Muziek uit jaren dertig herleeft C 8- Hervormde synode steunt hereniging Philips: 5 °fc korter werken Van boemerangs tot moederbuikgeluiden VRIJDAG 4 MAART 1983 Varia Het handelsmerk toont een oud dametje, dat zich ver rukt voorover buigt naar de hoorn van een zeer ou derwetse grammofoon. 'Granny Records' (Opoe's platen), is de naam van de stichting die tot dusver acht elpees op de markt heeft gebracht met in Ne derland gemaakte opnamen uit de jaren '30. Het begon met een plaat van Johnny Jones, twee Amster damse jongens met een gitaar. In rap tempo volgden vijf elpees met vroege nummers van de Ramblers en twee met opnamen van Coleman Hawkins, Benny Carter, Freddy Johnson en het orkest van Willy Lewis, Amerikanen die in het vooroorlogse Nederland furore maakten. Nederlands kleinste platenbaas Harry Coster: "Het is mono en blijft mono". Hoofdstuk 1 van Het Duitse onbe hagen" door Ben Knapen begint met een rondleiding door het huis van wijlen bondskanselier Konrad Adenauer aan de dr. Konrad Ade- nauerstrasse in Rhöndorf - dicht bij Bonn en nog dichter bij Königs- winter, zoals Knapen schrijft. Ik ci teer Adenauer, soms hardop, meest al in gedachten, vaker dan Goethe, Heine en Schiller bij elkaar. „Keine Experimente!"heeft hij eens als verkiezingsleuze gelanceerd, en dat roep ik regelmatig tegen mijzelf, of tegen de kinderen, als zij bijvoor beeld willen uitproberen of je ook melk uit een beker kan opzuigen door drie ineengeschoven rietjes. Ik citeer nu even uit dat eerste hoofd stuk van dit heel leesbaar geschre ven boek: „Met honderdduizenden zijn de af gelopen jaren de mensen door het huis van de eerste naoorlogse West- duitse staatsman gevoerd op zoek naar... Ja, op zoek waarnaar? 'Hier is de eenvoud, meneer', zegt een gepensioneerde dame, die er al eens eerder is geweest. Adenauer heeft het huis in 1937 in elk geval niet laten bouwen met het oog op groepsbezoekers. Boven op elkaar gedrongen staan we met zo'n vijftien mensen in het halletje en daar zien we volgens de gids een oude staande klok en een tele foontoestel, plus natuurlijk dat stamboomfantasietje in het trap gat. Meteen rechts ligt de muziekkamer, zo genoemd naar de piano die daar heeft gestaan (waarop Adenauer zelf overigens niet kon spelen)". We lezen verder dat op een tafeltje in het slaapkamertje waar Ade nauer op 19 april 1967 stierf, twee platen liggen („kort voor zijn dood luisterde Adenauer nog naar Haydn"), en dan citeer ik nog één alinea: „Wat trekt de mensen naar dit huis en deze fototentoonstelling? Mis schien is het inderdaad wel de een voud. Wat je verder merkt is de identificatie: onder en met Ade nauer is puin geruimd, de foto's be- vestigèn het. Puinruimen doe je niet onder leiding van een pronk zuchtige grootvorst maar onder aansporing van een solidaire, toe gewijde grootvader. Juist zijn toe wijding en burgerlijkheid komen in zijn huis tot leven. Geen plezier tjes, geen curieuze (on)hebbelijkhe- den of exotische voorkeuren die er de verbeelding en nieuwsgierig heid prikkelen - kleine symbooltjes als een kruisbeeld, een madonna- met-kind, een alledaags dressoir bepalen het interieur. „Elke dag placht Adenauer deze klok zelf op te draaien", aldus de gids in de hal. Eigenlijk is het meer dan een de tail". Ik werd op deze passage met Ade nauer als klokopwinder attent ge maakt door Aad Nuis, politicus in ruste, die ,JIet Duitse onbehagen" als literair criticus gelezen had. Dat was tijdens „vers voor de pers", de uitgeversmarkt, waar ik ook de jonge, veelbelovende Volks krant-columnist Theodor