LEIDSCH DAGBLAD Herrenberg komt toch weer terug CDA: 'Geen gemorrel aan gelijkstelling onderwijs' Yervangiiig van Philip Habib in Midden-Oosten? Ook Nigeria bij spoedberaad over olieprijs Veerboot bij tweede bergings poging overeind TT Rechtbanken in VS kunnen werk niet meer aan WORTELTJES EN VARKENSLEVER Man verwondt zoon en doodt dochtertje MAANDAG 28 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 Directeur G Koopman Wnd -hoofdredacteur: R. D Paauw No. 37023 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB iMtan •Voor W ivs. m COtoton DEN HAAG (GPD) - Met het CDA valt niet te praten over bezuini gingen op de extra kosten die verbonden zijn aan het verzuilde onderwijssysteem. „Financiële gelijkstelling is financiële gelijk stelling en daar kan niet aan ge morreld worden", aldus CDA- fractievoorzitter De Vries in een reactie op uitlatingen van zijn WD-collega Nijpels tijdens het weekeinde. Op de partijraad van de WD had Nijpels over de financiële gelijk stelling van openbaar en bijzon der onderwijs gesproken in ter men van „heilige huisjes" en „heilige koeien". Nijpels vroeg zich af „of ons verzuilde onder wijssysteem niet bijna automa tisch leidt tot onnodig hogere uitgaven". Nijpels eiste dat er op korte ter mijn inzicht moet komen in de financiële gevolgen van de on derwijsverzuiling in ons land. Hij wees in dat verband op een on derhoek van de Iftatholieke Uni versiteit Nijmegen waaruit is ge bleken dat door oneigenlijk ge bruik van de wet op de financiële gelijkstelling ongeveer een half tot een miljard gulden extra - en onnodig - wordt uitgegeven. CDA-fractievoorzitter De Vries verklaarde vanmorgen voor de radio dat het CDA er nog steeds „geweldig veel aan hecht dat het bijzonder onderwijs door de overheid op gelijke voet wordt behandeld als het openbaar on derwijs". Het feit dat Nijpels in dat verband sprak over heilige huisjes die maar eens moeten worden aangepakt, had De Vries ervaren als een bedreiging voor het bijzonder onderwijs. Volgens De Vries kan het niet an ders zijn dan dat aan de uitkom sten van een onderzoek naar de kosten van ons verzuilde onder wijssysteem ook consequenties worden verbonden. De Vries is echter bang dat de WD het bij zonder onderwijs niet helemaal wil gelijkstellen met het open baar onderwijs door de hoge kos ten. Ook wil de WD met het CDA gaan praten over het stopzetten van onderwijsexperimenten, zoals de middenschool. Het geld dat daar mee vrijkomt zou moeten wor den gebruikt om de kwaliteit van het bestaande onderwijs te ver beteren. Dit zei WD-fractielei- der Nijpels zaterdag op een par tijraad van de liberalen. (zie ook pagina 7) FELIXSTOWE (GPD) - De IJmui- dense firma Wijsmuller is er zaterdag in geslaagd de veer boot 'European Gateway', die sinds eind vorig jaar op zijn kant in het Noordzeewater voor de Britse kust bij Felixsto we lag, weer overeind te trek ken. Het was de tweede keer dat de bergingsfirma een poging deed de gezonken veerboot te kante len. Eerder, op 31 januari, mis lukte deze technisch gecompli ceerde onderneming, toen bij slecht weer een van de kabels brak waarmee de 'European Gateway' overeind werd ge trokken. Zaterdag zat echter ineens alles mee. Er was niet veel wind, de golven kwamen uit de juiste hoek, en daarom besloot de IJ- muidense bergingsfirma maar gelijk met de reddingsoperatie te starten. Aanvankelijk had den de bergers het plan, pas vandaag of dinsdag te begin- De operatie, het terugkantelen van de 'European Gateway', die op zijn rechterkant in acht meter diep water lag, verliep perfect, 's Middags lag het schip nog maar 13 graden uit het lood, met de onderkant rus tend op een zandbank. Giste ren bleek dat het schip twee grote gaten aan stuurboordzij de heeft, een met een diameter van vijf meter, en daarboven een gat van 14 bij vijf meter. Die gaten moeten nu eerst pro visorisch worden gedicht, voor het schip kan worden wegge sleept. Volgens directeur Nan Halfweeg van Wijsmuller kan medio deze week al worden begonnen met het lassen van platen over de gaten. Dan zal het water uit het ruim van de veerboot worden gepompt, waarna het - vermoe delijk eind deze week - naar