LEIDSCH DAGBLAD Ouders houden kinderen thuis Vier jaar voor meesteroplichter Arie 0. "Ik zat in dezelfde cel als Roy Horb AUTO LEITHON Taiwan zou werf Wilton-Fijenoord willen overnemen Acties in onderwijs tegen bezuini gingen DE WIT VERWELKOMD OP SCHIPHOL vl Vietnam zal deel troepen uit Cambodja terugtrekken BENNINK Amsterdam bestrijdt rassenhaat gen\ Overgave kapers verwacht LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 FEBRUARI 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37019 Directeur: G. Koopman Wnd.'-hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB le«Jen Voor tel nrs z* C0*0«0n AMSTERDAM (ANP) - De 43-jari- ge zakenman Arie O. uit Laren, bijgenaamd de "meesteroplich ter" is vandaag door de recht bank in Amsterdam overeen komstig de eis veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Het was de tiende keer dat hij voor oplichtingszaken werd veroor deeld. O. heeft zich de laatste ja ren in Nederland schuldig ge maakt aan oplichting, verduiste ring en valsheid in geschrifte. Daarmee wist hij bij banken en particulieren in totaal ruim ze ven miljoen gulden los te peute ren. De rechtbank achtte bewezen dat O. zich aan zeven misdrijven had schuldig gemaakt. In totaal wa ren hem negen misdrijven ten laste gelegd. Twee kleinere za ken - oplichtingen van vijftig duizend en negentienduizend gulden uit 1977 en 1978 - vond de rechtbank te oud om hem daarvoor nog te vervolgen. Bij het vonnis hield de rechtbank re kening met de twee maanden die O. had vastgezeten in de Santé- gevangenis in Parijs en de vijf maanden voorlopige hechtenis in Nederland die hij ook wegens de twee verjaarde zaken had vastgezeten. Verslaafd aan een weelderig leven met kapitale huizen in het Gooi en de duurste auto's had O. door lopend geld nodig. Dit "verdien de" hij door particulieren en ban ken op te lichten. De ex-notaris mevrouw S.-S. raakte op die ma nier drie miljoen gulden kwijt. Toen zij aangifte deed van op lichting. kwam de hele zaak aan het licht. O. genoot toen echter van een korte vakantie in Parijs met het geld van mevrouw S.-S., waarvan nog steeds een half mil joen gulden zoek is. zaak van O. kwamen ook misdrij ven van anderen aan het licht. Zo bleek mevr. S.-S. zich ook aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Zij kreeg ruim drie jaar gevangenisstraf. Leen R. de Was- senaarse projectontwikkelaar en zakenvriend van de ex-notaris, moet nog voor zijn rol in de drie- miljoenaffaire terecht staan. Offi cier van justitie De Bruin ver wacht dat hij eind mei, begin ju ni terecht zal staan. Ruud de Wit wordt op Schiphol hartelijk begroet door collega Hans Geleijnse van de GPD. SCHIPHOL (GPD) - Onze ver slaggever Ruud de Wit, die gis teren door de Surinaamse au toriteiten is uitgewezen, heeft na zijn arrestatie vrijdagavond enkele uren vastgezeten in de cel waar Roy Horb zich zou hebben opgehangen. De Wit zei vanochtend bij zijn aankomst op Schiphol: „Ik werd in de cel gezet waar Horb zijn laatste.uren heeft doorge bracht. Toen ik mijn twijfel over diens zelfmoord uitte, lie ten ze mij zonder omhaal de haak zien waaraan hij zich zou hebben opgehangen; de haak was verbogen". De Wit heeft gezegd dat hij bij zijn arrestatie vrijdagavond ruw was behandeld. Hij zei de indruk te hebben dat zijn ar restatie het gevolg was van een individuele actie van de plaats vervangend commandant van de militaire politie in Parama ribo, De Zeeuw. Ruud de Wit kwam op 11 februa ri in Paramaribo aan. Hij nam direct contact op met het hoofd van de Nationale Voor