Holman tegenkwam, die het feit dat hij thuis de klok liefderijk verzorgde toeschreef aan zijn lengte: „Een klok hangt of staat over het alge meen hoog, want hij moet door ie dereen gezien kunnen worden, en omdat mannen doorgaans het langst zijn,wordt de klok thuis doorgaans ook door de man opge wonden!". Eerder al had Hanneke Westra uit Roden mij gewezen op het verband dat zou kunnen bestaan tussen de grotere lengte van de man en de hoogte van de staande of hangende klok die opgewonden moet worden. Konrad Adenauer was blijkens fo to's maar een halve kop kleiner dan Charles de Gaulle. Adenauer was dus ook een vrij lange man, van daar misschien zijn preoccupatie met die oude staande klok.' Het klok opwinden werd in vroeger tijden echter ook wel aan de vak man overgelaten, alleen blijk ik vo rige keer die situatie ten onrechte in de vorige eeuw te hebben ge plaatst, zoals uit onderstaande brief van mevrouw C. C. J. Schip- perijn-Alders uit Driehuis-Veisen blijkt: „Uw schrijven over de klokkenma ker van de vorige eeuw wil ik even rechtzetten. Mijn vader ging tot in het begin van de Tweede Wereldoorlog diver se landhuizen en ook mensen van de hogere stand af om de klokken op te draaien. Iedere woensdag en zaterdag had hij een route. Na tuurlijk op de fiets en als klein kind mocht ik vaak mee, maar ik moest altijd buiten blijven staan. Ook had hij 11 torenuurwerken onder zijn beheer, waaronder de to renklok van de Engelmunduskerk te Oud-Velsen, Provinciaal zieken huis en ook de klokken in het raad huis te Oud-Velsen. Denk nu niet dat hij rijk is geworden van deze klusjes. Het werd gedaan omdat zijn vader het deed en diens vader ook. Ik wil dus maar zeggen dat het niet alleen iets was van de vorige eeuw". Drijvende krachten achter 'Granny Records' zijn Harry Coster en zijn vriend Herman Openneer. Harry is de man die de muziek op de plaat zet, Her man verricht de research en schrijft de vaak zeer instructie ve hoesteksten. Het warm kloppend hart van de onderneming bevindt zich op een grote zolder, niet ver van het Amsterdamse Concertge bouw. Daar dartelt Harry Cos- ter in zijn vrije uren tussen de onafzienbare stapels 78-toeren- platen, de matrijzen, de band recorders en andere appara tuur. Goudmijn „Ik maak geen platen omdat ze goed moeten verkopen", zegt hij. „Maar als er iets bijzonders valt uit te geven, doe ik het graag". 'Granny Records' is geen commerciële onderne ming. Als er winst wordt ge maakt, verdwijnt die onmid dellijk in de apparatuur. De stichting zou vermoedelijk nooit zijn opgericht als Harry Coster in 1978 niet op een goudmijn was gestoten. Hij ontdekte dat het Decca-archief nog vrijwel compleet intact was. Decca was een Engelse platenmaatschappij die in 1929 werd opgericht en in 1930 een Nederlandse vestiging kreeg in de persoon van Henk van Zoe- len. Die zocht contact met de Ramblers, het orkest dan toen ook nog in zijn eerste jeugd verkeerde. Van 1932 af heeft hij vele tientallen opnamen ge maakt met Theo Uden Mas- man en zijn medewerkers, zo wel in Nederland als in Lon den. Die opnamen zijn alle maal bewaard, ook als ze om de een of andere reden niet op de plaat werden uitgebracht. EINDHOVEN (ANP) - Philips wil de jaarlijkse arbeidsduur voor al le medewerkers in 1985 met 5 procent verkorten. Dat betekent dat het personeel gemiddeld 38 uur per week zal gaan werken. Van de werknemers zal bij de in zetbaarheid een grotere flexibili teit worden verwacht. Ing. F. van den Brand, lid hoofddi rectie van de Nederlandse Phi- lipsbedrijven zegt dat met deze vorm