c Agrariërs eisen beperking vossen in duingebieden "Het was chaotisch, maar ik doe volgend jaar weer mee..' Vossenplaag schadelijk voor bollen ^^0 Gemeenten akkoord met deurwaarder DONDERDAG 24 FEBRUARI 1983 Streek Noordwijkerhouter P. Duivenvoorden: vossen hebben grondbroeders uitgemoord of verjaagd. Het aantal vossen in de duinen is de laatste jaren flink toegenomen. Tot ergernis van kleine kippen en konijnenhouders, die soms lege hokken moeten ontwaren omdat vossen die hebben geplun derd. Bollenkwekers zijn boos omdat de Amsterdamse Waterleiding het aantal vossen niet in de hand houdt. Kwekers vrezen schade aan hun gewassen door een grotere verspreiding van geel ziek. Biologen willen de natuur de vrije hand geven en derhalve niet ingrijpen in natuurlijke processen. Als er al moet worden ingegrepen dan uitsluitend na gedegen onderzoek. Zo'n onderzoek onder vossen wordt nu gehouden in de duinen, van de Amsterdamse Waterleiding, een gebied van 3500 hectare. Afhankelijk van de resultaten van dat onderzoek worden maatregelen genomen. Thans worden op het gebied van de Amsterdamse Waterleiding geen vossen geschoten. Daarbuiten echter wel. D'66 in Noordwijkerhout belegde een gisteravond bijeenkomst waar voor- en nadelen van vossen in de duinen werden besproken. Aandacht voor het leven van de vos, de juridische aspecten in verband met schade door vossen toegebracht en de gevolgen voor de bollenteelt. Dat kwam allemaal ter sprake tijdens een bijeenkomst die door een kleine honderd mensen werd bezocht. CMMMtüWil Mrfen jL# HMP w* J. de Boer van hel Consulentschap roor de Tuinbouw in Lisse meer vossen betekent meer kans op verspreiing van geelziek. DUIN- EN BOLLEN STREEK - Bollenkwe kers willen dat maatrege len worden genomen om het aantal vossen binnen de perken te houden. Het aantal is volgens kwekers langs de zeereep al zoda nig toegenomen dat kan worden gesproken van een ware plaag. Zij eisen dan ook van de directie van de Amsterdamse Wa terleiding, die grote delen van het duingebied in be heer heeft, dat zij maatre gelen neemt om de over last terug te dringen. Maar dat bedrijf wacht eerst op de resultaten van een on derzoek naar het vossen- bestand in de duinen. Vooral de hyacintenteelt dreigt het te ontgelden als de vossenplaag aanhoudt. Vossen houden er een eigen territorium op na, een ge bied waarin geen andere vossen worden geduld. Jonge rekels (mannelijke vossen) moeten zelf zo'n gebied zoeken en het kan soms lang duren voordat een on bezet "plekje" van 100 tot 150 hectaren is gevonden. Volgens J. de Boer van het Consulentschap voor de Tuinbouw in Lisse zal grote schade worden toege bracht aan met name de hyacin tenteelt als vele vossen buiten de duinen een territorium zoeken in de bollenvelden. Tijdens een gisteravond door D'66 Noordwijkerhout speciaal over vossen belegde informatieavond in restaurant "De Doffer" zei De Boer dat het risico van versprei ding van de bacterieziekte geel ziek toeneemt als er meer vossen komen. En juist geelziek is een ziekte die hyacintkwekers vre zen omdat het niet of nauwelijks is te bestrijden. "Belangrijkste verspreiders van de ziekte zijn regen en wind", aldus De Boer. Volgens hem betekent een toe name van het aantal vossen meer risico voor de kwekers omdat de ze dieren op hun nachtelijke zoektochten dwars door de bol lenvelden trekken. Hyacinten Vooral hyacinten dreigen schade te ondervinden omdat die nage noeg uitsluitend op de geest gronden direct achter de duinen kunnen worden gekweekt. El ders in Nederland en daarbuiten zijn wel pogingen ondernomen om op andere