Werknemers RSV uitbetaald c Ariimo sterk gedaald voor tandheelkunde Regeltjes wijken voor de economie Beperking eerstejaars nog wel nodig Overheid stek salarissen veilig Kunstenaars beëindigen bezetting Consumptief krediet daalde minder sterk Kabinet "de-reguleert": ZATERDAG 19 FEBRUARI 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD) - De animo voor de tandheelkundige studie in ons land daalt sterk. Vorig jaar mochten 70 buitenlanders (voor al Westduitsers) de niet bezette plaatsen op de universiteiten vullen. Ook dit jaar lijkt het aan bod minder. Is er nog wel een maximum nodig voor het toe te laten aantal eerstejaarsstuden ten, zoals minister Deetman (on derwijs) wil? Dat vragen de tand artsen zich af. Als reactie op de plannen van Deetman om per jaar 300 gega digden toe te laten (geadviseerd was trouwens 280) stelt de tand artsenorganisatie NMT dat het aantal tandartsen dan nog steeds zal blijven groeien. Het „Neder lands Tandartsenblad" vraagt zich af of de betrokken ministe ries (onderwijs en WVC) soms langs elkaar heen hebben ge werkt. Deetman zou de zoge naamde instroombeperking in 1984 willen invoeren. Achterhaald Nu worden jaarlijks nog 465 eerste jaars toegelaten. Maar het blad concludeert uit onderzoek dat ook dit jaar de belangstelling voor de studie sterk terugloopt. „De vraag lijkt gewettigd of de instroombeperking niet al is ach terhaald door de feiten". Suggesties als het benutten van de vrijgekomen capaciteit aan de subfaculteiten tandheelkunde voor de opleiding van studenten uit ontwikkelingslanden, voor het geven van nascholing aan praktijkbeoefenende tandartsen en voor het opleiden van meer mondhygiënisten lijken actueel. Deze laatste twee zaken worden ook aanbevolen in het dezer da gen verschenen interim-rapport van de Adviescommissie Oplei ding Tandarts, uitgebracht aan Deetman en Van der Heijden (staatssecretaris WVC). Het tandartsenblad vindt dat deze kansen zeker moeten worden aangegrepen, vooral omdat door verder dalen van de binnenland se animo voor de studie wellicht nog een subfaculteit moet wor den gesloten. Dat zou spoedig een rampzalige ontwikkeling in de werkgelegenheid voor univer siteitsmedewerkers tot gevolg hebben. Verzadigd Er zijn ruim 5200 tandartsen in ons land, ongeveer een op 2500 inwo ners (in 1910 waren er totaal 300 totaal), zodat de markt zo langza merhand verzadigd raakt. Tot 1988 zou er naar schatting nog ruimte zijn voor ruim 700 nieuwe vestigingen. Voor vervanging van tandartsen die om welke re den ook stoppen, moet uiteraard worden gezorgd. De tandartsen- organisatie werkt echter al met wachtlijsten in het kader van het eigen vestigingsbeleid. Gegadig den kunnen zich voor drie ver schillende regio's laten inschrij- Dat vestigingsbeleid is niet offi cieel „wettelijk". Maar omdat de overgrote meerderheid van de tandartsen lid van de NMT is kan het gebeuren onder controle worden gehouden. Wie zich toch „wild" gaat vestigen kan wel eens in financiële problemen ko men. De tandartsenorganisatie heeft de financieringsinstellin gen (banken en verzekeraars) na melijk gevraagd deze praktijken niet te financieren. Men lijkt daar niet onwelwillend tegenover te staan, zodat hier mee de ..cirkel'' van het vesti gingsbeleid rond is. Wel houden de banken en de verzekeraars een slag om de arm. omdat nog met bekend is of de ziekenfond sen en de lagere overheden mee werken. Niet-leden van de orga nisatie mogen zich ook melden voor de wachtlijsten. Deze lijsten heten bij de NMT claimlijsten en er staan nu ongeveer 400 namen op. Beleid Probleem is dat er nog gewacht moet worden op het wettelijke vestigingsbeleid. De overheid tracht dit zo spoedig mogelijk door te voeren en overlegt ook met de tandartsenorgamsatie. Nu beklagen de tandartsen zich echter over het feit dat sommige ziekenfondsen op dit beleid vooruitlopen. Op basis van een artikel in de Ziekenfondswet ac cepteren deze fondsen geen nieuwe medewerkers Dat betekent in dit geval dat een tandarts die zich in een bepaald gebied wil vestigen geen over