de haven van het nabijgelegen Harwich zal worden overge bracht. Wijsmuller kreeg eind vorig jaar het contract, omdat deze firma als enige bereid bleek de ber ging volgens 'Lloyds Open Form' te laten verlopen. Dat be tekent dat het bedrijf niets zou hebben gekregen als de berging niet was gelukt. Het betekent ook dat van tevoren geen belo ning overeen is gekomen. Wijsmuller krijgt een percentage van de bergingswaarde, een bedrag dat eventueel door ar bitrage zal moeten worden overeengekomen. De kosten van de bergingsoperatie heb ben tot dusver naar schatting zo'n vier en een half miljoen gulden bedragen. Newsweek noemt Kissinger en Carter NEW YORK (Reuter) - President Ronald Reagan bestudeert de mogelijkheid om de speciale af gezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, te verangen door oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger of de voormalige president Jimmy Carter. Dit heeft het Amerikaanse tijd schrift Newsweek vandaag ge meld. Hij zou mogelijk ook een topconferentie bijeenroepen met de Israëlische premier, Mena- chem Begin, de Egyptische pre sident, Hosni Moebarak, en eventueel koning Hoessein van Jordanië, zo voegde het blad er aan toe. Newsweek, dat geen bron voor zijn bericht gaf, zei dat Reagan de Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt en nog een enkele bui. Minimumtemperatuur rond 2 gra den, middagtempcratuur omstreeks 7 graden. Matige noordelijke wind. 1 MAART 1983. Zon op: 07.28 uur, zon oijder: 18.18 uur. Maan op: 21.09 uur, maan onder: 08.48 00.35 en 12.54 u stappen overwoog als een dra matische laatste toevlucht om de huidige impasse in het vre desproces van het Midden-Oos ten te doorbreken. Henry Kissinger werd bekend door zijn pendeldiplomatie die leidde tot de troepenscheidings akkoorden van Israël met Egyp te en Syrië na de oktober-oorlog van 1973. Jimmy Carter nam het initiatief tot de top Camp Da vid die uitmondde in de onderte kening op 17 september 1978 van de akkoorden van Camp David en de daaruit voortvloeiende on dertekening van een vredesver drag tussen beide landen op 26 maart 1979. Vilé erkent fout UTRECHT (GPD) - De advocaat en voorzitter betaald voetbal van de KNVB. mr. Eric Vilé, heeft in een telex erkend de Arn hemse rechtbank te hebben mis leid. Hij zegt dit evenwel niet met opzet te hebben gedaan. In een dagvaarding had Vilé gesteld dat een kraakpand in Utrecht, dat hij wilde laten ontruimen, aan een Veenendaalse vastgoed handelaar toebehoorde. Hij geeft nu toe dat dit juridisch nog niet het geval was. Kissinger. WASHINGTON (Reuter) - Het aantal processen in de Verenigde Staten stijgt zo zeer dat de recht banken die toch al nauwelijks het werk aan kunnen, er onder drei gen te bezwijken. Volgens een rapport van het bu reau voor de statistiek voor justi tie was in het in 1982 geëindigde fiscale jaar 1982 het aantal nieu- we rechtszaken over een periode van vier jaar met ruim 82 mil joen toegenomen. De sterkste groei vertoonde de staat Massa chusetts met 132 procent, terwijl de gemiddelde toeneming 32 pro cent bedroeg. Opperrechter Warren Burger ver klaarde onlangs verbaasd te zijn dat het rechtsstelsel nog niet was vastgelopen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak 500 gram Varkenslever, 500 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (GPD) - Henk Herrenberg keert in Den Haag terug als ambassadeur van Suriname. Dat hebben offi ciële bronnen in Paramaribo bevestigd. Vorige week ging het gerucht dat Herrenberg ontslagen zou worden „omdat Bouterse ontstemd zou zijn over de wijze waarop de ambas sadeur in Nederland is opgetreden". Herrenberg komt naar verwach ting woensdag in Nederland terug. Dan zal ook de ambassade weer open gaan. Zoals bekend heeft Herrenberg in de korte periode dat hij ambassa deur in Nederland was, voor een aantal ondiplomatieke inciden ten gezorgd. Op een persconfe rentie enige weken geleden opende hij een scherpe aanval op de Nederlandse pers, en vlak voor zijn vertrek naar Paramari bo afgelopen dinsdag ging hij bijna met twee fotografen op de vuist. Tevens sloot hU begin vori ge week de Surinaamse ambas sade in Den Haag en het Amster damse