Kinderbij slag plan afgewezen Indringer in paleis gepakt WD hekelt CD A-koers C n Dank zij veiligheidsapparatuur Huis ten Bosch Korting voor buitenlanders Ruding ontkent nieuwe korting op uitkeringen "Bezoek onze school voor nieuwe fiets" Sterilisatie vóór de pil Comité tegen sterfte kinderen arme landen Glimmerveen gaat voor discriminatie liever ''zitten*' Wegens deelneming aan vredesbetoging RAI Amsterdam 4 tlm 13 maart *o»ik-:ok nc^-, li VRIJDAG 4 MAART 1983 Binnenland PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Een jonge man is woensdagavond het pa leis Huis ten Bosch, de woning van de koninklijke familie, binnengedrongen. Dankzij de veiligheidsapparatuur werd de indringer ogenblikkelijk opge merkt en kon hij al na enkele minuten door het paleisperso neel worden overmeesterd. De man is daarna overgedragen aan de Haagse politie. Dat heeft de Rijksvoorlichtings dienst (RVD) gistermiddag meegedeeld. Volgens een woordvoerder van de RVD is de man, een 20-jari- ge inwoner van het Gelderse Dieren, woensdagavond om streeks half tien aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag over een sloot gesprongen, waardoor hij in de tuin van het koninklijk paleis terecht kwam. Op dat moment was hij echter al gesignaleerd door de elektronische apparatuur, die in de sloten rond het paleis zijn aangebracht. De man stak ver volgens de tuin over en drong de zogenaamde Haagse vleugel van het paleis binnen. Daar werd hij door het personeel overmeesterd. Hij verzette zich niet tegen zijn aanhouding. Tijdens het gebeuren was konin gin Beatrix in het paleis aan wezig. Zij bevond zich in het hoofdgebouw van het paleis, waar een diner plaatshad voor de leden van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Vol gens de politie had het binnen dringen van de man niets met het diner te maken. Marechaussee Volgens de RVD heeft de beveili gingsapparatuur uitstekend gewerkt. Onmiddellijk nadat de man werd gesignaleerd, is een patrouille van de mare chaussee achter hem aan ge gaan. De actie van de indringer betekent volgens de RVD niet, dat de bewaking van het paleis onvoldoende is geweest. De beveiliging van het paleis is onlangs nog verbeterd, toen de koninklijke familie in de zo mer van 1980 naar Den Haag verhuisde. De Haagse vleugel van het paleis - waar de man binnendrong - wordt gebruikt door het perso neel. Daar zijn de keukens, een bloemistenruimte, de telefoon centrale, een kapruimte, de ka mer van de huismeester en een verblijfsruimte voor het perso neel. Ook de logeervertrekken zijn ondergebracht in de Haag se vleugel. De Wassenaarse vleugel van het paleis, gelegen aan de andere zijde van het hoofdgebouw, zijn in gebruik als woongedeelte voor de ko ninklijke familie. Willem van Oranje Over de bedoelingen van de in dringer tast de Haagse politie in het duister. Onmiddellijk bij zijn overmeestering verklaarde de man, die geen wapens of an dere verdachte voorwerpen bij zich had. op zoek te zijn naar Willem van Oranje. Tijdens het verhoor op het hoofdbureau maakte de man een verwarde indruk. „Hij was enigszins de kluts kwijt", aldus een woord voerder van de politie. Daarop werd de hulp van een psychia ter van de GG en GD ingeroe pen. Deze constateerde dat de indringer aan enige vorm van geestesziekte lijdde, maar dat gedwongen opname of behan deling niet noodzakelijk was. De man heeft de nacht op het po litiebureau doorgebracht en is gistermiddag overgedragen aan zijn vader Er is proces-ver- baal wegens huisvredebreuk tegen hem opgemaakt De poli tie verwacht niet dat er verder strafrechtelijke maatregelen volgen. „Maatregelen in de sfeer van de hulpverlening lig gen meer voor de hand", aldus de woordvoerder van de poli tie. DEN HAAG (GPD) - De vier belangrijkste fracties wijzen nu het plan van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) met betrekking tot de kinderbijslag voor buitenlandse kinde ren van de hand. Al eerder had het CDA het voorstel om de bijslag voor kinderen, die in het buitenland wonen, van de hand gewezen. Gistermiddag volgden PvdA, WD en D'66. De Graaf had vorige maand voor gesteld om de bijslag voor kinde ren die in het buitenland wonen te verlagen tot 75 procent van de in Nederland gebruikelijke uit kering. Daarna wilde hij gaan on derhandelen met de betrokken landen om te komen tot indivi duele afspraken over de hoogte van de bijslaguitkeringen. Zijn oorspronkelijke plan, dat eind