Collard nu dan volwassen Eagles haalt twee oudjes bij selectie S R00DENBURG Gerommel rond ijshockeyteam Oranje danig verzwakt Talent lost belofte in Jongbloed en Schneider: redders in nood? Telstar hoopt op gemeente LUGDUNUM •DRC* Dank voor de klappen R00DENBURG - SPARTAAN '20 NEC polst Thijssen ZATERDAG 5 MAART 1983 LEEUWARDEN (GPD) - Van 11 tot en met 21 maart mag Nederland in Boedapest proberen zich te ontworstelen aan het voeteneinde van het modiale ijshockeygebeuren. Die beschamende status kan mogelijk wel iets opgevij zeld worden, maar omdat Nederland het gewoonlijk vooral moeilijk met zichzelf heeft, groeit de twijfel over plaatsing voor de Winterspelen van 1984 in Serajevo. Het Oranjeteam zal voor alles we- reldkampioen in de C-poule moeten worden, waarna eind 1983 nog een beslissingswed strijd volgt tegen een middenmo ter uit de B-poule. Normaal ge sproken zou dat allemaal gelijk een fluitje van een cent moeten zijn, maar omdat de ijshockey- bonzen vonden dat zij er niet voor de spelers zijn maar ander som, stuitte de nieuwe bonds coach Cliff Stewart op giganti sche selectieproblemen. Omdat hij bovendien pas drie maanden geleden gecontrac teerd werd, kan deze volstrekt onbekende Canadese vervanger van de paniekerige Tsjech Gus- tav Bubnik amper verweten wor den, dat hij geen representatief team op de been krijgt. Uit de huidige WK-selectie valt slechts een toplijn te formeren: de Haag se verdedigers Rick Vangog en Rene Laarman en de aanvallers Leo Koopmans, Tony Collard en Johan Toren van Heerenveen. Als er enigszins normale verhou dingen in de Nederlandse ijshoc- keyspeeltuin hadden bestaan, zou er zelfs op dit moment nog een formatie op de been ge bracht kunnen worden, die tegen de A-poule aanleunt, namelijk de drie imposante aanvalslijnen van de zevenvoudige landskampioen Feenstra Flyer uit Heerenveen en daarnaast twee verdedigings- blokken, met bijvoorbeeld Van- gog-Laarman of het Nijmeegse koppel Fred Homburg-Bill Wen- sink. Keeper zou dan de Amster dammer Ed Nienhuis of de Nij- megenaar Jan Bruijsten moeten worden. Begeleidings- en organisatieteam zouden van de Flyers geleend moeten worden, waarbij verder de coaching in uitstekende han den zou zijn van de Nijmegenaar Alex Andjelic en de Heerenvener Larry van Wieren. Zo'n opzet blijft natuurlijk een illusie, om dat het blauwe-blazer-corps zich met het nationale team pleeft te bemoeien, ook al bracht dit door de jaren heen vrijwel uitsluitend chaos, stress, ruzies, frustaties en overwegend teleurstellende re sultaten. Troika Hierdoor ging de illustere Heeren vener troika Jack de Heer-Larry van Wieren-Jan Janssen al verlo ren voor het Oranjeteam en toe vallig is dit wel de enige Neder landse lijn, waarover in echte ijs- hockeylanden met respect wordt gesproken. Verwend door een degelijke cluborganisatie wenste Janssen zich niet langer te erge ren en kapte er een jaar geleden al mee. Larry van Wieren, vorig jaar in de B-poule te Klagenfurt uitgeroe pen tot de beste center van het toernooi, volgde onlangs zijn voorbeeld, toen de bond veel te traag inspeelde op enkele voor waarden van de Oranje-captain. Zijn afhaken zal grote gevolgen hebben en niet uitsluitend om- Tony Collard: "Het nationale team is een chaos". Tony Collard-Johan Toren, een lijn die al maandenlang de ster ren van de hemel speelt. Voor insiders is dat nogal be vreemdend, omdat het geen uit gesproken combinatiespelers zijn. Tussen de beide reuzen Koopmans en Toren wordt deze lijn gedragen door de frêle Tony Collard, een in Utrecht geboren kleine middenstander uit het te- dat Larry van Wieren een vechter en leiderstype is. De vedette Jack de Heer gaat bijvoorbeeld wel naar Boedapest, maar zonder Van Wieren zal deze gevoels mens slechts een halve ijshoc keyer zijn. Operette-achtige conflicten met Nijmegen sudderen maanden door, zodat Homburg en Wen- sink nu in de selectie ontbreken. De hulpeloze Cliff Stewart maakt dus onvoldoende gebruik van de twee enige topclubs in on ze vaderlandse competitie. Kort om, het was moeilijk, maar Ne derland slaagt er toch in om met een soort B-team naar Hongarije af te reizen. Het uitstekende voorbereide China zal daarom wel wereldkampioen