LEIDSCH DAGBLAD Boer krijgt geen cent méér In oktober EG-importstop zeehondebont Europees fiat steunplan ADM 4P Goudprijs tien procent omlaag Mafia-moorden in zuid-Italië EG wil overproduktie melk aanpakken Disconto verlaagd VERZUILING SSÖss DINSDAG 1 MAART 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37024 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN postbus 54 23o0 ab leioen voor tel nrs zie colofon - Een vijftigtal leden van Green peace demonstreerde gisteren bij het EG-hoofdkwartier in Brussel. Op verschillende wijzen werden zeehondjes uitgebeeld. (Foto ANP) BRUSSEL (GPD/ANP) - "Dit is volkomen belachelijk", zo rea geerde de milieu-organisatie Greenpeace vannacht op het be sluit van de milieuministers uit de EG-landen om een import- stop van baby-zeehondehuiden uit Canada en Noordwegen pas 1 oktober in te voeren. Vooral Frankrijk en Groot-Brittannië verzetten zich gisteren langdurig tegen zo'n dwingend invoerver bod van EG-zijde. Zij wensten eerst verder met Canada en Noorwegen te onderhandelen over reglementering van de zee- hondejacht. De importstop die geldt voor baby- zeehondevellen geldt voorlopig voor twee jaar. Minister Winsemius, die voor ons land aan de vergadering in Brus sel deelnam, vond de gevonden oplossing niet geheel bevredi gend. Hij had liever direct een importstop gehad, maar het feit dat de richtlijn per 1 oktober au tomatisch ingaat, heeft Neder land over de streep getrokken. Greenpeace betreurt het uitstel van het verbod. De organisatie vindt de twee jaar ook te kort en meent dat de regeling ten on rechte beperkt is tot zeehonde baby's tot drie maanden. Het uitstel van een half jaar bete kent overigens niet dat de invoer van de baby-zeehondehuiden in Europa nu onbeperkt doorgaat. In de meeste EG-lidstaten zijn namelijk al nationaal maatrege len genomen. Zo bestaat in ons land al een volle dig verbod op de invoer van alle zeehondehuiden en in Italië be treft dat verbod alleen de baby zeehonden. In Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brittannië besloot de bonthandel al vrijwillig tot stop zetting van de invoer. De import- stop in West-Duitsland, de be langrijkste markt voor zeehonde- huiden. werd door de nieuwe re gering in Bonn nog aange scherpt. De Nederlandse Europarlementa riër mevrouw May-Weggen (uit Noordwijk) die vorig jaar in het Europees Parlement een actie begon tegen de moordpartijen op jonge zeehonden zei vanoch tend redelijk tevreden te zijn over het besluit van de EG. "We wachten af hoe de voorlopige importstop uitwerkt", aldus me vrouw May. "Blijkt na twee jaar dat toch onvoldoende resultaat is geboekt, dan zullen we om een verlenging en verscherping vra gen". 5RUSSEL (GPD) - De Europese commissie gaat in principe ak koord met de overheidssteun voor de bedreigde Amsterdamse werf ADM (Amsterdamse Droog dok Maatschappij). Commissaris Andriessen, die verantwoorde lijk is voor de steunverlening, stelt wel als voorwaarde dat de bestaande capaciteit van ADM, van 200.000 ton, ingekrompen wordt. )efinitieve toestemming van de Europese commissie voor het reddingsplan voor de bedreigde werf zal pas gegeven worden na dat hierover overeenstemming is bereikt. Ook wil Andriessen meer zekerheid dat de regeling met de gemeente Amsterdam over de twee ADM-dokken werkelijk levensvatbaar is. )e Europese commissie streeft er in het algemeen naar om in de hele gemeenschap de capaciteit van de scheepswerven te ver minderen omdat er door de eco nomische crisis veel te weinig werk is. Instandhouding van de ADM-werf acht Andriessen ech ter belangrijk omdat Amsterdam als havenstad de mogelijkheden voor scheepsreparatie moet be houden. De woordvoerder van Andriessen wilde vandaag in Brussel niet aangegeven hoever Perioden met zon !n de nacht en ochtend mistbanken, ninimumtemperatuur omstreeks min graden. Overdag droog en perioden net zon, middagtemperatuur ongeveer I graden. Weinig wind. 2 MAART 1983. ton op: 07.26 uur, zon onder: 18.20 uur. daan op: 22.29 uur, maan onder: 09.07 lur. Vaterstanden te Katwijk: Hoogwater >m 05.10 en 17.28 uur, laagwater om 1.13 en 13.37 uur. ADM ingekrompen