Geen duidelijke winnaar politiek debat Executies werpen schaduw op bezoek Breuk tijdens top afgeweerd Aan vooravond Westduitse verkiezingen Paus korter in Guatemala? Vietnam verwerpt eis China India sust gemoederen VS weigeren weduwe van Allende een visum Meer personen betrokken bij complot tegen Lech Walesa Italiaanse socialisten willen niet samen met communisten Sneeuwbericht VRIJDAG 4 MAART 1983 Buitenland BONN (ANP/Reuter) - Het grote te levisiedebat tussen de Westduit se politieke leiders heeft voor geen van hen een duidelijke overwinning opgeleverd. Deze conclusie kon gisteravond wor den getrokken na drie uur en een kwartier debatteren tussen de Westduitse bondskanselier Hel mut Kohl, de Beierse CSU-chef Frans Jozef Strauss, de leider van de liberale FDP Hans-Die- trich Genscher en SPD-voorman Hans-Jochen Vogel. Kohl beschuldigde Vogel ervan de vestiging van een "ander type re publiek" in West-Duitsland te riskeren en de defensie in gevaar te brengen. Vogel stelde daar tegenover dat de regerende coali tie van CDU/CSU en liberalen het recht op demonstratie aan banden legt, de vrijheid van me ningsuiting op televisie tracht in te perken en het verkrijgen van abortus moeilijk maakt. In het grote televisiedebat van gis teravond poogden de vier politici de kiezers, die nog niet weten op wie ze zondag zullen stemmen, aan hun zijde te krijgen. Volgens opiniepeilingen is dat 11 tot 17 procent en zowel het eerste als het tweede televisienet gaven de politici uren zendtijd om de kie zer te kunnen overtuigen van hun gelijk. De Groenen mochten niet meedoen, omdat zij geen zit ting hebben in de Bondsdag. Maar opiniepeilingen geven hen een goede kans om de kiesdrem pel van vijf procent te halen. Het debat kreeg al snel iets van een strijd van drie tegen een, maar het bleek geen ongelijke strijd. Vogel bleek prima in staat met zelfverzekerde humor de aanval len van de coalitiegenoten te pa- Teren. Strauss, wiens partij giste ren openlijk toegaf te hopen dat de FDP uit de Bondsdag zou ver dwijnen, viel Vogel aan op zijn houding tegenover de Groenen. "Stel je voor dat Vogel wint met steun van de Groenen, dan kun nen we Petra Kelly (Uj staan voer ster van de Groenen) als minister van defensie krijgen". De Groe nen willen een winnende SPD wel steun geven als ze een ferm standpunt inneemt tegen plaat sing van de Amerikaanse mid dellange afstandsraketten en te gen de bouw van kerncentrales. Maar een coalitie tussen de twee partijen is niet aan de orde. "Chaoten" Ook Kohl en Genscher waar schuwden voor de gevolgen van een onberekenbaar bondsge- nootschap tussen SPD en de "groen-rode chaoten". Kohl te kende hierbij aan dat de Groe nen zelfs de parlementaire demo cratie ter discussie stellen. Vogel probeerde hun ongerustheid te sussen door erop te wijzen dat als de CDU/CSU en FDP er niet in slaagden een meerderheid te halen, hij degene was die meer derheden moest zoeken. En ove rigens. zo voegde hij eraan toe, zullen vijf tot zes procent Groe nen Europa niet veranderen. Zoals verwacht in een land met 2,5 mihoen werklozen was een an der hoofdthema de werkloos heid. Er bestond verschil van mening over het recept tot ople ving van de industrie. Kohl had vooral vertrouwen m het vermo gen van de economie zichzelf te herstellen. De opleving tekende zich volgens hem al af. De indus trie streeft er immers zelf naar. zo zei hij, dit jaar alle schoolverla ters op te vangen in stageplaat- Vogel daarentegen vindt dat de re gering niet genoeg doet ter be strijding van de werkloosheid. "Kohl maakt de rijken rijker en de armen armer", aldus Vogel. Hij pleitte voor een actievere rol van de overheid met een werkge legenheidsplan. Dit zou moeten worden bekostigd met een belas tingverhoging voor beterverdie- nenden. Als afgesproken fron sten Strauss en Kohl de wenk brauwen en de politici begonnen elkaar met cijfers en feitjes om de oren te slaan. Een ingewik keld schouwspel waaraan de journalisten een einde maakten. GUATEMALA-STAD (AFP/UPI) - Zes jonge Guatëmalteken, die wegens ondermijnende