"Te laat voor korter werken" Hoe feministisch wordt straks de Stevenshof? LWS veroordeelt actie bewoners en personeel Politieke actie om Caecilia- complex opgeknapt te krijgen Verhouding met CTW wordt geschaad Universiteitsbestuurder Van der Meer: gedwongen ontslag nodig Jongerencentrum Stats mag vacature opvullen Leiden Leidse kroniek door Ruud Paaüw Bijdragen: Jonh Kroon Vrouwen In de eerste drie te bebouwen de len woonvlekken heet dat te genwoordig) van de Stevenshof zijn alle stralen naar vrouwen genoemd. U dacht natuurlijk evenals ik dat de Werkaroep Emancipatie Leiden (WEL) daar heel gelukkig mee was. Vergeet het maar, hoor. Want wat zegt Cokkie Volmer- Barth (PPR) in de vergadering van 21 februari daarover naar aanleiding van een brief over fouten in de vrouwen-straat- naamgeving? "Dit is nou een voorbeeld van iets wat niets te maken heeft metfe- miniseren van de samenleving. Deze vrouwennamen zeggen me niets en hebben geen enkel verband met vrouwen die voor de emancipatie belangrijk zijn geweest". O, jeetje, nou moet de Stevenshof ook nog gefeminiseerd worden. Vraag in dit verband aan de WEL: kun je als vrouw iets ge presteerd hebben zonder femi niste te zijn geweest? Saskia Sombeek is het geheel met Cokkie eens: "Ongeveer een jaar geleden heb ik aan de Straalnamencommissie een he le lijst met namen doorgegeven van vrouwen die belangrijk voor de emancipatie zijn ge weest. Bij navraag is gebleken dat men "voorzichtig" wilde beginnen en dat men bij de vol gende te benoemen woonvlek ken het feministisch gehalte zal opvoeren". Nee, zeg. nou wordt-ie fraai. Het feministisch gehalte zal wor den opgevoerd. Moeder. Inde eerste drie woonvlekken zit ten dus, ruw geïnterpreteerd, de zachte eieren, dan komen er dames met enige lava op de tong en de laatste woonvlek is uiteraard gereserveerd voor de houwdegens, de parademerries van de vrouwenbeweging. Ik moet er niet aan denken hoe veel ruzie dat weer zal geven. Er zijn momenten geweest dat ik dolgraag in de Straatnamen- commissie had willen zitten. Maar nu? Voor geen goud. Jit In de Werkgroep Emancipatie Leiden zitten negen dames en een heer. Deze laatste, wethou der mr. dr. Jit Peters, is tevens voorzitter. Hij moet in die func tie de voorzichtigheid in acht nemen die je normaal voor glaswerk en kostbaar aarde werk aan de dag legt. Want voor je het weet zit je tegenover negen vuurspuwende vulka- Maar Peters doet dat huivering wekkend bekwaam, hoor. Mijn respect voor hem is na het lezen van de notulen van de vergade ring van 21 februari met sprongen gestegen. Het gaat dan o.a. over de concept-taak omschrijving en -advertentie tekst voor emancipatiewerk sters. De al eerder genoemde Cokkie en riet: "Hier geef ik geen ant woord op: het lijkt een tenta- menvraag". Henriette vindt dat "betrokkenheid bij de vrou wenbeweging" in de adverten tie moet. Jit zegt: "Dat sluit te veel uit". Cokkie wil dat er in de advertentie "verbonden met" in plaats van "belangstel ling voor" (emancipatie-ont wikkelingen) komt te staan. Die verdraaide Jit roept dat dat ook maar beter niet kan. In opperste wanhoop willen Cok kie. Henriette en Marja weten of de emancipatiewerkster wel licht "een mannelijk persoon" wordt. Mooie vraag. Peters doet zelfs daar moeilijk over, maar zegt ten slotte gena diglijk "het zeer onwaarschijn lijk te achten dat het een man wordt". Uren moet er over dit agenda punt zijn gepraat, gezien de lengte van de notulen. Ten slot te vraagt Cokkie: "Wat wordt er nu concreet gewijzigd aan se wijken ze hebben vaak een kloeke klank en zijn meestal ontleend aan de historie. Maar waar komt nou "Koppel- steinvandaan? Trouwens, waar ligt dat eigenlijk? De tweede vraag laat zich eenvou dig beantwoorden: tussen de voetbalvelden van ZLC en Lei den, het rugbycomplex van Diok, de