Meryl Streep schittert opnieuw „Ui word beschouwd als een soort heks" -c F AF AF 4 VRIJDAG 4 MAART 1983 "Le Choc" vermakelijk, k lillik 'MiHii, <n maar niet zo schokkend '|l' Ai^v Film 3- Regisseur Robin Davis biedt maar weinig verrassingen in Le Choc. Het is een misdaadfilm zoals er dertien in een dozijn gaan. Maar dan wel van het type Franse mis daad. Dit genre is vaak iets boeiender en subtieler dan de Amerikaanse misdaadfilms en daarom toch goed voor anderhalf uur verpo zing. Delon is hier de beroepsmoorde naar die van baan wil verande ren. maar daarin wordt gehin derd door zijn werkgever. Deze stuurt om de haverklap collega's op hem af met het doel hem uit de weg te ruimen. Dit leidt hem voortdurend af van zijn pas ver worven geliefde (Catherine De- neuve), die nog maar nauwelijks is bekomen van de overrompe lende kennismaking met Martin (Delon). Wanneer Martin na ettelijke aan slagen op zijn leven, eindelijk bij de kluis belandt, waarin zijn geld moet liggen, komt hij tot de ont dekking dat deze leeg is. De weg om te vluchten lijkt daardoor voor hem en zijn geliefde Claire afgebroken, maar Martin is niet voor een gat te vangen. Samen met zijn vriend Michel gaan zij voor de uiteindelijke afrekening op pad naar de baas, die meer van de kluisroof moet weten. Of die vriendschap met Michel slechts een illusie is, moet de toe schouwer zelf maar uitmaken. "Le Choc"; regie: Robin Davis; met Catherine De- neuve en Alain Delon; Li- do 1, Leiden, 16 jr. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiini Maar dat de slimme Martin uit eindelijk met Claire naar een prettig oord vlucht, staat al vrij snel vast. Afgezien dat, zoals gezegd, er veel te voorspellen valt, blijft de ge schiedenis van de beroepsmoor denaar van begin tot eind verma kelijk. Le Choc mag dan weinig schokkends bieden, ongecompli ceerde ontspanning levert de film wèl. ANNEMIEK RUYGROK Brooks haalt veel overhoop in film over macht van tv Een actiefilm of juist een satire op een actiefilm? Het eerste waar schijnlijk, want regisseur Ri chard Brooks meldde onlangs dat The man with the deadly lens moest worden opgevat als een waarschuwing voor terroristen en atoombommen. Misschien onthult hij over een jaar nog eens dat deze film een versluierde va riant is op Dr. Strangelove (de atoombomsatire met Peter Sel lers), maar gevreesd moet wor den dat het hier om bittere ernst gaat. Een mislukte actiefilm dus. Behalve over terroristen, atoom- In Bentons thriller "Still of the night" Het traditionele genre van de psy chologische thriller is in de bio scoop weliswaar nog steeds zeer gangbaar, maar door scenario schrijvers en regisseurs steeds minder overtuigend beoefend. Wie er voor kiest komt al gauw de schaduw van Hitchcock te gen. Een man als Brian de Palma heeft in het recente verleden door van die nood een deugd te maken, met zijn suspense eerder een hommage aan Hitchcok ge bracht dan voor vernieuwing ge zorgd. Ook bij het zien van "The still of the night" van Robert Benton valt moeilijk aan een ver gelijking met het werk van de meester te ontkomen, al moet ge zegd dat het hier wel degelijk om een meer eigentijdse variant gaat George Byman, werkzaam bij een veilinghuis in New York wordt vermoord in een auto aangetrof fen. De politie hoopt meer te we ten te komen bij de psychiater, die hem gedurende twee jaar twee maal per week in analyse