activiteit ter dood waren veroordeeld, zijn gisteren op de hoofdbegraafplaats van Gua- temala-stad geëxecuteerd. Deze terechtstelling was "een belediging van de paus", zo verklaarde iemand uit het gevolg van paus Johannes Paulus II gisteren in de Costari- caanse hoofdstad San Jose. Men houdt er rekening mee dat de paus zijn reisschema zal aanpassen na de executies in Guatemala. Volgens de oorspronkelijke plan nen zou hij er drie of vier nachten slapen en overdag be zoeken brengen aan de buurlan den. Omdat de paus alle landen wil bezoeken "waar de kerk lijdt", zal hij vermoedelijk wel naar Guatemala gaan, maar ver moedelijk voor slechts een dag. De Middenamerikaanse bisschop pen zijn diep geschokt over de executies, temeer daar de paus onlangs bij de Guatemalteekse autoriteiten op clementie had aangedrongen. De zes waren in februari veroordeeld tot de dood door de kogel, maar het hoogge rechtshof schortte de executie toen op. De nuntius in Guatemala noemde de executie van de zes ongeloof lijk. Hij verwachtte dat de te rechtstelling ernstige gevolgen zal hebben. "Eerder op de dag Bakzeil Het Britse zondagsblad The Sun heeft gisteren bakzeil ge haald in het geding over de memoires van een voormali ge paleisbediende. The Sun heeft ingestemd met een schikking buiten de recht bank om. De krant heeft be sloten de reeks artikelen over het doen en laten achter de paleismuren niet verder te publiceren. Als uitdrukking van spijt over de al gepubli ceerde artikelen zal The Sun een schenking van 4.000 pond doen aan een door het hof aan te wijzen liefdadig doel Gestolen In de buurt van Nice is een her denkingsplaquette gestolen met het portret van prinses Gracia van Monaco. Het mo nument werd twee weken ge leden onthuld door prins Rai nier en prinses Caroline van Monaco, ter herdenking van prinses Gracia die vorig jaar door een auto-ongeluk om het leven kwam. Landmijnen Egypte krijgt hulp van een aan tal westerse landen om de miljoenen landmijnen op te ruimen die daar sinds de Tweede Wereldoorlog nog in de woestijn liggen., Egypte had om die hulp gevraagd, omdat het geen betrouwbare kaarten van de mijnenvelden bezit. Geschat wordt dat het opruimen van de mijnen ze ventig miljoen gulden zal kosten en twintig jaar zal du- Arrestatie Na een lange opsporingsperio de is in Milaan Giuseppe Muia, de "koning der ontvoe ringen", gearresteerd. Muia wordt ervan verdacht op Sici lië en in Calabrië minstens tien ontvoeringen op touw te hebben gezet en éën van zijn slachtoffers te hebben ver moord. In 1980 ontsnapte Muia uit de gevangenis, waarin hij na berechting le venslang was opgesloten. heb ik bij president Rios Montt op spoedoverleg aangedrongen, waarin ik namens de paus om clementie zou vragen. Helaas meldde men mij dat de doodvon nissen zojuist waren uitge voerd", aldus de Nuntius in zijn verklaring. De paus zal zondag avond laat in Guatemala arrive ren. Maandag staat onder meer een ontmoeting met president Rios Montt op het programma. Deze heeft de executies verde digd als "overeenkomstig de wetten" van het land. Solidair De tweede dag van zijn bezoek aan Costa Rica heeft de paus de Mid denamerikaanse volkeren opge roepen solidair met elkaar te zijn. In tegenwoordigheid van onge veer 500.000 in het park 'La Saba- na' eiste de paus van iedere gelo vige, dat hij of zij zich verant woordelijk voelt voor de tot- standkoning van een nieuwe maatschappij en voor de kerk van de armen. In al zijn toespraken gisteren pleit te de paus opnieuw voor verdel ging van de ongerechtigheid. Vandaag komt de paus in Nicara gua aan, waar hem een van de zwaarste etappes van zijn reis staat te wachten. In Nicaragua bestaan niet alleen spanningen op het punt van de politieke ambten bekledende priesters, ook de activiteiten van de in con flict met de kerkelijke hiërarchie levende "volkskerk" vormen een steeds groter probleem voor de kerkelijke leiding. Ook El Salvador zal door de paus worden bezocht. Daar maakte de regering gisteren bekend dat op zijn vroegst begin december ver kiezingen voor het