grond hyacinten te telen, maar dat is vrijwel altijd mislukt. Als vossen op hun zoek- of roof tochten een besmet gewas raken wordt de ziekte verspreid over een groot gebied. "Het is dan ook belangrijk dat er zo weinig moge lijk dieren komen in de bollen velden", aldus een agrariër tij dens de bijeenkomst over vos sen. De schade die kwekers soms lijden als gevolg van geelziek be draagt 100.000 gulden per hecta re. In 1973 ging in totaal 50 hecta re hyacinten verloren door geel ziek. Agrariërs, zo bleek gisteravond eveneens, hebben dan ook maar weinig begrip voor het door de directie van de Amsterdamse Waterleiding gevolgde beleid. In de praktijk betekent dat dat er in de duinen geen vossen worden afgeschoten. Daarbuiten is de vos echter vogelvrij. Enige jagers en kwekers hebben er al tiental len geschoten. Toch wil geen van de kwekers de vossen uitroeien. Zij vinden dat de vos best in de duinen thuis hoort, maar dan niet in de huidige aantallen. Broeders Noordwijkerhouter P. Duiven voorden, in de volksmond Piet Floor, slijt een groot deel van zijn leven in de duinen van de Am sterdamse Waterleiding. "Ik kom door Henk van der Post al veertig jaar te pas en te onpas in die duinen", zegt hij daarover zelf. Hij heeft vastgesteld dat na genoeg alle grondbroeders (vo gels die hun nesten op de grond hebben) zijn verjaagd of uitge moord door de vossen. Zijn informatie staat haaks op on derzoeken in andere gebieden waaruit blijkt dat grondbroeders nauwelijks last hebben van de vossen. Vogels maken volgens drs. J. Mulder, die al meer dan drie jaar onderzoek onder vossen verricht, slechts in geringe mate deel uit van het voedselpakket van vossen. De onderzoekingen en ontdekkingen van Duiven voorden waren voor burgemees ter F. Winkel mede aanleiding te klagen bij de directie van de Am sterdamse Waterleiding over de overlast van vossen. Noordwijks boswachter Arno Bos sprak enige tijd geleden van "indianenverhalen" waar het vermeende overlast van vossen betreft. "Die man is meer in Bo- ven-Volta geweest dan in zijn eigen duinen", aldus Duiven voorden die Bos adviseert nog maar eens een kijkje te nemen in de duinen. De Noordwijker- houtse natuurvorser schat dat er in de duinen zo'n 150 tot 200 vos sen leven in een gebied waar er volgens hem eigenlijk maar hooguit 20 kunnen leven. Onvrede Veel onvrede bestaat er onder agrariërs ook over de schadever goedingen, of beter gezegd het gemis daarvan. Volgens een aan tal agrariërs wordt soms in het geheel geen geld uitgekeerd als schade wordt aangericht door vossen. Een van hen had een schrijven van de zogenaamde wildschadecommissie waarin staat dat geen schade wordt ver goed wegens het verlies van een aantal kippen. De commissie kent tot nog toe alleen vergoe dingen toe aan personen die schade lijden in de uitoefening van hun vak. Maar ook dan bedragen de vergoe dingen nauwelijks de kosten of het verlies dat door vossen wordt aangericht In Vogelenzang wer den kwekers geconfronteerd met reeën die grote stukken bollen land kaalvraten. Er is toen een kilometerslang hek met een hoogte van twee meter geplaatst om te voorkomen dat reeën nog langer bollengebieden konden bereiken. "Maar dat hebben de kwekers wel zelf moeten beta len", aldus een agrariër uit Voge lenzang. Volgens ambtenaar Eijsing van het ministerie van landbouw en vis serij wordt inmiddels door de wildschadecommissies overwo gen vergoedingen te betalen aan iedereen die schade lijdt. Ook aan mensen die een paar kippen aan vossen zijn kwijtgeraakt. "Dat wordt overwogen omdat veel klachten over schade door vossen zijn