tocol betekent vastgestelde procedure. In de geneeskun de heeft zo'n procedure be trekking op onderzoek en be handeling van patiënten. Er is in de loop der jaren een ge weldige ontwikkeling ge weest in onderzoeksmetho den en er komen er nog dage lijks bij. Als je alle methoden op iemand afvuurt dan geeft dat een enorm tijdsbeslag. Ter vermijding van overlast en ter beheersing van de kos ten is protocollaire genees kunde ontwikkeld. Er wordt nagegaan wat de opbrengst allerlei onderzoeken is. Directeur M.P. Hennink: "Overbodige onderzoeken kun nen achterwege blijven". Dat leidt tot een soort werk instructies voor de arts om stapsgewijs tot beslissingen te komen. Heeft bijvoorbeeld iemand keelpijn, dan geeft zo'n instructie aan welke handelingen de arts moet verrichten om er achter te ko men wat er precies met de pa tiënt aan de hand is en welke therapie het beste is. Er is bij protocollaire geneeskunde sprake van een beperking, overbodige onderzoeken en therapieën kunnen zodoende achterwege blijven". Weerstand Volgens dr. Hennink biedt dat een aantal duidelijke voorde len. Allereerst voor de pa tiënt. "Er wordt niet meer dan strikt noodzakelijk on derzoek verricht. Dat voor komt hinder en tijdverlies". In de tweede plaats is er een economisch voordeel. "Het onderzoek gaat met minder kosten gepaard". En in de derde plaats is ook de arts er bij gebaat. "Er wordt gewerkt volgens standaarden, men kan zich ergens op beroepen. Vroeger was het zo dat artsen vanuit hun verantwoordelijk heid alles gingen onderzoe ken om maar niets over het hoofd te zien. Het werken via protocollen is veel plezieri ger, men is naar elkaar toe in gedekt". Nieuwe laboratoriumruimten Toch valt de grootste weer stand tegen invoering van protocollaire geneeskunde te verwachten van de artsen. Hennink: "Het systeem be knot de artsen in hun vrij heid. Dat zal niet iedereen be koren. Sommigen voelen zich in een keurslijf gedwon gen. Ik verwacht dat er be zwaren zullen komen in de trant van: protocollaire ge neeskunde gaat ten koste van het individu. Maar dat hoeft helemaal niet het geval te zijn. Individualiseren blijft mogelijk, het moet alleen wel gebeuren op grond van be staande aanwijzingen". "De periode dat alles kon en mocht is voorbij. Het besefis nu ook aanwezig dat de bo men niet meer tot in de he mel groeien. Trouwens, el ders in de samenleving wor den protocollen al uitgebreid toegepast. Denk bijvoorbeeld maar aan de servicebeurten van auto's. Het is van tevoren duidelijk wat wel en wat niet wordt nagekeken. Er is een afweging van risico's ge weest. Niet de hele auto wordt onderzocht". Protocollaire geneeskunde is volgens dr. Hennink onont koombaar. "De onbegrensde groei in onderzoekmethoden dwingt tot een keus, anders ben je een week bezig met het onderzoeken van een pa tiënt voordat je met de thera pie kunt beginnen. En daar naast werken ziekenhuizen tegenwoordig ook met bud getten. De afnemende wel vaart dwingt de gezondheids zorg ertoe kritischer naar de bestedingen te kijken. Een zekere beperking kan geen kwaad. Er zijn voorbeelden dat de ene huisarts viermaal zoveel medicijnen voor schrijft dan een collega met een vergelijkbare praktijk of van een specialist die veel duurdere onderzoeken en be handelingen pleegt dan een collega in hetzelfde zieken huis". Vrywillig Voor het opstellen