moet wor den. „Dat is een zaak waarover we de voorstellen van de Neder landse regering afwachten", zei hij. De werkgelegenheid bij ADM is de laatste tijd al fors teruggebracht van 1600 tot 1100 arbeidsplaat sen, maar de technische capaci teit is volledig overeind geble ven. De bij de EG aangekaarte steunplannen voor ADM betref fen onder meer overname door de gemeente Amsterdam van twee ADM-dokken voor 15 mil joen gulden, een regeringsgaran tie daarbij van 3,7 miljoen en subsidies van andere overheden van totaal 7,5 miljoen. Voordien liepen er uit 1982 nog steunplan nen van 35 miljoen en overheids- garanties van 8,9 miljoen. Chef Israëlische inlichtingen dienst stapt op JERUZALEM (AFP/AP) - Het hoofd van de militaire inlichtin gendienst van Israël, generaal Jehoshoua Saguy, is vandaag op gestapt. In het rapport van de commissie- Kahane, die een onderzoek heeft ingesteld naar het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingenkam pen Sabra en Chatila, was zijn af treden aanbevolen. Generaal Arye Ben-Tov neemt de leiding van de militaire inlichtin gendienst, voorlopig op zich. Sa guy blijft in het leger. In de verklaring werd tevens ge zegd dat brigade generaal Amos Jaron, die ten tijde van de massa moord het bevel voerde over de Israëlische troepen in en om Bei roet, voor driejaar van zijn bevel zal worden ontheven. Ook dit was een aanbeveling van onder zoekscommissie. RANSBACH - Met plastic jerry cans en flessen wachten tiental len Westduitsers op hun beurt bij de waterbron in het dorpje Rans- bach. Volgens schattingen zijn al zo'n 60.000 mensen naar dit kleine dorpje in het Rijnland gekomen sinds twee weken geleden de eer ste berichten verschenen over wonderbaarlijke genezingen met dit bronwater. (Foto ANP) Rijden onder invloed minder voor rechter ASSEN (GPD) Niet iedere dronken rijder zal in de toe komst terecht hoeven staan. In tweederde van de gevallen van rijden onder invloed zal worden volstaan met een boete. Dat gebeurt om de rechterlijke macht en het openbaar ministerie te ont lasten. De nieuwe regeling wordt waarschijnlijk eind van dit jaar van kracht. Volgens deze regeling komen alleen automobilisten die meer dan 1.3 promille alcohol in het bloed hebben voor de rechter. Bij een alcoholpro millage tussen 0.5 en 1.3 krijgt de automobilist een boete. Een en ander werd gisteren be kend gemaakt door officier van justitie mr. Zwerver in Assen. In dat arrondissement stonden gisteren 68 verdach ten tegelijk terecht wegens rijden onder invloed. Op die manier werd de grote achter stand die was ontstaan inge lopen. De invoering van het nieuwe systeem wacht nog op een belissing van de Eerste Ka mer over de Wet Vermo gensacties. Die wet opent de mogelijkheid een misdrijf met een boete af te doen zon der tussenkomst van de rech ter. BRUSSEL (GPD) De Nederlandse zuivelboeren dreigen dit jaar geen enkele verhoging van hun melkprijzen te krijgen, nu Europees landbouwcommissaris Dalsager door verdere prijsverlaging de overproduktie van melk wil aanpakken. De nationale zuivelproduktie is in fe bruari met tien procent gestegen. Nederland is de groot ste zuivelexporteur ter wereld. Om de snel groeiende Europese zuivelvoorraden in te dammen wil Dalsager tevens de verkoop van boter aan de Sowjet-Unie weer gaan steunen met export subsidies. De Europese Commissie, het 'da gelijks bestuur' van de Europese Gemeenschap, zal zich de ko mende weken over deze voor stellen beraden en ze vervolgens voorleggen aan de landbouwmi nisters van de EG-landen. die medio maart de eerste onderhan delingsronde houden over de nieuwe Gemeenschappelijke landbouwprijzen. Het oorspronkelijke voorstel van de Europese Commissie voorzag in een verhoging van de richt prijs voor melk met 5,4 procent. Voor de Nederlandse boeren gaat daar 2,3 procent van af we gens verlaging van de bestaande monetaire compensatie (MCB), de EG-exportsubsidié die de du re gulden moest compenseren. Voorts zou er nog eens 2,2 pro cent af gaan vanwege de al be staande overproduktie, maar omdat die produktie zo snel ge stegen is, wordt dat 3,2 procent. Zo blijft er voor de Nederlandse