c Fusie bij beroepsonderwijs Q Steeds THD 10.886 maal gebeld Gemeente: bezuinigen op schoolvervoer beperken Van Oosten (PPR) uit gemeenteraad J- Hulpdienst mogelijk naar nieuw gebouw Directeur Rijn en Vliet De Lok'i Rapenburg en Leiderdorpse opleiding School naar Leeuwenhoek Bij buitengewoon onderwijs Sen ictei fco/enij btaefalee/d VRIJDAG 4 MAART 1983 Leiden LEIDEN - Het aantal mensen dat de Telefonische Hulp Dienst (THD) opbelde, is vorig jaar weer gestegen. In totaal belden 10.886 mensen het nummer 125202 waarachter de vrijwilligers hun problemen aanhoorden. Van alle proble men scoorde ook vorig jaar de eenzaamheid weer het hoogst. Relationele en psychische pro blemen kwamen op de tweede en derde plaats. Dat meldt het jaarverslag over 1982 van de THD. De dienst, die nu twaalf jaar bestaat, wordt gevormd door zeventig vrijwilligers en drie beroeps krachten. Bij hen kunnen men sen terecht die gewoon eens willen praten zonder direct een stempel opgedrukt te krijgen. De anonimiteit van de beller heeft de THD daarbij hoog in het vaandel staan. De vrijwilli ger heeft vooral een luisteren de taak, geeft informatie of ver telt mensen waar ze met hun problemen nog meer terecht kunnen. Ook de kinder- en jongerentele foon van de THD, bedoeld voor jongeren tot twintig jaar, kreeg weer een grotere klandi zie. Bijna 700 kinderen belden de dienst op woensdag- of za- termiddag. Onder de jongeren blijken sexuele problemen het meest te leven, gevolgd door relatieproblemen en informa tieve vragen. Binnen de THD wordt nog steeds een discussie gevoerd over het al dan niet uitbreiden van de kinder- en jongerentelefoon. Opvallend is dat de gemiddelde gespreksduur by zowel jonge ren als volwassenen afneemt. Het aantal gesprekken over fi nanciële problemen neemt toe, vooral bij gescheiden vrouwen en bejaarden. Verder is geble ken dat er nog niet door ieder een vry gepraat kan worden over onderwerpen als vrijen, sex, verkering en verliefdheid. Bovendien signaleerde de THD opnieuw de behoefte aan een onderdakcentrum in Lei den. De dienst betreurt het niet betrokken te zijn bij de opzet en realisering van het Centrum Onderdak. Het (geheime) adres van de Tele fonische Hulp Dienst laat nog al wat te wensen over, zo meldt het jaarverslag verder. De be huizing is erg krap en niet al tijd is het er rustig genoeg om intensieve telefoongesprekken te voeren. Verschillende ra men moest worden dichtge plakt met plastic omdat het an ders niet warm te stoken is. Er is een renovatieplan dat onge veer 65.000 gulden zal kosten. Misschien ook zal de THD he lemaal verhuizen wanneer de universiteit het huidige pand wil afstoten. Financieel heeft de THD niet te klagen in vergelijking met an dere hulpdiensten in het land. De gemeente Leiden is de voornaamste subsidiegever. Daarnaast zijn er 23 andere ge meenten in de regio die een bij drage geven. Een aantal ge meenten, zoals Boskoop, Ter Aar, Rijnsburg en Wassenaar hebben echter aangekondigd de bijdrage stop te zetten. Deze ontwikkeling baart de THD grote zorgen. LEIDEN - De Lok, school voor Sociaal Agogische beroe pen, 't Rapenburg, scholengemeenschap voor middel baar beroepsonderwijs in Leiden en de middelbare be roepsopleiding voor assisterende beroepen in Leider dorp zullen volgend jaar één school voor het middel baar beroepsonderwijs gaan vormen. Een naam voor de school moet nog worden bedacht. Staatssecretaris mevrouw Ginjaar- Maas heeft gistermiddag bekend gemaakt met welke opleidingen deze nieuwe scholen in Neder land het volgend