Eens maar nooit meer... Jan Lammers in LSG 2 grijpt Leidse titel endurance-race Knip-uit-ldeed-aan poppen uit Amerika ALLE WATERSPORTERS KUNT V OP DONDERDAGMAART IN ÉÉN KLAP BEREIKEN.., Nuttige overwinning WVC-reserves Alternatieve Elfstedentocht in Amerika Engelsen bezuinigen Betere verstekbak ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 AMSTERDAM (GPD) Meer dan duizend schaatsfanaten zijn vanochtend zeven uur plaatselijke tijd in Newport in de staat Vermont van start gegaan voor de tiende alterna tieve elfstedentocht. Het is voor de eerste keer dat het spektakel in Amerika wordt gehouden, en wellicht meteen ook voor de laatste keer. Want organisator Aart Koop- mans heeft nu al gigantisch spijt dat hij Newport heeft gekozen als startpunt. „Een paar kilometer noordelijker zit je in Frans-Canada. En charmantere mensen als daar vind je niet. Wat de toekomst betreft sluit ik dan ook niet uit dat we de tocht vanuit Canada organiseren", kondigt Koopmans aan. Het is vooral de kille zakelijkheid waarop Koopmans is afgeknapt. „Hun enige filosofie is: money, money, money. Ze vragen je ook constant: wat verdien je eraan. We hebben alles op papier moe ten zetten. Bij de Finnen was dat niet nodig. Die stelden zich veel servieler op. Als je nu bijvoor beeld niet in het contract hebt staan dat er papier in de wc's moet hangen, is er een grote kans datje dat zelf nog moet aanbren gen". Niettemin lijkt de 200 kilometer lange superschaatsmarathon op het Amerikaans-Canadese grens- meer van Memphremagog in sportief opzicht een doorslaand succes te worden. In de voor gaande edities staat 1978 als top jaar te bock met 300 deelnemers. Vanuit Nederland vertrokken in de loop van de week 700 deelne mers, verdeeld over vijf vluch ten, naar de andere kant van de oceaan. Vanuit Amerika zijn 300 ryders aangemeld, onder wie oud-wereldkampioen Eric Hei den Prijs De Stichting Alternatieve Elfste dentocht, onder wiens supervisie Aart Koopmans het evenement op touw zet, heeft er steeds voor geknokt d prijs voor deelname zo laag mogelijk te houden. Zo is de goedkoopste mogelijkheid voor de trip naar Amerika een vijf daagse reis voor 995 gulden. Daar is de vliegretour bij inbe grepen, evenals logies bij parti culieren of in een schoolgebouw, en het inschrijfgeld. Alleen de maaltijden moeten er nog bij worden opgeteld. Het merkwaardige feit doet zich echter voor dat slechts 20 pro cent van de Nederlandse deelne mers het goedkoopste arrange ment koos. Veruit het grootste deel (45 pet) gaf de voorkeur aan de duurste reis en 35 pet nam de middenweg. De gemiddelde LONDEN (ANP) - De Engelse voetballers zullen in de toekomst een minder luxueuze voorberei ding kennen op interlandwed strijden in eigen land. Manager Bobby Robson heeft besloten van hotel te wisselen. In plaats van in een gerestaureerd achttiende-eeuws landhuis, met televisie en telefoons op de ka mers, een eigen kok en een staf die alle mensen van de spelers onmiddellijk inwilligden, komt de selectie terecht het nationaal recreatiecentrum, waar de spe lers in veel soberder ruimten worden ondergebracht, onder meer met acht man op een ka- De spelers zullen zich, volgens Robson, vast veel beter voelen bij deze, wat hij noemde "meer Spartaanse" manier van voorbe reiding". Het scheelt de Engelse voetbalbond in elk geval een he le hoop geld: ruim 160.000 gul den per jaar. prijs bedraagt altijd nog 1400 gul den en een simpele rekensom maakt duidelijk dat voor het schaatsfestijn in totaal een klein miljoen harde guldens is neerge teld. Aart Koopmans rekent voor dat de Stichting er geen stuiver aan ver dient. Integendeel, er is nog steeds een gat van een slordige dertig mille. Aart