"Ik ben beschadigd" De getekende vleesmeester krabbelt weer op, maar: Eimert Teekens: „Kundigheid, organisatietalent en motivatie. Dat is het vak meneer". Op het slachthuis bestempelt hij zijn vlees nog altijd met de letters TTT, wat staat voor Tast Toe, 't is van Teekens. De laatste waarneembare herinnering aan de goudmijn die hij ooit zorgvuldig opbouwde. Later overgevloeid in het Vleeschmeesters-concern, dat in zijn topdagen 450 filialen bezat. Grote verliezen in zijn privé-holding Teekens Beheer leidden in 1980 tot faillissement en het ontslag van Teekens uit de Vleeschmeestersgroep. De zes winkels in Haarlem, Hillegom en Lisse waarmee hij naar huis werd gestuurd, raakte hij korte tijd later bij gebrek aan kredieten in een tweede faillissement kwijt, alsmede zijn resterende bezit. Ook het opzetten van een nieuw slagerijenketentje onder de naam Vlees Vleesch leed daardoor schipbreuk. Maar daarmee was het leed voor Teekens nog niet geleden. In juni 1981 werd hij - failliet en wel - verantwoordelijk gesteld voor geknoei met EG-bepalingen tijdens zijn Vleeschmeestersjaren. Ook de namen van de commissarissen van dit concern (oud-minister-president Biesheuvel, oud-CNV-voorzitter Lanser en V&D-directeur Anton Dreesmann) vallen regelmatig in verband met deze 'vleesfraude', alsmede tal van andere vleesimporteurs. Het bleef echter bij één arrestatie: Teekens. Van de ossehaas die aanvankelijk tot een hamlapje verbleekte, restte uiteindelijk slechts een saucijs. Maar zie: anno 1983 heeft Eimert Teekens (49) in den lande weer vijf horeca-slagerijen en drie florerende slagerswinkels met de naam 'La Boucherie' onder zijn beheer. En onlangs nodigde hij in het Leidse Wienerwald alweer personeel uit voor toekomstige vestigingen in Leiden en omgeving. En andermaal was hij immer in witte jas - getroffen door die "fijne slagers en fantastische verkoopsters" die voor hem wilden werken. Want zo is het bij Teekens altijd geweest: iedereen die voor hem werkte voelde zich een beetje chef. Het werd weer eens tijd voor een interview. Ditmaal niet de opkomst en de val. Maar nu het dal en de wederopstanding van een man die geen uur stil kan zitten. Bijlage van het Leidsch Alphens Dagblad door Willem Schrama Na de dramatische ineen storting van zijn vleesim perium begon Eimert Tee kens eind 1980 weer hoe hij direct na de Tweede Wereldoorlog begonnen was: uitbenen bij de War- mondse keurslager Uit den Boogaard a raison van vijftien gulden per uur. Anno 1983 heeft de gevallen miljonair een diep dal achter zich gela ten, maar is "wijzer en voorzichtiger dan ooit" al weer druk doende een nieuw slagersrijkje op te bouwen. Niet zo omvang rijk meer als voorheen, maar liefdevol gekoesterd als zijn eerste winkeltje dat hij in 1946 te Alphen aan den Rijn opende. Een tweedehands toonbankje, een tweedehands weeg schaaltje. Maar de wor sten en saucijzen vliegen weer met meters tegelijk de deur uit. "Ik ben dus als het ware opge raapt door de heer Knijnen- burg, de algemeen directeur van de Bilderberggroep, waarin de Dikker Thijs- groep uit mijn faillissement was opgenomen. Die zei: het is allemaal zo teleurstellend voor je verlopen, wat kan ik voor je doen? Ik zeg: nou, een baan en een huisje. Hij weer: je kan morgen beginnen. En zo werd ik hoofd inkoop van de Bilderberggroep, zo'n twaalf hotels en restaurants. En tegelijkertijd werd er een bv voor mij ter beschikking gesteld, want Knijnenburg zei: jy bent iemand die van daag of morgen weer iets te genkomt. En dat gebeurde dus al binnen zes weken met de overname van vijf horeca- slagerijen die tot dusver niet zo florissant draaiden. Maar binnen drie maanden was de omzet alweer vijftig procent verhoogd met dezelfde men sen, maar nu veel beter ge motiveerd om er weer eens echt ouderwets tegenaan