had. Deze verwijst naar zijn be roepsgeheim, maar raakt gefasci neerd door de moord, die hij met behulp van zorgvuldig bijgehou den dossiers probeert op te los sen. Zijn pad wordt gekruist door een aantal vriendinnen, met wie George zijn bed deelde. Onder hen Brooke (Meryl Streep), wier neurotisch voorkomen tal van aanknopingspunten biedt voor verdachtmakingen. De meeste varianten die de kijker op drie kwart van de film heeft verza meld wijzen dan ook in haar rich- AMSTERDAM Teneergesla- gen maar niet verslagen. Re gisseur Margarethe von Trotta blijft hoop houden dat haar laatste film Die Freundin (Heller Wahn) on danks de lading negatieve kritiek toch zijn weg naar het publiek zal vinden. "Schwestern, mijn tweede film, is destijds ook slecht ontvangen door de pers, maar uiteindelijk toch nog vrij goed bezocht. Mijn col lega Alexander Kluge heeft eens gezegd: een film is pas af in het hoofd van de toe schouwer en zo is het ook". Ze is anderhalve dag in Amster dam voor de Nederlandse pre mière van Die Freundin en ei genlijk wil Margarethe von Trot ta niet over de felle kritieken in West-Duitsland spreken. Niette min duikt het thema regelmatig op in het gesprek. "Negatief? Dat is zacht uitgedrukt. De critici wa ren boosaardig, met haat ver vuld. Ach. zo is het altijd in door Bart Jungmann Duitsland. Als je succes hebt, wordt je volgende film de grond ingeboord. Dat is Volker Schlön- dorff (haar man en collega, red.) ook gebeurd. Alleen de agressie waarmee het gebeurt, die begrijp ik niet. De reacties waren puur sexistisch, heel persoonlijke aan vallen. Ik word beschouwd als een soort heks uit de Middeleeu wen. Mannen houden hun vrou wen van mij weg omdat ze den ken dat ik ze afpik". Heeft Margarethe von Trotta met Die Freundin dan zo'n radicaal- feministische film gemaakt? Nee, vindt ze zelf. "Integendeel, voor de figuur van Franz, de mannelijke hoofdrol, heb ik zelfs sympathie. Hij denkt dat hij uit liefde handelt, hij denkt dat hij goed doet en doet dat ook op zijn manier". - Toch heeft U de film gemaakt uit een zekere verbittering. U zei dat dinsdagavond op de Duitse tele visie? "Ja, maar dat heeft een andere re den. Dat komt omdat de vrou wenbeweging nu al tien jaar be zig is zonder duidelijk resultaat. Nu zie je twee houdingen: vrou wen die zwijgen en vrouwen die doorgaan met schreeuwen. Juist voor die laatste groep kom ik nu op met deze film". Kan men U dan ook een verte genwoordigster van de vrouwen film noemen. In uw films gaat het om de gevoelens en wensen van 'lil,, 'll,, F AF JST "Still of the night", regie: Robert Benton. Met: Me ryl Streep en Roy Schei der. Theather: Studio, 16 iiinimiiiiimiiiiiiimiiiiiiiii ting. Een droom die George ooit tijdens de sessies met zijn psy chiater vertelde, bevat de sleutel voor.de toedracht, die op deze plaats natuurlijk niet mag wor den onthuld. Kracht van de film is niet zozeer het verhaal, maar vooral de vormgeving. Cameraman Nestor Almendros zorgt voor prachtige ingehouden beelden, belichting en locaties zijn met veel zorg ge kozen en dat neemt de bezwaren tegen de trage start goeddeels weg. Roy Scheider als psychiater en Meryl Streep als een van George's vriendinnen zijn volle dig op hun plaats. Een scène verdient aparte vermel ding. Zoals ze dat in "The french lieutenants women" als schitte rend deed, heeft Meryl Streep ook in deze film weer een prach