Koopmans: „De goedkoopste inkoopsprijs is 900 gulden. Daar komen dan de transferkosten Montreal-New port bij (70 gulden) en de kosten van de reisleiding. De goedkoop ste reis kost de Stichting al 1095 gulden. Uit de sponsorpot moet het verschil worden betaald. Het vervelende is evenwel dat we steeds met een cumulatief ver lies te maken hebben gehad. Al les bij elkaar een ton. En die krijg ik privé om mijn oren". Daar komt bij dat hij gerekend had op grotere kortingen van de kant der gastheren. „Maar niks hoor, geen stuiver. Het blijkt namelijk 19 februari George Washington's birthday te zijn en dan hebben alle Amerikanen vakantie. Ze zeggen doodleuk: we komen toch wel vol. Het enige dat we hebben kunnen lospeuteren zijn tien kamers voor de organisatie". Ofschoon hij de representatieve werkzaamheden graag overlaat aan Stichtingsvoorzitter Hugo de Kruijff, stelt hij toch met genoe gen vast dat vandaag het unieke schouwspel zal worden bijge woond door vertegenwoordigers van het Canadese en het Ameri kaanse Olympisch Comité, ter wijl ook de Nederlandse ambas sadeurs in beide landen van de partij zullen zijn. Aart Koopmans merkt daarbij op dat hij ook graag eens een vertegenwoordi ger van de Vereniging De Friese Elf Steden bij de race aanwezig wilde zien. „We hebben er al eens een balletje over opgeworpen en het stoort me echt dat we niets hebben ge hoord. Ze schijnen zich hautain te voelen. Ze beschouwen ons als een stelletje na-apers. Maar voor beide partijen zou het leuk zijn als er contact is". Zwaar Hij stelt ronduit: „Er is natuurlijk niks mooiers dan een echte elf stedentocht. Als die komt, ben ik de eerste die op het ijs staat. Toch ben ik van mening dat de alternatieve tocht zwaarder is. Dat wordt trouwens ook door de deelnemers zo gesteld. In Fries land staan duizenden mensen langs de kant Die dragen je als Kruithof. Ook het ware naar de finish. Maar in Finland, en ook in Amerika, rij je op een onmételijke ijswoestijn. Geestelijk ga je daar eerder ka pot dan in Friesland. Bovendien hebben ze twintig jaar niks geor ganiseerd; misschien kunnen ze bij ons nog wat nieuws opdoen". Waar gaat de alternatieve elfste dentocht volgend jaar verreden worden? Aart Koopmans: „Het maakt mij niet uit. We houden elk jaar een enquête onder de deelnemers en de uitslag daar- LEIDEN - LSG 2 heeft de finale van de strijd om de Leidse schaaktitel geheel naar zijn hand gezet. De ploeg van coach Dirk Sik kel won probleemloos met 7-3 van Philidor 3 en ontdeed zich daarmee van het kleine risico dat rivaal Alphen 1 nog met de titel naar huis zou gaan. On derin ontworstelde LSG 4 zich aan de onderste twee plaatsen door Daniël No- teboom met 4'/2-51/2 te ver slaan, Al spoedig tijdens de confrontatie met Philidor 3 bleek dat er voor de LSG-reserves geen vuiltje aan de lucht was. Via een remise tus sen Meyer en van Zijp en over tuigende winstpartijen van Mie- remet, Nieuwland en Alink liep LSG 2 naar een comfortabele V2- 3V2 voorsprong uit. Het werd zelfs l/2-4'/2 toen kopman Wiebes korte metten met Van Steenwiik maakte. Rietmever profiteerde vervolgens van een misser van Noordijk (1V4-4V4), maar via een remise van Wim Bakker tegen Prinsen stelde LSG het kam pioenschap veilig (2-5). Otten maakte er zelfs na een uiterst wisselvallig duel tegen Verdouw 2-6 van. Voor Geertsma ontbrak toen de noodzaak om van Van Ofwegen te winnen, terwijl ook Hörchner voor een remise zorg de: 3-7. De gedetailleerde uitslag: Van Steenwijk-Wiebes 0-1; Van Of- wegen-Geertsma V2-V2; Vergeer- Mieremet 0-1; Verdouw-Otten 0- 1; Meyer-Van Zijp '/a-Vi; Pacjin- Nieuwland 0-1: Gerritsen-HQrch- ner V2-V2; Prinsen-W.Bakker Vfe- V2; Rietmeyer-Noordijk 1-0; Kan- bier-Alink 