binnengekomen", al dus Eijsing. Probleem bij het toekennen van een schadevergoeding is volgens hem de bewijslast In principe is de Amsterdamse Waterleiding verantwoordelijk voor de schade die vossen uit haar gebied elders veroorzaken. Er moet wel min of meer worden aangetoond dat het daadwerkelijk een vos was uit het gebied van de Amsterdamse Waterleiding die de bepaalde schade heeft aangericht. Volgens een van de aanwezigen is het maar het beste altijd een fototoe stel bij de hand te hebben om vossen of sporen daarvan met een op de gevoelige plaat vast te leggen. Natuur Tal van biologen zijn er voorstan der van de natuur zo te laten ge dijen als dat natuurlijk verloopt. Dat betekent slechts in een enkel geval corrigerend ingrijpen, bij voorbeeld is bepaalde diersoor ten de overhand krijgen. Van daar ook dat met name van die zijde veel weerstand bestaat te gen het "blindelings" afschieten van vossen. Zo'n besluit moet stoelen op deugdelijk onderzoek. Van verschillende zijden worden verschillende getallen genoemd waar het het toelaatbare aantal vossen betreft Oude cijfers spre ken van dne tot vijf vossen per 1000 hectaren. Dat betekent grof weg zo'n stuk of twintig vossen in het gebied van de Amsterdam se Waterleiding. Volgens bioloog drs. J. Mulder is dat cijfer uit de lucht gegrepen. In de Kennemer duinen leven 3 tot 4 vossen in een gebied van 1 tot 1.5 vierkante kilometer (100 tot 150 hectaren) In de duinen nabij Noordwijk en Noordwijkerhout is voor het eerst in 1976 een vos gesigna leerd. De vossen zijn waarschijn lijk, aldus Mulder, aan het eind van de jaren zestig teruggekeerd in de duinen. Waarschijnlijk doordat ze door particulieren zijn losgelaten omdat ze als huis dier niet voldeden. "Maar ik ben ervan overtuigd dat de vossen hoe dan ook langs natuurlijke weg zouden zijn teruggekeerd", aldus Mulder. Ook in vroeger tij den hebben vossen gewoond in duingebieden. Resten van vos sen zijn onder meer gevonden bij het Romeinse castellum in Val kenburg. In de loop der eeuwen zyn de vossen in het westen uit geroeid en verjaagd door ontgin ning van bossen en duingebie den. Katwijker H van den Eshof nam deel aan alternatieve Elfstedentocht: KATWIJK - "Het man keerde er nog maar aan dat het vliegtuig onder weg niet is gekaapt en dat we in Cuba terecht waren gekomen". Kat wijker Henk van den Es- hof over zijn 13-daagse reis naar Amerika waar hij afgelopen zaterdag deelnam aan de alterna tieve elfstedentocht. Van de eerste dag af ging er al van alles mis met de schaat- strip van de 32-jarige Katwij ker. Het toestel waarmee de kolonie schaatsenthousiasten naar New York vloog mocht als nog juist op de Kennedy- luchthaven landen. Sneeuw stormen maakten verder vlieg verkeer boven >?ew Vork vrij wel onmogelijk. De reis van de luchthaven naar het hotel op Broadway, normaal een tocht je van 20 minuten, duurde meer dan drie uur. "Van de twee dagen die we hadden om New York te bekijken viel de eerste al in duigen. Gelukkig was het de volgende dag beter en kwamen we meer aan ons trekken. Uiteindelijk was het bezoek aan New York een trek ker. Ik vermoed dat meer dan de helft van de deelnemers daarvoor is meegegaan en dat het schaatsen op dat moment een bijzaak was". New York leverde echter slechts problemen op die gering wa ren met wat de schaatsers daarna nog te wachten stond. Met bussen vertrokken de rij ders naar Newport in de staat Vermont, een stad in de buurt van het Memphremagog-meer waar de 200 kilometer lange tocht werd verreden. door Kees van Kuilenburg In Newport werd Van den Eshof ondergebracht in een motel. "Daar