Hoge Morsweg en de Agaatlaan. Maar de eerste vraag. Wie was Koppel? Na oorlogse bevrijdingsheld? Bete kenisvol feministe? Of had die Koppel iets met de Amerikaan se schrijfster Gertrude Stein ("a rose is a rose is a rose is a rose")? Niets van dat al. De Koppels die al hebben bestaan, zijn niet opgeborgen in archie ven die er iets toe doen. Blijft de vraag: hoe komt zo'n naam tot stand? In de film Koppelsteineen Hollands ideaal" van de Leidse film groep Tiem, die deze week in premiere is gegaan, wordt deze brandende kwestie voorgelegd Henriëtte van Dongen (PvdA) willen weten of het mogelijk is in de advertentietekst te vra gen om iemand met een femi nistische visie. Dat houdt Jit af: "Dat is niet mogelijk. In de eerste plaats is er geen eendui dige feministische visie en in de tweede plaats mag het niet: je mag geen ambtenaren met een bepaalde politieke opvat ting vragen". Een beetje vreemd. Als het niet mag doet het er helemaal niet toe hoeveel duidig die feminis tische visie is. Maar goed. Cokkie daagt dan Peters uit om zijn visie van het feminisme te geven. Maar Jit kijkt wel mooi uit en werpt deze kluit in het de tekst?" Jit wijdt daar drie regels aan die kunnen worden samengevat met het woord "niks". Dat de wethouder na dit alles heelhuids is thuisgekomen, ver baast me hogelijk. Maar een ding is zeker: naar hem zal, zelfs in de donkerste uithoek van de Stevenshof, nog geen sloot worden genoemd. Koppelstein De Kooi, Maredorp, Transvaal, de Waard, Meerburg - als je al die namen ziet, meen je met de rangrijst van klas 4C district West I van de KNVB van doen te hebben. De namen van Leid- aan de voorzitter van de wijk- vereniging, E. Immink. Ant woord: geen idee. Dan zal Jan Duivesteijn het toch wel weten, behalve opperterreinmeester van alle Leidse sportvelden ook het financiële brein van de stichting die dit plukje Mors- kwartier heeft laten bouwen. Vergeet het maar, hij weet het ook niet. Maar weinigen zijn kennelijk op de hoogte, al was er een wijkbe woner die een vermoeden had dat juist blijkt te zijn. De naam Koppelstein heeft niets met de geschiedenis van Leiden te ma ken. Hij is bedacht door mr. Pieter Hoogenraad, heden ten dage eerzaam ambtenaar in VRIJDAG 4 MAART 1983 LEIDEN Do gemeente Leiden gaat politiek actie ondernemen om te bereiken dat volgend jaar daadwerkelijk een begin kan worden gemaakt met de restau ratie van het Caeciliacomplex in De Camp. Vorige maand werd bekend dat de restauratie van de eeuwenoude Boerhaavezalen door de rijksge bouwendienst opnieuw een jaar wordt uitgesteld. Het college van B en W heeft daarop gereageerd met een brief aan staatsecretaris Brokx van stadsvernieuwing, waarin met klem wordt verzocht de restauratie niet begin 1985 maar volgend jaar te laten begin- Wethoudcr Waal zei gisteren in een vergadering van de beleidsgroep stadsvernieuwing dat de drie grote partijen in de Leidse raad (PvdA, WD en CDA) de geëi gende politieke kanalen moeten gebruiken om te bewerkstelligen dat de restauratie van het com plex volgend jaar van start gaat. Het CDA-raadslid Walenkamp is voornemens zijn partijgenoot Brokx te benaderen om het nodi ge gewicht in de schaal te leggen Volgens Walenkamp verdiend bet initiatief van het college van B en W om met de uitvoering van het plan op korte termijn te be ginnen alle steun. "De verbete ring van de wijk De Camp staat of valt met de restauratie van het Caeciliacomplex", aldus Walen kamp. "Misschien lukt het om Brokx naar Leiden te halen zo dat hij het zelf kan zien". Het is het college er vooralsnog om te doen een definitieve toezeg ging te krijgen dat het werk be gin 1985 mag beginnen. Is die toezegging er dan bestaat de mo gelijkheid dat de gemeente geld voorschiet zodat volgend jaar al begonnen kan worden. De res tauratieplannen van het architec