van arbeidstijdverkorting allebei de doelstellingen worden gediend die in het stichtingsak koord zijn genoemd: herstel van de rendementen en herverdeling De synode van de Nederlandse hervormde kerk (NHK) heeft zich gisteren in Doorn met rui me meerderheid uitgesproken voor het samen op weg-proces tot hereniging met de gerefor meerde kerken in Nederland. Met 39 tegen 13 stemmen, by zes onthoudingen, bekrachtigde de hervormde synode de besluiten van de gezamenlijke vergadering van de hervormde en gerefor meerde synoden in november 1982. In 1986, een eeuw na de kerksplitsing (doleantie), moeten beide kerken verklaren in staat van hereniging te zijn. De her vormde kerk omvat ruim 2,5 mil joen personen, de gereformeerde kerken ongeveer 859.000. Vooral de rechterflank van de her- Zo kan Harry Coster beschikken over verschillende 'takes' van bepaalde nummers en dat maakt zijn platen voor de lief hebbers extra-interessant: ze kunnen vergelijken. Henk van Zoelen verdween van het tapijt in de jaren '50, toen Decca werd opgekocht door Philips en een nieuwe Neder landse directeur werd aange steld - men vond dat Van Zoe len 'te kleinschalig dacht'. Edison In 1978 heeft Harry Coster hem opgebeld en hem aan dé praat gekregen over de dagen van weleer. „Die man leefde hele maal op". Het eerste resultaat van Costers bemoeienis met de oude Decca-opnamen was het dubbel-album 'Vijftig jaar Decca', waarmee deze maat schappij in 1980 jubileerde en waarvoor Harry een Edison kreeg. Het idee van 'Granny Records' was toen al geboren. Onder het aloude label Panachord ver scheen de plaat 'Meneer Din ges weet niet wat swing is', veertien liedjes van het eertijds befaamde duo Johnny Jo nes, two kids and a guitar. Het was een voltreffer: de mensen stonden bij Harry in de rij. In een week tijd verkocht hij, ge woon aan de deur, duizend pla ten. Intussen begonnen ook de Ram blers de pan uit te swingen. Achtereenvolgens verschenen 'Het Ramblers Dansorkest', po pulaire nummers uit de jaren 1936-'40, voor een deel met Ne derlandse tekst, en voor een ander publiek de meer serieu ze kant van het orkest: The Ramblers in London (1932-'33), Alabama Swing (september 1933-februari 1935), Rambling van werk. De industriebonden FNV en CNV zijn blij dat Philips met een voorstel voor arbeids tijdverkorting is gekomen. Zij spreken over "een doorbraak" en "een historische dag". Toch zien zij nog veel haken en ogen. De Unie BLHP en de federatie van hoger Philips-personeel zien weinig in arbeidstijdverkorting. Zij vinden dat te weinig aan dacht wordt besteed aan het op peil houden van de koopkracht. Philips wil de 100 miljoen gulden die in kas is omdat de loonsver hoging van 1 januari niet is uitbe taald gebruiken voor selectieve vormde kerk, verenigd in de ge reformeerde bond, heeft grote bezwaren tegen samengaan met de gereformeerden. Men vreest dat de bindig aan de belijdenis hierdoor in gevaar kan komen. Als "samen op weg" doorgaat, dan zal in 1986 blijken dat de proble men of onoplosbaar zijn of dat al les is platgewalst, alsdus de ds. R.H. Kieskamp. Hij stelt voor "samen op weg" zo'n confessio- neel karakter te geven, dat daar in alle facetten van de belijdenis volop en helder doorklinken. Dit zal volgens hem uitnodigend werken aan het adres van de an dere Nederlandse kerken van ge reformeerd belijden. Het hervormd moderamen had in november tevergeefs geprobeerd Around (februari 1934-augus- tus 1935) en Swing Mr. Charlie (april 1936-april 1937). „Ik ben geen speciale Ramblers- fan", zegt Harry. „Je kunt af en toe