president schap en een volksvertegen woordiging zullen worden ge- ADVERTENTIE Zaterdag 5 maart GRATIS Grondtest Neem op 6cm diepte een handje aarde van uw tuin- of potgrond dat problemen oplevert, laat dit op natuurlijke wijze drogen Neem het dan mee naar uw tuincentrum of zaadwinkel met de afgebeelde raamsticker Test GRATIS mee en houdt uwgrondgezond! houden. Oorspronkelijk hadden die verkiezingen pas in maart volgend jaar moeten plaats heb ben, maar op aandringen van de Amerikaanse regering is dit tijd stip vervroegd. Washington vreest dat in een zo lange periode de politieke campagnes de aan dacht voor de oorlog tegen de linkse verzetsbeweging zullen doen verslappen. President Rea gan maakt zich ernstig zorgen over het verloop van de strijd in El Salvador. Hij is van plan "alle noodzakelijke maatregelen" te nemen om een nederlaag van het bewind van de Salvadoriaanse president te voorkomen. HANOI (Reuter/AFP) Vietnam heeft gisteren de Chinese eis tot onvoorwaardelijke terugtrek king van alle Vietnamese troe pen uit Cambodja als "arrogant en absurd" van de hand gewe zen. Dat heeft het Vietnamese persbureau VNA gemeld. Volgens VNA, dat het Vietnamese dagblad Nhan Dan citeert, on dermijnt het Chinese voorstel van vijf punten ernstig de goede wil die Vietnam afgelopen week toonde op de Indochinese top conferentie in Vientiane. Viet nam kondigde toen aan dat het elk jaar een deel van de 100.000 man sterke troepenmacht uit Cambodja zou terugtrekken. Vietnam zou de hele troepen macht terugtrekken als een eind zou komen aan de dreiging van China, dat steun verleent aan 30.000 guerrillastrijders van de Rode Khmer. De Chinezen dron gen in hun voorstel ook aan op stopzetting van de Russische steun aan, wat zij noemen, de Vietnamese agressie tegen Cam bodja. Ook zouden de Russen Vietnam moeten bewegen de troepen uit Cambodja terug te trekken. Nhan Dan verwijt Chi na verder dat het voorwaarden stelt voor de hervatting van be sprekingen met Vietnam over onderlinge geschillen. Diplomatieke waarnemers in Ha noi geloven niet dat de Chinese en Vietnamese standpunten zo onwrikbaar zijn als ze lijken. Bei de landen hebben concrete geba ren gemaakt, zo merken zij op. China eist niet langer een totale terugtrekking van de Vietname se troepen, alvorens besprekin gen met Hanoi kunnen worden hervat, maar slechts een schema voor algehele terugtrekking ge volgd door een begin van terug trekking. Hanoi heeft in Vientia ne door aankondiging van ge deeltelijke terugtrekking een stap gedaan in de richting van Peking, zo wordt gezegd. Diplo matieke waarnemers menen ove rigens dat het klimaat tussen China en Vietnam nog steeds ge spannen is. SAN JOSE - Een jongetje probeert tussen twee veiligheidsfunctionaris sen door een glimp op te vangen van de paus, die gisteren in de hoofdstad van Costa Rica een menigte van 500.000 mensen toesprak. (foU) NIEUW DELHI - India heeft gis teravond laat op het nippertje een dreigende breuk in de bewe ging van niet-gebonden landen afgeweerd. De Indiase voorzitter maakte een eind aan een verhit debat in de ministersconferentie door te forceren dat de zetel van Cambodja onbezet zou blijven, om een scheuring „die de confe rentie zou afleiden van de bran dende problemen van vandaag" te vermijden. De ministersconfe rentie gaat vooraf aan de eigenlij ke top van regeringsleiders en staatshoofden, volgende week. De Indiase waarnemend voorzitter Pranab Mukherjee verdedigde weliswaar het huidige Cambod jaanse bewind van Heng Samrin, in het zadel geholpen door Viet nam, maar besloot toch „om praktische redenen de zetel voor lopig vakant te houden". door Willem Offenberg Tevoren hadden de ASEAN-lan- den (Singapore, Maleisië, Filip pijnen en Indonesië), gesteund door Pakistan, Nepal en de Male diven een giftige aanval gelan ceerd op Vietnam, dat „een an der lid van de beweging van niet- gebonden landen heeft aangeval len en een vazal-regime heeft geinstalleerd". Deze delegatiele den pleitten voor erkenning van 'Democratisch Kampuchea', of wel de gelegenheidscoalitie van