Hoe lang nog een besneeuwde BBC? "Wat een vernuft, wat een vernuft.." Auteursrechten dwarsbomen goede ontvangst De Hollandsche Molen zestig jaar ZATERDAG 5 MAART 1983 Extra PAGINA 21 Vanwaar toch die wisselvallige ontvangst van de drie Britse televisienetten? Dat is het weer, zult u zeggen. Of chiquer nog: de atmosferische omstandigheden. Maar valt dat argument in het licht van de huidige technologie nog wel met goed fatsoen uit te spreken? En daarbij komt dat we er toch fors voor moeten betalen. Miep Hoenson waagde zich in een doolhof van tegengestelde belangen en auteursrechten, en ontdekte dat het technisch inderdaad mogelijk is om morgen al van die sneeuwbeelden af te zijn. Sneeuw, ruis, horizontale en verticale balken: het gemor over de slechte beelden die de kabel-tv oplevert is niet van de lucht. Niet zozeer de Bel gische en Duitse, maar met name de beelden van uit Engeland verschijnen in deze regio doorgaans in een bedroevende kwali teit op de beeldbuis. De Noordwijkse actiegroep Kritisch Kabel Kijken vecht voor een beter tv-beeld in de ze regio. Na een oproep via de VARA-radio regende het klachten. De consumenten bonden beginnen ook van leer te trekken tegen de hun inziens slechte beelden die de abonnees ontvangen, in ruil voor een hoge prijs. De kabelexploitanten wassen de handen in onschuld. Het ligt aan het weer, of, zo heet het in officiële termen, aan de atmosferische omstandighe den. Zolang de exploitanten het buitenland de auteurs rechten .niet apart betalen, mogen in ons land geen steunzenders worden neerge zet. Het beeld blijft tot die tijd relatief slecht. Klagen Relatief, omdat wij in het wes ten nog niet eens mogen kla gen over de kwaliteit van de buitenlandse beelden. Case- ma, de kabelexploitant die de meeste gemeenten hier van een centraal antennesysteem voorziet, zetelt in Rijswijk. Daar hebben ze de beschik king over een gigantische mast met een parabool, die de Engelse signalen opvangt. Wij mogen hier in het westen dus niet klagen. Of wel? Klagen mag best van de afde ling draadomroep van de PTT, maar veel uithalen zal het niet. De PTT, die tot taak heeft de kabelkwaliteit te controleren, meldt dat het technisch mogelijk is dat weersomstandigheden geen rol meer spelen bij de ont vangstkwaliteit van buiten landse tv-beelden. Maar per- fect zullen de Engelse beel den nooit kunnen worden, of er moet met een satellietver binding worden gewerkt. De hoop van de kabelexploi tanten was lange tijd geves tigd op de uitspraak in een ja renlang slepend proefproces, dat een aantal buitenlandse filmmaatschappijen tegen de Amstelveense kabelexploi tant had aangespannen. Zij wilden daarmee bereiken dat de exploitanten voor het doorgeven van buitenlandse programma's apart auteurs door Miep Hoenson rechten zouden gaan betalen. Nu het Hof de filmmaat schappijen onlangs in het ge lijk heeft gesteld, zal de PTT de bouw van steunzenders niet meer tegenhouden. De exploitanten hopen de kwali teit van de buitenlandse tv- beelden door middel van de ze straalverbinding te kun nen opvijzelen. Wat de tech nische dienst van de PTT be treft gaat die vlieger niet he lemaal op. Enquête Het hoofd van de draadomroep van de PTT, de heer Knijnen- burg: "We kunnen, als de au teursrechten straks zijn gere geld, een prachtige mast neèrzetten. Dan krijg je bin nen de cirkel van honderd, honderd vijftig kilometer om die mast een prima ont vangst. Maar buiten die cir kel blijft de ontvangst afhan kelijk van het weer, hoe ver velend dat ook is. En als u be denkt dat Engeland