kreeg je alleen een slaapplaats en verder moest je zelf je natje en droogje regelen. Een vreemde ervaring. Maar schaatsenrijders zijn een vin dingrijk volkje en de zorg voor eten en drinken lukte best". Dollar Daarna naar het meer om het ijs te "proeven". "Dat lukte ook weer niet zoals we gedacht hadden, want de bussen die ons zouden vervoeren kwamen te laat of uren te vroeg. Je kon er geen touw aan vastknopen. In de dagen daarvoor heb je echter al het een en ander ge leerd. De meesten namen de tegenslag dan ook voor lief. De dollar die voor het vervoer moest worden betaald, hoewel dit soort zaken in de totaalprijs was opgenomen was echter duidelijk te veel voor sommige rijders. Jeen Wester, de mara thonrijder uit Eernewoude, was zo kwaad dat hij de organi sator bijna aanvloog. Daarna kregen de meesten het geld te rne". Het hoogtepunt van alle ellende kwam voor Henk van den Es hof vorige week donderdag. "Toen begon het plotseling te dooien. Het zou mijn eerste elf stedentocht worden en op dat moment zag ik het niet meer zitten. Gelukkig vroor het op de dag van de tocht zelf weer behoorlijk". Zaterdagmorgen zeven uur viel het startschot voor de onge veer 600 deelnemers. Ver schrikkelijk slecht ijs, een nau welijks schoongemaakte baan en een temperatuur van 15 gra den onder nul. "Op sommige momenten had ik het idee op een grintpad te rijden en dat 200 kilometer lang, nou dat is een hele opgave. Maar ik was vastbesloten om de tocht uit te rijden. Al was het alleen maar om de Rijnsburgers de mond te snoeren. Als lid van de Rijnsburgse IJsclub moest ik als Katwijker wel slagen. Want zuigen kunnen die Rijnsbur gers De 200 kilometer lange tocht is Van den Eshof achteraf gezien wel meegevallen. Uit verhalen van deelnemers aan eerdere tochten stond hem een somber beeld van bittere ellende voor ogen. "Er stond echter geen wind en ik was goed getraind. Alleen het ijs was een ramp. Naar schatting ben ik zo'n der tig keer onderuit gegaan". Schreeuwend Ook tijdens de tocht bleef de rij ders niets bespaard. Er was voor de meesten nauwelijks verzorging. "Na zo'n honderd kilometer reden er schaatsers schreeuwend van honger en dorst over het ijs. Sommigen hebben de strijd daardoor ook gestaakt". Honger en dorst was er voor Van den Eshof echter niet bij. "Wij hadden een tip gekregen dat het met de ver zorging niet zo best gesteld zou zijn en hadden onze voorzor gen genomen". "Maar ondanks alle voorzorgen denk je toch na 50 kilometer waar ben ik aan begonnen. Als je de honderd hebt volgemaakt denk je dat nog sterker, vijftig kilometer verder kan je nauwe lijks nog denken en als je de finishlijn bent gepasseerd ben je alleen maar blij". Dat finis hen van Henk van den Eshof gebeurde om kwart over vijf in de middag. De Katwijker fi nishte "ergens tussen de 150 en 200". Dat weet hij echter nog niet zeker, want ook hier liet de organisatie het volledig afwe ten. De in het programmaschema op genomen prijsuitreiking hep daarna eveneens volledig uit de hand. Bussen die het ver voer zaterdagavond zouden onderhouden tussen de hotels en de zaal waar de prijzen zou den worden uitgereikt kwa men niet opdagen. Degenen die zich wel bij de prijsuitrei king meldden kregen te horen dat de voorraad eremetaal al was uitgeput en dat de rest de plak thuisgestuurd zou krij gen. Ook Van den Eshof... Na de nachtrust stond voor Henk van den Eshof al weer een vol gende sportieve krachttoer op de agenda: ruim elf kilometer langlaufen. Hoewel hij voor de eerste keer deze sport beoefen de, behaalde hij een plaats bij de eerste dertig. Door deze ho ge