schooljaar kun nen beginnen. (In het hele land zijn namelijk dit soort samen werkingsverbanden aangegaan). En dat is voor Leiden gunstig uitgepakt. Liefst vijf richtingen kunnen hier worden gevolgd. Daarmee behoort de Leidse school, die naar schatting over vier jaar pakweg 1500 leerlingen zal gaan tellen, tot de negen grootste scholengemeenschap pen voor het middelbaar be roepsonderwijs van Nederland. Tot directeur van de nieuwe school zal worden benoemd B. van Delft, thans directeur van de Lok. Daarnaast wordt voor elk van de vijf opleidingen een ad junct-directeur benoemd. Het gebouw van de Lok aan de Storm Buysingstraat zal als hoofdvestiging gaan gelden. De andere schoolgebouwen aan het Rapenburg 5-Meilaan en Riet schans in Leiderdorp zullen filia len worden. Doel van deze toch wel gigantische operatie - de drie scholen in Lei den hebben reeds vijfjaar gele den de eerste voorbereidingen getroffen en pas eergisteren werd de zaak beklonken - is dat de keuzemogelijkheden voor de leerlingen binnen een school veel groter worden. Leiden heeft de volgende richtin gen toebedeeld gekregen: In de sociaal agogische sfeer (SA-rich- ting) sociale dienstverlening en arbeidzaken/personeelswerk; in de agogische sfeer (AW-richting) cultureel werk, inrichtingswerk en kinderverzorging/jeugdver- zorging; in de sfeer van de uiter lijke verzorging (UV-richting) dameskappen, herenkappen en schoonheidsverzorging/li chaamsverzorging; in de sfeer van de assisterende gezond heidszorg (AG-richting) apothe kersassistente, doktersassistente en tandartsassistente. De laatste richting is de Interum Algemene Schakelopleiding (Intas), een eenjarige opleiding waar leerlin gen beneden de zestien jaar zich nader kunnen oriënteren op hun toekomstige beroepsopleiding. LEIDEN - Het PPR-gemeente- raadslid Fnts van Oosten wordt per 1 mei directeur van het ver zorgingshuis Ryn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. Van Oosten verlaat de gemeenteraad Hij zegt zijn toekomstige functie niet te kunnen combineren met het raadslidmaatschap, omdat het, in tegenstelling tot zijn hui dige baan. een volledige dagtaak betreft. Het bestuur van zyn nieuwe werkgever, de Stichting tot Exploitatie van Bejaarden centra zou er overigens geen be zwaar tegen hebben als Van Oos ten wel als raadslid bleef zitten. In een brief aan de voorzitter van de gemeenteraad, burgemeester Goekoop, schrijft hij echter dat "voor kleinere fracties een com binatie met een full-time baan absoluut is uitgesloten". De PPR is met één zetel m de Leidse raad vertegenwoordigd. Van Oosten zegt het te betreuren dat B en W het niet willen toe staan dat raadsleden in commis sies zich laten vervangen, er mag zelfs niet namens hen worden ge sproken. "Zolang een ruimere ondersteuning voor leden van kleinere fracties onmogelijk is, blijft slechts de keus over af te zien van full-time functies en/of het doen van studies óf het raadswerk na enkele jaren te beëindigen". Van Oosten kwam zowel in de pe riode 1974-1978 als in de periode 1978-1982 tussentijds in de ge meenteraad, door vertrek van an dere PPR-raadsleden. Bij de laat ste gemeenteraadsverkiezingen was hy lijsttrekker voor zyn par ty. De laatste drie jaar zit hy on afgebroken in de raad. Wie zijn opvolger wordt, is nog niet be kend Het bestuur van de PPR inventariseert de mogelijkheden, omdat nog meer kandidaten voor het dilemma staan een vol ledige baan erop na te houden of raadslid te worden Frits van Oosten (34) heeft momen teel naast het raadslidmaatschap een