horen dat ze muzikaal ge sproken op hun tenen moeten gaan staan. Maar ze waren wel apart. Er komt een stuk char me bij- En ze hadden een enor me uitstraling!" maatregelen. Het concern had eerder al voorgesteld om een jeugd-werkgelegenheidsplan van dat geld te bekostigen. Vol gens dat plan zullen er drie jaar lang 700 jongeren extra worden aangetrokken. Philips blijft erbij dat een collectie ve werktijdverkorting per week schadelijk zou zijn voor de con currentiepositie. Daarentegen ziet het. concern wel heil in ar beidstijdverkorting op jaarbasis. Dat betekent dat werknemers hun arbeidstijd zo flexibel moge lijk zullen moeten aanpassen aan de beschikbare hoeveelheid werk. Per bedrijfsonderdeel en per situatie zal worden bekeken hoe dat kan worden ingevuld. Wat Philips betreft zal de arbeids tijdverkorting op 1 januari 1985 worden ingevoerd, maar al een jaar eerder zal in een aantal be drijven met experimenten wor den begonnen. Philips-onder- handelaar Van den Brand waar schuwde dat de werkgelegen heidseffecten van de arbeidstijd verkorting niet zullen kunnen worden gemeten. Onderhandelaar A. van de Veen van de Industriebond FNV voer de dat laatste als een van zijn grootste bezwaren aan. Verder voorzag hij dat Philips zal gaan uitmaken op welke dagen en op welke uren een werknemer moet gaan werken. Volgens Van der Veen moet worden gewaakt voor willekeur. "samen op weg" af te remmen. Alle tegenvoorstellen, werden toen met grote meerderheid ver worpen. Nu bleek het modera men geen overwegende bezwa ren tegen de besluiten te hebben. "Het ging toen niet om voor of tegen maar om de wijze waarop", aldus praeses ds. C.B. Roos. Vol gens het moderamen is er nu vol doende ruimte voor gesprek, zo dat het gevaar gering is dat niet de hele hervormde kerk mee gaat. De synode aanvaardde met grote meerderheid (47 voor, twee tegen, vijf onthoudingen) een motie van ds. S. Meijers (Leiden) waarin schuld werd beleden voor de in nerlijke verdeeldheid van de kerk. Deze schuld heeft mede aan- Wie de platen in historische volg orde afdraait, kan horen dat er wel degelijk groei in zit. Heel opmerkelijk zijn de opnamen die zij in februari 1935 maakten met tenor-saxofonist Coleman Hawkins. In een van die num mers, Some of These Days, hoort men ook Annie de Reu ver, die toen haar debuut maakte als 'lady-crooner'. Mexico krijgt lening van vijf miljard NEW YORK (ANP) - Mexico is met vertegenwoordigers van ongeveer 530 buitenlandse banken tot overeenstemming gekomen over een nieuwe le ning van vijf miljard dollar, zo heeft Citibank gisteravond bekendgemaakt. Het nieuwe krediet dient in de eerste plaats als grondslag voor onderhandelingen tus sen Mexico en zijn buiten landse schuldeisers over uit stel van betaling voor een deel van zijn schuld van naar schatting 83 miljard dollar. De Mexicaanse minister van fi nanciën, Jesus Sulva Herzog, verklaarde dat de internatio nale financiële gemeenschap met de verstrekking van het geld duidelijk heeft laten blij ken dat zij vertrouwen in de economische toekomst van Mexico heef! William Rhodes, oudste vice- president van Citibank, noemde het akkoord met Me xico „de belangrijkste ge beurtenis tot dusver in de po gingen om de het probleem van de schulden van de ont wikkelingslanden de baas te worden". leiding gegeven tot afscheiding (1843) en doleantie (1886). In de roeping, gestalte te geven aan de eenwording wan het lichaam van Christus hebben wij geen ander houvast dan het woord van god, aldus de motie-Meijers. Leger des Heils Met het oog op het feit, dat