eenkomst met het desbetreffen de ziekenfonds kan sluiten. Daardoor is er voor hem (of haar, een op de tien tandartsen is vrouw) dan te weinig financiële basis onder een toekomstige praktijk tenzij een uitsluitend particuliere praktijk de bedoe ling is. DEN HAAG (GPD) - Vrijwel alle werknemers van het in moeilijkheden verkerende RSV-concern zullen deze maand toch nog hun salaris uitbetaald krijgen. Het kabi net heeft hierover vrijdag overeenstemming bereikt met de bewindvoerders en de top van RSV. Met uitzondering van de salarissen voor de werknemers van de vier 'verla ten' bedrijven, zal de overheid de betaling van de salaris sen veilig stellen. Jit een gezamenlijke verklaring van het kabinet, RSV en de be windvoerders blijkt verder dat het kabinet niet bereid is de beta ling van de salarissen bij Verol- me Maassluis, de Gieterij in Mid delburg, Thomassen in Amster dam en de Machinefabriek Bre da te garanderen. Maar de be drijfsdirecties in Breda en Maas- .sluis hebben inmiddels laten we ten dat zij over voldoende geld beschikken om de salarissen uit te betalen. Bij Middelburg en Amsterdam bestaat 'goede hoop' dat de salarissen uitbetaald kun nen worden. Afgeslankt Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft inmiddels de Tweede Kamer op de hoogte ge steld van de gemaakte afspra ken. Daarbij is ook vastgelegd dat aile werknemers bij de RDM salaris zullen ontvangen over fe bruari. Het bleek onmogelijk om de civiele poot van de RDM (die opgedoekt zal worden) te schei den van de marinewerf. „Uit so ciale overwegingen" (aldus pre mier Lubbers) zal nu aan alle werknemers bij RDM salaris worden uitgekeerd. Het kabinet brengt de Kamer in de brief voorts op de hoogte van de in de loop van de afgelopen we ken genomen beslissingen over de opdeling van RSV. Ten aan zien van de Schelde (Vlissingen) en RDM is besloten beide bedrij ven te behouden, zij het in afge- Teleurgesteld slankte vorm. Voortzetten Zoals premier Lubbers vorige week al meedeelde zal het kabi net ernaar streven de marine- bouw en de werktuigbouw van RDM buiten het RSV-concern voort te zetten. Dat geldt ook voor de Schelde in Vlissingen, zy het met uitzondering van de Gie terij in Middelburg. Ook het regeringswaarnemerschap bij RSV zal niet worden voortge zet. In overleg met regerings waarnemer Molkenboer zal deze per 1 maart zijn functie neerleg gen. Volgens minister Van Aar denne gebeurt dat omdat de nieuwe constructie, waarbij de overheid boedelkredieten ver strekt terwijl het bedrijf in sur- ceance van betaling verkeert, de ze functie niet meer 'opportuun' wordt geacht. De financiering van de salarissen bij de bedrijven die niet 'verla ten' zijn, wordt veiliggesteld door middel van boedelkredie ten. Bij de vier overige bedrijven, waar in totaal 1500 man werken, is de financiële situatie in de af gelopen maand zodanig verbe terd dat de salarissen betaald kunnen worden. Dat komt onder meer doordat gelden zijn vrijge komen door contante betalingen voor geleverde opdrachten en vooruitbetalingen voor opdrachten. Dat betekent dat by KMS de mari ne-, machine- en apparatenbouw en de repartie zullen blijven be staan, en bij RDM de marine- en de werktuigbouw. Over de ketel- bouw bij de Schelde zal zo spoe dig mogelijk een nader besluit genomen worden, met inachtne ming van de marktvooruitzich- ten. Deze beslissingen betekenen dat de lopende overheidsopdrachten kunnen worden afgewerkt. Op langere termijn zal het kabinet nog moeten beslissen over een nieuwe indeling van de Defen sieplanning, zodat de marine- scheepsbouw kan voortbestaan. Hierover zal de betrokken Ka mercommissie donderdag over leggen met de bewindslieden. Werkloze bouwvakkers dupe van rekenfout UTRECHT (ANP) - Ongeveer 40.000 werkloze bouwvakkers hebben in december ten onrech te een korting van bijna veertig gulden op hun uitkering gehad. De fout is ontstaan door een ver keerde berekening bij een aantal gemeentelijke sociale diensten, die een te grove afronding heb ben gemaakt bij verrekening van de dagzegels die in de bouw wor