actief in I vrije tijd I Boodschappen doen met een elektronische rekenmachine Advies: Endegeest mag huizen huren voor 30 patiënten Apparaatje ontwikkeld voor geestelijk gehandicapten Opnieuw bezwaren tegen bouwplan voor 'gat' In Leiden en omgeving Behoefte aan gezins vervangende tehuizen Modeshow in Stads gehoorzaal Bijeenkomst CDA-fractie Lelden DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 LEIDEN - Boodschappen doen vinden veel geestelijk gehandi capten vervelend. Afrekenen bij de kassa, vreselijk. De beurs leegschudden, daar komt het meestal op neer. Niet leuk voor de gehandicapte, niet aangenaam voor de dame/ heer achter de kassa, die vreest dat er een lange rij ongeduldi- gen zal ontstaan. Mogen we deskundigen geloven, dan is de Portotronic LR 300, in de wandeling gewoon elek tronische rekenmachine gehe ten, een hele uitkomst. De staatssecretaris van welzijn, volksgezondheid en cultuur, drs. J.P. van der Reijden, over handigde gistermiddag het eerste exemplaar aan drs. G. Arts; en die is directeur van de stichting Gemiva te Gouda. Psycholoog Smeets moet het idee in '76 hebben gekregen: een rekenmachine ontwikke len die geestelijk gehandicap ten in staat stelde boodschap pen te doen. "Veel mensen", zegt Smeets, "zijn van mening dat geestelijk gehandicpaten maar onder begeleiding moe ten winkelen. Ik vind dat on zin. In deze tijd zijn wij toch juist voorstanders van het idee dat gehandicapten zo zelfstan dig mogelijk moeten leven. Nou dan!". Eind vorig jaar werd het appa raat in produktie genomen, door de Leidse handelsonder neming Rijmas. "Dat is nieuw hè", zegt dr.ir. Scheepmaker, die lid is van de uit weten schappers bestaande commis sie contacten met het bedrijfs leven. "Ik bedoel: die nauwe samenwerking tussen bedrij ven en de Leidse universiteit, dat is nieuw. Het is natuurlijk een mooie tendens. Want laten we eerlijk zijn: niet alleen het bedrijfsleven, óók de universi teit kan er beter van worden". Terug naar het apparaat. Wie staat er weieens bij stil wat je moet kunnen of doen als je aan het winkelen bent? "Ja", be gint Smeets, "je handelt auto matisch. Maar ondertussen weet je wel welk bedrag je bij je hebt en als je aan de kassa staat, let je goed op. Voor geestelijk gehandicapten is geld geld, dus boodschappen doen, hun niet gezien". En de machine is dus een uit komst. "Ja", antwoordt Smeets bondig. Maar, werpen wij tegen, denkt de geestelijk gehandicapte bij het zien van het apparaat niet: oei, wat inge wikkeld! "Nee", zegt Smeets beslist. "En dat is ook niet vreemd, wantje hoeft maar zo weinig te kun nen. Van één tot tien kunnen tellen bijvoorbeeld; en de eer ste letter van elke munt of bankbiljet kunnen associëren met de betreffende munt of bankbiljet. Bijvoorbeeld de let ter k met kwartje. En daar naast zal de geestelijk gehandi capte een beperkt aantal woor den moeten kunnen lezen, zo als: ja, nee, ik heb, klaar, dank u, niet goed, en geld terug". Vooruit, Smeets geeft het toe: er zijn geestelijk gehandicapten die niet met zijn apparaat zul len kunnen omgaan. "Maar veel gehandicapten", zo ver volgt hij, "leren in tien tot veer tien uur hoe ze de machine moeten bedienen. Onderzoek heeft dat uitgewezen. Het wordt ook een prestige-zaak, zo heb ik gezien. Ze willen het leren!" De prijs van het rekenapparaat liegt er niet om. Negenhon derdtachtig gulden. De woord voerder van Rijmas, Lange- zaal, vindt het ook veel geld, "maar ja, al die apparatuur is duur hè". Hij wenst wel de aan dacht te vestigen op het feit dat mensen een vergoeding kun nen krijgen via de Algemene Wet Bijzondere Ziekte-voorzie ningen. "En ondanks de prijs", zo beweert hij, "zijn de mensen die in tehuizen