de komende jaren 20 tot 25 procent zal moeten worden bezuinigd in het reclasseringswerk van het Leger des Heils (stichter William Booth), is een beleidsplan 1983 - 1986 opgesteld. Daann is tevens opgenomen de bijbels geïnspi reerde visie van deze organisatie op het terrein van de reclasse ring. De verzoeningsgedachte Vakmanschap Er staan nog drie Ramblers-el pees op stapel, twee met swing, één met populaire num mers. Denkt overigens met dat het overbrengen van die oude opnamen op nieuwe platen eenvoudig is - het vereist een enorm vakmanschap. Harry Coster demonstreert met liefde ziin aoDaratuur Er is zelfs een UTRECHT (ANP) - "Wanneer het kind dit geluid, wat het de laatste maanden voor de geboorte ge kend heeft, opnieuw hoort, komt het tot rust". Met deze tekst wordt de rock-a-bye bear aange prezen, een speelgoed beer die volgens de fabrikant een origi neel uit de moederbuik opgeno men geluid maakt Aan de baby heb je met dit speelgoed geen kind meer. zo lijkt de hoopvolle suggestie te zijn bij dit produkt. een van de vele nieuwtjes die te zien zijn op de Voorjaarsbeurs. die volgende week in het Utrechtse Jaarbeurscomplex wordt gehouden. Zoals ieder jaar laten fabrikanten van huishoudelijke artikelen en speelgoed op deze beurs zien met welke nieuwe vondsten zij de gunst van de consument den ken te winnen. Naast de gewone, aan de ontwikkeling van smaak en techniek aangepaste, artike len als pannensets, broodroos ters. zonnebrillen en dergelijke levert zo'n beurs ook altyd een paar noviteiten op. waarbij de een de werkbrauwen optrekt, terwijl de ander er geestdriftig van wordt. Zo zal niet iedereen verrukt zijn van de gym relax, een uit West- Duitsland afkomstig apparaatje dat belooft dat hangbuikjes of dikke dijen als sneeuw voor de 'ont-tikker* bij, een apparaat dat de tikken wegneemt die soms in die oude ma try zen op duiken. Een klein dingetje, maar het kost tien mille. Harry vertelt niet zonder trots dat hy de enige in Nederland is die zo'n ding bezit. Het resultaat is voortreffelijk: die oude muziek komt er haar scherp op te staan. Harry wil niets weten van de vreemde kunsten die ze by de grote maatschappijen uithalen om opnamen van lang geleden een hedendaags accent te geven. Hy probeert met er een soort stereo van te maken. „Het is mono en het blyft mono. Ik wil die nummers laten horen zoals ze bedoeld zijn". Eind april verschijnt ook een el pee met aan de ene kant zeven nummers van de Red White dr Blue Aces, het orkest van de roemruchte Melle Weersma die later in de Verenigde Staten en in Brazilië carrière zou maken. Opnamen van eind 1934, waar van dne in kleine bezetting. Aan de andere kant staan num mers van Red Debroy (alias Ben Bakema) en Secco's Gtto nos, een orkest dat Roemeense zigeunermuziek speelde maar hok wel eens een paar jazz- nummertjes liet horen en die staan ook op de plaat Schlagers Verdere plannen: een elpee met schlagers van Heintje Davids, Lou Bandy, Kees Pruis, Peter Pech, Albert de Booy, Herman Tholen en August de Laat. Hierop hoort men Lou Bandy een heel merkwaardig bedje zingen. Toen prinses Juliana haar eerste baby verwachtte, wilde Decca onmiddellyk bij de geboorte een aktueel liedje uitbrengen. Het probleem was alleen: wordt het een jongen of een meisje? Men bet Bandy dus twee lied jes zingen. „Er is ons een prins je geboren' en 'Er is een prin sesje geboren'. Het werd een dochter en die eerste opname verdween in de archiefkast Maar nu kan Nederland er dan eindelyk kermis van nemen. „Ik ben de enige in Nederland die dit soort werk