Wassenaar brengt laatste grote bouwlocatie in kaart Heeft consument nu voordeel van meubelboulevard? Eerste zes koophuizen Buitenhof opgeleverd Ook bewoners van VUetwijk tegen bouw kantorencomplex jUsqftK Antenne-aansluiting voor bejaardenhuis goedkoper Dillenburg [Le/cfee agenda Illegaal gebouwde paardestal moet weg LEIDERDORP De eerste zes koopwoningen in de Leiderdorp- se nieuwbouwwijk Buitenhof- Oost zijn klaar. De familie Im- mink kreeg vanochtend als eer ste de sleutel van hun woning uit handen van wethouder Meer burg. De bouw van de woningen is zeer voorspoedig gegaan. De War- mondse aannemingsmaatschap pij Panagro begon als een van de laatsten met de bouw maar is nu als eerste klaar. De eerste paal voor de premie B-koopwoningen ging op 30 augustus vorig jaar de grond in. De bouw heeft minder dan zes maanden geduurd. De bouw ging zo snel omdat Pana gro in de fabriek elementen heeft laten maken die op de bouw plaats alleen nog maar in elkaar gezet moesten worden. De korte bouwtijd heeft voor de kopers een tweetal voordelen. De rijks- DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 Mevrouw Immink krijgt uit handen van wethouder Meerburg de sleutel en bloemen. Toekomstige buren en familie kijken toe. premies bedragen zo'n tweehon derd gulden per jaar meer omdat de bouwrente laag is gebleven. Bovendien hebben de kopers on geveer drieduizend gulden hypo theekrente bespaard door de snelle fabricage. Aan de isolatie is volgens Panagro ook extra aandacht besteed. Voor- en achtergevel en daken zijn goed geïsoleerd. Dat levert de bewoners, aldus Panagro, een besparing op van "vele honder den guldens" per jaar. De eerste zes premie B-koopwo ningen vormen een onderdeel van een veel groter project. In to taal zal Panagro 81 van dergelij ke woningen bouwen. De prijzen schommelen ongeveer tussen de 150.000 en 170.000 gulden. VOORSCHOTEN - Het regent op dit moment bij de gemeente Voorschoten bezwaarschriften tegen de bouw van een kantoren complex op het voormalige Nieuw Voordorp. Dinsdag dien den bewoners van Krimwijk een bezwaarschrift in tegen de kan- torenbouw, gisteren maakten elf bewoners van VUetwijk even eens bezwaar. Evenals de bewoners van Krim wijk vrezen deze bewoners uit Vlietwijk, die allen in de Nor- theystraat wonen, parkeerpro blemen en verkeersoverlast. Zij voeren aan dat werknemers en bezoekers van het kantorencom plex een sluiproute zullen kiezen door de Vlietwijk en de Krim wijk. Ze geloven dat het sluipverkeer zou kunnen worden tegengegaan door de uitgang niet aan te leg gen aan de Badhuisstraat maar aan de Leidseweg. Wanneer deze uitrit zou worden aangelegd op de grens van het park en het bos, zijn alle problemen opgelost, zo menen de bewoners. Automobi listen die op de Leidseweg rijden hoeven in hun visie geen voor rang te verlenen aan de mensen die van de uitrit komen. De uitrit zou kunnen worden be veiligd door de verkeerslichtin stallatie alsmede de voetganger soversteekplaats te verplaatsen van de kerk naar de uitrit. Volgens de bewoners zou met het aanleggen van de uitrit tevens kunnen worden voorkomen dat mensen hun auto zullen parke ren in Vlietwijk, wanneer het parkeerterrein op het kantoren complex te klein blijkt te zijn. Door een nieuwe uitrit zullen au- tomobilsten vermoedelijk juist hun auto parkeren op het par keerterrein bij de kerk, verwach ten zijn. Tijdens een informatieavond voor de omwonenen, die de gemeente in januari organiseerde, raadde wethouder Van Leeuwen het overigens af om een uitrit te crëe- ren aan de Leidseweg: "Daar door zou een levensgevaarlijke situatie ontstaan aan de Leidse weg", zo meende hij toen. Een ander bezwaar van de bewo ners tegen het plan is dat het uit zicht vanuit de huizen van de be woners op het kantoor niet wordt gecamoufleerd door bo men en struiken. "Hierdoor gaat het rustige karakter van deze straat verloren", zo voeren zij aan. WASSENAAR - Als' het college van Burgemeester en Wethouders van Was