werken toch enthousiast. De mensen die wij hebben gesproken dan". Export Export naar het buitenland moet niet worden uitgesloten. "We In tien tot veertien uur leren de meeste gehandicapten hoe ze met de Portotronic moeten omgaan. moeten dan een ander model ontwikkelen, natuurlijk, maar dat kan", zegt Langezaal. "We hebben overigens al contact met Engels sprekende lan den". Ook staatssecretaris Van der Reyden wees in zijn toe spraak op de exportmogelijk heden. Hij had dit evenwel nog niet gezegd, of hij voegde er aan toe dat exportbevordering niet in zijn portefeuille zit. "En omdat ik de grenzen daarvan niet wil overschrijden zou ik u willen verzoeken mij toe te staan nu mijn mond te hou den". En dat deed hij. Smeets heeft overigens inmid dels de smaak van het brain stormen wel te pakken gekre gen: hij is nu bezig met het ont wikkelen van een zogenaamde klok-agenda. "Op het moment heb ik alleen nog maar een log apparaat, maar dat wordt wel anders. Wat dat is een klok- agenda? Stel je voor: een geestelijk gehandicapte moet om acht uur de bus halen naar Utrecht, dan zegt deze klok- agenda: je hebt nog vijf minu ten. Daar komt het op neer. Simpel gezegd dan". Kaiserstraat LEIDEN - Er zijn opnieuw bezwa ren gerezen tegen de bebouwing van het omstreden "gat in de Kaiserstraat". De raadscommis sie voor de volkshuisvesting heeft de ingediende bezwaar schriften echter unaniem van de hand gewezen. In opdracht van de Stichting Stu dentenhuisvesting en de Stich ting Huisvesting Werkende Jon geren is een plan gemaakt dat voorziet in de bouw van 47 twee kamerwoningen voor tweeper soonshuishoudens. De nieuw bouw zal bestaan uit twee woon blokken in een wigvorm en wordt drie etages hoog. Het bouwwerk krijgt een schuine kap van stalen hekwerk inplaats van het tradionele pannendak. Opvallend is verder dat de twee woonblokken worden overspan nen door een glazen kap. De eigentijdse vormgeving van de nieuwbouw is een aantal omwo nenden in het verkeerde keelgat geschoten. Zij noemen het ont werp lelijk en niet passend in het beschermd stadsgezicht. Ook het parkeren op het binnenterrein (22 parkeerplaatsen) is niet in goede aarde gevallen. De buurtvereniging "De Kaiser" meent dat het bouwplan in strijd is met het verbeteringsplan Aca- demiewijk, het structuurplan Het 'gat' aan de Kaiserstraat, waar 47 woningen voor jongeren moeten komen. voor de binnenstad en het struc tuurschema Volkshuisvesting. In het verbeteringsplan zou staan dat het parkeren op het binnenterrein wordt afgewezen omdat dit teveel ten koste zou gaan van de woonkwaliteit van de te bouwen wooneenheden en de directe omgeving. Het aantal te realiseren parkeerplaatsen zou bovendien niet in overeenstem ming zijn met de norm gesteld in het structuurschema volkshuis vesting. Volgens het structuurplan zouden grootschalige concentraties van één-en tweekamerwoningen ver meden dienen te worden en moet worden uitgegaan van het stimuleren van de gezinswoon functie. Omwonenden vrezen voor een steeds eenzijdiger wor dende bevolkingsopbouw in de wijk. Aanvankelijk was het het plan van de Stichting Studentenhuisves ting om in het gat aan de Kaiser straat, en op het binnenterrein daarachter, een flat voor onge veer 200 studenten neer te zetten. Bewoners van de Pieters- en Academiewijk hebben zich van meet af aan fel tegen dit plan ver zet. Zij werden, na langdurige beroepsprocedures, door de Raad van State in het gelijk ge steld. Daarmee was het omstre den bouwplan van de baan. De leden van de raadscommissie voor de volkshuisvesting hebben de bezwaren tegen het veel klein schaliger plan dat nu op tafel ligt, gisteravond, ongegrond ver klaard. Volgens de raadsleden gaat het