doet", zegt amateur-platenbaas Harry Coster. „En laat memand het ook proberen, want het wordt zyn ondergang". zon verdwijnen. Rubberen mas- sagedoppen, die via batteryen kleine stroomstootjes geven, moeten ervoor zorgen dat het overtollig vet wordt weggewerkt, terwyl de eigenaar intussen rus tig naar de tv kan kyken. Ook de fabrikant die een keur aan gezondsheidsedelstenen op de markt werpt is overtuigd van de welzynsbevord erende kwalitei ten van zyn produkt Zo moet maansteen helpen tegen verstop ping, waterzucht, maagklachten, menstruatiestoornissen en on vruchtbaarheid, terwyl de steen voor hetzelfde geld ook nog eens helderheid van geest, gevoelsle ven, inspiratie, ondernemings lust, spijsvertering, zogvorming en een sterkere maag in de hand werkt De nieuwe zomerrage wordt, als het aan de betreffende fabrikant ligt de kangaboum, de welbe kende boemerang die door een Nederlands bedrijf m een mo dern jasje is gestoken De nieuwe boemerang is voorzien van een soort pistool, waarmee hy moet worden afgevuurd Een by ge voegd Engels testrapport meldt dat het speelgoed niet geheel on- gevaarlyk is: een technicus van het testinstituut werd door de volgens plan terugkerende kan gaboum geraakt, wat hem een striem op de wang opleverde. tussen dader en slachtoffer staat daarby centraal. Tsjechische kerk Het vaticaan wil opnieuw met de Tsjechische autoriteiten onder handelen over de situatie van de rk kerk in Tsjechoslowakye. Dat blykt uit een bnef van kardinaal staatssecretaris Agostino Casaro- U in opdracht van de paus aan kardinaal Frantisek Tomasek, de aartsbiscshop van Praag Het vaticaan hoopt, dat de ge sprekken met de Tsjechische au toriteiten ertoe leiden, dat de kerk in vryheid kan opereren, dat de bisschoppen ongehinderd aan hun opdracht kunnen vol doen en dat de leken vryelyk aan het kerkelyk leven kunnen deel nemen. Op deze manier, aldus de bnef, zou de rk kerk nog beter haar bydrage aan de vrede kun nen leveren. Beroepen Nederlands hervormde kerk: Be dankt voor Harden berg (toezeg ging): G. van Asselt te Wecsp Christelijke gereformeerde ker ken: Beroepen te Al mere in sa menwerking met de Nederland se Gereformeerde Kerk K T de Jonge te Lelystad, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde gemeenten: Be roepen te Vlaardingen R. Kat ten berg te Lelystad, beroepen te Kapelle-Biczelinge J. J. van Ec keveld te Zeist; beroepen te Hoogvliet: A. P. van der Heiden te Enkhuucn Bedankt voor Mocrkapelle: R. Kat tenberg te Lelystad Dekker: meer eenheid in EG ROTTERDAM (ANP) - Het EG-verdrag moet volgens Philips-president dr. W. Dekker aan de huidige en vooral de toekomstige economische omstandigheden worden aangepast. Dat betekent een verdere inper king van de soevereiniteit van de lidstaten, vooral op het terrein van de industrie- en de handelspolitiek. Nu de Europese overheden zich dreigen te verschansen in nationale bol werken, vormen de ondernemers de natuurlijke bondgenoot van de Europese commissie in het streven naar de noodzakelijke verdere inte gratie tot een gemeenschappelijke markt. Een geintegreerder Europa kan volgens de Philips-topman maatregelen die de eigen handel be schermen waarschijnlijk meer dan thans missen. Het zal immers als belangrijke economische macht meer kans van slagen hebben om op basis van wederkerigheid een vrijer internationaal handelsverkeer te bevorderen. Zo zei hij gisteren op een bijeenkomst van het Wereldhan delscentrum Rotterdam. Bonden gematigd positief Voorjaarsbeurs Utrecht:

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17