vorig jaar tot veel kritiek aanlei ding gaf, voorzag in een verla ging tot zelfs 25 procent van het Nederlandse Discriminerend In de gisteren gepubliceerde defi nitieve schriftelijke reacties van de fracties wijzen PvdA, CDA e meenschap en Zwitserland en Oostenrijk zouden van de nieu we regeling uitgesloten worden, omdat daarmee andere afspra ken zijn gemaakt. BERKEL/DOETINCHEM (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft gisteravond ontkend dat op zijn departement nieuwe bezui nigingen op uitkeringen worden „uitgebroed". Hij reageerde daarmee op een beschuldiging van PvdA-leider Den Uyl, die de ze, eveneens gisteravond, in Doe- tinchem deed. Volgens de oppo sitieleider zal uit de opstelling van het CDA tegenover de nieu we kortingen moeten blijken of deze partij de voortdurend met de mond beleden solidariteit zal waarmaken. Ruding zei tijdens een spreekbeurt voor het CDA in Berkel (Z-H) dat een gezond financieel beleid een WEÉRRAPPORTEN D'66 de plannen van de hand. De Het CDA heeft inmiddels voorge- drie partijen vinden dat de steld om de noodzakelijk geach- staatssecretaris maar elders te bezuinigingen te bereiken moet bezuinigen. Volgens hen is door op I juli alle kinderbyslag- de nu voorgestelde regeling dis- uitkeringen te bevriezen, criminerend voor de betrokken De WD-opvatting, die eveneens buitenlandse werknemers, die tegen de uiteindelijke voorstel- meestal in de landen rond de len van De Graaf is, staat lijn recht tegenover die van de ande re partijen. De liberalen vinden dat de staatssecretaris terug moet keren naar zijn oorspronke lijke voorstel, dat volgens hen op goede gronden gedaan was. De WD vindt dat kinderbijslag niet gebruikt mag worden als compensatie voor de kosten van levensonderhoud bij een be paald welvaartspeil. In een eer dere fase van de behandeling liet de WD weten van mening te zijn dat de kinderbijslag die naar andere landen wordt overge maakt niet dient af te wijken van de bijslag in de betrokken lan den zelf. Deelen Eelde z Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. licht bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt geheel bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt motregen onbewolkt onbewolkt geheel bew. geheel bew. geheel bew. 2 -1 21 13 12 -3 sóciaal beleid is. „Geen enkele minimumverdiener is ermee ge diend als het kabinet geen ver antwoord beleid zou voeren", al dus minister Ruding. Hij zei te vrezen dat Den Uyl kennelijk niet veel heeft geleerd van zijn slechte ervaringen toen hij vorig jaar minister van sociale zaken De bewindsman wees er verder op dat indien de onderhandelingen over het inleveren van prijscom pensatie voor arbeidstijdverkor ting slecht verlopen, het moeilij ker wordt de koppeling van lo nen en uitkeringen in stand te houden. De verantwoordelijk heid daarvoor ligt volgens Ru ding echter vooral bij de sociale partners. Ook daarmee nam de minister af stand van opmerkingen van de PvdA-leider. Deze zei in Doetin- chem dat de arbeidstijdverkor ting zonodig door de overheid moet worden afgedwongen. Te vens moet de vakbeweging kun nen controleren dat het korter werken ook leidt tot het schep pen van nieuwe banen. Den Uyl wees erop dat ook CDA-fractie- leider De Vries bereid is het kor ter werken zonodig dwingend op te leggen. Tijdens zijn spreekbeurt verweet de oppositieleider WD-fractie- leider Nijpels dat deze onom wonden streeft naar een verster king van de klassetegenstellin gen tussen werkenden en niet- werkenden. Deze opvatting zou blijken uit pleidooien van Nij pels voor ontkoppeling van lo nen en uitkeringen. DE WAAL/TEXEL (ANP) - De dorpscommissie uit De Waal is zo bang dat de openbare la gere school wegens een te ge ring aantal leerlingen zal wor den opgeheven, dat ze beslo ten heeft iedere nieuwe leer ling een gloednieuw rijwiel in het vooruitzicht te stellen. De commissie is bang dat het kleinste dorp van het eiland Texel sterk zal achteruitgaan als het de school kwijt raakt. Allerlei acties hebben tot dus ver niets opgeleverd zodat de dorpscommissie, die blijk baar goed ijl de slappe was zit, met dit unieke idee op de proppen is gekomen. Het ge meentebestuur, dat in dit ge val het schoolbestuur verte genwoordigt, is niet gelukkig met het plan, maar meent dat tegen deze particuliere actie niets te doen valt. DEN HAAG (ANP) - Het gebruik van de anticonceptipil is de laatste vijf jaar flink gedaald en het aantal sterilisaties is flink toegenomen. Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Onder gehuwde vrouwen van rond 35 jaar die een methode van geboor- tenregeling toepassen, daalde het percentage pilgebruiksters van 51 in 1977 tot 26 in 1982. Ook bij de jongere gehuwde vrouwen daalde het pilgebruik: voor vrouwen van rond 30 jaar van -zestig procent naar 43 procent en voor vrouwen van rond 25 jaar van 81 procent naar 68 pro- cent. Voor de pil in de plaats kwamen vooral de sterilisatie van man of vrouw, het spiraal en het condoom. Vooral de toename van de sterilisatie als vorm van anticonceptie is aanzienlijk. Prinses Anne en prinses Juliana aan de microscoop tijdens de rond gang door het laboratorium van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid, waar zij gisteren de pre sentatie van de stichting "Redt de Kinderen" bijwoonden. (Foto ANP) Lifters beroven Turkse chauffeur SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn gisteren twee lifters aange houden, die eerder in de nacht in Eibergen een vrachtwagenchauf feur beroofden. Het gaat om een 27-jarige man uit het Duitse Her ten en zijn 18-jarige vriendin uit Gelsenkirchen. Volgens de Koninklijke Mare chaussee bestond hun buit uit 32.000 Duitse marken, waarvan de Turkse chauffeur in Neder land een auto had willen kopen. Het tweetal heeft inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De Duitser zou tijdens de bero ving een gaspistool bij zich heb ben gehad, dat hij tijdens zijn reis naar Amsterdam heeft weg gegooid. BILTHOVEN (ANP) - In het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Bilthoven is gisteren een internationaal comité geïn stalleerd dat de bestrijding van kinderziekten in ontwikkelings landen gaat stimuleren. Daaron der vallen ook de activiteiten van de Nederlandse stichting "Redt de Kinderen" die haar plannen voor een vaccinatiecampagne in Boven Volta woensdag al heeft gepresenteerd. Op een bijeenkomst in Bilthoven voerden ook prinses Juliana, ere voorzitster van de Nederlandse stichting, prinses Anne, namens de - al veel langer bestaande - Britse stichting "Redt de Kinde ren", en de minister van volksge zondheid van Boven Volta, S.A. Ouedraogo, het woord. Het internationale comité bestaat uit de voormalige president van Senegal, Leopold Senghor, de stichter van het Salk-instituut dr. Jonas Salk, Unilever-president H F. van den Hoven en de oud president van de Wereldbank, Robert McNamara. McNamara zei op een persconfe rentie, dat ongeveer 16 miljoen van de 80 miljoen kinderen die jaarlijks in de ontwikkelingslan den worden geboren, sterven voor hun vijfde Vijf miljoen kin deren bezwijken aan ziekten als polio, tbc, tetanus, difterie, kink hoest en mazelen. Nieuwe tech nologieën en vaccinatieprogram ma's maken het nu echter moge lijk, de kinderen relatief goed koop (ongeveer vijf dollar per kind) tegen deze ziekten in te en ten. 5000 peeist AMSTERDAM (GPD) - „Ik trek me geen barst aan van de discn- minatiewetgeving. De rechterly- kc macht M de macht van de heersende klasse. Dit is een zwakke zaak en een geldboete betaal ik uiteraard niet". Dat ver klaarde Joop Glimmerveen, de voormalige voorzitter van de Ne derlandse Volks Unie, gistrrm voor de Amsterdamse recht bank. De officier van justitie had een boete van 5000 gulden geëist voor racistische en antisemiti sche uitlatingen die Glimmer veen in september 1981 deed in het weekblad de Haagse Post Glimmerveen noemde hierin een groep Sunnamers die een meisje hadden verkracht „zwarte onder mensen" die standrechtelijk tot de doodstraf moesten worden veroordeeld. Over joden zei hij dat ze met hun macabere humor de grap van de zes miljoen ver gaste soortgenoten hadden be dacht Een gemeenteraadslid omschreef hij als een „commu nistische gluiper met dat mooie zigeuneruiterjjk van de onder- mensenpartij CPN". De Hagenaar zei gisteren dat hij nog altijd achter die uitspraken staat De doodstraf zou volgens hem voor alle verkrachters en voor heroïnehandelaren moeten gelden maar ook voor politie mannen die onwettige dingen doen. „Er worden te zijner tijd over tien of twintig jaar als wij het voor het zeggen hebben heel wat mensen doodgeschoten", al dus Glimmerveen, die de poli tiek in 1981 teleurgesteld vaar wel zei maar nu in een nieuwe partij terug wil keren Desgevraagd vertelde hjj de recht bank dat hij alle buitenlanders kwijt wil. „Lubbers en Njjpels willen dat ook. Die