den gegeven. De verzilvering- waarde van die zegels wordt in mindering gebracht op de uitke ring bij werkloosheid, maar dit maal is er teveel gekort. Dit heeft de bouw- en houtbond CNV be cijferd. De industriebond FNV is zeer te leurgesteld over de hernieuwde uitsluiting van de vier „verlaten" bedrijven. De bond verwacht echter niet dat dit op korte ter mijn tot faillissementsaanvragen zal leiden. Volgens de Unie BLHP „rotzooit" de overheid maar wat aan met RSV. Het besluit dat vrijdag is genomen beschouwt de Unie als "een verfijnde vorm van klasse- justitie". DEN HAAG (ANP) - In 1982 werd voor 6.864 miljoen gulden aan consumptief- krediet verstrekt, tegen 7.149 miljoen gulden in 1981, een daling van 4 procent. Deze terugloop is beduidend minder dan in 1980 en 1981, toen de kredietverlening afnam met resptectievelijk 7 en 12 procent, zo blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het CBS zegt dat uit de ontwikke ling van de maandcijfers kan worden afgeleid dat in de tweede helft van 1982 een eind lijkt te zijn gekomen aan de dalende tendens in de verstrekking van consumptief krediet, die zich sinds 1978 heeft voorgedaan. Voor een belangrijk deel kan dit ADVERTENTIE PROFITEER ER VAN! Koop uw verse kipspecialiteiten rechtstreeks van de groothandel. Uw voordeel: - Uitsluitend kersvers - De beste kwaliteit - Natuurlijk de laagste prijs Iedere dinsdag vanaf 8 uur tol 13.00 uur in de Groenoordhallen. Dit zijn onze VASTE LAGE BODEMPRIJZEN. Kuikenpoten p«skg25.- Kuikenfilet p», 13.- Braad-grill kuikens (pim 950 gr.) pei s,uk 5.50 Kiprollade ie 13.- T.V. Hapjes heerlijk gekruid per kg 5." Drumsticks per kg 8." Kipkarbonade per kg 7.- Kipsaté heerlijk gemarineerd per 3 porties 6." Kuikenlevertjes botermals Nasi-Bami p« soo gr. Z.5U met veel kip en verse groenten per 500 gr. Kip-Shoarma per 500 gr 7.50 Tam Konijn braadstukken a per kg 1U." Kalkoenhaasjes pet soo gr 8.- P.Groeneveld en Zn. Tel. 010 - 739755 worden toegeschreven aan de sterke kredietexpansie bij de spaarbanken (waartoe het CBS ook de Rijkspostspaarbank re kent). De kredietverlening van deze groep instellingen nam in 1982 namelijk met 17 procent toe van 828 miljoen gulden tot 971 miljoen gulden, waarmee het marktaandeel van deze groep steeg van 11,6 procent in 1981 tot 14,1 procent in 1982. Ook bij de (semi-)gemeentelijke kredietbanken trad een stijging van de kredietverlening op, na melijk van 2 procent, waardoor hun marktaandeel toennam van 4,8 procent tot 5,1 procent. De kredietverlening door algemene en coöperatief georganiseerde banken nam daarentegen af met 7 procent, tegen een daling van 5 procent in 1981. Bij de financie ringsmaatschappijen tenslotte, die ruim de helft van het con sumptief krediet voor hun reke ning nemen, ging de kredietver lening eveneens met 7 procent achteruit, doch dit was bedui dend minder dan in 1981 toen er nog een daling van 17 procent viel waar te nemen. Een opvallende ontwikkeling ver toonde in 1982 het financierings krediet (kredietverlening bij huurkoop- en afbetaling). Vooral het financieringskrediet voor de aankoop van personenauto's nam met 10 procent toe van 5.16 miljoen gulden tot 570 miljoen gulden Cursusgeld omhoog DEN HAAG (GPD) - Alle cursus- 'geldtarieven in het onderwys gaan dit jaar met 16,5 procent omhoog. De tarieven voor staatsexamens gaan met ingang van het schooljaar 1983-1984 met 30 procent omhoog. De minister raad heeft dit vrijdag besloten. De algemene verhoging van de cursusgelden komt in de plaats van een eerder aangekondigde tariefsverhoging voor de middel bare avondscholen, het beroeps onderwijs en de invoering van examengeld in het avondonder wijs. Dat laatste is een jaar uitge steld in verband met technische problemen. AMTERDAM (ANP) - De onge veer tweehonderd leden van de Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars BBKheb ben gistermiddag de bezetting van het rijksmuseum Vincent van Gogh aan de Amsterdamse Paulus Potterstraat opgehe ven. De actie heeft 24 uur ge duurd. De kunstenaars hebben de actie gevoerd uit