senaar zijn zin krijgt zul len er na 1985 ongeveer 350 woningen komen in noord-oost Wassenaar. Het college uit deze wens in een brief aan de raads commissie ruimtelijke or dening en openbare werken naar aanleiding van de zojuist verschenen "Structuurschets noord oost Wassenaar". Dit is een studie over de planologi sche mogelijkheden van het ge bied. Een nieuwtje hierin is het voorstel kavels te reserveren voor zelfbouw. In mei 1980 behandelde de Wasse- naarse gemeenteraad de Woning- bouw-nota. Men sprak toen uit te onderzoeken of nieuwe plaatsen met een capaciteit van 1150 wo ningen konden worden aange wezen. De nu gepubliceerde "Structuur schets" is hier een uitvloeisel van. In de "Uitgangspunten voor het collegebeleid 1982-1986" noemt het liberaal-progressieve college het noord-oostelijke randgebied. Daar moesten loca ties worden aangewezen en bouwplannen ontwikkeld voor tenminste 300 350 woningen in de sociale sector. Een ander stuk woningbouw grond, de Hoge Klei, vervalt defi nitief en krijgt een agrarische be stemming. Het uitgangspunt van 300 350 woningen wordt ook in de "Structuurschets" gebruikt. Plannen voor méér woningbouw komen niet onder de loep, maar zijn wel mogelijk. Men kan het genoemde aantal dan ook als het laatste bod van de WD beschou wen. Deze partij huldigt name lijk het standpunt dat Wassenaar "vol" is. In zijn schrijven stelt het college dan ook dat de bedoeling is "een definitieve afronding van het woongebied in het noord-oos ten" te bereiken. Planologisch zowel als politiek zit Wassenaar dan met zijn bebouwde kom te gen de grenzen van het mogelij ke aan. Drie modellen De studie over het noord-oosten bevat een verkenning van het ge bied, begrensd door de Oostdor- perweg, de Hoogeboomseweg, het Ammonslaantje, de Rijks straatweg en de noord-oostelijke plangrens van het bestemmings plan Hofcamp. Daarna worden de planologisch mogelijkheden opgesomd Er resulteren drie modellen voor het gebied: een strandwallenmodel, een concen- De Zijlwatering en de polder waarin het Wassenaarse college 350 wo ningen wenst te bouwen, aan weerszijden van het kanaal. Op de achter grond de bebouwde kom die nu definitief afgegrendeld gaat worden. trisch model en een combinatie van beiden. Het verschil zit hem in het kiezen van bebouwing aan de uiterste west- en oostzijde (Oostdorperweg en Rijksstraat weg) of centraal langs de Zijlwa tering. Het college kiest voor een tussen oplossing in de vorm van het zo genaamde "350-model", met wo ningbouw langs de Zijlwatering. De argumentatie is dat "het mid dengebied het meest geschikt is voor woningbouw. Voorts past het "350-model" in een door ons gewenst, op afronding gericht beleid". Als bijkomstig pluspunt noemt het college dat de grond reeds gemeente-eigendom is en dat het plan financieel haalbaar Opmerkelijk is dat Burgemeester en Wethouders het probleem van de precieze omvang van de wo ningbehoefte niet als leidraad willen hanteren voor beoorde ling van de "Structuurschets": de gegevens moeten eerst wor den "geanalyseerd en geactuali seerd", oftewel nader bekeken worden. Voor de "Structuur schets" acht men deze problema tiek, "waarover in het verleden in de raad en commissie's nim mer eenstemmigheid heerste", niet aan de orde. "Op dit moment gaat het om het bepalen van het beleid voor deze raadsperiode; daarbij zullen wij ons baseren op het "350-model". Een bijgevoegd, licht optimistisch, tijdschema leert dat men in ieder geval in deze raadsperiode het noodzakelijke bestemmingsplan voor het noord-oosten wil vast stellen (in april 1985). Daarop volgend kan men beginnen met de "concrete bouwplannen". On geveer de helft van de 1150 in de Woningbouwnota genoemde wo ningen zijn dan gerealiseerd. De laatste grote bouwlokatie is dan opgesoupeerd. Het is in dat geval niet te hopen dat het aantal wo ningzoekenden blijft stijgen zo als het nu het geval is. Meer dan 1600 mensen wachten nu op een huisvesting. Moeizaam Volgende week