te gaan". Vorm Het moet toch een wonderlij ke ervaring zijn geweest, om bij je eigen bedrijf in dienst te zijn. "Tja..als ik dan vlees bracht bij De Beukenhof, dan voelde ik wel een klein beetje pijn. Zij het dat ik het weer dapper deed met m'n mandje vol prachtige entrecotes, osseha- zen en kalfszwezeriken. Maar als je dan bij avondschemer langs zo'n mooie zaak loopt met je mandje, dan gaat er natuurlijk wel iets door je heen. Hoe dan ook: het was de enige mogelijkheid om er weer wat vorm en inhoud aan te geven. Werken!" "Dus na die horeca-groep eerst te hebben versterkt en uitge bouwd, openden we in sep tember 1981 het eerste consu mentenwinkeltje in Sassen- heim, dat ik uit mijn tweede faillissement gelukkig gun stig had kunnen terugkopen. En omdat we ingesteld waren op groothandelsprijzen, kon den we nu voor de consu ment een kostprijs hanteren die ongeveer eenderde onder het gemiddelde lag. Dat be gon aarzelend, maar daarna volgden elke week nieuwe re cords. En zo gingen er in een tijdsbestek van enkele maan den nóg twee winkels open. "Nee, ik heb nog een aantal dingen op mijn verlanglijstje staan, waaronder terugkeer naar Leiden en omgeving. Daar zijn zoveel Vleesch- meesterswinkels gesloten, dat is gewoon triest. Boven dien ben ik het gewoon ver plicht aan de Leidse mensen, voor het vertrouwen dat ik al die jaren genoten heb. Verder word ik dit jaar vijftig, en ter gelegenheid daarvan heb ik mezelf een mooi vleesrestau rantje beloofd. La Viande. Ik hoop in Heemstede. Met hele mooie nostalgische dingen, bijvoorbeeld pekelvlees met peertjes tot schitterende co tes de boeuf aan toe. Er zijn al uitstekende chef-koks ge weest die me gevraagd heb ben ze als eerste op de lijst te zetten. Toch leuk hè?". Heeft u wéér z> groei als vroeger tn het ach terhoofd? "Nou, nee. Ik heb niet zo'n be hoefte meer aan zo'n groot volume. Ik wil weer...laten we zeggen een leuk groepje met fijne mensen in een ver antwoorde bedrijfsomvang. Maar als u zegt: tien winkels, dan zal ik dat denk ik wel niet in de hand kunnen houden. Dat zullen er wel wat meer worden". Kapot Het gerucht tuil dat u ten tij de van uw ontslag als alge meen-directeur van de Vleeschmeesters-holding kon kiezen tussen een gouden handdruk en het vruchtge bruik van zes winkels. U koos voor het laatste, en die win kels zijn bij het tweede faillis sement tenslotte ook gesneu veld. Hebt u achteraf geen spijt van die keuze? "Nee, allerminst. Maar ik had niet even de adem om het af te maken. Ik moest privé even opstarten, maar werd door de bank die mij aanvan kelijk een krediet had toege zegd in de steek gelaten. En verder waren de Vleesch- meesters er ook debet aan. Die kwamen met pagina-gro te advertenties om mij even kapot te maken. Kijk de kranten uit die periode er maar op na. Dat waren prij zen van: hij moet eraan, ten koste van alles. Het was ge woon de angst van: hij komt weer terug". Hebt u nog wel eens iemand van uw vroegere compagnons gesproken? "Nee, en daar heb ik geen be hoefte aan ook. Maar ik zie met pijn in het hart dat het slecht met ze gaat. Van het vroegere Vleeschmeesters- bezit is nog maar zo'n twee derde over. In Leiden reste ren voor zo ver ik weet nog drie van de twaalf winkels. Het is dodelijk. Er blijft niets meer van over. En ik heb het toen gezegd tegen de com missarissen: u haalt de ziel eruit, u weet niet waar u mee bezig bent. We zijn nu tweeë neenhalf jaar verder en het is helaas realiteit geworden. In het laatste jaar dat ik er was hadden we een omzet van meer dan zevenhonderd mil joen met een winst van acht tien miljoen. Een jaar later was de winst nog maar een kleine tien miljoen en nu staat men volgens mij in het rood. Mijn huidige accoun tant komt er vandaan en die zegt dat de zaken er acade misch worden geleid. Wat niet