worden. Hoewel, Denemarken is de enige lastige outsider, waardoor de ti telstrijd vermoedelijk al beslist wordt in het treffen met China en Nederland heeft in zo'n hopeloos lijkende positite wel vaker weten te verrassen. Er zal hoe dan ook in het komende toernooi een zware wissel getrokken worden op de Friese lijn Leo Koopmans- DE KNIPE (GPD) - Tony Collard geldt al jaren als een grote jjshockeybelofte, maar brak pas in het afgelopen seizoen echt door. Wat vaak vergeten werd, is de leeftijd van het Jochie", zoals men de tengere center in zijn geboorteplaats Utrecht noemt. Collard beweegt zich al een „mensenleeftijd" in de Nederlandse top, maar telt pas 21 lentes. Zes jaar geleden debuteerde hij onder Hal Laycoe in het Oranjeteam. Collard haalde destijds in Japan de basis niet, maar inhaleerde gretig alle nieuwe ervaringen. Zijn ster steeg snel, mogelijk iets te snel. Het even talentvolle als tempera mentvolle aanvallertje, dat best een driftkikkertje genoemd mocht worden, werd wreed aan gepakt en de getergde Utrechte naar ging regelmatig "door de rooie". Dat leidde tot een forse schorsing en een vlucht naar Ca nada, zijn tweede vaderland. Een jaar na zijn geboorte emigreer gen Heerenveen aanleunende veendorp De Knipe, de motor van deze gemakkelijk scorende aanvalslijn en het enige werkelijk grote ijshockeytalent, dat Nederland ooit voortbracht. Rekening China moet rekening houden met deze kwikzilverachtige center, want Tony Collard wil in Boeda pest wereldkampioen worden. "Omdat", zegt hij, "ik zo graag nog eens mee wil doen aan de Olympische Winterspelen". In de Hongaarse metropool krijgt Nederland behalve met China en Denemarken ook nog te maken met Frankrijk, Hongarije, Bulga rije, Spanje en Noord-Korea. „Drie jaar geleden belde Heeren veen. Een gelukje, want het be valt me uitstekend in Friesland. De organisatie is hier geweldig, het loopt op rolletjes en er is nooit een wanklank. Daarbij ver geleken is het nationale team een chaos", stelt Collard hoofd schuddend vast. „Zo'n chaos vreet aan je. Een probleem is voor mij ook, dat bondscoach Stewart nogal druk is achter de bank, wat mijn concentratie ver- stoort". den zijn ouders naar Toronto. Elf Collard speelt puur gevoelsmatig, op intuïtie en corrigerend be doelde kreten halen hem uit zijn spel, al kreeg hij behoorlijk eelt op zijn ziel. Collard is tenminste de eerste center die het een vol seizoen uithield naast de spraak waterval Leo Koopmans: „Na de jaarwisseling dreigde dat spaak te lopen. We hebben het als com plete lijn doorgesproken. Dat hielp. Het is mijn allereerste con stante seizoen geweest". jaar later streek de familie a in Utrecht neer, waar Tony met zijn broers Rennie en Leo vier jaar lang een gevreesde lijn vormde. In 1977 zocht Collard noodgedwongen zijn heil weer in Canada, waar hij voor f 150 in de week twee seizoenen Junior A- hockey speelde in Londen (Onta rio). iPI Simpel „Toch verbaast het me wel eens, dat we zo gemakkelijk bleven scoren, want we spelen echt sim pel hoor. Leo Koopmans en vooral ook Johan Toren werken keihard voor me, gaan diep terug en blijven altijd wijd, wat mij de ruimte geeft om te schaatsen en HAARLEM - Nadat Jan Jongbloed twee jaar geleden bij Roda JC (definitief) afscheid nam van het betaalde voetbal, keert de 42-jarige Amsterdammer vanavond in de compe titiewedstrijd tegen NEC als doelman van Go Ahead Eagles terug op het hoogste ni veau. Gistermiddag tekende Jongbloed, evenals overigens de gestopte maar terugge haalde Dick Schneider, een contract bij de Deventer club tot aan het einde van dit VELSEN (GPD) - Als de commis sies sport en recreatie en finan ciën op 11 maart en de raad van Velsen op 17 maart akkoord gaan met een voorstel van B en W van deze gemeente, dan is de toe komst van de betaald-voetbal club Telstar voorlopig veiligge steld. B en W van Velsen stellen voor om de eerste-divisieclub subsidie te verlenen tot en met het seizoen 1985-'86. Voorzitter Jos de Waard van Tel star hoopt dat de voorstellen van B en W zullen worden overgeno men: „Het voortbestaan van Tel star is hiermee dan gegaran deerd. Als het licht voor ons op 17 maart op groen wordt gezet, dan kunnen we de zaken