hier 300 kilometer vandaan ligt is het niet zo verwonderlijk dat je die slechte beelden blijft hou den". Volgens de PTT-man is er maar ee n methode om van sneeuw en strepen af te komen: een satellietverbinding. Als de tu- multeuze auteursrechten- kwestie van de baan is, kan daarover worden gepraat. Er is al een proef gaande met een testsatelliet, die Franse programma's rechtstreeks opvangt en doorgeeft aan Duitsland en Nederland. De Nederlandse regering heeft al toestemming gegeven om over de kabel Franse pro gramma's uit te zenden, maar ook hier komt het probleem van de auteursrechten om de hoek kijken. De onderhande lingen over Franse "tv op de Nederlandse buis zijn nog druk gaande. Casema heeft inmiddels de kijkers in de Bollenstreek gevraagd waar aan zij de voorkeur geven: Franse of Engelse program- H. de Goede, hoofd netbeheer bij Casema: "En het gekke is: van de 12.000 mensen die rea geerden wilde 72 procent En geland houden. Terwijl de Franse beelden dankzij die satelliet veel beter zijn en de mensen weten waarover ze moeten beslissen. Ze hebben Engeland namelijk eerst drie maanden op proef gehad voordat we aan deze enquête begonnen. U begrijpt dat de ze uitslag ons volkomen ver rast". Ontbijtshow Het aloude Eurovisie-net biedt voorlopig meer soelaas als het erom gaat betere beelden op de buis te brengen. Via dit net kan de kwaliteit van spe ciale programma's wèl wor den gegarandeerd. Zo was bijvoorbeeld de geruchtma kende Engelse ontbijtshow onlangs uitstekend te zien. Dit programma werd via het bestaande Eurovisie-net via het Hilversumse keurig door gegeven, nadat alle rechten waren betaald. Die vlieger gaat niet op bij de buiten landse programma's, die rechtstreeks door de kabel exploitanten worden 'afge tapt' zonder dat er apart voor is betaald. Voorlopig zal die situatie blijven voortbestaan, zo denkt Knijnenburg. Hij en vele anderen blijven ge confronteerd met een reeks van klachten. Bij de PTT zelf komen er enkele honderden per jaar binnen, maar de af deling draadomroep is dan ook niet de eerst aangewezen instantie voor het deponeren van klachten. Klagers moe ten eerst richting kabelex ploitant. Krijgen zij daar nul op request, dan worden de klagers naar de draadomroep van de PTT verwezen. Deze PTT-dienst komt alleen in ac tie als meerdere abonnees de klacht onderstrepen. Er wordt nagegaan of alle tech nische voorzieningen klop pen, die door de kabelexploi tant zijn aangebracht. Klach ten over slechte beelden den steevast afgedaan als 'storing aan atmosferische omstandigheden'. Allemaal goed en wel, maar waarom de klant dan toch het volle pond laten betalen? Dat vraagt althans de Consumen tenbond zich af, een organi satie die de laatste tijd ook met klachten wordt over spoeld. Bekocht J. Nijgh, zit namens de Consu mentenbond in het Overleg orgaan Kabelexploitanten: "Kijk, het is natuurlijk prach tig, zo'n pakket inclusief En gelse zenders. Maar als in de praktijk blijkt dat die zenders toch te ver weg zitten om ze goed te kunnen ontvangen, dan voel je je als kijker toch mooi bekocht. Je vraagt je af waarom ze dat Engeland ei genlijk nog in het pakket stoppen. Als kijker ben je wel verplicht om het hele pakket te nemen, en dat maakt het er nog vervelender op. Natuur lijk maakt Engeland maar een klein deel uit van het to taalpakket, maar drie dubbel tjes teveel betalen is in deze kwestie al storend. Het zou een goede zaak zijn als de abonnees individueel hun pakket zouden kunnen sa menstellen. In het Overlegor gaan is daarvoor gepleit. Technisch is