Ria Visser: Wie het laatst lacht". Haymakers op dreef Vloedgolf zwemrecords Leython laat zich foppen door NOVO 2 Slechte start van VS in Davis-Cup Verheyen in geen geval damescoach Uit het ziekenfonds? DE VERPLEGING Philidor jaagt op schaaktitel amateurs DENTOFIX Vast en zeker voor elk kunstgebit PAGINA 12 Sport ZATERDAG 5 MAART 1983 BUENOS AIRES (AFP) - De tennisploeg van de Verenigde Staten is de campagne ter verdediging van de Davisbeker weinig voortvarend be gonnen. Argentinië nam op de eerste dag van de confrontatie in Buenos Aires een voorsprong van 1—0. De Argentijnse nummer een Guillermo Vilas versloeg op een trage, stoffige gravelbaan Gene Mayer met 6—3, 6-3, 6-4. Daarna kwam Jose Luis Clerc aan bod voor zijn partij tegen John McEnroe. Argentine bracht de Verenigde Staten drie jaar geleden in de tweede ronde de laatste nederlaag toe (4-1). Amerika heeft de laatste vijfjaar de beker vier keer gewonnen. Yannick Noah en Henri Leconte gaven Frankrijk in Moskou een voor sprong van 2—0 tegen de Sowjet-Unie. De geheel van een knie-blessure herstelde Noah versloeg Konstantin Poegajev in negentig minuten: 6-4, 6-4, 6-4. Leconte had meer tijd nodig tegen Vadim Borisov: 13-11, 6-2, 6-2 Het naar de internationale zone gepromoveerde Ierland hield in het Zuid- italiaanse Reggio Calabria Italië de eerste dag op 1-1. Voor het eerst sinds dertien jaar hadden de gastheren de 32-jarige Adriano Panatta buiten de ploeg gelaten en hem vervangen door diens 23-jarige broer Claudio. Deze verloor in de openingspartij met 4-6, 4-6, 6-1 van de linkshandige Sean Sörensen. Corrado Barazzutti trok de stand gelijk: 6-4, 6-3, 6-1 tegen Matt Doyle. In Christchurch nam Nieuw-Zeeland een voorsprong van 1—0 tegen het eveneens gepromoveerde Denemarken. Russell Simpson zegevierde na twee uur en drie kwartier met 8-6, 9-11, 6-4, 6-2 over Michael Mortensen. De partij tussen Chris Lewis en Peter Bastiansen werd af gebroken bij de stand 10-8, 1-0 voor de Nieuwzeelander. De ontmoe ting was vier uur te laat begonnen wegens een regenbui die de banen onder water zette. Op de receptie van het jubilerende Noordwijk kregen twee "grondleggers" de zilveren speld uitgereikt. Fokke Remmers, bestuurslid van de KNVB, overhandigde deze onderscheiding aan oud-voorzitter Korbee (links) en Wim Spaanderman (midden). (Foto: Holvast). HENGELO (GPD) - Bonds coach Bert Sitters voorspelde aan de vooravond van de Ne derlandse winterzwemkam- pioenschappen in Hengelo een vloedgolf aan Nederland se records. De prognoses van de Amsterdammer zijn, voor wat de eerste dag betreft, vol ledig uitgekomen. In het als snel bekend staande Twente bad werden op de openings avond maar liefst drie Neder landse senioren- en twee ad- spirantenrecords verbeterd. Jolanda van der Meer gaf op de 800 meter als eerste een indi catie van wat er dit weekein de in Hengelo mogelijk is. In de tweede serie van de 800 meter realiseerde de Delftse een chrono van 8.29,75, waar mee ze de oude toptijd van Annelies Maas uit 1981 met bijna een halve seconde om laag bracht. Het meest enerverende duel van de avond werd geleverd op de 1500 meter voor heren. De HPC-zwemmers Edwin Kooyman en Gérard de Kort vochten een nek-aan-nek-ra- ce uit, die uiteindelijk in het voordeel van eerstgenoemde uitviel. De Kort had het grootste gedeelte van de race de leiding, maar moest uit eindelijk toestaan dat zijn clubgenoot hem op de laatste meters alsnog voorbij streef de. Het verschil tussen bei den was maar 0,11 sec. terwijl ze daarnaast ook nog meer dan 2 seconden onder de ou de recordtijd van Gerard Smit bleven. Kooyman reali seerde een tijd van 15.37,70, terwijl Smit nooit sneller was geweest dan 15.40,01. In het