met trainers, spelers en sponsors af ronden. We krijgen nu vaak als reactie van zakenmensen die we benaderen: „Bestaan jullie vol gend seizoen dan nog?". Die vraag kunnen we hopelijk straks positief beantwoorden". ADVERTENTIE A.S. ZONDAG 14.00 UUR DeTegelhandel Het initiatief voor de terugkeer van het geroutineerde tweetal is af komstig van Henk Wullems, die sinds donderdag hoofdtrainer is bij Go Ahead Eagles en als zoda nig de op een zijspoor gerangeer de maar nog wel in functie zijnde manager Bob Maaskant ver vangt. Jongbloed en Schneider zijn even als Wullems in hoofdzaak aange trokken om te proberen de drei gende degradatie af te wenden. Jongbloed dankt zijn rentree in het Nederlandse profvoetbal voor een niet onbelangrijk deel aan de medewerking van zijn laatste werkgever Roda JC, die toestemming diende te verlenen voor zijn „transfer" en aan Haar lem, bij welke club hij als assis tent van hoofdtrainer Hans van Doorneveld in dienst was. Spontaan Haarlem bleek gisteren spontaan bereid de oud-international te ontheffen van een aantal ver plichtingen, waaronder het ver zorgen van de keeperstraining en het analyseren van de tegenstan ders van Haarlem. Wel blijft Jongbloed op eigen verzoek de training en begeleiding van de interregionale jeugd verzorgen. „Dat was een voorwaarde bij de contractbesprekingen met Go Ahead", aldus Jongbloed. „Ik ga natuurlijk niet voor drie maan den mijn carrière en toekomst bij Haarlem op het spel zetten" Een andere eis die aan het vertrek van de oud-doelman van DWS, FC Amsterdam en Roda JC was gekoppeld, was dat Jongbloed in elk geval komende woensdag niet onder de lat zou staan in de bekerwedstrijd tussen Go Ahead Eagles en Haarlem in Deventer. Jongbloed: „Ik zou overigens ge weigerd hebben om woensdag met Go Ahead tegen Haarlem te spelen. Dat zou wel erg unfair zijn geweest". Hoewel de financiën een belangrij ke rol hebben gespeeld bij de be slissing om op het aanbod van de Deventer club in te gaan, liet de part-time-oefenmeester weten zijn hernieuwde kennismaking met de eredivisie ook een uitda ging te vinden. „In feite is het na tuurlijk veel beter om niet op zo'n aanbieding in te gaan. Het gaat eerder fout dan goed. Uit eindelijk ben ik er twee jaar hele maal uit geweest. Niettemin voel ik me lichamelijk goed, al is het uiteraard niet perfect voor top voetbal". „Ik heb dit seizoen echter diverse doelverdedigers in de eredivisie aan het werk gezien en ik geloof dat ik op basis van die ervarin gen best nog met hen kan wedij veren. Er komt trouwens ook een beetje ijdelheid bij. Ik wil laten zien dat ik als oudste keeper in het betaalde voetbal nog mee kan", aldus Jongbloed, voor wie de moeilijke taak wacht de De- ventenaren te behouden voor de stap terug naar de eerste divisie. „Go Ahead heett me gecontrac teerd omdat ze een rustpunt in de defensie wilden hebben. Ie mand die leiding kan geven en organiseren. Meer kan ik niet doen. Van mij moeten ze dan ook geen wonderen verwachten" Slechts kort heeft Udo Lattek trainer kunnen zijn t Duitser werd afgelopen week aan de kant aezet •>r> BARCELONA (GPD) - „Be dankt voor de vriend schap en voor de klappen die ik hier ontvangen heb", luidde het sarcasti sche commentaar waar mee Udo Lattek gisteren op een persconferentie af scheid nam van Barcelo na. De officiële toelichting op zijn voortijdige ontslag liet Lattek over aan vice-voorzitter Gaspart. „Ik ben de Spaanse taal onvol doende machtig" was het weinig plausibele argument van Lattek, die in de 18 maanden dat hij bij FC Barcelona onder contract heeft gestaan, herhaaldelijk be wees perfect Spaans te spreken. De plotselinge matiging van de an ders zo felle Lattek wordt in Bar celona in verband gebracht met een „pact van non-agressie" tus sen de ontslagen Duitse trainer en het bestuur, voorwaarde voor Lattek om ook de resterende ex tra-premies voor eventuele titels die Barcelona nog in de wacht zal slepen, op te kunnen strijken Die bedragen kunnen in totaal nog oplopen tot ongeveer 800.000 gulden, niet te versmaden en ze ker de moeite waard zijn gal in te slikken. Intussen wordt er binnen Barcelo na uiterst schimmig gedaan over de opvolging. Volgens bestuurs leden is