tenbureau Van der Sterre/Pee- toom zijn op een oor na gevild. De kwestie is mede urgent ge worden omdat het architecten bureau mensen zou moeten ont slaan als niet op korte termijn met het karwei begonnen kan worden. zou de CTW duurder zijn dan de LWS. Bewonerscommissies voerden vorige week een stic keractie onder het motto "CTW zo snel als een slak, aan de bewo ners hebben ze lak". Het LWS-bestuur noemt de enquê te "ondoorzichtig" en het hande len van de initiatiefnemers "on aanvaardbaar naar de CTW toe". Het LWS-bestuur heeft zijn tech nische dienst opgedragen com mentaar te leveren op de prijsof- ferte van de CTW. Aan een ad viesbureau is opdracht gegeven om alle aspecten van een moge lijk verdere samenwerking met de CTW te bezien waarbij reke ning moet worden gehouden met het feit dat de nu hoge kosten in de toekomst zullen verminderen doordat een groter woningbe stand in onderhoud wordt geno men. De proef van een jaar is thans met een halfjaar verlengd. De LW5 vindt dat door de actie, zo als die gevoerd wordt door bewo nerscommissies en LWS-perso- neel, de zaken in een onjuist dag licht worden gesteld. "De ver houding naar de CTW dreigt hierdoor te worden verstoord, hetgeen niet in het belang is van de bewoners noch in het belang van het personeel. Elke sugges tie die er gedaan wordt dat er niet geëvalueerd zal worden is bezijden de waarheid", aldus het LWS-bestuur. Tenslotte zegt het bestuur van de woningstichting dat het zich nog beraadt, gezien de te verwachten nieuwe status van de LWS, over de vraag of het LWS-bestuur een besluit moet nemen over een de finitieve samenwerking met de CTW of dat slecht een advies ge geven zal worden aan het college van B en W Aftreden De voorzitter van de Leidse Wo ningstichting, mevrouw Joosten- Meeuwissen, heeft deze week la ten weten dat zij zal aftreden. Joosten is mevrouw Kerling-Si- mons nog maar kort geleden op gevolgd als voorzitter van de wo ningstichting. Over haar aftre den wil mevrouw Joosten geen nadere mededeling doen. Vol gens de vice-voorzitter van de LWS, de heer L.G. Geradts, is er geen sprake van een conflict bin nen het bestuur, maar is me vrouw Joosten om persoonlijke reden teruggetreden. Levendaal, Korevaarstraat, Garenmarkt. Waar is die parkeergarage eigenlijk nog voor nodig? (Foto DM Kettlngl Hilversum, destijds in Leiden ambtelijke rechtervinger van de (toenmalige) wethouders Verboom en Waal. Toen zij in 1974 aantraden, presenteerden zij zich als "koppel" (die gaan samen fijn in de Stevenshof pol der bouwen, dacht iedereen), als wethouderskoppel dus voor het bouwen en bevolken van woningen. Hoogenraad had wat akkefietjes te regelen voor deze toen nog toekomstige wijk en bedacht ook de naam: Kop pelstein. Misschien moest hij, gekend WD-lid, toch iets doen om bij de socialistische magi straten in het gevlei te komen. In elk geval zijn met de Boom- gaardsteeg, de Boommarkt, de Oranjeboomstraat, het Van der Waalsplein, de Van der Waals straat, de Waalse kerk en de Bi- bliotheque Wallone de daden van dit wethoudersduo meer dan afdoende op de stadsplat tegrond van Leiden herdacht. Surfbeurs Mare Opgenhaeffen, de organi sator van "Windsurf '83" deed zich in een interview deze week voor als een verbitterde zeil plank-kapitein. Bij het organi seren van deze beurs in de Groenoordhallen zou hij aan alle kanten zijn tegengewerkt. "Ik heb werkelijk voor elke stoel en elke sleutel die ik nodig had, moeten vechten. Vaak te vergeefs. Zo kon ik geen sleutel van de kleedkamers krijgen waardoor vrienden van mij, die de beurs bewaakten, zich niet eens konden douchen. Maar ik was wel goed genoeg om het vuile werk voor De Jong op te knappen, zoals het be mannen van de telefooncentra le". Opgenhaeffen lijkt niet de meest evenwichtige persoonlijkheid, geschikt voor