0-1. Na afloop betoon- de teamleider Sikkel zich opti- mistisch aangaande de kansen in de komende promotiewedstrij den voor de landelijke KNSB- competitie: "We zijn een ijzer- sterk collectief, daar moeten we het een eind meee kunnen schoppen". Promotie van de LSG-reserves zou de redding van het promotieklasserschap van Voorschoten 2 betekenen, indien Voorschoten 1 tenminste niet uit de 2de klasse KNSB te rugkeert. Ook LSG 4 loopt nog degradatierisico, te weten in het geval van een terugkeer van Voorschoten 1 en het niet pro moveren van LSG 2. LSG 4 bereikte met de hakken over de sloot de belangrijke 6de plaats. Dit ten koste van D.Note- boom 1 dat als hekkesluiter nu zeker van degradatie is. Door het ZANDVOORT (GPD) - Jan Lam mers zal het komende seizoen uitkomen in het wereldkam pioenschap lange-afstandsrace (Endurance). De 26-jarige Zand- voortse autocoureur zal met de Zweed Jonathan Palmer en de Eneelsman Richard Llovd een Rompelberg: groen licht AMSTERDAM (ANP) - Fred Rompelberg heeft van de wieler bond van de Sowjet-Unie toe stemming gekregen dit jaar op de Olympische piste in Moskou een aanval te doen op het wereld uurrecord. Rompelberg is met gangmaker Joop Stakenburg en coördinator Henk Bruintjes gis teren in Nederland teruggekeerd na een bezoek van een week aan de Sowjet-Unie. team gaan vormen dat met een Porsche 956 C aan acht Enduran- ce-wedstrijden gaat deelnemen. De wagen (kosten: 850.000 gulden, topsnelheid 335 kilometer per uur) is speciaal ontwikkeld voor duurwedstrijden en legde onder meer vorig seizoen beslag op de eerste drie plaatsen in de 24 uur van Le Mans. Er doen diverse bekende formule I-coureurs aan de lange-afstands- races mee, onder wie Alboreto, Mass, Patrese, Surer en de Belg Jackie Ickx, de huidige wereld kampioen in de zogenaamde groep C. Het programma begint 10 april in Monza en eindigt op 2 oktober in het Japanse Fuji. Er vindt geen Endurance-race in Nederland plaats. Lammers, die de formule-I-wedstrijden alleen als commentator van Studio Sport zal bijwonen, blijft tevens in de Renault-5-turbo-competitie rijden. ADVERTENTIE van is beslissend. Vorig jaar koos 97 procent voor Amerika. Wat het volgend jaar wordt? Mis schien gaan we wel naar Joego slavië. Daar worden in 1984 de Olympische Winterspelen ge houden en ik heb in mijn genie pige achterhoofd om daaraan voorafgaand onze tocht te hou den. We hebben al een gesprek hierover gehad met het Joegosla- visch verkeersbureau. De moge lijkheden zijn aanwezig. Maar nogmaals: het hangt helemaal van de enquête af'. verlies van enkele goede spelers kwamen de Noordwijkers ty- dens deze competitie met name in de staart gewicht te kort, het verrassende gelijke spel tegen Philidor 3 ten spijt. Via de top scorers Frielink en Kuiper nam LSG 4 een 0-2 voorsprong, waar na D.Noteboom met overwinnin gen van Duindam en Van der List terugkwam: 2-2. Drie remi ses en een winstpartij van Bos man zetten LSG 4 op 3V2AV2. Het duel was daarmee praktisch be slist, immers in hun afgebroken stellingen beschikten zowel een verrassende Van der Mey als Van der Marei verreweg de beste kan sen. Nog dezelfde avond legden de Zeekanters het hoofd in de schoot: twee remises en daarmee 41/2-5,/2 voor LSG 4. De gedetailleerde uitslag: De Boer- Van der Mey V2-V2; Duindam-Nu- man 1-0; Van Bers-Kuiper 0-1; Sieders-Bosman 0-1; Bosboom- Van der Marei Vi-Vi; Hoek-Son- neveldt V2-V2; Lindhout-Mellink V2-V2; Groenewoud-Frielink 0-1; Jarisen-P.Piket V2-V2; V.d.List- Westra 1-0. Uw advertentie op ot r arde, en ongetwijfeld r< 1 hebben juist bij uw doelgroep e r inlichtingen? Advertere relijke speciale doorplaatstari€ LEIDEN Vanwege het be kerprogramma kwamen in de