consulaat zonder de Ne derlandse regering daarvan op de hoogte te hebben gesteld. Nieuwe regering Gisteravond werd in Paramaribo bekend gemaakt dat vanmiddag om 12 uur Surinaamse tijd de nieuwe regering-Alibux zou wor den beëdigd op het Onafhanke- Ujkheidspaleis. Onduidelijk was nog, wie de nieuwe regering zou beëdigen, vooral omdat de waar nemend-president van Surina me, mr. Ramdat Miseir, niet meer in functie is. Aangenomen wordt in Paramaribo dat Bouter se zelf het kabinet zal beëdigen. Tot op dit moment is nog steeds niet helemaal bekend hoe de sa menstelling van de nieuwe rege- ring-Alibux zal zijn. Bronnen in Paramaribo zeggen dat het een sterk gecomprimeerd kabinet van acht negen ministers zal zyn. In de laatste regering-Neij- horst zaten nog dertien minis ters. De reden van deze inkrim ping is tweeledig: de PALU (Pro gressieve Arbeiders en Landbou wers Unie) van formateur en beoogd premier Alibux is voor stander van een zo sterk mogelij ke greep van de PALU op het re geringsbeleid en wil daarom niet veel andersdenkenden in het ka binet. Anderzijds zou een aantal aangezochte kandidaten gewei gerd hebben zitting te nemen in de nieuwe regering. Gisteravond was Alibux in nauw overleg met legerleider Bouterse nog bezig de samenstelling van de nieuwe regering rond te ma ken. Met verschillende posten werd nog geschoven. Bouterse vertrekt morgen of woensdag naar New Delhi om daar de con ferentie van ongebonden landen bij te wonen. Het is zijn eerste buitenlandse reis na de gebeurte nissen van 8 december. (zie verder pagina 17) Hilbert v.d. Duim blijft verrassen PAGINA IS VS: meer militaire hulp El Salvador PAGINA Loonmaatregel wekt tweespalt Ajax verspeelt punt bij Sparta PAGINA 9 LAGOS/PARIJS (UPI/Reu- ter) - Nigeria heeft zich dit weekeinde bereid ge toond deel te nemen aan het spoedberaad dat de Opec-landen deze week in Genève willen houden. Daaruit is door andere Opec-leden de conclusie getrokken dat Nige ria wellicht bereid is de eerder aangekondigde prijsverlaging in te trekken. De Nigeriaanse olie zou met een prijs van 30 dollar voor een vat ruwe olie, enkele dollars lager zijn dan de de minimumprijs die binnen de Opec geldt. In reactie kondigden ook Engeland en Me xico verlagingen aan. Deze twee niet-Opec-landen maakten ech ter vrydag al duidelijk bereid te zijn de verlaging in te trekken. Als gevolg van de Nigenaanse ver laging. dreigde een scheuring m de Opec en een ineenstorting van de wereldoliemarkL Sterke Opec-landen kondigden aan nog onder de prijs van Nigeria te gaan verkopen, als dit land niet m zou binden. De prijsproblemen zijn het gevolg van een sterk verminderde vraag naar olie. Door prijsverlagingen door te voeren, hopen sommige landen de vraag te kunnen sti muleren en zo nog iets van hun omzetverw achtingen waar te ma ken. ARNHEM (ANP) Een 41-jarige inwoner van Arnhem heeft van morgen zijn 9-jang dochtertje met messteken om het leven ge bracht en zijn 11-jarige zoon le vensgevaarlijk verwond. De man heeft daarna geprobeerd zichzelf van het leven te beroven. Hij werd met snijwonden aan beide polsen door de politie gevonden nadat buren alarm hadden gesla gen. Over de toedracht van het drama, dat zich vanochtend rond 08 00 uur in de woning van de man moet hebben afgespeeld, tast de politie nog in het duister. Vast staat dat de man eerst op zoek is geweest naar zijn ex-echtgenote Het paar was al enkele jaren ge scheiden. Nadat het hem niet ge lukt was om de vrouw te vinden zou hij zyn dochtertje om het le ven hebben gebracht en zyn zoon verwond Volgens een woordvoerder van de Arnhemse politie heeft de man zelf een ziekenhuis gebeld met de mededeling dat zijn kinderen waren vermoord. Inmiddels kwam by de politie een telefoon tje van buurtbewoners binnen met het bericht dat er in de wo ning van de man waarschijnlijk iets ergs was gebeurd. Politie mensen zagen hem korte tyd la ter door de bnevenbus in de gang liggen en forceerden de deur van de woning. De 11-jarige zoon werd, hevig bloe dend, in zyn slaapkamer gevon den. Het meisje werd in haar bed gevonden. Zy bleek al te zyn overleden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1