tige monoloog. Sober geregi streerd, met een maximum aan ingetogenheid gespeeld en ba lancerend op de grens van wat in film nog kan, is die scène een on betwist hoogtepunt. TON VAN BRUSSEL Meryl Streep en Roy Scheider (Feto: United A Margarethe von Trotta en de kritiek Margarethe von Trotta presenteert doorgaan met schreeuwen". Ach, ik houd niet zo van die alge mene uitspraken. Alsof vrouwen een andere kijk op films hebben dan mannen, een nieuwe filmtaal of zo. Ook wij zijn gevormd door de filmhistorie die mannelijk is. Daarentegen kun je inderdaad wel stellen dat mijn films be paald worden door de gevoelens van 5 In haar eerste film, Das zweite Er- wachen der Christa Klages (1977) lag dat al vrij duidelijk. Maar Schwestern en het veelgeprezen Die bleierne Zeit gingen primair over de relatie tussen twee vrou wen. Ook in Die Freundin is dat het geval. De mensenschuwe, la biele Ruth is getrouwd met Franz die haar koestert als een kasplantje. Met de hulp van haar nieuwe vriendin Olga wint Ruth aan persoonlijkheid, maar Franz houdt dat tegen. Hij is bang dat ze het niet aan kan, dat ze instort Waarom is de oorspronkelijke ti tel Heller Wahn in Nederland ge ruild voor Die Freundin? "Dat weet ik ook niet. Het schijnt dat de mensen de titel Heller Wahn hier verkeerd begrijpen. Ik vind Heller Wahn zelf ook een mooiere titel. Het is min of meer een term uit de psychologie. Daarin heb je de latente, verkap te en duidelijke waan". "Ik kijk trouwens toch altijd een beetje raar aan tegen de titels van mijn films in het buitenland. Die bleierne Zeit bijvoorbeeld. In Amerika was dat Marian and Ju- liane, in Australië Heavy Times en in Engeland German Sisters. Heel grappig: toen Barbara Su- kowa voor Die bleierne Zeit naar Amerika was, draaiden ze Schwestern. Hadden ze de titels verward". Was het voor U geen risico om met zulke gevestigde actrices als Hanna Schygulla en Angela Winkler te werken? film Die Freundin (Heller Wahn): "Ik kom op voor vrouwen die (Foto Freek van der Slutjsveer) "Toneelspelers veranderen voor my niet als ze beroemd zijn. Ik behandel ze niet anders, ik zie ze als gewone mensen. Ik ben toch ook geen ander persoon gewor den door het succes van Die bleierne Zeit? Moeilijk was wel dat Winkler en Schygulla heel anders werken. Angela Winkler wil alles van te voren heel goed doornemen, alles repeteren, ter wijl Hanna Schygulla liever di rect voor de camera wil acteren en dat gaf wel eens problemen". - Uw werk lijkt zich zo langzamer hand in twee delen te splitsen. Enerzijds politieke films als Die bleierne Zeit, anderzijds per soonlijke films als Schwestern en nu Die Freundin. "Dat is voor mij een kwestie van in- en uitademen. Dan weer so ciaal, dan weer persoonlijk, maar ook omdat het in eikaars ver lengde ligt. Problemen met het huwelijk strekken zich uit tot de maatschappij. Een echt onder scheid is niet te maken. De maas- L "'Hill,, '«I The man with the deadly lens; regie: Richard Brooks; hoofdrollen: Sean Connery, Katherine Ross en George Grizzard; thea ter: Euro 1, Alphen; leef tijd: 12 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiminuii bommen, opportunistische poli tici en de doortrapte CIA gaat The man with the deadly lens vooral over de macht van televi sie (zie de titel). In de visie van Brooks speculeren wereldleiders op het nut van de televisie en zijn tv-stations bereid de