protest tegen de be zuiniging van 7,6 miljoen gul den op de Beeldende Kunste naars Regeling (BKR), die staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid per 1 maart wil doorvoe- Lubbers: geen commentaar op "tegenvallers" DEN HAAG (GPD) - Minister-pre sident Lubbers wil niet reageren op de interne notitie van het Cen traal Planbureau over nieuwe economische tegenvallers van 3,5 miljard gulden. Op zijn weke lijkse persconferentie bestem pelde hij de berekeningen als „een krabbelnotitie". „Het zou zeer onverstandig zyn daar op commentaar te geven, omdat ik het daarmee een betekenis zou toekennen die het absoluut niet heeft", zei Lubbers. De voorlopige becijferingen, die ook door het CPB zelf als „vin geroefeningen" worden geken schetst, tonen hogere werkloos heidsuitkeringen. dalende belas tingontvangsten en lagere aard gasopbrengsten. Daarbij komt dat dat de export en de investe ringen niet volgens verwachting groeien. Voorts wordt gevreesd dat de loonmatiging tegenvalt. Volgens de CPB-notitie zou daarom een minder snelle beper king van het financieringstekort aiodig kunnen zijn. Het bewuste stuk vertegenwoor digt geen beleidsopvatting en be vat geen gelegitimeerde cijfers, zo benadrukte Lubbers op zijn persconferentie. Het bevat zelfs geen analyse van de economi sche situatie die het CPB voor zijn rekening neemt. De „krab belnotitie" is slechts een voorzet voor het ambtelijk overleg in de Centrale Economische Commis- De regulering. Dat woord zal de komende weken en maanden nog veelvuldig de kranteko lommen halen Het kabinet- Lubbers heeft zich tot een van zijn hoofdtaken gesteld het be drijfsleven te ontdoen van de veelheid van regeltjes en voor schriften die in het verleden door de overheid zijn opge legd. Het bedrijfsleven ervaart die re gels steeds meer als verstik kend en van dit managers-ka binet mag je dan verwachten dat het daar wat aan doet. Maar niet alleen de ondernemers, ook de individuele burgers zul len de gevolgen van de de-re- gulering merken. Het kabinet kondigde in de rege ringsverklaring een actieplan voor de deregulering aan. Minder regels in nieuwe wet ten, het schrappen van voor schriften uit oude. het wegne men van „verstarrende regel geving". het saneren van subsi dieregelingen en het vervan gen van gedetailleerde voor schriften door algemene. Binnen een half jaar moet een in terdepartementale werkgroep door Hans de Bruin een eerste advies aan de rege ring uitbrengen. Het kabinet- Lubbers heeft er duidelijk haast mee. Maar de afgelopen dagen werd al duidelijk dat de ze voortvarende aanpak nogal wat mensen huiverig maakt voor „ont-regeling". Boycotmaatregelen Zo wil het kabinet de wet die het melden van boycotmaatrege len (zoals de niet-joodverkla- ringen) opnieuw bezien „in het kader van de de-regulering". Het kabinet vreest dat de effec tiviteit van de wet gering zal zijn. Het argument „dat er wel eens duizenden meldingen per jaar zouden kunnen komen", zou eerder vóór dan tegen juist de ze regelgeving moeten pleiten. Maar' voor het kabinet staat slechts voorop dat het bedrijfs leven minder en niet meer ad ministratieve rompslomp te verwerken krijgt. Nog grotere nadruk kreeg de de regulering deze week in het de bat in de Tweede Kamer over het milieubeleid van minister Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer). Met name het mi lieubeleid en de volkshuisves ting hebben de laatste tien jaar een explosie van regels en voorschriften te zien gegeven. Elke burger die wel eens iets aan zijn huis heeft willen vertim meren, weet wat daar voor komt kijken. Aanvraagformu lieren en vergunningen in twee-, drie- en soms viervoud maken het er niet makkelijker op. De Raad van State heeft elk jaar de handen vol aan het be handelen van de talloze be roepsprocedures. Dat geldt zeker zo sterk bij het milieubeleid. Het aantal regels en vereiste vergunningen is bijna sterker gegroeid dan de milieuverontreiniging. Voor elk bedrijf gelden weer afzon derlijke normen cn regels. Niet alleen het bedryfsleven maar ook de lagere overheden