kièlzog van HPC-zwemmers zwom Arthur de Rouw van de Dommelbaarzen een nieuw aspirantenrecord (15.45,34). Dat HPC op dit moment veruit de sterkste vereniging van ons land is werd nog eens be wezen op de viermaal 200 me ter vrijeslag estafette voor he ren. Het kwartet: Leon Steen brink, Eric Rieken, Gérard de Kort en Hans Kroes verpul verde op deze afstand niet al leen het nationale record voor clubteams, maar zelfs dat van de nationale selectie. Het Nederlandse team reikte bij het wereldkampioen schap vorig jaar in Guayaquil naar 7.30,75, HPC kwam gis teren tot bijna voor onmoge lijk gehouden totaaltijd van 7.30,57. Voor trainer Wim Geurtsen, die voor de komende dagen met name van Hans Kroes nog hoge verwachtingen heeft, kwamen de records niet geheel als een verras sing: „Tijdens de zwemcom- petitie ging het al erg goed, terwijl we toen eigenlijk al leen maar erg hard hebben getraind. Dat zeer snelle tij den mogelijk waren bleek al in de eerste serie van de 1500 meter. Ruud Worm knabbel de toen al 0,37 seconden af van zijn persoonlijk record. Dat gaf de hele ploeg een enorme stimulans. We heb ben natuurlijk het voordeel dat we in de training beschik ken over veel sterke oudere zwemmers. Gérard de Kort en Edwin Kooyman waren voor zichzelf al gepuzzeld op een tijd van 15.35". In de schaduw van de HPC- ploeg en Jolanda van der Meer was een eervolle plaats weggelegd voor de estafette ploeg van Dedemsvaart. Het viertal: Ilse Oegema, Moni que Luppes en Marian en Mildred Muis wonnen de vier maal 200 meter vrije slag in een nieuwe recordtijd voor aspiranten (8.32,97). Nationaal record 5000 meter INZELL (GPD) - Nederlandse schaatsrecords zijn dit seizoen erg lang uitgebleven, maar bij het sluiten van de markt heeft Ria Visser twee keer toegeslagen. Vrijdag, tegen het eind van de middag, vlak nadat de zon achter de Zuidduitse bergen was verdwenen en de ijskwaliteit verbeterde, realiseerde de nationale kampioene een nieuwe toptijd op de 5000 meter. SERAJEWO (ANP) - Al een. kleine week bivakkeert Ed die Verheyen met zijn jeugd- ploeg voor het toernooi om de wereldkampioenschap pen schaatsen voor junioren in Serajewo. Het paste in de visie van de oud-schaatser de junioren te laten wennen aan een geheel andere omgeving. Dat komt de prestaties ten goede en bovendien wordt de onderlinge verstandhouding volgens Verheyen verbeterd. Hij werkt zichtbaar met ple zier aan de Nederlandse schaatsjeugd en wil daarmee in het komende jaar door gaan. Met die uitspraak ont zenuwde de conrector aan de Amersfoortse berg-scholen- gemcenschap meteen het ge rucht, dat hij de opvolger is van Henk Louwmans als da mescoach. "Ik heb een ver trouwensrelatie opgebouwd met de leden van mijn ploeg. Om die reden wil ik mijn werk bü de junioren conti nueren. Bovendien is het zo, dat ik de functie van dame strainer niet zou kunnen combineren met mijn baan als conrector en gymnas tiekleraar", verduidelijkte Verheyen. Met 7.51,73 bleef ze erg royaal on der haar eigen record (7.57,62), dat in december 1981 in Gronin gen tot stand kwam. Daarnaast betekende het puntentotaal van Ria Visser (180.375) een nieuw re cord voor de grote vierkamp, zo als die dit seizoen is ingevoerd bij de dames. Hoewel de 5000 meter nog maar kort geleden is geintroduceerd en recordverbeteringen elkaar snel hebben opgevolgd, was de prestatie van Ria Visser van in ternationale allure. Haar even wichtige race, constant met rondjes van 37,5 sec., was de vier de op de ranglijst aller tijden. Al leen drie Oostduitse rijdsters, on der wie wereldrecordhoudster Andrea Schoene (4.40,97), brach ten een snellere tijd op de klok ken. Ook op de 1500 meter maakte Ria Visser vrijdag indruk. Het