om een goed bouwplan dat moet doorgaan. Wethouder Waal (ruimtelijke ordening) noemde het aantal parkeerplaat sen verantwoord. Het ligt in de bedoeling dat dit jaar met de nieuwbouw wordt begonnen. Dit heeft de raad voor de volksge zondheid in Zuid-Holland, een adviesorgaan van gedeputeerde staten, gisteren geadviseerd. (De uiteindelijke beslissing neemt DEN HAAG-LEIDEN - Leiden, Al phen en de Bollenstreek zitten met ellenlange wachtlijsten voor gezinsvervangende tehuizen. De komende jaren zullen er zeven (in Sassenheim, Alphen, Oegst- geest en Voorschoten) van derge lijke onderkomens worden ge bouwd. Drie te weinig, consta teert een commissie van de pro vincie Zuid-Holland in een rap port. De commissie pleit er voor om de bouw van die drie tehui zen óók te stimuleren. De hoogste urgentie geeft de com missie aan de Bollenstreek. Zij verwacht dat tot 1985 het aantal plaatsen, vooral in deze streek, nog sterk zal toenemen. DEN HAAG/OEGSTGEEST - Het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest mag in Leiden of directe omgeving enkele huizen huren om dertig patiënten (vier per woning) in onder te brengen. De onderkomens, die op betrekkelijk korte afstand van het ziekenhuis moe ten liggen, zullen de komende twee jaar kunnen worden betrokken. opgesteld. De bedoeling van de inrichting is huizen, in de vorm van een dorp, op haar terrein te laten bouwen waarin psychiatri sche patiënten samen wonen met mensen uit de normale sa menleving. Volgens de raad voor de volksgezondheid moet het niet uitgesloten worden geacht dat dit 'Beschut Wonen' in de toekomst een regionale functie zal gaan vervullen waarvan ook Endegeest gebruik zou kunnen maken. De patiënten om wie het bij Ende geest gaat moeten hoognodig naar nieuwe onderkomens wor den overgeheveld. De ruimten waarin zij nu verblijven zijn sterk verouderde paviljoens. Het was de bedoeling van het zieken huis dat wanneer de 'socio-wo- ningen' waren gerealiseerd, de Hobbitstee en Voorgeest af te breken. De raad vindt dat Hob bitstee nog even kan blijven be staan als in eerste instantie der tig patiënten verhuizen. Zodra er een regionale instelling voor beschermde woonvormen in het leven is geroepen, moet Endegeest de 'socio-woningen' aan haar overdragen, adviseert de raad. De bouw van een vijfde dagverblijf voor volwassen geestelijk gehan dicapten, dat in Leiden komt, is thans in voorbereiding. De toe komstige bewoners zijn nu on dergebracht in een school in Oegstgeest. Het Leidse tehuis 'Voorgeest' zal in de toekomst worden gesloten. Hiervoor in de plaats wordt een nieuw onderkomen gebouwd. De Leidse regio krijgt boven dien, zo meldt de commissie, een 'extra' tehuis. Met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur moet worden besproken welke plaats daarvoor in aanmer king komen. het ministerie van WVC). Endegeest wilde echter heel wat meer dan waarvoor wellicht het licht op groen wordt gezet. Het ziekenhuis h^d twintig wonin gen willen kopen of huren om zo'n tachtig patiënten, onder wie twintig geestelijk gehandicap ten, te kunnen huisvesten. De raad voor de volksgezondheid vond dit een beetje te veel van het goede. Hij wil stapsgewijs te werk gaan en Endegeest eerst maar eens ervaring met deze nieuwe woonvorm laten opdoen. Voor het zelfstandig wonen van de geestelijk gehandicapten wil de de raad vooralsnog geen toe stemming geven. Endegeest moet er bovendien re kening mee houden dat bij de voorbereiding van dit project Sint Bavo en Sancta Maria, twee psychiatrische inrichtingen in Noordwijk en Noordwijkerhout, moeten worden betrokken. In beide inrichtingen verblijven thans patiënten die eveneens in aanmerking komen voor plaat sing in een