eerste klas volleybal niet alle teams in het veld. Bij de heren behoefden de koplo pers niet te spelen. Aan de staart van de ranglijst behaal de WVC 2 een nuttige over winning op NOVO 2 van 3-1. Donar kwam in de proble men door een 3—1 nederlaag bij SKC. Het de laatste weken zo goed draaiende VCL had nu de kans om tegen het niet zo sterke Ridderveld eens te winnen. Maar het kwam er niet van. De ploeg speelde erg nerveus en verkrampt en bleef hierdoor duidelijk on der zijn normale niveau. Rid- derveld speelde rustig en kon zonder tot voortdurend spel te komen makkelijk baas blij ven over VCL. Met 7-15, 4-15, 7-15 werd het 0-3 voor Ridderveld. SKC tegen Donar was een spannende en sportieve strijd van beide zijden. Er werd leuk gespeeld, wat vooral in de eerste set tot uitdrukking kwam. SKC wist pas bij 17-15 deze set op haar naam te brengen. Daarna daalde het niveau en kon SKC, om dat pass en verdediging beter waren, in de derde en vierde set de strijd in zijn voordeel beslissen: 8—15, 15—5, 15-9. WVC 2 verraste zijn aanhang aangenaam door thuis NOVO 2 te verslaan met 3—1. Jam mer voor de Warmonders was dat ook de naaste con current Ridderveld won, waardoor het degradatie-ge- vaar nog niet afgewend kon worden. Bij de dames overtuigde de Woubrugse equipe van S'70 niet tegen DAC 3. De eerste set werd gewonnen met 15-10, maar daarna was er fors verlies: 3—15. Door pra ten van DAC 2 konden de laatste twee sets in winst worden omgezet met 15—12 en 15-13(3-1). Leython 2 had geen enkele moeite met het zwak spelen de VCL. De eerste set werd door sterk serveerwerk van o.a. Logien Bakker met 15-7 gewonnen. In de volgende set bouwde Leython een gro te voorsprong op, maar VCL kwam steeds dichterbij door dat het zelf beter ging serve ren en Leython veel foutjes maakte (15-12). In de derde set met Astrid Jansen op de plaats van Josien v.d. Bosch als spel verdeelster bood VCL helemaal geen tegenstand meer en kon Leython heel ge makkelijk met 15- In op redelijk peil staand duel speelde DAC 2 met 2-2 gelijk tegen InUpGo. Béide teams moesten het vooral van de vechtlust hebben en knokten dan ook voor elk punt. De derde set was de spannendste. Na 20-18 trok DAC hier aan het langste eind. In de overige sets lag het verschil verder uit elkaar: 15-3, 9-15, 7-15. Leython 3 is altijd gehandicapt als het in de weekends moet spelen, daar diverse speel sters dan -ontbreken wegens verplichtingen elders. Ook nu ontbraken maar liefst vier speelsters. Tegen Orion was dat ook te merken. Na 15-7 en 9—15 tbonde Orion een veel beter teanverband en konden de 2 overige sets makkelijk binnen gehaald worden met 15-7 en 15-11 (3-1). geheten aanvoersnelheidrege- ling, waarbij dus voor elke houtsoort de ideale werksnel- heid kan worden gekozen. Dat is nu ook voor doe-het-zel- vers bereikbaar. Op de beurs Karwei zagen we van Inca (een Zwitsers fabrikant van heel goeie houtbewerkingsmachi nes) een nieuw type dat aan- voersnelheden tussen 3,5 en 5 meter per minuut mogelijk maakt. Gewoon, ook tijdens het draaien van de machine met een hendel instelbaar. Zo'n regelbare aanvoersnel- heid is bij een vandiktebank (de "onderste functie" van een vlak-vandiktebank) van essen tieel belang, omdat het hout tussen stalen rollen wordt doorgevoerd. Je kunt het dus niet, zoals bij het "vlakken" op de bovenste tafel, met de hand op het gevoel de juiste snel heid geven. De nieuwe machine is goed be veiligd tegen terugslaan, er zit een veilige Suva-beschermkap op, de lengte van de schaaflafel is 80 cm en die van het vandik- teblad 40 cm. De schaafbreedte is 26 cm, de maximale schaaf- dikte bij vandikteschaven 16 Voor doe-het-zelver en voor kleinschalig professioneel ge