er nog geen beslissing genomen over de opvolging van Lattek. Ook de meest gerede kandidaat, de Argentijnse ex- bondscoach Menotti, draagt zijn steentje bij om dat rookgordijn in stand te houden. In Buenos Aires verklaarde Menotti geen enkel contract met Barcelona ge tekend te hebben en „het beu te zijn dat iedere keer als Barcelona verliest ik als nieuwe trainer wordt genoemd". Latteks opvolger staat overigens al direct een eerste tegenslag te wachten. Volgens de medische staf van Barcelona zal Bernd Schuster meteen na het eind van de competitie onder het mes moeten. Botvorming op de knie maakt volgens dr. Bestit een der de chirurgische ingreep zo goed als onvermijdelijk. als ik al eens vastloop, kan ik de puck altijd kwijt. Meestal komt in onze Üjn de beslissende pass achter het doel vandaan, waar geen tegenstander een verweer op vond". „De Van Wieren-lyn heeft een to taal andere stijl, dat is een geor ganiseerde chaos. Grote klasse. Daarom bleef ik het vreemd vin den, dat onze. simpele lijn juist in de grote wedstrijden de mees te punten pakte. Waarschijnlijk komt het door snelheid en ook omdat ik door mijn wingers niet zo afhankelijk ben van de verde digers. Normaal gesproken heb ben aanvallers behoefte aan goe de. snelle of lange passes van achteruit". Collard is meer Europees gaan spe len. raakt minder snel geirri- teerd. al verzamelde hij behoor lek wat straftijd, lachwekkend genoeg meestal omdat hij in de bres sprong voor Koopmans of Toren en dat zijn lichamen, waar uit gemakkelijk twee Collardjes gemaakt kunnen worden. Tony dankt zijn groei naar volwassen heid aan Larry van Wieren ..Die weet precies, hoe hij je moet be handelen, haalt je uit het diepste dal". Collard hoopt niet, dat de voorge nomen afslanking van het Hee- renveense ijshockcycircus al te rigoreus doorgevoerd wordt: „We kunnen drie vier spelers missen. Meer zeker met, willen we volgend jaar weer kampioen worden. Ik hoop te blijven. Na vorig jaar heb ik de hoop op een profcontract in Canada opgege ven. Ik heb me daar stom genoeg aan het lijntje laten houden door Hartford Whalers". .Andere teams waren toen ook geinteresseerd. Ach, ik had het misschien helemaal met gehaald, maar zoals het liep, is het wat on bevredigend. Ik word nu te oud. Ze hebben bij de Noordameri- kaanse profclubs het liefst jon gens van zeventien, achttien jaar en verder een paar Europese top- spelers, Tsjechen. Zweden of Finnen. Voor het grote geld kan ik misschien nog naar Oostenrijk of Zwitserland, maar dat ligt ook moeilijker" Jammer „Ik heb nu een eigen huisje in De Knipe en een filiaal van de sport zaak, die mijn vader op de kunst ijsbaan in Utrecht heefl. Wat mij betreft, blijf ik mooi bij de Flyers. Het is alleen vreselijk jammer, dat het Nederlandse ys- hockey niet meer is zoals drie jaar geleden Toen was een com petitie nog interessant met clubs als Amsterdam en Groningen. Sponsor en supporters zyn el ders helaas niet zo goed als in Heerenveen". Zoals elke rechtgeaarde sportman wordt Tony Collard in de ver koop van zijn ijshockeyprodukt gesteund door een gezonde brok bijgeloof en een vaste plaats in de spelersbus is daarvan de meest simpele uiting: „Ik heb al tijd een groene handdoek en een rood zweetpak voor het scoren van goals. Het komt mijn vrien din Rina de neus uit, maar voor een wedstrijd, eet ik gebakken aardappelen, doperwten en tar taar. Ik moet op wedstrijddagen een half uurtje slapen en als we thuis spelen vertrek ik om pre cies kwart over zes van huis. Ga zo maar door Lach er maar om, maar voor mij is het echt belang rijk". ADVERTENTIE LEIDSE VOETBALVERENIGING ZONDAG 45 1430 UUR DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD leidse onderwijsinstellingen DE THUISSCHOOL VOOR U NIJMEGEN (ANP) - NEC wil Frans Thijssen (31) naar Nijme gen terug halen De middenvel der van Ipswich Town is door het bestuur van NEC gepolst of hij voelt voor een terugkeer naar Ngmegcn Frans Thijssen is z\jn carrière destijds in het betaalde voetbal ook bij NEC btfOMM B De ex-international is aan het einde van dit NÉBMB tr.m :>t. r.j en heeft al aangekondigd de En gelse club te willen verlaten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13