het organiseren van zo'n beurs. Door allerlei conflicten over centenkwesties voelde hij zich tijdens de beurs bedreigd en reed in zijn auto naar België om er een pistool te kopen, waarvan hij achteraf zegt dat het bij gebruik ver moedelijk in zijn hand ontploft zou zijn. Aldus gewapend ging hij de laatste dag van de wind- surfbeurs in. Is hier geen spra ke van enigszins roekeloos ge drag? Maar dit terzijde. Waar het om gaat is of de be schuldigingen die Opgenhaef fen aan het adres van Andre de Jongde directeur van de Groenoordhallen richt, juist zijn. Dezelfde De Jong die - al dus Opgenhaeffen bij hem al weer een balletje heeft opge gooid om volgend jaar weer die zeilplanken in de hallen te sle pen. Het is voor de gemeente, de eige nares van de Groenoordhallen, prettig dat De Jong dit com plex tracht te verhuren alsof het wentilen van de aardkloot ervan afhangt. Meer evene menten meer geld in de ge meentekas. Maar gaat hij daarbij soms niet te ver? Het gehannes met de zwarte markt - waarvoor wethouder Fase in de eerste plaats verantwoorde lijk kon worden gesteld was al een veeg 'teken. Wie wil an dermaal in zee gaan met een organisator die met een pistool op zak door de hal loopt? Of zijn alle uitlatingen van Op genhaeffen soms flauwekul? Als dat zo is, laat De Jong dat dan zeggen. Helaas gedraagt hij zich als hem dat wordt ge vraagd als een dolgeworden stier op de veemarkt in de Groenoordhallen, zij het na het verdovingsschot. Zwijgzaam dus. Wie zo doet, laat de ver denking op zich de waarheid te schuwen. Hier is nog slechts ge past weer te geven wat een trouwe dikbil extra kwaliteit op de veemarkt ervan zei: "Boeh". LEIDEN - Kunnen de dreigende ontslagen óan de universiteiten en hogescholen niet worden voorkomen door arbeidstijdver korting? Universiteitsbestuur der Frans van der Meer probeer de de mensen, die gisteravond het forum over dit onderwerp be zochten, snel uit de droom te hel pen: "Daarvoor is het nu te laat". Bijna 260 miljoen gulden moeten de Nederlandse universiteiten en hogescholen in de komende ja ren bezuinigen. Worden de plan nen uitgevoerd, dan zal dit o.m. betekenen dat er ongeveer 3000 mensen op straat komen te staan. Een niet gering aantal, en daarom hebben de hoogleraren Goudzwaard en Boeker van de VU uit Amsterdam ook een plan gelanceerd, dat kort samengevat hier op neerkomt: door de bezui nigingen zal twintig procent van het personeel worden ontslagen. Als we nu allemaal twintig pro cent korter gaan werken en twin tig procent inkomen inleveren, dan kan iedereen aan de slag blij- Eerder deze week werd in Amster dam gediscussieerd over dit idee én gisteravond werd in Leiden in de filmzaal van het psychologi sche instituut een forumavond over arbeidstijdverkorting ge houden. De leden van het forum: voornoemde Van der Meer, het PvdA-kamerlid Wijnie Jabaay en Anne van der Zande, lid van de ABVA. Jabaay vond dat er een landelijk plan voor arbeidstijdverkorting moest komen, of zoals zij het uit drukte: "Een plan over de volle breedte". Ze voegde hier even la ter aan toe dat er wel garanties moeten worden gegeven dat er geen banen meer verloren zullen gaan als de arbeidsverkorting eenmaal is ingevoerd. Vakbondsvertegenwoordiger Van der Zande verbaasde er zich over dat er nu pas onrust is ontstaan aan de universiteiten. "Het was toch duidelijk welke kant het op ging met die bezuinigingsplan nen". Verder was zij van mening dat de universiteiten doorgaans te braaf zijn. "Ze slikken het alle maal maar. Het is tijd om snel met andere voorstellen te ko- Daarvoor was het volgens Van der Meer echter al te laat: gedwon gen ontslagen zullen er vallen, dat is onontkoombaar. "Arbeids tijdverkorting kunnen we niet van de ene op de andere dag in voeren. Je redeneert bovendien te simpel als je zegt: laat