het mogelijk, maar het kost natuurlijk veel meer moeite en geld". Het zit de Consumentenbond ook behoorlijk dwars dat de komst van kabel-tv werd voorgespiegeld als een soort verlossing. "Pas later blijkt dan datje als kijker geen keu ze meer hebt. Je moet wel abonnee worden, want in de meeste gemeenten is het handhaven van de eigen an tenne op het dak domweg verboden. Er zijn mensen die verplicht een abonnement hebben, terwijl ze er qua aan tal netten en ontvangstkwali teit niet op vooruitgaan. Want waarom moet men in Lim burg een geavanceerd kabel net hebben, terwijl de men sen in die contreien bij wijze van spreken met een roestige spijker op het dak de hele we reld kunnen ontvangen? In Alkmaar betalen de tv-kij- kers voor het abonnement op de kabel, terwijl ze er alleen maar Nederland 1 en 2 voor terugkrijgen. Nee, die aan- sluitplicht deugt niet". Service Volgens Nijgh is het in eerste instantie aan de gemeenten om de vinger aan de pols te houden. De meeste program ma's worden 's avonds uitge zonden, maar juist dan is er bij de kabelexploitanten geen mens aanwezig om de klachten op te vangen. "De kijkers kunnen nergens heen met hun klachten. De kabel exploitanten moeten om te beginnen betere service gaan verlenen, en de gemeenten moeten daar grip op houden. Per slot van rekening zijn het meestal de gemeenten, die de opdracht voor de aanleg en exploitatie van de kabel-tv hebben uitbesteed aan de ex ploitanten". Het is zuur voor degenen die zich voorlopig nog groen en geel ergeren aan sneeuw en balken op Engeland, maar de Britten zelf zal het natuurlijk een zorg zijn of die Hollan ders een goede ontvangst van hun programma's hebben. Sterker: zij lachen in hun vuistje. Liever verkopen ze de eigen programma's apart aan de andere Europese lan den. Dat levert meer op dan de eventuele vergoedingen voor auteursrechten ooit kunnen opbrengen. Winters poldergezicht Ooit telde ons land 6000 molens. Na de Tweede Wereldoorlog waren dat er nog maar 1500 en anno 1983 staan er - dankzij veler inspanningen - nog maar zo'n 1000. Reden tot bezinning bij het zestigjarig bestaan van De Hollandsche Molen, een vereniging die zich ten doel stelt verdere afbraak te voorkomen. Wim Brands sprak met de voorzitter. door Wim Brands Onder de rook van Breda, langs de weg naar Ant werpen, staat de grootste molen van Nederland. En dus tegelijkertijd van de wereld, want nergens vind je zoveel molens als in dit land. "Maar zoals die molen is behandeld, ik zeg u: het is een aanflui ting. Geen wieken meer en ook de kap is weg. Vre selijk. En ondertussen wel reclame maken met de slogan: Nederland molen- land". Dr. ir. R. van de Waal is voorzit ter van De Hollandsche Mo len, een vereniging tot be houd van molens in Neder land die zestig jaar bestaat. En die daarom zaterdag in Amsterdam een congres houdt. "De echte molomaan, ja, die heeft wel een tik van de molen gehad", zegt hij. in 1923 werd de vereniging De Hollandsche Molen opge richt door een aantal heren dat wilde proberen de af braak van molens tegen te gaan. Van de Waal: "In de vo rige eeuw hadden we nog zo'n zesduizend molens. Maar na de Eerste Wereldoor log ging men andere energie bronnen gebruiken. Polder besturen bijvoorbeeld lieten mooie gemalen aanleggen. Een fraaie ontwikkeling, die echter wel funest was voor de molens. Breek maar af, vond men. Resultaat van die ge dachte: op een gegeven mo ment waren er nog maar drie duizend molens over". Na de Tweede Wereldoorlog waren er nog 1500. Afbraak en niet te vergeten bommen zorgden voor die