lichtingsdienst (NVD), Dick de Bie. Vorige week woensdag kreeg hij officiële toestemming om er als journalist te werken. Afgesproken werd dat hij een interview zou maken met kabi netsinformateur Alibux en le den van het militaire beleids centrum. Een gesprek met be velhebber Desi Bouterse werd aangevraagd en niet uitgeslo ten geacht. Met deze vooruitzichten was de arrestatie vrijdag, terwijl hij bij vrienden aan het telefoneren was, „meer dan een verras sing", aldus De Wit. Door twee militaire politiemannen werd hij in een busje naar onder commandant De Zeeuw ge bracht. Een reden voor zijn aanhouding kreeg hij niet te horen en pas 's nachts werd hij uit zijn cel gehaald voor een nieuw gesprek met De Zeeuw. Uit het betoog van de plaatsver vangend politiecommandant was het De Wit duidelijk ge worden dat De Zeeuw bezwaar maakte tegen de „destabilise rende opmerkingen" die hij had aangetroffen in De Wits in beslag genomen aantekenin gen. Wat De Wit „de executies van 8 december" had genoemd was niet juist, zo hield De Zeeuw hem voor. Na het verhoor is De Wit niet meer in de cel gestopt, maar werd hij ondergebracht bij de manschappen van Fort Zeelan- dia. Volgens De Wit is hij daar, door de manschappen en voor de verdere duur van zijn ver blijf in Suriname, „meer dan uitstekend, echt met de groot ste zorg behandeld". De Wit gaat ervan uit dat zijn aanhouding het directe gevolg is van de radio-uitzending van de Wereldomroep waarin een overzicht werd gegeven van de berichtgeving over Suriname in de Nederlandse kranten. Daarin werden enkele citaten aangehaald uit een reportage die De Wit had geschreven voor de bij de Gemeenschap pelijke Pers Dienst aangeslo ten dagbladen, waaronder deze krant. Ruud de Wit: „Toen ik die cita ten hoorde, schrok ik een beetje". De Wereldomroep heeft De Wit volgens zijn eigen verklaring niet verkeerd aan gehaald, „maar door het feit dat de geciteerde zinnen uit hun verband waren gerukt, kwam het geheel nogal hard over". Bovendien vond hij het, gezien de moeilijkheden die journalisten in Suriname on dervinden, nogal onvoorzich tig dat zijn naam door de We reldomroep vijf keer is ge noemd. NIJMEGEN/ENSCHEDE (ANP) - Enkele duizenden kin deren zijn gisteren en vandaag niet naar school gegaan. Zij werden door hun ouders thuis gehouden uit protest tegen de bezuinigingsplannen van minister Deetman (onderwijs en wetenschappen). In Enschede bleef gisteren ruim 90 procent van de leerlingen van 80 openbare scholen voor kleuter en lager onderwijs thuis; dat komt overeen met zo'n 4000 leer lingen. In Nijmegen bleven van ochtend zo'n 2000 leerlingen van school weg, zowel in het gewoon als in het buitengewoon onder wijs. In die plaats bleven zeker tien scholen gesloten en veel an- PARIJS/BANGKOK (DPA/AFP) - Vietnam zal in de loop van het jaar een deel van zijn troepen uit Cambodja terugtrekken. Hiertoe is besloten tijdens een topbijeen komst van de leiders van de drie Indochinese landen, Vietnam, Cambodja en Laos. Dit is be kendgemaakt door de Vietname se ambassadeur in Parijs. Volgens de diplomaat is een begin selakkoord bereikt over een jaar lijkse terugtrekking. Hij gaf geen nadere bijzonderheden over aan tallen of data. Het was de eerste topbijeenkomst van de leiders van de drie landen sinds de communistische macht sovername in 1975. De tweedaag se bijeenkomst werd gisteren ge opend in de Laotiaanse hoofd stad Vientiane. Bouwmaterialen Grenen schroot10x83 nu 0,89 p.m. Vuren ruw22x50 nu 0,78 p.m. Vuren geschaafd 50x75 nu 2,77 p.m. Lauan deurenv.a. 