iedereen een bepaald bedrag inleveren, want de vraag is natuurlijk: wil len ze dat wel allemaal. Ik ben overigens wel degelijk een voor stander van arbeidstijdverkor ting: we zullen dat systeem ech ter geleidelijk moeten invoeren. Dat kan niet anders". Tijdens de bijeenkomst in Amster dam werd Goudzwaard en Boe ker het verwijt gemaakt dat zij zich te makkelijk neerlegden bij de plannen om 258 miljoen te be zuinigen. In de filmzaal zat gis teravond ook iemand die een dergelijk verwijt maakte aan de forumleden en de andere aanwe zigen: "Het is fout om te stellen, we accepteren die 258 mftjoen als een gegeven, maar laten we pro beren zo weinig mogelijk kleer scheuren op te lopen. Flauwekul, we moeten ons gewoon keren te gen dat krankzinnige plan". houd van woningen niet in goede handen is bij de CTW. Het LWS- bestuur wordt verweten een be sluit te hebben genomen zonder dat de proef met de overdracht van ruim 1100 woningen aan de CTW is geëvalueerd. Het bestuur van de Leidse woning stichting zegt te hebben ver klaard dat het een overgang van LWS-woningen wil bevorderen maar dat een definitief besluit nog niet is genomen. "Zo'n be sluit zal pas genomen worden als de evaluatie van de proef heeft plaatsgevonden en als alle perso nele kwesties zijn opgelost". Het LWS-bestuur zegt dat zijn standpunt hierover aan duide lijkheid niets te wensen overlaat: "De personele consequenties moeten voor het LWS-personeel acceptabel zijn. In overleg met de gemeente zijn al bevredigen de afspraken gemaakt. Alleen over de eventuele promotie van LWS-medewerkers is nog geen overeenstemming bereikt". Het bestuur van de woningstich ting distantieert zich van een en quête die onder bewoners, van LWS-woningen die bij de proef betrokken waren, is gehouden en waaruit zou blijken dat er veel klachten zijn over het onderhoud dat door de CTW is verricht. Ook LEIDEN - Het stedelijk jongeren centrum Stats mag de vacature van twintig uur die onlangs is ontstaan tijdelijk opvullen. Dit betekent dat het Volkshuis voor lopig geen extra uren krijgt voor het buurthuiswerk. Dit werd gisteravond besloten in de commissie onderwijs, samen levingsopbouw en emancipatie. Wethouder Peters had het er moei lijk mee, want door de vacature bij Stats op te vullen is afgewe ken van het eerder door de raad vastgestelde Sociaal Cultureel Plan. Daarin werd gesteld dat als Stats een vacature had deze ten goede zou komen aan het buurt huiswerk in de binnenstad. Hoewel raadslid Van Oosten (PPR) van mening was dat deze princi piële discussie een half jaar eer der had moeten worden gevoerd, vond hij toch dat er een gewijzig de situatie was ontstaan. "Het is heel ondoordacht om een jonge rencentrum dat zo goed draait en veel werk verzet ten behoeve van buitenlandse jongeren, nu de nek om te draaien". De andere commissieleden waren het daar helemaal mee eens. Zo wel raadslid Kranenburg (CDA) als Elzenga (WD) vonden dat er geen wijziging in de huidige si tuatie moest komen. "De komen de tijd moeten we gaan bekijken hoe we deze zaak kunnen oplos sen". LEIDEN - Het bestuur van de Leidse Woningstichting (LWS) heeft nog geen definitief besluit genomen over de overdracht van het onderhoud van LWS-wonin gen aan de Centrale Technische Werkplaats (CTW) van woning bouwverenigingen. Het bestuur van de woningstich ting antwoord dit op vragen die het PSP-raadslid De la Mar heeft gesteld nadat enkele weken gele den onrust is ontstaan, onder be wonerscommissies en medewer kers van de LWS, over de verkla ring van het bestuur dat men de overdracht van LWS-woningen aan de CTW wil bevorderen. Een aantal medewerkers vreest voor het verlies van hun baan en be woners menen dat het onder- De Boerhaavezalen. oftewel het Caeciliacomplex in de Cam p.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4