woensdag buigt de Commissie ruimtelijke ordening en openbare werken zich over de "Srtuctuurschets noord-oost". Het wordt de eerste ronde van een waarschijnlijk moeizaam proces. Het college noemt het niet, maar heeft met zijn keuze zeker ook gekozen voor de min ste weerstand vanuit de bevol king. In het rapport staat over het tijdaspect: "de voorberei dingstijd is voor alle modellen moeilijk te schatten, omdat on der invloed van bezwaarproce dures de goedkeuring van be stemmingsplannen kan uitlopen tot 5 jaar of zelfs meer". In Was senaar zijn de ervaringen hier mee zeer triest, zoals met de wo ningbouw aan de Wiegmanweg die ernstig werd vertraagd. Op dezelfde commissievergade ring zal de nieuwe wethouder Cocheret de la Morinière zijn be stuurdersdebuut maken. Makke lijk zal het niet worden, aange zien het CDA wantrouwen tegen hem koestert. De christen-demo cratische fractievoorzitter Wens- veen liet daar deze week bij de benoeming van de nieuwe wet houder geen twijfelaar bestaan: "wij zijn er niet van overtuigd dat de kandidaat van de WD zich sterk zal maken voor een maximale inspanning op het ge bied van sociale woningbouw in Wassenaar", zei hij onder meer. Bovendien heeft men nog een appeltje te schillen met de libera len, o.a. omdat dezen met hun standpunt tegen woningbouw op de Hoge Klei verkiezingswinst haalden waar het CDA fors ver loor. En voorts om de college on derhandelingen van juni. Waar schijnlijk zal men om compensa tie voor de geleden schade voor de woningbouw op de Hoge Klei vragen. De plannen voor grote meubel vestigingen volgen elkaar de laatste tijd met grote regelmaat op, maar wat heeft de consu ment daar nu aan? Denken de gemeenten aan het belang van die consument of laten zij zich leiden door het eigenbelang? Een groot aantal meubelzaken maakt zo'n gemeente namelijk niet alleen aantrekkelijker voor het winkelende publiek maar ook voor andere grote winkels om zich daar te vesti gen. Een concentratie van grote meu belzaken heeft voor de consu ment voordelen, vindt Piet van Rosse werkzaam bij de Consu mentenbond. Het eerste voor deel is de bereikbaarheid en de aanwezigheid van voldoende parkeerplaatsen. "Waar moet een ondernemer het van heb ben? Dat de mensen bij z'n winkel moeten kunnen ko men", beantwoordt Van Rosse zijn eigen vraag. "En Jan Pu bliek wil dat met de auto doen. Bereikbaarheid is het sleutel woord. Alles draait om bereik baarheid zeker voor dingen, zoals meubelen, waar je wat voor rond moet neuzen. Als de klant eerst een uur rond moet rijden voor hij z'n auto kwijt kan, zal hij ergens anders heen gaan". Een tweede voordeel van een grote meubelconcentratie is de mogelijkheid om te vergelij ken. De klant loopt van de ene in de andere winkel zonder dat hij daarvoor zijn auto hoeft te verplaatsen. Volgens Van Rosse lijkt het Lei- derdorpse plan op het eerste gezicht het meest aantrekke lijk voor de consument. Mak kelijk te bereiken, omdat het langs een snelweg ligt en de grootste sortering, omdat er vijf of zes grote zaken komen. door Henny van Egmond Dat de gemeente Leiderdorp de ze overwegingen heeft mee la ten spelen bij de plannenma kerij betwijfelt Van Rosse. Ge meenten en provincies schen ken meestal weinig aandachi aan consumentenbelangen, is zijn ervaring. Voor Leiderdorp kwam het plan van Stouten- beek Beheer bv als een ge schenk uit de hemel. Eerdere plannen voor de bouw van kantoren in de Elisabethhof waren niet acceptabel voor de provincie. Maar de opbrengst van de verkoop van de grond in de Elisabethhof was voor een groot deel al besteed. De aanleg van het sportpark "De Bloemerd" was "voorgefinan cierd" uit de grondverkopen in de verwachting dat die ook snel zouden plaats vinden. Zo lang de gronden niet verkocht zijn moet de gemeente Leider dorp veel rente betalen. En dat drukt in deze tijd zwaar op de begroting. Maar de reactie van de gemeente Leiden is niet in het belang van de consument. Het plan om een veel kleinere