bruik dus een behoorlijk forse machine, die niettemin erg compact is gebouwd en dus ook goed vervoerbaar is. De gespecialiseerde gereedschap- penhandel verkoopt de Inca machines; importeur B F, Sliedrecht, tel. 01840-18144 kan zo nodig nadere informatie verstrekken. een zogenaamde cow-girl jurk. De knip-uit- kleed-aan-zelf- maakpoppen en hun gardero bes zijn te koop in handwerk zaken, stoffenwinkels en wa renhuizen. Mocht er bij u in de buurt geen winkel te vin den zijn, bel dan voor het dichtstbijzijnde adres naar de importeur, de firma Roxs te Vessem, telefoon 04979-1570. Aanvoersnelheid van diktebank nu aangepast Een fervente DHZ-houtbewer- ker zal ongetwijfeld weten wat een "vlak-vandiktebank" is: een stationaire schaafmachine die op de bovenwerktafel het hout langs één kant schaaft, en via de vandiktetafel (daaron der) tweezijdig schaaft, zowel meteen op de vooraf exact in gestelde diktemaat als keurig glad. Professionele machines van dit type zijn voorzien van een zo- Skandia heeft een leuk nieuwtje op het gebied van verstekbak- ken. de geleidesleuven voor de zaag zijn voorzien van uitneem- bare (en dus vervangbare) „pennen" van nylon, waarin een ge- leidesleuf zit. Die pennen passen klemvast in voorgeboorde ga ten in de wanden van de verstekbak, corresponderend met de sleuven in het hout. De zaag raakt dus niet het hout van de wanden van de verstekbak, maar wordt door de nylon pennen geleid. Heel slim bedacht, want daardoor blijft de verstekbak zélf volkomen gaaf; iedere doe-het-zelver weet dat de gewone houten verstekbak na ver loop van tijd „uitgelubberde" geleidesleuven krijgt zodat hij langzamerhand onzuiver wordt. Natuurlijk lubberen de sleuven in de pennen op den duur óók uit, maar dan haal je ze eruit en je zet er nieuwe in (ze kosten maar ong. 1 gulden per stuk). Een wezenlijke verbetering van een eenvoudig, maar onmisbaar gereedschap, ontwikkeld door een Nederlandse fabrikant (Segerink in Denekamp) en, zoals al ge zegd, door Skandia via de dhz-handel, warenhuizen enz. op de markt gebracht De verstekbak zelf kost f22,85 of f30,85, afhan kelijk van het formaat. Eén van de geslaagde nieuw tjes die we op de onlangs in Utrecht gehouden vrijetijds- beurs 'Krcatief zagen, is de knip-uit- kleed-aan-pop'. Ze komt uit Amerika en is daar al een aantal jaren erg popu lair. De knip-uit- kleed-aan- pop wordt in twee uitvoerin gen geleverd: jongetjes en meisjes... Je zou kunnen zeggen dat het een soort (moderne) lapjes- poppen zijn, omdat elke pop verkocht wordt in de vorm van een voorbedrukte lap stof. Het is de bedoeling dat u zo'n lap zelf uitknipt en vervol gens de verschillende onder delen in de juiste volgorde in elkaar zet. De gebruiksaan wijzing staat op de lap ge drukt. De stof bestaat uit po lyester en katoen, en krimpt niet tijdens het wassen. De voorbedrukte patroondelen, dessins en andere 'versierse len' zijn kleur- en lichtecht, waardoor de pop en de kleer tjes zonder problemen ge wassen kunnen worden. Om die reden, en vanwege de ge schikte grootte - de totale lengte is zo'n 45 50 cm - is de pop bij uitstek geschikt als 'knuffelpop' voor de klein tjes. Zowel bij de jongens als de meisjes zitten er op de 'begin- lap' niet alleen alle onderde len voor het lijf (romp, ar men, benen en hoofd), maar ook één setje met kleren. De prijs van zo'n complete lap bedraagt ongeveer f 20. Daar naast zijn nog andere kleer tjes te koop; per stuk komen die op ongeveer f 10. Het tota le assortiment kleertjes be staat uit een matrozenpak voor de jongen en een matro- zenjurkje voor het meisje (zie foto), een baseball-speler, in- dianenpak, een zomerjurk en

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 8