natio nale record liep ze op die afstand mis, maar haar 2.10,61 werd door niemand van de overige rijdsters overtroffen. In het eindklasse ment zegevierde Ria Visser met grote overmacht en voor het eerst kwam ze daardoor in het bezit van de Gouden Schaats, die ondanks de gedaalde goudprijs nog een waarde vertegenwoor digt van 1400 gulden. Ze heeft, aan het slot van het sei zoen, de smaak nog volledig te pakken en wil maandag en dins dag wederom een gooi doen naar de nationale toptijden op de 1500 en 3000 meter. Voor Ria Visser is het seizoen, waarin ze weer iets van haar betere jaren demon streerde, al volledig geslaagd. „Met minder trainingsuren waren de resultaten boven de verwach ting. Dat geeft moed voor het ko mende olympische jaar, want ik richt me volledig op Sarajevo", aldus de nationale kampioene, die het vorig jaar met coach Henk Louwmans overhoop lag en ook schade ondervond van het experimenteren met een an dere techniek. Beide problemen zijn deze winter soepeitjes opge lost. „De oude vorm is er weer. In elke slag zit voldoende kracht. Eigenlijk loopt het allemaal als een trein", stelde ze tevreden vast. Buiten Ria Visser deed Ineke Kooiman vrijdag in Inzeil van zich spreken. Zij bleef ook onder de oude recordtijd op de 5000 meter. Echtgenoot Jan Kooiman Ria Visser verbeterde gisteren het r probeert al enkele dagen de lei ding van de ijsbaan er toe te be wegen hem in staat te stellen een aanval te ondernemen op het we relduurrecord van Jos Niesten, die twee jaar geleden ruim 37 ki lometer aflegde in zestig minu ten. Kooiman verwacht dinsdag in actie te kunnen komen, maar wacht op toestemming van baan- directeur Zimmermann, die maandag terugkeert uit Saraje vo, waar de junioren dit weekein de om de wereldtitels strijden. Schockemöhle breekt sleutelbeen DEN BOSCH (ANP) Gistermiddag stal dan toch een Nederlandse ruiter de show tij dens de 17de editie van Indoor Brabant in Den Bosch. Nadat de openingsdag zonder Nederlandse successen was verlopen greep Piet Raymakers de eerste prijs van 1500 gulden in het overigens niet al te zware springconcours, tabel A. ADVERTENTIE De Verpleging is gespecialiseerd in ziektekostenverzekeringen Bel voor een duidelijke folder 01718-75041 (Na kantoortijd 01718-15534 ZIEKTEKOSTENVERZEKERING Antwoordnummer 29 2220 VB Katwijk Z H Telefoon 01718 75041 Tot tweemaal toe leek een buiten landse concurrent in de barrage Piet Raymakers nog van de troon te stoten. Maar zowel de Engelsman Nick Skelton (favo riet voor de grote prijs van mor gen) als de Italiaan Guido Domi- nici gooiden het witte hek, waar mee het parkoers werd afgeslo ten, om. Raymakers was de enige Nederlander, die zich door een Nieuwe spits bij Willem II TILBURG (ANP) - Chris Guthrie is de nieuwe centrumspits van Willem II. De Tilburgse eredivi sieclub en de Engelsman Guth rie kwamen gisteren tot over- eenkstemming over een contract voor de rest van het seizoen. De 29-jarige Guthrie speelde het laatst voor het Londense Mill- wall. foutloze eerste ronde voor de barrage kwalificeerde. De andere twaalf faalden op minstens een hindernis. Het heeft er overigens enige tijd naar uitgezien dat slechts tien nationale combinaties voor de internationale nummers zouden worden toegelaten. Pas kort voor het begin van Indoor Brabant be sloot de organisatie nog drie Ne derlanders uit te nodigen, voor namelijk omdat ze uit de streek komen. Enige wrevel bleef ech ter bestaan omdat de keuzecom missie van de Nederlandse hip pische sportbond het niet nodig vond om ook ruiters als Eras, Harmsen en Nooren naar Den Bosch te halen. Even dreigde een afvaardiging van de Nederlandse ruitertop vorige week zelfs met een ultimatum, dat echter