part-time baan: hy leidt cur sussen bij de Landelijke Stich ting Opleiding Bejaardenwerk in Utrecht. De directeurs vacature bij bejaardencentrum Ryn en Vliet heeft enige maanden open gestaan door het overlijden van de vorige directrice, het oud raadslid voor de toenmalige KVP, mejuffrouw Van Buel. Fietser (74) na botsing overleden LEIDEN - De 74-jarige Hendrik van Staden is gisteravond even voor half acht overleden ten ge volge van de verwondingen die hy opliep by een botsing met een auto op de hoek Rooseveltstraat/ Van der Helmlaan. De 74-jange man fietste op de Van der Helmlaan en wilde Linksaf slaan de Rooseveltstraat op. Van rechts kwam een vrachtauto, van links een personenwagen Vol gens de politie lette de fietser niet op de auto waardoor een botsing ontstond. Hy overleed ter plaatse. De bestuursleden van de drie ver schillende scholen ondertekenen de verklaring die noodzakelijk is om te komen tot de Stichting Samen werking Algemeen Middelbaar Be roepsonderwijs voor Leiden en om streken. V.l.n.r. G. Steinbach van de kok, M.A. Zoutendijk-Meijs van 't Rapenburg en H.L.P. Sloothaak van de opleiding voor assisterende beroepen in Leiderdorp. Academie voor gezondheidszorg LEIDEN - De Akademie voor Fysiotherapie en de Verpleegkundige Aka- demic Vronestein uit Voorburg gaan zich in Leiden vestigen als Akade mie voor Gezondheidszorg. Deze nieuw te bouwen school zal in de Leeuwenhoek komen te staan. Het ministerie van Onderwys en Weten schappen heeft de plannen goedgekeurd. Het college van B en W acht de komst van de Akademie voor Gezond heidszorg van groot belang voor de integratie van hoger beroeps- en academisch onderwijs in Leiden. Het college streeft ernaar de benodig de bouwvergunning voor 15 juni te leveren, waarnaar er gelyk met de bouw kan worden begonnen. LEIDEN - Hulpverleners die geen raad weten met de problemen van mindeijarigen moeten de gisteren verschenen verwijsgids 'jeugdhulpverlening' raadple gen. Daarin staat precies ver meld welke instanties zich in de omgeving van Leiden en Alphen a/d Rijn met jeugdhulpverlening bezighouden Deze gids is een van de resultaten van het onderzoek naar de wan delgang van mindeijarigen door jeugdwelzijnszorg. Dit onder zoek is de afgelopen drie jaar uit gevoerd door het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Rijksunversiteit in Leiden, in op- Verwijsgids voor jeugd hulpverlening dracht van het Jeugd Welzijns Overleg Leiden en Omstreken (JWO). Naast het samenstellen van een verwijsgids was het doel van het onderzoek de samenhang te be vorderen tussen de diverse hulp verlenende instanties. En dat dat er veel zijn, hebben de vier on derzoekers inmiddels gemerkt. Voor verwijzingen in de regio Leiden/Alphen komen maar liefst 200 professionele en niet- professionele instellingen in aan merking. Toch wilde onderzoeker Guus de Beer gistermiddag geen pleidooi houden voor het opheffen van een aantal instanties, wél voor samenwerking, want daar man- kee.t het volgens hem nog wel eens aan. Hoe die samenwerking kan worden bevorderd zullen de onderzoekers uiteenzetten als in mei de laatste gegevens van het onderzoek zijn verwerkt. LEIDEN - Op het schoolvervoer voor leerlingen van het buitenge woon onderwijs in Leiden zal zo min mogelijk worden bezuinigd. Wethouder Peters (onderwijs) verklaarde gisteravond in de commissie voor onderwijs, maat schappelijke aangelegenheden en emancipatie hiervoor te zul len vechten. De raadsleden waren het roerend eens met deze uitspraak. Wel maakte het WD-raadslid Van der