230,-p.stuk Tempexv.a. 1,10 p.m2 Isolatiematerialen - dakramen Hard-zachtboard - spaanplaat enz. Hoofdstraat 130 Leiderdorp 895420. ook zat 9 00-16 00 open Vierdaagse werkweek ULFT (GPD) - Benraad metaalwa- renfabriek (o.m. kachels) in het Oostgelderse Ulft met vestigin gen in Winterswijk en Wierden en in totaal 380 werknemers, gaat (tijdelijk) de vierdaagse werk week invoeren. De nu geldende salarissen worden normaal door betaald. Later in het jaar (als de produktie hoger moet zijn) wordt I de nu ingeleverde tijd ingehaald. ÉL Het Motor huis /ondellaan80. Lelden Tel 071-769513 Bewolking Eerst zonnige perioden, later op de dag van het zuidwesten uit toenemende be wolking, mogelijk gevolgd door regen. Minimumtemperatuur omstreeks min drie graden, middagtemperatuur onge veer 5 graden. Matige zuidoostenwind, windkracht 4. 24 februari 1983 Waterstanden Katwijk: hoogwater 110.11 en 12.41 uur, laagwater 08.01 en (2.45 uur. AMSTERDAM (GPD) - Burge meester Polak van Amsterdam wil op het stadhuis een centraal meldpunt instellen voor klach ten over discriminatie en racis me. Voor buitenlanders die het slachtoffer zijn van discrimine rende acties zal een beroep wor den gedaan op de tolkentelefoon. Klachten die naar de politie wor den verwezen, moeten snel wor den opgenomen. Een speciaal aangewezen officier van justitie zal een verscherpt vervolgings beleid hanteren op het gebied van discriminatie en racisme. De stadsreiniging zal bekladde mu ren zo snel mogelijk gaan reini- Dit blijkt uit de nota „Tussen wit kalk en zwarthemden" die bur gemeester en wethouders van Amsterdam vanochtend hebben gepresenteerd. Het gemeentebestuur maakt ernst met een actieve bestrijding van het groeiend aantal uitingen van discriminatie en racisme in de hoofdstad. De directe mogelijk heden die de overheid op dit ge bied heeft, moeten volgens de sa menstellers van de nota niet wor den overschat, maar het gemeen tebestuur moet duidelijk stelling nemen. „Al was het alleen al om de slachtoffers van racistische of discriminerende uitlatingen dui delijk te maken dat zij niet aan hun lot worden overgelaten". Het optreden van extreem rechtse partijen tijdens de verkiezingen voor gemeenteraad en Tweede Kamer heeft vorig jaar in Am sterdam geleid tot reacties van politieke partijen, de vakbewe ging en ook van buurtgroeperin- gen die anti-fascistische comités oprichtten. dere scholen stonden, volgens het organiserende actiecomité, gedeeltelijk leeg. Tot de protestactie in Nijmegen was opgeroepen door de ouder commissies van ongeveer veertig scholen en door de Vereniging van Ouders van Geestelijk Ge handicapte Kinderen (VOGG). De meeste ouders kwamen van ochtend met hun kinderen naar het wijkcentrum Bottendaal voor een manifestatie tegen de bezuinigingen. In Enschede, waar de actie was georganiseerd door de Vereniging Openbaar Onderwijs, ging het onderwij zend personeel wel naar school. De acties richten zich vooral tegen de voorgenomen vergroting van de klassen (van 30 naar 32 leerlin gen, en straks wellicht nog meer) en tegen de plannen om het leer lingenvervoer en het school zwemmen in het buitengewoon onderwijs af te schaffen. De Nederlandse Katholieke Schoolraad (NKSR) heeft van ochtend een boze brief geschre ven aan premier Lubbers, waarin tegen de bezuinigingen wordt geprotesteerd. Volgens de schoolraad wordt hiermee aan de kwaliteit van het onderwijs "on herstelbare schade" toegebracht Bovendien, aldus de raad, gaat de opzet van de wet voor het nieuwe basisonderwijs (samen smelting van