boer niets aan prijsverhoging over. Als de landbouwministers ak koord gaan met dit voorstel van Dalsager, dreigen er grote pro blemen voor de Nederlandse zui velboeren. Normaal wordt veel van de melkproduktie omgezet in kaas en zonder hulp van de Europese Gemeenschap op de wereldmarkt verkocht. Door de economische crisis wordt dat steeds moeilijker en zijn de zui velboeren meer afhankelijk van de EG-minimumprijzen die be taald worden voor melkpoeder en boter. Die interventieprijzen worden nu steeds lager. Staatssecretaris Koning (foto anp> "Snellere terug betaling fiscus" PAGINA 7 KNVB is conflict Rijvers-Blok beu PAGINA 9 Suriname heeft nieuw kabinet PAGINA 13 CNV: meer druk op werktijdverkorting AMSTERDAM (ANP) - De Neder- landsche Bank heeft gisteren on verwacht haar tarieven met op nieuw een half procent verlaagd. Op 13 januari ging het disconto eveneens met een half procent omlaag. Het wisseldisconto staat nu op 4 procent, de voorschotrente op 4,5 procent en het promessedis conto op 5 procent. Het promes sedisconto is van groot belang voor de handelsbanken, omdat zij hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten voor het bedrijfsleven hieraan koppe len. De voorschotrente is het ta rief waartegen de banken kun nen lenen bij de centrale bank. De tariefsverlaging is doorgevoerd in verband met de rente-ontwik kelingen op de binnenlandse geldmarkt en met het oog op de aanhoudend sterke positie van de gulden. AMSTERDAM (ANP/DPA/UPI/ Reuter) - De goudprijs is sinds vrijdag met zo*h tien procent ge kelderd in verband met het drei gende vooruitzicht van een prij zenoorlog tussen de olielanden. In Amsterdam bracht een ounce (28,32 gram) vanmorgen nog maar 403 tot 406 dollar op. Vrij dag lag de prijs nog op ongeveer 460 dollar. De daling van de goudprijs ging zoals gebruikelijk gepaard met een - zij het zeer ge ringe - stijging van de dollar koers. Op de wisselmarkt in Am sterdam noteerde de dollar van morgen bij het begin van de han del met 2,70 vrijwel dezelfde prijs als gisteren. De buitensporige daling van de goudprijs werd gisteren ingezet. Op de Londense goudmarkt werd de prijs tijdens de zeer ner veuze ochtendhandel vastge steld op 419,75 dollar, het laagste niveau sinds november vorig jaar en maar liefst 43,75 dollar minder dan vrijdag. In Zurich daalde de prijs met vijftig dollar tot 415 per ounce. De daling wordt algemeen toege schreven aan het steeds reëler wordende vooruitzicht van een prijzenslag tussen de olielanden. De olielanden aan de Perzische Golf herhaalden gisteren hun waarschuwing dat zij een prij zenoorlog zullen beginnen, als het niet deze week tot een ak koord komt over nieuwe basis prijzen. Een lagere olieprijs heeft een vermindering van het aantal dollars in omloop tot gevolg en daardoor een hogere dollarkoers. Het goud als beleggingsobject zal dan veel van zijn aantrekkings kracht verliezen. PALERMO'SICILIÉ - In het zuiden van Italië zijn vannacht en van ochtend tien moorden gepleegd, waarin de Mafia waarschijnlijk de hand heeft gehad. Vanmorgen werd een 46- jarige ambtenaar van de dienst voor agrari sche ontwikkeling doodgeschoten toen hij in een zuidelijke buitenwijk van Paler mo zijn woning ver liet Een anoniem telefoontje leidde de politie naar een woning irfhet cen trum van Palermo, waar zij de met kogels doorzeefde lijken van twee mannen en een vrouw vond die tot dusver niet zijn geï dentificeerd. Gisteravond laat werd een 32-jarige boer ver moord en zijn 38-jarige broer ernstig gewond toen hun auto in de buurt van hun woning in een dorp ten zuiden van Palermo onder vuur werd genomen. In Calabrië op het Ita liaanse vasteland wer den in de stad Catan- zaro een 52-jarige man en zijn 27-jarige schoonzoon doodge schoten. Gisteren vond de politie in een auto in Agrigen- to op Sicilië de lijken Weer vrijspraak Zuidmolukkers LEEUWARDEN (GPD)- Het ge rechtshof in Leeuwarden heefi vanmorgen twee Zuidmolukkers vrijgesproken, die eerder al door de rechtbank in Assen waren vrijgesproken van poging tot moord op twee politieagenten. Vorige weck vrijdag werden zes Molukkers, die van de moordpo ging werden