meubelcon centratie aan de Langegracht te realiseren heeft niet dezelfde voordelen als het Leiderdorpse plan. De Langegracht is veel moeilijker te bereiken en de vergelijkingsmogelijkheid voor de consument zal veel kleiner zijn. Eigenbelang Voor het Zoeterwoudse plan gaat een soortgelijk verhaal op. Twee meubelzaken willen de andere vestigingen voor zijn uit "lijfsbehoud". Volgens Les- ki en Casba zal de vestiging van een aantal grote zaken ten koste gaan van hun omzet. Ei genbelang speelt hier dus de hoofdrol. Volgens economisch ambtenaar Cornelissen van de gemeente Leiden is wel degelijk aan het belang van de consument ge dacht. Een meubelconcentra tie in een van de randgemeen ten zal een verschraling van het winkelaanbod betekenen omdat een deel van de winkel zaken in de Leidse binnenstad over de kop zal gaan, aldus Cornelissen. "Als een consu ment recreatief wil winkelen dan is hij erbij gebaat dat er een aantrekkelijk winkelcen trum is", meent de ambtenaar. En zo'n aantrekkelijk winkel centrum is er nu nog in de Leidse binnenstad. Het grote gevaar van een meu belconcentratie in Leiderdorp is volgens Cornelissen dat de mensen hun dagelijkse bood schappen ook in die gemeente zullen doen. Cornelissen: "In combinatie met Winkelhof zou dat een verdere aantasting zijn van de centrumfunctie van Leiden". Van Rosse deelt die mening niet. Uit onderzoek is namelijk ge bleken dat het vertrek van een aantal meubelzaken uit een binnenstad geen invloed heeft op andere winkelvestigingen. Overigens betwijfelt hij of er wel zoveel meubelzaken over de kop züllen gaan door de kömst van de nieuwe zaken als wordt gesuggereerd. "Komt dat nu door de komst van een meubelconcentratie of door de economische malaise? Je moet de oorzaken wel goed uit el kaar houden. De reactie op nieuwkomers is altijd het zaak je afschermen en er tegen aan schoppen. Daar spreekt veel behoudzucht uit". Rotzorg Van Rosse vindt bovendien dat de gemeente Leiden voor een deel zelf schuldig is aan de komst van een grote meubel- concentratie in een van de randgemeenten. "Als een ge meente geen beleid voert waar door een meubelhandelaar zijn zaak draaiende kan houden dan moet hij ergerts anders heen. Als Leiden meent dat dat ten koste gaat van de centrum functie dan zal ze daar de nodi ge voorzieningen voor moeten treffen". Voor de consument maakt het niets uit, stelt Van Rosse. "De ontwikkelingen zijn moeilijk in te schatten. Het is misschien nadelig voor de middenstand en voor de ge meente Leiden, maar het Zal de consument een rotzorg zijn waar hij zijn meubels koopt. Als hij er maar gemakkelijk kan komen". LEIDERDORP - Het bejaarden centrum de Dillenburg, dat zal verhuizen naar de wijk Buiten hof in Leiderdorp, zal een lager bedrag behoeven te betalen voor de aansluiting op de kabeltelevi sie dan gebruikelijk is. Het nor male tarief dat voor de aan- sluitng moet worden betaald ligt op 690 gulden, terwijl de kosten voor De Dillenburg rond de 600 gulden per aansluiting komen te liggen. De Leiderdorpse raadscommissie centrale antenne inrichting, (CAI), kwam gisteravond tot dit Toneel Het Leiderdorpse theater To-ver- lei zet zaterdagavond 5 maart het blijspel "Zonder Gekheid" op de planken van De Muzenhof. Het spel is geschreven door de bekende blijspelauteur Alan Ayckbourn en belooft naast veel humor een ernstige onder toon. Aanvang: 20.15 uur. besluit nadat het beiaardencen trum had verzocht in aanmer king te mogen komen voor lage re aansluitkosten gezien het ho ge aantal wooneenheden. In De Dillenburg zullen 63 indivi duele aansluitingen komen plus nog enkele aansluitingen voor de DONDERDAG Leiden - Stadhuis, raadscommissie fi nanciën, 20 uur. Inde Vroolijcke Arke - Pieterskerk- choorsteeg 15. bijeenkomst over de zorg voor geestelijk gehandicapten, vooraf gaand de film 'Kind voor altijd?', 20 uur, inl. 130053. Vrije School Leiden-Noord - Obrecht- straat 4, lezing door De Helianth, een winkel in biologisch-dynamische pro ducten, over Weleda-geneesmiddelen, 20.15 uur. Ekklesia - Rapenburg 100, schrijfavond t Amnesty International. 