Nat de kanttekening dat hij eerst wilde zien hoe het tekort dat hierdoor kan ontstaan wordt gedekt. Peters kon daar nog niets over zeggen. H. van Dongen (PvdA) wilde dat de raadsleden die verwant zyn met de regeringspartijen hun partij- Inbraak in centrum voor buitenlanders LEIDEN - Zes naaimachines en acht breimachines zijn er gesto len uit een ontmoetingscentrum voor buitenlanders aan de Doe- zastraat. Volgens de politie is er eind februari ingebroken. genoten in Den Haag op de hoog te brengen van het feit dat zij het niet eens zijn met deze bezuini gingsmaatregel. CDA'er Kranen burg dacht dat Van Dongen zijn invloed in de partij nu toch wat te hoog schatte. Als de gemeente de maatregel van minister Deetman in de wind slaat en geen verandering in de vergoedingen aanbrengt zal er een tekort van ruim 60.000 gul den ontstaan. Peters sprak de hoop uit, omdat er zoveel weer stand is in den lande, dat de maatregel ongedaan wordt ge maakt In totaal worden er per dag onge veer 250 kinderen uit Leiden naar hun school vervoerd. Vol gens de maatregel van Deetman zouden zestig leerlingen, die ou der dan tien jaar zijn en 'slechts' naar een Lom-school of een school voor moeilijk lerende kin deren gaan, nu niet meer van dit vervoer gebruik van mogen ma ken. Ook moet de begeleiding in de bussen worden gestaakt en mogen de jonge buitenlandse kinderen die in Leiden allemaal naar één school gaan niet meer worden vervoerd. Veel ouders hebben de wethouder inmiddels een brief geschreven met de mededeling dat ze niet weten hoe ze hun kinderen dan op school moeten krijgen, omdat Van Dongen (PvdA): Den Haag beïnvloeden. (Poto Wlm Dijkman) ze beslist niet alleen in het open baar vervoer kunnen reizen. De ouders drongen er gisteravond by de wethouder op aan op de begeleiding in de bussen zeker niet te korten. "Dan krygen we weer de toestanden van jaren ge leden dat er grote puinhopen in de bussen ontstaan en de kinde ren elkaar verwonden". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Bijdrage: Sjok Jansen Bakkie Bhagwan Ook Bhagwan lust wel een kop je. Een foto boven het aanrecht is het bewijs. "Alleen weten we niet of het een kopje koffie of een kopje thee is". Ma Dhyan Jelly is centrumleidster van het Leidse centrum van de Bhagwan-beweging aan de Breestraat. "Of zeg eigenlijk maar centrumcoordinatrice, dat staat wat vriendelijker" Sinds een week of drie is op het zelfde adres een koffieshop ge vestigd, ook van Bhagwan. Dan is de drempel om binnen te komen wat minder hoog, vertelt Ma Dhyan Jelly. Het meditatiecentrum, daar stapte men niet zo snel naar binnen. Het koffiehuis heet Zorba de Buddha en dat wil Ma Dhyan Jelly desgevraagd best verkla ren. "Zorba is van Zorba de Griek, een echte levensgenie ter en Buddha is dus meer de man van de stilte. Bhagwan heeft gezegd: die samen, dat is toch te gek". En dat vindt Ma Dhyan Jclly ook. Zorba de Buddha is trouwens geen typisch Leids fenomeen. "Ook op andere plaatsen i land zijn we koffiehuizen en vegetarische restaurants be gonnen. Die heten allemaal Zorba de Buddha. Dan weten de bin nen gaan. Ook al omdat ze alle maal dezelfde kleur blauw hebben". Blauw? Niet het trouwde oranje? Ma Dhyan Jelly op haar beurt: "Orarye Hè, gatsie, nee. We kleden ons dan wel orarye en rood, maar ons gebouw hoeft dat gelukkig niet". De orarye telefoon in het kozijn is haar al een doorn in het oog. Waarom een koffiehuis? "Omdat we het leuk vonden om te doen". Geen financiële proble men? "Nee, hoor. Al kunnen we het geld natuurlijk goed