verminde ring. Wat deed de vereniging ondertussen? Zaten de heren stil. mijmerden ze over alles wat teloor ging? Stoffering "Nee, nee", antwoordt Van de Waal, "ze hebben er alles aan gedaan om zoveel mogelijk te behouden. En laat ik u dit zeggen: als de vereniging er niet was geweest, nou. dan hadden we nu bijna geen mo lens meer gehad. Dat klinkt arrogant, maar ik kan dat rus tig zeggen, want het is niet al leen mijn verdienste dat Ne derland nu nog duizend mo lens heeft. Veel mensen heb ben zich reuze ingespannen. Dankzij hen kunnen we nog steeds met recht zeggen: Ne derland molenland". Waarom moet Nederland zo no dig een molenland zijn, wil len wij weten. "Cultuur, me neer, cultuur. Een molen is toch een fraaie stoffering van het landschap! En de roman tiek die een molen uitstraalt. Ach, wat praat ik toch". Van de Waal werd lid van de vereniging nadat hij de over heid een keer had vertegen woordigd op een jaarverga dering van De Hollandsche Molen. Hij vond die men sen... ja, hoe zal hij het zeg gen... zo typisch. "Ja, typi sche mensen liepen daar rond Vogels van diverse pluimage. Een gepensio neerd kolonel, een oude da me die bij een molen had ge woond en verder veel techni ci, erg veel technici. Van lie verlee raakte ik ook gefasci neerd. Veel mensen hebben dat hoor: als ze eenmaal een molen hebben bekeken, zijn ze gegrepen. Ik herinner me bijvoorbeeld dat ik de prins jes eens rondleidde. Riep Wil lem Alexander: pa, kom eens kijken. Ik zie een trommel- rem van hout, net als op m'n fiets. Leuke knul overigens, dat prinsje. Maar ik wil ructs monopoliseren hoor! Het fok ken van kleurkananes zal ook wel boeiend zijn". Afbreken Nederland telt thans nog zo'n duizend molens. Een aantal daarvan verkeert in zorgelij ke staat. Hoe aan geld te ko men voor restauratic, dat is de vraag. "We hadden tweeë neenhalf miljoen in kas", ver telt Van de Waal, "maar dat geld is bijna allemaal op. We hebben namelijk de overheid veel voorgeschoten. En ja, die kunnen dat nu niet terug betalen hè. Maar vooruit: sans rancune, sans rancune. Het komt wel weer in orde". Volgt een verhaal over een ge sprek dat Van de Waal had met een van Neerlands 'cap tains of industry'. Of hij geld wilde geven? Zei die man waarom breken jullie niet een paar honderd molens af. Laat alleen een paar soorten molens staan en jullie zijn uit de problemen. Van de Waal vindt dat die cap tain er maar rare idceén op nahoudt "Als je zo redeneert als die man. dan mag je nooit meer reclame maken met de kreet Nederland molenland. En dat doen ze wel, de onder- De Hollansche Molen zal in dit jubileumjaar veel voorlich ting geven. Want de meeste mensen beschouwen de mo len als een te vanzelfspre kend fenomeen. "Ze zijn er hè. net als wolken. Daar sta je verder ook niet bij stil We moeten dus belangstelling wekken. Nee. we zyn niet di rect op geld uit. Eerst belang stelling wekken, de mensen bijvoorbeeld in de gelegen heid stellen om molens te be zichtigen, dan komt het geld vanzelf wel". Rijmpje Van de Waal haalt op verzoek van de verslaggever een aan tal molenboeken uit zbn kast "Kuk toch eens naar deze te kening. Wat een technisch vernuft, wat een vernuft .die molenbouwers konden er wat van". Ons oog valt op een oud kinder - rijmpje. waann een raadsel wordt opgegeven Van de Waal kent de oplossing? "Dat is uit mijn jeugd. Vier oude wyven. die konden elkaar niet krijgen. Ze liepen alle maal even hard. Ra. ra, wat is dat? De wieken van de mo len, zou ik zo denken".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21