klassering op de lange lat ten eindigde hij bij de eerste 50 in het "Holland-klassement". Een klassement dat werd op gemaakt voor degenen die zo wel aan het schaatsen als aan het langlaufen hadden meege daan. "Doordat ik het nog nooit eerder had gedaan, was de eerste de beste boom op het parcours meteen raak. Maar na tien mi nuten kreeg ik het door cn ging het priina. Daardoor heb ik waarschijnlijk ook mijn spie ren weer in het gareel gekre gen want ik heb er weinig last meer van". Extra De negatieve dimax van de chao- Katwijker Henk van den Eshof: "Ik moest de tocht wel uitrijden, want die Rijnsburgers zijn zuigers tisch verlopen schaatstocht in de Verenigde Staten kwam echter afgelopen maandag Acht uur 's morgens zou de groep, waarmee Henk van den Eshof in het motel in Newport verbleef, worden opgehaald voor de bustocht naar New York. Al wat er kwam geen bus. Contact met de organisa tie was niet mogelijk, zodat we m arren moede maar weer heb ben afgewacht wat er zou ge beuren. Het bleek dat de orga nisatie over onvoldoende bus sen beschikte om de deelne mers naar New York te bren gen. Het gevolg was dat wij pas in New York arriveerden toen het chartervliegtuig van Fin- nair al hoog en breed boven de Atantischc Oceaan vloog. Voor de organisatie zat er mets an ders op dan ons nog maar een dag langer in New York te hou den. Voor de organisator die volgens de geruchten al voor zo'n dertigduizend gulden de boot inging, was dat een extra strop" Alles by elkaar is Henk van den Eshof niettemin best tevreden "Ik heb veel gezien en de tocht uitgereden. Als het mogelijk is doe ik volgend jaar weer mee. want een ding is zeker als je eenmaal hebt geproefd van de elfstedentocht wil je het jaar daarop wéér bij al die anderen aan de start staan". 'KATWIJK - Het Samenwerkings orgaan Bollenstreek (SOB) heeft gisteravond in Katwijk besloten om op proef één jaar lang een ei gen deurwaarder aan te stellen. "Het is een unieke kans. want als het project niet lukt, dan wil de gemeente Noordwijkerhout de deurwaarder zo terugnemen", al dus de voorzitter van het SOB, burgemeester mr. J.M. Bonnike van Noordwyk gisteravond. Het aanstellen van de deurwaarder is voor veel gemeenten binnen het SOB, waarin gemeenten in de duin- en bollenstreek samen werken, noodzakelijk omdat steeds meer mensen in betalings moeilijkheden komen. Het is vol gens het SOB niet mogelijk om meer gebruik te maken van ge vestigde deurwaarders in de re gio omdat die al met werk wor den overspoeld. De nieuwe deurwaarder is in dienst van de gemeente Noord wijkerhout Hij heeft een gecom bineerde functie. De man is deurwaarder en milieu-ambte- naar. Noordwijkerhout is ermee akkoord gegaan deze man voor de hele regio in te zetten. De kos ten daarvan worden verdeeld naar het aantal inwoners van de gemeenten die de deurwaarder inzetten. ANWB-route Het Samenwerkingsorgaan Bol lenstreek (SOB) is gisteravond m Katwijk ook akkoord gegaan met het instandhouden van de ANWB-bollenroute De bloem bollenroute zal voor minstens zes jaar worden aangegeven en worden onderhouden Omdat de route nu een permanent karakter kr\jgt heeft het SOB de naam veranderd in Bollenstreekroute Voor dit jaar wordt de route van de vorige jaren nog gehandhaafd, maar volgens het SOB dient op korte termijn het overleg worden begonnen over een aanpassing van de route in 1984 Daarbij wordt gedacht aan het betrekken van Katwijk en Warmond by het gebeuren En het bij tvan de route om andere bezienswaar digheden in de Duin- en Bollen streek aan te doen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23