prins Norodom Sihanouk, „een patriot en een populair leider". Bovendien klaagden zij over de willekeurige beslissing van Cuba tijdens de vorige conferentie in Havana in 1979 om 'Democra tisch Kampuchea' geheel de toe gang tot de top te ontzeggen. Ook Joegoslavië, een van de mede oprichters van de beweging, sprak zich uit voor Sihanouk. Maar de Joegoslaven zagen af van de „hardnekkige eis" om Si hanouk zijn rechtmatige plaats te laten innemen. Bangladesj suggereerde vergeefs een mid denweg: een comité zou de kwestie moeten onderzoeken. De minister van buitenlandse za ken van Vietnam, Nguyen Co Thach, gesteund door Cuba, La os en enkele anderen, verdedig de fel de beslissing in Havana en beschuldigde China ervan onder één hoecije te spelen met de ASEAN-groep. Op dat moment verdaagde het ge matigde India de besloten verga dering om koortsachtig de ver hitte gemoederen te sussen Een struikelblok, zo vroeg in de ver gadering, kan immers fataal zijn. Het gastland zag zich gisteravond geplaatst voor nog een delicaat probleem: de door Libië ge steunde, maar vorig jaar afgezet te Goukoum Oueddei, de voor malige sterke man van Tsjaad, zond vier afgevaardigden naar Nieuw Delhi. Op de Palam-lucht haven worden ze urenlang vast gehouden, in een aparte, voor de pers afgegrendelde en streng be waakte kamer; formeel omdat ze geen visa hebben Overwogen wordt de vier op het eerste het beste vliegtuig te zetten, aange zien Oueddei's rivaal de huidige machthebber Hissène Habré al in de vergadering geaccepteerd is ondanks felle protesten van Li bië. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse regering heeft een visum geweigerd aan de weduwe van de Chi leense ex-president Salvador Allende omdat zij lid is van de Wereld vredesraad Dit heeft het ministerie van bui tenlandse zaken in Washing ton gisteren verklaard De woordvoerder zei dat de 68- jange Hortensia Allende "een actief en prominent lid is van de Wereldvredesraad. die po litiek rechtstreeks gekoppeld is aan de communistische party van de Sowjet-Unie" Het visum is haar geweigerd in Mexico, waar mevrouw Al lende woont Verscheidene organisaties in Californié hadden haar uitgenodigd le zingen te komen houden over de mensenrechten en het fe- De krant "Washington Post" vroeg de weduwe van de man die van 1970 tot 1973 presi dent van Chili was. maar op 11 september van dat j.i..r omkwam by de militair* staatsgreep onder aanvoering van generaal Pinochet, om commentaar. "Er is sprake van willekeurig gedrag door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken", al dus mevrouw Allende ROME (UPI) - In Italië is tegen nog eens twee mensen een on derzoek ingesteld in verband met een vermeend complot om de Poolse vakbondsleider Lech Walesa tijdens een bezoek aan Italië in januari 1981 te vermoor den. In justitiële kringen in Ro me is gisteren vernomen dat een Italiaanse vakbondsman, Salva- tore Scordo, en een ambtenares van de afdeling voorlichting van het ministerie van arbeid. Bona Pozzoli, moeten meewerken aan een desbetreffend justitieel on derzoek. Eerder was tegen zes personen, on der wie vier Bulgaren, soortgelij ke actie ondernomen. Het ging om onder anderen Mehmet Ah Agca, de man die op het moment in Italië levenslange gevangenis straf uitzit wegens de (mislukte) moordaanslag op paus Johannes Paulus II van begin 1981. Verder is de socialistische vakbonds man Luigi Scriccioli erbij be trokken. Van de vier Bulgaren zijn er drie oud-functionarissen van de Bul gaarse ambassade in Rome De vierde is Sergei Antonov, direc teur van het Ropneinse bureau van de Bulgaarse staatslucht vaartmaatschappij. Antonov zit sinds 25 november gevangen in Rome. Hy en zijn drie landgeno ten zouden hebben meegewerkt aan het complot tegen de paus. Gaandeweg het onderzoek naar de aanslag op de paus en dank zij informatie van Agca en Antonov kwam de Italiaanse justitie eind februari op het spoor van het tweede complot. Kennelijk is via Scriccioli een onderzoek tegen Scordo ingesteld. Volgens kran- teberichtcn was hij de contact man van