grootste rampen te kopen. Dat mag dan zo zijn, maar die boodschap ligt ten eerste wel erg voor de hand en wordt ten tweede veel te gro tesk verpakt Aan dat laatste gin gen trouwens wel meer films van Brooks mank. Het verhaal concentreert zich op de tv-verslaggever Patrick Hale. Hij is zo populair en veelbekeken dat het nieuws als het ware naar hem toekomt. Zo ook in Arabiè waar een oliesjeik en een groep terroristen samenspannen. Met twee atoombommen willen zij Amerika onder druk zetten en Hale moet daarbij als een soort boodschapper fungeren. De film holt zichzelf via de ene schok naar de andere schok grandioos voorbij en Hale rent daar tamelijk radeloos tussen door. Sean Connery speelt die rol en komt daar op zijn beurt ook niet zo goed uit. Weinig ruimte voor ironie, daarvoor moet hij toch James Bond spelen. En dat gaat hij gelukkig weer doen. BART JUNGMANN Chuck Norris is druk in actie in Forced Vengeance Toen Bruce Lee jaren geleden overleed, begonnen filmmakers naarstig te zoeken naar een op volger. Die hebben ze niet kun nen vinden, al komen de karate- stunts van Chuck Norris aardig in de goede richting. Norris is immer druk bezig de mis daad te bestrijden. Ook in "For ced Vengeance" is dat het geval. Zijn pad voert hem zelfs naar Hongkong, waar hij op niet mis te verstane wijze afrekent met een aantal louche figuren. Dat hierbij veel 'kunst- en vliegwerk' aan te pas komt, zal voor dege nen die Norris al eerder hebben bezig gezien, geen verrassing zijn. „Forced Vengeance"; regie James Fargo; met Chuck Norris. Mary Louise Weller e.a.; Luxor, Lelden. 16 Jr. tchappij is tenslotte een verza meling personen. Het is overi gens wel zo dat ik nooit van een thema maar altijd van mensen uitga". 17 gaat ook uit van persoonlijke ervaringen? "Ja. Ik schrijf ook altijd mijn eigen draaiboeken. Ik moet daar din gen van mezelf in kunnen stop- pen. Zoals nu ook met Die Freundin. Ik heb zelf iets soort gelijks meegemaakt. Ik kwam ook in contact met een oude vriendin en werd bijna door haar echtgenoot gewurgd. Dat is dan ook wel zo persoonlijk dat ik het met enige afstand heb moeten verfilmen". "De tegengestelde polen van beide vrouwen zitten in mij. In mijn persoonlijkheid zitten sterke en zwakke kanten, die stop ik in de film. Inderdaad, net zoals in in Die Bleierne Zeit en in Schwes tern. Die drang tot zelfmoord, zo als bij het jongste zusje in Schwestern heb ik ook. Daaren tegen ook weer de drang om te overleven". "De tegenstelling sterk en zwak ligt ook niet zo duidelijk. Ruth lijkt aanvankelijk zwak, maar blijkt ook haar sterke kanten te hebben en bij Olga ligt dat net andersom. Het zijn geen clichefi- guren, ze zijn juist eikaars spie gelbeeld". Uw volgende film gaat over het leven en werk van Rosa Luxem burg. Heeft U daar dezelfde per soonlijke betrokkenheid bij? "Ja, zeker. In haar herken ik een hoop van mezelf. Gevoelig maar ook strijdbaar. Aanvankelijk zou Fassbinder een film maken over Rosa Luxemburg, maar na zijn overlijden klopte men bij mij aan. Dat heeft me nogal overrom peld. Ik heb het weliswaar altijd gewild, maar voelde me er nog niet rijp voor. Nu dus plotseling dat aanbod...het wordt een hele klus. Veel lezen en spreken met mensen die Rosa Luxemburg kenden". De slechte ontvangst van Die Freundin heeft dus geen conse quenties. U gaat niet tn het bui tenland filmen? "Ik wil Duitse films maken en