verdacht, eveneens vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Loods uitgebrand HILLEGOM Een grote uitslaan de brand heeft vanmorgen vroeg de opslagloods van het bloem bollencentrum Stassen bv aan de Olympiaweg-Leidsestraat in Hil- legom volledig in as gelegd. De schade wordt door de politie voorlopig geschat op anderhalf miljoen gulden. In de op slagloods bevonden zich bloem bollen die alleen al een totale waarde van een half miljoen gul den vertegenwoordigden. De brand die om half zes door een voorbijganger werd ontdekt werd bestreden door de brand weerkorpsen uit Hillegom, Haar lem, Heemstede en Bennebroek. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het nablussen van de brand heefi de hele dag in beslag geno men. VVD-fractiete«Jer Ma peis is hel afgelopen weekeinde nogal slor dig omgesprongen met de verzuiling van het onderwijs Hij heeft weliswaar terecht vraagtekens gezet bq de kosten die het verzuilde onderwijs systeem met zich meebrengt Maar hij had zich daarbij van wel wat be tere argumenten kunnen bedienen De vergoeding van een kapotte ruit op een openbare school wordt in derdaad automatisch uitgekeerd aan het bijzonder onderwijs, zon der dat daar een ruit gesneuveld hoeft te zijn. De wetgeving die de financiële gelijkstelling van open baar en bijzonder onderwijs regelt, voorziet daann. En zo z^n er meer voorbeelden te noemen die op ge spannen voet staan met de wetten der logica. In zoverre heeft Nijpels dus gelqk. Maar hij kan zich met beroepen op enigerlei onderzoek waaruit zou zijn gebleken dat de financiële ge lijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs onnodig hogere kos ten met zich meebrengt. Er is geen enkel onderzoek - ook niet het door hem geciteerde Nijmeegse onder zoek - waarmee hij die stelling hard kan maken. Dit betekent overigens niet dat er niet eens kritisch naar de financiële gelijkstelling kan worden gekeken. Want daar is alle aanlei ding voor. Tot nu toe is het zo dat de overheid voor elke school - ongeacht of z^ openbaar is of bijzonder - een vast exploitatiebedrag (bedrag per leer ling) op tafel legt. Als een openbare school onverwacht voor hogere kosten komt te staan - bijvoorbeeld door noodzakelijke reparaties aan de centrale verwarming - kan zij via de gemeente in aanmerking komen voor een extra vergoeding. Zoals gezegd moet de gemeente vol gens de wetsregels die vergoeding berekend naar het aantal leerlin gen - echter ook uitkeren aan het bijzonder onderwijs, waar de ver warming op dat moment misschien nog uitstekend functioneert. Dat legt niet alleen een onnodig zwa re last op de gemeentefinanoen. het heeft ook weinig te maken met een doelmatig financieel beheer Temeer omdat het bijzonder onder wijs een dergelijke kostenpost nor maal gesproken eveneens op de (landelijke) overheid kan verhalen Er is daarom weinig reden om dit au tomatisme in stand te houden waardoor het bijzonder onderwas bedragen toegeschoven krijgt die het eigenlijk niet nodig heeft. Zonder al te drastische ingrepen valt er op plaatselijk niveau best een fi guur te bedenken die aan deze re geling een einde maakt. Onder handhaving van de financiële ge lijkstelling kunnen er dan vergoe dingen worden uitgekeerd die recht doen aan de werkelijke behoeften in het onderwijs Als dit tot forse financiële bespanrv gen leidt is dat mooi Maar zolang dat niet is aangetoond (het Instituut voor Onderzoek Overheidsuitga ven houdt zich daar op het ogenblik mee bezfc) mag dat geen over heersend motief zijn om dit aspect van de verzuiling rigoureus aan te pakken. De financiële gelijkstelling staat voor op en het enige waar het voorlopig om gaat is dat de werkelijke noden in het onderwijs op een financieel zuivere manier worden gelenigd. van drie drugsver slaafden. Allen waren in de slaap gescholen. De Napolilaanse indus trieel Carlo de Feo is gisteravond ontvoerd toen hij van zijn werk naar huis reed. Zijn auto is enkele kilome ters van zijn bedrijf gevonden, zo heefi de politie meegedeeld. De politie gaat er van uit dat het de ontvoerders te doen is om losgeld.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1