hebben lang zamerhand onze ideeën overge nomen maar zij worden nu t van racisme beschuldigd". Glimmer veen zei ook: „Zigeuners, daar zullen we mee moeten leven want die mensen hebben geen ei gen land. Joden horen hier ei genlijk niet thuis. Ik voer geen actie om ze weg te krijgen maar er moeten geen joodse burge meesters komen en joden moe ten minder functies in de media De president van de Amsterdamse rechtbank concludeerde dat Glimmerveen opzettelijk beledi gend was. „Kan me niks schelen hoor", reageerde deze, „ik ver wacht niet dat dit de laatste ver oordeling wegens rassendiscri minatie zal worden". Glimmer veen kondigde aan dat als hij ooit minister-president wordt hij een wet zal aannemen die alle vreemdelingen het land uit stuurt. De rechtbank doet op 17 maart uit spraak. ROTTERDAM (ANP) - In een sloot langs de Westvarkenoordseweg in Rotterdam is gistermiddag het 2-jarige meisje Seynep Karakus uit de Maasstad verdronken. Tijdens het spelen struikelde het kind en raakte te water. Voorbijgangers wisten haar wel vrij snel uit het water te halen, maar zij overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG (GPD) - Meedoen aan de komende vredesdemonstratie staat haaks op het beleid van de CDA-WD-coalitie met betrek king tot de plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland. Deze kritiek kreeg het CDA gisteren van haar coalitie-partner WD bij monde van het Tweede-Ka merlid prof. J. Voorhoeve. Het CDA beraadt zich over een eventuele deelname aan de grote vredesdemonstratie van 29 okto ber in Den Haag. De leuze voor de demonstratie "Geen kernwa pens in Nederland", acht de WD in strijd met het kabinets beleid. Het CDA keert zich vol gens de WD met de aanvaar ding van deze leus tegen het NA- VO-dubbelbesluit van december 1979 (het plaatsen van 572 kruis raketten en Pershings in West- Europa indien de ontwapenmgs- (Foto ANP) onderhandelingen in Genève geen succes hebben) Volgens partij-voorzitter Bukman van het CDA is er geen sprake van een verschuiving in het kernwapenbeleid van het CDA. Hij reageerde hiermee op de be wering van Mient-Jan Faber van het IKV, dat de partij zou zijn op geschoven richting IKV. Volgens Bukman is het echter zo, dat er bij de linkse partijen die bjj de voorbereiding van de de monstratie zijn betrokken een duidelijk begrip voor de CDA benadering bestaat. De christen democraten leggen namelijk na druk op tweezijdigheid: geen nieuwe raketten in West-Europa, maar ook ontmanteling van de Russische SS-20 Inzet van het CDA-beleid blijft het welslagen van de wapenbeheersingsge- sprekken in Genève, aldus Buk- Volgens het CDA getuigt de voor 29 oktober gekozen leuze, waar de partij zich achter kan scharen, juist van een wijziging in de op stelling van de kernwapenbewe ging. De leuze luidt (voluit): "Geen kernwapens in Neder land, noch in enig ander land van Europa". De grote vredesdemon stratie van vorig jaar in Amster dam had als motto: "De kernwa pens de wereld uit, te beginnen met Nederland" Bukman meent dat, nu de tweezij dige ontwapening als doelstel ling is aanvaard, ook de tegen hangers van het IKV, het Inter kerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening en het Hervormd Vredesberaad, bjj de voorberei ding van de demonstratie kun nen worden betrokken. In de komende weken zal over de demonstratie overleg worden ge voerd binnen het "overlegorgaan tegen de kernbewapening' Be halve CDA en IKV. zitten daann PvdA. D'66, PPR. PSP. Pax Chnsti en Stop de Neutronen bom". ADVERTENTIE Alles wal er op, in, onder ol langs het water aan recreatie bestaat, vindt u op de HISWA En natuurlijk het water zelf! Dit jaar heelt de HISWA voor het eerst een gigantisch demonstratiebassin in huis, met maar liefst 1 milioen liter water Vijf windgeneratoren samen goed voor windkracht 6, zorgen voor voldoende steer tijdens de doorlopende demonstraties en wedstri|den. Op het programma o.a wedstri|den met zeilplanken, optimistjes en kano's. En demonstraties van duiksport, reddingsmiddelen en radiografisch bestuurde boten °otsk OW; ^/Cr oat mag ie met missen' Op de HISWA' vrijdag 4 t/m zondag 13 maart - geopend van 10-17 uur en 19-22 uur - zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs 111,- per persoon-kinderen tot 14 jaar en houders van PAS 65 17,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations ns c°nt 'Puter, ussei,

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7