kan ook niet anders dan Duitse films maken. Ik maak films over het tekortschieten van gevoelen:, en dat is typisch Duits. Je zelf vra gen stellen, dat is moeilijk voor de Duitser. Nee, al voel ik me be ter thuis in een land als Italië, ik moet in Duitsland werken". Ondanks de kritiek? "Man arbeitet wo man leidet". Ze zegt het met een lach die het midden houdt tussen smalend en melancholisch. Dustin Hoffman - binnenkort te zien in Tootsie - speelt de rol van ex-gevangene Max Dembo in Ulu Grosbards film Straight Time. Hoe op het rechte pad te blijven als je reclassenngs- ambtenaar de pest aan je heeft en moeilijkheden zoekt, daar gaat het in deze film om Naast Hoffman spelen ook Theresa Russell en Gary Busey een rol. Straight Time is volgende week vrijdag op België 1 (20.20 uur) te zien. Dezelfde avond vertoont Duits land 1 om kwart over acht Gil- da. de film waarmee Rita Hay- worth doorbrak. Ze speelt de schone echtgenote van een ca sino-eigenaar en ontmoet een oud-minnaar. De vlammen van weleer lijken weer op te laaien. Haat en liefde wisselen elkaar af in deze beroemde film van Charles Vidor. Morgenavond een sterke thriller van Don Siegel: Madigan. Ri chard Widmark speelt een re chercheur uit wiens handen een berucht misdadiger ont snapt. De commissaris (Henry Fonda) ziet de reputatie van de politie in gevaar gebracht en geeft Widmark drie dagen om Rita Hayworth (Foto: AP) zijn fout goed te maken (Ne derland 2. kwart over elf). Duitsland 3 is bezig met een cy clus rond regisseur Jean-Luc Godard en vertoont van hem woensdag om kwart over tien Une femme mariee. Een film uit 1964 waarin Godard zich boos maakt over de onderlig gende positie van de vrouw. Een redactrice van een mode blad is zwanger, weet niet van wie en weet ook niet met wie zij wil huwen. Godard neemt vooral stelling tegen de positie van vrouw als lustobject en verfilmt sex-scenes bewust an ti-erotisch. Het filmhuis draait vanavond en morgenavond (21.15 uur) in het kader van de cyclus "Duitsland 1930-1940" Ing- mar Bergmans "Slangeêi". Het verhaal met David Carra- dine en Liv Ullmann, speelt in het vooroologse Berlijn, te gen de achtergrond van het opkomend nationaal-socialis- me. Woensdag en donderdag <20.00 en 22 15 uur) is in dit kader "Lili Marleen" van Fassbinder te zien. Hannah Schygulah speelt de op het leven van zangeres Lale An dersen gebaseerde hoofdrol Het Kijkhuis draait maandag Allain Tanners "Light years away", dinsdag en woensdag "Meetings with remarkable men" van Peter Brook. De film gaat over een man die ontdekt dat noch de gods dienst. noch wetenschap een verklaring kunnen geven voor de zin van het leven, maar dat in oude tijden volle dige kennis van dit mysterie moet hebben bestaan Liv Ullman (ArchlelTotoi Donderdag, vrijdag en zaterdag is 'Tales of ordinary mad ness" te zien, de laatste film van Marco Ferreri met schit terend acteerwerk van Ben Gazzara en Ornella "Mutti. Ferreri houdt zich als van ouds bezig met de verwoes tende invloed die de moder ne samenleving op mensen heeft. Alle voorstellingen be ginnen om 20.00 en 21.15 uur. BLIJVERS "Annie" - Musical met kindster retje. Euro 2. Alphen "E.T." - Ontroerende film voor kin deren van 9 tot 90. Euro 3. Alphen. "Als je begrijpt wat ik bedoel" Geslaagde avondvullende teken film. Lido 2. Leiden, Euro 1 (kinder- matinec). Alphen 'Trail of the Pink Panter" - Talent