na overleg met de organisatoren schielijk werd ingetrokken. Franke Sloothaak won in de avonduren de tweede kwalifica tiewedstrijd voor de grote prijs De 24-jarige ruiter die eind de cember 1979 de Westduitse tionaliteit kreeg (hij is in Fries land geboren), was met de schimmel Weisse Dame in de leiden - koploper Leython liet zich in de regionale volley balcompetitie foppen door de reserves van NOVO en dat was meteen de grootste verrassing van de week. Ook SKC zorgde voor een aardige surprise door het hoogge- klasseerde RW een punt afhandig te maken. Bij de da mes verspeelde S'70 een punt aan In Up Go. Bij RW - SKC was er duidelijk sprake van onderschatting van de zijde van RW, dat de thuis wedstrijd binnen een half uur in zijn voordeel had beslist. Eer RW het in de gaten had stond de ploeg ditmaal met 2-0 achter en slechts met de grootste moei te kon een nederlaag worden af gewend. In de derde set moest RW van 1-6 terugvechten om het pleit met 15-10 te winnen. De vierde set was een formaliteit (15-5) omdat SKC tevreden was met het punt. Leython maakte een slechte beurt door notabene thuis te verliezen van NOVO. De Noordwijkers kwamen zeer gemotiveerd naar Leiderdorp, verdedigden uitste kend en pakten met wat mazzel de eerste en tweede set (13-15,14- 16). Leython zette daarna orde op zaken, greep de derde set met 15- 10 en nam een 10-5 voorsprong voor het ene punt. Dat kwam er niet; NOVO demareerde plotse ling weg, sloeg aces bij de vleet en greep met 15-12 verdiend de volle winst. In een goede partij volleybal sloeg WVC toe tegen Donar: 3-0. Al leen in de tweede set boden de Leidenaars met Dennis Reijn- ders in de hoofdrol knap tegen stand. Bij 13-14 kon Donar toen uitgaan, maar het was WVC dat over de langste adem beschikte: 16-14. LUSV speelde zonder Peter Sei nen heel slecht tegen Orion en verloor dan ookk prompt met 3- 0. Het Leidse blok fungeerde niet. De reserves van WVC moesten het zonder Broxterman en Van Da len doen, maar desalniettemin had VCL niets in te brengen. In valler-spelverdeler Aad van der Hulst deed het voortreffelijk bij WVC dat met 3-1 won. Bij de dames nam een enthousiast spelend In Up Go een verrassen de 0-2 voorsprong tegen S'70. Daarna nam de thuisclub het ini tiatief over en via 15-11 en 15-7 kwam er een puntendeling uit de bus. Ridderveld profiteerde van de mis stap en liep door een 3-1 zege op NOVO 3 weer een puntje uit. Ire ne Heethuis verrichtte voor de Alphense ploeg goed werk. Leython nestelde zich op een ge deelde tweede plaats door een 0- 3 overwinning op DAC 2. Josien van de Bosch besliste de eerste set in het voordeel van de Leider- dorpse ploeg door bij de stand 15-14 met drie messcherpe ser ve's DAC van zijn setpoint te be roven. Daarna was het pleit snel beslist. Vooral in het achterveld was Leython moeilijk te kloppen en van daaruit werd het 9-15 en 10-15. LUSV 2 behaalde twee kostbare punten ten koste van DAC 3. Het blok van de studentes zat pot dicht, alleen in de derde set vond DAC een paar gaatjes: 10-15. Voor het overige controleerde LUSV de strijd: 3-1. WVC bakte er niets van tegen Orion. De sterke opslag van de Hazerswoudse dames was de Warmondse ploeg meestal te machtig waardoor men nauwe lijks aan aanvallen toekwam. De cijfers spreken voor zich: 15-3, 15-5 en 15-8. Na een trage start (15-7 en 13-15) walste Leython 3 in de beslissen de sets over VCL uit Lisse heen. Het werd 3-1 via 15-6 en nog maals 15-6. GER RENES barrage het snelst zonder fouten rond. Tijdens de laatste editie van Jumping Amsterdam be wees deze combinatie al het snel le werk goed te beheersen door eerste te worden in het jacht- sprinconcours. De barrage van deze kwalificatiewedstrijd werd