van proto collen zuilen artsen met el kaar om de tafel moeten gaan zitten. Hennink:"Het liefst niet per ziekenhuis, maar per regio of als het kan landelijk, zodat je geen grote onderlin ge verschillen krijgt. Skandi- navië en de Verenigde Staten kunnen als voorbeeld dienen, want protocollaire genees kunde is daar al redelijk ver ontwikkeld". "Protocollen afdwingen of ver plichten, daar zie ik niet veel heil in. Op basis van vrijwil ligheid is beter. Bovendien moet de mogelijkheid om uit het protocol te stappen aan wezig blijven, anders zou dat in sommige gevallen schade kunnen berokkenen aan een patiënt". "Overigens zijn de artsen niet onwelwillend. Er valt al een mentaliteitsverandering te bespeuren. Twintig jaar gele den werkte iedere arts op ei gen houtje. Nu voelt men zich al lid van een medische staf is er onderling contact en is er een uitwisseling van pro blemen en een onderlinge toetsing van methoden van onderzoek en behandeling. Dat proces is de laatste jaren geïntensiveerd en in die sfeer moeten ook de protocollen tot stand komen. Artsen in een bepaalde discipline moe ten zelf hun protocollen vast stellen. Geen instituut, dat kan hoogstens helpen bij het evalueren of bevorderen van protocollaire geneeskunde". Afweging "Maar zoals gezegd, er is een toenemend begrip bij de me dische staf. Artsen hebben zich in het verleden nooit veel met een dergelijk^ vorm van geneeskunde bezigge houden, waarschijnlijk ook omdat er niet veel aanleiding toe was. Als er iets nodig was dan werd het aangeschaft. De middelen waren er of anders werd de premie verhoogd. De gezondheid was heilig. Nu moet er een afweging plaats vinden: wordt apparaat A aangeschaft of apparaat B? De artsen worden nu ook ac tief betrokken bij het beleid. Er wordt tegen ze gezegd: er zijn zoveel middelen, denken jullie eens mee over wat er nodig is. Nou, dat werkt niet slecht De artsen zijn tamelijk coöperatief. We moeten niet het vingertje heffen en het ze kwalijk nemen dat ze zich vroeger niet het hoofd bra ken of iets wel kon. Men heeft ze nooit ergens bij be trokken". Geheel in de sfeer van de zich wijzigende inzichten in de ge neeskunde heeft het Diacon- nessenhuis daarom gekozen voor een passende viering van de totstand gekomen ver bouwing en nieuwbouw. Hennink: "Het symposium met als onderwerp protocollaire geneeskunde is bedoeld als een soort bezinning. De uit breiding heeft 35 miljoen gul den gekost Hoe maak je dat, maatschappelijk gezien, waar? Hoe kun je dat verant woorden? Vragen waar je niet zomaar aan voorbij kunt gaan. Wij willen ons bij het gereedkomen van de nieuw bouw niet op de borst klop pen, zo van: kijk eens wat een fraai ziekenhuis wij hebben. Maar wij willen die gelegen heid aangrijpen voor een kri tische zelfbeschouwing". HET JUISTE ADRES VOOR UW AUTOWRAKKEN EN METALEN!!!! Gebr. van Leeuwen Katwijk aan Zee. Matefijtstraat 16 Tel. 01718-14105 of 12586. CONGRESGEBOUW Den Haag - Tel. 548.000 VRUDAG 25 MAART 20.30 UUR Dixieland Swing in de Carrousel Jazz Club ontspannen luisteren naar en i tijdens een 6 uur durend ~all-star-programma, waaraan meewerken: Ted Easton's Jazzband and Trio Intrioduölon Baryl Brydon Jazzterii Reunion Jazzband The Dixie Dogs Max Collie s RytlMl Aces Kaarten 140 - bi| Bespreekbureau Haagsche Courant. De Posthoorn 9 maart discussie bijeenkomst in "De Kuip" Zeestraat 1 Aanvang 20.00 uur te koop bij: mevr. E. Schaake, A. Mouriszweg 3 en bij mevr. A. Frumau Schapedel 14 te Noordwijk. Te koop demontabele diepvriescel inhoud plm. 155 cub. ook geschikt voor koelcel telefoonbeantwoorder stencilapparatuur met toebehoren Afspraken voor bezichtiging en/of informatie: T.T. van Bohemen, Duinweg 19, 2202 RC Noordwijk. Tel. 01719-16935 na 17.30 uur. SPIEGELREFLEXCAMERA'S zoomobjectief 35-105 nu 649,- zoomobjectief 70-210 nu 629,- Onze winkels Vijf Meiplein en Doezastraat zijn maandagmiddag geopend. FOTDALM-VIDEOQELUIO FOTO Doezastraat 22-24, tel. 071-124702/143657, Lektenj FOT1EK Vijl Meiplein 9. tel. 071-765935, Leiden STUDIO Diamantplein 5. tel. 071-764717, Lekten chr. Technische School Vijf Meilaan 137 2324 W Leiden Tel. 071-760200 In verband met ziekte voor direkt gevraagd: voor 29 lessen. In bezit van N.-acte Sollicitaties aan het adres van de school. Te koop In Leiderdorp ong. 40 m2 aan de Steenbakkerataan. Op korte atstand is tevens berging aanwezig. Vraagprijs 67.000,-k.k. Inl. makelaarskantoor Touwbaan 12 Leiderdorp. Tel. 071-899303. Vereffenaars van Artic Neder land B V. hebben de rekening en verantwoording cf. art. 283 lid 1 Boek 2 B.W. nedergelegd ten kantore van het handelsre-' gister te Leiden en aan het adres Conradstraat 37 te Al phen aan den Rijn. AUTOSCHADE!! AUTO HOf Wevmtmn 21, leiderdorp. Tel 699349 Gevraagd die werkplaats kan leiden. Schriftelijke sollicitaties Autobedrijf Bellcar Valkenburgseweg 28a, 2223 KD Katwijk. Grote fruitverkoop A.s. maandag 7 maart in de Groenoordhallen Leiden tijdens de Veemarkt van 8-1 uur bj W.J Siera. Bij Slra nog steeds prima Goedkope Spaanse sinaasappelen Grapefruit s extra voordelig 14 grote witte 5,00 10 grote rode6,50 10 grote citroenen.... 2,25 4 kg stoofperen5,00 25 persslnaas5,00 15 Jaftlnaas5,00 3 kg Winston app4,50 3 kg Lombarta4,50 1 kist mooie Goudrelnetten 12 kg15,00 1 doos grote Jaffa hand slnaasapp. 105 st.32,50 1 doos kleine Jaffa hand slnaasapp. 144 at 35,00 Bestellingen per telefoon na 19 uur. voor echtparen, alleenstaanden, en samenwonenden. Wij, als echtpaar in leidinggevende funcbe in de bejaardenverzorging stellen u in de gelegenheid om een appartement te bewonen met verzorging naast onze woning Het landhuis ligt in Zuiü-Kennemerland en heeft een fraai aangelegde boe- tuin met vijverpartij, watervallen en fontein Als u niet In een uitgesproken bejaardentehuis uw jaren wilt slijten, en niet verloren wilt gaan in de massa, doch volledig wilt functioneren in een groep van algemeen ontwikkelde mensen, die met u op gelijk niveau staan, dan kunnen wij u een beschermde en strikt persoonlijke privacy bieden met de volgende faciliteiten: verpleegkundig personeel: als u wilt een keuze-menu, eigen zwembad, sau na, hobbyruimte, tuinieren, gelegenheid tot het houden van kleinvee en het beschikken over een gezamenli)k park voor sport ol genieten van heerlijke zitjes aan vijver, of vanuit uw kamer met terras een bosnjk uitzicht hebben en behouden Voelt u zich nog redelijk gezond en niet te oud om mee te doen een deze leefgemeenschap voor nu of later, reageer dan op deze unieke gelegenheid. Meer informatie willen wij gaarne verstrekken als u schn|tt aan Harmony b.v. Fred. Hendriklaan 42, 2012 SJ Haarlem

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23