kleuter- en lagere scholen) volledig teloor. De NKSR, die het katholieke on derwijs overkoepelt, dringt er bij de premier op aan over de bezui nigingsplannen eerst vooraf te praten met de grote maatschap pelijke organisaties alvorens ze in de Tweede Kamer aan de orde te stellen. Volgens de schoolraad kan dat omdat de behandeling van de onderwijsbegroting in de Kamer nu is uitgesteld. VALETTA (AP/AFP/UPI) De ka pers van het Libische vliegtuig dat op het vliegveld van Malta staat, hebben hun onderhande lingen met de autoriteiten daar opgeschort. Volgens personen die nauw bij de onderhandelin gen zijn betrokken, zal de actie van de Libiërs mogelijk op korte termijn vreedzaam worden beëindigd. De drie kapers zouden op het ogen blik een keuze maken tussen twee voorstellen van de Maltese president Mintoff In het ene krijgen zij een vrijgeleide naar eén land van hun keuze, in het andere zouden zij op Malta kun nen blijven zonder gerechtelijke vervolging. Het toestel van de Libische lucht vaartmaatschappij staat met 159 passagiers en vijf bemanningsle den aan boord sinds zondag op de luchthaven van Valetta. Giste ren heten zij een van de stewar dessen vrij. De kapers wilden aanvankelijk naar Marokko. Dat land weigerde echter de drie ka pers op te nemen. Oegstgeesterweg/Maredijk 175 - Leiden - Tel. 071-212911 Minister Deetman. Ex-Damrakkertje Ber- nadette begint Songfestival weer erg commercieel PAGINA 5 Kamer: wonderkind of "total-loss"? PAGINA 7 "Plan-Reagan onaanvaardbaar" PAGINA 9 Golfstaten willen lagere olieprijzen SCHIEDAM (GPD) - De regering van Taiwan zou de overname van de RSV-werf Wilton-Fijenoord overwegen. De directie van de werf wilde deze geruchten van morgen bevestigen noch ontken nen. "De directie glimlacht al leen", aldus een woordvoerder van het bedrijf. Taiwan wil alles in het werk stellen om de twee onderzeeboten die bij Wilton Fijenoord in aanbouw zijn, ook afgebouwd te krijgen. Een delegatie uit de hoofdstad Taipeh heeft dat vorige week tij dens een bezoek aan de Schie- damse werf laten weten. Taiwan heeft op de totale kosten van een miljard gulden voor de twee onderzeeboten ongeveer een kwart miljard aanbetaald. Een deel van dat geld is in het werk zelf gestoken, een ander deel is via RSV weggevloeid naar noodlijdende bedrijven. Of Tai wan dit bedrag extra wil bijbeta len is nog onderwerp van over leg. Daarbij speelt een grote rol wat de Nederlandse overheid be reid is te doen. Taiwan is nog steeds bereid Wil ton-Fijenoord opdracht te geven voor de bouw van nog eens twee onderzeeboten voor ruim een miljard gulden. Het lijkt ingewij den logisch, dat Taiwan het naar de noodlijdende RSV-bedrQvMI weggevloeide geld met een even tuele nieuwe opdracht wil verre kenen. Mocht de werf worden meegesleept in de ondergang van RSV, dan zijn de Taiwane- zen hun aanbetaling kwijt Ontsnapt en gepakt ZWOLLE (ANP) - De Zwolse poli tie heeft de afgelopen nacht drie mannen aangehouden die giste ren waren ontsnapt uit de Van Mesdagkliniek in Groningen By hun vlucht hadden ze een bewa- k. r VM de kliniek met een mes bedreigd. Het drietal, van wie er een bekend staat als gevaarlijk. QOtnipU bi een SRV-auto die op de binnen plaats van de kliniek stond. De aanhouding had plaats in een café en verliep zonder moeilijk heden. Nieu** vonnu^j jgn red»*0 Stuur uw krant v»ar wa«en op proat voor 9.50 Daarna basks 4c Notaar mi) voor aan kwartaalabonnamant (I 61.25) Vóór hat abonnamaot ingaat, ontvang óa krant twaa waken grstu

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1