eveneens volgens de formule van het jachtspringen gehouden. Voor een springfout werden zes strafseconden bijgeteld. Als laat ste van de negentien combina ties in de barrage ging de al een tijd in Nederland wonende Cana dese Linda Southern weliswaar sneller dan Sloothaak ovr de zes hindernissen, ze maakte echter met Houdini een springfout op de slothindernis. Piet Rayma kers werd andermaal de beste Nederlander. Hij plaatste zich met Ricardo als zesde. Nestor Anton Ebben (52) werd met Jum bo Desing negende. Paul Schoc kemöhle maakte dat allemaal niet meer mee. De Europese kampioen, die donderdag de eer ste kwalificatiewedstrijd op zijn naam schreef, liep later een ge broken sleutelbeen op en reisde naar huis. LEIDEN- Als een jachtluipaard sluipt het Leidse Philidor vanuit het degradatiemoeras naar het sappigste wild voor de liefheb bers in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompetitie, de amateurtitel. Geprikkeld door het succes in de laatstgespeelde ronde, waarin de Leidenaars met IVz-ÏVz het Haagse DD 'afmat ten', staan ze vandaag op eigen terrein klaar om het hoofdstede lijke VAS/ASC te bespringen. Waar zijn voor de Amsterdammers de glorierijke tijden gebleven? Immers, voor 1965 heersten zij als leeuwen over de hoofdklasse. Op niet minder dan 33 landstitels (dit seizoen staat de 61e op het spel) werd met succes jacht ge maakt, terwijl in het seizoen 1960/61 zelfs het tweede team dat malse hapje buitmaakte. Nu is de Amsterdamse leeuw echter tot een klaaglijk miauwend katje ge degradeerd, dat ergens in de on derste regionen rondzwerft. Maar... toch blijft het oppassen voor Philidor/Leiden, want een kat in het nauw Een jachtluipaard is snel, zeer snel en soms te snel. Dat bewees Pe ter Gelpke in zijn vooruitge- speelde partij tegen Pliester. Al snel bereikte hij een gewonnen stand, maar in tijdnood stoof hij zijn doel voorbij. In het afgelopen seizoen trokken Unitas en Groningen zo goed aan de rem bij het Leidse LSG, dat de ploeg uit de Sleutelstad het eindstation, de hoofdklasse, niet bereikte. Nu echter blijft de mo tor van LSG in klasse IA vrolijk in de hoogste versnelling door draaien, afgezien dan van het slippertje tegen Het Zaanse Wit te Paard (41/2-51/2). Afgelopen Leidenaars bij NK-powerliften LEIDEN - In Zevenaar strijden vandaag en morgen zes Leide naars mee in het Nederlands kampioenschap powerliften. Vijf zijn lid van LKV De Spartaan, Kees Koemans doet mee namens de Bond. De Spartaan-mensen zijn: Jan de Graaf, Hein van der Putten, Hen Reumerman, Sjaak van den Wijngaard en Johan Hoekstra. Namens diezelfde club doen Jac queline ten Brinke en Monique Smit in Schiedam een gooi naar de titel miss Randstad, een body building-trofee. Bij de heren doen John ten Brinke, Bert Prins en Jimmy van der Herfst mee. maand reden de Leidenaars met speels gemak (6-4) het struikel blok Unitas omver. Vandaag zal blijken of LSG in staat is ook het obstakel 'Groningen' uit de weg te ruimen. Met het leraars vingertje omhoog heeft Ton Kohlbeck, de diploma tieke leider van de reserves van Philidor/Leiden, zijn team aan gespoord om in het kader van de regionale solidariteit alle moge lijke hulp te verlenen Üan het eer ste tiental van Voorschoten om laatstgenoemde ploeg voor de KNSB-competitie te behouden. Derhalve mag Philidpr II van daag hekkesluiter Charlois/Euro- poort III geen 'subsidie' geven voor een goed resultaat. Voor de Voorschotenaren gaat het ver teruggevallen Oud Zuylen vandaag wellicht als de bekende strohalm fungeren, want on danks de tegenslagen blijven zij in eigen kunnen geloven. ADVERTENTIF EXTRA FORTE KJeetpoeder voor uw Kunstgebit Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 12