zogenaamde 'socio- woning'. Daarnaast heeft Sint Bavo jaren geleden al een soortgelijk plan, onder de naam 'Beschut Wonen', Centraal wonen De vereniging Centraal Wonen Leiden e.o. houdt vrijdag avond haar eerste jaarverga dering in de Bierdeghel I, Ves- testraat 7a, eerste verdieping. Door middel van een informa tiestand kunnen belangstellen den zich oriënteren op verschil lende projecten van de vereni ging, zoals het Gijzenij-project (koop en renovatie van dertien woningen), waar nog plaats vrij is voor a.s. bewoners. Na het afhandelen van de verga dering is er een informeel ge deelte met een diaserie over Centraal-Wonenprojecten in andere plaatsen. De aanvang is om acht uur. SP De Socialistiese Partij afdeling Leiden houdt vrijdagavond een bijeenkomst voor mensen die belangstelling voor haar activiteiten hebben. De resulta ten van het werk van de SP in de gemeenteraad, de ecomno- mische crisis, actie legen de ei gen bijdrage voor ziekenfonds verzekerden en gastarbeiders zijn onderwerpen die bespro ken worden. De SP heeft een nieuwe vergader- en werkruimte: de vroegere ijssa- lon van Gaasbeek, Groenesteeg 33. De bijeenkomst begint om half acht. Communicatie Club De Communicatie Club Leiden bestaat 12'/z jaar en dat vieren de 27 mc'ers vrijdagavond in de Bierdeghel aan de Veste- straat. Bingo, verloting en mu ziek van de Sirocco's staan op het programma. Het feest be gint om acht uur. Voor meer in formatie: tel. 142396 of 125562. Februaristaking Het comité 'Leiden tegen Fascis me' roept op tot herdenking van de februaristaking 1941. Deze herdenking is vrijdag in Amsterdam door middel van een défilé om vijf uur langs de Dokwerker op het Jonas Daniël Meijerplein. In Leiden verza melen deelnemers zich per auto om vier uur bij het station. E nerg ie-excursie K&O heeft voor maandagavond een bezoek aan het museum voor geologie en mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht op het programma staan. Daar is de tentoonstelling "Energie uit eigen bodem" gaande. Die avond wordt er een inleiding aan de hand van dia's gege ven, een rondgang door de ten toonstellingsruimte gehouden en een korte film vertoond. Dit alles om een beeld te geven van de energiewinning in Neder land. Belangstellenden kunnen zich bij K&O opgeven, Oude Vest 45. Foto-wedstrijd De Leidse Amateur Fotografen Vereniging (LAFV) bestaat zestig jaar en organiseert daarom een fotowedstrijd met als motto "Wonen in Leiden". Inwoners van Leiden en aan- grenzende gemeenten, die geen lid zijn van de LAFV kunnen hieraan meedoen. Er kan in twee categorieën worden inge zonden: kleur en zwartwit met een minimumformaat van 18- x24 cm en een maximum van 30x40. Leden van de LAFV vor men de jury. Prijswinnaars ontvangen fotowaardebonnen. Inzendingen dienen uiterlijk 2 april te worden ingeleverd bij restaurant Bernsen, Breestraat 157. Folders over deze wed strijd zijn onder meer verkrijg baar bij de voorlichtingsbalie van het stadhuis en in de open bare bibliotheek aan de Nieuw- straat. Een selectie van de inge zondenfoto's v)ordt getoond op een expositie die de LAFV in april in de Waag houdt. Literop Komend najaar verschijnt er weer een nummer van Literop, een Leids tijdschrift waarin amateurs poëzie, korte verha len. essays en zwartwit illu straties kunnen publiceren. Kopij kan tot 15 april worden gestuurd naar de redactie van Literop pla L.A.K., Levendaal 150 driehoog, 2311 JP Leiden. Maximaal drie A-4 velletjes. Ome Joop De 'Ome Joopshow' is zaterdag- midag in de Merenwijk te zien. Op uitnodiging van winke liersvereniging De Kopermolen is er van één tot drie uur een optreden net buiten het winkel centrum, nabij het ABN-fi- liaal. Signeren De schrijvers