kan in een slagers bedrijf. Wat is dit vak? Kundigheid, organisatietalent en motiva tie. Dat is het, meneer. Mijn vroegere collega's, waar ik leiding aan mocht geven, dat waren keien met ieder hun ei gen specifieke kwaliteiten. Een fantastische club, maar als de binding eruit gehaald wordt - en daarmee de moti vatie - dan houdt het op. Het verbaast me dat er onopge merkt zo'n gat in is geslagen. Het gaat nog harder en ang stiger dan ik ooit had ver wacht". "Ik zal u eens iets grappigs ver tellen. Iedereen moet dit jaar inleveren, dat weet u toch hè?. Nou, wij doen dat dus niet. Wy suppleren dat be drag gewoon. Da's weer het resultaat van motiveren. We hebben gezegd: niemand le vert hier iets in. Integendeel, we gaan zorgen dat we lekker de kost verdienen. Zo heb ben we altijd gewerkt. Inleve ren...doe niet zo gek". Niet bang Op dit soort momenten lijkt u totaal niet aangeslagen door wat u is overkomen. Hebt u geen les getrokken uit het Vleeschmeesters-echec? "Ik ben er zeker niet bang door geworden Ik heb hier alweer een hele lijst met mogelyke vestigingsplaatsen. Purme- rend. Delft, ga maar door. Maar het is voor mij nog steeds een grote beschadi ging dat dit gebeurd is. Dat je zo met elkaar onderweg bent en er zyn zulke grote r bij betrokken. Dat is voor mij nog altijd onbegrijpelijk, en zeker nu je de catastrofale af takeling ziet. Je hebt het ge weten. maar in je hart hoop je dat je ongelijk hebt. Daar bouw je niet voor. Kijk, mijn failliete horeca-groep is bij een prima ondernemer bin nengebracht. En dan belt vo rig jaar de directeur van De Beukenhof mij op: meneer Teekens. we hebben een ster en u hebt dat mede mogelijk gemaakt. Die mensen zijn ge lukkig. Nou. da's toch het doel? En of meneer Teekens nou een paar miljoen meer of minder heeft, dat is mis schien minder leuk, maar toch totaal niet belangrijk? Wat mij is overkomen, dat gun ik niemand. Maar ik ben nu toch weer ontzettend lek ker onderweg? Mijn instel ling was altijd: bouwen aan de mensen. Mijn vrouw zei gisteren nog: iedereen had het rijk bij ons. En zo was het ook. Als je lekker werkt heb je resultaten, simpel genoeg. Dat bevrucht elkaar. Het was een gouden tijd". Vanwege het ontduiken van importheffingen - wat vorig jaar in de volksmond "de vleesfraude" werd genoemd bent u als enige opgepakt en vastgezet. U was toen zelfs al failliet. En dat terwijl vol gens uitlatingen van de Alge mene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw meer dan de helft tian de 45 Nederlandse vleesimporteurs zich eraan schuldig had ge maakt. Ik begrijp daar werkelijk geen steek van. "Ik heb al geiegd: het heeft me zo teleurgesteld dat ik het nóg niet kan begrijpen. Maar de tijd is een goede vriend als je weer een gouden ploegje om je heen hebt en als je el kaar weer kan bevruchten. Neem nou ons laatste winkel tje in Heemstede. Je denkt: zal ik het doen? En je doet het. Dan valt het de eerste drie weken wat tegen en dan zegt mijn chef André: ik heb niet geslapen want ik zag zó'n berg gehakt voor me. Ik zeg: joh. slaap jij nou lekker, met zo'n jonge vrouw! En nu zie ik die vent groeien. Nou, dan ben ik weer geslaagd". Zondebok U geeft geen antwoord op mijn vraag. U heeft destijds gezegd dat u de zondebok moest zijn. "Ik heb tegen de officier van justitie en de rechter-com- missans gezegd: van een werkelijke fraude is geen sprake, want in heel Neder land wordt van dit soort EG- bepalingen gebruik gemaakt om in bepaalde perioden en tegen bepaalde voorwaarden goedkoop vlees te importe ren. Ik heb gezegd: heren, voor mij is deze periode afge sloten, ik wens daar niet meer over te spreken. Had ik dan moeten zeggen: die weet zus en die weet zo? Ik heb mijn mond gehouden Ik heb gezegd: ik ben nou alles kwijt, maar mijn naam wil ik voor niemand verliezen. En