de Italiaanse vakbond toen Walesa in Italië was. Agca en de Bulgaren zouden toen met een "autobom" Walesa hebben willen doden Volgens rechterlijke kringen heeft Scordo ontkend bij een dergelijk complot betrokken te zijn. Hij zal zo spoedig mogelyk, wellicht al vrijdag, worden verhoord. De rol van mevrouw Pozzili was vol gens de zegslieden overigens "gering". MILAAN (DPA) - De Italiaanse sociaaldemocratische party PSI heeft een domper gezet op de hoopvolle verzoeken van de communistische party (PCI) om te komen tot een linkse coalitie. In een toespraak voor het congres van de communistische party in Milaan sloot de leider van de so cialisten, Bettino Craxi, gisteren weliswaar nauwere samenwer king op lange termijn niet uit, maar hy noemde de huidige be trekkingen tussen beide partyen niet goed". De PCI is dertig jaar in de oppositie Volgens Craxi is er geen goede communicatie tussen de twee partyen. De door de secretaris generaal van de communistische partij, Ennco Berlinguer, aange duide weg naar een "democra tisch alternatief' noemde Craxi nog "duister en onzeker". De party van Craxi is met haar tien procent van de stemmen in de jongste verkiezingen van beslis sende betekenis voor de coalitie in Rome onder leiding van de christendemocraten. Craxi had met name bezwaar tegen de aan spraak die de PCI meent te heb ben op de beste politieke oplos singen. "Niemand kan aan spraak maken op de enige echte waarheid, niemand volgt de juis te lijn en niemand heeft het mo nopolie op de juiste standpun ten". zei Craxi, die echter toch door de afgevaardigden met ap plaus werd beloond. Ook gastsprekers van kleine party en in het politieke midden, waar mee de PCI wil samenwerken, maar die nu echter met de chris tendemocraten samenwerken, verklaarden zich bereid tot een gesprek. Maar ook zy deden geen concrete voorstellen. Alleen in de kwestie rond de kern- raketten voor de middellange af stand kwam Craxi de communis ten tegemoet. Volgens hem moet de regering in Rome verklaren dat de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie in Genève zo lang moet duren tot een voor beide zyden aanvaardbare oplossing is ge vonden. Daarmee nam hy voorzichtig af stand van het ook door zyn party in de coalitie en het parlement goedgekeurde NAVO-dubbelbe- sluit. Krachtens dit besluit wor den bij mislukken van de bespre kingen in Genève nog dit jaar NAVO-kernwapens geplaatst In de Italiaanse media werd giste ren terughoudend op de rede van Berlinguer van woensdag gerea geerd. De wintersportmogelijkheden "dicht-by-huis", zijn momen teel beperkt tot Duitsland. In het Sauerland ligt tot ca. 20 cm en in de Harz tussen de 20 en 40 cm. In België zyn er geen mo gelijkheden meer Dit in tegen stelling tot de Alpenlanden, waar nog voldoende goede tot zeer goede mogelykheden zyn. Hieronder volgt een kort over zicht per land. De vermelde sneeuwhoogten zijn gemiddel den in centimeters. Linker ko lom llfi pistes Rechter ko lom: hoge pistes. Frankrijk Savonie-Haute Savoie 85 215 Alpes du Sud 55 140 Oostenrijk Vorarlberg 95 195 Tirol 45 140 Salzburgerland 55 165 Kannthié 40 125 Zwitserland Berner Oberland 45 120 Graubuenden 70 150 Wallis 90 165 Zuid-Tirol 30 125 Weersverwachting voor Duits land en het Alpengebied droog en zonnige pc nod en De mid dagtemperatuur in Duitsland zal rond de plus 5 graden zyn. terwijl het nulgraad-mveau in het Alpengebied tussen de 800 en 1200 meter ligt EG-geschil IBM De Europese Commissie heeft het grootste computerconcern ter wereld. International Business Machines Corporation (IBM) voorstellen gedaan die een eind moeten maken aan een geschil rond het optreden van IBM op de Europesecomputermarkt Dein houd van de voorstellen is nog onbekend Ruim dne jaar gele den beschuldigde de Europese Commissie IBM misbruik te ma ken van haar overheersende po sitie op de markt, zy zou onwetti ge verkooptechnieken toepassen om concurrenten te weren IBM zou 60 procent van de EG markt voor geïnstalleerde computers in handen hebben

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9