Maarten 't Hart en Mensje van Keulen signeren hun nieuwe boeken zaterdag middag bij boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn, van half drie tot vier uur. D'66 De afdeling Leiden van D'66 houdt vrijdagavond een leden vergadering in Nieuw Miner va, Vrouwensteeg 11. Het De mocratisch Manifest is een van de onderwerpen van deze ver gadering, die om acht uur be gint. Pop De Britse groep Medium Medium treedt vrijdagavond op in het Leids Vrijetijdscentrum. De groep is in 1979 opgericht en bracht in 1981 de elpee "The Glitterhouse" met een aantal funknummers uit. Zaterdag avond is er in het LVC (Bree straat 66) in het kader van "Pop aan de Bak" een optre den van drie groepen: Trans pose, Les Zazous en Signs. Bei de avonden gaat de zaal om ne gen uur open. Bingo-dansant In clubhuis Matilo, Zaanstraat 126, is vrijdagavond een bingo- da-nsant. Aanvang acht uur, toegang van zestien jaar af. Coopertest Atletiekvereniging De Bataven geeft liefhebbers zaterdagmid dag de gelegenheid door mid del van een Coopertest hun con ditie te testen. De "Kenneth Co opertest" is een loop van twaalf minuten waarin deelnemers een zo groot mogelijke afstand proberen af te leggen. Die af stand, gecombineerd met de leeftijd, leidt tot een conclusie over de conditie. De Coopertest wordt gehouden op de kunst- stojbaan in de Leidse Hout, van twee tot drie uur. De in schrijving is om één uur in de kantine van de atletiekbaar aan de Antonie Duycklaan. Mysterie In buurthuis Groenoord, Pas teurstraat 23. is zaterdag avond het optreden van John Elferink met Matra Mysterie te zien. Volgens de organisatoren gaan er met mensen uit het pu bliek geheimzinnige dingen ge beuren. Iemand ziet een sleutel bos voor een aansteker aan, een ander wordt gewichtloos en weer een ander voelt geen pijn of heeft geen kracht meer. Ook is er nog een myusterieuze 'dy- namite-act'. Het optreden be gint om negen uur en duurt on geveer een uur. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk (Valkenpad) is zaterdag een bingo-avond, die om half negen begint. Waldolala Een oude uitzending van het VPRO-programma Waldolala wordt zaterdagmiddag in het 'Open Café' van het Leids Vrij etijdscentrum (Breestraat 66) per video vertoond. Het café is van twee tot vijf uur geopend. Aleenstaanden Het project Alleen Staan van buurthuis In de Vroolijcke Ar- ke (Pieterskerkchoorsteeg 15) houdt zaterdag van half negen tot ongeveer twaalf uur een feestelijke contactavond. Cor Hendriks zingt en speelt zelfge maakte liedjes. Rock In het café de Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat speelt zon dagmiddag vanaf half vier de Leidse formatie "Hot Rocks". Toegang is gratis. Leiden- De nieuwe voorjaarsmode van Warnecke is 1 maart 20.00 uur) in de Stadsgehoorzaal te zien. In deze show zal niet alleen de bovenkleding aan bod komen maar ook voor de badkleding, nacht-en ondermode is een plaatsje ingeruimd. Gastvrouw tijdens deze modeavond is me vrouw Croonen-de Roo. Voor de bijpassende schoenen zorgt Van Dalen, Messchers's modehuis le vert de hoeden, tassen en sjaals en de brillen komen van Look. De haarmode neemt Tom Wes ten voor zijn rekening. Voor een gezellige aankleding van de zaal zorgt bloemist David Nieuwen- burg terwijl de muzikale omlij sting van het duo Lex Sonneveld is. LEIDEN - De raadsfractie van het CDA houdt morgenavond haar maandelijkse bijeenkomst in het Vergulde Haantje (Vrouwen- steeg). De bijeenkomsten heb ben een open gedachtenwisse- ling tussen fractie, leden en sym- patisanten ten doel over de ac tuele gemeentepolitiek. Vrijdag komt onder meer de toekomst van de ijshal ter sprake.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4