ik ga niet zoals meneer Boersma even alles en ieder een natrappen Terwille van mijn eigen verantwoordelijk heid en het respect voor an deren heb ik gezegd: er zitten andere mensen aan het roer en daar gaat u maar heen. An ders had het ook geen ach tentwintig dagen geduurd, dan was ik met twee dagen ai thuis geweest. Als ik met zo halsstarrig was geweest zou den ze gezegd hebben: legt u maar een verklaring af en gaat u maar. Op dat moment wenste ik mijn naam over eind te houden Hoewel ik me achteraf wel heb afge vraagd of het die prys wel waard was". bescher- "Exact ja. En daar had ik wel een of twee bedankjes voor verwacht Er had wel een te lefoontje van Biesheuvel mo gen komen van: Eimert, dat heb je klasse gedaan. Het was namelyk klasse Maar ook daarin is de tyd je beste Het was tijdens uw hechtenis een publiek geheim dat me nige betrokkene de adem in hield. "Ik zat ook heel moeilijk. Ik had een advocaat van de Vleesch meesters, dus ik was natuurlijk helemaal los Mijn vrouw heeft uiteindelijk een andere raadsman in de arm kunnen nemen en toen was ik ook binnen twaalf uur vrij". - De vernedering blijft "Ja, maar aan de andere kant- ...toen ik uit Scheverungen wegging zei de bewaker: daar gaat hel zonnetje van onze af deling Ik heb er ook maar weer iets van gemaakt Dan komen ze langs met zo'n wagentje met eten voor je. En dat zyn natuurlyk gewoon een paar sneden brood, een stukje margarine, twee plak jes boterhamworst of wat pindakaas. En als ze dan by my langskwamen zei ik: jon gens, hoe hebben jullie het weer zo kunnen versieren. Het lykt De Beukenhof wel. Die jongens doen ook hun werk. daar moet je niet op af geven. Dat zyn ook maar ge woon mensen". Les - Wat heeft u ervan geleerd? "Dat het fijn is als je een gewel dige vrouw en kinderen hebt. die door dik en dun achter ta staan. En dat er helaas altyd weer weinig werkelijke waar de overblijft van contacten warvaan je meende dat ze waardevol waren. Vrienden heb je maar weinig hoor, maar dat maakt de goede des te waardevoller". - Het maakt ook bitter. "Daar moet je mee oppassen. Zoals ik daarnet al zei: ik ben echt beschadigd Dat vind ik myn grootste verlies En het zal nog lang duren voordat zoiets weer goed komt Ik heb altijd veel van mensen gehouden. En dat is nu juist zo ontzettend beschadigd en veel minder aanwezig". "Ja. en dat vind ik het grootste verbes. Dat is namelyk we zenlijk hè? Die paar rot cen ten doen er niet zoveel toe Nee, gezondheid en je eigen capaciteit in een wi-reld waar dan toch dat je 'n beetje., da's jammer, da's erg jammer. Maar ja. dat gebeurt helaas in deze wereld, al zou men dat toch zoveel mogelyk moeten voorkomen. Vertrou wen is immers een groot goed?" Laten toe niet te zwartgallig eindigen. U hebt weer acht winkels En u hebt uw huis in Vogelenzang nog. "Ja, het landgoed met het koetshuis was al gauw ver kocht, maar de villa heeft an derhalf jaar te koop gestaan. Toen stuitte ik op een vriend - jural - m dia zt-i tfj pot niet uit dat huis Hij kocht het, en ik kon er blyven wo nen. Dat was grandioos Daar ben ik ontzettend bly en dankbaar om. Want zoiets is essentieel voor je gezin en de mensen waar je van houdt". Vruchtbaar mhhm - Nog een voordeel u hebt nooit de miljonair uitgehangen. "Ik heb zakelijk de grootste hoogten bereikt, maar we bleven net zo lekker onszelf Toen alles mis ging ben ik weer gaan uitbenen. En be ver tien uurtjes dan acht, want er moest weer een win keltje uit komen. Want ik had niets meer Zelfs myn spaar bankboekje met 24.000 gul den erop werd door de cura tor ingenomen Maar thans ben ik vanuit de basis emo tioneel en zakelyk weer vruchtbaar onderweg Ik heb er weer zóveel zin in. al word ik geacht wéér wat wyzer en nóg wat zorgvuldiger te zyn".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 15