ge bruiken. We leven hier met zyn veertienen in een commune en dat kost natuurlijk geld". Alleen is Zorba's koffie niet zo maar koffie, opperen wy. "Nee, het verschil met andere is dat wy sanyassins zyn. Wy kunnen met mensen praten over Bhag wan". Wie dat niet wil, kan dus beter buiten blyven? "Welnee, je kunt hier ook alleen maar een kopje koffie drinken. We staan heus met gelyk aan je ta fel". Bhagwan-angst schijnt in Leiden in elk geval niet te bestaan, Ma Centrumcoordiantrxce Ma Dhyan Jelly voor de koffieshop: "Het verschil met andere is dat wij sanyassins zijn. Wij kunnen met mensen praten over Bhagwan". Dhyan Jelly is niet ontevreden over het begin. "Je zit hier na tuurlijk ook op een goed punt Wat me wel opvalt, is dat er vry veel zoekers, zoals ik het altijd noem, het koffiehuis binnen komen". Schouwbrand Ongegronde angst. De schouw burg is sinds kort zyn vaste brandweerman kwyt en we vreesden dat de bezuinigingen daarmee wel erg ver gingen. Maar nee. "We zijn daar hele maal niet ongelukkig mee, want die man zat zich toch maar wat te vervelen", aldus schouwburg-directeur Hans van Dam De brandweerman zat er op) grond van een oude verorde mng. Bij elke voorstelling een geüniformeerde vuurbestry- der, zo stond dat in de regels. Van Dam: "Uitermate overdre ven. Het controleren van de brand voorzieningen, dat kun nen we zelf ook wel. Plus dat we in de gaten houden of er niets brandgevaarlyks op het toneel gebeurt. Een beginnend brandje blussen? Nou, dat kunnen we zelf toch ook wel?". Afspraak is nu dat de dienst doende brandwcerofficier op zyn beurt by steekproef het schouwburgpersoneel contro leertDie moet dan ook maar eens kuken hoe het schouw- Gedonder Drogist Maasdam in winkelcen trum De Kopermolen wil graag vuurwerk verkopen Van de politie en brandweer mag hy dat. Van B en W van Leiden en het ministerie van defensie mag hij ook. Alleen van de Leidse commissie voor be roeps- en bezwaarschriften mag hy met Die doet alsof ze het by Rinus Michels heeft ho ren donderen, sinds twee Me ren wyk bewoners over het vuurwerk hebben geklaagd. Deze commissie, die hier de taak van de gemeenteraad heeft overgenomen, heeft Maasdams vergunning ongeldig verklaard omdat ze in winkelcentrum De Kopermolen geen gedonder wil hebben, laat staan onwel riekende kruitdampen die in de overdekte winkelpromena de maar blyven hangen. Nou breekt myn klomp, moet Maasdam toen hebben gezegd, dat is nou net de reden waarom ik myn vuurwerk niet in De Kopermolen verkoop, maar vijfenzeventig meter erbuiten, aan een speciaal loket De commissie volhardde. Zo kwam het dat Maasdam giste ren by de Raad van Stitr /ijn beklag deed Immers, met al leen zat de Merenwyk nu zon der vuurwerkleverancier, ook hy zat met gedane investerin gen Met het oog op veilig heidseisen en dergclyke had Maasdam zyn magazyn voor twintigduizend gulden vertim merd Staatsraad De Vnes zei het maar vreemd te vinden dat de ge noemde commissie en B en W elk een apart vuurwerk beleid voeren. Ook verbaasde het hem dat op de drukke Haar lemmerstraat en elders in de stad wel vuurwerk mag wor den verkocht en in De Koper molen met Maar volgens ge meente-woordvoerder C. van Viegen was dat nogal simpel: op de Haarlemmerstraat trek ken de kruitdampen op en m De Kopermolen niet Donderdag 14 apnl doet de staatsraad uitspraak Vooruit lopend daarop heeft Maasdam zyn vuurwerk voor oudjaar maar alvast besteld. Voor hem is het daarom te hopen dat het met een sisser afloopt SJ.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3