klagen steen en been, omdat zij voor elke maatregel toestem ming van „Den Haag" nodig hebben, dan wel aan allerlei door datzelfde Den Haag be dachte maar in hun situatie overbodige of belemmerende regels moeten voldoen. Bij de wortel Dat het kabinet in het woud van regels eens het mes gaat zetten, is een goede gedachte. In het verleden bleven voornemens op dit gebied veelal in verkie zingspraat steken. Lubbers c.s. hebben echter, met de voortva rendheid hen eigen, dit pro bleem bij de wortel aangepakt. Het is niet vreemd dat juist een kabinet met de WD enn nu zover gaat. De WD is de be moeizucht van de overheid al tijd al een doorn in het oog. Het vrije spel der maatschappelij ke krachten is een aloud libe raal beginsel. Dat wekt ten onrechte de indruk dat aan de de-regulenng op dit moment slechts principiële, ideologische motieven ten grondslag liggen. Dat is maar zeer ten dele zo. Hoofdmotief is de slechte economische si tuatie. waardoor steeds meer bedrijven in financiële proble men verkeren. De de-regulateurs geloven dat door het snijden in de regelge ving het bedrijfsleven beter kan ademhalen, minder kosten hoeft te maken en dus de crisis makkelijker kan overleven. Bovendien is het ook voor de overheid goedkoper, omdat zij minder hoeft uit te geven aan de controle op de naleving van de regels. Badwater Maar tijdens het milieudebat van deze week bleek dat veel politi ci nogal huiverig staan tegen over de de-regulenng. Zij vre zen dat met het badwater ook het kind wordt weggegooid. Met andere woorden dat met het wegnemen van de regels ook de bescherming van het milieu naar het tweede plan zal verdwunen. CDA en PvdA betoogden dat nog nimmer is aangetoond dat het met het bedrijfsleven in derdaad slechter gaat door de strakke milieu-wet geving. Bo vendien, zo zei de CDA'er Lan- sink, hebben al die strakke re gels sommige bedrijfven «r kennelijk niet van weerhouden om het milieu op soms grove wijze te verontreinigen. Daar komt bij dat veel van de gif belten, die de laatste tyd voor zoveel problemen en kosten zorgen - het opruimen ervan gaat minstens 1.4 miljard kos ten - ontstaan zijn in de jaren '50 en '60, toen nog geen mi lieuwetgeving bestond. Een re den temeer dus om aan die strakke regels vast te houden, menen CDA en PvdA. Hoe de WD hierover denkt bleek onthullend uit de in breng van de liberaal Braams, die zich in de Tweede Kamer afvroeg of fosfaten in wasmid delen en lood en benzine wel zo slecht zijn, en wilde dat de kritiek op het gebruik van as best ophoudt. Gelukkig vond hij op dit punt minister Winsemius (ook WD) tegenover zich. Deze be toogde keer op keer dat hy niet van plan is de milieunormen te laten varen, maar dat hij slechts orde wil scheppen in de verwarrende milieuwetgeving. Daarna zal het handhaven van die normen er juist makkelij ker op worden. Zwaksten Winsemius leek zijn critici moei lijk te kunnen overtuigen. De aarzeling tegen het drastisch snijden in wat in een lange reeks van jaren - onder mede verantwoordelijkheid van het parlement - aan wetgeving tot stand is gekomen, blyft be- sUan Vooral omdat bezuinigen het be langrijkste motief achter de de- regulenng lijkt te zyn De kans dat dan juist de belangen van de zwaksten of die nu by het milieu is of de individuele bur ger onder druk komen te staan, is allerminst denkbeel dig. Rijk voor 15 miljoen opgelicht ACHTKARSPELEN (GPD) - By een aantal zwart werkende kippenvan- gers m Achtkarspelen is paniek uitgebroken, nadat de politie een enor me fraude in de pluimveesector aan het licht heeft gebracht Koppolba zen en vangers hebben in vijf jaar het ryk voor zo n 15 miljoen gulden opgelicht door geen belastingen en sociale premies te betalen Uit angst voor een fikse geldboete hebben enkele zwartwerkers bezittingen ver kocht of overgedaan aan anderen, zodat de fiscus er geen beslag op kan leggen In sommige gevallen heeft men zelfs het huis verkocht, cara vans van de hand gedaan en meubelen overgebracht naar familie of kennissen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7