van Peter Sellers maar voor de helft recht gedaan. Lido 3. Leiden. "Aas der azen" Jmn-Paul Bdmon- do in tamelijk boeiend avontuur. Euro 4. Alphen "A midsummer night's sex come dy" - Lichtvoetige komedie van Woody Allen. Lido 4. Leiden (OP)NIEUW "Rocky 2" - Sylvester Stallone als bokser. City 2, Katwijk. "Piranha" - Vraatlustige visjes, City 3, Katwijk. "Hanky Panky Highway" - "Kome die", City 4. Katwijk. "Poltergeist" Horror, City 1, Kat wijk. SEXFILMS "Weekend sex in paradise" - Rex. Trianon. Leiden "De boogschutter schiet raak" Ci ty 4. Katwijk Nachtfilms "Mijn nachten met dertien bruid jes" - Rex, Leiden "De man met het dodelijke oog" - Euro 1, Alphen "Fiona, een heet blondje" - Euro 2, Alphen "Time is on our side" - Euro 3. Al- "Aas der azen" - Euro 4. Alphen DEN HAAG "Annie" - Asta (463500), al. "Les uns et les autres" Bijou (461177). al "Firefox" Calypso (463502), 12 jr. -ET - Babylon 1 (471656). al 'The world according to Carp" - Ba bylon 2. 12 jr. "Dood in Venetië" - Babylon 3.12 jr. Kannv 8c Alexander" - Cineac 1 (630637), 16 jr "Monsignor" - Cineac 2. 16 jr. "Evil dead" - Cineac 3. 16 jr. ThunderbaU" - Du Midi (855770), al. "Aas der azen" - Euro. al. "Als je begrijpt wat ik bedoel" - Me- tropolc 1 (456756). al "ET" Metropolc 2. al "Aas der azen" - Mctropole 3, al "Suil of the night" - Metropolc 4. 16 Jr Tell me a riddle" - Metropolc 3. 12 jr "Die Freundin" - Odeon 1 (462400). 16 jr "Monsignor" Odeon 2. 16 jr. "Aas der azen"- Odeon 3. al. "Zwarte ruiter" - Odeon 4. al. "Le Choc" - Odeon 5. 16 jr. "Waarvan jonge meisjes dromen" - Le Paris 2. 18 jr. "Zondige hoogstandjes" - Le Paris 3. 18 jr "Fame" - Passage (460977). 16 jr. AMSTERDAM "The world according to Garp" - Al fa 1 (2788061. 12 jr "Blazing saddles" - Alfa 2, 16 jr "Victor. Victoria" - Alfa 3. al. "Qu'est ce qui fait courir David?" - Alfa 4. al. "Die Freundin" - Alhambra 1 <23.(192). 16 jr "En de tyd stond stil" - Alhambra 2 (233192). 16 jr "Annie"- Bellevue Cinerama (234876766227), al E T - Calypso 1 (266227/234676). 3. al. "Ongeremde I (248933). 18 jr "Pruimenbloesem" - Cineac Dam rak 2, 18 jr "Fame" - Cineac (243639). al "Le Choc" - Cinecenter (236615), 16 Jr "Missing" - Cinecenter (236615), 16 jr "IdenUficazione di una donna" Ci necenter, 16 jr "Sally en vryheid" - Cinecenter, 16 Jr "Monsignor" - Cinema 1 (151243), 16 Jr "E.T." - Cinema 2. al "Fanny 8c Alexander" - City 1 (234579). 16 jr "Pixote" City 2. 12 jr. "Die Freundin" - City 3. 16 jr. "Plague Dogs" City 4. 12 jr "Zwarte Ruiter" City 5 (34579). al "Still of the night" - City 6 234579). 16 jr "Aas der azen" - City 7 (234579), al "Diner" Leidscpleinthcatcr (235909), 16 jr "Vrouwen die echt wat te geven hebben" Pansien (248933). 18 jr "Monsignor" Kern brand tpletn- theatcr 1 (223545). 16 jr "Evil dead" - Rcmbrandtplcinthea- ter 2 (223545). 16 jr "Enter the Dragon" - Rex (246132). 16 jr "The Shining" - Saskia (244152). 16 jr "Who's afraid of Virginia Woolf - Studio K (231708), 16 jr "Les routes du Sud" - (Criterion deel 1 en 2, - The Movies (245790), 16 "Als je begrijpt wat ik bedoel" Tu- schinki 1 (262633). al "Aas der Azen" Tuschinski 2, al. "Firefox" - Tuschinski 3. 12 jr "Diva" - Tuschinski 4 (262633). 16 jr "Les uns et les autre»" - Tuschinski 5. al "E T." - Tuschinski 6, al "Clair de Femme" - De Uitkqk (237460), 16 jr

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19