20 uur. J_ Clubgebouw Ons Eiland - Kortenaer- straat, voorbchtingsochtend voor oude ren (55 jaar en ouder) over medicijnen, inl. 143503 Antonius Clubhuis - Lange Mare, Maar ten Schlemper houdt een lezing over 'ja loersheid en trouw', inl. 155982. Architektenwinkel - Oude Vest 163, kosteloos advies, 17-18 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Troef - Stationsweg 32. Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur. tel. 216180/149324. L Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAOAVSW, 19-20 30 uur. tel. 142505 Buurtwinkel - Haarlemmerstraat 73b, spreekuur Comité Gasprijsverhoging NEE, 19-20 uur. Milieuwinkel/informatiecentrum Ver- enigng Milieudefensie - Zonneveld- E straat 2, 18.30-21.30 uur, tel. 123459 (ook 'gifiijn'). Leidse Volkshuis - Apothekersdijk 33, tel. 149180, rechtsspreekuur voor vrou-_ wen, 9.30-11.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, vergadering! van de gemeenteraad, 19.30 uur. Zoeterwoude - gemeentehuis, vergade-1 ring van de gemeenteraad. 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, vergade-j ring van raadscommissie voor finan-1 ciën, 20 uur. Warmond - gemeentehuis, vergadering 'ari de gemeenteraad, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 18 febr tot 25 febr Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 120136; Apotheek van Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Kruis- gebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13-14 uur. Gezondheidsceentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. uE recreatiezalen. De commissie stelde wel als voor waarde dat het bejaardencen trum dan voor al die 63 aanslui- DEN HAAG/ZOETERWOUDE Een zonder toestemming ge- bouwde paardestal aan de Gel- derswoii'dseweg 5 in Zoeterwou de zal moeten worden afgebro- ken. De Raad van State, heeft c gen handhaven, afgewezen. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude hadden Vlasveld^ een vergunning voor de bouw van de paardestal geweigerd. r Desondanks begon hij half vorig c jaar toch met de bouw ervan Toen het gemeentebestuur hem vroeg het bouwsel maar weer af c te breken, weigerde Vlasveld dit. s Hij stapte naar de Raad van State a met het verzoek de opdracht van c B en W teniet te doen. De Raad c van State zag hiertoe echter geen x aanleiding. tingen tevens het signaalabonne ment moet betalen ongeacht of a! die aansluitingen nu wel of niel r worden gebruikt. Op deze manier behoeft de kabel exploitant slechts een rekening^11 uit te schrijven in plaats van 63 Op die wijze wordt een hoop ad ministratieve rompslomp uil— handen van de kabelbeheeerdei genomen. Bovendien wordt 100 procent aai signaalabonnementen geïnd on geacht of iemand nu wel of geei gebruik maakt van de kabelmo gelijkheden. OPGERICHT 1 MAART I860 LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V Post uitsluitend sturen naar Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Geen krant ontvangen: tel. 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19.30 uur); zaterdag van 16.30-18.00 uur Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 3203571 t.n v Damiate Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Losse nummers 0,85 Maandabonnement 20,59 (machtiging per incassogiro) Directie: G. Koopman Adj.dir.: N. Quakemaat Wnd.-hoofdredacteur. R. D. Paauw Commentaren: R. D Paauw. W. F. J Wirtz en A A van Brussel Alg redactiechef A. van Leeuwen Plv Alg redactiechef J. M. J. Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) B.W T. Jungman (plv) H.I.J. Veldhuizen (regio) H. v.d. Post (plv) W F. J Wirtz (bin./buit./ec J. Ruygrok-Hoogeveen (PM P J. de Tombe (sport) A. van Kaam (plv) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo. Rome, Madrid, Mexico en Wenen. Redactie stad en randgemeenten tel 071-144941. tst. 219

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2